f {Behandel jongens nu eens als meisjes" Bitterzoete bevrijding 'itzen houdt vast aan iv-kaart voor studenten Verbazing over uitspraak Maij dat rekeningrijden toch doorgaat CckbcSoirumt Kabinet komt Kamer tegemoet bij aftrek woon-werkverkeer DERZOEK WIJST OP VERSCHILLENDE STRAFMAAT ift voor ™;vluchte e ibreker Minister zet mes in wegenplannen GEZONDHEIDSZORG DEMONSTREERT IN DEN HAAG Geen jolige toestanden, dit is een dodenmars! IENLAND VRIJDAG 27 APRIL 1990 PAGINA 3 end weekeinde op de weg ftAG Het komende zal het druk zijn Nederlandse wegen, oot aantal Nederlan- rijpt Koninginnedag er op uit te trekken, uitenlanders die een e eekeinde vrij hebben fviering van 1 mei, v vaarschijnlijk ons be- Belangrijke evene- zijn het bloemencor- ,ie^e Bollenstreek (zater- >t Nationale Museum- d, talrijke festivitei- Koninginnedag ag) en de Van Gogh- stellingen in Amster- iop de Hoge Veluwe. So Naar school op koninginnedag OLST De honderd leerlingen van de Aloysiusschool in Olst moeten op koninginnedag door een fout gewoon naar school. Bij het opstellen van het lesrooster is naar het schema van vorig jaar ge keken, maar over het hoofd gezien dat koninginnedag toen in een weekeinde viel, erkent school-di- recteur A. Renders. Volgens Ren ders zijn de ouders en leerlingen van de basisschool al geruime tijd geleden op de hoogte gebracht van de omissie. Op enkelen na had nie mand er problemen mee. Ook de leerkrachten zijn akkoord. De school mag nu een andere dag vrij DEN HAAG Het ka binet komt de Tweede Kamer tegemoet bij de beperking van de belas tingaftrek voor het woon-werkverkeer. Werknemers mogen zelf plaatsbewijzen voor het openbaar vervoer kopen. De kosten hiervan mo gen op basis een 'forfai tair' bedrag worden af getrokken, aldus staats secretaris Van Amels- voort (financiën) van morgen in de Tweede Kamer. Tot nog toe wilde het kabinet niet verder gaan dan het vol ledig aftrekbaar maken van de ov-jaarkaart. Maar de coa litiepartners CDA en PvdA wilden dat er meer aftrek mogelijkheden kwamen voor openbaar-vervoerreizigers. Het kabinet heeft ingezien dat „de praktijk bij dit idee is gebaat", aldus Van Amels- voort, die de forfaitaire be dragen overigens niet noem de. Wel moet de administratie van de werkgevers aan strengere eisen gaan voldoen om de controle door de fiscus makkelijker te maken. Het liefst ziet het kabinet dat zo veel mogelijk werknemers een ov-jaarkaart kopen. Bouw van nieuw 'Sophia' bij Dijkzigt begonnen ROTTERDAM Op een terrein naast het academisch ziekenhuis Dijkzigt in Rot terdam is gisteren begonnen met de bouw van het Sophia Kinderziekenhuis. Het nieu we gebouw, dat in 1993 klaar moet zijn, gaat het oude kin derziekenhuis aan de Gor- delweg vervangen. Met de bouw is een bedrag van 156 miljoen gulden gemoeid, dat op 10 miljoen gulden na door het rijk is verstrekt. Het nieuwe ziekenhuis krijgt ruim 300 bedden. lan ?ei ach1- abc 'ERDAM „De socialist Lafontaine Af" nakkelijker door een iee,y in een witte jurk icjjren neergestoken dan een donkere man in wart pak. Een vrouw pjjt in principe als on- dig gezien en kan eenvoudiger door een van beveiligings- en komen". he Tineke Willemsen en Els chie, beiden verbonden an]vakgroep Sociale Psy- [ie van de Universiteit msterdam, spreekt hier- het verschil in normen va iee de maatschappij te- jtgiiannen en vrouwen aan- aajnsen en Van Schie de- p verzoek van de minis- van justitie en welzijn, naar de strafmaten jongens en voor meisjes; aar kwam een soortgelijk lil uit naar voren. Jon- 31 ussen de vijftien en acht- An jaar zijn agressiever en dan meisjes un leeftijd, maar worden Tineke Willemsen (I) en Els van Schie (r). Meisjes worden na een uiting van ongewenst gedrag eerder bestraffend toegesproken en krijgen ook eerder een maat schappelijk werkster op be zoek dan jongens. Dit alles, zo vinden de psychologen, onder het rriotto van „bescherming van het arme ontspoorde meis je". Een uitbrander, en verder „Nooit meer doen, hoor". Hoe veel dramatischer is het lot van de jongen, die na een dief stal of een nachtje niet thuis komen veel eerder kan reke nen op slaag of contact met de kinderrechter. Wie zou denken dat de onder zoekers Willemsen en Van Schie na hun bevindingen FOTO: DIJKSTRA zouden pleiten voor hardere Het onderzoek van Willemsen en Van Schie, waarvan de re sultaten gisteren bekend wer den, kostte vier jaar tijd. In die jaren werkten zij drie fasen uit. In Leiden en Delft legden zij aan zevenhonderd middel bare scholieren vragen voor als: Jan steelt een fiets. Welke straf zou hij daarvoor moeten krijgen? De andere helft van de scholieren kreeg dezelfde vragen voorgeschoteld, maar nu met meisjesnamen. De ant woorden van beide partijen bleken niet ver uiteen te lo pen. Anders ligt dat bij hun ouders en bij de professionele hulp verleners als politie, docenten en kinderrechters. Ook i er vreemd genoeg ook harder en anders voor gestraft door hun ouders, de politie of de kinderrechter. „Wanneer een meisje van die leeftijd van huis wegloopt, schakelen ou- "ders veel eerder de politie in dan bij jongens", zo luidt een bevinding van de beide psy chologen. „Wat verder op valt", zo voegen Willemsen en Van Schie eraan toe, „is dat de bezorgde instanties bij meisjes ook direct een link leggen met seksuele relaties die in het verleden strijdpunt waren in het gezin. De oorzaak van hun gedrag wordt direct bij slechte vriendjes gelegd, terwijl dat volgens ons volstrekt irrele vante informatie is voor bij voorbeeld een politie-dossier". straffen voor meisjes, heeft het dertehuizen waar Willemsen mis. Het omgekeerde is het ge- observaties deed, bleken ver val: jongens zouden dezelfde schillende normen gehanteerd begripvolle behandeling te worden voor meisjes dan moeten ondergaan als meisjes, voor jongens. Samengevat val- zo stellen de psychologen. „De len ze volgens Willemsen on hardere straffen die voor jon gens gelden, leiden absoluut niet tot minder "crimineel ge drag. Integendeel, uit onder zoek blijkt dat jongens veel re- cidiver zijn dan meisjes". der „sekse-stereotiepe opvat tingen". „Jongens in kinderte huizen krijgen vaker op hun kop voor pesterijtjes en sto rend gedrag. Ze doen dat ook vaker. Maar meisjes worden vaker beloond voor gedrag dat als positief ervaren wordt. Agressief en vandalistisch ge drag van jongens wordt nogal eens stoer gevonden. Vrienden moedigen het dan ook aan. Maar de jongens worden er wel- meer verantwoordelijk voor gesteld dan meisjes. Bij die laatsten wordt meer op het gewéten ingepraat". Wat nu eigenlijk het effect is van de verschillende straffen, kunnen ook- Willemsen en Van Schie niet zeggen. „Dat zou interessant nader onder zoek vergen", zo stellen zij. Maar duidelijk is dat het lot van de jongen in deze verbete ring behoeft. „Behandel jon gens nu eens een keer als meisjes", zegt Tineke Willem sen, want zo'n aanpak zou vol gens haar beter effect kunnen hebben dan de gangbare me thoden. „Kijk maar naar de HALT-projecten, waar jongens vervangende, alternatieve straffen krijgen opgelegd. De resultaten die daarmee' ge boekt worden zijn uitstekend". JEAN-PIERRE GEELEN ea STERBERG Een linee en een directeur Sterrenberg, inrich- voor zwakzinnigen- in Huis ter Heide, in ongewild een van ik verdachte man de politie 'gesmok- De man was woens- ontkomen na een ipse klopjacht de politie. De inbreker Ie nadat zijn auto op inelweg over de kop jen de bossen bij rrenberg in. Hij liep bij instelling naar binnen vertelde dat hij bij het nvóbmen in het bos zijn de osleuteltjes had verlo- bisi. De predikant en de oecteur moesten naar :a echt en boden de man aro i lift aan. eba vijl (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG CDA-ver- keersspecialist drs. Ben Hennekam is verbaasd over de uitspraak van mi nister Maij-Weggen dat zij het rekeningrijden toch op korte termijn wil in voeren. „Ik kan me niet voorstellen dat ze er in derdaad mee wil door gaan, althans niet voor de korte termijn". Volgens Hennekam is de bood schap van de Kamer heel duidelijk geweest: „Mo menteel is er in de Twee de Kamer geen steun voor het rekeningrijden". Hennekam doelde erop dat het CDA onoverkomelijke bezwaren heeft, evenals de VVD, en dat de PvdA zeer grote aarzelingen toont. Ook premier Lubbers zou inmid dels tot de slotsom zijn geko men dat het niet verstandig is het rekeningrijden op de korte termijn in te voeren. De minister-president zou hierover dinsdag tijdens ver trouwelijk overleg met de verkeersspecialisten van CDA en PvdA en minister Maij geen misverstand heb ben laten bestaan. Maar Maij-Weggen verklaarde gis terochtend in AVRO Radio journaal dat zij het rekening rijden toch wil invoeren. Hennekam denkt dat zijn partijgenote bedoeld heeft te zeggen dat zij door wil gaan met het studeren op de mo gelijkheden om rekeningrij den op de lange termijn op' verantwoorde wijze te kun nen invoeren. „Studeren en onderzoeken staat een ieder vrij", aldus Hennekam. De Bovag en Rai hebben in middels verheugd gerea geerd op het niet invoeren van het rekeningrijden. De organisaties vinden dat er nu gewerkt moet worden aan andere manieren om de mo biliteit in de spits te verbete ren. De voorkeur gaat daar bij uit naar de invoering van een combi-kaart. Dat houdt in dat een automobilist bij aanschaf van een abonne ment voor het openbaar ver voer korting krijgt op de mo torrijtuigenbelasting. :i/H HAAG Minister kjjen van onderwijs pie- di er niet over zijn voor heen om studenten van openbaar-vervoer- 'r,s0|rt te voorzien in te ken. Vooralsnog voelt we zich gebonden aan het ract dat hij heeft ge in met de Nederlandse arwegen en de andere 'oersondernemingen en zei dit gisteren in een tie op de uitlatingen van Tweede-Kamerleden Ver- (PvdA) en Lansink k) dat zij de minister niet ijn plan zullen vastpinnen Ie NS niet aan hun ver- itingen lijken te kunnen oen. Ritzen zei „geen an- logische en politieke keu- e hebben dan door te gaan het project. Hij wees erop dat Vermeend en Lansink zich kennelijk niet hebben gereali seerd dat het ministerie voor grote schadeclaims komt te staan als zij bet contract op zegt. Overigens zei Ritzen nog geen signalen te hebben ontvangen van de NS- en de overige ver voersbedrijven dat zij niet aan hun verplichtingen kunnen voldoen. Alleen als de ver voersbedrijven zich beroepen op overmacht kan het ministe rie van het contract af. Voor lopig beschouwt Ritzen de po litieke signalen uit de Tweede Kamer als „een aanmoediging om met open vizier de con tractpartners tegemoet te tre den", als zich problemen voor doen. Een tweede ontbindende voor waarde in de overeenkomst geldt als er in het parlement geen meerderheid voor het plan te vinden zou zijn. In de Tweede Kamer is het inmid dels aangenomen. De Eerste Kamer behandelt het volgende Oeso-rapport Het rapport van de Organisa tie voor Economische Samen werking en Ontwikkeling (Oeso) over het Nederlandse onderwijs ziet Ritzen als een ondersteuning van het kabi netsbeleid. Wat betreft de Oeso kan er in het basisonder wijs, maar ook in het voortge zet onderwijs niet meer wor den bezuinigd. Op welke on derdelen van de onderwijsbe groting dan wel moet worden gesnoeid wilde Ritzen niet zeg gen. Dat er moet worden be zuinigd staat vast. Ritzen heeft nog minstens een tekort van 1,4 miljard gulden dat over zijn begroting moet worden versleuteld. Minister Maij was gisteren ook aanwezig op het Nationaal Ver- keersveiligheidsproces in Amsterdam. Naast haar mr. P van Vol lenhoven die het congres eveneens toesprak en mr. P. Nouwen, voorzitter van de ANWB. FOTO: ANP DEN HAAG Minister Maij-Weggen heeft het mes gezet in een groot aantal wegenplannen van haar voorgangster Smit- Kroes. Blijkens een nog vertrouwelijke nota van het ministerie van ver keer en waterstaat wor den in totaal tien nieuwe verbindingen geschrapt, waarvan drie in de Rand stad. In het nieuwe Structuursche ma Verkeer en Vervoer (SVV) worden minder strenge eisen gesteld aan de 'fijnmazigheid' van het hoofdwegennet in Ne derland, zo blijkt uit een con cept-nota voor het verkeersbe leid in de komende 20 jaar. De oude plannen die nog door het vorige kabinet ontwikkeld zijn, zouden volgens de nota tot een te grote versnippering van landschappelijk schoon leiden. In de Randstad zijn geschrapt de A-8 tussen Zaanstad en Be verwijk, de A-24 tussen Maas sluis en Vlaardingen en de A- 24 (Rotterdam-Nieuwekerk). Bij Amersfoort is de verbin ding A-6 tussen Holendrecht en Muiderberg van de kaart en verder de ombouw van de A-37 tot autosnelweg tussen Hoogeveen en de Duitse grens. Joods gezin van vijf personen dat twee jaar lang in Tilburg heeft ondergedoken gezeten. FOTO: A. TEUNS EXPOSITIE IN JOODS HISTORISCH MUSEUM AMSTERDAM Op hei Waterlooplein in Amster dam hangen verschillende affiches. „Wie dit niet vergeet", staat er op één, en daarbij is een grote vier afgebeeld, „viert straks feest", en daarbij staat een grote vijf. Met andere woorden: „Kom naar het bevrijdingsfesti val op het Waterlooplein". Daarnaast hangt een an der affiche, waarop een ander plein is afgebeeld, dat van de Hemelse Vrede in Peking. Er staat een man op, die met een bood schappentas in de hand een rij tanks tegenhoudt. In het Joods Historisch Museum, twintig meter verderop, hangt die foto aan de muur, als onder deel van de gisteren door prins Bernhard geopende tentoonstelling 'Bevrijdin gen'. Het smaakt bitter zoet, als de combinatie van 4 en 5 mei. De foto's, documenten en kunstwerken waaruit de ten toonstelling is opgebouwd, verschaffen allerminst een triomfantelijk beeld. De be vrijding, die in de herinnering van veel Nederlanders louter bestond uit Canadese chocola de en Amerikaanse sigaretten, betekende voor duizenden Ne derlandse joden het vergeefse wachten op familieleden. En wat Ania Bien betreft, een van acht hedendaagse kunstenaars wier werk tentoon hangt, is van echte bevrijding geen sprake zolang zij op straat (in dit geval in New York) nog geconfronteerd wordt met ha kenkruizen. Om nog maar te zwijgen over de foto uit China, symbool van een vrijheid ver pletterd onder tanks. Bevrijding is meer dan het di recte moment van overwin ning, zo blijkt uit de tentoon stelling, en daardoor verliest het ook veel van haar glans, vooral voor joden. Briefje van de voorzitter van de Joodsche Gemeente van Oldenzaal: „Geachte mejuffrouw. Het spijt mij zeer U een treurige mededeeling te moeten doen. Uw broer, die sedert ca. tien dagen uit Duitschland was aangekomen is overleden". 'Belangrijke mededeeling' van de kampcommandant van Westerbork: „Niemand mag het kamp verlaten". Bericht van de expediteurs Blauwhoe den veem-Vriesseveem: „U ontvangt hierbij, droog en goed geconditioneerd, van Theresiënstadt een rugzak Ba- Anti-semitisme Bevrijding? Van de Duitsers, ja. Maar de 5500 Nederlandse joden die in concentratiekam pen zaten, moesten eerst maar zien hoe ze op eigen kracht naar huis kwamen en vervol gens niet zelden een jarenlan ge juridische strijd voeren om hun bezittingen terug te krij gen. De ontvangst in Neder land was niet bepaald harte lijk. „Het is opvallend dat bij veel Nederlanders, uitzonde ringen daargelaten, de 'anti- gevoelens' bij de terugkeer van de joden sterker waren dan gedurende de oorlog of daarvoor: 'de goede joden zijn dood, de slechte zijn terugge komen'. De eerste na-oorlogse maanden kenden een voor Ne derland ongekende golf van anti-semitisme", zo staat in de catalogus. Op de tentoonstelling is een video te zien, waarop me vrouw Ruth Wallage-Binheim vertelt hoe ze bevrijd werd uit Auschwitz en hoe het haar daarna nog jaren kostte om zich echt 'vrij' te voelen. „Ik was helemaal niet bevrijd. Dat is heel moeilijk, het gebruik van dat woord bevrijding. Ik bedoel, je was zo dood van bin nen, je kon niet meer lachen, je kon niet meer huilen, niets raakte je eigenlijk meer, dat was in de loop van de jaren echt allemaal doodgemaakt. De eerste keer dat ik er be wust over gepraat heb, is on geveer tien jaar geleden. Toen las ik in een huis-aan-huis- blaadje dat er in een kerk ge sproken zou worden over zio nisme. Ik ben er gewoon naar toe gegaan, omdat ik wilde ho ren wat er van gezegd werd. Het was een heel rationeel verhaal. Niet mijn verhaal. Ik zei: misschien mag ik iets zeg gen? Ik ben jood en ik ben zio nist. Toen viel er een stilte. En ik beit gaan praten en gaan praten, en ik zei erbij: mis schien heb ik enig recht van spreken, want ik heb zelf met één been in het crematorium gestaan. Het bleef stil, dus ik bleef maar praten. Dat was voor het eerst na de oorlog dat ik een soort bevrijding voelde. Ik had iets kunnen vertellen waarnaar geluisterd werd en dat was voor mij heel erg be langrijk". STEVO AKKERMAN f) (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Eigenlijk was het een pure afgang. Aan dat gevoel konden de duizenden teleurgestelde actievoerders zich niet onttrekken. Ze hadden het allemaal voor zoete koek geslikt. Hij praatte wel, de staatssecretaris, maar hij had niets gezegd. „We zijn een stelletje doetjes!", riep een actie voerder die op het podium in het grote Haagse Bos de microfoon had gegrepen. Dat bos waren ze ingestuurd, omdat het naastgelegen Malie veld net was ingezaaid. Tussen de bomen was een podium met reusachtige luidsprekers neer- lAIBAAI door WILLEM RITSTIER WêêI iK\«.ece KAMEKtgATTEWi Geen verdere treinstakingen UTRECHT De spoor- wegvakbond FSV ziet af van verdere stakingen bij de Nederlandse Spoorwe gen om zijn bezwaren tegen de nieuwe cao kracht bij te zetten. De bond onderte kent de cao echter niet en zal proberen de uitvoering van de afspraken te blokke ren, zo heeft bestuurder H. in het Panhuis gisteren meegedeeld. gezet. „Henk Patat" was aan- WIO behoort daar niet toe wezig, er klonk muziek en er hebben al zondagsdiensten, klonk kritiek. „We lijken wel werkonderbrekingen en opna- een kudde makke schapen die mestops aangekondigd als de zich naar de slachtbank laat werkgevers niet voor 1 mei leiden. Als we een pleintje be- met betere aanbiedingen over zetten, staan er ineens dertig de brug komen. De actie van fotografen om ons heen. Dat gisteren was een „privé-ange- soort zaken moeten we meer legenheid" van de VVIO, doen! Laat het publiek het waar de bonden niet bij be- maar voelen". De menigte trokken werden, juichte. „Ik begrijp jullie te- j-x leurstelling dat we bij het Bin- JJOaeniïiarS nenhof niet naar binnen kon- Toen de hele demonstratie nog den. Maar buiten hebben we moest beginnen, had Roerade een petitie aangeboden en de stoet op het hart gedrukt: staatssecretaris Simons erkent „Dit is een dodenmars, dus onze problemen...", sprak Anja Roerade, vertegenwoordigster van de actiegroep Verplegen- den en Verzorgenden in Op stand (VVIO). De menigte lachte, luid en ho- geen leuzen en jolige toestan den". De duizenden demon stranten (zwarte kleren, wit geverfde gezichten) gingen hij los kwam van de menigte, vervolgens op weg naar het Na een korte knokpartij met Binnenhof. Rouwend „om de de politie en een snel bezoek hem betreft wordt het pro bleem van de wachtlijsten op gelost, er komen meer handen aan het bed en het nodige wordt gedaan om het imago van de beroepsgroep op te schroeven. Maar geen woord over de gevraagde loonsverho ging (zes procent; daarnaast twee procent voor secundaire arbeidsvoorwaarden). Vering Nadat de bewindsman in zijn dienstauto was gestapt, pro beerden de demonstranten nog even of de vering van het voertuig in orde was. De auto waggelde langzaam voort tot nend. Net op^ tijd vervolgde duizenden collega's die het aan Sociale Zaken, keerden de vak vanwege de werkdruk en laatste rouwende actievoerders slechte betaling de rug toe ke- terug naar het Haagse bos. De ren". En niet te vergeten bezems, scheppen en papier- j.-_ 'i prikkers stonden al gereed. Want als de boel niet brand schoon zou worden achtergela ten, kon de VVIO van de ge- Roerade dat de woorden van Simons in feite niets te beteke nen hadden. En: „Laten we de eenheid bewaren. Ook ik wil het Binnenhof bezetten. Er moeten hardere acties ko men". En warempel, de me nigte juichte weer, blij en op getogen. Wat die harde acties precies inhouden, is niet be kend. De vakbonden de „vanwege al die collega's die in de ziektewet terecht zijn ge komen". Voor het poortje van het Bin- o_ nenhof kreeg ook Simons die meente Den Haag een reke- boodschap te horen. De staats- ning voor schoonmaakkosten secretaris wil doen wat „bin nen zijn vermogen" ligt. Wat

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3