Duitse eenwording moet 2 juli feit zijn Solidariteit verdeeld over steun aan regering Ruzies in Nicaragua bij machtsoverdracht li ™JITENLAND CeidócSomoiot WOENSDAG 25 APRIL 1990 PAGINA 5 lobutu voert in Zaïre leerpartijenstelsel in nue ïSHASA President Mobutu Sese o van Zaïre heeft gisteren een eind ge- I ikt aan het een-partijstelsel dat twintig van kracht is geweest. Om te begin- zullen drie politieke partijen worden 'n jelaten. De Volksbeweging voor de Re- jtie (MRP) zal niet langer de staatspar- :ijn, maar een gewone partij naast de eren. Er komt een overgangsregering het land zal regeren tot er verkiezin- gehouden kunnen worden. Tiendui- den mensen gingen in de hoofdstad ishasha de straat op om het besluit van jutu te vieren. Vanaf november 1965 n tuurde Mobuto de voormalige Belgi- Kongo alsof het zijn persoonlijk ei- dom was. Argentijnse president stopt Condor-2 project BUENOS AIRES President Car los Menem van Argentinië heeft gisteren gezegd dat het in 1984 be gonnen Condor-2 raketproject voorlopig is stopgezet. Een van de redenen hiervoor was de door de Verenigde Staten en andere rege ringen geuite oppositie tegen het project, aldus Menem. Volgens het Argentijnse ministerie van defensie zou de Condor-2 raket worden ge bruikt voor de lancering van satel lieten. Volgens buitenlandse wape nexperts kan de raket echter ook worden gebruikt als kern- of che misch wapen. Armeniërs herdenken massamoord van 1915 MOSKOU Honderdduizenden Sovjet- Armeniërs hebben gisteren de slachtoffers herdacht van de massamoord op Arme niërs door de Turken in 1915. Uit heel de Sovjetunie waren Armeniërs naar de Ar meense hoofdstad Jerevan gekomen om ddel te nemen aan de herdenking bij het genocide-monument, net over de grens met Turkije. Volgens Armenië heeft het Ottomaanse Rijk in 1915 1,5 miljoen Ar meniërs vermoord. Turkije heeft dit altijd ontkend en alleen toegegeven dat het Turkse leger moest ingrijpen tegen op standelingen. De jaarlijkse herdenking heeft in Armenië een nieuwe betekenis gekregen sinds twee jaar geleden de con flicten met etnische Turken in de buurre- publiek Azerbajdzjan oplaaiden. Opstandige officieren in Sudan ter dood gebracht KHARTOUM In Sudan zijn gisteren 28 legerofficieren door een vuurpeloton ter dood gebracht wegens medeplichtig heid aan de couppoging van maandag. Zeventien van de 28 ter dood gebrachte officieren waren in actieve dienst, de rest was gepensioneerd. De snelle executies van de officieren onderstreept de vastbe slotenheid van de Sudanese leider luite nant-generaal Omar Hassan al-Bashir om geen oppositie tegen zijn heerschappij te dulden. De Sudanese junta, die bestaat uit vijftien man, verkreeg zelf de macht door een bloedige coup in juni vorig jaar tegen de democratisch gekozen regering van premier Sadeq al-Mahdi. Antisemieten bedreigen Hongaars parlementslid BUDAPEST Een vooraanstaand Hongaars parle mentslid, Miklós Tamas van de Alliantie van Vrije Democraten, is onder politiebescherming gesteld om dat hij en zijn familie met de dood bedreigd worden. De dreigementen komen van een onduidelijke antise mitische beweging die opgekomen is sinds Hongarije de democratie omarmde. Het parlementslid, dat van joodse afkomst is, ontving brieven met het dreigement dat zijn twee jaar oude dochter „opengereten" zou worden op 5 mei, de dag waarop de Russische antise mitische Pamjatbeweging dreigt een pogrom te hou den. Hoewel Tamas tijdens de recente verkiezings campagne al overspoeld werd met antisemitische drei gementen, heeft de huidige golf van dreigbrieven vol gens hem een nieuwe en zeer beangstigende dimensie. Het vermoeden bestaat dat Arabische krachten geïn filtreerd zijn in de beweging. danks de massale aanwezigheid van veiligheidstroepen (foto) gaan enige duizenden jonge Roe- nen door met hun demonstraties in Bukarest tegen de regering. Zij eisen met name het aftreden i president Ion lliescu, door sommige demonstranten uitgemaakt voor ,,de herrezen Ceauses- Illiescu wordt ervan beschuldigd dat hij de communisten aan de macht wil houden bij de kiezingen die op 20 mei worden gehouden, lliescu heeft verklaard dat hij niet zal toestaan dat i stel vagebonden de openbare orde en vrede verstoren". foto: ap mdsbergis: borstel Moskou lopagandastunt irvolg van de voorpagina) DSKOU De Litouwse esident Landsbergis eft het voorstel van \skou om de onafhanke- heid voor de Baltische (ubliek met twee jaar te stellen afgewezen. BONN De Westduitse bondskanselier Helmut Kohl en de Oostduitse premier Lothar de Maizie- re hebben 2 juli officieel vastgesteld als streefda tum voor de economische, monetaire en sociale een wording van hun beide landen. De koppeling markeert een gi gantische stap op de weg naar volledige eenwording van bei de staten, die ontstonden na de nederlaag van nazi-Duitsland in de Tweede Wereldoorlog. De internationale problemen die de eenwording schept zul len op 5 mei in Bonn aan de orde komen, als overleg plaatsvindt tussen de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken Baker en diens Sovjet-ambtgenoot Sjevard- nadze, samen met hun Britse en Franse collega's alsmede de ministers van buitenlandse za ken van de DDR en de Bonds republiek. Centraal bij dat be raad staat ongetwijfeld de kwestie van de toekomstige militaire status van Duitsland. Begin juli was al eerder ge noemd als de streefdatum voor de economische, monetaire en sociale eenwording, maar tot dusver was bilaterale bevesti ging hiervan uitgebleven. Het nieuws werd wereldkundig gemaakt door Dieter Vogel, woordvoerder van de West duitse regering, gedurende het eerste bezoek van De Maiziere in zijn hoedanigheid van Oost duits premier aan Kohl. De regering in Bonn maakte eerder bekend dat delegaties uit beide Duitslanden vandaag in Oost-Berlijn bij elkaar ko men voor onderhandelingen over een monetaire unie. Bij dat overleg wordt in eerste in stantie uitgegaan van het Westduitse voorstel over de wisselkoers voor de Ost-mark. Bonn stelde deze week Voor om Oostduitse lonen en pensi oenen om te zetten in D-mar- ken tegen een koers van een op een. Vogel kondigde aan dat de Westduitse delegatie onder lei ding zal staan van Hans Tiet- meyer, een van Kohls voor naamste adviseurs en een voormalig plaatsvervangend secretaris van het ministerie van financiën. De Oostduitse delegatie staat onder leiding van plaatsvervangend parle- mentssecretaris Gilnther Krause. Regeringswoordvoerder Hans Klein maakte bekend dat de Bondsrepubliek een speciale commissie in het leven heeft geroepen om een voorstel op tafel te leggen voor de eerste verkiezingen in een verenigd Duitsland. De commissie telt vertegenwoordigers van alle partijen uit de Westduitse re-t geringscoalitie en zal zich con centreren op staatsrechtelijke problemen. Kohls CDU is er voorstander van de eerste ver kiezingen voor het verenigde Duitsland eind 1991 te houden, na de nationale Westduitse verkiezingen van december 1990. De FDP streeft naar ver kiezingen voor een verenigd Duitsland begin 1991 en wil de verkiezingen van december 1990 laten vervallen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken James Ba ker houdt met zijn collega's binnen de NAVO op 3 mei een speciale bijeenkomst over de Duitse eenwording en de ont wikkelingen in Oost-Europa. Baker zal-de NAVO-vergade- ring aandoen op weg naar de Bondsrepubliek, voor de be sprekingen op 5 mei. Volgens een woordvoerder van de NAVO staan op 3 mei de ont wikkelingen in Midden- en Oost-Europa, de Oost-West re laties en de Weense onderhan delingen over wapenbeheer sing op de agenda. /er een telefonisch vraagge- k met Veronica-radio zei ïdsbergis: „Dit is geen iseirstel, maar een propagan- waruc voor de westerse lan- Over de economische elajkkade tegen Litouwen con- eerde Landsbergis dat niet dichtdraaien van de olie gaskraan door Moskou het stigste is voor de republiek, ar de werkloosheid als ge- van de blokkade. De rkloosheid zal „nog niet ïdaag, maar binnen enkele 'en of weken een groot pro em worden", president reageerde daar- e expliciet op berichten dat skou ermee zou instemmen de Baltische republiek de ifhankelijkheidsverklaring 11 maart voor twee jaar in kast zou leggen. Het afgelo- weekeinde had hij hebben en doorschemeren wel een ■de",1 gelijke mogelijkheid te ^rwegen, als basis voor on- handelingen met het emlin. Moskou zei maandag ti ?t langer meer vast te hou- aan de eis dat Litouwen onafhankelijkheidsverkla- „herroept". Russische geheime dienst B heeft intussen dé contro- op de grens tussen de Sov- unie en Litouwen ver- e"J ïerpt. Ook zijn de patrouilles de kustwateren van de af- llige republiek opgevóerd. .u-)lgens het Russische persbu- 5 au Tass is de verscherping rechtvaardigd door de on- rschepping van munitie op april. Aan boord van .het ltssische schip Marat Kozlov, van de Bondsrepubliek lar Litouwen op weg was, ;rden 240.000 patronen voor :htgeweren gevonden. GDANSK Het vakver bond Solidariteit maakt moeilijke tijden door en smaakt de veelal wrange gevolgen van legitimiteit en macht. Terwijl con gresgangers in Gdansk driftig debatteren over een ontwerp-handvest, woedt op een ander ni veau een bittere strijd over de steun van het vakverbond, aan de rege- ring-Mazowiecki. Het tweede congres dat het verbond ooit organiseerde, zou volgens plan gisteren worden afgerond, maar de beraadsla gingen zijn vandaag voortge zet. Volgens Andrzeg Slowik, een voorman uit de textielstad Lodz die is uitgegroeid tot de voornaamste ideologische te genstander van Lech Walesa, winnen zijn ideeën over de toekomstige rol van het vak verbond steeds meer steun on der de 487 afgevaardigden. Slowik is van mening dat Soli dariteit zich voortaan uitslui tend moet bezighouden met vakbondsvraagstukken en moet ophouden met het ne men van verantwoordelijkheid voor het regeringsbeleid. Slowik eindigde bij de zater dag gehouden stemming over het voorzitterschap van Soli dariteit na Walesa op de twee de plaats. Hij meent dat Wale sa momenteel het verbond misbruikt als een middel om het presidentschap in de wacht te slepen. „Des te eerder Wale sa ons verlaat, des te groter de kans dat Solidariteit behouden kan blijven", aldus Slowik. Hij wijst erop dat de kans groot is dat Solidariteit samen met de regering-Mazowiecki ten val wordt gebracht. Slowiks oppositie binnen het vakverbond is gebaseerd op de gevolgen van het hervor mingsbeleid van de regering voor de werkgelegenheid. Al leen al in Lodz zijn gedurende de zes dagen van het congres zeker verscheidene honderden mensen werkeloos geworden, zo betoogde hij. De hervormin gen hebben over geheel Polen dit jaar geresulteerd in werk loosheid voor bijna 300.000 mensen. De ontslagen vloeien voort uit het intrekken van overheidssteun voor staatsbe drijven die verliesgevend zijn. Mazowiecki's coalitiekabinet kwam voort uit de politieke overeenkomst die Walesa in augustus '89 met de toenmalige communistische machthebbers sloot. De voornaamste taak die de regering kreeg toebedeeld was het vinden van een uit weg uit de economische crisis, die het land al een decennium teistert. De ironie wil dat het medicijn dat de regering de economie laat slikken, speciaal de arbeidende bevolking in de grote steden treft. En dat is met name de groep waaruit Solidariteit zijn aanhang be trekt. Slowik zegt dat hij het over het algemeen wel eens is met de hervormingen die de regering doorvoert, maar dat hij meer aandacht wil voor de typische werknemersbelangen, zoals omscholingsprogramma's en alternatieven voor fa- briekssluitingen. De afgevaardigden lieten maandag de gelegenheid onbe nut om het verbond geheel uit de politiek terug te trekken en er weer een echte vakbond van te maken. Zij gaven hun goedkeuring aan een resolutie waarmee Solidariteit de optie houdt een eigen politieke par tij op te richten en kandidaten voor het parlement te steunen. (ADVERTENTIE) Miele inbouwapparaten voor optimaal komfort in uw kouken intimi Miele-Keuken-Centrum "Leiden". Korevaarstraat 11tel. 071 -149859. MINDER DODEN VEERBOOTRAMP OSLO De Noorse politie heeft het uiteindelijke dodental als gevolg van de ramp op de veerboot Scandinavian Star op 158 gesteld. Het cijfer werd al eerder verlaagd tot 161. Alle slachtof fers zijn inmiddels geïdentificeerd. MANAGUA Een dag voordat zij officieel als president geïnstalleerd zou worden had Violeta Chamorro nog de handen vol aan meningsverschil len binnen haar eigen coalitie van veertien oppo sitiepartijen, de UNO. Terwijl op het vliegveld van Managua al ettelijke buiten landse hoogwaardigheidsbe kleders arriveerden om de feestelijkheden van vandaag bij te wonen, vielen in de UNO harde woorden over de concessies die Chamorro aan de sandinisten had gedaan. De overgang van de sandinis- tische revolutionaire regering naar de rechtse democratisch gekozen regering van Cha morro verloopt niet zonder problemen. Een van de nijpende kwesties is het leger dat onder com mando blijft staan van de hui dige minister van defensie, ge neraal Humberto Ortega de broer van de sandinistische leider Daniel Ortega. Humber to Ortega, die net als alle an dere militairen zijn partij- en staatsfuncties heeft moeten neerleggen, zal als comman dant van de strijdkrachten verantwoording verschuldigd zijn aan Chamorro, die minis ter van defensie in het nieuwe kabinet wordt. De politieke raad van de UNO liet gisteren al weten Ortega als legerleider „onaanvaard baar" te vinden. Zij vrezen dat hierdoor de bereidheid van de contra-rebellen om zich over te geven af zal nemen. De con tra's en leden van de UNO- coalitie hebben er meerdere malen op aangedrongen dat •het leger wordt gezuiverd van sandinisten. Ook op media-gebied proberen de sandinisten een dikke vin ger in de pap te houden. Na de verkiezingsnederlaag heeft de sandinistische regering in al lerijl het verbod op particulie re omroepen opgeheven. De pro-sandinistische krant El Nuevo Diario heeft inmiddels een eigen televisiestation op gezet. Ook het nieuwe station Channel 4 wordt geleid door een vooraanstaande sandinist. En vorige week werd bekend ■pc AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET RAADSEL VAN STRAAT MAGELHAES N1819 Wanneer het schip straat Magelhaes invaart, wijzigt an Noort zijn koers enigszins, want hij heeft nu al in zo'n lange |d niets van Rob en zijn zoon gehoord, dat hij in elk geval in de uurt van de geheimzinnige grot wil gaan kijken of hij de „Vrij- eid" soms ziet. Herhaaldelijk heeft hij Rob al via de radio opge- >epen, maar geen antwoord gekregen. Het weer is aanvankelijk lil en nevelig, maar dan steekt de wind weer op en de volgende p°e( dag begint het te stormen. Voortdurend loopt Van Noort de ra diohut binnen om te vragen of er nog geen bericht is van de „Vrijheid", maar de marconist moet hem telkens weer teleurstel len. Geregeld roept hij kapitein Rob op, maar antwoord komt er niet... Wanneer hij op de brug komt, meldt de uitkijk, dat hij aan stuurboord een drijvend voorwerp heeft waargenomen. Extreem-nationalisten aan macht in Kroatië (Van onze correspondent Gert van Wijland) BELGRADO Dat de ex treem-nationalisten een over winning zouden behalen tij dens de parlementsverkiezin gen in Kroatië stond eigenlijk bij voorbaat al vast. Maar dat de partij van oud-generaal Franjo Tudjman al na de eer ste ronde op een absolute meerderheid kan rekenen, vinden veel Joegoslaven toch wel een beetje teveel van het goede. Hoewel nog niet alle stemmen zijn geteld, is duidelijk dat de uiterst rechtse Democratische Unie van Kroatië verreweg de grootste partij in het parle ment vari de deelrepubliek zal worden. Tweede blok is de communistische partij, die het op zich overigens beter doet dan verwacht. De meer gema tigde nationalistische centrum rechtse Coalitie van Volksove reenstemming - voor de ver kiezingen nog aangeduid als derde hoofdstroming - lijkt daarentegen slechts een hand jevol kandidaten te behouden. Met name de Servische min derheid in Kroatië maakt zich grote zorgen over de opkomst van de nationalisten. Tijdens de campagne heeft Tudjman duidelijk gemaakt dat de Ser- ven weinig goeds te verwach ten hebben van zijn partij. Hij zegt weliswaar alle rechten van elke minderheid te garan deren, maar benadrukt in een adem dat „het natuurlijk niet zo kan zijn dat een kleine groep bevoorrechte niet-Kroa- ten hier de dienst uitmaakt." Waarnemers sluiten niet uit dat de oud-generaal, ooit door Tito wegens een al te nationa listisch gedachtengoed uit zijn rang ontslagen, zijn eigen Ko sovo zal creëren. Dat is de re den geweest voor de half mil joen Serven in Kroatië om en masse op de - voorheen ver- De nieuwe Ni caraguaanse president Vio leta Chamorro begroet de vertegenwoor digers van bei de Duitslanden die vandaag de machtsover dracht bijwo nen. foto: afp dat de officiële 'staatsradio door de sandinistische rege ring is ontmanteld voordat hij onder controle zou komen van de UNO-regering. De 61-jarige Chamorro staat een moeilijke taak te wachten. Voorlopig is democratie in Ni caragua, een land dat sinds de onafhankelijkheid in 1821 vrij wel onafgebroken door autori taire regimes is bestuurd, nog een tenger plantje waarvan nog moet worden afgewacht of het wortel schiet. guisde - communistische partij te stemmen, zo lijkt het. Het nationalisme in Kroatië is ironisch genoeg echter een re actie op het streven van de eveneens zeer nationalistische Servische leider Milosevic naar hegemonie in Joegosla vië: 'Zonder Milosevic geen Tudjman', is haast een adagi um onder waarnemers aan het worden. Algemeen is ook de opvatting dat het Kroatisch nationalisme veel gevaarlijker is dan de meer gestructureerd Sloveense stroming, die twee weken eerder in Slovenië de oppositie aan een absolute meerderheid hielp. De andere republieken zijn uiteindelijk niet van belang. Het zijn im mers altijd al de Serven en de Kroaten geweest, die de dienst hebben uitgemaakt in Joego slavië. Zij beslissen in laatste instantie over het voortbestaan van de federatie, over oorlog en vrede. door Roger Simons Dallas Palace LONDEN Dallas Palace, het riante nieuwe landhuis van Fergie en Andy in de omgeving van Windsor, is bijna af. De hertog en hertogin van York nemen er wellicht al volgende maand hun intrek. Het domein, een cadeau van prins Andrews moeder koningin Elizabeth, draagt de benaming Sunninghill Park. Maar omdat Fergies toekomstige eigen woning opvallend veel gelijkenis vertoont met het bekende type van de Amerikaanse ranch, werd het landhuis door roddelkranten Dallas Palace gedoopt. Er wordt beweerd dat de waarde van dit nieuwe koninklijke eigendom meer dan vijf miljoen pond bedraagt. Een hoop geld voor een huis met twaalf slaapkamers in (wat de Engelsen noemen) „mock- Tudor", ofwel nagebootste Tudor-stijl. Er zijn ook Britse kranten die Fergies aanstaande verblijf de spottende bijnaam „Chateau Tesco" geven. Tesco is een Engelse onderneming van supermarkten, die in het zuidoosten des lands enkele grote nieuwe vestigingen heeft geopend waarvan de stijl een beetje aanleunt tegen die van de Amerikaanse boerderijen. Er zijn buitenlanders die de stijl „echt Engels" vinden, maar voor veel Britten heeft de Chateau-Tescostijl iets ordinairs. Ze vinden het tekenend voor Andy en Fergie dat ze voor hun eerste eigen nestje de keus hebben laten vallen op een stijl die weinig of niets gemeen heeft met het culturele erfdeel van de natie waarmee alle rechtgeaarde bewoners van dit eiland weglopen. Hoe dan ook, Sarah „Fergie" Ferguson hertogin van York heeft binnenhuisarchitect Nina Campbell opgedragen voor 500.000 pond van Dallas Palace een echt paleis te maken. De prinses brandt van ongeduld om haar droomhuis te kunnen betrekken. Ze plant een feestelijke opening, waarop de Yorks al hun vrienden zullen inviteren. Elton John, Billy Connolly, diens vrouw Pamela Stephenson en nog vele andere showbiz-sterren kunnen een koninklijke uitnodiging verwachten. Dat die uitnodiging hen een duur cadeau zal kosten, hebben ze er graag voor over. House-warmingparties zijn hier erg in de mode. Sommige Britten nemen het bijwonen van een dergelijke party heel ernstig op. Nadat ze hebben aangebeld, kloppen ze even eerbiedig op een van de muren en zeggen hardop: „God zegene dit nieuwe huis!". Is het mooi weer op hun „house-warmingday". dan zullen Andy en Fergie hun gasten allicht laten genieten van de heerlijke buitenlucht op hun fraaie terras bij het zwembad. Voorwaarde is wel dat de wind uit de goede richting komt. Vlakbij de luxueuze „swimming-pool" is namelijk een schutting waarachter het land begint van een boer, die precies op die plek een vieze oude gierkuil in gebruik heeft. Vooral in de zomer stijgen uit die kuil bijzonder onwelriekende luchtjes op. „Dat is al jaren zo", zeggen de plaatselijke bewoners. „Maar wij buitenmensen zijn het gewend!". Fergie en Andy zullen dus binnenkort met volle teugen kunnen genieten van de kwalijke geuren die over hun landgoed zweven telkens wanneer de wind uit de verkeerde richting komt. Met de gierkuil zo dichtbij, zal zelfs een frisse duik in het koninklijke zwembad vaak geen feest meer zijn. In het rustige deel van Berkshire waar Andy en Fergie gaan wonen, wordt voorspeld dat de hertogin van York vrij spoedig'zal protesteren tegen de pretbedervende stank. Fergie is geen katje om zonder handschoenen aan te pakken, maar de eigenaar van de oude gierkuil kan zijn mond ook goed opendoen. Hij beschouwt de kuil als een onmisbaar onderdeel van zijn landbou wonderneming. „Dat kan nog best leuk worden", zeggen de inwoners van Windsor vol verwachting.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5