Gijzelaar mocht drie jaar lang alleen fluisteren ankele vrede in Nicaragua Solidariteit wil snel presidentsverkiezingen Moskou ontkent totale blokkade van Litouwen iUITENLAND CekUcSouoatit MAANDAG 23 APRIL 1990 PAGINA 5 i New York elk uur en roofovervallen ;W YORK In New York vindt ;e zes minuten een gewapende roofo- ■al plaats. Volgens cijfers van de li, de Amerikaanse federale politie, rden in 1989 ruim 93 duizend over- len gemeld. Dat was acht procent ;r dan in het jaar ervoor en leverde York de twijfelachtige eerste ats op in de Amerikaanse statistieken ?r roofovervallen. De nummers twee drie zijn Detroit en Washington. De Ijnemende criminaliteit heeft tot ge- dat steeds meer burgers een vuur- pen aanschaffen. Ook de omzet in ;elvrije vesten is aanzienlijk geste- i. Wat het aantal moorden betreft, nt Washington op de eerste plaats en w York op de negende. U i ri der i. h :g dl p ordt?. Radicaal Popov gekozen als burgemeester Moskou MOSKOU De hervormingsgezinde econoom Gavril Popov (54) is geko zen tot burgemeester van Moskou. Hij kreeg de steun van 280 van de 442 afgevaardigden van de stadsraad, waar de radicalen bij verkiezingen vorige maand de meerderheid won nen. De 54-jarige voorzitter van de Stadssovjet is van Griekse afkomst, lid van de communistische partij en van het Congres van Volksafgevaar digden. Daar behoort hij tot de Inter regionale groep rond Boris Jeltsin. Hij steunt het Democratische Plat form, een factie die de CPSU op haar congres deze zomer wil omvormen tot een parlementaire partij naar westers model. Kansen van Peres lijken verkeken JERUZALEM De leider van Li kud, Yitzhak Shamir, lijkt opnieu- premier van Israël te worden. Gister avond spraken zes leden van de reli gieuze Shas-partij zich in principe uit voor Shamir. Hiermee lijkt de kans op een premierschap voor de leider van de Arbeiderspartij, Shimon Pe res, vrijwel verkeken. Peres, bij wie de formatieopdracht rust, moet voor donderdag zijn plannen aan president Chaim Herzog overhandigen. De noodzakelijke steun van 61 zetels in de Knesseth lijkt onhaalbaar. Shamir daarentegen weet inmiddels zestig van de 120 parlementsleden achter Vakantie in Nederland voor kinderen Tsjernobyl DEN HAAG Als de plannen van de stichting 'Kinderen van Tsjernobyl' slagen, zullen de komende jaren in de zomer maanden steeds enkele honderden Russische kinderen tussen de zes en twaalf jaar voor een vakantie naar Nederland ko men. De stichting werkt hiervoor samen met Pax Christi, dat al een grote ervaring heeft met soortgelijke campagnes voor onder meer Oostduitse en Ierse kinderen. De stichting is op gericht door Veronique-presentatrice Tineke de Nooy, die half mei twee tv-programma's vanuit de Sovjetunie maakt. In de Oekraïene lijden ongeveer 1,5 miljoen mensen aan de ge volgen van de ramp in de kerncentrale van Tsjernobyl in april 1986. Een mars ter herdenking van de ramp, in de hoofdstad van de Oekraïene, Kiev, is een demonstratie van Oekraïens nationalisme geworden. Overal werd gezwaaid met de blauw-gele vlag van de republiek en de betogers scan deerden „onafhankelijkheid". Speculant betaalt ruim miljard gulden boete NEW YORK De Amerikaanse fi nancier van zogenoemde junk bonds, Michael Milken, heeft met justitie een regeling bereikt in een varv de grootste fraudezaken uit de geschie denis van Wall Street. De speculant bekende schuld op zes aanklachten en verklaarde zich bereid een bedrag aan boetes te betalen van totaal 600 miljoen dollar (ruim 1,1 miljard gul den), waarmee hij van verdere rechtsvervolging wordt ontslagen. Tegen Milken liepen 98 aanklachten. Milken was een van de topmannen van het Amerikaanse effectenbedrijf Drexel Burnham. In 1988 werd hij beschuldigd van fraude en misbruik van voorkennis in de effectenhandel. Stephanie gaat in juni trouwen PARIJS Prinses Stephanie van Monaco, de eigenzinnige jongste dochter van prins Rainier en de inmiddels overleden Grace Kelly, stapt in het huwelijksboot je. De aanstaande echtgenoot van de 25-jarige prinses is geen pop muzikant, coureur of playboy - zoals eerdere vrienden - maar een onbekende Franse makelaar. Volgens het paleis is de gelukki ge de 26-jarige Jean-Yves Le Fur, die aan het hoofd staat van een vastgoedbedrijf in Parijs. Volgens zegslieden van het paleis in het kleine vorstendom zal het huwelijk in juni plaatsvinden. Een datum werd niet genoemd. Onzichtbaar' It Amerikaanse 'Stealth'-vliegtuig heet onzichtbaar te zijn. Voor 1 radar, wel te verstaan. Want op een luchtmachtbasis in de Inerikaanse staat Nevada mochten journalisten en andere be- rigstellenden het merkwaardig vormgegeven toestel van dicht- 1 bekijken. foto: afp !4. R !8-53(Van onze corespondente Toni Annemarie Heijn) -184, SaSEXICO-STAD Wan- 159 fer Pres^ent Daniel Or- >een'ga woensdag de macht d. cterd raagt aan mevrouw erseioleta Chamorro, is dat veel opzichten een his- _risch moment. Nooit [rder in de geschiedenis in Nicaragua werd de ~~kcht, na eerlijke verkie- ngen, op vreedzame wij- overgedragen aan een llitieke tegenstander, ivendien begint, op de dag 3oyJi de machtswisseling, de (28 (tmanteling van de contra- :airdePen' ^at betekent einde- rerlr vrec*e na hen Jaar burger- tooifl°g- Maar de overwinning js in mevrouw Chamorro op 25 £acpruari, wordt door velen ge- 0 Jn als een Pyrrusoverwin- 'z(Pg- Ze versloeg dan wel met jterJi ruime meerderheid de assjidinistische kandidaat, Da- assr Ortega; de problemen Jar ze voor staat zijn enorm: a economie in duigen en een menleving waar de politieke bfj militaire strijd grote ver- d^eidheid en wantrouwen ver- 'et Irzaken. Bovendien is het ndinistisch Front, FSLN, de Dotste oppositiepartij en een litieke en sociale kracht irmee terdege rekening ttet worden gehouden. grootste probleem is de ikomst van het sandinistisch jer en de politie. Beide in- llingen komen voort uit de ijd tegen de Somoza-dicta- ur en vormen een machtsba- van de sandinisten. Voor FSLN is het onaanvaard- ar dat contra's of voormalige en van de Nationale Garde n Somoza het leger en de itie overnemen. Het FSLN er uitendelijk mee ak- ord dat het leger weliswaar ak wordt ingekrompen, iar dat de structuur blijft ge- ndhaafd. Officieren mogen ïn functie meer vervullen een politieke organisatie. :t ministerie van defensie, geleid door generaal Hum- rto Ortega, zal door een bur- r worden overgenomen, oleta Chamorro heeft ook al rklaard dat geen enkele voormalige contra-strijder op genomen zal worden in het le ger of in haar regering. Crisis De nieuwe regering erft van de sandinisten een torenhoge inflatie en een tekort op de be talingsbalans van 500 miljoen dollar. Behalve het bestrijden van de inflatie is prioriteit nummer een het financieren van de landbouwcyclus van dit jaar, die eind mei begint. Het gaat daarbij zowel om de verbouw van voedsel voor de bevolking, als om exportpro- dukten als katoen, suikerriet en bananen, die voor de broodnodige deviezen moeten zorgen. De Nicaraguanen stemden op 25 februari met een 'maar'. Ze rekenden erop dat de UNO op korte termijn voor economi sche verbetering zal zorgen. Maar de vakbeweging neemt het zekere voor het onzekere. De afgelopen dagen gingen onderwijzers, gezondheidswer kers, functionarissen van de posterijen en de telefoondienst massaal in staking. Zij eisen loonsverhoging en de onmid- delijke ontmanteling van de contra's. „Het is rechtvaardig dat de arbeiders meer willen verdienen", reageerde Daniel Ortega, „maar we moeten er rekening mee houden dat Ni caragua zich zulke loonsverho gingen nu niet kan veroorlo- De nieuwe regering zal irf ie der geval kunnen rekenen op steun uit de Verenigde Staten. De regering Bush heeft het handelsembargo, dat sinds vijf jaar van kracht was, opgéhe- ven en het Amerikaanse Con gres heeft voor dit jaar 300 miljoen dollar economische hulp goedgekeurd. Mogelijk komt daar later nog meer bij voor allerlei sociale projecten. Ook Japan heeft al fikse steun toegezegd. De samenstelling van een nieuwe regering is nog vol strekt onbekend. Er gaan ge ruchten in Managua over een machtsstrijd tussèn de veertien partijen van de regeringscoali tie UNO. De benoemingen zul len pas vlak voor de machtso verdracht worden bekendge maakt. (Vervolg van de voorpagina) DAMASCUS Op fluis tertoon, een gevolg van een jarenlang verbod om luid te praten, stond de Amerikaanse ex-gijzelaar Robert Polhill gisteren de pers te woord. „Sorry, lui der kan ik niet spreken. Normaal praten ben ik verleerd", aldus Polhill op de persconferentie in de Syrische hoofdstad Da mascus. Polhill zag er vermagerd en bleek uit. Hij keek verdwaasd maar blij in het flitslicht van de fotografen. „Ik wil u zeg gen dat ik vanavond een zeer gelukkig man ben. Ik dank de regering van Syrië en presi dent Assad voor de hulp die zij geboden hebben om mij vrij te krijgen en terug te brengen in de echte wereld," zei hij met een nauwelijks hoorbare stem. Polhill zei tijdens zijn gevan genschap goed te zijn behan deld. „Het had veel erger ge kund, wij werden niet mishan deld, dankzij degenen die ons bewaakten, die probeerden ons iets te geven binnen hun eigen beperkingen", verklaar de hij. Polhill zei zich op de been te hebben gehouden door zijn woede te bewaren: „Ik was kwaad om wat mij werd aangedaan, dat ik werd weg gevoerd van mijn vrouw en familie, vrienden en studen ten. En ik probeerde boos te blijven, omdat ik wist dat als ik mijn woede zou verliezen, ik een soort plant zou worden, en dat wilde ik niet". In een vraaggesprek met de Syrische tv zei Polhill dat de vreugde over zijn vrijlating „onvolledig" is, daar hij zich ernstige zorgen maakt over het lot van „mijn vrienden en anderen die zich nog steeds in de situatie bevinden waarin ik heb geleefd". Polhill zei niet te weten waar zijn collega's Steen en Turner waren, maar zei zich wel zorgen om hen te maken. „Ik hoop dat zij zullen worden vrijgelaten en dat dit hoofdstuk van de geschiedenis zal worden afgesloten." President George Bush heeft verheugd gereageerd op de vrijlating van zijn landgenoot Robert Polhill, maar voor vriéndelijke gebaren naar Iran ziet hij geen reden. „Daarvoor moet eerst een einde komen aan de gijzeling van nog zeven andere Amerikanen", aldus Bush. Volgens Bush heeft vooral Syrië zich ingezet voor de vrijlating van Polhill. „De rol van Teheran is veel min der duidelijk". Sprak Bush eerder dank uit aan het adres van de regeringen van Syrië èn Iran voor hun hulp, nu noemde de Amerikaanse pre sident de vrijlating een „on voltooide missie". Hoewel Bush Syrië, Iran en de ont voerders sinds zijn ambtsaan vaarding steeds heeft aange moedigd met de belofte dat „goede wil met goede wil be loond wordt", zei hij dat alle gegijzelde Amerikanen in Li banon vrijgelaten moeten voordat er sprake kan zijn van een gebaar van goede wil van Amerikaanse kant. „Ik maak geen gebaren. Ik drijf geen handel met gijzelaars", zei Bush. De klaarblijkelijke rivaliteit tussen diverse groeperingen en regeringen in het Middenoos ten rond 'het gijzelaarspro bleem' geeft de Amerikanen alle reden tot pessimisme. De regering van Iran, die van Sy rië, de PLO, de Islamitische Jihad, allemaal eisen -ze de eer op voor 'het gebaar van goede wil' dat met de vrijlating van Polhill zou zijn gemaakt. Voor de vrijlating van alle ze ven Amerikaanse en tien an dere westerse gijzelaars in Li banon zou een grootscheepse en gecompliceerde internatio nale overeenkomst nodig zijn. Dé gevangenen zijn in handen van uiteenlopende en elkaar bevechtende moslimgroeperin gen, wier eisen onder meer de vrijlating betreffen van vier honderd Arabische gevange nen in Israël en van een aan tal in Kuwayt opgesloten ter roristen. De recente verhevi ging van de strijd in Libanon tussen door Syrië en Iran ge steunde facties, maakt zo'n 'deal' nog onwaarschijnlijker. De langst in Libanon vastge houden Amerikaan is de jour nalist Terry Anderson, wiens vijfde verjaardag als gijzelaar onlangs in de Verenigde Sta ten in een zeer emotionele sa menkomst van familie, colle ga's en politici is herdacht. Een zichtbaar vermoeide Robert Polhill (I) werd gisteren in Da mascus verwelkomd door de Syrische minister van buitenlandse zaken Al Sharaa (r). foto: ap „Ik ben de grootste democraat van de wereld", zegt de man op de cartoon, die Lech Walesa moet voorstellen. Op de cartoon wordt de draak gestoken met Walesa's ambities voor het president schap en zijn veel bekritiseerde autoritaire gedrag. Walesa zelf moest er desondanks toch op lachen. foto: ap GDANSK Het congres van het Poolse vakver bond Solidariteit heeft zijn zaterdag herkozen lei der Lech Walesa, die ver snelde hervormingen wil en president wil worden, gisteren een steun in de rug gegeven. Het eist vervroegde presi dentsverkiezingen volgens al gemeen vrij kiesrecht alsmede „volkomen vrije" algemene verkiezingen, beide te houden in het voorjaar van 1991. De ambtstermijn van de huidige president, Wojziech Jaruzelski, loopt officieel pas in 1995 af. Premier Tadeusz Mazowiecki pleitte op het congres overi gens voor geduld. „De hervor ming van de structuren moet methodisch worden aangepakt om te voorkomen dat de staat gedestabiliseerd raakt". Lech Walesa werd zaterdag met ruime meerderheid her kozen tot voorzitter van de vakbond. Bij de geheime stem ming in het landelijke congres van Solidariteit kreeg hij 362 van de 467 stemmen. Zijn ri valen voor het voorzitterschap van de vakbond, Andrzej Slo- wik en Tomasz Wojcik, liet hij ver achter zich. Zij kregen res pectievelijk 52 en 25 stemmen. In zijn dankwoord verzekerde Walesa, die Solidariteit al vanf de oprichting in 1980 leidt, dat het vakverbond nog moeilijker tijden te wachten staat dan voorheen. Anderzijds, aldus Walesa, heeft Polen eindelijk de kans dichter bij Europa te komen. „We zijn niet slechter of armer dan anderen. Alles is in onze handen. Polen is in onze handen", zo verklaarde hij. Grapjes Eerder op de dag had Walesa voor het eerst tegenover het congres verklaard dat hij be reid is een gooi naar het Pool se presidentschap te doen. Vo rige week had hij van dit voornemen gewag gemaakt toen hij publiekelijk de huidi ge president Jaruzèlski bekri tiseerde voor het trage tempo van de hervormingen in Po len. Walesa verpakte zijn ambitie voor het presidentschap in grapjes en kwinkslagen. Een maal verhuisd naar het presi dentiële paleis zou hij zijn vrienden van het vakverbond daar uitnodigen. „Zou dat niet fantastisch zijn? We kunnen het ons permitteren. We heb ben zoveel voor Polen ge daan", aldus de voormalige electriciën. Hij voer tevens uit tegen de mensen die zich openlijk had den afgevraagd of Walesa wel het juiste karakter en de intel lectuele capaciteiten heeft om president te worden. „De in tellectuelen zijn bang, maar ik kan hen vertellen dat ik thuis al leer lezen. Mijn tragiek is dat de arbeiders me niet meer als arbeider zien en dat ande ren zeggen dat ik nog geen wetenschapper ben". Tijdens het congres herhaalde Walesa zijn kritiek op de hui dige regering. „Tot zover heeft onze overwinning politieke winst gebracht, maar de men sen die twaalf uur per dag werken, merken weinig van de vrijheid. Na deze overwin ning moeten we de mensen snel voedsel geven en geen werkloosheid en prijsstijgin gen", aldus Walesa. (Vervolg van de voorpagina) MOSKOU Het is nog onduidelijk of de Sovjetu nie inderdaad is overge gaan tot een totale blok kade van Litouwen, of dat er alleen sprake is van een heftige psychologi sche oorlogsvoering. De Litouwse vice-premier Ozolas, die zaterdag verklaar de dat alle aanvoer naar de re publiek zou worden gestopt, moest later toegeven dat hij hiervoor nog geen officiële be wijzen had. Wel hield Ozolas vol dat Mos kou opdracht zou hebben ge geven het transport over de weg en het spoor naar Litou wen te staken. Andrei Giren- ko, een secretaris van het cen traal comité van de Sovjet communistische partij die in Litouwen was voor overleg met de Moskou-getrouwe par tij, ontkende gisteren de totale economische boycot. Volgens hem is alleen de toevoer van olie en gas gestaakt. „Plannen voor een totale blokkade be staan niet", aldus Girenko. Er was geen onafhankelijke be vestiging te krijgen voor de le zing van de Litouwse regering, noch die van Girenko. Intussen verblijft de Litouwse premier Prunskiene nog steeds in Scandinavië. Zij heeft toonde zich ingenomen met deze veroordeling. Tot dusver re heeft zij noch van Noorwe gen, noch van Denemarken concrete steun ontvangen. HET RAADSEL VAN STRAAT MAGELHAES N1817 In de buurt van de grot kunnen Rob en Olivier niet Jjven. Niet alleen omdat hun vlet dan kans loopt verpletterd te )rden tegen de rotsen, maar bovendien dreigt het gevaar, dat it zich in de grot ophopende gas tot ontploffing kan komen, gjaarvoor is maar één enkel vonkje nodig en dan gaat de boel de cht in. Maar met de vlet de zee opgaan Is ook een waagstuk, vooral, omdat de lucht betrekt en er kennelijk zwaar weer op komst is. Robs enige hoop is gevestigd op de „Gona", die be trekkelijk dicht in de buurt is. Wanneer hij oostelijk aanhoudt heeft hij de meeste kans het schip in zicht te krijgen. Maar zal de tanker niet hetzelfde gevaar lopen om in de grot te stranden als de andere schepen, die onder bevel van een Van Noort stonden? Communistische hervormer nieuwe president Slovenië BELGRADO De commu nistische hervormer Milan Kucan wordt vrijwel zeker de nieuwe president van Slove nië, de noordelijkste deelrepu bliek in Joegoslavië. Hij ste vent in de gisteren gehouden tweede ronde van de verkie zingen op een ruime zege af. Nadat gisteren twintig procent van de stemmen was geteld, stond Kucan op 56 procent en zijn tegenstander, de centrum rechtse DEMOS-leider Joze Pucnic, op 43,5 procent van de stemmen. De opkomst in Slo venië, dat geldt als de politiek en economisch meest ontwik kelde deelrepubliek, bedroeg zeventig procent. Ook in de buurrepubliek Kroatië, waar gisteren de eer ste vrije verkiezingen van na de oorlog werden gehouden, ging de bevolking massaal naar de stembus. Volgens de eerste cijfers bedroeg de op komst 75 procent. In Kroatië ging het gisteren voor de 3,4 miljoen kiezers om gemeente raden en de eerste ronde van de verkiezing voor twee van de drie kamers in het parle ment. Vandaag komt de derde kamer aan de beurt. Twee we ken later gaan de partijen die boven de kiesdrempel van ze ven procent komen door naar de tweede ronde. Watersnood Noodweer heeft in Australië voor grote overstromingen gezorgd. In Charleville in de staat Queensland moest er een helikopter aan te pas komen om bewoners van de daken van hun huizen te red den. Ook de staten New South Wales en Victoria zijn ernstig ge troffen door, volgens meteorologen, het zwaarste noodweer in honderd jaar. Bij de overstromingen is voor zover bekend een dode gevallen. Daarnaast zijn veel dieren, vooral schapen, omge komen. De materiële schade is enorm. foto: afp Hoofdcommissaris van Brussel gearresteerd BRUSSEL De hoofdcom missaris van de Brusselse ge rechtelijke politie, Frans Rey- niers, is dit weekeinde gear resteerd. Hij wordt verdacht van oplichting en valsheid in geschrifte en het gebruikma ken van valse bewijsstukken. Ook wordt hij beschuldigd van „ongeoorloofde politie-praktij- ken". Reyniers werd aange houden nadat in zijn woning huiszoeking was verricht. De hoofdcommissaris is opgeslo ten in de gevangenis van Nij- vel. Reyniers die tot de be kwaamste speurders van Bel gië wordt gerekend, kwam vo rige maand ook al in opspraak omdat hij contacten onder hield met dubieuze figuren. Hij is het hoofd van de groot ste brigade van de gerechtelij ke politie in België. Aristocraten in cel wegens 'barbaarse' fraude BIRMINGHAM In Groot-Brittannië ziin vier telgen uit een adellijk ge slacht dit weekeinde de gevangenis ingedraaid om dat zij hun tante voor 1,7 miljoen gulden hadden op gelicht. Barones Susan de Stempel, de kwade genius achter het familiecomplot, kreeg zeven jaar cel voor de volgens de rechter „ab soluut barbaarse behande ling" van haar tante, lady Margaret Illingworth. Lady Illingworth sleet haar dagen in een bejaar dentehuis, waar zij in 1986 zonder een cent overleed. De familieledengaven haar de goedkoopst moge lijke begrafenis, terwijl zij het fortuin verbrasten. Daartoe vervalste barones de Stempel 67 documen ten, waaronder Lady II- lingworths testament. De barones bekende schuld zonder een spoor van emo tie, maar haar gezinsleden ontkenden elke betrok kenheid. (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5