Europese synode wordt in'91 gehouden Armen ter discussie in gereformeerde synode De onhaalbaarheid van één kerk £etdóe 'tï brieven van lezer JT Êetd&cöomo/nt kerk wereld GEESTELIJK LEVEN/OPINIE EeidaeSoma/tit WOENSDAG 25 APRIL 1990 PAGINA^; IKV-secretaris Faber naar Litouwse grens DEN HAAG IKV-secretaris Mient Jan Faber vliegt donder dag naar Warschau om zich vandaar naar de Poolse plaats Punsk aan de grens met Litouwen te begeven, zo heeft het IKV bekend gemaakt. De bedoeling was de Litouwse hoofd stad Vilnius, waar Faber een voorbereidende bijeenkomst voor een mensenrechtenconferentie in september zou bijwonen. De Sovjetautoriteiten hebben tot dusver aan geen enkele buiten landse deelnemer een visum verstrekt. De bijeenkomst wordt in dat geval niet in Vilnius maar in Punsk gehouden, hoewel het IKV de hoop op een visum voor Faber nog niet heeft opge geven. In het voorbereidend comité zijn Sajudis (Litouwen), Solidariteit (Polen) en andere Oosteuropese volksbewegingen alsmede het IKV vertegenwoordigd. De Litouwse president Landsbergis is lid van dit comité. Anonieme dreigementen voor paus in Tsjechoslowakije PRAAG Anonieme personen hebben vorige week met aan slagen tegen paus Johannes Paulus II gedreigd tijdens zijn tweedaags bezoek aan Tsjechoslowakije, zo heeft kolonel Milan Dymak, verantwoordelijk voor de beveiliging van hoogwaar digheidsbekleders, gezegd. Er waren volgens de politie tien anonieme telefoontjes binnengekomen. Een persoon zei dat hij de paus met een raket zou beschieten. De Tsjechoslowaakse au toriteiten hadden daarom uitgebreide veiligheidsmaatregelen getroffen. Niet minder dan 12.000 politieagenten en militairen waren op de been om de paus te bewaken. De regering in Praag had zelfs de hulp ingeroepen van Italiaanse en Engelse deskundigen terwijl ook advies bij de Amerikaanse inlichtin gendiensten CIA en FBI was ingewonnen. Wie naar te veel op zoek wil gaan, vindt niets. H. de Montherlant Ervaringen kerken in Oost-Europa geen model voor toekomst UTRECHT De rol van de kerken in Oost-Europa levert geen model voor de toekomst. Tijdens de onderdrukking be heert de kerk de taal der vrij heid, maar na de revolutie zwaait ze al gauw weer met het wierookvat. Dit stelde de Leidse hoogle raar L. Leertouwer op een themadag van de Nederlandse Hervormde Predikantenvere niging. Daarop stond de vraag centraal of de Europa de christelijke gemeente kan missen. Een duidelijk ant woord op die vraag kwam er Of het christendom of de christelijke gemeente een rol van belang zal kunnen spelen, zal afhangen van de mate van openbaarheid die ze weet te veroveren op een zijns inziens steeds machtiger bewustzijn- sindustrie. Leertouwer was daarover niet erg optimis tisch. Volgens hem beschou wen miljoenen Europeanen het christendom hooguit als een cultuurschat zonder actu ele betekenis. De christelijke kerk is zelf in hoge mate be trokken in de crisis der ideo logieën. Zij biedt daarvoor niet zonder meer een alterr- natief. Vanwege haar lange geschiedenis is zij met de ove rige ideologieën die nu in een crisis verkeren, zozeer verwe ven dat zij daarvan niet meer wordt onderscheiden. Wat het christendom als culturele macht voorstelt wordt niet langer beslist in de samen komst der gemeente maar eerder in de supermarkt. De Leidse hoogleraar Ter Schegget meende dat het eind der ideologie in feite een overwinning van een bepaal de ideologie, niet vanwege ze delijke of geestelijke superio riteit, maar door macht. Deze ideolgie van het pragmatisme van de vrije markt dreigt als alleenheersend idee vanzelf sprekend te worden. Ter Schegget stelde dat om de toe komstige maatschappij tegen verstarring, verveling en ge wenning aan onrecht te be hoeden het nodig is dat er aan haar steeds weer systeem- overschrijdende vragen wor den gesteld. Dit betekent dat er stem moeten worden gege ven aan de kritie die gegeven is met het lot der ontrechten. Drs. J. van Veen, directeur van het kerkelijk vormings centrum Kerk en Wereld, wees er op dat de nationale gestalte van de kerk heeft af gedaan. Dit product van de reformatie past niet meer bij de nieuwe ruimte waarin de kerk nu staat: onwennig en onzeker. De eigentijdse ge meente heeft twee gestalten: lokaal en mondiaal. Het eigen leven van de gemeente is een beraad waarin de betrokken heid van de mensen in de cul tuur ter sprake komt en ter discussie wordt gesteld. Niet het opkloppen van de gelovig heid, maar het relateren van concrete dagelijkse dingen aan Gods belofte, ook in het openbare leven, daar ligt de heilzame kracht van de ge meente van Jezus Christus. Dit kan, aldus Van Veen, Eu ropa niet missen. VATICAANSTAD De speciale synode van Euro pese bisschoppen over de ontwikkelingen in Oost- Europa zal volgend jaar in Rome worden gehou den. Het definitieve the ma, de deelnemerslijst en de precieze datum moeten nog worden vast gesteld. Dit heeft de Belgische aarts bisschop Jan Schotte, secreta ris-generaal van de wereldbis schoppensynode, gisteren in Rome bekend gemaakt. Paus Johannes Paulus II kondigde de Eurosynode afgelopen zon dag tijdens zijn bezoek aan Tsjechoslowakije aan. De sy node sluit volgens Schotte aan bij de denkwijze van de paus die vanaf het begin van zijn pontificaat consequent voor «en verenigd (christelijk) Eu ropa heeft gepleit. Op korte termijn is er in het Vaticaan al een bijeenkomst van de voorzitters van de 25 Europese bisschoppenconfe renties en vertegenwoordigers van landen zonder een bis schoppenconferentie. Overi gens werd er naar aanleiding van de veranderingen in Oost-Europa al enige maan den in het Vaticaan over het bijeenroepen van een speciale Europese bisschoppensynode gedacht, aldus Schotte. De Europese synode biedt de mogelijkheid dat de bisschop- De Belgische curieprelaat Jan Schotte praat met de Vaticaanse woordvoerder Joaquin Navarro tijdens de presentatie van de plannen voor een Europese rooms-katholieke bisschoppensynode. FOTO: AP pen van de .zwijgende kerk' (in Oost-Europa) voor de eer ste 'maal in vrijheid hun me ning geven, zo zei Schotte. Tot dusver roerden Oosteuro pese bisschoppen haast nooit actuele problemen aan om problemen bij terugkeer te voorkomen. Zo had de Hon gaarse bisschop Laszlo Lekai tijdens de synode in 1985 al leen over het eeuwfeest van de componist Franz Liszt ge sproken. Na het Euro-initiatief van de paus is er ook vanuit prote stantse hoek aangedrongen op versterkte samenwerking van de kerken in Europa. Naast het „onwaarschijnlijk grote engagement van de Rooms- Katholieke Kerk" moet er ook een Europese protestantse synode komen, aldus de West- duitse theoloog prof. Reinhard Frieling tijdens de jaarverga dering van de Protestantse werkgroep voor de bestude ring van de confessionele ver schillen te Zürich. Zo'n protestantse synode moet geen concurrentie worden van bestaande oecumenische organisaties zoals de Konfe- rentie van Europese Kerken en de Wereldraad van Ker ken. Om het protestantse ge tuigenis beter en effectiever dan tot dusver te kunnen ge ven, is een synode met de hoogste vertegenwoordigers van de kerken het juiste ker kelijke kader, aldus Frieling, directeur van het 'Konfes- sionskundliches Institut' in Bensheim (BRD). De RK Kerk heeft volgens hem een duidelijk concept van een christelijk Europa. Hoewel de protestantse ker ken niet beschikken over een dergelijk theologisch ontwerp van een christelijk Europa, hebben ze Europa nog wel iets të bieden. Ook EKD-voorzit- ter bisschop Martin Kruse uit Berlijn(-West) vindt dat de protestantse kerken „met nieuwe gemeenschappelijke antwoorden" op de nieuwe si tuatie in Europa moeten rea- Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Arnhem (toez.) D.P. Rijpma te Gorinchem; te Heerewaarden (toez.) mw.H.K. Houwman-Groen, kandidaat te Nieuwegein en vicaris jeugd- en jongerenwerk te Utrecht; door de classis Am sterdam tot pred. voor buiten gewone werkzaamheden (geestelijk verzorger verpleeg huis De Poort) mw. E. Reef- huis, predikant voor bijzonde re werkzaamheden te Lelystad (geestelijk verzorger Zuider- zeeziekenhuis), die dit beroep heeft aangenomen; door de classis Doetinchem tot pred. voor buitengewone werkzaam heden (geestelijk verzorger verpleeghuis Den Ooiman) J.A. van Sloten te Eexta- Nieuw Scheemda, die dit beroep heeft aangenomen. Bedankt voor Bleiswijk J.W. Arendshorst te Vroomshoop. Gereformeerde Kerken Benoemd tot pastoraal mede werker te Borne (part-time) mw.E. Sonneveld, wonende te Westerlee, die deze benoe ming heeft aangenomen. Be roepen te Bussum drs. J. de Vries te Haamstede. Aangenomen naar Borne (part-time) drs. B. Zandt te Westerlee. Baptisten Gemeenten Beroepen te Utrecht-Centrum als direkteur van het Neder lands Bijbel Instituut te Bosch en Duin E. Groen, kand. te Bosch en Duin, die dit beroep heeft aangenomen en reeds als zodanig werkzaam is. LUNTEREN Totaal onverwacht heeft giste ren de synode van de Ge reformeerde Kerken een urenlang debat gehouden over 'de arme kant van Nederland'. Achteraf bleek de aanleiding van de discussie vooral een communicatiestoornis te zijn, maar inmiddels vlo gen de verwijten over de gereformeerde betrok kenheid of juist het ontbreken ervan bij de armen door de synode zaal. Zoals bekend wordt op 19 mei een bijeenkomst in Den Haag gehouden als afsluitende ma nifestatie van de kerkelijke beweging: 'De Arme Kant van Nederland'. In de Raad van Kerken hadden de gere formeerde vertegenwoordi gers een voorbehoud gemaakt bij het verzoek om de mani- festie aan te bevelen. Er zijn vragen te stellen bij het tijd stip: 19 mei was oorspronke lijk gekozen in verband met de geplande verkiezingen die echter door de val van het ka binet allang zijn gehouden en bij de vorm: was een confe rentie niet beter geweest dan een demonstratieve manifes tatie? De afgevaardigden in de Raad van Kerken, synode voorzitter ds. E. Overeem en moderamenlid ds. A. Borman hadden deze vragen verno men op de kerkelijke bureaus in Leusden. De bestuurder J.P.M. Smidt van het betref fende bureau wist echter niets van een gesprek tussen 'Leus den' en ds. Overeem. Dat schepte verwarring bij de sy node: had ds. Overeem nu wel of niet zijn 'vragen' van de kerkelijke professionals ver nomen? De synode-voorzitter, die de vergaderhamer bij dit agendapunt had overgedragen aan moderamenlid ds. P. Boomsma uit Apeldoorn, rea geerde woedend: „Ik wil niet dat mijn reputatie door de modder wordt gehaald", riep hij uit. Daarop kwam het ver lossende woord van staffunc tionaris dr. J.W. van der Mo len die in Leusden de gerefor meerde belangen voor de 'Arme kant van Nederland' behartigt: hij had met ds, Overeem gesproken; voorzit ter Smidt wist van dat ge sprek echter niet af. Vandaar de verwarring. Beschuldigingen Zo'n twintig sprekers hadden intussen hun zege gezegd ep zo was een heus armoede-de- bat' ontstaan. Die ging over de vraag of de synode nu wel of niet de manifestatie zou aanbevelen. Over en weer klonken zware woorden en beschuldigingen: de gerefor meerden zouden de armen in de kou laten staan als ze de manifestatie niet zouden aan- beleven. En: als kerken moet je slachtoffers een 'signaal' ge ven. Anderen zeiden juist: veel te gemakkelijk worden uitkeringsgerechtigden als 'armen' betiteld en de kerken moeten aan die mode niet mee doen. En: pas als er écht iets aan de hand is moeten de kerken oproepen de spandoe ken uit de kast te halen om daarmee de straat op te gaan. Of: als de kerken werkelijk solidair met de armen willen zijn, moeten ze de vakbonden oproepen hun looneisen te matigen; de straat opgaan is de 'arme kant van de kerk'. Van der Molen had het ken nelijk allemaal met grote emotionele moeite aange hoord, want toen hij eenmaal aan het woord was gaf hij de synode er flink van langs. Vooral degene die ds. Over eem bekritiseerden vanwege zijn gemaakte voorbehoud in de Raad van Kerken: „Het is toch waarachtig niet zo dat je de ,armen in de steek laat als je vragen stelt bij de methode Ds. E. Overeem FOTO: PERS UNIE om aandacht voor die armen te vragen?" De kerkelijke bu reaus zijn al jaren actief met de materie bezig, maar de sy node kan zich daarover nau welijks op- de borst slaan, vond hij. Het ministerie van WVC heeft een half miljoen gulden ter beschikking ge steld aan het project.; de ker ken niet. Tenslotte verbaasde het hem dat er 'zomaar' op de synode zoveel grote woorden over ar moede v/orden gezegd, terwijl er met name op, het midden niveau van de kerk (classes) vaak 'geen tijd' is om het punt op een fatsoenlijke manier op de agenda te krijgen; dan blij ken er 'belangrijker zaken' te zijn. Vandaag wordt een be sluit genomen over de kwes tie van wel of niet aanbeve- LÜTSEN KOOISTRA door Ype Schaaf De mensen die de weg van Christus willen gaan vormen samen de kerk. De gemeenschap van de kerk is voor hen een plaats waar ze getroost en vermaand worden, waar ze samen de relatie met elkaar en met de Heer vieren, waar ze leren wat het inhoudt onderweg te zijn met Christus en waar ze recht en liefde aan el kaar en aan de hele maatschappij kunnen be tonen. De christelijke kerk is ont staan toen Petrus op Pinkste ren na de opstanding van Je zus het licht van de Geest op ging. Hij hield bij die gelegen heid een toespraak over de betekenis van het leven, het sterven en het opstaan van Christus. Drieduizend men sen, die zich door zijn woorden aangesproken wis ten, werden vervolgens ge doopt. Zo begon de kerk, de ekklesia, de gemeenschap van geroepenen, die met Christus als Heer en met de Geest als een lamp op hun pad, de we reld introkken om het evan gelie, het Goede Nieuws, te verkondigen. Daarmee sloegen christenen een andere weg in dan het jo dendom tot dan had gedaan. In het Oude Testament wordt verteld hoe God op weg ging met Abraham, Izaak en Ja cob, hoe Hij later door Mozes Zijn volk de joden, die af stamden van die aartsvaders, uit de verdrukking van Egyp te had gered om ze naar een nieuw land te brengen, hoe ondanks de hoogmoed en de ongehoorzaamheid van de mens God dat volk niet los liet. Profeten hadden dat volk gewaarschuwd en toch weer een toekomst beloofd en ten slotte kwam om zo te zeggen God zelf onder de mensen in de persoon van Jezus Chris- Alle joden waren Gods volk en degenen die zich van Hem afkeerden waren dus onge hoorzaam en werden telkens weer opgeroepen om terug te keren op de weg van hun (aarts)vaderen. In de christe lijke kerk ging en gaat het an- Het appèl van God in Chris tus is aan alle mensen, maar alleen diegenen, die voor Hem kiezen; die zich bekeren, en dan gedoopt worden, beho ren tot Zijn kerk. Zij behoren niet meer tot één volk, maar ze komen uit alle volken van de aarde. Dit onderscheid tus sen de synagoge van de joden en de kerk van de christenen wordt in de discussies onder de eerste christenen na Pe trus' toespraak toegespitst. We lezen erover in het boek Han delingen der Apostelen en de Vijf van de tien Nederlan ders voelen zich niet langer betrokken bij de christelij ke kerken. Bij het ant woord dat zij geven op het leven, voelen zij zich niet betrokken, want velen van hen hebben geen idee van de vraag die daar aan voor af moet gaan. Onder het motto „Jezus is het ant woord, maar wat is de vraag", schrijft dominee Ype Schaaf geregeld over de relatie tussen kerk en sa menleving. uitkomst op de eerste synode, het zogenaamde apostelcon vent, is, dat mensen om Christus na te volgen niet eerst jood hoeven te worden. Christenen worden de men sen, die geloven dat God voortaan onderweg is met mensen uit alle volken van de aarde. In het begin waren de christe nen een kleine en vervolgde minderheid in het Romeinse rijk. Ze waren geen revolutio nairen, maar toch gevaarlijk voor de overheid. Het was na melijk zo dat de inwoners van het Romeinse wereldrijk hun trouw dienden te demonstre ren door offers te brengen aan de goddelijk geachte kei zer. En dat weigerden de christenen omdat voor hen al leen Christus Heer was. Thuisvoelen In de vierde eeuw kiest keizer Constantijn voor het christen dom en dan mag de kerk zich onderweg naar Gods rijk thuis gaan voelen op aarde. Dat betekende dat sindsdien kérken regelmatig zijn geval len voor de verleiding om po litieke macht te gaan uitoefe- In de Middeleeuwen gaf dat felle strijd tussen paus en kei zer. Omgekeerd verklaarden soms ook mensen hun volk tot Gods volk. Zo veronder stelden Nederlanders een bij zondere rplatie tussen God en de Nederlanden, spraken de Amerikanen over hun land als 'Gods own country' en was er een bijzondere relatie tus sen de orthodoxe kerk en 'moedertje Rusland', tussen de katholieke kerk en de Polen en wisten blanke Zuidafri- kaanse Boeren zich een stam van Israël. Vergeten wordt dat God maar één keer met een volk op pad is gegaan, namelijk met de jo den, en dat sinds Pinksteren de kerk gegroeid is uit alle volken van de aarde Van de mens uit geredeneerd is geloven en deel uitmaken van een kerk alleen maar een beslissende ontmoeting gehad hebben met Christus. Die be slissende ontmoeting vindt in de bijbel zelf al op verschil lende manieren plaats. Mat- theüs getuigt tegenover joden van de Heer als de vervuiler van de oudtestamentische be loften. Marcus maakt Hem duidelijk aan joden in Rome, die niet zo goed thuis zijn in de Schriften. Lukas heeft voor zijn meester Theophilus alles over die Jezus nauwkeu rig wetenschappelijk nage gaan en Johannes ervaart zijn Heer in een kader van filoso fische concepties. Paulus is in zijn brieven ver volgens de eerste systemati sche theoloog van de christe lijke kerk, terwijl Jacobus ac centen legt in de richting van het getuigen met de handen. Uit deze gerichte getuigenis sen een algemene belijdenis van het christelijk geloof ha len, kan nodig zijn, maar is al tijd incompleet. Bovendien is het Goede Nieuws, dat men sen Christus mogen ontmoe ten zoals zij zijn, in hun eigen leefsituatie. Dat impliceert één Christus, maar maakt één kerk onmogelijk. De kerk van toen is anders dan die van nu; de kerk van ginds is anders dan die van hier; de kerk van armen is anders dan die van rijken; de kerk van onder drukten is anders dan die van machtigen. Eén kerk kan alleen maar als het een veelkeurige mantel is over de schouders van de ene Christus. Maar het is even le gitiem om te zeggen, dat het onvermijdelijk is dat er vele kerken zijn. Het probleem ligt dan alleen in de wijze, waarop die kerken met elkaar om gaan en elkaar beoordelen. Wanneer Christus spreekt van 'opdat zij allen één zijn' slaat dat niet op één organisa tie. met een belijdenis, maar op eenheid van heel verschil lende mensen ten aanzien van de Heer zelf als de weg, de waarheid en het leven. ïgh Impasse in Israël Na de mislukte formatiepoging van Simon Peres lijkt tiek Israël terug bij af. Tot morgen heeft de leider van Arbeiderspartij nog de tijd gekregen een parlement! meerderheid bij elkaar te harken. Maar de kans dat hij d; in slaagt is tot bijna nul gereduceerd, zo geeft de Arbeid* partij nu toe. En zelfs als Peres door een wonder toch een regering tevoorschijn kan toveren die een meerderh krijgt, zal zo'n kabinet een machteloze eendagsvlieg z overgeleverd aan de grillen van een handjevol rabbi's Arabische volksvertegenwoordigers. Peres zal, zoveel is duidelijk, nooit de grote vredestichter van het Midden ten worden. ifilrr pt. I lij: i zjeze m kla; Open i Intussen zit de huidige premier Shamir vol ongeduldr zijn formatiebeurt te wachten. In het afgelopen weekeiit1 slaagde hij erin zes leden van de religieuze Shas-partij op hand te krijgen, waardoor hij zestig van de 120 parlement: den achter zich weet. Dat is er net één tekort. Maar ook Shamir geldt dat hij niet in staat zal zijn een stabiele reger te vormen. Het is daarom niet verwondelijk dat hier en c in Israël de roep klinkt om nieuwe verkiezingen. Het is ter de vraag of het land daarbij gebaat is. De laatste verlj zingen hebben geen nieuwe verhoudingen opgeleverd:L hebben alleen kostbare tijd verloren doen gaan. De grote machtsblokken in Israël, Likud en Arbeidt partij, lijken tot elkaar veroordeeld. Het is echter twijfel: tig of hun leiders, Shamir en Peres, in staat en bereid elkaar tegemoet te komen. Het zou voor de toekomst vanl raël wellicht de beste oplossing zijn dat beide kemph. zich terugtrekken en de weg vrijmaken voor meer zakt ingestelde opvolgers. SHAMIR hoopt intussen nog steeds dat de wal het schip keren. De druk van buitenaf (VS, Sovjetunie, Europa) wo evenwel zo groot, dat het enige dat Likud uitstel van de g! naar de onderhandelingstafel kan bezorgen een incident Maar niemand met een beetje gezond verstand wenst zoi De enige die wel z'n best doet zo'n levensgevaarlijk vuu aan te blazen is Saddam Hussayn van Irak. Hij grossiert modern wapentuig, is driftig bezig met het bouwen i kernraketten, pocht over zijn chemische wapenarsen; wordt verdacht van het bezit van biologische wapens en stelt in Engeland een kleindochter van de Duitse Dikke B tha. HuSSAYNS onverbloemde dreigementen aan het adres de Israël geven intussen wel een extra argument in hantgn van die joodse politici, die menen dat hun land nooit verijjer zal komen dan een gewapende vrede met zijn Arabische 1 1 ren, en dus ook nooit naar méér zou moeten streven. And zijds illustreert de gewelddadige taal uit Baghdad de no< zaak van een diplomatieke doorbraak in het eindeli schaakspel dat in het Midden-Oosten wordt gespeeld. Ei bitter weinig voor nodig om de vlam in de pan te laten sla De bekvechtende politici in Israël kunnen, letterlijk in v desnaam, hun tijd daarom beter besteden aan de vraag ze tot een gezamenlijke toekomstvisie komen. De impasse de Israëlische politiek maakt de situatie in het Midden-' ten met de dag uitzichtlozer en gevaarlijker. rol ïtui söcr c It Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezondei stukken te bekorten. Stokpaardje Het moet prettig zijn na vol tooiing van een boek daarvoor in een interview reclame te kunnen maken. Nog prettiger is het om, zoals Michel van der Plas zaterdag, in één moeite door op je stokpaardje te wor den geholpen en de bisschop pen weer eens te lijf te kun nen gaan. Na een serie zware verwijten aan hun adres be weert hij geen zin te hebben in het scheppen van tegenstellin gen. Maar, verwend en bedor ven door kritiekloos gierend cabaretpubliek, zet hij daarna een monumentje van vergui zing neer waar de honden geen brood van lusten. Hij treft daarmee mensen die niet via de publiciteit hun ego trachten te dienen, maar in priesterlijke bekommerdheid echt de band tussen levenden en overledenen in stand pro beren te houden. Ook met paus Johannes XXIII en bis schoppen als Alfrink en Bec kers, die door Acht-Mei- woordvoerders en hun sympa thisanten tot vervelens toe als joker worden ingezet, waar zij gaten laten vallen in de tradi tie. W. Huizinga, DEN HAAG. Goed vooru? Tot deze conclusie ben ik ge komen na het bezoeken van de theatershow „Beste maat jes" van Paul de Leeuw. Deze cabaretier brengt een ontzet tend goed programma met een zeer frisse en humoristische kijk op het dagelijks leven in Nederland. Dat honderden A-j •ks Nederlanders een fantastisc avond beleven aan dit p gramma schijnt er voor uw censent niets toe te doen. D< zogenaamde 'deskundige' is dens dit programma in z stoel weggezakt en tijdens pauze naar huis gegaan enige neem ik aan). Dat hij principiële redenen de z heeft verlaten, dat is m schien nog te begrijpen en z goed recht, maar hij heeft n; mijn mening niet het recht i een programma op deze n naar beneden te half lier Deze meneer doet er goed a voortaan thuis te blijven als zijn stukjes schrijft. Het v< schil zal niemand merkf Uitgaan is voor hem zeker n slecht en het zal hem heli bepaalde ingebakken vooro* delen overboord te zetten. M. Ensing, ZOETERMEER. Verkerkelijking (2) De Tilburgse theoloog prof. Logister laakte de verkerke king waaraan de rk-kerk lij Het is vreemd dat vervolgt een briefschrijver niet merkte dat de gelovigen wa: over pater Werenfried Straaten sprak (vervolgdf dwangarbeiders, ex-gevanj nen, mannen van gebed, Zi ters werkend in gestichten) die volgens de brief wèl „v< kerkelijkt" waren, precies 1 soort gelovigen is dat aan verkerkelijking die Logis il/ bedoelde, is ontsnapt. J.F.J. Jansen, LEIDSCHENDAM. Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apotheker sdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244. Postadres: postbus 11, 2300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, Rijswijk. Telefoon: 070 - 3190 933. Postadres: postbus 9, 2501 CA 's-Gravenhage. Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 u. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.00 u. Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-girokaart per maand f. 24,85 per maand 25,85 per kwartaal f. 74,10 per kwartaal f. 75,10 per jaar f. 284,50 per jaar 285,50 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070- 3902 702. AMRO BANK NV 473 576 515 POSTBANK NV 663 060 HA

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2