Zo was hij, een doordrammer" ALLER LENDS) Museumweekeinde rond jubilerende Hortus IDEN OMGEVING EaidóeQowant woensdag 25 april 1990 pagina 13: UPERWETHOUDER" DICK TESSELAAR KIEST RUIME SOP eur DEN Of het nu was een overall, als Sint 1 irten of met een ver- ok° de haarbos, Dick Tes- lEM/^ar (49) deinsde nooit 5, 2 ig voor een officiële deling. Maar aan een ia onafzienbare reeks 1 eerste palen, eerste ïen, sleuteloverhandi- 130» »en en openingen jut dinsdag een einde. O; w 1 verlaat de wethouder loet*1 volkshuisvesting en rt de gemeente Leiden. PvdA'er vertrekt voor grote zeiltocht over O; 1 die vijf maanden zal 'en- Daarna treedt Tes- is tar in dienst bij een bu ll voor interim-mana- EENment in Den Haag. 17-4; t/m t/m lurende de 16 jaar dat hij 1 j gezicht" was van de Leid- 'vdA en misschien ook wel de Leidse 'politiek kwam veelvuldig in de publiciteit. ir zijn loopbaan wil hij af ten op zijn eigen eigenzin- i manier. Zonder inter es („Daar houd ik niet van. ordeel me maar op mijn >27, en"), zonder afscheidsca- vay8US (mensen die toch wat iSTA 'en geven heeft hij vrien- i; 1-ijk verzocht een bedrag te 1 (n ten op de rekening van de |erlandse Hartstichting) en een feest voor vrienden bekenden, aanstaande vrij- 1'en voor genodigden, aan- zondag. 'Mens de laatste commissie- t pagadering die hij leidde 3; l ite hij een kort moment te- ick l op de afgelopen jaren. Hij <Ca stateerde dat het aantal nin^zoekenden in Leiden t is gedaald. Integendeel, MEI it de middag daarvoor had ol lange lijst van ingeschreve- een hoogte- of dieptepunt eikt door de tienduizend te 1, seren. „We hebben flink (Hetl huizen erbij gebouwd, dat w ,ft dus allemaal geen moer loipen", was zijn conclusie. Over de sport had hij niet veel opmerkingen, wel over het grondbedrijf: „We staan er niet al te best voor. Het is me gelukt om de kas volledig leeg te maken. Met dat geld zijn projecten gerealiseerd die ho pelijk de stad ten goede ko men". Zorgen zei hij zich te maken over de gemeentelijke directie gebouwen („Als er een rot-onderdeel is in mijn 'porte feuille, dan is dat het wel"). „Er worden onmogelijke eisen gesteld. Raadsleden zijn de eersten om voor te stellen dat clubjes tegen een lagere prijs gemeentelijke gebouwen moeten huren. Ik heb gepro beerd dat met harde hand te voorkomen. Dat is me niet ge lukt". Auto's Tesselaar is nuchter, kan rela tiveren, en heeft een onder koeld gevoel voor humor. „Dat zijn die auto's die met een snelheid van 30 kilometer door de Breestraat mogen rij den", zei hij cynisch toen de commissieleden elkaar tijdens een vergadering in het Gulden Vlies niet meer konden ver staan vanwege de herrie van voorbijracende motorvoertui gen. Maar de scheidende wethou- dèr wordt ook hard geaoemd, en bot, drammerig. Een blad voor de mond nam hij in elk geval nooit. „Gelul" zei hij te gen minister H. Alders van volkshuisvesting toen die tij dens een bezoek aan Leiden het beleid van de gemeente bekritiseerde. En tijdens de laatste begrotingsbehandeling onderbrak hij raadslid Cor Vergeer van de Socialistiese rkda Bestel et een verwaaide haardos en een Partij met de woorden: „U bent een zeikerd". Tesselaar wordt echter door een groot aantal mensen op handen gedragen, vooral in de sportwereld. Piet Biegstraaten, nu CDA-raadslid en in het- verleden voorzitter van de toenmalige Sportstichting: „Tesselaar is een fantastische wethouder geweest voor de sport. Kijk maar naar'al die projecten die in Leiden zijn gebouwd, ondanks de bezuini gingen van de regering. Ik durf te beweren dat de sport daar in Leiden betrekkelijk weinig onder heeft geleden. In zijn tijd zijn twee overdekte zwembaden gebouwd, er is een groot aantal tennisbanen aan gelegd, er kwam een sporthal op het Broekplein, de 3-Octo- berhal werd gebouwd, de kunstbaan in de Leidse Hout is aangelegd en dat was toen echt een pronkstuk. Tesselaar wist altijd wel gaten te vul- Verticaal „De Zijl was een van de eerste grote projecten. Het was een oud bad, een soort gat met wandjes en een bodem van leem en klei. Voor de nieuw bouw moest toen worden ge heid, het probleem was echter dat er toestemming nodig was van het ministerie. Op «en ge geven moment waren de hei palen er al maar de toestem ming moest nog komen. Toen heeft Tesselaar die palen „ver ticaal opgeslagen". Dat was een van de risico's die hij heeft genomen. Zo was-ie, een door drammer", zegt Biegstraaten. Dat laatste wordt bevestigd door Tjeerd van Rij, de opvol ger van Tesselaar. Van 1978 tot 1981 was hij tweede voor zitter van de PvdA in Leiden en tot 1983 voorzitter. Verder had hij met Tesselaar te ma ken als voorzitter van de Wo ningbouwvereniging Leiden en sinds de vorige zomer als fractiegenoot. „Hij is misschien wel bot, maar heel eerlijk", zegt Van Rij over Tesselaar. Tesselaar kwam begin jaren zeventig weer in zijn geboorte plaats Leiden wonen. Hij werd voorzitter van de Leidse Jeug- dactie, een overkoepelende or ganisatie van jongerenclubs en rolde de politiek in. Bij de ver kiezingen in 1974 stond hij op de kandidatenlijst van de PvdA. Hij werd gelijk wethou der en wel van onderwijs en Gebruuskeerd In 1978 stond hij aanvankelijk erg laag op de nieuwe lijst voor de verkiezingen. Van Rij daarover: „Dat kwam omdat hij denk ik op zijn eigen wijze de afdeling had gebruuskeerd met een omvangrijke reorga nisatie van de Leidse cultuur sector. Dat was een behoorlijk ingrijpende actie. Verder wei gerde hij om de begeleiding van de groep Vrouwen Oriënt eren zich op de Samenleving (VOS) te betalen omdat dat volgens hem gewoon vrijwilli gers waren. De afdelingsver gadering is daar nogal over ge vallen. Hij kwam uiteindelijk wel op een verkiesbare plaats, maar niet op een hoge. Hij bleef wel wethouder, hij is nooit gewoon raadslid geweest. In 1980 werd hij wethouder van volkshuis vesting, hij volgde toen Arie Verboom op. En toen kreeg hij een heleboel krediet, vooral omdat hij de bouw van de Ste venshof met grote voortva rendheid aanpakte. In de loop van de tijd kreeg de afdeling als het ware meer zicht op hem, en andersom. Ik kan me niet herinneren dat hij nadien ooit nog omstreden is geweest, in 1982 en in 1986 was hij lijst trekker. Vooral in de laatste collegepe riode was hij een soort super wethouder. Hij vormde eigen lijk het halve college, qua in vloed. Dat zie je ook aan alles wat bijna fout ging, zoals de bouw van het Muziekverza- melgebouw en de cultuurnota. Toen hij zich ermee ging be moeien kwam het voor elkaar. Hij kan snel knopen doorhak ken", aldus Van Rij. Kritiek Een golf van kritiek kreeg Tesselaar over zich heen toen hij twee jaar geleden samen met collega-wethouder en par tijgenoot Jit Peters de nota Bouwen in bestaande wijken presenteerde en verdedigde tijdens tal van inspraakavon den. Daar kwamen zoveel pro testerende buurtbewoners op af dat voor deze bijeenkom sten moest worden uitgeweken naar kerken. Een van de felste tegenstanders van de plannen om stukjes groen in de stad te gebruiken voor de bouw van woningen was Fenna Vergeer van de Socialistiese Partij. „In de meeste wijken is helemaal niet te veel groen. Integendeel, sommige wijken zoals Leiden- Noord en De Kooi zitten abso luut onder de norm. Vanuit de Socialistiese Partij is toen een actiegroep opgericht onder de naam Bouwen op groen, nee niet doen", vertelt zij. „We hebben allerlei enquêtes ge houden en er bleek een enor me Weerstand te bestaan tegen deze plannen. Er werden dui zenden handtekeningen verza meld en er is toen ook een groot aantal voorstellen inge trokken, bijvoorbeeld om het volkstuinencomplex van Ons Buiten langs de Willem de Zwijgerlaan te bebouwen. Wat me echter het meest op viel was dat die twee. wethou ders eigenlijk helemaal niet wisten hoe de bevolking ero ver dacht. Ze dachten dat er niet veel interesse zou zijn voor de inspraakavonden, Piet Biegstraaten (links): „Tesselaar i maar het liep storm. Tesselaar en Peters bleken echte be stuurders te zijn, die heel ver van de mensen afstaan. Dat is me het meest opgevallen. En verder vind ik het niet zo no dig om over de persoon van Tesselaar. zelf wat te zeggen, ik praat liever over een politieke visie dan over personen". Niet eerlijk Wie er niet voor terugdeinst om iets over de persoon Dick Tesselaar te zeggen is Riet Dekkers uit Leiderdorp. Zij voerde actie tegen het plan van de gemeente om huizen aan de Morsweg te slopen. „Ik vind het een onsympathieke man, hij is namelijk niet eer lijk. Hij zei dat die huizen moesten verdwijnen in ver band met de overlast van de spoorweg maar dat is helemaal niet waar. Dat is puur gelogen, die woningen moesten worden gesloopt mdat de gemeente daar industrie wilde hebben, de Leidse Betoncentrale, nou die is er nog steeds niet. Maar Tesselaar had het terrein no dig en dus moest hij een smoes verzinnen. Nee, ik vind hem een vreselijk onsympathieke man, het is puur een drammer, dat vinden anderen ook, hoor. Hij heeft een keer tegen mij gezegd: Ik heb schijt aan je. Nou, ik vind het heel, heel triest als een wethouder dat zegt", aldus Dekkers. Tjeerd van Rij heeft een heel andere mening. „Een van zijn charmes is juist dat hij heel goed oplet tegen wie hij wel en niet hard kan optreden. Men sen die minder stevig in de schoenen staan, pakt hij niet zo hard aan. Hij kan ook heel ruimdenkend vergeven, is ab soluut niet haatdragend. Hans de la Mar van Groen Links die eerst de oppositieleider was vond hij bijvoorbeeld een klier en soms gaf hij gewoon geen antwoord op zijn vragen. Maar hij waardeerde hem wel en in het college heeft hij hem later ook heel respectvol behan deld". Dat geldt ook min of meer voor Henriëtte van Dongen, die Tesselaar opvolgde als lijst trekker van de PvdA. Van Rij: Het liep storm tijdens de inspraakavonden over de omstreden nota Bouwen in bestaande wijken. Op de foto kondigt Tesselaar aan dat de bijeenkomst wordt uitgesteld en dat een grotere zaal zal worden gereserveerd. FOTO: WIM VAN NOORT „Toen hij afscheid nam van de fractie vertelde hij nog dat hij haar eerst helemaal niet zag zitten. Hij was bepaald geen fan van haar, maar hij erken de haar kwaliteiten en ze heb ben in de loop van de jaren een heel goede samenwerking opgebouwd. Dat pleit heel erg voor je, als je dat kan". Samen eten „Vorig jaar hebben wij als fe deratie van woningbouwcor poraties de degens met hem gekruist over dat meningsver schil over het bouwen. Tesse laar wilde vooral goedkope woningen neerzetten, terwijl wij vonden dat er ook wat duurdere woningen in de soci ale huursector moesten ko men. Maar dat hééft de ver houdingen absoluut niet ge schaad, later zijn we een keer samen gaan eten. Hij kan ruzie met mensen hebben zonder dat zijn positie ermee is ge moeid, hij voelt zich nooit be dreigd. Hij heeft duidelijk aangedron gen op de fusies van de kleine woningbouwverenigingen. De corporaties werden daardoor professioneler, kregen meer know-how en daar heeft hij later ook last van gehad. Maar dat hinderde hem niet. Er be stond wederzijds heel grote waardering, de woningbouw verenigingen hebben veel waardering voor de slagvaar digheid waarmee hij te werk gaat". Van Rij betreurt het dat Tesse laar meteen het ruime sop kiest waardoor hij niet bij zijn voorganger kan aankloppen voor advies. Hij beseft dat het heel moeilijk wordt om de scheidende wethouder op te volgen. „Dat moet ik ook maar niet proberen, heb ik bedacht. Ik ben een heel ander figuur dan hij". JANET VAN DIJK Uitdag De zevende Leidse Uitdag heeft dit jaar plaats op za terdag 22 september in de Pieterskerk. Verenigingen die willen deelnemen aan deze culturele markt moeten zich voor 8 mei in schrijven. Voor informatie en opgave: 071- 144419/211392. Rechten Een symposium over het permanent en wereldwijd in kaart brengen van schen dingen van de rechten van de mens. Dat houden de stichtingen PIOOM en SYNTHESIS in samenwer king met het centrum Voor onderzoek van maatschap- peljke tegenstellingen van de RUL. Het symposium wordt vrijdag gehouden in het groot auditorium van de Faculteit der Sociale We tenschappen aan de Wasse- naarseweg 52 en duurt van 9.15 tot 17.00 uur. Deelname kost 15 gulden. Bingo Buurtbelangengroep De Eendracht houdt vrijdag een bingo in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhard- kade 40 in Leiden. De op brengst van de avond komt ten goede aan de buurt- groep. De bingo begint om 20.00 uur. Tussen de spelen door worden er play-bac- koptredens gehouden. Architecten Het Leidse Architecten Kaffee (LAK) nodigt alle Leidenaren uit de wensen over straat, buurt of stad kenbaar te maken op een tekening. Met het tekenen van de wens kunnen prij zen worden verdiend. De tekening (A3-formaat) kan tot 1 mei worden gestuurd of gebracht naar het LAK, St. Jacobsgracht 4, 2311 PW Leiden. Koren In de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat wordt morgen de jaarlijkse korenzangdag voor ouderen gehouden. Het evenement wordt geo pend door burgemeester C. Goekoop. De koren zijn af komstig uit verschillende dienstencentra in de regio Leiden. Bezoekers zijn de hele dag welkom vanaf kwart voor tien tot kwart over vier. D66 De Leidse afdeling van D66 houdt vrijdag vanaf 20.15 uur een algemene ledenver gadering in 't Parlement aan de Nieuwstraat. Op de agenda staat een verslag van de gang van zaken rond de collegeonderhande lingen. Het Leidse kamerlid Arthie Schimmel zal spre ken over actuele politieke Conferentie Computer en geschiedenis is het onderwerp van de in ternationale conferentie die op vrijdag en zaterdag wordt gehouden aan Leidse universiteit. Deelnemers uit verschillende landen pre senteren onder meer de ge bruiksmogelijkheden van diverse systemen. Meer in formatie: 071-278026. Expositie Het Zoeterwoudse buurt huis De Weipoort houdt za terdag een tentoonstelling van werkstukken die zijn gemaakt tijdens het cursuss seizoen. De openingstijden zijn: 13.30-17.00 uur en 19.30-22.30 uur. BEZOEKERS PER BOOT LANGS EXPOSITIES LEIDEN Minister H. d'Ancona van WVC opent zaterdagochtend om half tien in de Leidse Laken hal het Nationaal Mu seumweekeinde. Zij doet dit door de vlag met het nieuwe logo van de lande lijke manifestatie te hij sen. In totaal doen in Ne derland 350 musea mee. Het is voor de tiende maal dat de musea massaal en vrijwel allemaal gratis de deuren voor het publiek openen. In Leiden staat het 400-jarig bestaan van de Hortus Botanicus van de universiteit centraal. Verder zal in Leiden het hele weekeinde als de weersomstandigheden dit toelaten een museum boot varen die bezoekers van de ene tentoonstelling naar de -andere brengen. Het weekeinde gaat dit jaar gepaard met een boycot van het Pijpenkabinet. Uit protest tegen de gemeente die niet is ingegaan op herhaalde verzoe ken van dit museum van his torische tabakspijpen om een nieuw onderkomen te krijgen blijft de deur van het pand aan het Meermanshof gesloten: „Dat Leiden zich muse.umstad noemt is nauwelijks meer ge loofwaardig", aldus een brief van het Pijpenkabinet. Groen tintje In de 400 jaar oude Hortus Bo tanicus wordt vrijdag de ten toonstelling „Tuinen in Lei den" geopend waaraan ook een aantal andere Leidse mu sea meedoet. De opening wordt verricht door directeur culturele zaken van WVC, J. Riezenkamp. Als ode aan de Hortus hebben de Leidse mu sea naast hun gebruikelijke tentoonstellingen, exposities georganiseerd met een „groen" tintje. De meeste van deze ex posities duren tot na de zomer. Zo is „Planten in beeld" over de botanische wetenschap te zien in de Lakenhal. Verder staan op het program ma „China, moeder der tui nen" in het Rijksmuseum voor Volkenkunde (deze tentoon- steling wordt gehpuden in het Rijksherbarium), „Tuinen in fotografie" in het Prentenka binet van de universiteit aan het Rapenburg en „De tuip van je leven" over de symboli sche betekenis van tuinen in het Academisch Historisch Museum. In het Rijksmuseum van Oud heden wordt de tentoonstel ling „Planten in de Oudheid" gehouden en in het Nationaal Natuurhistorisch Museum „Planten in steen" over fossie len. In de Hortus zelf is de Von Siebold Memorial Garden te zien en de reconstructie van de oorspronkelijke universitai re plantentuin, de Clusiustuin, die twee dagen na het week einde officeel wordt geopend. In de musea zijn bovendien nog nevenactiviteiten. Zo wor den in de Rijksmusea voor Ge ologie en Mineralogie en Vol kenkunde films vertoond en houdt Oudheden een archeolo gisch spreekuur. De geschiede nis van de Pieterskerk wordt tijdens een rondgang uit de doeken gedaan.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13