aat jongeren dienstplicht ervullen in politiekorps Rekening-rijden krijgt mensen niet uit auto Forse discussie" in kabinet over kaderbrief Nu op de ontnuchtering inspelen" Akkerbouwers gaan met trekkers naar Brussel INAr" -HIN NENLAND EcidócGotvumt ZATERDAG 21 APRIL 1990 PAGINA 3 ^Ronselpraktijken verkiezingen" )GRAAF Diverse onlangs gekozen leden e nieuwe gemeenteraad van Landgraaf heb- ch schuldig gemaakt aan „ongeoorloofde ron- ktijken". Dit beweert althans de lokale groe- Vrouwen-Appèl, die gisteren een uitvoerige le m i over de gang van zaken voor en tijdens de ïenkie raadsverkiezingen heeft ingediend bij de ale kiesraad in Den Haag. Aan de kiesraad gemeld dat heel wat van de bijna 4.500 vol- stemmen geronseld zijn bij jonge kiezers, on eer door een schooldirecteur alsmede bij ou door bestuursleden van het welzijnswerk en 'r di en woningbouwvereniging. Bijzonder schrij- noemt Vrouwen-Appèl een geval van een die hardhandig naar een stembureau werd :ht door een kandidaat-raadslid. De betrok- ver° andidaat is uit het stembureau verwijderd, den Meer auto's verkocht AMSTERDAM In de eerste drie maan den van dit jaar zijn er meer auto's verkocht in Nederland dan in hetzelfde tiidvak van 1989, zo heeft de RAI gisteren bekendge maakt. De RAI tekent daarbij aan dat de cijfers dit jaar negatief zijn beïnvloed door de acties van de akkerbouwers bij de kentekenregi stratie in Veendam. Er werden dit jaar in het eerste kwartaal 177.722 wagens ver kocht, wat een stijging van 2,1 procent in hield ten opzichte van de 174.101 stuks van 1989. Uit de cijfers van de RAI blijkt dat de ver kopen van wagens van Oosteuropese make lij sterk terrein verliezen, dat de afzet van de Japanners toeneemt maar Toyota achter blijft en dat bij de Europese wagens Fiat en Ford tegen een daling aankijken. Opel is het meest verkochte merk gebleven. CFO houdt vast aan 6 procent UTRECHT De leden van de christelijke vakbond CFO houden onverkort vast aan de geëiste 6 procent voor verbetering van de arbeidsvoorwaarden in het Kruiswerk (20.000 werknemers). Zij hebben dat giste ren besloten op een ledenvergadering in Nijkerk. Acties in de sector (wijkverpleging, kraamzorg en tuberculosebestrijding) zijn volgens CFO-bestuurder H. Stapel „absoluut niet uitgesloten". Anders dan in het zieken huiswezen en in de bejaardenoorden lijkt overigens het verschil tussen het bod van de werkgever, de Nationale Kruisvereniging (NK), en de eisen van de bonden die aan de cao-onderhandelingen deelnemen (AbvaKa bo, CFO en LAD) niet onoverkomelijk. Vertraging dreigt bij treinverkeer UTRECHT Vanwege een staking van het rij dend personeel van de Ita liaanse Spoorwegen zullen de treinverbindingen met Italië komende week mo gelijk vertragingen oplo pen. Dat hebben de Nederland se Spoorwegen meege deeld. Het Italiaanse trein personeel legt van maan dag 23 april 14.00 uur tot dinsdag 24 april 14.00 uur het werk neer, en van donderdag 26 april 14.00 uur tot en met zaterdag 28 april 14.00 uur. Auschwitz Comité naar Wageningen WAGENINGEN Het Auschwitz Comité is van plan de jaarlijkse herdenking van de Duitse capitulatie op 5 mei in Wageningen weer bij te wonen. Dat heeft voor zitter A. Fels meegedeeld. Vorig jaar weigerde het comité naar Wageningen te gaan uit verontwaardiging over de wijze waarop de toenmalige vice-voorzitter van het Nationaal Comité Herdenking Capitulatie 1945 Wageningen. oud-ver zetsman C C. van den Heuvel, zich in Vrij Nederland over de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog had uitgelaten. Van den Heuvel heeft zich onlangs teruggetrokken als vice-voorzitter van het Nationaal Comité. Dat en het feit dat de herdenking „vreselijk belangrijk" is, heb ben er volgens mevrouw Fels toe geleid dat het Auschwitz Comité dit jaar wel in Wageningen aanwe zig zal zijn. Volgens de oud-verzetsman had het Auschwitz Comité zijn woorden destijds verkeerd begrepen. Helikopter redt zinkende kotter IJMUIDEN Een actie van een marinehelikopter heeft gisteren voorkomen dat de Engelse kotter „Even Tide" op biina 150 kilometer ten noordwesten van Den Helder is ver gaan. Het vaartuig was op sleeptouw naar Den Hel der. De „Even Tide" vroeg om hulp omdat het aan een gat in de romp ten on der dreigde te gaan. De helikopter kwam te hulp en na enkele uren lukte het de opvarenden meer water uit het schip te pom pen dan er in stroomde. ft-SENATOR BOORSMA WIL MANNEN EN VROUWEN INZETTEN HAAG De politie- ;en kunnen met tien t worden uitge- als in Nederland maatschappelijke tplicht wordt inge- voor mannen en ken. Dat heeft een iêer ef effect op de be- elin jng van dg kleine naliteit. etoogde het Eerste-Ka- i Boorsma (CDA) giste- jdens een conferentie in aagse Instituut Clingen- nho,ver bet afschaffen van litaire dienstplicht. Vol- ioorsma is het de hoogste le militaire dienstplicht jongens om te zetten in ociale dienstplicht voor schoolverlater. „Het is w. elijk dat een kwart van ja igeren in dienst moet en rest om allerlei redenen t OU g ei in li ïincontrole geneert weinig l?gS OP erai ITRICHT Alle trei- on€ ussen Maastricht en de j che grens bij Eijsden zijn tussen 12 en 20 uur ief gecontroleerd door am van dertig leden van spoorweg- en gemeente- 1 plus de koninklijke ma- issee en de douane. Senator Boorsma: „Gelijke rechten en gelijke plichten" de dans ontspringt", aldus Boorsma. „Daarnaast past mijn idee in de emancipatie van de samenleving, waarin iedereen gelijke rechten en plichten heeft". Boorsma, hoogleraar te Twen te, stelde dat de maatschappij schreeuwt om een verbetering van het milieubeleid, de crimi naliteitsbestrijding, en de ge zondheids- en bejaardenzorg. Dit zijn de terreinen bij uitstek om de relatief goedkope jonge ren in te zetten, aldus Boors ma: „Het kostenprobleem is op te lossen door de vergoeding voor de dienstplichten laag te houden". Door een dienst plichtige politie zouden „ech te" agenten meer tijd kunnen besteden aan het zware werk, meent Boorsma. „Bovendien krijgen de korpsen op die ma nier meer vrouwen in dienst". Bijval Boorsma kreeg bijval van zijn partijgenoot uit de Tweede Kamer De Kok. Maar volgens De Kok is de politiek nog niet rijp voor de invoering van een maatschappelijke dienstplicht. Hij twijfelt er echter niet aan dat dit binnen afzienbare tijd wèl zal gebeuren. „In 1996 is één op de vier schoolverlaters nodig voor een functie in de zorgsector. Zo'n situatie maakt de noodzaak van sociale dienstplicht actueel". Voorlopig moet De Kok het echter doen met het plan van zijn fractiegenoot Frinking om de dienstplicht met twee maanden te verkorten. Boors ma verweet De Kok dat hij de politieke haalbaarheid boven het principe stelde. Maar deze kritiek zette De Kok niet tot daden aan. Wetenschappelijk medewerk ster Van Eijden van de Eman- cipatieraad vond dat vrouwen niet hoeven mee te doen aan de sociale dienstplicht. Vol gens Van Eijden moeten man nen via de sociale dienstplicht eerst maar eens de achterstand inhalen die zij op de vrouw hebben op het terrein van huishoudelijk en vrijwillig werk. Onderzoeker Siccama van het Instituut Clingendael wil dat de dienstplicht wordt afgeschaft en dat er slechts een klein professioneel leger overblijft. Zijn collega Homan daarentegen meent dat de dienstplicht in stand moét blij ven, omdat een krijgsmacht met alleen beroepssoldaten zich van de samenleving ver vreemdt. Weerzien Ex- Ravensbruck- gevangenen ontmoeten elkaar op de jaarlijkse herdenking op het Amsterdamse Museumplein van de slachtoffers van dit nazi- concentratie kamp voor vrouwen. Het is dit jaar 45 jaar geleden dat het kamp, waar ongeveer 115.000 vrouwen hebben vastgezeten, werd bevrijd. FOTO: ANP DEN HAAG Invoering van het rekening-rijden in de Randstad zal nauwe lijks leiden tot meer ge bruik van het openbaar. Dat blijkt uit onderzoek van het ministerie van verkeer en waterstaat. Het aantal deelnemers aan de ochtendspits zou wel afnemen, met 27 procent. Oorzaak hier van is dat meer mensen de „dure" spits mijden en op an dere uren van de weg gebruik maken. Het rekening-rijden (elektronische tolheffing) zal, als minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat hier voor de goedkeuring van het kabinet krijgt, vanaf 1994 wor den ingevoerd. Het onderzoek is volgens een woordvoerder van Verkeer en Waterstaat „een van de deel onderzoeken" die hebben plaatsgevonden of op stapel staan voor de ontwikkeling van een „landelijk model" voor het rekening-rijden. Bij het onderzoek is er van uitge gaan dat rekening-rijden circa 20 cent per kilometer gaat kos ten. De invoering ervan zou ook in de avondspits tot min der drukte leiden: 15 procent. Het onderzoek zal binnenkort aan de Tweede Kamer worden aangeboden. Het CDA-kamerlid Hennekam zei in een reactie het reke ning-rijden naar aanleiding van de nieuwe gegevens niet definitief te willen afwijzen. „Het kabinet is nu eerst aan zet". isultaat van de actie was ocessen-verbaal. Dertien overtreding van de ion: idelingenwet en tien overtreding van de opi- •t. Van de aangehouden ëizigers bevindt zich nog arrest. Het betreft een il in Nederland verblij- buitenlander. De hoe- iid aangetroffen verdo- middelen bleek erg ge- tegenstelling tot de ver ingen van de politie, om- controle werd gehouden [rond van regelmatige ln{j ten over overlast veroor- door drugsgebruikers en :rs. Vanuit België komen :r trein naar Maastricht aar verdovende middelen pen. In de trein worden :rder verhandeld of soms goeT oorlijn komen rijden, op- Een chauffeur stort de laatste lading vuil in de afvalverbranding sinstallatie in Zaandam. De sluiting van het complex maakt deel uit van de plannen voor de toekomst van de afvalverwerking in Noord-Holland. FOTO: ANP DEN HAAG Het kabinet heeft gisteren na een dag ver gaderen evenmin overeen stemming bereikt over de 'ka derbrief' van minister van fi nanciën Kok, waarin tal van bezuinigingsvoorstellen wor den gedaan om tegenvallers op de begroting van 1991 (totaal zes miljard) te compenseren. Volgens de rijksvoorlichtings dienst werd er „fors-gediscus sieerd" over de brief zonder dat op een van de hoofdpun ten al overeenstemming werd bereikt. Ook de nieuwe wir-te- genvaller van drie miljard die minister Andriessen van eco nomische zaken op tweede Paasdag aankondigde, baart het kabinet kopzorgen. Vanmorgen om tien uur kwam de ministerraad na een avond van 'bilaterale' onder handelingen opnieuw bijeen in een poging de eindjes alsnog aan elkaar te knopen. Ver wacht werd dat Kok en Lub bers samen een compromis voorstel op tafel zullen leggen, waar vervolgens verder over onderhandeld wordt. Twee direct betrokken minis ters, Van den Broek van bui tenlandse zaken en Alders (VROM) moesten vandaag overigens verstek laten gaan wegens verplichtingen in het buitenland. Van den Broek verzet zich tegen een te forse bezuiniging op Defensie en vertrouwt er naar verluidt op dat Lubbers dit standpunt in de raad zal verdedigen. Alders moet de discussie over zijn NMP-plus en de verkeersplan nen van Maij-Weggen vanuit Ierland volgen, waar de Euro pese milieuraad vergadert. GEHEELONTHOUDERS VERWIJTEN OVERHEID LAKSHEID r>r> DEN HAAG Nederland is nu rijp voor wettelijke maatre gelen die het alcoholgebruik aan banden leggen. Als de re gering nog langer wacht is het maatschappelijk draagvlak verdwenen. Deze boodschap zendt de Algemene Neder landse Drankbestrijders Orga nisatie (ANDO) vandaag nog aan staatssecretaris Simons van WVC. „Een wassen neus". Zo oor deelt de ANDO tijdens haar jaarlijkse ledenvergadering over het alcoholmatigingsbe- leid van de regering. Sinds de regering vier jaar geleden de alcoholnota presenteerde is er volgens de club van vijfdui zend vergrijsde geheelonthou ders veel gekletst, maar niets gedaan. „Er wordt op radio en televisie nog steeds reclame gemaakt voor alcohol en de accijnzen op alcohol zijn niet verhoogd ten gunste van af schaffing van de accijns op frisdranken", klaagt voorzitter Y. Dijkstra. Hij verwijt de overheid laksheid, omdat in 1986 al voorstellen zijn gedaan over reclame en accijnzen, maar de woorden door politie ke meningsverschillen nog niet in daden zijn omgezet. De overheid heeft weliswaar een grote voorlichtingscampagne gehouden ('Drank maakt meer kapot dan je lief is'), maar daar doet de ANDO wat sma lend over. Het Alcoholbureau van het ministerie van WVC daarentegen is heel tevreden over de actie. Of het de ver dienste is van de campagne, weet het ministerie niet, maar feit is dat het alcoholgebruik sinds 1986 met acht procent is afgenomen. Nederland telt weliswaar nog 625.000 mensen die dagelijks acht glazen of meer drinken, maar toch zijn we de laatste ja ren gematigder gaan drinken en staan we minder tolerant tegenover alcoholgebruik. Dronk in 1986 nog vijftien procent van de bevolking elke dag, nu is het tien procent. De consumptie van negen glazen bier op een feestje werd in 1986 normaal gevonden. Nu vinden de meeste mensen bij vijf zes glazen dat de maat vol is. Ook jongeren gaan verstandi ger om met alcohol en de bier brouwers spelen met alcolho- larm bier gretig in op die ver anderende mentaliteit. Onge veer 2,5 procent van het bier dat wordt geschonken, bevat (nagenoeg) geen alcohol en naar verwachting zal dit per centage nog fors stijgen. De ANBO is niet blind voor de meer kritische houding van mensen tegenover alcoholge bruik. Integendeel. De organi satie vindt dat de overheid op de 'ontnuchtering' moet in springen. „We moeten het ijzer smeden als het heet is. Als de nieuwe staatsecretaris Simons het ook nalaat om maatregelen te treffen, dan is het maat schappelijke draagvlak binnen één a anderhalf jaar verdwe nen. Je merkt nu al dat de kri tische houding van mensen aan het verslappen is; geluiden op feestjes dat het allemaal niet zo'n vaart loopt", meent Dijkstra, in het dagelijks leven burgemeester van Niedorp. Als Dijkstra als burgemeester wat te vieren heeft, wordt er geen druppel alcohol geschon ken. Lubbers en Kok zouden daar volgens hem een voor beeld aan moeten nemen. „In navolging van minister-presi dent Johannes Rau van één van de Westduitse deelstaten zou ik Lubbers en Kok willen vragen in functie geen alcohol te gebruiken en tijdens veel voorkomende gesprekken over drankjes nadrukkelijk in woord aan te geven dat het al coholvrije alternatief in veel gevallen verkieslijk is", aldus Dijkstra. MONIQUE VAN DE VEN pii tofvtECHT De regiona- ii ctiecomité's van ak- grojiouwers en de drie :rale Landbouw Orga- hebben gisteren Dten woensdag te gaan onstreren tegen het ipese landbouwbeleid. Seven daarmee gehoor de oproep van de 'koepelende Europese bouworganisatie 3A om die dag mas- in Europa te demon- ren. Die dag hervatten ministers van land- w in de EG hun over- delingen over de nieu- land bouwprijzen. Volgens woordvoerder K. Dijkstra zullen de boeren met diepladers, geladen met in to taal zeker veertig trekkers, naar de Belgische hoofdstad reizen. Mogelijk gaan nog meer trekkers. Of de actie in Brussel publieksvriendelijk is, of dat blokkades worden ge vormd, liet hij in het midden. „Als we in Brussel zijn, zien we wel wat we dogn. De vraag is hoe de Belgische autoritei ten reageren". De drie CLO's staan garant voor de kosten van het ver voer. Die bedragen enige hon derden guldens per trekker. Een tweede actie wordt die zelfde dag gehouden in Zuid- Limburg. Tussen de 600 en 700 Nederlandse en Belgische boe ren gaan met ongeveer 200 trekkers naar Maastricht. Daar willen ze een petitie overhan digen aan de goeverneurs van Nederlands en Belgisch Lim burg. Een derde actie is een onder steuning door ongeveer hon derd Groningse boeren van acties van Westduitse boeren in Bonn. De Groningers gaan met bussen naar de Westduitse hoofdstad. Daar zullen boeren met ongeveer duizend trek kers een massale demonstratie houden. De eerste Westduitse boeren gaan maandag al op weg naar Bonn. De actiecomité's zullen vóór woensdag geen andere acties organiseren. Of zij daarna nieuwe acties, al dan niet met steun van de CLO's, zullen voeren, laten zij afhangen van de resultaten in Brussel en de snelheid waarmee de Neder landse overheid invulling geeft aan de nationale steun maatregelen voor de akker- Voor die maatregelen heeft het kabinet deze week voor de periode 1990 tot en met 1994 90 miljoen gulden extra uitge trokken. Bovendien heeft mi nister Braks van landbouw de Kamer donderdag toegezegd dat hij zonodig enige tientallen miljoen guldens extra wil uit trekken voor bedrijfsbeëindi ging- AAIBAAI' door WILLEM RITSTIER Anjer Waar prins Bernhard ook gaat of staat, de anjer in zijn knoopsgat mag niet in de verdrukking komen. Dus ook niet onder de veiligheidsriemen van de helikopter, waarmee hij gisteren van Leeuwarden naar Soestdijk terugvloog. In Leeu warden had de prins de nationale luchtvaartten toonstelling Fly 45 geopend. De expositie geeft een beeld van 45 jaar luchtvaart. Boeren en tuinders houden vast aan aaw DEN HAAG De vijf centra le organisaties van de midden stand, de boeren en tuinders in Nederland hebben er in een brandbrief aan de Tweede Ka mer op aangedrongen uitke ringen voor arbeidsongeschik te en oudere zelfstandigen die hun bedrijf beëindigen onver kort te handhaven. Zij reageren in hun brief op de aankondiging van staatssecre taris Ter Veld dat de toegang tot de Algemene Arbeidsonge schiktheidsuitkering (aaw) wordt verminderd waarbij de aparte uitkeringsregelingen voor oudere en arbeidsonge schikte werknemers en zelf standigen (ioaw en ioaz) wor den afgeschaft. Dat betekent dat voor 15.000 zelfstandigen de aaw-uitkering wordt beëindigd of verlaagd, aldus voorzitter Ten Hoopen van het NCOV, die de brief mede heeft verstuurd namens het KNOV (de middenstands bonden), de katholieke boe- ren- en tuindersbond, het ko ninklijk Nederlands landbouw comité en de Nederlandse christelijke boeren- en tuin dersbond. De suggestie van de staatssecretaris van sociale za ken dat ouderen met een ioaw of ioaz-uitkering vrijwel even goed af zouden zijn met een bijstandsuitkering waarbij het eigen vermogen deels niet tot uitkeringskortingen zou lei den, wijzen de organisaties als irreëel van de hand.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3