Moluks geweld kwam onverwacht HP d0ENE uit de weekbladen CcicUeSoutwit [eer werk voor poorwegpolitie F-15 neergestort in Noordzee Anti-rook-campagne succesvol W lechts drie boeren protesteren in Brussel Acties van boeren in Beieren en bij Lyon QciUcinc ^oëtruiteu-©^4 The Favourite Team De eeuwige terugkeer DE TIJD ^NNENLAND DONDERDAG 26 APRIL 1990 PAGINA 5 Ai RECHT De Spoorwegpolitie heeft het in 9 aanzienlijk drukker gehad dan in het jaar rvoor. Het totaal aantal incidenten waarbij de orwegpolitie, tegenwoordig onderdeel van de ïst bedrijfsbeveiliging van NS, was betrokken tg met 6 procent tot 50.798. Dat blijkt uit het verslag 1989. De stijging van het aantal „orde- denten" - onder meer wangedrag en balda- ïeid van reizigers - springt het meest in het Het jaarverslag meldt een stijging van 21 tent. Er kwamen in 1989 486 meldingen van essie tegen reizigers binnen; een stijging van irocent. Het treinpersoneel kreeg 350 maal (3 tent stijging) met agressie te maken. Uit een uête van de spoorwegvakbond FSV bleek ter dat dat laatste getal in werkelijkheid veel er ligt. DEN HAAG Een F-15 van het Ameri kaanse 32-ste Tactical Fighter Squadron, dat is gestationeerd op de vliegbasis Soesterberg, is gistermiddag neergestort in de Noordzee voor de Engelse kust. De piloot wist zich met zijn schietstoel in veiligheid te brengen. Hij is door een Britse olietanker opgepikt uit zee en met een heli kopter van de Engelse luchtmacht overge bracht naar een ziekenhuis in Norwich. Hij bleef ongedeerd. De oorzaak van het onge luk wordt nog onderzocht. De F-15 nam deel aan een oefening. Het betreffende squadron zit sinds 1954 op Soesterberg. In' vredestijd is het zijn taak onbekende vlieg tuigen die het luchtruim binnenvliegen, te identificeren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het rookver bod, dat sinds 1 januari in openbare gebouwen van kracht is, wordt goed nage leefd. In wachtkamers bijvoor beeld wordt in 95 procent van de gevallen niet meer gerookt. Dat geldt ook, zij het in iets mindere mate, voor loketruim ten (80 pet) en recreatiezalen in sport-en onderwijsinstellin gen (80 pet). Als het om vergaderen gaat, kost het echter nog wat meer moeite het roken te laten. Dit alles blijkt uit een onderzoek van het bureau Intomart dat is verricht in opdracht van staatssecretaris Simons (volks gezondheid). Aan 400 beheer ders van openbare gebouwen is gevraagd op welke wijze zij het rookverbod hebben inge voerd en welke problemen ze daarbij hebben ondervonden. De meeste beheerders rekenen de toezicht op de naleving van het verbod tot hun taak. Als er toch iemand rokend wordt aangetroffen, dan laat 37 pro cent van de beheerders de rookwaar uitmaken, wordt in 28 procent van de gevallen de roker geattendeerd op het ver bod en stuurt 19 procent de be trokken overtreders weg. Slechts 19 procent van de. be heerders onderneemt niets. Deze onverschilligheid wordt meer aangetroffen in de ge zondheidszorg, maatschappelij ke dienstverlening en sociaal- cultureel werk dan bij de overheid, de sport en het on derwijs. Op 1 mei start de Stichting Volksgezondsheid en Roken een vervolgcampagne. Alle be heerders van openbare gebou wen krijgen een brief van staatssecretaris Simons. Deze hoopt daarmee een nog betere naleving van het verbod te be reiken. -W-oa inister Maij ent tweede ienenoordbrug HAAG Minister j-Weggen (verkeer en erstaat) opent volgende ik dinsdag de tweede Van inenoordbrug over de uwe Maas bij Rotterdam. 287 meter lange en 40 er hoge brug, die een jaar iden van Zwijndrecht i r zijn plaats naast de oude Brienenoord werd ge- t, is een belangrijke ikel in de verbinding Rotterdam-Den Haag sterdam. De brug heeft als de oude zes rijstroken, oude brug wordt half mei de helft afgesloten voor ivatie. Drie rijstroken in •delijke richting blijven voor verkeer. Als de ivatie gereed is, zijn deze ;roken aan de beurt voor oppoetsbeurt. Bij de in- ruikstelling wordt ^een signaleringssysteem in •king gesteld waarmee verkeer op grote afstand worden gewaarschuwd r een 'open' brug en file- ming. Zo'n systeem zal ddelijk in de rest van het 1 worden ingevoerd. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De beto ging van de Zuid-Moluk- kers verliep aanvankelijk vreedzaam en ook toen een groep van zo'n zes honderd Molukkers zich afscheidde van de demon stratie, maakte men zich bij de Haagse politie nog geen al te grote zorgen. „Het zou niet verstandig zijn geweest om direct in te grij pen. Dat is vragen om een es calatie van problemen", aldus een politiewoordvoerder. Bij de Indonesische ambassade werd echter snel duidelijk dat de aanblik van het gebouw bij een aantal betogers de vlam in de pan deed slaan. Zo'n hon derd jongeren .bekogelden de ambassade met straatstenen en molotov-cocktails. Het gebouw raakte beschadigd evenals de ernaast gelegen ambtswoning van de Zwitserse ambassadeur. Ook voor de eigen „orde dienst", die de demonstratie begeleidde, kwam de uit- Een jeep met ME'ers vindt tientallen demonstrerende Zuid-Mo lukse jongeren tegenover zich. De ongeregeldheden deden zich gisteren voor bij de Indonesische ambassade in Den Haag. FOTO: ANP „Manusama van toneel verdwenen" ASSEN J.H. Werinussa uit Assen vindt het niet belangrijk als Molukkers in Nederland hem niet erkennen. „Het gaat erom dat Molukkers op de Molukken mij wel erkennen". Werinussa is gisteren niet naar Den Haag gegaan. Op zo'n dag past geen conflict, vindt hij. Maar het stilzwijgen verbreekt hij wel. Twee jaar geleden kwam Werinussa (36) naar Nederland. Bij zich had hij een brief waarin hij werd aangekondigd als de nieuwe leider van de RMS in het buitenland. De taak van ir. Manusama was beëindigd. Werinussa handelt in opdracht van de Badan Pertahanan Perd- juangan Kemperdekaan RMS, „het lichaam ter verdediging van de Molukse bevrijdingsstrijd". Deze organisatie erkent Manusa ma wel als vroegere leider van de Molukken, maar niet als pre sident in ballingschap. Werinussa benadrukt dat het lichaam wordt gedragen door de bevolking op de Molukken. Zelf ziet hij zich als instrument: „Wie naar het buitenland wordt gezonden is niet zelf de baas. Ik ben gemachtigd om de belangen van dq Mo lukkers te behartigen". Maar Manusama fungeert toch nog altijd als president in bal lingschap? Werinussa is niet van zijn stuk te brengen en zegt dat hij al lang geleden aan Manusama een brief heeft gestuurd waarin Manusama's aftreden als voldongen feit werd meege deeld, „Manusama is al verdwenen van het toneel voor het volk van de Molukken", constateert hij. barsting van geweld als een complete verrassing. „Het is een provocatie door jongeren die bij de organisatie onbe kend zijn", verklaarde een woordvoerster van de Moluk kers later. Ook de Haagse politie werd overvallen door de plotselinge agressie. Bij de ambassade had de politie slechts twee pelotons van de Mobiele Eenheid ach ter de hand. Deze veertig agenten waren echter niet op gewassen tegen de dolgedraai de betogers. Pas na het inzet ten van een waterkanon keer de de rust terug. Toen hadden echter al 28 agenten lichte verwondingen opgelopen in de vorm van kneuzingen en gebroken tan den en kiezen. Geen enkele agent hoefde te worden opge nomen in een ziekenhuis. De manifestatie in de Houtrust- hallen verliep daarna verder zonder incidenten. IAKS BESPREEKT SITUATIE IN NEDERLANDSE AKKERBOUW [Van onze correspondent Jo Wijnen) USSEL Zegge en irijve drie Nederlandse terbouwers hebben gis- en in Brussel gedemon- •erd voor het gebouw ar de Europese land- rwministers - en dus minister Braks - bij waren voor hun her- :uwd overleg over de idbouwprijzen. i aanwezigheid stond in n enkele verhouding tot van de Rijkswacht die met iplete brigades en tiental overvalwagens waren uit- ukt en die menige straat- k van prikkeldraadver- rringen hadden voorzien. Rijkswacht hebben we nodig", zei een van de demonstrerende boeren met de vaderlandse drie- ur voor het gebouw van de ld van Ministers aan de tstraat had postgevat. „We iben alleen maar een edzame demonstratie op oog". De uit Zoetermeer omstige man en zijn twee npanen kondigden ttemin de komst van nog er boeren aan. Die bleven nwel weg. in minister Braks gisteren d twee uur in de middag iveerde, kon hij dan ook elucht ademhalen. „Niet veel te doen hier", consta- ;de hij met een zichtbare ht van verlichting, er' bleek dat het plan van ierlandse akkerbouwers met trekkers in Brussel te n demonstreren gecleelte- was mislukt omdat de pladers waarop de trekkers rden vervoerd België wel nen mochten, maar alleen de uitdrukkelijke voor- trde dat de trekkers niet rden uitgeladen. Bovendien ren de diepladers te laat ir het begin van de raad landbouwministers. Na aan de grens bij Nispen: een dorsmachine wordt door boze boeren in een rit over de ringweg rond Brussel keerden de diepladers met trekkers terug naar Ne derland. Overigens kwamen de land bouwministers gisteren nog niet toe aan het vlot trekken van hun enkele weken gele den vastgelopen overleg over de landbouwprijzen. Minister Braks zei te verwachten dat het overleg tot vrijdagavond laat of zélfs zaterdagmorgen zou kunnen voortduren. De bewindsman zei wel dat hij de situatie van de Nederlandse akkerbouwers met Eurocom missaris Ray McSharry zou be spreken. MÜNCHEN/LYON In heel Beieren in de Bondsrepubliek Duitsland zijn boeren gisteren in actie gekomen tegen mogelijke nieuwe prijsdalingen voor landbouwprodukten. In de meeste dorpen en steden vormden boeren met hun tractoren lange ko- lonnes. In Ansbach kwamen meer dan 1.500 met protestborden uitgeruste landbouwers bijeen. De boeren vrezen een verdere prijsdaling voor graan met 3,7 procent en voor melk zelfs met vijf'procent door de verlaging van de interventieprijzen voor bo ter. Ruim 1.000 woedende boer'en blokkeerden met ongeveer 100 tractoren de toegang tot de luchthaven van Lyon. Het vliegver keer zelf werd niet gehinderd. USKE EN WISKE DE KLEINE POSTRUITER sjl' Cen nieuto abontuur banê>usfet en Slisüc WERD DOOR KEIZER flRXIflILIflflrl 111 MO flUrtCESTELD RIS EERSTE 6ROTE POST TIE ESTER. HU VESTIGDE ZICH I11 HECHELET1 IRS9. (c) Standaard U1tgeverl]/Wavery Productions Kamer sputterend akkoord met elf knooppunten DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren onder tegensputteren van CDA en D66 ingestemd met het kabi netsvoorstel om elf steden aan te wijzen als 'stedelijke knoop punt'. De steden die deze 'titel' krijgen toebedeeld kunnen re kenen op voorrang bij het aan leggen van een hoogwaardige infrastructuur en het vestigen van belangrijke instellingen, zoals universiteiten, zieken huizen, kantoren en bedrijven. Het CDA vindt dat Nederland te klein is om elf knooppunt steden aan te wijzen; vijf zou meer dan voldoende zijn. Bo vendien vindt het CDA de keuze willekeurig. De PvdA stelde een differentiatie voor: de drie grote steden met een internationale functie en an dere als stad met nationale of regionale functie. (ADVERTENTIE) Beovision MX5500/3500 Videorecorder VX5000 Motor-TV stand Beolink lOOO Een weergaloze beeld- en geluidskwaliteit van de wereldkampioen bedieningscomfort. 3 jaar garantie voor een opwindend TV-seizoen. svstcem een Hes Kirsbeuy, de b®laamde Deense likeur Plus een wedstri|dtormulier waarmee u fantastische pnizen kunt Winnen- een B&O televisie, een reis voor twee naar Scandinavië, een horloge ot klok van Jacob Jensen en meer B» uw bezoek aan onze zaak brengen we u vast in de stemming meteen Scandinavische traktatie Bang&Olufsen Fa. M. W. Hazeveld Westvest 17. Tel. 015-123656 C. van Kapel Hugo de Grootstraat 122, Tel. 015-120817 Camée Bang&Olufsen Center Van Hoytemastraat 53, Tel. 070-3249400 DEN HAAG Praalder b.v. Bang&Olufsen Center Theresiastraat 153, Tel. 070-3474259 DEN HAAG Studio 25 Ton Kuylenburg Bang&Olufsen Centers Plaats 25. Tel 070-3609900 DEN HAAG Stuut Bruin Bang&Olufsen Center Prinsegracht 40, Tel. 070-3604506 DEN HAAG Fred Jasper hifi-video-tv Leijweg 924 a en b, Tel. 070-3299891 DEN HAAG Radio Krenning Appelstraat 143, Tel. 070-3684710 DEN HAAG Bouwman Van Hogendorpplein 29. Tel. 01820-17990 GOUDA Expert Wlllemsen b.v. Keizerstraat 76. Tel 01820-15248 GOUDA Free Music Turlmarkt 12, Tel. 01820-14834 GOUDA Radio Koenen b.v. Langestraat 253-255, Tel. 01748-13136 's GRAVENZANDE Glasbergen audio-video Leidsekade 1Tel. 070-3201303 LEIDSCHENDAM Expert Koppenol Bang&Olufsen Center Herenstraat 10, Tel. 01740-31141 NAALDWIJK Radio Jan de Lange Bang&Olufsen Center Molenstraat 49, Tel. 01719-11500 NOORDWIJK Hoogeveen Beeld Geluid Zuideinde 16a, Tel. 01713-2891 ROELOFARENDSVEEN Duijvestein (v.h. Joh. Kroon) Huls te Landelaan 490, Tel. 070-3934411 Club Lease Kon. Julianaplein 14. Tel. 070-3866104 Kurvers HiFi Parkweg 68a. Tel. 070-3873114 AVC Bang&Olufsen Center Langstraat 54, Tel. 01751-16083 WASSENAAR Duynisveld Herenstraat 88, Tel. 01742-2540 WATERINGEN 4 Mei, 5 mei, het komt allemaal steeds weer te rug. En steeds zijn het dezelfde verhalen, vaak in een andere verpak king, meestal even schrijnend. De man die zes concentratiekampen overleefde en ze, voor een boek, opjiieuw be zocht „Je besefthier is mijn moeder in ver dwenen". De ondraag lijkheid van het bestaan of de ondraaglijkheid van het niet-bestaan? De zestigjarige vrouw neemt afscheid van haar zwemin- structeur. Zij kijkt over haar schouder naar hem om, glimlacht, en brengt haar arm in een groet omhoog. Het verrassende is dat glim lach en gebaar niet van haar leeftijd zijn maar van een twintigjarige, een leeftijd die zij waarschijnlijk op dat mo ment voelde. „Door een be paald deel van onszelf", schrijft Milan Kundera, want over zijn nieuwe ro man De Onsterfelijkheid gaat het hier, „leven wij al len voorbij de tijd. Misschien is het zo dat wij ons slechts op bepaalde momenten be wust zijn van onze leeftijd en brengen wij het grootste gedeelte van de tijd leeftijds loos door". In het boek wordt het gebaar van de zes tigjarige vrouw steeds weer 'doorgeven' aan een andere vrouw. En zo keert, in dit geval het vrouwelijke, alles eeuwig terug. Vrij Neder land las en besprak de Fran se vertaling; de Nederlandse komt pas in het najaar uit. Filmregisseur Fellini had zo graag over Gorbatsjov, aids en het milieu willen praten, maar hij had het met zijn vrouwelijke interviewer vooral over vrouwen. „Er zijn mannen en er zijn vrou wen. Een vondst van een groot kunstenaar. Natuurlijk is het heel goed dat het fe minisme ook in het meest ingeslapen en berustende be wustzijn een trilling van re bellie heeft opgewekt. Het was beschamend hoe de vrouw behandeld werd. Als een schaap, een kip, een ezel. Vreselijk zoals wij mannen ons altijd hebben gedragen ten opzichte van de vrouwen. Dus het is een van de meest heilige revolu ties". Ongewenste intimiteiten op de universiteit zijn aan de orde van de dag. Vrouwen lijden eronder, mannelijke studenten óók, en menige hoogleraar schuwt de chan tage niet. Annie Oude Aven- huis, die het allemaal onder zocht: „Ongewenst seksueel gedrag komt het meeste voor wanneer vrouwelijke studenten in een kleine min derheid zijn: tien tot twintig procent. Dan wordt er vaker in billen geknepen, worden er meer vervelende opmer kingen gemaakt, is er vaker sprake van handtastelijkhe den dan wanneer er maar één of twee vrouwen zijn te midden van veel meer man nelijke studenten. In dat ge val komt seksueel geweld meer voor: aanranding en verkrachting, of een poging daartoe. De afgedankte (PvdA-)wet- houder Gerard van Oterloo kijkt terug in wrok naar de 'verwording van de gemeen tepolitiek' van Den Haag. „Duivesteijn, Blankestein en Nyqvist gingen zichzelf, vanwege hun prachtige dwarsweg door Den Haag, de gouden driehoek noemen. Met hun was de politiek pas echt begonnen, meenden ze. Zo'n houding heeft me nooit gelegen". pen ze er direct achteraan. Ik houd mijn hart vast voor de hereniging. Gegaran deerd dat ze over tien jaar Bohemen er weer bij willen hebben, en Silezië". De Rus als eeuwige vijand? De Tijd in Seedorf, te velde. Wachtmeester R. van der Gaast: „De dreiging uit het oosten blijft. De situatie is nu zelfs gevaarlijker dan twee, drie jaar geleden. Instabiel, hè. Je weet niet wat er gaat gebeuren, in de Sovjetunie". Sergeant Alemans: „Als er veertig jaar niet is ingebro ken, wil dat niet zeggen dat je de voordeur kunt wegha len". I Nederland een eeuwige mo narchie? Beatrix is ook al weer tien jaar koningin. Het verzoek van De Tijd om een interview met haar is afge wezen. Schrijfster Hella Haasse, die twee keer uit voerig met de vorstin sprak, fungeert als 'stand-in'. „Ik heb gepraat met iemand die een erfelijke, bijzonder ge compliceerde 'baan' heeft, en die vanwege haar aanpak mijn respect verdient. Zij zou ook een voortreffelijke president zijn, zoals ze elke functie goed zou vervullen waarvoor je zorgvuldigheid, inzet en intelligentie nodig hebt". De Duitser als eeuwige vij and? Max Groen overleefde zes concentratiekampen („Blind geluk"), en keerde terug naar alle plekken voor het boek De Tocht opnieuw „Nooit vergeten. Nooooit vergeten"." Hij heeft Duitse vrienden, en toch: „De meeste Duitsers deugen niet. Het zijn meelopers, als ie mand opstaat die goed van de tongriem is gesneden lo- Heeft de 1-mei-gedachte het eeuwige leven? HP op zoek naar de echte vierders, die ooit zongen: In de duisternis der tijden/ heffen wij een fakkel op./ Door een dal van hitter lijden gaan wij voor waarts naar de top. De ge- raadpleegden doen er wat lacherig over en op het par tijbureau spreekt de dag van de arbeid niet meer zo tot de verbeelding. Jan Siebelink, gek op die rentuinen („Ik ben een echte zoömaan"), bezeten van de zwarte panter. Een her nieuwd bezoek aan Burgers Dierenpark wordt een dom per. De panter verveelt zich, het vel is mat en z'n ogen ontstoken. Bovendien pre tendeert het dierenpark de natuur van de Veluwe te be hoeden voor de horden va kantiegangers. „Ik hoop er nooit meer terug te komen. Wat een arrogantie! Nee, de gewone man mag niet in de natuur komen. Die moet in de artificiële bush worden beziggehouden, met papaya- drankjes, en kletsnat don ker, en maniok, en kakker lakken en kunstmatige cica- dengetsjirp, want echte tro pische krekels kunnen er toch niet leven". Kunstmatig? Wat te denken van The Price is Right, het toonbeeld van de coup in omroepland door Véroni- que?. „Daar gaan we men sen, met z'n allen: één, twee, drie „Jamm- müüüüüürr". „Ge-wel-dig! En als de presentator straks naar voren komt, wat roe pen we dan?" „Han-sie, Han-sie, Han-sie!". Paul de Leeuw doet het, bij de Vara, op de late avond, anders. Héél anders. „Heee. Nee, voor een botte hark ben ik nog nooit uitgemaakt. Ja, tüuurlijk, ben ik dat soms wel. Maar mensen zijn soms ook zó dom in hun op merkingen, dat ik er wel op in móet gaan. Gewoon heel sympathiek zijn. Als je char mes in de strijd werpen: Aaah, wat bent u leuk! En dan gaan ze voor de bijl". Vijf pagina's over de meest tegenstrijdige president uit de moderne geschiedenis. „Nu Havel president is dreigt er een belangrijk schrijver aan hem verloren te gaan. Hoe erg is dat", vraagt De Groene zich af. „Dat kan alleen Havel zelf bepalen. Hoe dan ook het is niet de eerste keer dat Havel een periode meemaakt waarin hij geen belleterie schrijft. Soms kon/mocht hij geen literatuur bedrijven omdat hij achter de tralies zat, soms kon hij tout court niet schrijven. In een poging zichzelf te portretteren stuit Havel op de tegenstrijdigheid in zich zelf, maar hij is bezeten van het tegenstrijdige leven. „Om maar iets te noemen: ik ben overal mee bezig, maar ik ben nergens in gespeciali seerd. Met de jaren is men mij gaan beschouwen als een soort politicus en toch ben ik dat nooit geweest. Ik heb dat nooit willen zijn en ik geloof niet dat ik de juiste eigen schappen heb om dat te wor den. Ik ben iemand die heel weinig zeker is van zichzelf, bijna neurotisch, ik raak snel in paniek, ik ben vaak bang de telefoon hoeft maar te gaan! ik twijfel aan mezelf en alsof ik maso chistisch was, beschuldig ik mezelf voortdurend en kan ik hel niet laten om mezelf in een kwaad daglicht te stellen". DICK HOFLAND

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5