Kabinet zet wir- spook' achter slot en grendel Voor alle problemen is een oplossing rtl Willemsorde 175 jaar en zeer oud UNA^NENLAND fttidae Commit MAANDAG 23 APRIL 1990 PAGINA 3 an bekent moord echtgenote iLTE Een 36-jarige man uit Raalte t bekend donderdag zijn 33-jarige w om het leven te hebben gebracht en ouders ernstig te hebben verwond. De pleegde de misdrijven in het huis hij samen met zijn vrouw en zijn ou- woonde. Hij vluchtte daarop per auto. rdagochtend werd de auto in Rheden etroffen. Omdat de politie vermoedde e Raaltenaar zich in die omgeving op- werd een zoekactie op touw gezet bij onder meer een helikopter en een werden ingezet. Aan het einde van de ig was de man opgespoord. Tijdens •rste verhoor legde hij al een bekente- if. Over het motief van de misdrijven ie politie nog niets zeggen. De Gaay Fortman verlaat senaat DEN HAAG PPR-senator Bas de Gaay Fortman (52) heeft zich niet beschikbaar gesteld voor een volgende periode in de Eerste Ka mer. De Gaay Fortman verlaat na twintig jaar de actieve politiek om dat hij meer tijd wil hebben voor zijn werkzaamheden voor de gere formeerde kerk, die hij in de We reldraad van Kerken vertegen woordigt. De verkiezingen voor de Eerste Kamer vinden medio vol gend jaar plaats. Verwacht wordt dat de senator al eerder zijn zetel beschikbaar zal stellen. Hij wordt opgevolgd door voormalig PPR- voorzitter Wim de Boer. FNV wil praten over tweede koopavond WOERDEN De Dienstenbond FNV is bereid met de werkgevers in de detail handel te praten over de invoering van een tweede koopavond. Volgens lande lijk bestuurder G. Toussaint moet dan wel eerst de verruiming van de ope ningstijden van winkels van de baan zijn. Toussaint zegt een tweede koop avond al eerder aan de orde te hebben willen stellen in de onderhandelingen, maar volgens hem werd dit onderwerp „luchthartig afgewenteld". Een tweede koopavond zou tegemoet kunnen komen aan de wens van een deel van het pu bliek om de openingstijden van winkels te verruimen. Jongetje komt niet uit narcose ASSEN Een jongetje van veertien maanden uit Assen is eind vorige week tijdens een operatie aan de neus-amandelen in het Wilhelmina-ziekenhuis overleden. Tijdens de nar cose trad plotseling hart stilstand op. De artsen slaagden er niet in het hart weer aan de gang te krijgen. In opdracht van Justitie in Assen is inmid dels sectie op het li chaampje uitgevoerd. Vol gens de directie van het Wilhelmina-ziekenhuis zijn geen laakbare zaken aan het licht gekomen. De Grave op financiën AMSTERDAM Het VVD-Tweede- Kamerlid F. de Gra ve wordt de nieuwe wethouder van fi nanciën en loco-bur gemeester van Am sterdam. De onder handelingsdelegaties van PvdA, D66, Groen Links en de VVD hebben daar over overeenstem ming bereikt. De PvdA (12 raadszetels) krijgt drie wethou ders in het nieuwe college, D66 twee. Meer geld gevraagd voor alternatieve dierproeven DEN HAAG De overheid zou meer geld moeten uitgeven voor de ontwikkeling van alternatieven voor dierproeven. Bovendien zou hei aan tal proefdieren met minimaal 10 pro cent per jaar moeten atnemen (nu 3 procent) en zou er een verbod moeten komen op proeven die voor defensie-, financiële- of esthetische doeleinden worden gedaan. Dat zijn enkele actiepunten uit een ontwerp- beleidsdocument van de Dierenbe scherming en de Nederlandse Bond tot bestrijding van de' Vivisectie (NBBV). Het wordt morgen, op We- reldproefdierendag, aangeboden aan staatssecretaris Simons van volksge zondheid. Arrestatieteams alleen inzetten bij kans op vuurgevecht DEN HAAG Arrestatieteams mogen uitsluitend worden ingezet bij het over meesteren van verdachten die 'vuur wapen gevaarlijk' zijn. De inzet van dit soort teams is niet geoorloofd als 'slechts' het gevaar bestaat dat de open bare orde wordt verstoord. Dat is de conclusie van de Nationale Ombuds man na een onderzoek naar het optre den van politie-eenheden bij een inval in een huis van het woonoord Lunetten bij Vught in 1988, dat wordt bewoond door Molukkers. De ombudsman con cludeert in zijn rapport dat op geen en kele wijze is gebleken dat de verdach ten vuurwapengevaarlijk waren. ster Ter Beek. ilitairen zijn FOTO: DIJKSTRA atho late ïrk reHrieus over ikije zonjzuinigingen t is i HAAG De bon van militairen zijn fu- over de aangekon- ie c<ie inkrimping van de- irele pie-personeel met 15 :ent in zes jaar. Zij ken dat gedwongen vagen zullen vallen als aantal beroepsmilitai- de komende zes jaar totaal 12.000 wordt tkrompen. Overigens fjiinister Ter Beek ook plan het aantal hstplichtigen terug te ^P0,igen (met circa 7.000). !chis«e Tweede Kamer wordt everleeld gereageerd op de be- ?steliïngsvoorsteOen van bet eslaanet- VVD-fractieleider ^rhoeve noemde de kabi- Desluiten „zwak en erg g". De CDA-fractie spreekt een „evenwichtig pakket 'stellen". Het financie- onêsjstekort (verschil tussen in- hsten en uitgaven van het mod daalt in 1991 volgens plan aarvt 75 procent. De collectie- r uit<astendruk (belastingen en nies) stijgt naar het afge- ken plafond van 53,6 pro- immj (nu 53 2 Volgens genek-fractievoorzitter Brink- DSteul zijn hiermee de financiële datjraken van het regeerak- eeft r overe'nd gebleven. De pinigingen op Defensie Inde hij „verdedigbaar, ge- de gunstige ontwikkelin- jin Oost-Europa". "VdA-fractie is ingenomen de besluitvorming over de irbrief van Wim Kok. Fi- ïeel woordvoerder Mei somde op: „Er wordt snel- •zuinigd op Defensie, die lis ons; de koppeling wordt lopig gehandhaafd en het :dersHjfsleven moet de wir- ipen compenseren. Alle- 1 te 1' zaken waarvoor wij ons ijfK hebben gemaakt. Het autciwe beleid wordt door de urinl"nigingen niet of nauwe- hebf aangetast". parlementaire redactie) DEN HAAG Ondanks de meevallende economi sche groei moet het rijk de komende jaren structu reel 2,8 miljard gulden be zuinigen. Premier Lub bers heeft dat zaterdaga vond na afloop van het kabinetsberaad bekend gemaakt. Minister Ritzen van onderwijs wordt het zwaarst getroffen. Hij moet ruim de helft van de overschrijdingen op zijn begro ting (1,4 miljard gulden) zelf compenseren via bezuinigin gen op de studiefinanciering en op de wachtgeldregeling voor werkloze leerkrachten. Het kabinet had er twee dagen vergaderen voor nodig om de hoofdlijnen van de begroting voor volgend jaar op papier te krijgen. Minister Kok van fi nanciën kon daarbij steeds re kenen op de steun van pre mier Lubbers. De meeste op positie kwam van CDA-minis- ter Andriessen van economi sche zaken, die zich krachtig verzette tegen hogere lasten voor het bedrijfsleven. Pas za terdagavond laat ging de voor malige NCW-voorzitter over stag. Het grootste deel van de 'structurele' bezuinigingen komt voor rekening van alle ministers samen: in 1991 krij gen zij geen prijscompensatie voor niet-materiële uitgaven (opbrengst: 1,4 miljard). De begroting van het ministerie van defensie wordt verder dit jaar bevroren en in 1991 met één procent gekort, hetgeen circa 300 miljoen gulden ople vert. Nog nader uit te werken maatregelen in de gezond heidssector (medicijnen) en in de sociale uitkeringen moeten de rest van het bezuinigings bedrag opleveren. Lubbers het 'wir-spook' veilig achter slot en grendel te zetten. Alle overschrijdingen moeten van af 1 januari j.l. door het bedrijfsleven gecompenseerd worden, luidt het uitgangs punt. Als de werkgevers dit weigeren, dan maakt het kabi net ook de oude tegenvaller van 1,14 miljard in 1989 weer bespreekbaar, dreigde de pre mier. Hoe het bedrijfsleven de wir-rekening precies gepre- Minister An driessen van economische zaken verlaat met twee volle aktetassen het Binnenhof na afloop van het bezuinigings- beraad. FOTO'S: ANP senteerd krijgt, moet nog na der uitgewerkt worden. Lub bers: „Maar we zetten een streep, ook mentaal, onder dit historische probleem". Onderwijsminister Ritzen heeft in het kabinet beloofd deze zomer met een pakket maatregelen te komen om de tegenvallers op de wachtgeld regeling (ruim 300 miljoen) en studiefinanciering (1,1 miljard) in te dammen. Daarbij wordt onder meer gedacht aan een verplichting werkloze leer krachten bij voorrang aan te nemen en het inkomensafhan kelijk maken van de studie beurzen. De strop die Ritzen lijdt als gevolg van de stijgen de studenten-aantallen wordt in principe over alle ministe ries verdeeld. Eenmalig Eenmalige tegenvallers in 1991 (ruim drie miljard gulden) wil het kabinet opvangen met éénmalige bezuinigingsmaatre gelen. Zo heeft Kok het fiat gekregen ook dit jaar aandelen van DSM en/of de Postbank in de aanbieding te doen. Daarmee hoopt hij circa 1 mil jard gulden binnen te halen. Ook zullen belastinggelden over 1991 vervroegd geïind worden. DEN HAAG De op luchting was bijzonder groot toen de ministers za terdagavond laat na ruim twintig uur vergaderen de Trèveszaal in Den Haag verlieten. Met zonnige maar bleke gezichten stapten zij één voor een in hun limousines om opge wekt huiswaarts te keren. Alleen premier Lubbers moest nog wat langer blij ven om het goede nieuws te brengen: het kabinet had zijn eerste grote vuur proef met glans doorstaan. Het probleem waarover de mi nisterraad zich boog, was dan ook niet kinderachtig. Minis ter Kok van financiën had het zijn collega's haarfijn voorge rekend: het kabinet komt in 1991 maar liefst zes miljard gulden tekort. Bovendien dreigde in de volgende jaren nog een strop op de investe ringspremies van ruim drie miljard gulden. De koppeling van uitkeringen aan lonen dreigde verder al volgend jaar onbetaalbaar te worden. Maar: in de science-fiction en in de politiek is niets onmoge lijk. Voor alle belangrijke pro blemen is op hoofdpunten een oplossing gevonden, juichte Lubbers zaterdag. Socialisti sche woordvoerders voegden er later nog verguld aan toe dat het 'nieuwe beleid' van het kabinet volledig ongeschonden door de eerste bezuinigings ronde was gekomen. De kop peling van lonen aan uitkerin gen, het watermerk van het centrum-linkse kabinet blijft voorlopig gehandhaafd en voor het milieubeleid van mi nister Alders is zowaar nog een paar miljoentjes extra vrij gemaakt. Ook voor de reorga nisatie van de politiekorpsen is meer dan een stuiver en een knoop beschikbaar. Schijn De schijn is echter altijd mooi er dan de werkelijkheid. Op het oog moet Defensie volgens de plannen van het kabinet de komende jaren een forse veer laten. De begroting wordt al dit jaar 'bevroren' en voor 1991 zit er een bezuiniging met één procent in de pen. Zo kan Ter Beek prijscompensatie voor niet-personele uitgaven wel vergeten. Opbrengst: ruim 600 miljoen gulden. De aan schaf van nieuw materieel moet op een laag pitje worden gezet, zo is afgesproken. Bo vendien wil Defensie de ko mende zes jaar het personeels bestand met 20.000 mensen (15 procent) inkrimpen. Het is echter nog maar de vraag of Ter Beek bij onze NAVO-part- ners de handen op elkaar krijgt voor deze plannen. Daarbij moet nog bedacht wor den dat het afschaffen van mensen en materieel in eerste instatie alleen maar geld kóst. Veel heil verwacht het kabi net van de inschikkelijkheid van de sociale partners (werk gevers en werknemers). Die moeten hun looneisen voor volgend jaar met een half pro cent matigen om de koppeling betaalbaar te houden. Premier Lubbers sloot zelfs niet uit dat daarvoor bestaande cao's moeten worden opengebroken. Maar vakbondsleiders die vrij willig genoegen willen nemen met slechts een kwart procent koopkrachtverbetering in 1991 terwijl de bedrijven miljarden winst boeken, zijn met een kaarsje te zoeken. Ook met de werkgeversorga nisaties heeft het kabinet nog een appeltje te schillen. De overschrijdingen op de inves teringspremies moeten door het bedrijfsleven vanaf 1 janu ari dit jaar zélf gecompenseerd worden, maar hoe dat moet gebeuren is nog een grote Eenmalig De meeste bezuinigingen be haalt het kabinet uit éénmali ge maatregelen, zoals een ver dere uitverkoop van staats deelnemingen (DSM, Post bank), het boekhoudkundig vervroegd innen van belastin gen en het inboeken van meer economische groei.Daarbij moet overigens aangetekend worden dat een groot deel van de tegenvallers volgens de Centraal Economische Com missie eveneens eenmalig is. Het fraaiste staaltje bezuinigen levert het kabinet wel op het terrein van politie en justitie. In het regeerakkoord was voor het samenvoegen van rijks- en gemeentepolitie geen cent ex tra uitgetrokken. De ministers Dales (Biza) en Hirsch-Ballin hadden weinig overtuigings kracht nodig om hun collega's ervan te doordringen dat het wat naïef is om zo'n grote ope ratie 'gratis' te willen voltooi en. Alleen: waar moest in vre desnaam het geld vandaan ko men? Minister Dales mag dat pro bleem nu gaan oplossen. Wim Kok heeft haar opgezadeld met de opdracht de efficiency van de overheid te verbeteren en zo weer geld vrij te maken voor politie. Zelf gaat Wim Kok ervan uit dat via efficien cyverbetering wel 600 miljoen gulden te verdienen valt. Al leen laat hij wijselijk in het midden hoe lang het zal duren voor dat geld in de schatkist vloeit. PAUL KOOPMAN Bacteriën die tanden aantasten te herkennen AMSTERDAM Met be paalde stoffen (biomolecu len) is het nu mogelijk verschillende bacterie- soorten te herkennen die tandbederf kunnen ver oorzaken. Tot nu toe was het moeilijk om die soor ten te identificeren. Nu de boosdoeners bekend zijn en 'aangewezen' kunnen worden, kan er veel meer aan preventie van cariës worden gedaan. In zijn proefschrift waarop hij woensdag promoveert aan de Vrije Universiteit van I Amsterdam beschrijft J. de Soet de door hem be dachte methode. Eén bacteriesoort stond al be kend als veroorzaker van ca- riës. De Soet ontdekte een tweede, die volgens hem veel belangrijker is. Deze bacterie produceert meer zuren. Bij het eten van suiker vormen be paalde bacteriën zuren die normaal gesproken wel geneu traliseerd worden. Alleen als er veel suiker in de mond komt. raakt het neutralisatie systeem overbelast en gaan de zuren inwerken op het gla zuur. Daardoor kunnen gaatjes ontstaan. Het is in principe mogelijk om bij voorbeeld een tandpasta te ontwikkelen die de kwalijke bacteriën uitschakelt, maar dat zal volgens De Soet nog wel ja ren duren. In het buitenland worden al proeven gedaan met vaccinatie tegen cariës om de bacteriën uit te schakelen. De methode van De Soet, die de juiste bacteriën aanwijst, kan daarbij helpen. arn.lt jsop^SSENAAR Hij Prïjs)rde pas geleden nog ho'e I quizmaster op de ra- WJ de fout ingaan.. De uweisentator wilde weten Ik l de hoogste Neder- ctie.Jdse onderscheiding antie,. ondervraagde gaf goede antwoord, maar iringl quizmaster dacht het ritje (er te weten. En met allf lachje: ,,Die presenta- wist het dus ook niet. echt, de Militaire ilems-Orde is de aller- igste". het woord is commandeur J.F. van Duim, voorzitter de Koninklijke Vereni- Militaire Willemsorde en "aard zelf in het bezit van orde De MWO is een de- ïratische orde, voor ieder- gelijk, en kan ook pos- ii worden verleend. Van m betreurt het echter dat lintje eigenlijk nauwelijks r wordt toegekend. Tot de ede Wereldoorlog kregen ruim 6.000 mensen het ridder kruis, na 1940 werden slechts 200 ridders ingescheven, onder wie keizer Haile Selassie van het voormalige Abessinië, de Engelse koning George VI, de Amerikaanse president Roose velt en koningin Wilhelmina. „Sinds 1940 is de orde veel te krap toegekend. Als je nu zegt dat militairen aan de top het goed hebben gedaan, dan krij gen ze een Leeuw. Ze hebben een militair vak uitgeoefend; vroeger zouden ze de Willem sorde hebben ontvangen. Als het zo doorgaat, zal er nie mand meer zijn om de 200 jaar te vieren. De jongste drager van de orde is van 1925". Zelf ontving Van Duim, vier jaar lang commandant van de onderzeeboot 'O 21', de Wil lemsorde; voor een actie in no vember 1941 bij Gibraltar („ik heb overal de zaak onveilig gemaakt") kreeg hij tevens een hoge Engelse onderschei- ding. Degene die voor „moed, beleid en trouw" een Willemsorde kreeg toegekend, moest kun nen bewijzen (of anderen voor hem) dat hij zich moedig had gedragen. Van Duim heeft het daarmee een beetje moeilijk. Hij noemt het geval van een commandant die een zwaar gewonde machinist uit een brandende machinekamer haalde. De commandant liet daarbij het leven en kreeg de Willemsorde postuum toege kend. „En terecht. Maar op andere schepen werd het niet gezien. Wat heeft zich bij voorbeeld afgespeeld op de on derzeeërs die wij verspeeld hebben. Er zijn gevallen ge weest, waarvan ik zeg: Bela chelijk dat die geen Willem sorde hebben gekregen. Maar ik zeg ook: Wie 'm heeft ge kregen, heeft hem verdiend". Zestig uit binnen- en buiten land afkomstige ridders wo nen deze week de herdenkin gen rond het 175-jarig bestaan bij. Prins Bernhard voert mor gen op het Binnenhof een ce remoniële inspectie uit van alle ridders en vaandels die met een MWO zijn onderschei- Autokerkhof Over de hele we reld werd het af gelopen weekein de Earth Day ge vierd om aan te 4 tonen dat de aar de op een vrien delijke manier kan worden be werkt. In Schie dam gebeurde dat door een auto te begraven op een stukje grond waarover de omstreden rijksweg 19 zou moeten komen. FOTO: ANP tAIBAAI door WILLEM RITSTIER PPR heft zichzelf binnen een jaar op AMERSFOORT De Po litieke Partij Radicalen (PPR) bestaat nog hooguit één jaar. Daarna heft ze zichzelf op en gaat op in Groen Links. Dit heeft het PPR-congres zaterdag besloten in Amersfoort. Een meerderheid schaarde zich achter een resolutie van deze strekking. Per 1 juli kun nen de PPR-leden al een dub bel lidmaatschap krijgen; één op de PPR en één op Groen Links. De PPR ontstond in 1968, als afscheiding van de KVP. Het partijbestuur moet nu van het congres met de an dere partijen in Groen-Links besprekingen voeren over hun opheffing. Dat zijn de PSP, de CPN en de EVP. Om de com binatie tot één politieke partij om te smeden moeten alle deelnemende partijen zich na melijk eerst opheffen. Wat de PSP betreft is dat geen pro bleem, maar de CPN en de EVP hebben daar nogal moei te mee. Zaterdag koos het congres een nieuwe - en laatste - voorzit ter. Klaas-Wybe van der Hoek, nam de voorzittersha mer over van Bram van Ojik. Van der Hoek verweet in zijn toespraak het kabinet-Lubbers te pokeren met de milieumoti vatie van de Nederlandse bur gers. De tegenstrijdige milieu plannen waarmee de ministers keer op keer op de proppen komen wees hij als ordinaire publiciteitsstunts van de hand. Op het congres bleek dat een oud ideaal van de PPR, een progressieve volkspartij, weer nieuw leven wordt ingeblazen. Volgens oud-voorzitter Van Ojik kunnen D66, PvdA en Groen Links volgende week al om de tafel gaan zitten. Bel 020-242316 en informeer naar het effect van Co- adverteren in de dagbladen. Cebuco00

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3