De ideale Oranje bondscoach moet nog worden uitgevonden voetballerlei C^idócSoiruvnt ZATERDAG 28 APRIL 1990 PAGINA 11 I door Frank Werkman Haptomaat Als de voortekenen niet bedriegen breken er gouden tijden aan voor de zielzorgers in ons vaderlandse voetbalbestel. Niet die afgestudeerde -ogen, die hun vakbekwaamheid gedurende een jarenlange studie met de paplepel ingegoten hebben gekregen. Nee, de ongediplomeerde deskundigen kunnen zich handenwrijvend opmaken voor een tijdje overwerken. Met de Rotterdamse haptonoom Ted Troost voorop. Ooit gebruikte Troost zijn beste babbel en zijn vlugge vingers slechts in de kapsalon. Hij was de eerste kapper in Nederland, die een gat in de markt ontdekte in kalende kruinen en daarvoor vanuit Azië scheepsladingen haar liet overvaren. Met dat goedkope hoofdbegroeisel fabriceerde Troost harmonieuze haarstukjes, waardoor middle aged manspersonen het getaande zelfvertrouwen weer nieuw leven konden inblazen. Maar Troost wilde meer. Kon meer. Zeker naar de smaak van de meer dan gemiddelde profvoetballer, die zijn hulp te pas en te onpas inriep om een eind te maken aan lichamelijke kommer en geestelijke kwel. Of beide. Troost bouwde er een reputatie mee op van de ziener in de duisternis, de redder in de nood. Wim van Hanegem was één der eersten, die bij Troost op de divan belandde. De Kromme ging er nooit rechter van lopen, maar zwoer bij het heil dat uit de mond en de handen van de Rotterdamse ex-kapper kwam. En omdat in de voetbalwereld niets lang geheim blijft, kon Troost zich al binnen zeer korte tijd de steun en toeverlaat van andere toppers weten. Milanello, het trainingskamp van AC Milan, werd bijna de tweede behuizing van de Rotterdammer. Op die plek zalfde Troost vedetten als t Gullit, Rijkaard en waarschijnlijk ook Van Basten met welsprekende volzinnen en streek desnoods met een soepel wrijvinkje alle lichamelijk en geestelijk leed uit de porieën. Er moet echter de laatste tijd wat zijn misgelopen in de relatie tussen de Milanese troika en Troost. Weliswaar vergaat het Ruud Gullit lichamelijk naar verluidt naar den vleze, maar aan de geestelijk welstand van de twee andere lijkt steeds meer te gaan ontbreken. Van Basten gaat te keer als een verbale furie en Rijkaard is ook al zijn evenwicht niet meer meester Beiden wekken ook de indruk dat ze fysiek op hun laatste benen lopen en dat baart de modale voetballiefhebber zorgen. Zeker als die zo af en toe weer eens kennis kan nemen van de wijze waarop Diego Maradona zich kennelijk voorbereidt op de naderende wereldtitelstrijd. De kleine Argentijn, die aan het begin van dit seizoen het spoor volledig bijster was en liever ging vissen dan voetballen, is al bijna op zijn ouderwetse niveau. Bijna alle overtollige kilo's zijn weggewerkt en de kleine dreumes loopt weer te dollen als in zijn beste dagen. Op een manier waaraan onze vaderlandse vedetten nog een puntje kunnen zuigen. Is het tijd voor troost of Troost? Of troost van Troost? Eén ding is zeker: alle heisa van de voorbije week heeft voor een tumult in het Oranje wereldje gezorgd, dat niet een, twee drie is te repareren. Bijna iedereen heeft ruzie met iedereen. In zo'n crisis-situatie is één Troost niet genoeg. Spelers en trainers van en bestuurders rond de Europese kampioen hebben een haptomaat nodig. Zo'n computer-gestuurd apparaat, waar je een muntstuk ingooit, je handpalm of je kuitbeen laat lezen via een scanner en je hoofd in een electronische strop steekt om vervolgens op een uitdraaitje een receptje aangereikt te krijgen voor de geneeswijze. Of is anderhalve maand te kort om nog ergens zijn robot te ontwikkelen? In dat geval vrees ik het ergste voor de prestaties van het Nederlands elftal straks in Italië. Je kunt de zaak tenslotte niet op scherp blijven zetten. Eens dondert het Oranje kaartenhuis toch een keer in elkaar. Met of zonder Troost, die er in het laatste geval tenminste nog voor kan zorgen dat de coiffure van de heren voetballers goed zit. Jammer dat John Metgod niet meer bij de selectie zit. Argentinië is al in Italië ROME Als eerste van de 24 deelnemende landen aan het toernooi om het wereldkampi oenschap voetbal heeft Argen tinië voet op Italiaanse grond gezet. Coach Bilardo arriveer de medio deze week met acht voetballers op het vliegveld in Rome en trok naar het trai ningskamp in Camerino. Bi lardo maakt zondag zijn selec tie van 22 bekend. De titelver dediger speelt in Italië, waar over zes weken het WK be gint, nog enkele oefenduels. Op 3 mei tegen Oostenrijk, op 9 mei tegen Zwitserland, op 22 mei tegen Israël. Hansi Muller neemt afscheid met ereduel INNSBRUCK Hansi Müller, dit seizoen nog actief bij FC Ti- rol, neemt op 3 juni afscheid met een erewedstrijd van het West- duitse team dat in 1980 Europees kampioen werd tegen een we reldselectie. De 32-jarige Müller, die 42 keer in het Westduitse elftal speelde, treedt in Innsbruck aan tegen onder anderen Pas- sarella (Arg) en de Italianen Gentile en Altobelli. Ibrahim vraagt FIFA om gratie ZURICH Abdul Razzak Ibrahim, uitkomend voor het natio nale voetbalelftal van de Verenigde Arabische Emiraten, heeft de FIFA om gratie verzocht. Hij werd in november '89 naar aanleiding van een gevecht voor twaalf maanden geschorst. Alex McLeish speler van jaar GLASGOW Alex McLeish is in Schotland door de journalis ten gekozen tot voetballer van het seizoen '89/'90. Het is de eer ste keer dat de 31-jarige verdediger van Aberdeen, die 67 keer in het nationale team speelde, deze eer te beurt valt. Zege in Hongarije weer tweepunten BUDAPEST Het Hongaarse voetbal keert terug naar de oude puntenwaardering. Met ingang van het komende sei zoen wordt een overwinning weer beloond met twee pun ten. Een gelijkspel levert een punt op. Het experiment met de drie-punten-regeling, dat twee jaar heeft geduurd, is daarmee ten einde. Uit statis tieken is gebleken dat het nieuwe systeem het aantal ge lijke spelen niet heeft vermin derd; ook is er niet meer ge scoord. chten over vertrek Maradona die strekking waren verspreid. •Naar welke club Maradona zou vertrekken was echter volstrekt onduidelijk. Olympi- que Marseille heeft al eens be langstelling getoond voor de Argentijn en ook een royaal bod gedaan, maar Napoli heeft Maradona steeds aan zijn con tract gehouden. Dat contract loopt pas in 1993 af. FOTO: DIJKSTFIA M(|974-1976 Voortijdig weg FOTO: ANP ZEIST Begin 1900, ja toen was het nog gemak kelijk en fijn om bonds coach van het Nederlands voetbalelftal te zijn. Kees van Hasselt, van eerbaar beroep een heuse kleer maker, legde in die dagen in zijn vrije tijd naald en draad ter zijde en speelde voor bondscoach. De spe lers recruteerde hij uit zijn voetballende vrienden kring. Anno nu is het bondscoach-schap allang geen erebaan meer. Zijn zetel is immer het episch centrum van vurige brandhaarden, het schrobzaagje ligt altijd in de nabijheid. De bonds coach wordt zomaar ver vangen, gelijk een bougie in een slecht draaiende motor. Niet voor niets stond er na de Tweede Wereldoorlog zeventien keer een ander gezicht voor de spelersgroep. Een duik in het verleden. In de Zeister bossen heeft nog nooit een bondscoach wortel kunnen schieten. Johan Cruijff zei ooit eens treffend: „Een bondscoach moet onaf hankelijk zijn. Hij moet ma ling hebben aan de hele we reld." En dat is maar weinigen gegeven. Ja, Rinus Michels en Ernst Happel waren van die harde, barse types die zichzelf boven de vele Zeister wetten en gewoonten plaatsten en die aan een enkel woord of gebaar genoeg hadden om een spe lersgroep het zwijgen op te leggen. Niet voor niets werden juist deze twee immer aange zocht om als supervisor op te draven. Anderen als Elek Schwartz, George Knobel, Jan Zwartkruis, Kees Rijvers en Thijs Libregts raakten ver strengeld in hun eigen stroom- vloed van woorden of gingen ten onder aan het gekonkel in Zeist. De roep om de pragmati cus is de laatste jaren niet voor niets luider dan ooit. Voor de man die weg der compromis sen bewandelt is geen plaats. Het geval-Libregts is dan ook niet nieuw. De soms hautaine bondscoach werd uitgekotst door de spelersgroep onder aanvoering van Ruud Gullit, en vond onder talrijke journa listen - die vanaf het begin meneer Libregts tegen hem moesten zeggen - ook al bitter weinig vrienden. Een dergelij ke geschiedenis vond ruim 25 jaar geleden ook al plaats, toen Elek Swartz als bondscoach hetzelfde overkwam. De romanticus Schwartz maakte als mens een vertede rende indruk. Globetrotter Oom Elek, geboren in een Roemeens plaatsje dat vervol gens geannexeerd werd door Hongarije en in het bezit van een Frans paspoort, was een bijzonder man. De wedstrijden van zijn dappere manschappen bekeek hij altijd liggend op zijn. buik in het gras en aan de grens mocht hij altijd zomaar doorrijden. Iedereen kende hem tenslotte, iedereen ver trouwde hem. Als bondscoach had hij evenwel minder kre diet. Schwartz, die vloeiend acht talen sprak en zijn vrije tijd ombracht met schilderen, was de eerste bondscoach die zelf de samenstelling van zijn selectie kon bepalen, de Keuze Commissie die het voorheen altijd voor het zeggen had was niet meer. Het maakte Schwartz evenwel kwetsbaar, vooral in de media moest hij het vaak ontgelden. Schwartz en de media, nee dat ging niet samen. Een beroemd citaat van de coach in die tijd spreekt boekdelen: „Er zijn ra dioverslaggevers die een mi crofoon in de hand hebben zo als een aap met een handgra naat speelt en denkt dat het een citroen is". Een bijeen komst met journalisten noem de hij steevast een „rendez vous met mijn moordenaars". Aanslagen op zijn persoon ble ven hem niet bespaard, in 1963 volgde het dieptepunt toen het ministaatje Luxemburg Oranje in Rotterdam vernederde met een zege van 2-1. De rol van het Nederlands elftal in de kwalificatiestrijd voor het WK in 1966 was uitgespeeld, de rol van Schwartz in feite ook. Na afloop van het debacle zat de coach huilend in de kleedka mer. Zijn prestige, zijn naam als trainer was geschonden. Schwartz werd vervolgens in de pers afgeschilderd als een „diplomaat en geen voetbal trainer". „Er werd zelfs ge schreven dat ik blij mocht zijn dat ik in Nederland mijn brood mocht verdienen. Daar kon ik niet tegen". De stort vloed van kritiek werd Schwartz te machtig, hij lever de niet veel later zijn ontslag in en nam de wijk naar Benfi- ca. Begin 1974 kwam Oranje in de aanloop naar het WK in de Bondsrepubliek andermaal in in opspraak. Dr. Frantisek Fadrhonc, de toenmalige bondscoach, kreeg allereerst Cor van der Hart naast zich. De spelersgroep kon het moei lijk bevatten. Cruijff zei eens: „Als spelers waren wij erg te vreden met dr. Fadrhonc. Het was gezellig met hem. In die tijd wilde iedereen graag spe len voor Oranje, je kon er dan een paar dagen uit". Dat Cruijff een voorkeur had voor de doctor was op zich niet zo vreemd. Het verhaal wil dat de vedette van Oranje op die manier zijn invloed kon uitoe fenen op de opstelling. En vooral dat werd Fadrhonc door een aantal andere spelers - onder wie Barry Hulshoff - aangewreven. Hij zou niet standvastig genoeg zijn om een eigen lijn uit te zetten en zelf te bepalen met welke poten de Nederlandse Leeuw het gras zou opstappen. Slappe duo De KNVB bezweek ook en vertrouwde de missie in de Bondsrepubliek niet langer toe aan het „slappe duo" Fadr- honc-Van der Hart. Rinus Mi chels werd voor twee maan den bij zijn toenmalige werk gever Barcelona losgeweekt en diende het karwei te klaren. Fadhronc verklaarde later vrede te hebben met zijn feite lijke degradatie. „Voetbal is een teamsport waarin je jezelf als het noodzakelijk is moet uitschakelen". Fadhronc wilde overigens alleen Michels bo ven zich, namen als Ernst Happel of Otto Roffel waren voor hem niet te accepteren. „Ik heb Michels nota bene zelf voorgesteld. Ik heb alle res pect voor hem, het is een groot vakman". Ook de spelersgroep kon de komst van Michels wel billij ken. Cruijff: „We hadden be hoefte aan discipline die van bovenaf werd opgelegd. Zeker in de aanloop naar en tijdens zo'n belangrijk toernooi". Het was wel toevertrouwd aan de Generaal, voor wie een schone taak was weggelegd. De selec tie herbergde immers niet al leen talent, maar ook een aan tal losbandige types dat de re genpijp nog wel eens wilde be nutten om elders vertier te zoeken. De hele dag kaarten en tv kijken was immers ook niet alles. Michels arriveerde vanwege zijn werkzaamheden bij Barce lona eerst op 20 mei - opval lend is de parralel met 1990 waarin pas op 25 april de bondscoach is aangesteld, die vanaf 7 mei pas actief wordt - bij het Nederlandse elftal maar dat kon hem er niet van weer houden Oranje naar de tweede plaats op het WK te leiden. De verzameling talent en hard heid kreeg zilver, waar goud op zijn plaats was en het to taalvoetbal van Nederland was trendsetter in Europa. Gekrakeel Zoals ook de Zeister intriges toonaangevend waren. In de jaren zeventig ging er geen groot toernooi voor Nederland voorbij of er was wel krakeel. Bemoeienissen rond een bondscoach, trammelant rond premies voor spelers, sponsors die wanhopig naar middelen zochten om macht uit te oefe nenen en de onvermijdelijke Zeister bestuurders die overal tussendoor laveerden op zoek naar publiciteit en persoonlij ke genoegdoening. Rond het EK van 1976 in Joe goslavië was het al niet anders. Nederland had soepeitjes de kwalificatie doorstaan. Polen, Italië en Finland werden over tuigend uitgeschakeld, in de twee kwartfinaleduels was Oranje superieur aan België en werd door die succesvolle serie de gedoodverfde favoriet voor de Europese titel. De uiterlijke schijn bedroog weer eens. Al voor het toernooi in Joegosla vië überhaupt aan aanvang had genomen, stonde de leeuw al nakend in zijn hemd. Geor ge Knobel, van '74 tot en met '76 bondscoach, diende een week voor het openingsduel tegen Tsjechoslowakije zijn ontslag in. Niet voor het eerst, want hij had zulks in zijn amb- stermijn wel vaker gedaan, maar wel definitief. Knobel brouilleerde herhaaldelijk met de officials Hogewoning en Dé Stoop, die hij voor een inter land immer uit het spelersho tel wilde weren. „De heren liepen zo een aantal foto's in de kranten mis". Daarnaast vond Knobel de kritiek op zijn beleidsvoering onterecht en werd zijn verzoek om uitbrei ding van de technische staf niet gehonoreerd. Vlak voor het EK was de bondscoach het gesol zat („Ik wens niet langer als een klootzak door het le ven te gaan") en diende zijn ontslag in. Het was de bedoe ling dat Knobel de eindronde af zou maken en zijn besluit pas na het EK in de openbaar heid gebracht zou worden. Het bewaren van een geheim in Zeist is echter net zo moeilijk als de landing op de maan voor een doe-het-zelver en een dag voor het openingsduels te gen de Tsjechen lekte Knobels beslissing al uit. De gevolgen waren rampzalig. De discipline "loeide op slag uit de spelers groep. Nederland, dé titelkan didaat, werd door een neder laag van 3-1 tegen de Tsjechen verbannen naar de troostfinale en verloor Wim van Hanegem en Johan Neeskens met een rode kaart. Na het duel keerde Cruijff zich van Knobel af en reisde vervroegd naar Barcelo na terug om zich aan een knie blessure te laten helpen. De aangeslagen bondscoach boog het moede hoofd en kon het niet meer opbrengen om Ne derland nog langer te coachen. In de kleine finale liet hij de coaching dan ook over aan zijn assistent Ger Blok onder wiens leiding Oranje nog de derde plaatse bemachtigde door gast land Joegoslavië met 3-2 te kloppen. Maar ja wat maakte die bronzen medaille eigenlijk nog uit voor een ploeg die al leen voor goud naar Zagreb was gekomen? Zachtaardig Knobel werd op 1 juli 1976 op gevolgd door Jan Zwartkruis, een andere zachtaardige zui derling. Als militair had de bondscoach problemen met de straatjongensmentaliteit bin nen Oranje, als mens was hij integer en aimabel. Maar, zo zei Cruijff ooit eens, juist dan heb je het niet gemakkelijk in Zeist". En inderdaad, ook Zwartkruis werd te licht be vonden voor een WK-eindron- de en moest het zich laten wel gevallen om voor het toernooi van 1978 in Argentinië een su pervisor boven zich geplaatst te krijgen. Ernst -de zwijger- Happel kwam eerst vlak voor de eindronde bij de selectie; als coach van Club Brugge moest hij de Belgen eerst nog door een Europa Cupfinale zien te loodsen, maar Zwartkruis, wiens imago toch moet zijn be schadigd, had er geen moeite mee. Sterker nog, Zwartkruis Berichten over ijk vertrek van Die- adona bij Napoli heeft aduw geworpen op het iasme van de Napolita- de bijna niet meer lopen landstitel. In de se pers werden geruch- ver een ophanden zijnd k van Maradona breed eten, nadat eerder van- rgentinie berichten van Ook Brabant Thijs Libregts 1988-1990 voortijdig weg 1 êf Schwartz 1964 rtijdig weg heeft nog immer een grote be wondering voor Happel, die hij karakteriseert als een feno meen. En Happel maakte in derdaad indruk. Immer zwijg zaam - hetgeen overigens moeilijk anders kon omdat hij altijd een sigaret tussen de lip pen had - en waar mogelijk ook altijd kaartend. Maar bo venal stond zijn wil gelijk aan wet. Zwartkruis werd tijdens het WK vooralsnog verbannen naar het tweede plan. Hij waakte over de vrede en be kommerde zich vooral om de reserves. Maar na de eerste ronde brak hij één keer door het harde pantser van de hoogste baas heen. In een ge sprek met Happel, die tijdens het WK bekritiseerd werd om dat hij spelers op voor hen on gebruikelijke posities liet lo pen, maakte ondere andere hij zich sterk voor een paar ver vanging. Het voorheen zwal kende en onzekere Oranje fleurde op met de komst van jongeren als Piet Wildschut, Jan Poortvliet en Ernie Brandts en verloor vervolgens alleen nog van gastland Ar gentinië. In de finale, dat Zwartkruis kreeg na het WK opnieuw de alleenheerschappij tot hij in 1981 weer in het le ger terugkeerde. De reden van zijn vertrek werd nooit duide lijk. „Ik denk dat er in het le ven geen hoger goed is dan in het reine te zijn met jezelf," zei hij toen. Een met een waas van geheimzinnigheid omge ven uitspraak, die echter wel een verwijzing inhield naar de problemen met Zeist. De opvolger van Zwartkruis kwam ook al uit Brabant: Kees Rijvers, in de jaren zeventig succesvol bij de provincieclubs FC Twente en PSV. Rijvers, die de kunst van het smeden en kneden als geen ander ver staat, sloeg aan het verjongen. De oudere garde, met mannen als Schrijvers, Rep, Krol en de gebroeders Van de Kerkhof die op het EK in Italië in 1980 een anonieme rol vertolkten, moest plaatsmaken voor jonge talenten als Gullit, Van Bas ten,. Van Breukelen en Vanen burg, de kern van de huidige succesvolle lichting. Edoch, ook Rijvers was geen lang le ven beschoren in de jungle van Zeist. De Brabander zag in het Zeister bos achter elke boom een vijand staan, het geen er met de komst van Ri nus Michels niet beter op werd. De Generaal keerde tien jaar na het succes van Mün- chen terug als bondsmanager en zou als klankbord voor Rij vers hebben moeten fungeren. Beiden kwamen evenwel zelfs niet in de buurt van dezelfde golflengte. Rijvers was ervan overtuigd dat Michels kwade bedoelingen in zijn richting had, maar Michels bestrijdt dat. „Ik wilde Kees steunen, maar dat kon hij zich niet voorstellen". Toen Oranje op 17 oktober 1984 thuis van Hongarije verloor (1-2) en daarmee zijn kansen op de WK-eindronde van Mexico nagenoeg vergooide, nam de kritiek op Rijvers toe. Niet veel later pakte ook hij zijn biezen. Het vervolg is genoegzaam be kend. Nadat Leo Beenhakker een jaartje als tussenpaus had gefungeerd, nam Michels het roer weer over en werd volks- en spelersheld door Nederland in 1988 naar de Europese titel te loodsen. Zijn opvolger Thijs Libregts kon het nooit beter doen en tuimelde vorige maand ondanks goede succes sen uit het gespreide bedje. Oranje zat zonder coach. Niet voor het eerst, niet voor het laatst. Eén ding is na al die ja ren wel duidelijk. De ideale bondscoach moet voor Oranje nog worden uitgevonden, de geleerde die zulks tot stand moet brengen eveneens. PETER WEKKING Kees Rijvers 1981-1984 voortijdig weg

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11