ïeidaeSou/ia/rit Niet krampachtig aan >ude stijl vasthouden" ALLER LEI(DS) STAD OMGEVING Brand in Valkenburg trekt veel publiek BURGERLIJKE STAND Plantenwereld bezongen in Hortusconcerten MAANDAG 23 APRIL 1990 PAGINA 7 ^sische politie in Leiden ^Eoge Russische politie-officieren zijn gis- ontvangen door burgemeester C. Goe de Leidse hoofdcommissaris H. Mostert i te!e van links) en z'in Utrechtse collega J. (16 ja op het Leidse gemeentehuis. De vijf 8.45 jen een tegenbezoek aan Nederland na- 1 Fiapeerder de inspecteurs B. Wijbenga a- jjjts) en E. Akerboom (links) uit Leiden en igiht op bezoek zijn gegaan in de Sovjet- LiRO De Russen zijn zaterdagavond in Neder- j (ai)j aangekomen. Ze blijven tot zondag in rland om kennis te maken met de werk- van de politie hier. Op hun programma onder andere ontmoetingen met Neder- 3 politiemensen, donderdag in Leiden. Ho.'bezoeken ze de bekerfinale Utrecht-Vi- 30| en gaan ze naar het ME-opleidingscen- "a»'n Hoogerheide, de minister van binnen zaken en de burgemeesters van Lei- Utrecht. FOTO: WIM VAN NOORT Leidse door haar vriend opgelicht LEIDEN Een 36-jarige Leidse vrouw deed vrijdag aangifte van oplichting. Haar 29-jarige Leidse vriend had haar bankpas en een bedrag van 600 gulden gestolen. De man voerde sinds december 1989 allerlei activiteiten op de kos ten van de vrouw uit. Zo reisde hij regelmatig heen en weer naar Ita lië voor een baan die de Leidenaar in Rome zou krijgen. De man be loofde de vrouw om in mei met haar te trouwen. „Het vermogen van de vrouw slonk met vele dui zenden guldens. Door deze laatste daad is het geld van de vrouw echt op", aldus politievoorlichter D. Graveland vanochtend. Politie vindt buit terug LEIDEN Bij een inbraak in een kledingzaak aan het Be vrijdingsplein is een grote hoe veelheid kleding en een paar honderd gulden wisselgeld ge stolen. De dieven kwamen binnen door het weghalen van een ruit. Zaterdag kreeg de po litie echter een anoniem tele foontje waarin werd verteld waar de buit lag. In een water- meterkast aan de Vijf Meilaan werden 67 onderbroeken en 23 boxer- en surfshorts terugge vonden. Een gedeelte van de buit ontbreekt nog, namelijk badjassen, tennissokken en 20 boxershorts. Medewerker vuilverbranding met bijl bedreigd LEIDEN Een 53-jarige Leidse medewerker van de vuilver branding werd zaterdagochtend met een bijl bedreigd door een 42-jarige Leidenaar die gratis vuil op het terrein wilde storten. De man kwam met zijn auto op het terrein en wilde zijn afval dumpen. De medewerker hield dit tegen, omdat de Leidenaar niet betaald had voor het storten. De man liep vervolgens naar zijn auto en haalde een bijl eruit. Hij dreigde de medewerker „te kloven". De medewerker vluchtte en belde de politie. De man dumpte zijn vuil vervolgens op het terrein en reed weg. De Lei denaar werd later aangehouden in zijn woning. Hij is in hechte nis genomen. Snelkraak bij herenmodezaak LISSE Snelkrakers hebben vanmorgen om half vijf toegesla gen in een herenmodezaak in Lisse. De glazen toegangsdeur werd ingeslagen met vermoedelijk een zware hamer, waarna 60 dure jacks van de rekken werden weggegrist. De waarde be draagt vele duizenden guldens. Het alarm ging direct af, maar de inbrekers waren binnen enkele minuten alweer vertrokken. De politie kon de dieven niet meer achterhalen. rófTWERPER STEVENSHOF VERRUILT LEIDEN VOOR ALPHEN 1.15 EN Het plan voor (rote nieuwbouwwijk en Zanen in Alphen °a?)Jnt de nieuwe uitda- N„3t voor de Leidse stede- kundige Willem (40). Een uitdaging ,eiden hem voorlopig .am|rneer kan bieden. Na oltooien van de ont- 'ho^en voor de Stevens- itin°Jen Schuttersveld rRo'en alleen nog kleine Ju'jjïctjes in de binnenstad iE3J om aan te sleutelen. ^OOpen stedebouwer, geen op- jrenjper", zegt Smits. Na tien 'ho'J verruilt hij dit voorjaar pm Leiden voor Alphen. 3-45gn grote, open kamer in EO®doolhof van het Stads- B.45fhuis staat temidden van i2bbouwtekeningen aan de jrin en een wirwar van bu- to tekentafels, planten en (I6)fn een gigantische ma- larrjle van het westelijk deel 4.00. Leiden. Een verdwaalde AGjjeker weet direct op welke ''/^ing hij moet zijn beland, s poseert voor „zijn" deel dit speelgoed voor stede- l.OOjrers: het Schuttersveld. ridVen van politiek geharre- Wal-en geldtekort wordt het eua-jenveld op dit moment in- |ht zoals Smits dat wilde, ^(woningbouw dacht hij nog HAe redden aan de eigenlij- 111 |antoorlocatie. KJ dit plan en alle andere nen die ter sprake komen, JCht| Smits direct de tekenin- 3 re|evoorschijn. Hij blikt aan ind van plattegronden en driedimensionale tekeningen terug op de afgelopen tien jaar waarin grote delen van Leiden in veel opzichten gedaantever wisselingen ondergingen. Trots „Twintig jaar geleden lag Lei den in puin. De walkanten stortten zogezegd in. Je hoeft over het resultaat van de ver beteringen niet tevreden te zijn maar er is een hoop ge beurd", aldus Smits die in 1980 bij de gemeente Leiden begon met het maken van een verbe teringsplan voor de Oude Morsch. Met enige trots vertelt hij: „Dat plan staat nu nog mo del voor verbeteringsplannen in andere wijken". Hij had toen ook de mogelijk heden om flink aan de slag te gaan: „In die tijd kwamen in het kader van stadsvernieu wing werkelijk schepen met geld naar Leiden. Er werden veel plannen in Den Haag in geleverd omdat er veel te ha len viel. Je maakte mee dat een hele afdeling over stond te werken. De tijd van wethou der Waal is een grote inspira tiebron voor het ambtenaren korps geweest". Een passend voorbeeld uit die tijd is volgens Smits de Nova Passage waar tot ieders tevre denheid van een verkrot stuk Noordeinde een leuk pleintje met een doorgang naar de Varkenmarkt is gebouwd. Met een ander project in de zelfde buurt ontstonden echter de typische problemen waar stedebouwers, die projecten van begin tot eind begeleiden, mee te maken krijgen. Na het instellen van eenrichtingsver keer op het Noordeinde was de gemeente oorpronkelijk van plan het verkeer in de an dere richting via het Galgewa ter te laten rijden. Daarvoor moest een verbinding tussen die twee straten wórden aan gelegd. Die nieuwe verbinding was ten koste gegaan van de oude zeevaartschool en het witte huis in de Weddesteeg: „Aan de ene kant probeer je dit plan tegen te houden om dat het zonde van de gebou wen is. Dat was me gelukt maar leg dan maar eens aan de bewoners van het Noord einde uit dat zij voorlopig alle verkeersellende te verwerken krijgen". Hangende tuinen Vervelend, maar wel een deel van zijn werk, vindt Smits dat soort zaken. „Het werk is zeer afwisselend. Je doet nooit een dag hetzelfde en ik krijg bin nenkort ook in Alphen rede lijk de vrijheid". Met zijn ontwerpen, aangevuld met tekeningen van diverse architecten, heeft Smits regel matig met bewoners van voor al de wijken in de binnenstad in de clinch gelegen. Zijn strijd met met name het voormalige VVD-raadslid en ex-voorzitter van de Pieterswijkvereniging R. van Cruijssen was hevig. Maar toen beiden onlangs af scheid namen, prezen ze el kaar en hadden ze allebei ge bak en presentjes meegge- bracht. Smits herinnert zich nog het best de omstreden nieuwbouw van de Stichting Studenten huisvesting aan de Kaiser- straat. „De buurt vocht dit met succes aan tot de Raad van State. Ik heb toen op een voor lichtingsavond met omwonen den wethouder Tesselaar en architect Verheijen megeno- men om het een en ander uit te leggen. Na een prachtig ver haal van Verheijen over Han gende Tuinen van Babyion ging de buurt overstag. On danks de problemen vind ik het aangenaam om in overleg met buurtbewoners op een be paald project in te gaan", aldus Smits. Een van de meest omstreden plannen van de laatste jaren was de ultra-moderne nieuw bouw op de hoek van de Lok horststraat en de Pieterskerk gracht die is omgeven door louter monumenten. „Als dit project mislukt was, dan had den zowel de architect als de aannemer weinig meer te doen gekregen in die wijk", denkt Smits, die het uiteinde lijke resultaat wel bevredigend vindt. „In Leiden staan gebou wen door elkaar uit de zestien de, zeventiende, achtiende en negentiende eeuw. Daarom denk ik dat ook nieuwbouw in een oude binnenstad mogelijk is. Je moet niet krampachtig aan de oude stijlen vasthou den. Er worden ook nieuwe gebouwen neergezet met een nagemaakte oude gevel ervoor omdat dat beter zou aansluiten bij bestaande bouw. Dat is ge woon decorbouw en voegt niets toe aan de stad". Politiebureau Om zijn argument kracht bij te zetten wijst hij uit het raam naar de panden op de hoek van de Langegracht en de Pe likaanstraat en naar het poli tiebureau: „Daar valt nou niets over te zeggen en dat is op zich al een slechte kwalifica tie", zegt hij, terwijl hij zijn schouders ophaalt. Smits heeft liever wat „brood nodige" variatie en wil dan ook dat zoveel mogelijk ver schillende architecten worden betrokken bij verschillende projecten. „Vroeger was het bij het bespreken van een nieuw project zo dat men zich af vroeg of Schutte, een architect die inmiddels met pensioen is, nog wat te doen zou hebben". „Een goede dialoog tussen ar chitect en stedebouwer kan een plan verrijken", zegt Smits. Hij vindt de Stevenshof daarvan een goed voorbeeld. „In de Stevenshof is de echte stedebouwer aan het woord. Toen ik in 1980 begon was een deel van deze wijk al af. Er lag een politieke uitspraak dat er snel en veel goedkope wonin gen moesten komen waarbij de kwaliteit wel eens uit het oog werd verloren". Smits zegt Tesselaar indertijd ervam te hebben overtuigd dat dat niet de juiste manier van bouwen was: „Over laten we zeggen 75 jaar weet niemand meer dat een zekere Tesselaar snel huizen heeft laten bou wen omdat er een nijpend wo ningtekort was. Dan kijkt men alleen nog naar de kwaliteit van de huizen, als ze er dan nog staan". Etalage Vanaf vlek 6 is Smits zich met de Stevenshof gaan bemoeien en een aantal duidelijke pun ten stonden voor hem voorop. Zo zou het niet zo'n nieuw bouwwijk als de Merenwijk moeten zijn waar mensen di rect nadat ze van de hoofdweg afraken verdwalen. Hij heeft bewust gekozen voor hoog bouw op diverse punten mid den in de wijk, die moeten dienen als herkenningspunten. „In de Stevenshof zijn we be zig met een verhaal en daar gebeurt niets toevallig", is een soort lijfspreuk waar Smits naar wil handelen en die hij tijdens zijn verhaal ook ver schillende malen herhaalt. „De beste uitvoering daarvan zie je in vlek 22. De bouw doet recht aan het oriëntatievermogen". Een goede bereikbaarheid, grote tuinen, speelplaatsen en alle huizen hebben veel zonu- ren. Het hoogtepunt vormt een aantal quadrant-woningen in de uiterste hoek van de Ste venshof aan de spoorbaan. Deze woningen zijn al op ver schillende plaatsten in Neder land mislukt. Smits wil met behulp van maar liefst vier ar chitecten laten zien dat het wel kan. „Vanuit de trein is dat het eerste stuk Leiden dat te zien is en dat moet dan ook de etalage van de stad wor- Voor de plannen voor dit voorlopig laatste stukje Ste venshof ontbreekt alleen nog politieke goedkeuring. Smits vindt het tijd om op te stap pen. In Alphen dat met zijn ongekende uitbreidingsdrang een paradijs voor stedebou wers moet zijn, ligt het nieuwe werkterrein van Smits. „Ik word daar een soort kwali teitscontroleur en dat lijkt me P 3 LOMAN LEEFMANS "ingeren Stags .ERSWOUDE/KOUDE- IK Jongeren uit Alphen "lazerswoude zijn in de It van zaterdag op zondag geraakt in Hazerswoude loudekerk. Voor zover be- 9 bi^ zijn daarbij geen gewon - gevallen. Ook heeft de politie geen aanhoudingen icht. De Alphense jonge- afkomstig uit vrijetijds- Ridderhof zochten leeftijdgenoten uit Ha- oude bij een café op. Er met sinaasappels gegooid sneuvelde een ruit van café. De rivaliserende UjjSpen gingen vervolgens de over en zetten hun strijd nabij een café in Koude- Toen de politie arriveer- ileken de jongeren zich ;r alweer verspreid te E^htpartij in Warmond 'erRMOND Twee inwo- 3 van Haarlem zijn zater- g0iacht met elkaar in War- agd op de vuist gegaan. De ani kenden elkaar van een ul,jieende verduistering en 0®|n elkaar in de Meerrust- dnj bij toeval tegen het lijf. igtle mannen werden tijdens 30j knokpartij bijgestaan door H vrienden. De politie af jst er aan te pas komen om teijechtenden te scheiden. Te- Deheen man is proces-verbaal aaitmaakt. be- ijjlderloop trekt °é)0 deelnemers <%ERSWOUDE Twee- .yderd lopers hebben giste- ani deelgenomen aan de laat- l-, polderloop uit een cyclus «I vier in 1990. Onder een jlende lentezon won uitein- jjk Jan Knetsch de 20 kilo- Terloop in 1.21.05 uur. jede werd Cees Elzinga en 4e Gert-Jan van Nieuwen- De eerste dame was Pau- Hekken in 1.38.08. Op de kilometer werd John van «ringen eerste, gevolgd "jr Dirk Vermeulen en Jo- Oostdam. De 5 kilometer een overwinning voor Hoogvors, gevolgd door j Veldhuis en Ben Vermeu- 1 Bij de dames won M. Min- tna en eindigde G. Dinis- *1 als tweede. Het vergde uren voordat de brand bij het droogbloemenbedrijf onder controle was. FOTO: WIM VAN NOORT (Vervolg van voorpagina) VALKENBURG Het vuur in het Valkenburgse bedrijf, dat zich voorna melijk bezighoudt met het verven van droogbloe men, werd door een om wonende ontdekt. Hij hoorde enkele knallen en zag toen de vlammen al uit hét pand slaan. De Valkenburgse brandweer werd gewaarschuwd, die om even na half elf het sein „gro te brand" gaf. Daarop werd as sistentie ingeroepen van de brandweerkorpsen van Lei den, Katwijk en Rijnsburg, terwijl de politie werd geassis teerd door de collega's uit Lei den, Katwijk en Noord wijk die met groot materieel. De Katwijkerweg is door de politie tussen de molen en de Haagse Schouw volledig afge sloten voor alle verkeer. Op de weg werd een hoogwerker ge zet van waaruit over de daken van de huizen in de vuurhaard werd gespoten. Doordat de vlammen van grote afstand te zien waren trok de brand veel bekijks. De plaatselijk bevol king is door de politie met be hulp van een luidsprekerwa gen gewaarschuwd. De naast het droogbloemenbe drijf gelegen panden zijn door de brandweer door voortdu rend nathouden voor brand behoed. Autosloperij Van Zeist en verffabriek Motip liepen daarbij het meeste gevaar. LEIDEN Geboren: Franciscus Cornells Jacobus zn. van J. G. C. Zandbergen en C. E. M. Noordman; Elke Jessie May dr. van S. Kendall en D. C. Kendall; Lenneke dr. van A. Bol en I. J. Knegt; Marit dr van W Meelis en F. W L. Buurma; Patricia en Eline drs. van J. D Vlasman en L. van Duijn; Romy dr van A. U M. Kilsdonk en M. A T. Nix; Nick zn. van C de Jong en C J. A M. van Oosten; Jan Hendrik zn van J. H. Pen en J. C. van Vliet; Roelandus Cornelis Lambertus zn. van J. van der Slot en M C Voss; Vera Cornelia Eleonora dr van J. van der Slot en M C. Voss; Nicole dr van H. W. van Hulst en S. G. Donker; Biene Marie ke dr. van H. Boer en M. W. M. Sluis; Laura dr. van J. Meijvogel en J. A. Kempers; Mirjam dr. van J. G. Box en J. van Vliet; Samiha dr van A. Boufarra en N. Chrifi; Henderina Pa tricia Anna dr van J. van der Nagel en H. W. A Janssen; Hendrik Corne lis zn. van C H. Bos en F P. H. Lut; Mélanie dr. van R Mekel en A. L. Vording; Sean Bremner zn. van G. E. Gertenaar en A. E. Smith; Rianne Alexandra dr van C T M. Kouwe- naar en S J S. Verburg; Martinus Johannes Maria zn. van T J M. Lee- nen en H. A. M. van den Berg; Caro- lien dr. van G. A M. Sassen en C. M van der Mark; Danielle dr. van J. van Duijvenvoorde en A. W. van Vliet; Joost Walfridus Franciscus zn. van W C van Kesteren en C. J M. de Zwart; Danielle dr. van J. van Rijn en J. W. van Duijvenbode, Bas zn. van B. Tooms en J. M. Meelker Daniël Nico zn. van N. Roeloffs en a! J. W. Blom; Madelène Carolina dr van R. P. M. Smit en C. C. M. Groe- newegen; Tom zn. van A. J. Schreu- der en I. van Rossum; Wendy dr. van C. van Duijn en J. Groen; Sanne Amber dr. van R. Laterveer en I. M de la Combé; Nick zn. van A Bottin- ga en E. Beers; Tsjerk Jehannes zn van J. Bottema en W Bokma; Char lotte Vasanthi dr. van M. Vreugden- hil en P R Vreugdenhil; Kevin Wils zn. van G. C. Wassenaar en W J Vervoorn. Femke dr. van W C Schoneveld en K. Oudshoorn; Tractor gestolen LEIDEN Een tractor ter waarde van 94.000 gulden is vrijdag of zaterdag gestolen van een afgesloten bouwter rein aan de Rijksweg A4 ter hoogte van de molen. De trac tor is door de dieven van het terrein gereden en is nog steeds spoorloos. Een Leid- schendams bedrijf kwam za terdag aangifte doen bij de Leidse politie. LEIDEN Roos, linde, viool tje, brandnetel, hop, cypres, gras, tuinen en bossen worden bezongen in een viertal mid dagconcerten die worden geor ganiseerd bij de viering van het 400-jarig bestaan van de Hortus Botanicus. De vocalisten en instrumenta listen die zich geïnspireerd weten door de flora zijn het Leiderdorps Kamerkoor (zon dag 29 april in de Orangerie), het Praetorius Ensemble (30 april eveneens in de Orange rie), pianist Bert Mooiman (20 mei in het Academiegebouw) en tenor Nico van der Meel (12 augustus in het Academiege bouw). De concerten beginnen om 15.00 uur en toegangskaar ten kosten vijf gulden inclusief koffie of thee. Organisator Pieter Baas kwam bij de opzet van deze floracon certen tot de ontdekking, dat het vooral in de barok en de daarop aansluitende klassieke en vroegromantische stijlpe riodes slecht gesteld is met de botanische inspiratie van com ponisten. Hoogromantiek en impressionisme zijn veel rijker aan florale composities. Pieter Baas: ,Het bleek niet zo eenvoudig een viertal geheel plantaardige concerten te pro grammeren. De pracht van een bloem of tuin inspireert schilders kennelijk vaker dan musici. Het is opvallend dat de meeste composities die een bo tanische naam dragen niet door de plant of bloem zelf zijn geïnspireerd maar door de symbolische waarde die eraan wordt meegegeven: rozen voor liefde, maar ook rosmarijn als symbool voor de dood, de hop als metafoor voor het stuurloze bestaan van de vrouw zonder ondersteuning van haar man nelijke geliefde en de brand netel voor de onaangename medemens'. Bij de floraconcer ten komt een reeks componis ten aan bod zoals Bach, Brahms, Schubert, Mozart, Haydn, Dvorak, Frescobaldi, Debussy, Johann Strauss en het laatste concert, dat door Nico van der Meel en Ineke Drabbe wordt gegeven, draagt de allesomvattende benaming: ,Du bist wie eine Blume'. Voorschotenaar bedreigd met dolk en klewang LEIDEN Een slagersbijl, een lange dolk en een kle wang kwamen er zaterdavond aan te pas bij een ruzie aan de Vink weg. Een groep van zes personen wilden een 19-jarige Leidenaar in het snookercen trum in verband met een ruzie een „bezoekje" brengen. Een 28-jarige Voorschotenaar nam het op voor de Leidenaar. Met als gevolg dat een ruit van zijn auto sneuvelde. Toen het groepje de wapens uit de auto haalde, restte de Voorschote naar niets anders te doen dan het hazepad te kiezen. Het groepje vernielde vervolgens de toegangsdeur en een aantal ramen van het snookercen- Auto in sloot ZOETERWOUDE Een 25- jarige automobilist uit Zoeter- woude is met zijn 23-jarige passagier zaterdagmiddag in de sloot langs de Ommedijkse- weg in Zoeterwoude beland. De bestuurder haalde in bij de bocht 'waar een inhaalverbod geldt en raakte in een slip. Beiden liepen oogletsel op en een van hen losse tanden. Reuma Over (reumatische) aandoe ningen aan gewrichten en spieren wordt woensdagoch tend een themabijeenkomst gehouden in buurtcentrum (Apothekers)Dijk 33. Om budsvrouw De Koning van de vereniging van reumapa tiënten in Leiden en omstre ken is uitgenodigd. De bij eenkomst begint om 10.00 uur en duurt tot 12.00 uur en er wordt een bijdrage van een gulden gevraagd. Remco Campert Jessica Durlacher (publiciste in onder andere De Volks krant) spreekt donderdag bij De Burcht Literair met Rem co Campert. Er zal onder an dere worden ingegaan op Campert's reputatie als lite raire duizendpoot. Hij schrijft zowel proza, poëzie als co lumns. De bijeenkomst in De Burcht, Burgsteeg 14, begint om 20.15 uur. Toegang 10 donateurs gratis. Plastic Bij de Leidse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen (NVvH) is ma teriaal verkrijgbaar ter on dersteuning van de actie te gen plastic rassen. Onder het motto Winkel niet met lege handen, gebruik uw eigen boodschappentas" worden in het pand aan de Caecilia- straat onder meer katoenen draagtassen en posters ver strekt. Ook wordt daar infor matie gegeven. Remco Campert Jessica Durlacher (publiciste in onder andere De Volks krant) spreekt donderdag bij De Burcht Literair met Rem co Campert. Er zal onder an dere worden ingegaan op Campert's reputatie als lite raire duizendpoot. Hij schrijft zowel proza, poëzie als co lumns. De bijeenkomst in De Burcht, Burgsteeg 14, begint om 20.15 uur. Toegang flO,-, donateurs gratis. Orkest Het Residentie Orkest treedt donderdag op in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat. Gespeeld wor den onder meer Een midzo- mernachtsdroom" van Men delssohn en de Symfonie Ma- this der Maler van Hinde- mi th. Het concert begint om 20.15 uur.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7