St' s\ Vl bny Overwater int Podiumprijs The Swinging Soul Machine blijft aan de weg timmeren Vijf uur lang smullen Ceidóe Courant Wekelijkse uitzending oncertgebouworkest erhuist naar AVRO MAAK EEN THUIS VAN HUN TEHUIS NA NST/RTV WOENSDAG 25 APRIL 1990 PAGINA 15 rkoop boeken via eg ekhandels gestegen Het aantal via de boekhandel ver- nwode boeken is voor het eerst sinds jaren geste- terh< )e boekhandels verkochten in 1989 ruim een ;n a; liljoen boeken meer dan in het jaar daarvoor, weg aat in het jaarverslag over 1989 van de Ne- nidse Boekverkopersbond. In de boekhandels in bijna 15,5 miljoen boeken verkocht. De to- oekenverkoop in ons land bestond uit bijna we ljoen boeken, onder meer ook via de verkoop renhuizen en boekenclubs. Hoewel het aantal en jlaren van de gehele markt met 1,7 procent dee, steeg de verkoop in de boekhandels met 4 sgemnt. Ondanks de gunstige cijfers is de NBB ng S dat de omzet van de boekenverkoop zich zal g ov aatsen naar de grote concerns en de ketens, loest antal zelfstandige boekhandels zal dan nog t. r teruglopen. Het is aan de uitgevers of zij de landels willen helpen. Nicht van Garbo enige erfgename NEW YORK De tien da- gen geleden gestorven film ster Greta Garbo heeft in haar testament haar nicht benoemd tot enige erfgena me. Dat werd bekend ge maakt door Garbo's advoca- tenfirma. De nicht, Grae Reisfield, is de dochter van Garbo's enige broer. Vol gens Amerikaanse kranten had Garbo door verstandig te beleggen een aanzienlijk vermogen opgebouwd en bezat ze onder meer enkele panden in Beverly Hills, een grote kunstcollectie en de flat in Manhattan waar ze woonde. Diamant Marilyn Monroe gefotografeerd met een diamant die ze droeg in de film „Gentlemen prefer Blondes". De steen wordt binnenkort geveild bij Christie's in New York voor naar schatting 250.000 gulden. Op de foto heeft Monroe een tekst geschreven voor de eigenaar, Mey er Rosenbaum, waarin ze hem be dankt voor het le nen. FOTO: AP Hoofdredacteur van VTM-journaal ontslagen BRUSSEL Jan Schodts, een van de bekendste Belgische televisie-figuren, is door de Vlaamse commerciële televisiemaatschappij VTM ontslagen. Schodts was de hoofdredacteur van het VTM-jour naal. Enkele weken geleden al werd bekend ge maakt dat Schodts een „studiereis" zou gaan ma ken langs diverse tv-stations in de wereld. Toen al ontstond het sterke vermoeden dat Schodts in een ernstig conflict geraakt was met de VTM-leiding. Schodts kreeg vooral bekendheid als parlementair verslaggever van de BRT. Vandaar maakte hij de overstap naar de VTM. Gisteren maakte de raad van bestuur bekend dat ze „eenparig besloten heeft een einde te maken aan de samenwerking met hoofdredacteur Jan Schodts". Volgens de medede ling van de raad van bestuur van de VTM zijn er tussen Schodts en het directiecomité grote ver schillen van opvatting over de verantwoordelijk heden van de hoofdredacteur ontstaan. Theaterreis van Holland Festival naar Oost-Berlijn AMSTERDAM De organisatie van het Holland Festival heeft onder het motto „Nur ftlr Liebhaber" geïnteresseerden uitgenodigd op 24 juni in het Deutsches Theater in Oost-Ber- lijn de acht uur durende en spraakmakende voorstelling van Hamlet/Hamletmaschine van Heiner Muller bij te wonen. In deze voorstelling van het Deutsches Theater DDR staat niet prins Hamlet maar de „commentator" Horatio centraal. Hij is van alles op de hoogte maar kan de loop der gebeurte nissen niet wezenlijk beïnvloeden. Muller schreef dit stuk met het thema „de staat als gehaktmolen van de samenle ving" in de jaren zeventig. Zijn verhouding met de macht hebbers in de DDR was toen „zeer ambivalent", aldus het Holland Festival. De geplande voorstelling in Nederland kon geen doorgang kon vinden omdat het toneel van de Stadsschouwburg in Amsterdam te klein bleek voor het de cor. Ook in andere theaters in Nederland was in de festival- maand juni geen plaats. i Overwater toont zich verguld met de Podiumprijs van de Stichting Jazz in Nederland, die hij (ren kreeg uitgereikt. F0T0. r|nus slierendrecht a t \JIFJE IN AMERIKA Podiumprijs 1989 aan raad' Overwater. Met Scapes en Trio d Murray, Tony Overwater en ty Murray. Gezien in Korzo op urakfrii. Ir 'Ifftent 23, je weet goed de op een bas en je gaat naar jazzconcert met grote irikaanse namen. Dan ct de bassist van het trio te zijn. Je hoort de inval- ipelen en denkt: „dat kan r." Dus in de pauze loop je deedkamer in, je pakt de die daar staat en de saxo- st zegt dat je het mag pro- a aaro r Ni strai te g esproken wordt In a senti- ital mood te spelen als lek- i binnenkomer, maar de ;n veranderen van gedach- m beginnen stevig te im- riseren. Je haalt alles uit cast en zweet peentjes, ze- als de saxofonist ook nog" podium afloopt en een irtier wegblijft. Aan het van het concert zijn de bewonderde giganten te len. Ze vragen je om de nee door Europa mee te 'en spelen. Het is een aardig, zij het wat onwaarschijnlijk verhaal voor een jongensboek, Kuifje in Amerika, maar het is Tony Overwater overkomen. Na zijn zo spectaculair gelanceerde carrière sleepte hij met zijn groep Scapes al een paar prij zen in de wacht, en gisteren kreeg het aanstormend jazzta- lent zelf de Podiumprijs 1989. Overwater luidde met Scapes en drie extra blazers de avond in. Hij liet horen dat hij de stijl en het geluid van groten als Charlie Haden en Charles Mingus goed kan treffen, en zijn compositie Mirrors mocht er zijn, maar echt uit de verf kwamen de jongens nog niet. Het publiek werd een beetje balorig van de klassiek verve lende prijsuitreiking, maar daarna was het ook goed raak. Kuifje stond weer op het podi- v um met de mannen die hij twee jaar eerder uit de brand had geholpen: David Murray, de beste tenorsaxofonist van zijn generatie, en Sunny Mur ray, een van de grote namen uit de free jazz. Na het eerste nummer maakte Sunny Murray zijn wandelen de hi-hat met een touwtje aan zijn kruk vast, mompelde „no more excuses" en ging steeds meer op een alchemist lijken die op het punt staat goud te maken. Nooit met geweld, maar met subtiele doseringen en een zeer overwogen ge bruik van brushes en paukes- tokken. David Murray had an ders dan vorig jaar in het Paard een zeer bevlogen avond en speelde robuust, vir tuoos en lyrisch, zowel op te nor als op basklarinet de ster ren uit de lucht. Overwater zelf wiegde heen en weer alsof hij zich met bas en al concentreerde op een sprong van over de twee me ter. Hij overtuigde tussen de mannen die toch zo'n vijftig jaar meer ervaring hebben en ging een paar mooie duetten met Sunny Murray aan. De Flowers for Albert aan het slot waren ook een beetje voor hem. Donderdag zijn er meer bloemen: dan studeert hij af aan het conservatorium in Den Haag. DICK VAN TEYLINGEN HILVERSUM „The Swinging Soul Machine is niet kapot te krijgen", zegt gitarist Mac Sell vol overtuiging. Helemaal on gelijk kun je hem niet ge ven, want deze Neder landse soulband draait al 24 jaar mee in het woelige popwereldje. Er is echter wel een klein beetje veranderd: van de oor spronkelijke bezetting zijn al leen nog drummer Jan de Bliek en gitarist Mac Sell over. De overige twaalf muzikan ten zijn in een later^ stadium gerecruteerd. De meeste oor spronkelijke groepsleden heb ben allang de instrumenten aan de wilgen gehangen en het avontuurljke muzikanten leventje verruild voor een baan met 'zekerheid' in het bedrijfsleven. Aan zekerheid is Mac Sell nog lang niet toe. Hij was erbij toen de Swinging Soul Machi ne in 1969 zes weken lang op de tweede plaats van de Top 40 stond met het nummer 'Spooky's Day Off. En hij is er weer bij nu de Machine op nieuw met datzelfde nummer aan de weg timmert. Tweede keer 'Spooky' is namelijk voor de tweede keer aan vinyl toever trouwd: een jaren zestig deun tje in een jaren negentig jasje. Mac Sell draait lang genoeg mee om te weten dat als je aan de bak wilt komen, je je ge zicht zoveel mogelijk op de te levisie moet laten zien. Daar om komt hij voor elk wisse wasje wel even naar Hilver sum. Hier een kwisje opluiste ren, daar een familieshow van een muziekje voorzien. Alle maal prima voor de public re lations. Het is trouwens vreemd ge steld met de Swinging Soul Machine: de groep is in de af gelopen decennia meerdere malen ontbonden en heropge richt. De eerste maal dat de pijp aan Maarten werd gege ven was al in 1972. De Machi ne had tot dan toe behalve met 'Spooky's Day Off ook hits ge scoord met 'Stop the Machine', 'Lonesome tree' en 'Rainma ker'. Daarna bleef het echter The Swinging Soul Machine in nieuwe samenstelling. sukkelen. Na de zoveelste her eniging in 1985 leek de Swin ging Soul Machine weer een beetje erkenning te krijgen: Europese tournees met James Brown, Percy Sledge en the Trammps leverde overal en thousiaste reacties op. Als er een tijdje geen Swin ging Soul Machine was, zat Mac Sell niet bij de pakken neer. Hij ging gewoon in een andere groep spelen. Na een samenwerking met Patricia Paay richtte Mac samen met Paul Vink de formatie Limou sine op. „De eerste single die we maakten heette '75' en werd meteen een hit", herin nert Mac zich. Aldus weet hij ql 24 jaar de muzikale eindjes aan elkaar te knopen. „Ach, tegenwoordig zie je weer allemaal groepen uit de jaren zestig bijelkaar komen. Ekseption en Shocking Blue spelen weer, Earth and Fire is herenigd en zo kan ik nog wel even doorgaan. In feite zijn er de laatste jaren weinig nieuwe groepen bij gèkomen. Het lijkt alsof in plaats daarvan steeds meer 'ouwetjes' de kop opste ken. Nederland is klein, dat weet ik wel, maar het valt me op dat het tegenwoordig in de muziek allemaal een kwestie van herhaling is. Het lijkt wel een kringloop. Ga je ergens naar toe om te spelen, staat de Dizzy Man's Band daar ook. Dan heb je het geYoel dat de tijd stil staat". Vruchten In het midden van de jaren tachtig ontstond er een her nieuwde belangstelling voor Amerikaanse soulmuziek en daar plukte de Swinging Soul Machine de vruchten van. Mac: „Punk en new wave wa ren over hun hoogtepunt heen en back to the sixties festivals schoten als paddestoelen uit de grond. Jan de Bliek en ik had den net besloten de groep nieuw leven in te blazen en we kwamen wat dat betreft precies op het juiste moment. De nieuwe Machine bestond echter uit veertien man en als je met zoveel muzikanten de weg op gaat, moet er nogal wat geregeld worden. We gingen er in eerste instantie met een grote touringcar op uit, maar dat ding hebben we al snel weggedaan. Want als je ergens in Amsterdam of Rotterdam moest spelen kon je nergens die bus kwijt. We hebben een kleinere bus aangeschaft en dat gaat prima. De discipline onder de muzikanten is trou wens uitstekend. We hanteren een strakke zakelijke leiding, maar iedereen heeft wel in spraak. Eén keer in de maand houden we een werkbespre king en dan worden er allerlei werkschema's opgesteld. We spelen gemiddeld een paar keer in de week en dat vereist goede zakelijke afspraken bin nen de groep". Voor de meeste leden van de vernieuwde Swinging Soul Machine gaat het om een part time baan. Sommige studeren nog, anderen hebben werk als sessiemuzikant en spelen in andere orkesten. Ook Mac Sell doet studio-werk naast de Ma chine. „Daarnaast ga ik veel met jazz-muzikanten het land in om jamsessies te doen. Dat is pure ontspanning. Lekker met een klein groepje improvi seren". Herleven Mac geeft toe dat hij met de Machine zoveel mogelijk de oude gloriedagen wil laten herleven. Daarom staan op het huidige repertoire nog steeds de klassieke hits van Otis Red ding, Wison Pickett, Sam and Dave en the Temptations. „Maar we proberen die num mers wel zo eigentijds moge lijk te laten klinken. We heb ben een naam hoog te houden als live-band en die willen we niet verliezen. We hebben een show ingestudeerd van twee uren en die staat als een huis. Maar wat wil je met vier bla zers, drie zangeressen, twee le adzangers en een ritmesectie van vijf man". Mac tot slot: „Elke keer als the Trammps uit Philadelphia naar Nederland komen om op te treden willen ze door ons begeleid worden. Dat zegt toch wel iets. The Trammps hebben ons zelfs voorgesteld hun vaste begeleidingsgroep te worden, maar dat hebben we gewei gerd. We willen onze identiteit niet verliezen". HARRY DE JONG s< W mot ciee htin laaltfSTERDAM De we- iijkse radio-uitzending concerten van het ninklijk Concert- ïouworkest verhuist de NOS-zondagmid- naar de AVRO- ensdagavond. Ij reden daarvoor is dat de 'RO de concerten vooraf moe er aandacht wil geven dan NOS. De AVRO wil ook op ivisie regelmatig concerten i het orkest uitzenden. ngaa,efdirigent Riccardo Chailly ^et( akte gisteren tijdens de pre- js h(ltat'e van het programma Jor het volgend seizoen be- jg id dat bij de 20ste eeuwse r(iziek de nadruk zal liggen jf, solo-concerten voor piano viool. Daarvoor zijn twee jr [enoemde mini-C-series met drie concerten geprogram- erd met pianocomposities 1 Ligeti, Lutoslawski en Be- Jen vioolcomposities van El- ie bilt Carter, Henri Dutilleux Paul Hindemith. In de gro- C-serie van zes concerten Hen de nieuwe composities ïonia" (van de basklari- it Geert van Keulen, te ns lid van het orkest) en im Laman op. Verder wor- n onder meer het minst ge- ïelde en mooiste tweede vio- ndgi icelloconcert van Sjostako- n R°tsj en het altvioolconcert ui ge er Schwanendreher" van lehj» ndemith uitgevoerd. Ook i Lod« grote C-serie zal overigens pianoconcert van Ligeti te over luisteren zijn. lailly heeft voor het jaarlijk se RAI-concert de uitvoering van Italiaanse belcantomuziek geschrapt en daarvoor in de plaats Amerikaanse muziek van onder meer Gershwin en Bernstein gekozen. De chefdi rigent verdedigde de afwijking van de plannen bij zijn in diensttreding (waarin een veel grotere rol voor Italiaanse ope ramuziek was weggelegd dan nu het geval is) met de mede deling dat negatieve perskri tieken hem daartoe hadden aangezet. Het Concertgebouworkest pro grammeert zoals gewoonlijk ook weer series waarin het klassieke, romantische en 20ste eeuwse repertoire in ver schillende doseringen is ge combineerd. Behalve Chailly zullen daar het komende sei zoen ook gastdirigenten als Wolfgang Sawallisch, Neeme Jarvi, Mariss Jansons en Ja- kov Kreizberg aan meewer- Een van de speciale manifesta ties van volgend jaar is op 27 januari de speciale Mozart-ma- tinee onder leiding van Niko- laus Harnoncourt. Op het pro gramma staan dan de laatste drie symfonieën van de vol gend jaar 250 jaar geleden ge boren componist. Harnoncourt dirigeert volgend jaar overi gens voor het laatst de Matt- haus Passsion bij het orkest. Daarmee komt op zijn eigen verzoek een eind aan een tra ditie van 15 jaar. Het orkest gaat het komende seizoen ver der onder meer op toernee naar Zwitserland, België, Groot-Brittannië, de Verenig de Staten en Canada. Shakespeare Tientallen Britten met de naam Shakespeare kwamen gisteren naar de plaats in Londen waar de Globe, het thea ter waarvan hun verre voorvader ooit eigenaar was, wordt her bouwd. Ze vier den daar de ge boortedag van de toneelschijver. De resten van het theater werden een half jaar ge leden tijdens bouwwerkzaam heden gevonden. Kort daarna werd besloten het ge heel te recon strueren. foto: ap 30.000 Kinderen, verdeeld over allerlei soorten internaten, pleeggezinnen en gezinsvervangende tehuizen, kunnen niet terugvallen op hun eigen ouders. Het Nationaal Fonds Kinderbescher ming springt daarom bij met financiële hulp. Zo worden noodzakelijke voor zieningen voor de opvoeding vaak toch nog mogelijk. Steun daarom het Nationaal Fonds Kinderbescherming. nationaal ff e Jfonds kinderbescherming GIRO 404040 De Voorziening en Blauwe Maandag Compagnie spelen Strange Interlu de van Eugene O'Neill. Vertaling en dramaturgie: Gommer van Rousselt. Bewerking en regie: Luk Perceval. Decor: Jan Maillart. Kostuums: Greet Provó. Leidse Schouwburg, 24 april. Vijf uur lang naar een toneel stuk kijken en elk moment daarvan geboeid worden? Dat gebeurt ook de welwillendste theaterbezoeker niet vaak, maar het is mogelijk. In Lei den kon het gisteren, waar het Vlaamse gezelschap Blauwe Maandag Compagnie en De Voorziening uit Groningen sa men een prachtige versie van Strange Interlude speelden. De groepen noemen het stuk zelf een soap opera, en daar is wel wat voor te zeggen. Het verhaal zou het goed doen in Dallas of Dynasty. Maar O'N eill kreeg er in 1928 zijn derde Pulitzerprize voor, en later voor zijn oeuvre ook de Nobel prijs. Strange Interlude heeft inderdaad heel wat meer diep gang dan de relatiedrama's op tv, en dat, zullen we 160 blad zijden en vijf uur lang weten ook. O'Neill wijkt in het stuk ver der af van de toneelwerkelijk heid dan gebruikelijk was: de personages spreken naast hun tekst soms ook. hun gedachten uit. Zonder dat dat overigens de visie op die werkelijkheid versimpelt. Strange Interlude is een psychoanalyse van een avond lang. Als die zo boeiend wordt gepresenteerd dat je na de tweede pauze weer nieuws gierig gaat zitten, heb je het gevoel getuige te zijn van een historische theateravond. In het kort komt het hierop neer. Nina heeft haar Gordon verloren aan de oorlog. Uit een behoefte aan boetedoening verzorgt ze gewonde soldaten, maar geestelijk en moreel ta kelt ze af. Daarom stuurt men aan op een huwelijk met de even saaie als degelijke Sam, die de sportieve en intelligente Gordon niet minder vereert als Nina. Ze heeft daarbij een verhou ding met Ned. Een paar keer staan ze op het punt om samen weg te gaan, maar Sams onno zele hulpeloosheid weerhoudt hen daarvan. Als Nina zwan ger is van Sam waarschuwt diens moeder haar het kind niet te krijgen, omdat het de krankzinnigheid van de fami lie zal erven. Het kind wordt weggemaakt en Nina speelt het zo dat Ned haar zwanger maakt. Sam denkt dat hij de vader is en uiteraard krijgt het kind de naam Gordon. Als Sam sterft, trouwt ze nog niet met Ned, maar met de pafferi ge intellectueel Charlie, een andere huisvriend die een le ven lang op haar heeft ge wacht. Nina's uitspraak „Life is a lie" is dan al overtuigend uitgeko men. Zowel zij als Ned probe ren Gordon ervan te overtui gen dat hij hun zoon is, maar die wil daar niet aan. Na de begrafenis vertrekt hij met zijn jonge vrouw. Onbewust van het turbulente verleden waarin hij een rol heeft ge speeld en daardoor gelukkig? Óf gaat hij net zo ontluisterend leven tegemoet als zijn ouders? Strange Interlude draait om het conflict tussen opoffering, lust, jaloezie en liefde. In aller lei combinaties levert dat schuldgevoel en frustratie op. De onwetenden lijken nog het meest gelukkig, maar uitein delijk is iedereen eenzaam door het gebrek aan openheid en de onmogelijkheid elkaar volledig in te lichten. Allesbeheersend in de regie van Luk Perceval is de man nelijke (Gordon) en de vrou welijke sexualiteit (Nina). Het toneel wordt gedomineerd door symbolen daarvoor: een enorme boomstam als fallus en een muis, buiten voor het raam. Naarmate het drama vordert, wordt daar steeds meer mee gespeeld. Als het Nina bijvoorbeeld is gelukt om zwanger te worden van Ned heeft de muis een hengel in zijn hand, met een vis daaraan. Ver gezocht? Niet voor niets kwam Nina's vader binnen als het evenbeeld van Sigmund Freud. Maar de muis staat ook voor Mickey Mouse, symbool voor The American Dream. Ook de psychologie van het ideaal van de self-made man met succes in sport, zaken en wetenschap wordt geanalyseerd, uitge kleed en ontmaskerd als vals. Als Gordon een jaar of acht is, is de muis kitscherig aange kleed als indiaan. Zijn moeder is dan van teleurstelling bijna zo tweedimensionaal gewor den als een stripfiguur: ze vlucht in oppervlakkigheid om een leven van leugens te overleven. De tragiek is dat die leugens niet doelbewust worden gebruikt om er zelf beter van te worden, maar el kaar opwekken als een soort noodlottige chemische reactie. De vondsten in vormgeving en spel zorgen steeds voor nieuwe verrassingen. De spelers zetten hun personages neer met veel gevoel voor humor en uitste kend spel. Het is het collectief dat van Strange Interlude zo'n prachtige voorstelling maakt. En dan natuurlijk vooral re gisseur Luk Perceval DICK VAN TEYLINGEN

Leidse Courant | 1990 | | pagina 15