pVO hoopt op matige istelling van Beverwijk Leython op een haar naast kampioenschap Ex-honkballer Ferry Neuteboom verkoopt nu knuppels en kristal ïlijkspel Foreholte Langeweg weer heer en meester op Duindigt turnus shoudt nsluiting CU WELING WALTER DOESWIJK SOLO NAAR ZEGE lGin RT Qeidó&Qowuvnt MAANDAG 23 APRIL 1990 PAGINA 17 IHOUT De dames Foreholte hebben, een slechte eerste onnodig een punt liggen in Ookmeer. eelden gelijk (12-12) het lager geplaatste ifoorhoutsen gingen van start en kwamen net 2-1 voor. Door ,i goede keeperswerk Diana van Dam ivorp en twee breaks gestopt) kon het slechte spel nog even verbloemd worden. Toch kon ook zij niet verhin deren dat OSC uitliep naar een 6-2 voorsprong. Foreholte speelde slordig in de aanval en miste concentratie in de ver dediging. Waarschijnlijk wa ren de dames al met hun ge dachten bij de kwartfinale van de beker op donderdag tegen hetzelfde OSC. Bij een rust stand van 7-3 had Foreholte even de tijd om zich weer vol ledig te richten op de wed strijd van vandaag. In de tweede helft had Jan Kecske- méthy zijn vrouwen de op dracht gegevene om te gaan aanvallen met een extra cir kelspeelster. Dit pakte goed uit en door de ontregelde verdedi ging kon Foreholte terugko men tot 8-7. Elly van Leeu wen, beste speelster aan Voor- houtse zijde, tekende daarna ook nog voor de gelijkmaker (8-8). Het ging gelijk op tot 10- 10. Bij een 10-11 voorsprong verzuimde Foreholte definitief afstand te nemen. Daarente gen kwamen de Voorhoutsen op een 12-11 achterstand. Maar door een bekeken schot van Christien Knigge werd er uit eindelijk toch nog een punt weggesleept uit Ookmeer (12- 12). (Van onze paardesportmedewerker) WASSENAAR In de voorbije vier weken, dat renbaan Duindigt de poorten geopend heeft, zet één draftrainer wel heel nadrukkelijk zijn stempel op de uitslagen: Hugo Langeweg. In zijn entrainement hui zen zo'n zeventig paarden, zeker dertig daarvan win nen geregeld een koers. De in Scheveningen geboren pikeur domineert in alle categoriën. Talentvolle beginnelingen scoren in de koersen voor de aankomende klasse. Paarden als Yick Buitenzorg en Clan Vrijenesse blazen hun par tijtje mee in de „draf-eredivisie". De drafkant nam gistermiddag zeven van de elf koersen voor haar rekening. Driemaal verzorgde Langeweg de ereronde. Met de dit jaar debuterende oud-Derby-winnaar Clan Vrijenesse kende hij wei nig problemen in de G.J. van de Elshout-prijs. Be Quick, een paard dat in de winterperiode regelmatig een woordje meesprak in Hilversum, serveerde aan vankelijk een slakkegangetje, Clan Vrijenesse sjokte in derde positie rustig mee. In de laatste bocht, nog een halve kilometer van de eindstreep, schakelde Langeweg zijn pupil in een hogere versnelling en met een stukje in een tempo van 1.13 werd de con currentie zoek gelopen. Brahms Melodie volgde nog het beste. De kansen van Langeweg leken in het wekelijkse Superkwartet veel kleiner. Count of Holland, een week geleden nog glorieus winnaar, was immers op papier een maatje te groot. Deze schimmelhengst was toen ook veel te snel voor Bianca S die niet verder reikte dan de vijfde plaats. Maar Langeweg meldde na die koers dat hij en zijn paard het slachtoffer wa ren van een ongunstig koersverloop. „Met wat meer ruimte in de slotfase hadden we gewonnen", en dat dit geen grootspraak was, werd gisteren duidelijk. Bianca S - maar ook Count of Holland - kreeg een koers op maat en met een snelle eindsprint werd af gerekend met „de Count", die het met de tweede prijs moest stellen. Eerder op de middag scoorde de Noordhollandse pikeur met Duchess Rider. Don Ber- kum belette een vierde zege. De driejarige merrie Eviva Kievitshof zorgde er wel voor dat Don Ber- kum in een nieuwe recordtijd van 1.17,4 de twee ki lometer moest afroffelen. Eviva Kievitshof gaf hier slechts tweetiende van een seconde op toe. Alleen Action Skoatter was op die leeftijd sneller. De merrie mag nu al worden gezien als één der kanshebbers voor de belangrijkste koers van het jaar, de Derby. Langeweg staat nu met 39 overwinningen tweede op de ranglijst voor het kampioenschap der beroepspi keurs. P. Da iWZ) 2. S;n EN Na de voor- competitiedag het Alphense BVO i|ehoud van een plaats eerste divisie A in gegeven van het lamse Early Bird, versloeg in Maasss- llementum met 90- ojeiderdorp hoopt op >tie naar de uit te tn promotiedivisie winst op Early Bird ste divisie A blijft ook na de voorlaatste competitiedag on gemeen spannend. BVO Al phen versloeg het Maassluisse Elementum, wat door die 90- 94 nederlaag degradeerde. Of BVO mee zal degraderen is nog lang niet zeker, hoewel de huidige stand op de ranglijst daar wel recht op zou geven. Met het Amsterdamse ASVU komt BVO nog in aanmerking, hoewel het onderling resultaat in het voordeel van de Alphe- naren spreekt. In de laatste competitieronde heeft ASVU echter de beste papieren met de strijd tegen Rotterdam Zuid terwijl BVO naar kampioen Beverwijk mag. Om in de eer ste klasse te blijven mogen de mannen van coach Ben Ponsi- oen slechts hopen op een mati ge instelling van de Bever- wijkse gastheren. Het Zaandamse Early Bird had die matige instelling al wel. Net als in voorgaande ja ren lijken de Zaankanters het competitieverloop opnieuw ge weld aan te doen door hun laatste wedstrijden plichtmatig af te doen, beter gezegd weg te geven. Leiderdorp was zater dag een gretig profiterende te genstander. Na een 36-41 rust stand scoorden de mannen van coach Ben Samsom een nuttige 81-74 overwinning. Samson: „Die jongens hoefden niet meer terwijl wij dolgraag de derde plaats wilden pakken. Die instelling bepaalde de wedstrijd." Vreugde alom, te meer daar Rotterdam Zuid in Voorburg van de Festo BW 2 verloor (74-72). Of Leiderdorp in aanmerking komt voor pro motie naar de uitgebreide pro motieklasse hangt af van de nationale bond. Nog steeds is niet duidelijk of de uitbreiding van acht naar veertien clubs doorgaat en ook speelt de op richting van de nieuwe club Rijnland een rol. Waarschijnlijk hoeft Luba Lei den niet bang te zijn volgend jaar op bezoek te moeten bij aartsrivaal Leiderdorp. Leiden won dit weekeinde moeizaam van Locomotief met 93-85. In de damespromotiedivisie viel vrijdag al de beslissing voor MSV. Het verlies van DAS in Landsmeer tegen Landslake Lions bezorgde de Katwijkse dames een onbe zorgd weekeinde. In Nijmegen werd de inhaalwedstrijd tegen Cheetah een forse veegpartij (71-49) voor de gastvrouwen maar een dag later waren de rollen omgedraaid won MSV met 70-64. (N'. I De heren van Sa- behielden aansluiting >p door te winnen van lagse Wings. In een hard bleven de Leidenaars 14 aan de goede kant ie score. HVV haalde punten uit het degrada- i met Saturnus Ridder- 20-22. De handballers Saturnus waren bij al blij dat ze met even- edematen weggingen als ïee ze gekomen waren, 'hak van de Haagse ver- irs werd met zeven straf- n nog veel te coulant be- Voor rust bouwde de ploeg vanuit een zeer gespeelde opbouw aan 1-5 voorsprong, maar amelijk door toedoen ie linkeropbouwer van kwam de thuisploeg te- 4-6 bij rust. In het eer- ivartier van de tweede bouwde Saturnus zijn irong uit, mede doordat Smit de zeven-meters 5 inschoot. In de iets gespeelde slotfase Wings nog wel tot sco- naar Saturnus niet meer aar: 10-14. iren van HV\ wonnen Saturnus in Ridderkerk 0-22. Ondanks de winst iet een slechte wedstrijd de Voorschotenaren. In egin liep HVV uit naar 5 voorsprong om daarna rkerk weer terug te la- dig domen. Dit beeld was te- heefhd voor de wedstrijd, de van HVV namen te ge- elijk afstand. Waardoor 3anfi er insliepen, zodat de te- inder de marge kon ver- m. Over de 20-22 eind- was Auke van Hinte dan llerminst tevreden, eerste klasse speelden de van HVV gelijk tegen iudse Vires et Celeritas HVV begon met een 6-0 ng vanwege het gebrek chotkracht bij de tegen- ers. Dit leidde tot een ac- aele 3-3 ruststand. In de le helft bleef het een ge- igaande en spannende trijd. De Voorschotensen den vooral door middel uitgevoerde breaks hap afmaken door de cir- i]lj eelster. Trainer/Coach 't Mannetje berustte in ilijkspel en vond het een '^'hte einduitslag. ames van Olympia verlo- n de tweede klasse van huisspelende VELO: 17- ilympia liet in de eerste de kans om een grote arong te nemen, liggen, ïrd door de Wassenaarse niet adekwaat genoeg ;ld en ze moesten gaan met een gelijke stand In de tweede helft ging [aanvankelijk wat beter de koploopster. Deson- moest Olympia toezien 'ELO uitliep, door onder vijf strafworpen, naar 7-14 eindstand. FOT LEIDEN De volleyballers van Leython waren afgelopen zaterdag dicht bij het kampi oenschap. Na een goed opge bouwde 0-2 voorsprong liet de ploeg van John Groen het af weten, zodat concurrent Slie- drecht Sport uiteindelijk met dë hoogste eer ging strijken. De volleyballers van Gemini- /Kangeroes verloren deze week twee maal met 1-3. De dames van Gemini /Kangeroes kwamen tot een goede winst op het Enkhuizense Madjoe (3- 2). De Leython-dames degra deren door verlies van het sterke Sliedrecht Sport. Het tweede damesteam van Gemi ni/Kangeroes is gedeeld eerste geworden met SVC. Aanstaan de zaterdag volgt een beslis singswedstrijd voor de Voor schotense dames. In een bomvolle sporthal in Sliedrecht startte Leython zeer voortvarend. In de eerste set speelden de Leiderdorpers oppermachtig (6-15). Uitblin ker Rob Mudde kon door een goede pass zijn aanvallers voorzien van loepzuivere set ups. De tweede set gaf een ge- lijkopgaande strijd te zien. Op gejut door het publiek leek Sliedrecht aan het eind van de set een beslissend gat geslagen te hebben. De Leiderdorpse inhaalrace onder aanvoering van Fer van de Hal en Bas Bloem stak een stokje voor een Sliedrechtse setwinst (14-16). Daarna was het afgelopen met de moegestreden Leiderdor pers. De pass en het blok vie len volledig weg, zodat de te genstander gemakkelijk tot scoren kon komen. Ook een goede middenaanval van Paul de Winter kon verlies in de derde en vierde set niet meer voorkomen (15-6,15-3). De vijf de set was slechts een formali teit (15-13); Sliedrecht Sport was reeds kampioen. Leython kan zich gaan opmaken voor promotiewedstrijden. Gemini- /Kangeroes verloor de afgelo pen week twee keer. Woens dag was het Zoetermeerse Zo- voc te sterk voor de ploeg van Kees de Ridder (3-1) en dit weekeinde ging de laatste wedstrijd van de voor de Voorschotenaren grillig verlo pen competitie ook met 3-1 verloren. Dit keer ging het Voorburgse Tonegido met de eer strijken. Gemini/Kange- roes 2 stond in dubio. Verlies tegen LUSV zou het derde team dat in de eerste klasse speelt een handje kunnen hel pen. In een wedstrijd met veel intimidaties pakten de aanval lend goed spelende Leidse stu denten drie punten. Door de winst van concurrent PVC/Blokkeer 2 op Graficon- /Donar degradeert LUSV naar de eerste klasse. De Merenwij- kers kwamen niet verder dan winst in de tweede set. De Ha genaars, aangevuld met een speler uit het eerste, wonnen voor een enthousiast publiek met 3-1. VCS zonder routinier Peter Franke gebruikte de wedstrijd tegen kampioen Thor 2 om enkele invallers uit het tweede team uit te testen. De Bergambachters waren echter een maatje te groot voor de Sassenheimers (0-3). Leython 3 besloot een goed seizoen met een eervol verlies tegen het sterke Be Fair (3-1). De dames van Gemini/Kan- geroes moesten winnen om degradatie te voorkomen. Na twee gradioos gespeelde sets met een goede Voorschotense aanval en verdediging viel in de derde en vierde set de pass volledig weg. Onder aanvoe ring van Linda Goomans werd het ritme in de vijfde set her vonden (3-2). Leython vocht ook voor de laatste kans. Op ponent Sliedrecht Sport was echter te sterk. De eerste twee sets hadden de Leiderdorpse dames geen vat op de sterke Sliedrechtse service. De derde set was voor de ploeg van Wil lem Spierdijk en ook in de vierde set waren er kansen op winst. De sterke aanval van de tegenstander gaf de doorslag (1-3). Het tweede team van Gemini/Kangeroes stelde de eerste plaats veilig door een eenvoudige winst op het Schoonhovense Acco/DOS 2. In een wedstrijd waarin ieder een de kans kreeg om te spe len, wonnen de Voorschotense dames met 3-0. Het derde team van Gemini/Kangeroes had weinig moeite met het reeds gedegradeerde VS Haag 2. Door de vele spelerswisselin gen ging één set verloren; de overige waren ruim voor de Kangeroes. WW sloot het sei zoen af met een leuke wed strijd waarin hard gewerkt werd. Na setwinst in de eerste set verloren de Wassenaarse dames de overige sets nipt van tegenstander Agon. PEN Nieuweling Wal wijk won gisteren een Mum in Hilversum mid- ■een solo in de laatste zes jen van de wedstrijd. Ro tan Kessel finishte in de lieke Borgenomloop voor |>ren op de achtste plaats. jer Doeswijk zorgde dit keinde voor de enige op ende klassering van de re gionale renners. Zaterdag stond de Hazerswoudenaar aan dë start in de Omloop van Borsele en sleepte daar een zestiende stek uit de strijd. Ferry de Ruiter eindigde als 28e nieuweling. Gisteren ging het de Swift-Casba renner aanzienlijk beter af in Hilver sum en nield hij de rest van het peloton achter zich. Bij de amateurs behaalde de voor Swift-Casba uitkomende Eric Bos zaterdag de tweede plaats in het criterium van Goes. Twaalf kilometer voor het einde van de wedstrijd reed de Moordrechtenaar weg. met Toine Goense, maar ver loor uiteindelijk de sprint-a- deux van de Brabander. Club kampioen Casper van der Meer sprintte bij de amateurs in het Belgische Helzeke naar de 17e plaats. Ondertussen kenden de deel nemers aan de Teleflex-tour rond Schijndel minder voor spoedige tijden. Slechts Pascal Vergeer slaagde er donderdag in een 17e plaats te bemachti gen. Gisteren moest de War- monder echter met banden- pech de koers verlaten. Hen drik-Jan Lagerweij overkwam hetzelfde lot. DEN HAAG Voor Fer ry Neuteboom werd door het befaamde derde- honk-publiek bij de Haar lemse honkbalweek een speciale yell ingezet. „O Neuteboom, o Neuteboom, wat zijn je ballen wonder schoon", jubelden de honkbalfans als de nu 37- jarige Hagenaar zich op de werpheuvel bevond. De pitcher van ADO kwam ongeveer tien jaar uit voor Oranje. „Dat was in de tijd dat we bij WK's altijd laatste werden. Ik heb ge loof ik drie EK's en drie WK's meegemaakt. Het aantal interlands heb ik nooit geteld", aldus Neu teboom, momenteel (jeugd)trainer en bestuurs lid bij de Haagse honkbal club ADO. Alsof hij daar mee nog niet genoeg aan dacht besteedt aan zijn fa voriete sport opende Neu teboom vorige maand in zijn woonplaats een win kel in honkbalartikelen. Letterlijk daarnaast houdt hij zich bezig met de ver koop van Tsjechoslowaaks kristal en het organiseren van low-budget reizen. „Misschien loop ik in het Oostblok tegen nog meer handel aan". De honkbal-nering van Ferry Neuteboom was jarenlang ge vestigd is zijn ouderlijk huis. Als zelfstandige slijtte Neute boom zijn waar vanuit zijn ei gen flat-woning, maar nu hij onlangs is getrouwd brengt Neuteboom de knuppels, handschoenen en helmen van uit een heus winkelpand aan de man. „Het is nu hoogsei zoen. Ik heb gemiddeld zo'n vijf tot tien klanten per dag. Maar die gaan dan meestal wel met dozen vol materiaal weg. Het zijn voornamelijk clubs die hier inkopen. De meeste klanten ken ik dan ook bij naam. Ik moet het niet hebben van jongetjes die voor een pe tje of een sticker komen. Die heb ik dan ook snel uit de eta- Op 1 oktober 1989 nam Neute boom ontslag als chemicus bij Gist-Brocades. „Ik werkte daar vier dagen per week. Op vrijdag, zaterdag en zondag hield ik me bezig met mijn honkbalhandel. Helaas heb ik te lang getwijfeld. Ik had een paar jaar eerder moeten over stappen, maar het blijft een ri sico om je vastigheid over boord te knikkeren". Op 7 maart opende hij de deuren van de ruime ruimte waarin rekken vol met materiaal uit de VS, Taiwan en Korea staan opgesteld. „Alles wat honkbal clubs nodig hebben en bijna alles wat honkballers nodig hebben", meldt de ex-chemi cus. Doorventen Een beetje knuppel kost, bij Neuteboom, zo'n 150 gulden en voor een handschoen gaat minstens hetzelfde bedrag over de tafel. „Handschoenen worden vaak gekocht door clubs, die dat dan weer door- venten", weet hij. „Een goeie helm kost veertig, vijfenveer tig gulden. Veel honkballers maken de fout een helm te kiezen die lekker zit. Maar het gaat natuurlijk om de veilig heid. Ik voel me ook min of meer verantwoordelijk en dus gaan die slechte helmen eruit. Ze zijn even duur. De bond zou die goeie helmen gewoon verplicht moeten stellen in plaats van alleen maar de ver plichting een helm te dragen", vindt de voormalige interna tional. Dank zij zijn vaste klanten kring hoefde Neuteboom voor zijn honkbaltoko (annex woonhuis) niet te zoeken naar een stek in een winkelstraat. „Toch lopen hier veel mensen langs", glundert Neuteboom. „We zijn dan ook van plan op den duur ook onze kristal-col lectie uit te stallen". Achter de nu nog met vitrage bedekte ramen moeten binnenkort vi trines verschijnen met kristal. „Van grote vazen tot kleine beestjes van vijftien gulden", maakt hij reclame. „Tsjecho- slowakije barst van het kristal. Die beestjes zijn echt handge maakt", toont hij. „Vroeger ge beurde dat door gevangenen, maar die hebben ze laten gaan", weet Neuteboom. Muilkorf Behalve kristal haalde Neute boom daar ook zijn waakhond Devuska vandaan. „Die naam staat voor „klein meisje", maar als ik hem uitlaat doe ik haar wel een muilkorf om. Het ras is Tatra, wat ook een Tsje chisch hooggebergte is. Mijn andere hond heet Jacky, die komt uit Nederland". In zijn tijd als actief honkballer maakte Neuteboom kennis met Tsjechoslowakije. „Ik ben er toen een aantal keren ge weest voor het geven van coach-clinics. Nu kom ik er gemiddeld nog één keer per' drie weken. Of er inderdaad veel veranderd is? Ach, dat valt erg tegen. Nothing really changed, zeggen de Amerika nen. Wat er veranderd is, is dat er nu andere mensen cor rupt zijn. Maar een ommekeer, nee! Eigenlijk is het net als in Nederland. Hier merk je er uiteindelijk ook weinig van als er een politieke ommekeer is". Neuteboom, die ook nog stoute plannen heeft voor het openen van een kunst-ateliertje naast zijn honkbalshop, houdt zich tenslotte ook nog onledig met het organiseren van wat hij zelf noemt „low budget-rei zen". Naar, uiteraard Tsjechoslowakije. „Dino Tours, heet het bedrijfje dat ik twee jaar geleden met een compag non heb opgezet. We organise ren busreizen, onder meer ge koppeld aan wildwater-kano- tochten, naar het Oostblok. Mijn vrouw is nu aan het on derzoeken wat er mogelijk is in Canada en Alaska en in au gustus gaan we ons ook oriënt eren op Siberië. We organise ren die reizen vooral voor sportclubs en scholen. Zo heb ben we nu de honkbalafdeling van Laakkwartier in Tsjecho slowakije zitten", meldt Neute boom, die als motto hanteert „liever een markt aanboren dan veroveren". Daarin past zijn veronderstel ling: „Met het openstellen van de grenzen zullen volgend jaar waarschijnlijk ook een hoop scholen belangstelling gaan to nen. Dus stellen we nu pogin gen in het werk een hotelletje te kopen. Want om het daar zelf te regelen is een drama. Constant ellende, joh. Dan verhogen ze van de ene op de andere dag ineens weer de koers met twintig procent. Maar het voordeel is dat je nu makkelijker het land in en uit kan". Daarbij is nog wel een visum vereist en dus wordt Neuteboom herhaaldelijk ge acht iets in te vullen in het vakje „beroep". „Dat wissel ik maar een beetje af", aldus de honkbal wi nkelier. ROB LANGEVELD Ferry Neuteboom ziet onder meer handel in honkbalartikelen en Tsjechoslowaaks kristal. Jacky (links) en Devuska waken over de eigendommen. foto: milan konvalinka

Leidse Courant | 1990 | | pagina 17