Sovjet-burgers luiten wrok over ramp Tsjernobyl VS willen minder Stealth's kopen SS In Litouwen gaat voedstl volgende week op de bon /afontaine blijft SPD-kandidaat Rechter in YS staat vrouw toe te sterven UITENLAND CeidócSotruMit VRIJDAG 27 APRIL 1990 PAGINA 7 arlement Argentinië ist eilanden weer op NDEN Groot-Brittannië heeft ver aard dat het niet akkoord kan gaan met en besluit van het Argentijnse parlement om e Falklandeilanden, alsmede enkele andere Iritse eilanden in het zuiden van de Atlanti- I che oceaan, te laten opgaan in een Argen- 1 jnse provincie. Regeringsbronnen in Lon- en noemen de Argentijnse stap een gevolg an interne politieke factoren. Ze geloven liet dat Buenos Aires aanstuurt op een nieu we confrontatie. Groot-Brittannië en Argen- nië voerden in het voorjaar van 1982 ruim en weken oorlog over zeggenschap over de 'alklandeilanden, Zuid-Georgië en de Sand wicheilanden. Pas twee maanden geleden werden de diplomatieke betrekkingen tussen 1 eide hersteld. Griekse regering krijgt vertrouwen ATHENE In Griekenland heeft de nieuwe conservatieve regering- Mitsotakis een motie van wantrou wen overleefd. Hierdoor kan een begin worden gemaakt met de uit voering van een pakket radicale maatregelen op het gebied van economie en buitenlandse zaken. Mitsotakis heeft beloofd de onder handelingen met de VS over de Amerikaanse bases in Grieken land te hervatten, meer samen te werken binnen de EG en Israël di plomatiek te erkennen. Bovendien wil hij een rigoureus hervormings programma doorvoeren om de Griekse economie nieuw leven in te blazen. Politie Lima pakt 6.000 mensen op LIMA In Peru heeft de politie bij een jacht op linkse guerrillastrijders zesdui zend bewoners uit de sloppenwijken van de hoofdstad Lima gearresteerd. De politie zocht de daders van een aanslag op een politieauto waarbij eerder op de dag twee agenten het leven verloren. De politie maakte bij zijn zoektocht door de sloppenwijk gebruik van pantser voertuigen en honden. Niemand heeft zich voor de aanslag verantwoordelijk gesteld, maar de maoïstische beweging Lichtend Pad wordt sterk verdacht. In de strijd tussen het leger en de guerril lastrijders van het Lichtend Pad zijn in de laatste tien jaar 18.000 doden gaval- len. Shamir form.teur JERUZALEM De sraëlische president Chaim Herzog keft giste ren de leider van het rectse Likud- blok, Yitzhak Shamir, ge-aagd een nieuw kabinet te vorme. Hij be sloot daartoe nadat de leier van de Arbeiderspartij, Shimon tres, zijn formatieopdracht had terggegeven. Shamir krijgt 21 dagen e tijd om een kabinet samen te stelln, met de mogelijkheid tot een verleging met nog eens 21 dagen. Het i onduide lijk hoe Shamir een mjrderheid van het parlement acter zich denkt te krijgen. Net als'eres kan hij rekenen op de steun an exact de helft van de parlemntsleden. Maar hij heeft ten minstéén stem meer nodig. Brussel en Gaddafi eens over gijzelaars BAYRUT België en Libië zouden een akkoord hebben bereikt over de vrijlating van vier Belgische gijzelaars, die worden vastgehouden door een pro-Li bische groep in Libanon. Brussel zou Libië handels overeenkomsten hebben toegezegd. Ook is beloofd een Palestijn, die in België een levenslange gevange nisstraf uitzit wegens een bomaanslag op een synago ge, gratie te verlenen. Het feit dat België met Libië afspraken maakt wijst er andermaal op dat de Pale stijnse Fatah Revolutionaire Raad (FRC) van Abu Nidal volledig onder Libische controle staat. De gij zelaars van Abu Nidal worden in feite door (en waarschijnlijk ook in) Libië gevangen gehouden. Het gaat om Emmanuel Houtekins, zijn vrouw Godelieve Kets en hun twee kinderen. Ze werden ontvoerd in 1987 terwijl ze op een jacht een rondreis maakten op de Middellandse Zee. Geheime politie doodde miljoenen Sovjetrussen TOKIO Sinds de oktoberrevolutie van 1917 zijn in totaal bijna vijf miljoen Sovjetrussen gedood door de geheime politie; 1,2 miljoen door de voorloper van Stalins NKVD en van 1934 tot '54 onder Stalin nog eens 3,5 miljoen. Dat heeft een van de leiders van de huidige KGB, generaal Karbainov, verklaard in een vraaggesprek met het Japanse blad Sankei Shimbun. Sinds het begin van perestrojka in '85 zijn er volgens de generaal dertig spionnen gearresteerd, van wie twee leden waren van de KGB. Van de dertig zijn er 29 geëxecu teerd en wist er een te vluchten. WASHINGTON De Amerikaanse minister van defensie, Dick Cheney, heeft voorgesteld het pro gramma voor de aanschaf van de voor radar 'on zichtbare' Stealth B-2- bommenwerpers bijna te halveren van 132 tot 75 toestellen. Dat zou een be sparing opleveren van 14,4 miljard dollar. In het Congres is steeds scher pe kritiek geuit op de B-2 van wege de kosten. Opgemerkt is dat de bommenwerper duur der is dan zijn gewicht in goud. Cheney wil daarnaast bezuinigingen op vijf andere vliegtuigprogramma's. In to taal zouden zijn voorstellen tot 1997 moeten leiden tot bespa ringen van bijna zeventig mil jard gulden. VS-onderminister van defensie Atwood zei eerder deze week dat de bezui nigingen zijn ingegeven door de beoordeling van de militai re dreiging van de Sovjetunie en een inschatting van wat de VS zich de komende tien tot twintig jaar kunnen veroorlo ven. De afgenomen dreiging van het Warschau Pact en de ont wikkelingen rond de beide Duitslanden hebben de VS er al toe gebracht af te zien van de vervanging van de Lance- raket. Dit in de BRD gestatio neerde kernwapen zou in 1992 moeten worden vervangen. Bonn was hier al op tegen, omdat de Lance alleen ge schikt is om doelen te raken op het grondgebied van de huidige DDR. De VS zouden nu ook bereid zijn het arsenaal tactische kernwapens (artille rie) in Europa eenzijdig te ver minderen. Het niet vernieu wen van de Lance en het mo gelijke afschaffen van het nu cleair 8-mm geschut zou in houden dat Nederland twee van zijn vier 'kerntaken' ver liest. Op 9 en 10 mei zullen de ministers van defensie van de NAVO in Canada praten over de vermindering van de kern bewapening. DDR-leiders voelen niets voor lidmaatschap NAVO OOST-BERLIJN Kort voor de eerste bijeen komst in het kader van het zogeheten twee-plus- vier-overleg over een ver enigd Duitsland, hebben de Oostduitse leiders gis teren te kennen gegeven niets te voelen voor een. lidmaatschap van de NAVO. Tijdens een zitting van de Volkskammer, het parlement van de DDR, zei de Oostduitse premier Lothar de Maizière dat Oost-Berlijn zich niet zon der reden tot nu toe in stilzwij gen heeft gehuld inzake een mogelijk Oostduits lidmaat schap van de NAVO. „Wij wil len de militaire blokken over winnen, niet herschikken", zo zei De Maizière. De minister van buitenlandse zaken van de DDR, Markus Meckel, sprak zich uit voor i nieuw Europees veilig heidssysteem. „Het lidmaat schap van de NAVO is niet ons doel", aldus de minister. De Duitse eenwording lijkt echter sneller te worden ver wezenlijkt dan het nieuwe Eu ropese veiligheidssysteem en daarom zou een tijdelijke op- ;ing volgens Meckel nood zakelijk kunnen zijn. Mocht de DDR in dat verband genood zaakt worden het lidmaat schap van de NAVO in over weging te nemen, dan zou het westers bondgenootschap eerst zijn strategie drastisch moeten wijzigen, aldus de bewinds- Misleid Intussen proberen de Duitse ministers van buitenlandse za ken hun Sovjet-ambtgenoot Sjevardnadze ervan te overtui gen dat de Sovjetunie niets te vrezen heeft van een verenigd Duitsland. De Sovjetunie heeft de plannen van Bonn met be trekking tot de Duitse eenwor ding verkeerd begrepen, aldus beide Duitse ministers. Dat was geen misverstand, maar boze opzet, zo is onlangs geble ken uit nieuwe informatie over de laatste dagen van Hans Modrow als interim-pre mier van de DDR. Een Oost duitse functionaris verklaarde: „We hebben duidelijke aanwij zingen dat Modrow niet eerlijk te werk is gegaan. Zo heeft hij de Sovjetunie wijsgemaakt dat het in de bedoeling van de re gering in Bonn lag om Oost- Duitsland over te nemen zon der zich iets aan te trekken van de belangen van diens buurlanden". week moet schikken in haar wens. De 51-jarige Thelma Stussy wordt kunstmatig in le ven gehouden met behulp van een gasmasker. Ze lijdt sinds twee jaar aan de ziekte van Lou Gehrig, een aantasting van het zenuwstelsel, waar voor geen genezing bestaat. Stussy en haar familie stapten naar de rechter voor beëindi ging van de medische behan deling, nadat het zieknhuis dit verzoek geweigerd had. Rech ter Nicholas d'Alessandro be sloot de vrouw op haar ziek bed te ondervragen. Maar door haar ziekte is ze niet meer tot praten in staat. Slechts ja en nee weet ze duidelijk te ma ken. Met de ogen knipperen betekent 'ja' en een licht schudden betekent 'nee'. Daar mee wist ze D'Allesandro te overtuigen van het feit dat ze pijn had en niet langer in le ven gehouden wilde worden. j«Weer presidentskandidaat |n Colombia doodgeschoten ^BOGOTA Duizenden angers van de vermoorde Co- 8 jmbiaanse presidentskandi- 7 laat Carlos Pizarro hebben gisteren de lijkkist van hun >olitieke leider begeleid op 2 veg naar het parlementsge- >ouw, waar hij opgebaard zal 7 iggen tot zijn begrafenis mor- 20 en. 'izarro (38), de derde presi- lentskandidaat voor de ver- bezingen van 27 mei die werd rermoord, werd enkele malen het hoofd en nek geschoten n boord van een vliegtuig :ort na het opstijgen van het liegveld van Bogota. De noordenaar werd door een an de twaalf lijfwachten van Ie kandidaat ter plaatse dood- jeschoten. 'izarro is een voormalig guer rillaleider, die de guerrilla- jroep M-19 overhaalde in aart in te stemmen met een lestand van de regering en de itrijd op het politieke vlak 'oort te zetten. in een anoniem telefoontje aan iet radiostation zei een man, lie sprak uit naam van de Ex- aditables - de meest gezoch te drugsbaronnen in het land -, dat deze lootjes hadden getrokken met de namen van vier presidentskandidaten. „Pizarro was de gelukkige". Een andere anonieme beller ontkende echter de betrok kenheid van de machtige co caïnekartels. (Vervolg van de voorpagina) MOSKOU Het voedsel gaat in Litouwen vanaf 1 mei op de bon. Dat heeft het parlement van de re publiek gisteren bekend gemaakt. Een woordvoerster van het parlement zei niet welke le vensmiddelen op de bon gaan. Litouwen produceert genoeg vlees en zuivel voor de eigen bevolking. Waarschijnlijk gaan produkten die geïmporteerd worden op rantsoen. Premier Kazimiera Prunskiene van Li touwen zei eerder dat de uit voer van vlees, melk en ande re produkten naar overige de len van de Sovjetunie gestaakt zal worden. Een Litouwse delegatie wordt vandaag in Leningrad ver wacht om met plaatselijke au toriteiten te praten over de le vering van produkten. Litou wen zou bereid zijn met harde valuta te betalen of tot ruil handel over te gaan. De Balti- sche republiek wil ook gaan praten met sympathisanten in Moskou, Lvov en het olierijke gebied Tjoemen in Siberie. Als Litouwen zaken kan doen zal het transport van de goederen waarschijnlijk een probleem zijn, omdat Moskou de contro le heeft over het vervoer per trein of vrachtwagen. De 3,8 miljoen inwoners van Litouwen ondervinden steeds meer last sinds Sovjet-leider Gorbatsjov vorige week een economische blokkade afkon digde en de olie- en gasleve- ranties aan de afvallige repu bliek nagenoeg stopzette. Zie kenhuizen melden een tekort aan medicijnen, terwijl kran ten voorbereidingen treffen hun edities te halveren. Ook is er gebrek aan suiker, graan, zout en margarine. Benzine werd vorige week al gerant soeneerd. De ministerraad van Litouwen heeft deze weekui- me bevoegdheden gekr^en om het embargo zo draa,ijk mogelijk te maken. De iad kan bevoorradingsplarien wijzigen, arbeiders naar arie- re werkplaatsen sturen en grondstoffen en geld opeisq. Een man uit Litouwen lie zichzelf gisteren in Moskoiop het plein voor het Bolsjoj-tta- ter in de brand stak, is ovée- den. De zelfverbranding 'as klaarblijkelijk bedoeld als po- test tegen het optreden an het Kremlin tegen de 34ti- sche staat, maar er zijngten brieven of petities gevnden die de actie van de 52arige Slanislovas Zhamaitis vrdui- delijken. Volgens een bloe men verkoopster had Zhmai- tis, vader van twee kineren, een halve kan petroleuirover zichzelf gegoten, een lcifer afgestreken en zichzei in brand gestoken. Leerlingen Eton in spijkerbroek naar de stad LONDEN Leerlingen van Eton College, de beroemdste kostschool van Groot-Brittan- nie en kweekplaats voor het Britse establishment, mogen voortaan in hun vrije tijd in spijkerbroek en overhemd zonder stropdas de straat op. De leiding van de universiteit heeft echter reeds aangekon digd de klok weer te zullen te rugdraaien, als de studenten er slordig bij gaan lopen. Tot op heden mochten de 1.260 stu denten van Eton, allen jon gens, slechts de stad in gekleed in een nette broek, colbert en overhemd met stropdas. De commissie van docenten en ouderejaars leerlingen die de nieuwe regulering heeft voor bereid verklaarde te hebben geprobeerd een evenwicht te vinden tussen „comfort en fat- 3/'! ÏEULEN/BONN Os- tar Lafontaine, de socia- 7/8 istische minister-presi- 3/4 tient van de Westduitse leelstaat Saarland, blijft foor de SPD kandidaat 5/8 Voor de verkiezingen op 2 iecember. Lafontaine naakte het gisteren rede- ijk nadat hij woensdaga- ond met een slagersmes de nek was gestoken. voorzitter van de SPD, Hans-Jochen Vogel, zei na een gesprek met Lafontaine dat die de zware nachtelijke ope ratie goed had doorstaan en dat hij weer grapjes maakte. Vogel zei verder dat Lafontai ne er niet over peinst de strijd om het bondskanselierschap tegen christen-democraat Hel mut Kohl te staken. „Hii con centreert zich de komende we ken op zijn lichamelijk herstel. Daarna zal hij zich weer ge heel gaan wijden aan de taak die de SPD hem heeft gege ven", aldus Vogel. Volgens een medisch bulletin zal Lafontaine, die is opgeno men in het academisch zieken huis in Keulen, geheel van zijn verwondingen herstellen. Aanvankelijk meldden artsen dat bij de steekpartij zijn hals slagader was geraakt, maar bij de operatie bleek dat dit niet zo was. Zijn verwondingen waren volgens de medici wel levensgevaarlijk. De dader, de 42-jarige Adel- heid Streidel, zou volgens de Keulse politie de aanslag al in december hebben beraamd. Tijdens een verhoor zou zij hebben gezegd dat ze Lafon taine of diens partijgenoot Jo hannes Rau als slachtoffer had uitgekozen. De vrouw lijdt aan achtervolgingswaanzin en zei de aanslag te hebben gepleegd om voor het gerecht en daar mee in de belangstelling te ko men. Volgens de politie had de vrouw geen politieke motie ven en zijn er geen aanwijzin gen dat ze iets te maken heeft met linkse terroristen of de extreem-rechtse Republikaner. Ze is gisteravond op bevel van de rechter opgenomen in een psychiatrische kliniek bij Keu len. PHILADELPHIA Eh rechter in de Amerikaace staat Pennsylvania heeft fet verzoek ingewilligd van en 51-jarige vrouw om te mogn sterven. De rechter vonnis, na een emotioneel verhoor an het ziekbed van de vrouw, at het ziekenhuis zich binnen en ilOSKOU Met massale 1 lemonstraties, stakingen een kerkdienst in de ^Bpen lucht heeft de bevol- ■Hting in de Oekraïne en Vit-Rusland gisteren de 4 ternramp in Tsjernobyl i a ïerdacht. Tegelijkertijd 1 8 >rganiseerde de Sovjette- evisie een 24-uur lange i 7,telethon" om geld in te 55 :amelen voor kinderen i 3 lie het meest lijden van j8 le radioactieve neerslag. 17 )eze televisiemarathon had na ile eerste twaalf uur al meer i 5 lan 70 miljoen gulden opge- i s tracht. De live-uitzending, ge- 1 oördineerd vanuit Moskou, 1 1 visselde amusement af met 5 melden van de kernramp en i 132 ónderen die in de besmette i 5tone kanker hebben gekregen 1 TWs gevolg van de straling. De 18 narathon leverde niet alleen ;eld op, maar ook giften als 10 tralingsvrij fruit en 500 kilo 35 ïoning voor kinderen in het 4 ebied. in de Oekraïnse hoofdstad Kiev gingen ongeveer 60.000 mensen de straat op met natio nalistische vlaggen, waarbij werd opgeroepen allen die verantwoordelijk zijn voor het ongeluk te straffen. Het ver keer in de stad, die 125 ten zuiden van de kerncentrale ligt, stond vijf minuten stil in een oorverdovend Tlaxoncon- cert, het hoogtepunt van deze in heel de Oekraïne afgekon digde „rouwdag". Na de dienst voor de Sofiaka- thedraal in Kiev namen parle- metariërs en in het buitenland wonende Oekraïners het woord. Daarbij werd opgeroe pen al degenen die schuld dra gen voor Tsjernobyl voor de rechter te slepen, onder wie ook de Oekraïnse leiders die informatie over de omvang van de ramp hebben verzwe gen. In de Witrussische stad Gomel gingen de 35.000 arbeiders in de enorme fabriek Gomsel- masj 24 uur in staking om af te dwingen dat hun gebied tot rampgebied wordt verklaard. Twintig andere fabrieken slo ten zich bij de actie aan uit protest tegen de „halve maat regelen" die de autoriteiten hebben getroffen om het be smette gebied „schoon te ma ken". Zij eisen verder dat de landbouw wordt stilgelegd in die regio's waar het onmoge lijk is niet-besmette produkten te verbouwen. „Het geduld van de bevolking in Gomel is op. De oproepen die wij al vier jaar doen aan de autoriteiten, zowel plaatselijke, nationale als landelijke, heb ben niets opgeleverd. Elk uit stel kan onherstelbare gevol gen hebben voor onze kinde ren", zei stakingsleider Alek- sandr Boechvostov. De stakers willen dat het Sovjetparlement voor het einde van het jaar de kerncentrale in Tsjernobyl sluit. Spotje Regelmatig kwam gisteren een tv-spotje terug met de volgen de gegevens: in de Oekraïne en Wit-Rusland wonen bijna Een vrouw in Kiev houdt tijdens in haar handen. vier miljoen mensen nog steeds in radio-actief besmet gebied. Het aantal mensen dat zo snel mogelijk moet worden geëvacueerd is 260.000. De to tale kosten van de ramp be dragen zo'n 250 miljard roebel, volgens de officiële koers on geveer 850 miljard gulden. Woensdag zegde Moskou een bedrag van 52 miljard gulden toe en besloot nog eens 200.000 mensen uit de omgeving van Tsjernobyl te evacueren. Over die evacuatie waren alle in de televisiestudio onder vraagde slachtoffers uiterst herdenkingsdemonstrtie van sceptisch. Ze hadder geen goed woord over ver het nieuwe hulpprogramn\ van Moskou. „Evacuatie? Wij staan l lang op de urgentielijst, mar in onze stad gaat de nieuwbouw gewoon door - nieuwbaw in radioactief besmet gebid! La ten ze daar eerst maa; eens mee stoppen!", riep een Oek raïnse vrouw huilend. Als vier jaar na de ram hon derdduizenden mensei nog steeds in radio-actief b«mette gebieden wonen en da- aan 'sjernobyl een brandende kaars FOTO: AP Kanker sterven, waarom zou den ze dan geloven dat hier in de komende twee jaar ineens verandering in gaat komen? Hun sceptis lijkt terecht, als je bedenkt dat dezelfde onver schillige apparatsjiki van voor heen ook de nieuwe maatrege len van het parlement moeten uitvoeren. Daar komt bij, dat de Sovjeteconomie in die vier jaar tijd is achteruitgehold en er geen middelen zijn om ex tra nieuwe woningen te bou wen in een land waar de wo ningnood toch al schrijnend is. HET RAADSEL VAN STRAAT MAGELHAES (Over dit stripverhaal loopt tot 11 juni een tentoonstelling in het Maritiem Museum in Rotterdam). Overvol Het zijn geen studenten met een gratis ov- jaarkaart maar gewone reizi gers die in de hoofdstad van Bangladesh, Dhaka, in en op de toch al over volle wagons klimmen. En dat was nu net wat do spoor wegautoriteiten hadden willen voorkomen met hun dreige ment, dat de dienstregeling zou worden ge staakt als de mensen nog langer op de daken en op de locomotieven zouden zitten. Het spoorweg verkeer in Ban gladesh is ech ter niet in staat het enorme rei zigersaanbod te verwerken. FOTO: AFP volgd door een dreunende explosie: het in de grot opgehoopte gas is tot ontploffing gekomen. Verschrikt wijken de schepeling gen terug van de reling. Van Noort ziet in het felle licht, hoe dicht hij al naar de rotsen is gedreven en schreeuwt: „Volle kracht vooruit!" Het is de hoogste tijd, want een felle brand woedt op slechts enkele tientallen meters van het schip. rolijQN1821 Rob manoeuvreert het bootje langszij. Er wordt snel |een touwladder uitgegooid. Een matroos grijpt de jonge Olivier, 5 jo die half versuft in het bootje ligt en hijst hem omhoog. Maar de s'jtanker slingert zo, dat Rob snel weer moet afstoten, omdat an ders zijn boot verpletterd zou worden. En tegelijkertijd wordt de omgeving verlicht door een enorme steekvlam, onmiddellijk ge-

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7