ieidóe Sou/twit Duurdere reiniging niet doorberekend aan minima „Ik bouw graag aan organisaties" STAD OMGEVING/KUNST/RTV Eis van tien maanden voor jarenlange bedreigingen Proef met compostvaten in Merenwijk geslaagd Face-lift is hard nodig voor hotel Holiday Inn Slimme EHBO-kit er ton subsidie or werkprojecten HAAG De gemeente Leiden krijgt 425.000 n subsidie voor werkgelegenheidsprojecten van rovincie. Voor de gemeente Valkenburg is )0 gulden beschikbaar. Dat is een voorstel van puteerde Staten (GS) van Zuid-Holland, pllen in totaal 2,5 miljoen gulden beschikbaar n in het kader van het Stimuleringsfonds Werk- nheid 1990. In de periode oktober 1989-april zijn hiervoor 87 projecten aangemeld. GS heb- ïieruit twaalf projecten geselecteerd, waaronder >idse projecten. Leiden krijgt subsidie voor de oting van de opleidingscapaciteit leerlingwerk- ibouw (75.000 gulden), voor de opleiding metaal werkzoekenden (twee ton) en voor het leer- en project Bestraten (150.000 gulden). Valkenburg de 125.000 gulden als bijdrage voor het Natio- Smalspoormuseum. WOENSDAG 25 APRIL 1990 PAGINA 11 Themadag Amnesty LEIDEN Wethouder H. de la Mar opent zaterdag een door Amnesty Interna tional georganiseerde the ma-middag over „De dood straf, je kunt er tegen zijn". Tijdens deze middag, die wordt gehouden in het Gul den Vlies aan de Breestraat 125 in Leiden, worden vide o's vertoond en wordt een tentoonstelling opgesteld. Een theatergroep en muziek omlijsten het geheel. In de openbare bibliotheek aan de Nieuwstraat heeft Amnesty van 11.00 tot 16.00 uur een stand opgesteld waar informatie verkrijg- .baar is. Auto rijdt op fietser OEGSTGEEST Een 41-jarige inwo ner van Sassenheim is gisteren met rug letsel overgebracht naar het Diacones- senhuis in Leiden nadat hij was aange reden door een auto. De man fietste over het fietspad van de Warmonder- weg toen een 54-jarige Rotterdammer afsloeg naar de Prinsenlaan en de fiet ser over het hoofd zag. Alphenaar tegen boom ALPHEN AAN DEN RIJN Een 23- jarige Alphenaar is gisterochtend met verwondingen aan hoofd, benen en rug opgenomen in het Rijnoord Ziekenhuis. De man knalde met zijn auto tegen een boom aan de J.C. Hoogendoornlaan. Nieuw systeem voor inzamelen van koelkasten DEN HAAG Het provincie bestuur wil in Zuid-Holland een systeem opzetten, waar mee over drie jaar 75 procent van de afgedankte koelkasten wordt ingezameld. De bedoe ling is dat de koelkasten te rechtkomen in gemeentelijke depots. Met apparatuur van de gemeente kunnen de kasten dan worden afgetapt. Het inzamelen van koelkasten is een onderdeel van het plan van de provincie om de uit stoot van cfk's (chloor-fluor- koolwaterstoffen), die de ozon laag aantasten, te beperken. De koelsystemen en het isola tiemateriaal van koelkasten bevatten veel cfk's. De koel systemen kunnen worden af getapt, voor het verwerken van het isolatiemateriaal is nog geen geschikte techniek voor handen. Het provinciebestuur heeft verder afspraken gemaakt met Draka Interfoam in Hillegom en Du Pont in Dordrecht om de uitstoot van cfk's te ver minderen. Draka Interfoam maakt pur-schuim, bij de pro- duktie daarvan komt momen teel jaarlijks 260 ton cfk vrij. Uit een onderzoek, dat mede is gefinancierd door de provincie is gebleken dat het mogelijk is om 70 procent van de cfk-uit- stoot verantwoord terug te winnen. In het recente cfk-actiepro- gramma van het ministerie van volkshuisvesting ruimte lijke ordening en milieuhygië ne (vrom) zijn echter afspra ken gemaakt om in 1995 de uitstoot van cfk's tot nul te re duceren. Voor het Hillegomse bedrijf is het hierdoor niet interessant meer om een in stallatie te bouwen voor het terugwinnen van cfk's. Om toch aan de noodzakelijke cfk- reductie te voldoen wil het be drijf een aantal nieuwe tech nieken toepassen waardoor de uitstoot van cfk's drastisch wordt beperkt. Conducteur bloedneus geslagen LEIDEN Een 26-jarige Haagse hoofdconducteur liep gistermiddag bij een worsteling in de trein op perron vier van het Leidse station een bloedneus op. Een 65-jarige pas sagier die zich in de nabijheid van de vechtpartij bevond kreeg even eens een klap. waardoor hij gewond raakte aan zijn bovenlip. Aanstich ter van dit alles was een 21-jarige vrouw uit Zaandam. Tijdens de plaatsbewijzencontrole kon zij al leen een bewijs van de vorige dag overleggen. De conducteur wilde haar aanhouden, maar de vrouw verzette zich hevig. De vrouw werd uiteindelijk overmeesterd en over gedragen aan de spoorwegpolitie. LEIDEN De onroe- collegeprogramma. Toen den nodig is om de minima te ontzien. Bekeken wordt nog of dat bedrag gedeelte lijk kan worden opgebracht o door „iets te doen met af- 'oÜédig worden opgevangen schrijvingsmogelijkheden" rend-goedbelasting stijgt ™erc* ook bel5en^ ge™aakt „«ïrrJ^ri jr, Tnirfin dat de extra kosten die de volgend jaar in Leiden sluiting van de vuilverwer- met 13,6 procent voor kmg met zich meebrengt alle huishoudens. Dit om het tekort op de begro- door een verhoging van het binnen de begroting van de duj_ »•- ra ting weg te werken en reinigingsrecht. Dit om een miljoen gulden en Set denaars met hogere inko- te kunnen besteden aan wordt besteed aan andere mens meer dan honderd gul- nieuw beleid. De reini gingsrechten gaan al per zaken. Om de compensatie voor de minima mogelijk te 1 juli met 100 gulden per maken wordt een speciaal jaar omhoog om de slui- fonds opgericht. Huishou dens met „iets hogere inko mens" krijgen een gedeelte lijke compensatie. „Dat is ting van de vuilverbran ding op te vangen. Men sen met de laagste inko mens krijgen dat gecom penseerd. Het nieuwe buiten schot te houden", 'en Groen Links wil in 1994 totaaf zes miljoen gulden uitgeven aan nieuwe posten. den extra reinigingsrechten gaan betalen. Leuke dingen „Door de sluiting van de vuilverbranding hebben we op alle leuke dingen moeten ■oornamelijk om ouderen knijpen", vertelde H. van met een klein pensioentje Dongen van de PvdA van- college van PvdA, CDA verduidelijkte H. de la Mar - - - - - - van Groen Links. Hoeveel mensen voor een ochtend. „En we hebben ze moeten uitstellen", vulde J. Walenkamp (CDA) aan. Streekmuziekschool, kinder opvang (ook voor ambtena ren), leerlingenbegeleiding op scholen, projecten om de werkloosheid te bestrijden, buurtbeheer en sociale ver nieuwing en voor het meld punt discriminatie. Voor de nieuwbouw van het gemeen te-archief wordt een ton ge reserveerd. Voor de invoering van een systeem om het groente-, fruit- en tuinafval geschei den in te zamelen is geen be drag gereserveerd omdat volgens De la Mar „het ver schil in kosten met verbran ding voldoende is om het sy steem te betalen". P. Bordewijk (PvdA) vertel de dat in de jaren '92, '93 en '94 de onroerend-goedbelas- |Dat bleek vanochtend tij dens de presentatie van de financiële vertaling van het korting in aanmerking ko men is nog niet duidelijk. Vooralsnog wordt uitgegaan van tussen de zeven- en tienduizend huishoudens. Dat zou betekenen dat een bedrag van een miljoen gul- Vooral in 1991 dat volgens ting met totaal 9,6 procent Walenkamp „financieel ge zien echt een heel moeilijk jaar" is, worden de uitgaven voor nieuw beleid beperkt. Er is een miljoen gulden ex tra gereserveerd dat besteed wordt aan onder meer de omhoog moet. „Dat is dus ruim drie procent per jaar". Dat de verhoging dan min der fors is dan in 1991 komt omdat de tekorten in het meerjarenbeeld dan kleiner zijn, zo lichtte hij toe. ovincie kan nog ti jaar elders tisvuil storten HAAG Zuid-Hol- kan het met het stor- van huisvuil buiten de vincie nog tot medio *end jaar uitzingen. De oeling is dat dan het ivuil gestort wordt op nog aan te leggen tplaats in de Hoge polder bij Zwijndrecht. maakte gedeputeerde J. der Vlist (milieu) gisteren end. Zuid-Holland kan het tot juli 1991 volhouden het afval uit te voeren stortplaatsen in Drenthe, inte, Utrecht en Noord- land. Door de voorgeno- sluiting van de vuilver- ïding in Leiden, wordt de urandingscapaciteit in de vincie sterk verminderd, kan alleen nog afval wor- i verbrand in Den Haag en gemeente Rotterdam. De oeling is echter dat de se vuilverbranding in wordt gesloten. Het vuil dan verwerkt moeten •den in de nieuwe installa- (GAVI) op Ypenburg. De ag is of de GAVI tijdig ge el komt. ovincie gaat dragsadviezen ven bij smog N HAAG De provincie d-Holland gaat in samen- king met de basisgezond- dsdiensten deze zomer ge- gsadviezen geven aan de nsen met longaandoeningen r de verschillende smogfa- Dat maakte de commissa- an de koningin mr. S. Pa- gistermiddag bekend, provincies geven geen arschuwings- en alarmfasen er, met de daaraan gekop- de verkeersbeperkende atregelen bij bij smogvor- ïg in de zomer. Dat is andagavond besloten tij- is een vergadering van de nmissarissen van de konin de VNG en de ministers VROM en binnenlandse ;en. Behalve Zuid-Holland len ook de andere provin- ogfasen afkondigen sen met longaandoe- hgen en hen adviseren wat wel en niet moeten doen. log kan afname van de gfunctie, ontstekingsreac- i in de longen, irritatie van J, neus en keel, hoesten en ofdpijn veroorzaken. commissarissen, VNG en nisters wachten met een be- it over de wintersmog op t advies van de Gezond- idsraad. Dat komt naar ver- ichting in september. Win- smog kan vanwege de sa- instelling (zwaveldioxide en 1 stof) een ernstiger effect de gezondheid hebben dan mersmog. Bouw kantoren vordert gestaag De bouw van twee grote kantoren bij Holiday Inn aan de Plesmanlaan in Leiden vordert ge staag. De werkzaamheden zijn drie maanden geleden begonnen. De verwachting is dat het ene gebouw medio volgend jaar in gebruik kan worden genomen en het andere pand eind vol gend jaar. Een gedeelte van de kantoorpanden is al verhuurd aan Nationale Nederlanden, dat nu is gevestigd op het Schuttersveld. Onder handelingen worden verder gevoerd met Elek tronicabedrijf Suntronics en met een accoun tantsbureau. De gebouwen hebben gezamenlijk een oppervlakte van 10.000 vierkante meter en kosten 25 miljoen gulden. Oorspronkelijk was het de bedoeling dat de bouw van de kantoren al in oktober 1988 zou beginnen maar de on derhandelingen met de gemeente over de bouwvergunning hebben meer tijd ih beslag ge nomen dan was verwacht. FOTO: WIM VAN NOORT DEN HAAG/LEIDEN hechtenis heeft doorge- Na tien jaar meestentijds bracht. per brief te zijn bedreigd is het slachtoffer van de dreigementen zo ziek ge worden dat hij inmiddels arbeidsongeschikt is ver klaard. Tegen zijn kwel geest, een 36-jarige ambte naar van de Leidse ge meentelijke sociale dienst, is gisteren voor de Haagse rechtbank een gevange nisstraf van tien maanden, waarvan zeven maanden en 21 dagen voorwaarde lijk, geëist. Dat houdt in dat zijn daadwerkelijke straf gelijk zal zijn aan de tijd die hij in voorlopige Over de aanleiding tot de be dreigingen werd gisteren voor de rechter omwille van de pri vacy van verdachte niet veel duidelijkheid gegeven. Zelf verklaarde hij dat hij zich zo'n tien jaar geleden had gestoord aan zijn latere slachtoffer, die lachte om een beledigende op merking die één van zijn met gezellen naar het hoofd van de ambtenaar had geslingerd. De schriftelijke bedreigingen, waaronder een brief met scheermesjes, waren al begon nen in '79 en waren doorge gaan tot begin dit jaar. Ook was een rouwadvertentie met de naam van het slachtoffer in een krant verschenen. De ambtenaar bleef op het spoor van de verdachte ondanks het feit dat die verhuisde naar Den Haag en Almere. Volgens de psychiater wordt de Leidenaar gekenmerkt door een paranoïde ontwikke ling. Hij kwalificeerde hem als „sterk verminderd toereke ningsvatbaar". De kans op herhaling acht hij zeer groot. Officier van justitie mevrouw mr. I.E. Klopper merkte op dat de ernst en de duur van de bedreigingen zeker een lange re gevangenisstraf zouden rechtvaardigen, maar om de behandeling van de verdachte door het RIAGG zo spoedig mogelijk te laten beginnen volstond zij met een straf te ei sen die gelijk is aan de 69 da gen voorarrest. De uitspraak volgt op dinsdag 8 mei. JAN KLEIJNE VERRUILT SOCIALE DIENST VOOR ENDEGEEST LEIDEN „Ook een di recteur ontkomt niet aan een zekere mate van rou tine. De sociale dienst vraagt veel dynamiek, je moet voortdurend ver nieuwend aan de slag zijn. Het is helemaal niet erg dat de wacht wordt gewis seld. Dat er iemand aan het roer komt met frisse ideeën". Aan het woord is Jan Kleijne, directeur van de gemeentelijke sociale dienst (GSD). Na tien jaar „management" bij de GSD vindt hij het hoog tijd om weer eens wat anders te doen. Per 1 juni begint hij als algemeen directeur van het Psychiatrisch Zie kenhuis Endegeest. „Of ik de sociale dienst wel durf te verlaten?", reageert hij enigszins verstoord. „De socia le dienst is een stevige organi satie, in die zin durf ik 'm rus tig te verlaten. Bovendien zijn er genoeg goede mensen in de markt. Ze hebben binnen de kortste keren weer een goede directeur. Toch druk je als di recteur altijd een stempel op de organisatie. Er is een aantal zaken dat ik zelf wat verder had willen dragen. Ik hoop dat een ander daar ook mee uit de voeten kan". Kleijne denkt dan bijvoor beeld aan de rol van de GSD in de werkloosheidsbestrijding. „De sociale dienst moet binnen de gemeente een wezenlijke rol spelen op het gebied van de werkloosheidsbestrijding. Ik heb daar voor gekozen, voor gevochten. Uiteraard kan dat alleen in goede samenwer king met andere instellingen, maar we moeten invloed heb ben. Ook moeten we een be langrijke rol spelen bij sociale vernieuwing. Daar liggen ook uitdagingen voor de nieuwe directeur. Verder zijn we nu bezig met het doorvoeren van een vergaande vorm van auto matiseren. Dat komt bij de mensen bedreigend over, ze vrezen dat het ten koste gaat van het eigenlijke werk. Aan de andere kant wil de directie dat het niveau van de dienst verlening op peil blijft. Daar zit spanning in", geeft hij aan. „Het is goed dat we dezelfde wethouder houden. Hans de la Mar staat voor dezelfde zaken. Dat is ook goed voor de nieu we directeur. Die kan een ver se start maken met het nieuwe collegeprogramma". Het afgelopen decennium is ontzettend veel bij de GSD ge beurd. „Er heeft een soort van wederopbouw plaatsgevonden. In de jaren zeventig heeft de sociale dienst de nodige tikken en achterstand opgelopen. We hebben met man en macht ge werkt om van de sociale dienst een modern bedrijf te maken. Dat is gelukt". Kleijne wil niet van mislukte projecten spreken. „Het is een organisatie in opbouw geweest, dan is het makkelijker om suc cessen te boeken dan misluk kingen. Maar het ging niet van een leien dakje", spreidt hij re lativerend de armen. „Organi seren gaat altijd met vallen en opstaan". Zijn uitstapje halverwege 1989 naar de cultuursector was eveneens succesvol. „Ik ben negen maanden interim-ma nager geweest, toen ben ik be vallen", grapt hij. „Ik heb dat als een fantastische periode er varen. Ik heb zelden in een sector gewerkt waar zo'n grote betrokkenheid bij het werk aanwezig was. Ik ging profes sioneel om met zaken, waarin ik me anders alleen in mijn vrije tijd bezig hield. Ik heb zowel letterlijk als figuurlijk achter de coulissen kunnen kijken". „Wat ook boeiend was, was dat er ontzettend veel moest gebeuren. Op korte termijn moest een kunst- en cultuurvi sie worden ontwikkeld die de grondslag moest vormen voor de opzet van de nieuwe orga- Dan liet ik me bij organisaties inhuren. Ik vind dat veel te beperkt. Ik bouw graag aan organisaties en ik werk graag met de resultaten". Zijn voorkeur voor een nieu we baan lag in de „non-profit- sector", Endegeest sluit daar prima bij aan. „Je wordt sterk ke opvattingen te hebben, hebt als organisatie altijd te maken met een maatschappe lijk krachtenveld, waarin vele belangen een rol spelen. Daar binnen moet je je organisatie op koers houden. Wat me ook aantrekt is dat je met mensen werkt. En de mate van profes sionaliteit die erin zit. Er wordt een behoorlijk niveau van werken verlangd, een be hoorlijke zelfstandigheid. nisatie. We hebben geweldig wordt nagedacht in dat soort hard gewerkt en ik denk dat het resultaat er mag zijn. Dat klinkt onbescheiden, maar in het collegeprogramma zie ik aandacht voor kunst en cul tuur. We mogen de komende jaren wel wat verwachten. Het was fijn om mijn steentje hier aan bij te dragen". Kleijne waarschuwt dat hij nu van de andere kant als consument heel kritisch zal kijken of het gaat lukken. Endegeest Het uitstapje was volgens hem al een voorbode van zijn ver trek bij de GSD. „Het gaf aan dat ik me breder wilde oriënt eren". Kleijne wil niet alleen maar leiding geven. „Ik mana ge graag, dat zeker, maar als Lk dat alleen als belangrijkste werkdoel zag, dan koos ik voor het interim-management. Kasteel Kleijne heeft nog geen concre te projecten op stapel staan voor Endegeest. Waar hij zich in ieder geval sterk voor wil maken, is het kasteel. „Dat zie ik als een echt cultuurbezit. Ik zal er veel energie insteken om het te behouden. Ook moet het een functie blijven behou den voor het ziekenhuis. De exploitaitie mag in ieder geval niet ten koste gaan van de overige bewoners van Ende geest". Enthousiast geworden wijdt hij nog even uit over het schitterende gebied van Ende geest, over het landschap dat er in de middeleeuwen al zo uitzag, biedt meteen een rond leiding aan. Het is duidelijk, Jan Kleijne heeft er zin in. KARIN SWIERS LEIDEN Een proef in de kan men zien of de proef ge- Merenwijk met compostvaten slaagd is en of het een bijdrage is volgens de gemeente rede- levert aan het terugdringen lijk geslaagd. Mede door het van de totale hoeveelheid composteren is in het proefge- huisvuil. De geconstateerde te- bied in 1989 de hoeveelheid ruggang van de hoeveelheid is huisvuil gedaald met meer dan niet alleen aan het composte- 97.000 kilogram terwijl ren te danken. In het gebied eenderde van de mensen in waar de proef gehouden werd het gebied heeft deelgenomen staan ook glas- en papiercon- aan de proef. Uit een enquete tainers en komt de chemo-car onder de delnemers blijkt ver- langs. In vergelijking met 1988 der dat meer dan de helft van de deelnemers het zelfcompos- teren als positief heeft erva ren. De proef begon in februa ri 1989 door een deel van de huishoudens in de Merenwijk een compostvat te geven en een deel niet. Aan de verschil len in kilogrammen huisvuil is het huisvuil met slechts een kleine vier procent gestegen waaruit de conclusie van de gemeente volgt dat zelfcom- posteren in samenhang met het gescheiden ophalen van huisvuil een substantiële bij drage kan levereo aan het te- rugbrangen van afval. LEIDEN „Het hotel da teert uit 1968 en is hard toe aan een face-lift. Het moet worden aangepast aan het niveau van de ja ren '90", aldus J. Man- dersloot namens Ravinco, een bedrijf dat het hotel onlangs aankocht van de KLM-groep. Ravinco heeft grote plannen voor de Leidse vestiging van Holiday Inn. Er worden miljoenen geïnvesteerd in het „up-graden" van het hotel terwijl er voor der tig personen meer werk wordt gecreëerd. Man- dersloot hoopt dat alles voor het einde van 1991 is gerealiseerd. Met het aanpassen aan de „moderne tijd" bedoelt Man- dersloot in eerste instantie een uitbreiding van het hotel met honderd kamers: „En dat moeten suites worden met een gescheiden slaap en woon ruimte. Je moet toch op je ka mer gasten kunnen meebren gen zonder dat ze gelijk tegen een opengeslagen bed aankij ken". Verder wordt komt er een nieuwe conferentiezaal bij omdat Leiden volgens Man- dersloot centraal ligt: „Als je van Schiphol inzuidelijke rich ting rijdt is Holiday Inn een van de eerste hotels die je te genkomt. Verder ie er erg veel vraag naar ruimet voor confe renties en bijvoorbeeld sales- training". De sportaccomodatie van Holi day in krijgt er een „gym" bij met „halters en toestanden" zoals de woordvoerder het uit drukt. Verder wordt er naar een nieuwe kleur voor het ho tel gezocht wat zal worden doorgevoerd van de gevel naar onder andere servies- en bed- degoed. Hoewel er slechts gro ve schetsen bestan van de uit- bredingen wordt deze geschat op 13,5 miljoen gulden. Bij de overname van het hotel door Ravinco is met het 87 man sterke personeel een werkgelegeheidsgarantie over een gekomen: „Er is een over eenkomst met de nieuwe eige naar gesloten waarin staat dat het personeel de eerste tien jaar niet ontslagen kan wor den", aldus F. Gastkemper van de horecabond FNV. Ook het huidige management van het hotel blijft aan: „Zij willen best meewerken aan het verbeteren van het hotel. Wij houden ons alleen met het rentabiliteit bezig en niet met de horeca-kant", weet Man- dersloot. Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. ■^lOO-A-AV'V VY.UÏiSS° Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: i i Postcode/plaats: Telefoon j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand (automatisch betalen) f24,85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 I (voor controle bezorging) Stuur als dank it EHBO-kit naar Naam: Postcode/plaats.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11