FC Den Haag dwingt Ajax thuis tot countervoetbal sportuitslagen KNVB overweegt stappen tegen Marco van Basten ïockeyers naar Italië Proloog in Yuelta zorgt voor verwarring Sporters kampen met slechte EHBO Steve Davis waarschuwt snookerconcurrenten Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! )RT QeidódQowuvnt WOENSDAG 25 APRIL 1990 PAGINA 9 andarrest" voor gelse hooligans DEN De Engelse rechter heeft mogelijkheden gekregen het voetbal- alisme van kwaadwillende landgeno- iuiten de landsgrenzen te beteugelen, ens een woordvoerder van het minis- van binnenlandse zaken, is het sinds en wettelijk mogelijk geworden als lig bekend staande „hooligans" te nderen buitenlandse wedstrijden te ken. De notoire anti-supporters kun- landarrest" krijgen tijdens internatio- duels. Ze moeten zich dan dagelijks politie melden. De maatregel is ge in uit angst voor ongeregeldheden tij- het WK in Italië. De nu in Engeland tondigde maatregel is niet van toepas op de Schotten. Die hebben daarvoor wetten. Terugweg voor Zuid- Afrika is nog lang BELGRADO De terugkeer van Zuid-Afrika in de olympische be weging zal nog lang op zich laten wachten. Het bestuur van het In ternationaal Olympisch Comité kaatste gisteren in Belgrado het probleem terug naar het Afrikaan se continent. De associatie van de Afrikaanse Olympische Comités heeft de opdracht gekregen als con trolerend orgaan op te treden. Het IOC vindt de ontwikkelingen be moedigend. Het wereldprobleem apartheid, zoals het IOC het noemt, is echter nog niet opgelost. Zuid- Afrika werd in 1970 wegens discri minatie uit het IOC gestoten. Gullit niet tegen Juventus MILAAN Ruud Gullit komt vanavond in de tweede finalewedstrijd van de strijd om de Itali aanse beker tegen Juven tus niet in actie. De Neder lander, die zondag in het verloren competitieduel met Verona na bijna een jaar afwezigheid zijn ren tree maakte, heeft van de club-artsen opdracht ge kregen zijn geplaagde knie zeker vier dagen rust te geven. AC Milan, dat wel een beroep kan doen op Van Basten en Rijkaard, hield in het eerste treffen Juventus op 0-0. Vijf weken cel voor Feyenoord - supporter ALMELO De Almelose politie rechter, mr. Van Eerden, heeft giste ren in een snelrechtprocedure een Feyenoord-supporter voor openlijke geweldpleging veroordeeld tot vijf weken onvoorwaardelijke gevange nisstraf. Hij beval de onmiddellijke gevangenhouding. De straf was con form de eis van officier van justitie mr. Blom. De 18-jarige verdachte werd op Tweede Paasdag na afloop van de wedstrijd FC Twente-Feye- noord in het Diekmanstadion in En schede aangehouden. Hij zou de lei der zijn geweest van een groep Feye- noord-supporters die een vak met FC Twente-supporters bestormden. Larry Myricks drie maanden geschorst RALEIGH De Amerikaanse atleet Larry Myricks is voor drie maanden geschorst omdat hij positief heeft gereageerd op een dopingtest. In de urine van de verspringer, wereldkampioen indoor en winnaar van het brons tijdens de Olympische Spelen van Seoul, werd het verboden sti mulerende middel phenylpro panolamine aangetroffen. Vol gens Myricks was het gewraak te middel afkomstig van een medicijn waarmee hij afgelopen winter een griepje te lijf was gegaan. Roodenburg bekert verder LEIDEN - Roodenburg heeft als eerste ploeg de halve finale om de afdelingsbeker bereikt. De Leidenaars schakelden gisteravond ROAC met 5- 1 uit. Marcel van der Burg, John van de Wete- ringh en Robert Goodway bepaalden de ruststand op 3-0. Per Veilbrief profiteerde van een mindere Leidse periode, maar Jan Kromwijk en Marcel van der Burg scoorden alsnog nummer vier en vijf. Katwijk finalist Zilveren Molen LEIDEN - Katwijk speelt op 8 mei de finale om de Zilveren Molen tegen Rijnsburgse Boys. Gis teravond wonnen de Katwijkers de halve eind strijd van plaatsgenoot Quick Boys. Jaap Guyt scoorde twee maal vanaf de penaltystip. De 2-0 was al bij rust bereikt. Sport op televisie VANDAAG Nederland 3, 22.50 uun Studio Sport. België Nederlands 2, 20.00 uur: Sporta vond. Duitsland 1, 20.10 uur: Voetbal: BRD- Uruguay. Eurosport, 18.00 uur: Voetbal: Chlli-Brazi- lië. Eurosport, 20.00- 02.00 uur: Sport. BBC 1, 23.25 uun Sportsnight. BBC 2, 22.00 uur: Snooker. MORGEN Eurosport, 10.00- 18.00 uur: Sport. ij IMSTERDAM Een nzet die in blessuretijd ip de lat eindigde was •■iet enige concrete wa- lenfeit dat FC Den Haag jisteren kon overleggen n de confrontatie met de lanstaande landskampi Ajax. Marcel Linde- ïaar was de schutter en /an die mislukte poging, ia iet enige echte Haagse rechot in de hele wed strijd, baalde de politie agent behoorlijk. „Als het een doelpunt was ge- E'orden zou het de com- etitie een stuk spannen der hebben gemaakt", relativeerde invaller Lindenaar, die pas in de loop van de dag uit bed was gekomen na een tednachtdienst. „Ja, het was -ld wel zonde dat die bal er 9! niet in ging". Voor Ajax was het een ge ruststelling, voor FC Den laag nauwelijks een domper.^ Onder aanvoering van trai-* ner Co Adriaanse wentelde alles wat Haags was zich gis- teravond in een volle De Meer in de complimenten die van alle kanten werden uit gedeeld. Want de Zuider- park-brigade had zich on danks een wel heel erg vroeg ,J|ipgelopen achterstand (na idrie minuten scoorde Van 't Schip na een fout van doel man De Jongh) van zijn bete re zijde laten zien. „Een ge lijkspel zou niet verdiend zijn eest", verklaarde Adri- se na afloop. „Op basis van individuele kwaliteit was Ajax gewoon beter en ver diende de zege. Maar een verdienste van FC Den Haag was dat de spelers na die 1-0 de kop niet verloren en de moed hadden het avontuur te zoeken. Ze hebben hun huid duur verkocht". Roerend eens Beide trainers waren het na ,H. John van 't Schip, de maker van het enige doelpunt, wordt door Rick Tsjin-Asjoe overeind geholpen. Van links naar rechts kijken Blind, Lems, Jonk, scheidsrechter Bakker, Verkuijl en Danen toe. afloop roerend eens over de voordelen die de soms zeer stevige ontmoeting (driemaal geel voor FC Den Haag: Lems, Gentile en Tsjin Asjoe) vooral voor Ajax had opgele verd. „Zo'n wedstrijd als deze is. goed voor de ontwikkeling van zo'n jonge ploeg als Ajax, dat toch ervaren krachten als Wouters, Pettersson en Lars- son miste", meende Beenhak ker. Waarop Adriaanse aan vulde met „Op deze manier hebben wij er voor gezorgd dat Ajax een aardige com pensatie heeft gekregen voor het ontbreken van interna tionaal voetbal". Deze typisch adriaansistische opmerking betekende tevens een veer op de hoed van diens ploeg, die er inderdaad gisteravond een boeiend spektakel van maakte. „We kunnen natuurlijk wel net als NEC met tien man voor de pot gaan hangen en ook met 1-0 verliezen, maar dan is dit toch veel leuker voor de mensen", oordeelde Lin denaar, die een goede inval beurt kende. De politieman oracht vaart en nog meer fy sieke inbreng in het aanval lende concept van FC Den Haag. Danig aangepast Adriaanse had overigens zijn formatie danig aangepast aan het toch ook al gehavende Ajax. Zo bleef Grünholz bui ten de ploeg en werd Purvis ontheven van zijn rechtsach- terpositie. Daar verscheen Gentile, die zich mocht be kommeren om de soms weer oogstrelend opererende Roy. Aan de andere kant maakte Van Oosten zijn rentree. Bei FOTO: CORNE SPARIDAENS de verdedigers kenden moei lijke momenten, maar profi teerden van de offensieve ei gen speelwijze, waardoor Ajax onder druk werd gezet. „Het was onze verdienste dat we veel Ajacieden achterin hebben gehouden", meende Adriaanse. „Witschge, Blind en Jonk zijn nauwelijks ver voorin geweest". Beenhakker daarover: „FC Den Haag heeft ons tot een voor Ajax op eigen terrein vreemde vorm van countervoetbal ge dwongen. Dat was een ver dienste en verdient waarde ring". Slechts handvol Ajax creëerde zich slechts een handvol halve kansjes, 'hetgeen vooral de verdienste was van Adam en Tsjin-As- joe, die in het centrum goed op dreef Waren. Dat gold ook voor Lems, maar minder voor goalgetter Van der. Laan. Op het middenveld ge posteerd zag dè Gouwenaar geen kans in schietpositie te geraken. „Maar ik had ook geen kleine jongen bij me", vertelde Van der Laan, die een wat minder scherpe in druk maakte dan voorheen. „Met Valckx van PSV is Verkuijl, die me geen centi meter ruimte gaf, wel de bes te tegenstander die ik dit sei zoen ben tegengekomen. Maar zo'n wedstrijd als deze is wel wat anders dan één te gen Den Bosch. Bovendien wordt er natuurlijk nu wel een beetje op me gelet". „We hebben het nu geheel in eigen hand", vertelde Been hakker. „We moeten uit de resterende twee wedstrijden nog drie punten halen. Een even simpele als moeilijke opdracht. Als we nu komend weekeinde eens beginnen met twee punten tegen Roda JC, dan zijn we al een heel eind". FRANK WERKMAN Ajax-FC Den Haag 1-0 (1-0): 3. Van 't Schip 1-0. Scheidsrechter: Bakker. Toeschouwers: 20.500. Gele kaart: Verkuyl (Ajax); Lems, Tsjin- Asjoe, Gentile (FC Den Haag). Ajax: Menzo; Blind, Vink, Jonk, Verkuyl; Winter, Bergkamp, Witschge (F. de Boer); Van 't Schip, R. de Boer (Willems), Roy. FC Den Haag: De Jongh; Gentile, Tsjin-Asjoe, Adam, Van Oosten; Purvis (Lindenaar), Van der Laan, Lems, Danen, Schellevis (Torken); Otto. EREDIVISIE 32 19 9 4 47 64-20 32 19 7 6 45 91-35 32 15 10 7 40 42-38 32 14 10 8 38 47-30 32 13 12 7 38 48-36 32 14 9 9 37 41-34 32 11 14 7 36 37-31 32 12 11 9 35 42-41 FC Groningen 32 9 15 8 33 44-40 FC Den Haag 31 12 7 12 31 55-56 Feyenoord 32 8 12 12 28 45-44 Sparta 32 11 6 15 28 46-58 FC Twente Vitesse Roda JC Volendam Fortuna S FC Utrecht MW Willem II NEC Den Bosch Haarlem I 11 13 27 26-42 32 7 12 13 26 35-55 32 6 12 14 24 38-48 32 5 14 13 24 31-54 32 5 13 14 23 24-45 31 4 6 21 14 20-69 Cruijff houdt zich afzijdig BARCELONA Johan Cruijff liet gisteren in Bar celona weten zich niet te willen bemoeien met het opnieuw uitgebroken op roer rond het Nederlands elftal. „Wel zou het logisch ge weest zijn, dat Rinus Mi- chels contact met me zou hebben opgenomen nadat de spelers hem daarom ge vraagd hadden. Maar ik denk niet dat Michels iets persoonlijks tegen mij heeft. Ik sta zelf helemaal buiten deze affaire, dus wil ik er verder geen uit spraken over doen", aldus hield Cruijff zich afzijdig van de botsing tussen Mar co van Basten en Rinus Michels. Wel bevestigde de oud-Ajacied dat de KNVB nooit contact met hem heeft opgenomen sinds het overleg van de selectie van Oranje vorige maand op Schiphol, waarin de meerderheid zich voor de komst van Cruijff uit sprak. Eerder deze maand zei Cruijff vereerd te zijn met de belangstelling van de internationals. „Met veel van de jongens heb ik en kele jaren geleden samen gewerkt. Toen hadden we onze botsingen, werd me vaak verweten dat ik te eigenwijs zou zijn, te wei nig naar anderen zou luis teren. Maar nu de jongens na drie jaar topvoetbal volwassener zijn gewor den, zien ze ook in dat ik het toen goed met ze voor had". Goede start volleybaldames BRNO Het Nederlands da mesvolleybalteam is het toer; nooi om de Liberation Cup in het Tsjechoslowaakse Brno goed gestart. De selectie van Peter Murphy, waarin Cynthia Boersma nog ontbrak wegens examenver plichtingen, zegevierde met 3-1 over de Sovjetunie. De setstan den waren 7-15, 15-11, 15-11. 15-7. Nederland speelt vandaag tegen Peru. Aan het toernooi in Brno doen verder nog Tsjecho- slowakije, Zuid-Korea en Cuba AMSTERDAM Vanmiddag wordt naar verwachting de de finitieve aanstelling van Leo Beenhakker tot tijdelijk bonds coach van het Nederlands elftal bekendgemaakt. De KNVB heeft daartoe om vier uur een persconferentie uitgeschreven in het stadion Feijenoord, waar enige uren later de Nederland se bekerfinale tussen PSV en Vitesse wordt gespeeld. Daar zijn de leden van het sectiebe- stuur dan toch en dan kan alles in mooi in één moeite door. Voor het bekendmaken van de invulling van de vacature-Li- bregts zijn naast Beenhakker bestuurslid technische zaken Rinus Michels en sectievoorzit ter Martin van Rooijen uitge nodigd. Leo Beenhakker speelde gister avond na afloop van het duel Ajax-FC Den Haag stommetje. „Ik weet niet waar die perscon ferentie voor is", hield hij de boot af. „Ik ben door Fred Rac- ké gebeld en gevraagd te ko men. Dat doe ik dan. Als je wordt uitgenodigd ben je zo be leefd om daar dan gevolg aan te geven". Beenhakker is door de ontwik keling van de laatste dagen rond Rinus Michels (de pro- Cruijff actie van Van Basten) in een enigszins lastig parket gemanoeuvreerd. „Ik heb afge lopen zondag opening van za ken gegeven", trok de tech nisch directeur van Ajax het rookgordijn verder op. „Pas woensdag zet ik mijn rood/wit te pet af en praat ik weer over Oranje-zaken". Ook na aandringen was de Rot terdammer niet bereid om ver der in te gaan op zijn eventuele aanstaande benoeming en de gang van zaken rond Michels. „Ik zeg daar niks over", deelde hij mee. Dat hij gisteren in een aantal media toch werd opge voerd was volgens hem een ge volg van een misverstand. „Ik werd gebeld door een bevrien de journalist en ik wist niet dat die het voor de krant zou ge bruiken", was de wel heel merkwaardige mededeling van de toch zo door de wol geverf de voetbaltrainer. Die overigens ook vandaag te horen zal krijgen welke stap pen de KNVB denkt te kunen nemen tegen Marco van Bas ten, die min of meer het ver trek van Michels heeft geëist. Ruud Gullit en Frank Rijkaard distantiëren zich overigens van de aanval van Van Basten op Michels. In een interview in de Ikskrant van vanmorgen ._0t Gullit wel uit het in grote lijnen met zijn clubgenoot eens te zijn. Ook de aanvoerder van Oranje is de mening toegedaan dat de bond het inspraakrecht van de spelers bij de benoe ming van een nieuwe bonds coach geschonden heeft. Maar voor de rest neemt hij afstand van alle geuite indianenkreten van zijn clubgenoot. „Nee, ik zal Marco zeker niet tot de orde roepen. Wat je wel kan zeggen is dat hij misschien wel iets te veel op de man gespeeld heeft". Gullit zegt zich als aanvoerder op termijn geroepen te voelen alles tot de juiste proporties te rug te willen brengen. „Al is dat wel een van de vervelend ste kanten van het aanvoerder schap". Frank Rijkaard zegt niets van de actie van Van Basten gewe ten te hebben. „Als ik het er gens niet mee eens ben zeg ik dat de betrokken persoon wel persoonlijk. Laten Marco en Michels het maar samen uit vechten". De bond zit hoe dan ook in een moeilijke situatie. Enerzijds zal Van Rooijen c.s. het Milanese trio, en Van Basten in het bij zonder, zwaar willen straffen, maar uitsluiting van bijvoor beeld het WK leidt tot een on aanvaardbare verzwakking van het Nederlands elftal. Aperte leugen Een dilemma, waarbij een sug gestie van Michels waarschijn lijk niet zal worden opgevolgd. Michels reageerde eerder deze week nogal emotioneel op Van Bastens aanval, die hij een aperte leugen noemde. „Hij moet nóg maar een rode kaart krijgen", riep Michels, die zich daarmee enigszins in het voet spoor van nota bene Thijs Li- bregts manoeuvreeerde. Die riep voor de rechter dat hij dan maar zonder de rebellen naar het WK zou moeten ga$n. Een irreële gedachte, die waar schijnlijk een rol heeft gespeeld bij de rechterlijke uitspraak dat hij definitief moest vertrekken. Vanmiddag zal blijken hoe de WK-vork verder in de steel steekt. En of Michels, die van verschillende kanten al het ad vies heeft gekregen op te stap pen, aanblijft en straks in Italië toch een zekere vorm van sa menwerking met -zijn „werk- vriend" Beenhakker zal moeten toepassen. FRANK WERKMAN divisie, play-offs: Den Helder- i, 1e wedstrijd: Rotterdam-Akri- im, 1e klasse A: Oude Maas-Noordwijk •9, Haagsche 1-Hllversum 1 10-8. B: De ^Amsterdam 11-7. Eindhoven-Broekpol- NKBAL trican league: Baltimore Orioles-Kansas Royals 8-5, Toronto Blue Jays-Cleve- Indians 12-9, Detroit Tigers-Minnesota is 6-3. National league: St. Louis Cardi- •Plttsburgh Pirates 7-4, San Diego Pa s-San Francisco Giants 13-3. iinooi in Montreal (Can) nnenkelspel, 1e ronde: Forget (Fra)- trhuls (Ned) 6-3, 7-5. ETBAL de Kentich Cup (militaire elftallen) in lip: Nederland-Belglë 0-4. Stand: België Engeland 1-1; Nederland 1-0. Henrijk, halve finales beker: Rapid sn-Splttal 3-1, Austria Wlen-Vlenna 1-0. LLEYBAL tlandentoernooi dames in Brno (Taj): tjBtunle-Nederland 1-3(15-7, 11-15, 11- ILRENNEN id* van Spanje 'loog: 1. Rulz-Cabestany (Spa) 11,5 km In 22, 2. Fuerte (Spa), 3 Maurl (Spa), 4. op 0.12, 5. Kuum (Noo), 6. El- *11. Delgado (Spa),' 12. I 13. Ampler (DDR), 14. Var i, 15. Plaseckl (Pol) 0.16; i 10. Gorospe 12. Raab (DDR) i den Akker landers:'19.~wjnarids'0T23T20Trntz, 22. boer 0.27, 37. Jakobs 0.39, 60. Rëkers w, 74, Hoonderl 0.48, 75. Vos. 101. Suy- tbuyk 0.54, 104. Hermans 0.56. HOCKEY nor A-landen in Bern: Zweden-Cana- •3; Tsjechoslowaklje-Sovjetunie 1-4. Canada 6-12, Sovjetunie, Zweden 6- 10, Tsjechoslowaklje 6-8, Verenigde Staten 6-4, Finland 6-3, Noorwegen 6-1, Bondsre publiek Duitsland 6-0. Stanley Cup, halve finales: Washington Ca pitals-New York Rangers 7-1 (stand In „best of seven": 2-1); Boston Brulns-Montreal Ca- nadiens 6-3 (3-0). ZEILEN Olympische week in Jtyeres (Fra), 4e races Plank zeilen damee, «U» race: 1. Way (GBr), 2. Zhang (Chl), 3. Francois (Fra), 16. De Vries (Ned). Stand: 1. Way 8, Horgen (Noo) 31,7, 3. Grasset (Fra) 50,0, 4. De Vries 55,7 Heren, 4e race: 1. Stade (BrD), 2. Her- gelln (Fra) 53, 3. Quintln (Fra) 54,7, 39. Ver stegen 188,0. Soling, 4e race: 1. Pisjoegln (Sov), 2. Bank (Den), 3. Henriksen (Den), 9. Helner (Ned). Stand: 1. Henriksen 26,7, 2. Bank 34, 3. Mahaney (VSt) 35,7, 9. Heln.er 55,7. Tornado, 4e race: 1. Konovalov (Sov), 2. Petschei (Oos), 3. Santacreu (Spa), 11. Kol- steeg (Ned). Stand: 1. Petschei 24, 2. Santa creu 34,7, '3. Zuccoli 42,7, 13. Kolsteeg 103,0, 27 Kok (Ned) 149,0. FD-klasae, 3e race: 1. Berger (Fra), 2. Boj- sen (Den), 3. Schwarz (BrD), 11. Kats (Ned). 4e race: 1. Sjaldoeko (Sov). 2. Hlrl (BrD), 3. Elch (BrD), 32. Kats. Stand: 1. Berger 14, 2. Bojsen 21, 3. Doreste (Spa) 49,7, 19. Kats 107,0. Europa, dames, 3e race: 1. Nicolas (Fra), 2. Fremanteau (Fra), 3. Fokke (Ned), 4. Vegter (Ned). 4e race: 1. Nicolas, 2. Alvarei (Spa), 3. Jensen (Den), 12. Vegter, 14. Van Leeu wen (Ned). Stand: 1. Fremanteau 53,7, 2. Lacoste (Fra) 55,7, 3. Nicolas 61, 7. Vegter 79. 470, heren, 3e race: 1. Tarapore (Ind), 2. Fusch (BrD). 3. Bellemans (Bel), 12. Schutte (Ned), 15. Van Bergeljk (Ned). 4e race: 1. Schutte, 2. Kouwenhoven (Ned), 3. Brother- ton (GBr). Stand: 1. Fusch (BrD) 41, 2. Les- klnen (Fin) 48. 3. Brletzke (DDR) 63, 5. Schutte 73, 9. Bergeljk 102. 470, dames, 3e race: 1. Zabell (Spa), 2. Meyer (BrD), 3. Schulz (BrD), 10. Kramer (Ned).| 1 (Sov) 34,7, 3. Zabell 36,7, Kramer 77. Finn, 3e race: 1. Maklla (Fin), 2. Mergentha- ler (Mex), 3. Ortolano (Grl), 24. Bergsma (Ned). 4e race: 1 Aldag (BrD), 2. Maklla, 3. Mergenthaler, 28. Zlelhuls (Ned). Stand: 1 Maklla 22,7, 2. Aldag 32,7, 3. Westergaard (Oen) 62,7, 20. Zlelhuls 113. EN HAAG Het Nederlands herenhockeyteam is tijdens een estelijk samenzijn in het Scheveningse Plaza Palace door een wnsor verrast met een opvallend cadeau. De spelers kregen «1 reisje aangeboden naar de finale van het wereldkampioen- ihap voetbal in Italië. Het feest was georganiseerd om het be- ^en van de wereldtitel in Pakistan nogmaals te vieren BENICASIM De pro loog van de Ronde van Spanje, een „individuele" tijdrit voor drietallen, heeft niet alleen voor gro te verwarring gezorgd bij de wielerliefhebbers, m^ar ook voor aanzienlij ke tijdsverschillen onder de deelnemers. Pello Ruiz-Cabestany won de rit over 11,5 kilometer in de straten van kustplaats Beni- casim, gesteund door zijn ploeggenoten Anselmo Fuer te en Melchor Mauri, in 13 minuten en 22 seconden. Ze raasden met een gemiddelde snelheid van liefst 51,621 ki lometer per uur over het parcours. De Belg Nico Emonds, die sa- menreed met zijn ploeggeno ten Janus Kuum en Malcolm Elliott, had een achterstand van twaalf seconden op de winnende Spanjaarden. John van den Akker was de beste Nederlander. Hij vormde een team met de Oostduitse spe cialisten Uwe Raab en Uwe Ampler en werd vijfde. Openingsformule Een aantal kanshebbers had weinig baat bij de nieuwe openingsformule van de Vuelta. Bernard liep een hal ve minuut achterstand op, Parra.en Visentini driekwart minuut en Pino, ploegmaat van Hermans, bijna een volle minuut. DEN HAAG Dat we blessu res de baas moeten blijven, zo als de landelijke campagne leert, werd gisteren bij de pre sentatie van het rapport „Eer ste hulp bij sport" eens temeer benadrukt. Sporters die on danks de bewuste slogan tegen een blessure aanlopen, moeten immers vrezen voor het ergste. Met de aanwezigheid van des kundige hulp en adequaat ma teriaal blijkt het in die geval len slecht te zijn gesteld. Om die reden gaf atlete Elly van Hulst gisteren in Den Haag het startsein voor een landelijke actie waarbij het Oranje Kruis sporters en bestuurders pro beert warm te maken om EH- BO'ers te werven en op z'n minst een verbanddoos be schikbaar te hebben. Door een goede eerste-hulpverlening op de plaats van het ongeval zal verergering van het letsel, een onnodig lang verblijf in het ziekenhuis en soms invaliditeit of zelfs overlijden kunnen worden voorkomen. Sportclubs kunnen binnenkort dan ook posters en ander ma teriaal verwachten dat door de overkoepelende organisatie van eerste hulpverleners wordt verspreid. De actie kost de hulporganisatie 150.000 gul den, een bedrag dat groten- Elly van Hulst (links) ontvangt een poster uit handen van voorzit ter P.Th. Smit van het Oranje Kruis. foto: anp deels door sponsors bijeen wordt gebracht. Onderzoek Het initiatief van het Oranje Kruis kwam tot stand n^ een onderzoek dat Mieke Gróene- veld en Lars Poppes twee jaar geleden deden. Zij kwamen tot de conclusie dat slechts in één van de drie gevallen dat een sporter geblesseerd raakt een gekwalificeerde hulpverlener aanwezig is. „Als hij wel het geluk heeft dat er een deskun dige EHBO'er is, dan kan deze hem waarschijnlijk nog niet helpen door gebrek aan mate riaal", concludeerden de HEAÓ-studenten. „Is hij er ernstig aan toe, dan zal er een ambulance gebeld moeten worden. Een enkele keer zal dit echter niet kunnen omdat er geen telefoon is of omdat deze niet toegankelijk is. Als een ambulance wel gebeld kan worden, kan deze misschien niet bij hem komen, omdat er, een auto voor het toegangshek De verontrustende resultaten, die overigens in vergelijking met omringende landen nog alleszins meevallen, mogen zich de in totaal zes miljoen sporters in Nederland aantrek ken. Ruim tweeëneenhalf mil joen van hen raakt jaarlijks betrokken bij letsels en de meesten moeten het, al dan niet gevolgd door professione le hulp, doen met de toevallig aanwezige hulpverlener ter plekke. „Wij willen die hulp aanmerkelijk verbeteren", al dus voorzitter Smit van het Oranje Kruis, die maar al te graag het aantal van reeds op geleide EHBO'ers (200.000) ziet uitgebreid. Smit introduceer de, naast het wervingsmateri aal, gisteren een speciale ver banddoos. HENK RUIJL SHEFFIELD Steve Davis heeft ziin concurrenten gewaar schuwd dat er met hem nog wel degelijke rekening moet wor den gehouden. Nadat de titelverdediger in het toernooi om de wereldtitel snooker na de eerste twee sessies slechts op 8-8 was gefinisht tegen Neal Foulds haalde hij gisteren genadeloos uit. Foulds kreeg alle hoeken van de tafel te zien en vond zich zelf pas weer terug toen het voorbij was: 13-8. „Zo'n partij in drie sessies geeft de mogelijkheid tot herstel en daar heb ik gebruik ven gemaakt", verklaarde Davis na afloop. Neal speelde maandag geweldig en ik hield rekening met een aanstaande uitschakeling. Maar het ging nu in de slotsessie be ter. Aanzienlijk beter". Foulds bleef verbijsterd achter. Zijn mo reel was door het geweldige optreden van Davis totaal gebro ken. Ook John Parrott, winst met 13-6 tegen Cliff Thorburne, Jimmy White (13-5 tegen Terry Griffith) en Stephen Hendry (13-6 contra Darren Morgan) plaatsten zich voor' de halve fina les. Parrott schreef wel de hoogste break op zijn naam. Met een serie van 140 ontnam hij niet alleen Steve Jam^s diens record van 135, maar stelde zich tevens kandidaat voor de premie van 12.000 pond. Stichting fondsenwerving DEN HAAG Het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité heeft besloten tot de formele oprichting van de Stichting Nederlands Olym pisch Fonds. Het ligt in de be doeling dat het fonds namens de Sportfederatie en het NOC de fondsenwerving voor alle topsportbonden in Nederland gaat verzorgen. Het sportmar- ketingsbureau Trefpunt zal de werving in handen nemen. Het bestuur van de Stichting bestaat behalve uit Van den Wall Bake uit de voorzitter van het NOC, Huibregtsen, Geesink en Wijnberg. DEN HAAG Onze tips voor de koersen van Wolvega (don derdag aanvang 18.45 uur) lui den: le koers: 1. Ego Rapido, 2. Erica K, 3. Don Steenwijk (2-1-7). 2e koers: 1. Dagobert Duck, 2. Do mingo Supreme, 3. Daphne Aled (6- 2-1). 3e koers: 1. Bulhem Topfok, 2. Bo ko's Dream, 3. Clip Parade (8-6-5). 4e koers: 1. Dutch Dakota, 2. Brenna Notice, 3. Doriana (7-3-4). 5e koers: 1. Cedam D, 2. Anton uit Volkel, 3. Affco Fortuna (9-5-4). 6e koers: 1. Damiaannora, 2. Duke Baker, 3. Caesar K (8-7-5). 7e koers: 1 Annemiek Victory, 2. Boncoeur A, 3. Deter Ruimzicht (4-3- 1). 8e koers: 1. Zorba ter Lune, 2. Zanko Aldorp, 3. Annigje S (4-2-1). 9e koers: 1.» Adola Buitenzorg, 2. Chokey Treen, 3. Alice van Altena (5-1-6). 10e koers: 1. Zadkine D, 2. Akassan Ashton, 3. Zetor D (7-4-2).

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9