Aanslag lijkt zonder politieke motieven 760,- Contra's weigeren wapens af te geven Andriessen: EG moet eerst eigen evenwicht vinden Lezeri service COTED'AZll 4ÏTENLAND Ceidae Commit DONDERDAG 26 APRIL 1990 PAGINA 7 itouwen wil Ichtstreeks jindel met [)vjet-steden SKOU Litouwen x jeert onder de econo- jche blokkade van de jet-regering uit te ko- door afzonderlijke Jraken te maken met ;eden Moskou, Lenin- |£}1 en Lvov. 34j ïeeft de Litouwse premier miera Prunskiene be- 11», igemaakt. Deze steden, drie met een progressief 32 bestuur, hebben een te- 14.1 aan elementaire levens- 119.! ielen, terwijl Litouwen 8t overschot aan vlees en 'g heeft. 35^ ïskiene staat aan het 43. d van een nieuw gevormd 139. i-blokkade-comité", dat de lgen van de economische 50- kade tegen Litouwen zo- 315] mogelijk moet beperken. 182. Kremlin besloot vorige 39 c de gas- en olieleveran- aan Litouwen sterk te re- ren, omdat de republiek 57.1 maart eenzijdig de onaf- celijkheid uitriep, jitouwse premier zei voor X» 0-Vilnius dat arbeiders in 42 lie-industrie in het Siberi- 69 Tjoemen toestemming 51 en hebben om olie te ver- ielen tegen vlees uit Li- !nn. Het is vooralsnog niet lijk hoe afzonderlijke be- n in de Sovjetunie zich ïn onttrekken aan de ade die het Kremlin ingesteld. Het gaat im- om staatsbedrijven. 78.5tens Algirdas Brazauskas, 88.5jjr van de Litouwse com- va sffistische partij en voorzit- Hjxan een crisis-comité voor 219'ojgie, zijn al ruim 7.500 I07.0fcen werkloos geworden 3194evolg van de economische ^Skade. Na 1 mei zou dat ,78Sal kunnen oplopen tot 46!$0 of meer. De Sovjet-re- 74.5bgskrant Izvestia voorspel- M^at begin volgende maand Q^hele reeks Litouwse be- 70 5fen verlamd zal zijn. Maar MXlljn inmiddels ook tekenen ONfde Sovjet-economie zelf •^ongeschonden uit de strijd de weerspannige repu- 137.# tevoorschijn zal komen. 24.3nvloedrijke Literatoernaja 47.(%ta schreef dat de blokka- '®^an Litouwen ook Estland, Telend, Kaliningrad en het 157'ipd rond Pskov zal treffen, 88.dals de militaire Sovjet-ba- in Litouwen. 1100.0 'giilin 65.&ens minister Van den is het niet waarschijn- 17idat de kwestie Litouwen '*de orde komt op de Euro- 84.0 topconferentie, komende 79}dag in Dublin. Hij ver arde gisteren in de Kamer 197sde twaalf regeringsleiders 24.duwen alleen maar zullen 96.jreken indien de gemeen- ^•Jppelijke verklaring van ^'Jlopen zaterdag als gevolg nieuwe gebeurtenissen t worden aangescherpt. In ^^erklaring werd grote zorg U de ontwikkelingen uitge raken en werd de Sovjetunie gBite gevraagd de verminde- ^^van de olie- en gastoevoer fedaan te maken. Minister J den Broek herhaalde dat linziens Litouwen humani st hulp moet krijgen als het^ torn vraagt, ongeacht of dit invloed is op de ontspan- i. Hij ging niet in op een ïestie uit de Kamer om olie ijiumanitaire hulp te ver- kecutie van iiokkelaars fcndahuiden ^[ING In de zuidelijke 73pese provincie Sichuan zijn 20 fe mensen geëxecuteerd op 35|huldiging van handel in ^ame pandahuiden. Een 55tde beschuldigden had vier 73)en verkocht voor een be- van 155.000 gulden. De r, die als tussenpersoon geerde voor een smokkel- le in Hongkong, had de Jen gekocht. Wetenschap- waarschuwen herhaalde- lat pandaberen een zeld- diersoort vormen die dertig jaar geheel zal zijn fstorven. FORMATIEPOGING PERES MISLUKT JERUZALEM De leider van de Israëlische Arbeiderspartij, Peres, heeft zijn formatieop dracht teruggegeven aan president Herzog. Peres probeerde een nieuwe regeringscoalitie te formeren sinds zijn partij op 15 maart de coalitie met het Likudblok schipbreuk liet lij den. Het 15 maanden oude kabinet viel over de weigering van Likud een Amerikaans plan voor Israëlisch-Palestijnse vredesbespre kingen te aanvaarden. De verwachting is dat premier Shamir nu de opdracht krijgt, maar de kans dat hij wel slaagt is maar een fractie groter. De verwachting is verder dat demis sionair minister van defensie Rabin zal trach ten munt te slaan uit het falen van zijn partij genoot Peres en zal proberen het leiderschap van de partij te verwerven. BOSTON Een verenigd Europa' zal een derde blok worden dat vriendelijke be trekkingen onderhoudt zowel met de Sov jetunie als met de Verenigde Staten. Dat toekomstbeeld voor de Europese Ge meenschap, als een nog steeds groeiende machtsfactor, heeft de EG-commissaris van buitenlandse zaken Frans Andriessen gisteren geschetst in een lezing op de Har vard universiteit in Boston. Andriessen hield de jaarlijkse Paul Henri Spaak-rede die in vorige jaren door Euro pese staatslieden als de Spaanse premier Philippe Gonzales en de voormalige Fran se premier Raymond Barr is gehouden. Spaak was in de jaren vijftig en zestig on der meer de Belgische minister van bui tenlandse zaken, secretaris-generaal van de NAVO en een van de leidende Europe se politici. Volgens Andriessen zal het machtsevenwicht in de wereld steeds meer bepaald worden door economische macht, en steeds minder door militaire macht. „De Verenigde Staten zijn nog steeds de grootste militaire macht in de wereld, maar hun positie loopt terug als gevolg van de groeiende economische macht van an dere landen", aldus Andriessen. De EG krijgt groter politiek aanzien in de wereld, ook in de Verenigde Staten. Maar de EG is nog niet in staat in de internationale poli tiek het spel mee te spelen, omdat de EG nog onvoldoende politieke identiteit heeft. Dat komt omdat de politieke integratie van Europa achterloopt bij de economische integratie. Daarom is volgens Andriessen de EG nog geen volledige partner voor een echte politieke dialoog. Andriessen bepleit voorlopig geen verdere uitbreiding van de EG. Hij wijst de sugges tie van de hand dat uitbreiding van de EG gewenst is als tegenwicht tegen politieke en economische overheersing van een ver enigd Duitsland. „Dat zou eerder het pro ces van integratie ontregelen en geen en kele vorm van evenwicht brengen", zei Andriessen. Omdat een verdere uitbrei ding van de EG de gemeenschap onbe stuurbaar zou maken bepleit Andriessen associatieverdragen met de Sovjetunie, Hongarije, Tsjechoslowakije en Polen en nauwe samenwerking met de EFTA-lan- den (de Alpenlanden en Scandinavië), die naar nauwere economische en politieke sa menwerking moeten streven. Onderzoek naar schending mensenrechten in Chili SANTIAGO De Chileense president Ayl- win heeft een commissie ingesteld om de schendingen van de mensenrechten onder zijn voorganger, generaal Augusto Pinochet, te laten onderzoeken. De commissie voor „waarheid en verzoe ning", waarin drie rechtse advocaten zitting hebben die Pinochet in het verleden hebben gesteund, zal ook terreuraanslagen tegen het militaire bewind onderzoeken. Een rapport zal binnen zes tot negen maanden beschik baar zijn. De commissie zal aanbeveligen doen over schadevergoedingen voor de slachtoffers van de dictatuur, maar zal vol gens Aylwin niet betrokken worden bij even tuele rechtszaken die uit het rapport kunnen voortvloeien. (Vervolg van de voorpagina) KEULEN De Westduit- se politicus Oskar Lafon- taine heeft de aanslag op zijn leven overleefd; on duidelijk is echter nog hoe zijn kansen zijn om in de verkiezingsstrijd van de cember aan te treden te gen zijn rivaal, Helmut Kohl. De verwachting is dat daarover pas in de ko mende weken helderheid zal ontstaan. De vraag die de Westduitsers momenteel vooral bezighoudt is of de dader politieke motie ven heeft gehad. Dat zou de toch al bestaande politieke spanningen rond de komende Duitse eenwording alleen maar versterken. Vooralsnog lijken er echter geen politieke motieven in het spel te zijn. Volgens het Keulse blad 'Ex press' is de dader, de 42-jarige Adelheid Streidel-Fischer, van beroep verpleeghulp. De bu ren van de vrouw verklaarden tegenover de krant dat zij aan achtervolgingswaan leed en meermaals om wapens Jieeft gevraagd om zich tegen man nen te kunnen verdedigen. Politiewoordvoerder wilden niet zeggen of de vrouw reeds eerder was veroordeeld of dat zij onder psychiatrische be handeling stond, zoals de tv- zender ZDF gisteravond meld de. De televisie bracht de da der uitgebreid in beeld. Ze zat na haar daad heel kalm op een stoel, keek zwijgend in de ca mera en reageerde niet op de vragen die haar toege schreeuwd werden door poli tiemensen en leden van de veiligheidsdienst. Het zou voor de Westduitse SPD een ramp zijn, als Lafon- taine niet op tijd hersteld is om deel te kunnen nemen aan de Bondsdagverkiezingen van de cember. Hij geldt als een van de populairste politici van Westduitsland en zeker een van de schilderachtigste. Ook al is hij pas 46; hij kan terug blikken op een flitsende loop baan. Zijn lengte hij meet slechts 1.69 m maar vooral zijn strijdlust hebben hem de bijnaam 'Napoleon van Saar land' opgeleverd. Veel Westduitsers zijn het met Lafontaine eens dat de rege ring in Bonn de eenwording te hoge prioriteit geeft en het land te snel in niet in kaart ge brachte wateren loodst. Dat gevoelen heeft geleid tot voor spellingen dat Lafontaine zijn SPD bij de verkiezingen van 2 december wel eens een zege op de CDU van Kohl zou kunnen bezorgen. Lafontaine schijnt er een ge noegen in te scheppen het beeld van de voorzichtige di plomatieke politicus te versto ren mét veelal prikkelende en schokkende uitspraken. Zo keerde hij zich consequent teJ gen de massale aanwezigheid van de NAVO in de Bondsre publiek en pleitte voor alter natieven op defensiegebied. Hij heeft ook ooit voorspeld dat West-Duitsland nog eens een werkweek van twintig uur zal kennen. Lafontaine is gescheiden en kent als vrijge zel een intensief liefdesleven, datde sensatiebladen in de Bondsrepubliek ruim van stof voorziet. Met een hoogwerker werden de laatste gevangenen van het dak van de Strangeways-gevangenis gehaald. foto: ap Bezetting eindigt met dans op gevangenisdak MANCHESTER Na 25 dagen is gisteren een ein de gekomen aan de muite rij in de Strangeways-ge vangenis bij de Engelse stad Manchester. De over gave was voor de Britten rechtstreeks te zien op het televisiejournaal van de BBC. De gedetineerden werden ten slotte met een hoogwerker van het dak gehaald. Paul Taylor, de 29-jarige zelf-verklaarde leider van de opstandelingen, was de laatste die zich van het dak liet plukken. Maar dit ge schiedde pas nadat hij op het steile dak een dansje had uit gevoerd. Woordvoerder Mike Gander van binnenlandse za ken zei dat de gevangenen een medisch onderzoek ondergaan voor zij naar een andere in richting worden overgebracht. Gisterochtend drongen meer dan honderd speciaal opgelei de bewaarders de 120 jaar oude inrichting binnen en be zetten de hoger gelegen ver diepingen van de cellenblok ken, die door de opstandige gedetineerden waten gebarri cadeerd. Een 17-jarige gedeti neerde gaf zich 's ochtends over, maar de laatste vijf ble ven nog verscheidene uren verzet bieden. De opstand begon op 1 april tijdens een dienst in de kapel van de overvolle gevangenis. De muiters stichtten verschei dene brandjes en richtten enorme vernielingen aan in de inrichting. De muiterij kostte een gedetineerde, die een hoofdwond had opgelopen, het leven. Een bewaarder die een administratieve functie be kleedde overleed na de eerste nacht aan een hartaanval. UIT PROTEST TEGEN AANBLIJVEN ORTEGA EL ALFARO Uit pro test tegen het aanblijven van de sandinistische ge neraal Humberto Ortega als commandant van het Nicaraguaanse leger heb ben vierhonderd contra- strijders geweigerd de wa pens neer te leggen. De contra's, die zich met fi nanciële steun van de Verenigde Staten acht jaar tegen de sandinistische re gering hebben verzet, zeg gen hun wapens pas neer te leggen als alle sandinis ten uit het leger verdwe nen zijn. De weigering van de contra's wierp een grote schaduw op de feestelijkheden waarmee de installatie van Violeta Cha- morro tot president van Nica ragua gisteren omringd was. In het bomvolle honkbalsta dion van Managua, waar de machtsoverdracht plaats had, bleek dat ook de UNO (Cha- morro's eigen partij) niets ziet in haar poging de sandinisten op deze manier aan de nieuwe regering te verplichten. Onder luid gejoel van de UNO-aan- hangers maakte Chamorro be kend dat Humberto Ortega de ontmanteling van de contra- strijders moet coördineren die op 10 juni voltooid moet zijn. Verder kondigde Chamorro, die zelf het ministerie van de fensie gaat beheren, aan dat het leger beduidend inge krompen zal worden. De dienstplicht wordt afgeschaft. Een deel van de defensie-uit gaven zal besteed worden voor de economische opbouw van het land, aldus Chamorro. „De dag van vandaag mar keert het einde van militaris me en burgeroorlog. We gaan nu toewerken naar een Nica ragua zonder tirannen, zonder leugens. Nicaragua gaat defini tief zijn wapens begraven. Nooit meer zullen we de stem van het kanon horen". De feestélijke installatie van Chamorro werd bijgewoond door ongeveer honderd huidi ge en voormalige staatshoof den en politici uit het buiten land. Onder hen de Ameri kaanse vice-president Dan Quayle, die zowel met gejuich als met boegeroep ontvangen werd. Verder zaten er in het stadion zo'n 20.000 aanhangers van zowel de UNO als de poli tieke partij van de sandinisten, de FSLN. Beide groepen wa ren duidelijk herkenbaar aan respectievelijk de blauw-witte en de rood-zwarte partijvlag getjes en t-shirts. Voordat Chamorro de eed af legde, lanceerde de sandinisti sche partijleider en aftredende president Daniel Ortega een scherpe aanval op de Verenig de Staten. Ortega veroordeelde in zijn laatste officiële rede als president de Verenigde Staten voor hun steun aan de contra's in wat hij noemde een „on rechtvaardige en wrede oor log". Hij verklaarde met na druk dat de Verenigde Staten Violeta Chamorro krijgt de presidentiële sjerp omgelegd door de vertrekkende Nicaraguaanse pre sident Daniel Ortega. „dienen op te houden met het dicteren van het beleid aan de Nicaraguanen" en beklem toonde: „Hier beslissen wij over ons eigen beleid". Witte Huis-woordvoerder Marlin Fitzwater zei gisteren dat de VS, die tien jaar lang de sandinisten bestreden en de contra's gesteund hebben, alles zullen doen om de nieuwe re gering te helpen. Als steun aan Chamorro's bewind besloot de Amerikaan se president George Bush me dische noodhulp ter waarde van 2,5 miljoen dollar aan Ni caragua te geven en maakte een einde aan de beperking van de aanschaf van suiker, het laatst overgebleven onder deel van de Amerikaanse han delsboycot tegen het Midden- amerikaanse land. Li Peng verlaat Moskou zonder slotcommuniqué MOSKOU De Chinese pre mier Li Peng heeft vandaag zijn bezoek aan Moskou afge sloten zonder een gezamenlijk slotcommuniqué, zoals bij der gelijke gelegenheden wel ge bruikelijk is. Dat wijst erop dat de landen niet op alle punten tot overeenstemming zijn ge komen. Niettemin noemde Li Peng zijn bezoek succesvol. Nieuwe gasexplosie dreigt in Cameroun PARIJS Vier jaar na een gasramp, die ruim 1700 men sen het leven kostte, dreigt een nieuwe dodelijke kool- dioxyde-eruptie bij het Nyos- meer in Cameroun. Dit heeft een wetenschappelijk team uit Frankrijk geconcludeerd. In het mei-nummer van het tijd schrift 'Wetenschappen en toe komst' meldt het team dat eer ste onderzoeksresultaten uit wijzen dat de vrees voor een nieuwe ramp gerechtvaardigd is. In de bodem van het meer ligt een gasbel van zeker 200 miljoen kubieke meter kool- dioxyde, twee keer zoveel als de hoeveelheid die vrijkwam bij de ramp in augustus 1986. Dit cijfer correspondeert met de gegevens van Italiaanse en Japanse onderzoekers. AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET RAADSEL VAN STRAAT MAGELHAES steJ820 Het is ondertussen donker geworden en er staat een e Jke stroom. En wat is dat voor een vreemde lucht, die hier s hfit? A|s Van Noort niet beter zou weten, zou hij denken een allucht waar te nemen, maar dat kan toch niet?... Met een amklicht speurt hij de zee af. Waar is het drijvende voorwerp? daar ziet hij het ook. Maar het is een boot! Kijk, er zitten twee mannen in en een hond. Maar dat moeten Rob en zijn zoon, Olivier, zijn! Rob probeert de tanker te praaien, maar in de ster ke wind gaat zijn stem verloren. Van Noort zet met een ruk de telegraaf op „Stop". Het schip mindert vaart en ligt even later stil. Maar tegelijkertijd maakt de sterke stroom zich meester van het schip. ADVERTENTIE 1 O-daagse luxe touringcarreis Vertrek: maandag 14 mei U logeert in Le Grand Hotel te Bormes les Mimosas, een prachtig bloemendorp, op ong. 7 km van zee gelegen. De verzorging is op basis van halipension. Alle kamers zijn voorzien van douche en toilet. Toe slag 1-persoonskamer f 175,- Inclusief «overnachting op heen- en te rugreis «excursies naar onder meer Saint Tropez «Les Gorges du Verdon «Nice en Monaco «afscheidsdiner. TELEFOON 070 - 3 190 882 Exclusief mevt. entreegelden «verzeke- ringen «lunches «persoonlijke uitgaven. «rSUTHOFF PERS

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7