^eidaeSou/umt „Ze vroegen zich af of er hier geen toiletten waren Goekoop opent „slipgevaar" Boerhaave koopt gebouw Pabo aan Voorzonzoekers STAD OMGEVING/KUNST/RTV een wijziging buslijn 30 Goekoop: „Laatste maanden raadsperiode niet leukste" IDEN De dienstregeling van buslijn 30 wordt niet gewij- I. De commissie voor beroep- en bezwaarschriften heeft be llen het verzoek af te wijzen om de dienstregeling te verande- a;a ,Twee bewoners van de Stevenshof hadden bezwaar aange- end tegen het feit dat bus 30 niet meer door hun wijk rijdt ?ë«'ds de afsluiting van spoorwegovergang De Vink. .[betekent dat bijvoorbeeld het Diaconessenhuis en Leiden o^'jd-West moeilijker bereikbaar zijn geworden. De NZH heeft ntf oor gekozen lijn 15 en 16 door de Stevenshof te laten rijden dat deze oplossing het minste reizigersverlies zou opleveren. commissie stelt dat de wijziging van tijdelijke aard is en kan eafrden gewijzigd na een evaluatie-overleg met het college in n :s hebben voor de vaststelling van de nieuwe gelegenheid om eventuele wensen kenbaar te ken. Er is begrip voor het bezwaar dat de verbinding met d-West tijdelijk „beduidend minder" is geworden. „Bij de af- £ing van de belangen heeft het college naar de mening van ffaii Voetpad en tunnel bij Zwartemeerlaan LEIDEN Ouders van leerlingen van drie basisscholen in de Merenwijk, na melijk De Dukdalf, De Zonnewijzer, en De Zijlwijk, vragen in een brief aan de gemeenteraad om een trottoir langs de Zwartemeerlaan. Het voetpad moet aan de kant tussen de Drontermeerlaan en de Vossemeerlaan en aan de kant tussen de Passiebloem en de oversteekplaats bij het scholencomplex worden aange bracht. Daarbij moet een tunnel of een voetgangersbrug bij de oversteekplaats komen om de Zwartemeerlaan veilig over te komen. De ouders vinden de route naar de scholen onveilig. Langs die route moeten vier keer per dag tweehon derd kinderen naar en van school, moti veren de ouders hun aanvraag. Fietser geschept LEIDEN Een 24-ja- rige fietser uit Leiden is gisteravond na een aanrijding met een beenbreuk naar het Academisch Zieken huis Leiden gebracht. De fietser reed op het fietspad langs de Schipholweg. Een 26- jarige Leidse automo bilist verliet op dat moment het parkeer terrein bij het post kantoor. Bij het krui sen van het fietspad verleende de man geen voorrang en schepte de fietser. Bewoners Jan Luykenlaan liggen wakker van hanen LEIDEN Bewoners van de flat aan de Jan Luykenlaan kunnen niet slapen omdat in het dierenparkje van Kweeklust een aantal hanen rondloopt. „Het gekrijs van zes hanen, of misschien nog wel meer, is op de dag al niet om aan te horen, iedere nacht wakker geschreeuwd te worden is helemaal niet op te brengen", aldus een bewoonster in een brief aan de raad. Zij zegt dat ook andere flatbewoners en mensen die wonen in ser viceflat Schouwenhove regelmatig klagen. De briefschrijfster heeft contact opgenomen met de be heerder, de politie, dierenbescherming en dierenambu lance maar dat heeft niet geholpen. Bij de afdeling groen van de gemeente kreeg ze een ambtenaar aan de lijn die haar aanraadde om tien uur 's avonds naar bed te gaan. De vrouw wil weten wie voor de hanen verantwoordelijk is en of de gemeente iets wil doen aan de overlast. „Moge lijk een goede raad: het Cronesteinpark is groot genoeg", aldus de vrouw. Bijeenkomst hulpverleners LEIDEN Hulpverleners in de Leidse binnenstad verzamelen zich vrijdag 4 mei in Pandje '65 aan de Hogewoerd. Wethouder Hans de la Mar verzorgt een inleiding over de rol van de sociale sector bij de socia le vernieuwing. Op het programma staan verder het rapport Welzijns planning Binnenstad, een presentatie van het thuishulpproject en een voorstel over het maken van een „bewaarkrant" voor hulp- en dienst verlening in de binnenstad. Deze in formele en informatieve bijeenkomst begint om 12.00 uur en duurt tot 13.30 uur. Aanmelden voor deze bij eenkomst moet vooraf bij het Oude renwerk Binnenstad: 071-143503. Rechercheurs vorderen auto LEIDEN Twee recher cheurs van de Leidse poli- tie vorderden gisteravond leen personenauto van een burger om een brommer- dief in de kraag te grijpen. De rechercheurs zagen tij dens hun surveillance de 21-jarige man uit Leider dorp een brommer op de Lange Mare stelen. De re chercheurs renden achter de dief aan, maar de brommer bleek sneller. Vervolgens vorderden ze een auto en zetten de ach tervolging in. De dief werd op de Langegracht aangehouden. do 0 RUSSISCHE OFFICIEREN BEZOEKEN LEIDS POLITIEBUREAU LEIDEN,— „Jullie ver wennen je mannen niet", concludeert de Russische politie-officier A. Tata- renko als hij de politie vrouwen heeft aange hoord op hét Leidse bu reau aan de Langegracht. „Als de vrouw tijdens haar werk op straat wan delt, stofzuigt de man en doet hij de afwas. Hier is democratie in alle op zichten, ook in het ge zin", lacht hij. W. Boebnikov neemt het echter voor de vrouwen op, het schijnt in Rusland ook al regelmatig in de praktijk voor te komen dat mannen bijspringen in het huishou den, maar Tatarenko wil daar niet aan, houdt vol dat het nauwelijks voorkomt. Zo verbaast zich een Russi sche delegatie van vijf hoge politie-officieren deze week over het Nederlandse politie bestel. Doel van het verblijf is het uitwisselen van infor matie. Gisteren was het Leid se politiebureau aan de beurt voor een bezoek. Daar vertel den drie politievrouwen over hun werk bij de politie. Een agent van de Haagse po litie begint met de uitleg dat politie van oudsher een man nenberoep is, maar dat sinds de jaren zeventig de vrouwen doorstromen en dat er wordt geworven in alle doelgroe pen. „Hoe zeg je doelgroep in het Russisch?", vraagt de ene tolk aan de ander. Dat vrou wen doorstromen naar aller lei functies illustreert de agent met het feit dat ze bij de ME zit. „ME?", reageert Tatarenko en knikt instem mend. Dat begrip kent hij, hij heeft deze eenheid een dag ervoor aan het werk gezien bij de bekerfinale PSV - Vi tesse in Rotterdam. „De Rus sen hebben toen met afgrij zen gekeken naar de suppor ters die tegen de hekken pis sen. Dat kon bij hun niet, ze zouden al lang in de cel zit ten. Ze vroegen zich af of er hier geen toiletten waren", vertelt een tolk. Beer Boris B. Kondratjuk, die van de agenten inmiddels de bij naam Boris de Beer heeft ge kregen, vertelt dat hij alles mooi en prachtig vindt, maar dat hij de massa indrukken nog moet verwerken. Hij heeft zich eigenlijk over alles verbaasd en vindt1 iedereen aardig en gastvrij. „Die schoffies bij het voetbal doen daar geen afbreuk aan", zegt hij. De Russische delegatie heeft dinsdag in Utrecht perplex gestaan van de aanpak van junkies door de Utrechtse po litie. Na een rondje winkel centrum Hoog Catharijne vonden de Russen dat het er maar „soft" aan toe ging. Ze waren verwonderd over het feit dat gebruikers niet wer den opgepakt, dat een hande laar in verdovende middelen bijvoorbeeld „maar" twee jaar cel kreeg opgelegd. Na Leiden staat een bezoek aan Amsterdam op het program ma, ook daar zullen de offi cieren regelmatig paf staan, zo is de verwachting. Emancipatie De politievrouwen in het Leidse bureau probeerden de gasten een beetje emancipatie bij te brengen. Dat werd be leefd aangehoord. Voorzich tig werd gevraagd naar rege lingen als zwangerschapsver lof en ouderverlof. Het feit dat na de, bevalling ook man nen thuis mogen blijven wekte verbazing. Als Tatarenko na het zien van een wervende videofilm over vrouwen bij de politie de tegenvraag krijgt wat hij ervan vindt dat politievrou wen zo de straat opgaan, krijgt hij het moeilijk. Hij vertelt dat de werkomstan digheden in Rusland voor vrouwen bij de politie veel ingewikkelder zijn. Vooral de straatdienst is moeilijk, bij voorbeeld als er dronken mensen zijn. En daar zijn er veel van in Rusland, geeft hij aan. De Haagse agent zegt dat zij daar nog nooit moeite mee heeft gehad. Tegen de tolk: „Zeg er maar bij dat ik niet groot en niet sterk ben". Tatarenko blijft siberisch volhouden dat het er in Rus Russische officieren maken kennis met Nederlandse politievrouwen. foto: wim van noort land veel ruwer aan toe gaat. „Dat was twintig jaar geleden ook zo bij ons. We hebben toch doorgezet", reageert de Haagse. Ze signaleert vaker dat de Russen op het gebied van vrouwen bij de politie twintig jaar achterlopen ten opzichte van de Nederlandse situatie. De argumenten die Tatarenko gebruikt tegen het inzetten van vrouwen op alle fronten bij de politie snijden volgens haar geen hout., Ze vindt het ijskoud een kwestie van wennen en biedt infor matie en ideeën aan. In Rus land is 10 procent van de agenten vrouw, in Nederland moet dat in 1995 25 procent zijn. Kondratjuk heeft er, in te genstelling tot zijn ""Collega Tatarenko, geen moeite mee dat vrouwen straatdienst hebben bij de politie. Hij zou best met ze mee willen, grin nikt hij, staat op en laat zich tussen twee agentes fotogra feren. Niet overtuigd, maar meer uit beleefdheid maakt Tata renko een eind aan de discus sie. Zegt dat ze er nog niet over na hebben gedacht, maar als ze het zo zien en ho ren willen ze bij een volgend bezoek best een vrouw mee- KARIN SWIERS "v oete voor lai hoonmakers in Minerva unfN HAAG/LEIDEN We- medeplichtigheid aan ,k> rie Leidenaars door de agse politierechter veroor- eld tot een boete van dui- tid gulden. De drie, respec- velijk 63, 39 en 24 jaar oud, akten 's morgens schoon in t gebouw. n september 1987 tot en met rember van dat jaar zou een met een ijzerdraadje in kluis hebben gehengeld. Op manier haalde hij de zakjes t de baropbrengst er uit. leveel in totaal is verduis- vra d, werd gisteren niet duide- °e. Wel bleken de drie fami ly leden een luttel bedrag te bben gehad. De jongste zou totaal 135 gulden hebben :regen en de twee anderen er vijfhonderd gulden. Ze iiden op de uitkijk hebben maar ontkenden dat video-opnamen bleek ech- wel dat ze regelmatig ke il hoe de zaken ervoor ston- n en erbij waren toen het ld werd geteld. Ook de engelaar" bevestigde dat. De hield met zijn eis van izend gulden en een maand orwaardelijk rekening met t feit dat alles al tweeëneen- lf jaar geleden is gebeurd en de betrokkenen uiteinde- erg onder de gebeurtenis hebben geleden. ommissie leemt een besluit iver Matilo 1IDEN De commissie lor beroep- en bezwaar- hriften .neemt geen beslis- ig over het bezwaar dat de chting Meerburg heeft inge- end tegen het raadsbesluit 'er de oprichting van de So- ale Kulturele Instellingen in eiden (SKIL). Volgens de mmissie is de stichting die lurthuis Matilo beheert niet itvankelijk. i stichting weigert zich aan sluiten bij de SKIL omdat die manier, de zelfstandig- lid en de eigen identiteit van eerburg zou verdwijnen. De meente heeft daarop beslo- n geen subsidie meer te ge in aan Matilo. Meerburg is middels ook een procedure igonnen bij de Raad van Sta- et buurthuis kan echter niet te lang meer draaien met ihulp van eigen geld. Het be- uur heeft nog niet besloten Matilo om die reden alsnog toetreden tot de SKIL. Af- isroken is eerst het gesprek et wethouder H. van Dongen te wachten. Zij zegde een 1 L 'erleg toe toen de stichting 1500 handtekeningen verhandigde van buurtbewo- ers die willen dat het buurt huis aan de Zaanstraat zelf- andig blijft. Conservator Mulder van het anatomisch museum geeft tekst en uitleg aan professor Daems, burgemeester Goekoop en seksuologe Van Dijk over Slipgevaar. foto: tejo ringers LEIDEN Slipgevaar. Dat is de titel van de gis termiddag door burge meester C. Goekoop geo pende expositie in het Anatomisch Museum. On derwerp van de tentoon stelling is sexualiteit en de risico's die daaraan zijn verbonden. De samenstel lers willen de weten schappelijke kennis op dit gebied aan een breed pu bliek laten zien. Tijdens het aanstaande museum- weekeinde is Slipgevaar van 10.00 tot 17.00 uur te bezichtigen in het mu seum aan de Wassenaarse- weg 62 in Leiden. De tentoonstelling toont een hoeveelheid foto's en afbeel dingen van geslachtsziekten en de geschiedenis daarvan. Verder is een aantal voorbe hoedsmiddelen en hulpstuk ken te bezichtigen en is pre ventieve informatie en voor lichting verkrijgbaar. „Seks is nog steeds niet uit de taboe-sfeer zodat er open en volwassen over gepraat kan worden", aldus Goekoop in zijn openingswoord. Hij ver duidelijkte dit met: „Toen twee burgervaders onlangs de weg naar een seksclub vroe gen, werd dat landelijk nieuws. Je vraagt je af of dat is omdat ze naar een seksclub vroegen of omdat ze de weg nog niet wisten". De „mobiele" expositie is sa mengesteld door verschillende vakgroepen en afdelingen van universiteit en academisch zie kenhuis met steun van de Ex- potheek. Deze Leidse organi satie hoopt in totaal zo'n vijf tien mobiele exposities op het gebied van de gezondheidszorg in te richten waarmee door het hele land in scholen, buurthuizen en musea kan worden geëxposeerd. De vorig jaar door prinses Ju liana in het Anatomisch Mu seum geopende tentoonstelling Pas 65, over ouderenzorg, was de eerste van deze reeks. Dat leverde 8000 bezoekers op tij dens de enige twee dagen van het jaar dat het museum voor het publiek is geopend. Pas 65 „loopt" nog steeds en is tot ok tober volgend jaar volgeboekt. Ook Slipgevaar gaat na het komende weekeinde op reis langs andere expositieruimten. LEIDEN De Boerhaa- ve-scholengemeenschap gaat met ingang van het nieuwe schooljaar gebruik maken van het gebouw van de voormalige Leidse Pabo aan het Galgewater. Volgende week wordt een overdrachtsovereenkomst getekend bij de notaris. De dag- en avondscholenge meenschap heeft na maanden van voorbereidingen besloten het gebouw te kopen ondanks het feit dat een onderzoek naar aantasting van het pand door grondwateroverlast nog niet is afgerond. „We hebben dringend behoefte aan die ruimte. Bovendien schijnt het mogelijk te zijn om een drai nage rond het gebouw aan te leggen om verdere overlast te voorkomen. Dat vergt een niet al te grote investering. In de toekomst kan echter blijken dat het gebouw danig is aange tast, maar op het ministerie waar we vorige week met een bestuursdelegatie zijn geweest, hebben ze ons op dat punt re delijk gerust gesteld", aldus rector D. van Kooten. Inmid dels is een aannemer benaderd die verbeteringen moet gaan aanbrengen in het gebouw dat bijna een jaar leeg staat. Avondopleidingen Het is de bedoeling dat de avondopleidingen voor havo en vwo in het nieuwe gebouw worden verzorgd. De lessen worden nu nog gegeven in het gebouw van de Louise de Co- ligny-scholengemeenschap. „Het is vrijwel zeker dat we dat gebouw afstoten", vertelt Van Kooten. Boerhaave blijft wel gebruik maken van loka len van het Agnes College. Daar hebben de avondlessen van de opleidingen mavo en meao plaats. In het voormalige Paboge bouw zijn twaalf tot veertien lokalen. Daarvan worden er zes overdag gebruikt. De rest. van de lessen wordt overdag gegeven in het hoofdgebouw aan het Noordeinde. Boerhaave heeft het plan op gevat om de overige ruimten in het Pabo-gebouw te verhu ren. „Misschien dat we een ruimte inrichten als een soort vergadercentrum. Want daar aan is wel behoefte in de stad. Die ruimte zou dan ook kun nen worden verhuurd aan in stellingen die helemaal niets met onderwijs te maken heb ben". Van Kooten benadrukt dat de school inkomsten nodig heeft: „Anders lopen we vast". Door de aankoop van het nieuwe gebouw is het ook mo gelijk om de activiteiten uit te breiden. Zo zal onder meer het aantal groepen anderstaligen dat Nederlands volgt in sa menwerking met het Studie huis Leiden, worden uitge breid. Ook wil Boerhaave be ginnen met een zogeheten havo-top. Een bepaalde groep leerlingen kan daardoor de hoogste twee klassen van de havo in een jaar doen. „We zijn dolblij met dit ge bouw", benadrukt Van Koo ten. „Het ligt goed in het vi zier en het is een aardig ge bouw. Typisch vooroorlogs". Als nadeel noemt hij het ge brek aan parkeergelegenheid. LEIDEN „De laatste maanden van deze raads periode waren niet de leukste. Het feit dat van de zittende wethouders er twee moesten vertrekken maakt het er wat mij be treft niet vrolijker op. In het algemeen kan ik zeg gen dat de afgelopen vier jaar de persoonlijke ver houdingen wat zijn ver hard. De zakelijkheid stond voorop, leek het wel. Ik hoop dat de men selijkheid in de komende periode weer snel de overhand krijgt". Dat zei burgemeester C. Goe koop gisteravond tijdens de raadsvergadering waarin af scheid werd genomen van een aantal raadsleden. „Ondanks de tragiek van de laatste maanden waarin de schouw burgkwestie zorgde voor een wethouderscrisis die in Leiden niet vaak voorkomt, denk ik dat het zakelijk gezien een re delijk vruchtbare periode is geweest". Goekoop noemde in dat verband het feit dat de ar tikel 12-status van de gemeen te afloopt. „We hebben bereikt dat we niet meer tot de arm lastige gemeenten behoren". Als andere positieve punten noemde hij de reorganisatie van de directie kunst en cul tuur, de belangstelling voor bedrijven- en kantoorlocaties in Leiden en het feit dat de nieuwbouw van de medische faculteit doorgaat. „Het heeft er in deze periode om gespan nen of Leiden de medische fa culteit zou behouden", zei Goekoop. De burgemeester sprak de scheidende raadsleden P. Kluck, A. Hugens (CDA), R. van Cruijsen, M. Wijnbergen en N. Langerak (VVD), R. van de Lecq, W. van der Pluym en N. Demirbas (PvdA) en B. Stöxen (Leiden Weer Gezellig) kort toe. Ook sprak hij een woord van dank uit tegen de scheidende PvdA-wethouders M. van der Molen van ruimte lijke ordening en D. Tesselaar van volkshuisvesting. Menselijk „Ik betreur het dat je je niet de gelegenheid hebt gekregen om je opdracht af te maken", zei Goekoop tegen Van der Molen, van wie de PvdA-frac- tie niet wilde dat zij zou terug keren als wethouder. Woens dagavond maakte Van der Molen zelf bekend ook niet te rug te keren als raadslid. Goe koop zei dat Van der Molen „een heel eind" was gekomen bij het oplossen van problemen waarmee ze werd geconfron teerd toen ze anderhalf jaar geleden wethouder werd. „Je hebt die problemen op mense lijke wijze willen oplossen en dat vergt tijd", aldus Goekoop die haar een „loyale en goede kameraad" noemde. Hij ver telde dat hem hetzelfde was overkomen toen hij wethouder was in Amsterdam: „Gedeelde smart is halve smart. Maar als ik niet was weggestuurd door Jan Schaeffer dan was ik nooit burgemeester van Leiden ge worden. Wat nu nog heel naar en erg lijkt kan zich ontwik kelen tot een heel goede nieu we periode", zo stak hij Van der Molen een hart onder de riem. De scheidende wethou der kondigde aan een af scheidsbrief te zullen schrijven over onder meer haar gedach ten over de Leidse politiek. Ze zei „ontzettend plezierig" te hebben samengewerkt met ambtenaren en andere raads leden: „Ik heb het gevoel dat mijn draagvlak in de raad gro ter was dan in mijn fractie". Over Tesselaar die na 16 jaar wethouderschap de Leidse po litiek verlaat, zei Goekoop: „Je bent duidelijk gegroeid van vakwethouder tot politiek lei der. Je hebt je stempel gezet op het bestuur, en daarmee op de Leidse samenleving". Tes selaar zei zelf van de politiek te hebben genoten en met „fantastische ambtenaren" te hebben samengewerkt. Minister Ritzen in Pieterskerk LEIDEN Minister J. Ritzen van Onderwijs en Weten schappen komt aanstaande woensdag 2 mei naar de Leid se Pieterskerk om deel te ne men aan een door de universi teit georganiseerd symposium. Dit symposium zal gaan over de vraag hoe de tweede fase opleiding eruit moet gaan zien. Onder de naam „Onderzoe kersopleidingen" worden van af 10.00 uur eerst door een aantal professoren onder wie de Leidse rector magnificus J. Beenakker lezingen gehouden. Na de thee staat een forumdis cussie op het programma. Deze sportieve zonnebril met verwisselbare oorklemmen wordt van u na het op geven van een nieuwe abonnee. Deze ontvangt onze krant de eerste 14 dagen gratis. j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: I n maand (automatisch betalen) f24,85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 Stuur als dank de zonnerbril naar Naam: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Postcode/plaats: CcidócSomont

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11