^eidóeSowa/nt Leden PvdA uiten forse kritiek op uitsluiting D66 Goed zicht STAD OMGEVING/KUNST/RTV Rijnland overweegt te stoppen met programma's over Leiden Veel onrust door brand vuilbunker Van der Molen: „fractie is hard en onrechtvaardig" DONDERDAG 26 APRIL 1990 PAGINA 9 mant wel zeer genante verto- speelde zich gister- el af in buurthuis Aktief ie Berlagestraat waar de se afdeling van de vergaderde. Toen malig wethouder Ma- van der Molen alleen, met opgeheven hoofd vergaderruimte verliet daar nauwelijks aan- aan besteed. Op het ent dat zij met de fiets de hand langs het raam werd in de zaal gela- Oud-wethouder Hans Dam maakte toen na- k een grapje in zijn toe- ik ter gelegenheid van \fscheid van wethouder Tesselaar. nan van volkshuisves- kwam zelf in zijn korte :h ook met geen woord op het drama dat zich 'e minuten daarvoor afgespeeld. Opvallend de man die het in de ■.vergadering over de uwburgaffaire onlangs idrukkelijk opnam voor :ollega Fred Kuijers van 'VD. Die was opgestapt vork wam daarmee dat door een meerderheid de gemeenteraad werd rongen tot aftreden, der Molen volgde an- alf jaar geleden Jit Pe- op als wethouder van telijke ordening, open werken, verkeer en mi- Ze kreeg een zware 'feuille. En nooit is op uitgesproken dat zij verk niet aan kon. Een aantal ambtenaren deerde haar zeer, voor- or de manier waarop ze haar" mensen omging, kandidaa tstellingscom - van de PvdA, en later de ledenvergadering, ste haar op de derde s van de lijst voor de iezingen en liet daar- blijken haar geschikt te en voor het wethouder- ze gewaardeerd werd de kiezers, bleek wel et feit dat ze ruim vijf- \erd voorkeurstemmen q, meer dan alle andere 'idaten, met uitzonde van, uiteraard, lijsttrek- Henriëtte van Dongen, manier waarop Van g'en gisteravond het be- Ivan de fractie verdedig- was ronduit zwak. Ze chool zich achter het feit ze tijdens een openbare adering niet het achter- van haar tong wilde la- zien omdat het ging om !nen. Ze zei niet veel dan dat de meerder- van de fractie Van der n niet geschikt achtte, diezelfde meerderheid j vertrouwen in haar en dat het vrouwen- rangsbeleid alleen kan ien toegepast als het om „geschikte kandida 'lk geval werd gister- d duidelijk dat ze geen 'le poging heeft gedaan ie fractie op andere ge- ten te brengen, fievoorzitter Steven de ze probeerde het besluit de fractie te verduidelij- door te stellen dat voor- lu t feit een rol speelde dat der Molen met partijge- Ii in de raad van mening childe over het geld dat \t worden uitgetrokken de stationsplannen, werd nog gesproken „andere zaken" die na 'cember, toen de kandi- lijst al vaststond aan de zouden zijn geweest, der Molen voerde zelf n dat ze juist in de pe- daarna een maand ziek weest en dat vervolgens aandacht van de ge- de uit ging naar de ont gingen bij de schouw- Wat nog wel heeft ge- d is dat het convenant F de ontwikkeling van de onsplannen niet kon ien getekend. Dit omdat van de partners, het besloot eerst een on- oek te laten verrichten de mogelijkheid voor Medipark op het eigen in. De „schuld" moet ook worden gezocht bij iekenh uisdirectie. waren vier kandidaat- \ouders en de „bestuur- geschiktheid" was van k slaggevende betekenis l\K een van hen moest af- j m, aldus De Vreeze. wkomer Tjeerd van Rij meer geschikt geacht, ls wethouder Paul ik, Gailewijk wiens functione- nog werd bekritiseerd de commissie die het Fort opstelde over de van zaken rond de se Schouwburg, ier dat er ooit met haar oonlijk over haar fune ven was gesproken 1 Van der Molen wegge- rd. De fractie vond haar niet meer geschikt en geen vertrouwen meer aar. aar op een zaterdagoch- velde een klein groepje ial-democraten een oor dat voor Van der Mo- zeer ingrijpende gevol- heeft. Dat is niet demo- sch en zeker niet soci- Om over de manier rop de PvdA haar gister- id liet vertrekken nog te zwijgen. JANET VAN DIJK LEIDEN Omroep Rijnland (OR) overweegt geen pro gramma's meer voor Leiden te maken. Dat zei voorzitter J. van Leeuwen gisteravond na afloop van een gemeentelij ke commisievergadering waar de nodige kritiek op Rijnland werd geuit. „Wat een kul ver toning. De gemeente mag pas met eisen komen als ze ook een financiële bijdrage levert", aldus Van Leeuwen. Een meerderheid van de Leid- se gemeenteraad is wel tevre den over het functioneren van OR maar wil niet langer dat Rijnland de dubbelfunctie van programmamaker en „beheer der" van de kabelfrequentie houdt. De raad wil er vanaf dat OR beslist onder welke voorwaarden omroeporganisa ties van derden die in de toe komst lokale radio willen ma ken, via de kabel mogen uit zenden. Groen Links raadslid J. Laurier zette dat kracht bij door te wijzen op het feit dat OR aan ex-piraat Freewave 60.000 gulden vroeg om op de lege uurtjes van OR op te vul len. „Een schande", noemde hij dat. „Er is geen sprake van voor of tegen Rijnland zijn. We moeten naar de toekomst kij ken. Met de eventuele komst van lokale reclame zal de be langstelling voor het maken van lokale radio alleen maar toenemen. Een overkoepelen de organisatie die dat regelt verdient de voorkeur", aldus het PvdA-lid A. Boot wier woorden werden aangevuld door P. Langenberg van D66: „Ik heb de indruk dat Rijn land zich niet echt heeft inge spannen om derden op de ka bel te brengen". Een in de haast opgerichte Stichting Overkoepelende Omroep Leiden (SOOL) krijgt nu het vertrouwen van de ge meente boven Rijnland en bo ven de aparte aanvraag die Freewave heeft gedaan voor de zogeheten representativi- teitsverklaring. Dit advies moet de gemeente uitbrengen aan het Commissariaat voor de Media dat uiteindelijk beslist over wie er in Leiden dé zend gemachtigde wordt. De SOOL stelt zich ten doel niet zelf pro gramma's te maken maar zendtijd op het ene lokale ka naal zo eerlijk mogelijk te ver delen tussen Rijnland, Free wave en andere gegadigden. Appel en ei Van Leeuwen was het aller minst eens met de keuze van de commissie: „Wel eisen maar daar geen geld tegenover stel len. Het is toch niet teveel ge vraagd als wij van de gemeen te één gulden per inwoner vragen voor lokale radio? Dan kunnen wij derden ook voor een appel en een ei laten uit zenden", is de redenering van Van Leeuwen: „En wat nou als wij niet meewerken aan de SOOL. Wij zijn door een tien tal andere gemeenten in de re gio wel representatief ver klaard dus komen we toch op de kabel. Dan maar zonder programma's over Leiden". Omwonenden willen nieuwe weg naar vuilverbranding LEIDEN Bewoners van de wijk Groenoord willen dat de aan- en afvoer van vrachtverkeer van en naar de vuilverbran ding via een nieuwe weg gebeurt die gedeeltelijk al gereed is. Deze weg die door initiatiefnemers uit de wijk tot „Nieuwe Hal- lenweg" werd gebombardeerd, loopt van de Gooimeerlaan langs de noordzijde van het Groenoordhalterrein naar de binnenkort tot overslagstation omgevormde vuilverbranding. De nieuwe weg is volgens de bewoners noodzakelijk om de ex tra verkeerstroom van ongeveer dertig container-vrachtwagens per dag door de wijk tegen te houden. Een door de gemeente voorgestelde constructie met een weg óver het terrein van de Groenoordhallen lost volgens de bewo ners niets op. „Al het andere vrachtverkeer gaat dan nog steeds door de wijk", aldus E. van Aelst. De 126.000 gulden kan volgens Van Aelst beter worden gebruikt om de weg door te trekken die nu vanaf de Gooimeerlaan ongebruikt langs de Groenoordhal len voert en 200 meter voor de vuilverbranding ophoudt. LEIDEN Leden van de Leidse PvdA-afde- ling hebben gisteravond forse kritiek geuit op het feit dat D66 al in een heel vroeg stadium werd uitgesloten voor het nieuwe college. Mo ties om de onderhande lingen te heropenen en te streven naar een col lege van PvdA, CDA, Groen Links en D66 of naar een college met PvdA, Groen Links en D66 werden echter ver worpen. Slechts vier leden stemden uiteindelijk tegen het con cept-collegeprogramma dat is opgesteld door PvdA, CDA en Groen Links. Een van de argumenten daar voor was dat ze geen tijd hadden gehad om het colle geprogramma te beoordelen omdat ze dat veel te laat on der ogen hadden gekregen. Aan de stemming over het resultaat van de onderhan delingsdelegatie ging een langdurige discussie vooraf over de strategie die de PvdA had gevoerd. Oud raadslid R. Eikerbout be kritiseerde de argumenten die de fractie had genoemd. „Het gaat niet aan om nu te zeggen: D66 heeft te weinig wortels in de stad. Dat heb Groen Links akkoord met collegeprogram LEIDEN De leden van Groen Links gingen gis teravond tijdens de leden vergadering unaniem ak koord met het collegepro gramma 1990-1994. Hier en daar werd een kantte kening geplaatst. Bijvoorbeeld bij het opstellen van een struc tuurplan voor het gebruik van de ruimte in de regio. In dit plan wordt een evenwichtige afweging gemaakt tussen de functies wonen, werken, re creëren en groen. Een ander lid vroeg zich af of de porte feuille die De la Mar is toebe deeld niet te zwaar was. In de voorgestelde portefeuillever deling krijgt hij de onderdelen sociale zaken, milieu en woon wagenzaken. De la Mar ver wachtte daar geen problemen mee. „Het wordt vooral het eerste half jaar een zware klus, maar ik kan het wel aan. Ik weet nu net zoveel van milieu als dat ik vier jaar geleden van het ouderenbeleid wist", stelde hij de aanwezigen gerust. ik vroeger nooit gehoord. Nu gaat die partij van twee naar acht zetels en nu heb ben ze opeens geen wortels meer". Hij hield een plei dooi voor een college dat op een zeer ruime meerderheid in de raad kan steunen en diende daartoe een motie in. De motie van Eikerbout werd onder meer gesteund door raadslid A. Boot die zei ook in de fractie het ver zoek te willen doen om nieuwe onderhandelingen te gaan beginnen. „Na de eerste oriënterende gespreksronde met alle par tijen was duidelijk dat D66 en CDA niet over twee mo gelijke opties wilden praten. Dus moesten we een keuze maken. De meerderheid van de fractie was van me ning dat met het CDA beter zaken konden worden ge daan, het is een stabielere club waarmee meer te be reiken is. Vooral hét feit dat D66 twee miljoen wilde be zuinigen op het ambtelijk apparaat, speelde daarbij een rol. Want toen we vroe gen: Hoe willen jullie dat dan doen, kregen we geen antwoord", verdedigde S. de Vreeze de koers van de fractie. Argumenten Lijsttrekker H. van Dongen zei dat het besluit om niet te onderhandelen met D66 maar wel met het CDA „wel snel maar niet zo maar" was genomen. „Er waren goede argumenten om met D66 in zee te gaan, maar er waren ook goede argumenten om met het CDA samen te werken. Daar blijf ik bij. Als we voor D66 hadden gekozen dan waren andere leden daar weer ontevreden over geweest, want de ledenver gadering heeft nooit een duidelijke voorkeur uitge sproken over een van beide partijen. Die mogelijkheid is er tijdens de vorige leden vergadering wel geweest, want toen dienden de Jonge Socialisten een motie in om te streven naar een college van PvdA, Groen Links en D66". „Met het CDA", vervolgde ze, „denken we een stabiel college te kunnen vormen, dat het wel vier jaar zal uit houden". „Ik vind dit een progressief college. We heb ben geen inhoudelijke con cessies gedaan aan ons ver kiezingsprogramma. Alle punten waarvoor wij geld wilden uittrekken zijn ook opgenomen in het college programma, ook al moest van elk bedrag ongeveer een-derde worden ge schrapt" in verband met de sluiting van de Vuilverbran ding, die hoge kosten met zich meebrengt", zo zei Van Dongen. De brand legde een rookgordijn over een groot deel van de stad. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Een brand in de Leidse vuilverbranding en de enorme rookont wikkeling die dat met zich meebracht heeft gis teravond grote onrust ver oorzaakt in de wijk Groe noord. De brand onstond om 16.15 uur in de blinde bunker. Toe vallig was dat ook het tijdstip waarop wethouder F. Kuijers zijn afscheidsreceptie hield. Het ging om de bunker waar het vuil van de kraakwagen terecht komt als het door de zogeheten grofvuilschaaf is be handeld. De brandweer is de hele nacht bezig geweest met blussen. De schade wordt ge schat op een ton. „In feite was het brandend huisvuil. Dat is niet gezond, maar het is niet de grootste milieuramp die Leiden ooit ge kend heeft", aldus een woord voerder van de brandweer die vond dat bewoners van Groe noord nogal overtrokken rea geerden. „Gisteravond stond de wind richting stad. De be woners kregen de volle laag van stank en viezigheid. Aan gezien de vuilverbranding toch al in opspraak is, reageer den de bewoners uitermate verontrust. Ze bellen zieken huizen en dokter, waarschuw den de milieudienst Zuid-Hol land, die ook is gekomen. Ik had op een gegeven moment zelfs het NOS-journaal aan de lijn", aldus de woordvoerder, „We moesten ons huis uit vluchtten", zegt omwonende E. van Aelst: „Ik heb de afge lopen tien jaar nu al zeker vier keer brand meegemaakt bij de vuilverbranding maar dit was de ergste. We zijn toch al met de gemeente in overleg over de toekomst van het overslag- station en we zullen nu zeker op strengere veiligheidseisen hameren". De brand is ontstond doordat vonken in het vuil terecht kwamen. Volgens de brand weer is het onmogelijk dat het vuur is aangestoken. De scha de is aanzienlijk, alleen al 55.000 gulden omdat de pro- duktie stil ligt. De verlichting camera en pantserruiten zijn verbrand. De bunker wordt wel hersteld omdat hij ook nog nodig is als de vuilverbran ding wordt ingericht als over slagstation. Sinaasappelproject Het winkelende publiek in Leiden kan woensdag en donderdag aankloppen bij deze „sinaasappel" op de hoek van de Breestraat en Pieterskerkchoorsteeg voor een vers geperst glaasje vitami nen. Het „sinaasappelproject" is gisteren begonnen als opvang voor schoolverzuimers. Een vaste groep jongeren gaat onder be geleiding deze kraam beheren. Ze leren zo wat werken is en be reiden zich voor op de arbeidsmarkt. Wie slaagt krijgt een certifi caat waarmee een stageplaats elders is gegarandeerd. FOTO: WIM VAN NOORT KRITIEK VAN LEDEN OP VERTROUWENSCRISIS: (Vervolg van voorpagina) LEIDEN Verschillende leden hadden het eerder op de avond al voor Ma- rietje van der Molen opge nomen. „Ze werd door ambtenaren op het Stads- bouwhuis als een verade ming ervaren. Er zijn nooit signalen afgegeven dat ze zo beneden de maat zou zijn", zei oud-raadslid R. Eikerbout bijvoorbeeld. De geloofwaardigheid van de PvdA werd aan de orde ge steld door leden die van me ning waren dat het vrouwen- voorrangsbeleid niet kan wor den doorgevoerd in het perso neelsbeleid als de fractie daar zelf geen rekening mee houdt. Lijsttrekker H. van Dongen zei daarover dat de meerder heid van de fractie Van der Molen „onvoldoende geschikt" vond en dat bij het vrouwen- voorrangsbeleid altijd „ge- schiktheidseisen in de gaten worden gehouden". Van der Molen stond bij de verkiezingen op de derde plaats van de kandidatenlijst. De kandidaatstellingscommis sie maakte bij de samenstelling van de lijst de opmerking dat de eerste zeven personen ge schikt werden geacht voor het wethouderschap. Keuken Van Dongen: „De ledenverga dering heeft deze lijst vastge steld maar de fractie kan beter in de keuken kijken. Daarbij speelt een aantal zaken een rol die pas na 15 december toen de lijst werd vastgesteld aan de orde waren". Op de vraag of zij zich persoonlijk sterk had gemaakt voor haar vrou welijke collega antwoordde ze: „Op het moment dat bleek dat het vertrouwen ontbrak leek me dat onmogelijk. Dat is an ders als er een zakelijk conflict is. Het ging hier om vertrou wen in mensen en je kunt niet zeggen: Je moet dat vertrou wen wel hebben". Namens de fractie zei S. de Vreeze dat „vooral de manier waarop Van der Molen tegen over de fractie had gehandeld niet goed is gelopen". Dat bleek volgens hem heel duide lijk bij de ontwikkeling van de stationsplannen. In tegenstel ling tot Van der Molen wilde de fractie slechts vijftien mil joen gulden reserveren voor de verbetering van de station somgeving. „Vooral toen dat onderwerp speelde stond de vertrouwensrelatie onder zeer zware druk. De keuze werd verder ingegeven door het feit dat er vier kandidaten waren en dat de PvdA maar drie wethouders kon leveren. De bestuurlijke geschiktheid was voor het besluit van doorslag gevende betekenis". Hard „Dat verhaal vind ik ramme- Mg en rommelig", reageerde ren lid van de partij. „Want eerder werd gezegd: Ze is ge schikt. Als de PvdA vier wet houders had kunnen leveren, was ze dan ook ongeschikt be vonden", vroeg zij zich af. Ook het feit dat hierover nooit met Van der Molen is gesproken werd hevig bekritiseerd. „Ik heb een paar keer op het puntje van mijn stoel gezeten omdat er dingen werden ge zegd die in mijn ogen fout, on juist waren", zei Van der Mo len. „Ik vind het teen hard be sluit van de fractie, een on rechtvaardig besluit dat voor mijzelf verregaande persoon lijke en maatschappelijke con sequenties heeft. Ik vind dat ik geen kans heb gehad. Daar voor ben ik veel te kort wet houder geweest. En ik denk ook niet dat er na december zaken aan de orde zijn geweest die een rol speelden. Ik ben een maand ziek geweest en bo vendien werd de agenda van het college volledig gedomi neerd door de gang van zaken rond de Leidse Schouwburg. De stationsaffaire zie ik zelf als een inhoudelijk verschil van mening. Ik heb het ver trouwen kennelijk niet van de fractie en dat betreur ik zeer", zo zei ze. Van der Molen wordt als raadslid opgevolgd door Naci Demirbas. Schoonmakers AZL moeten tot werk worden toegelaten LEIDEN/DEN HAAG De Ziekenhuis Diensten Groep (ZDG) moet de 48 schoonma kers die bij het AZL werken weer toe laten tot het werk. Dit op straffe van een "dwang som van 2500 gulden per dag. Ook moet de ZDG het gebrui kelijke loon doorbetalen tot op de dag dat de kantonrechter in de verzetsprocedure heeft be slist. De vordering van van de ZDG om de beslissing van de kantonrechter in te trekken is afgewezen. Dat heeft de Haag se rechter vanochtend beslo ten. De ZDG wilde de schoon makers ontslaan en ze als part timers weer aannemen. De maatregel van de ZDG is het gevolg van bezuinigingen op het budget voor de schoon maak. Tegen het ontslag wa ren de schoonmakers met suc ces bij de kantonrechter in beroep gegaan. De ZDG wei gerde de schoonmakers echter voor de volledige werktijd aan te nemen. Tegen het besluit van de kantonrechter heeft de ZDG verzet aangetekend. Met deze handige zaklamp ziet u niet i goed in het donker, maar u wordt óók goed gezien. In een handomdraai maakt u er een alarmlamp van. Dit handige apparaat voor in huis en in de auto wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorl.: j Postcode/plaats: Telefoon(voor controle j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, j Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatisch betalen) f24,85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 Stuur als dank de (alarm)lamp naar: Naam: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodie -1 ^Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2501 VC Den Haa CcidócSomont

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9