Tenniscompetitie meer dan alleen recreatie p ll mal Ie pi' Je vecht voor Njord, Leiden en Minerva" Ccidöc Qowuvnt ZATERDAG 21 APRIL 1990 PAGINA 35 :lvak- :'e jai t ga;J sma; otet dri< na de cocht. j the- s ge LEIDEN - De nationale tennis competitie mag zich dan in een on gekende populariteit verheugen, in de top ervan spelen de pecunia een doorslaggevende rol. De veelal drukbesproken teamgeest, die nog steeds de basis genoemd wordt voor zelfs de hoogst spelende teams in elke vereniging, is en wordt steeds meer vervangen door een doelgericht aankoopbeleid en het inzetten van speelsters en spelers op die punten, waar versterking nodig is. Handhaven van het huidi ge niveau in Leiden zal alleen via deze weg kunnen geschieden. De uitslagen van de eerste speelronde bewezen eens te meer, dat de Leidse ten- nishoofdklasser Unicum nog louter voor de sterkste opstelling zal moeten kiezen. De 5-3 nederlaag tegen Frisselstein drukt de Noorlanderformatie meteen op de laatste plaats van de afdeling, de andere zes teams kwamen in drie tweetallen alle tot een 4-4 gelijkspel. De verschillen in deze hoofdklasseafdeling zijn uiterst mi nimaal, zodat elke gewonnen wedstrijd een stap verder van de twee degradatie plaatsten betekent. Coördinatie Zondag speelt Unicum de uitwedstrijd tegen Bosheim. De Bussumse club is een voorbeeld van een vereniging, waar het resultaat voorop staat en waar speelsters en spelers op die plaatsen worden inge zet, waar de noodzaak dat vereist. Wat dat betekent, ondervond Hillegom, dat de eerste speelzondag direct met de voor de hoofdklasse bestemde Babette Eysvo- gel en met een 5-3 nederlaag werd ge confronteerd. Een geblesseerde Inge Commissaris moest vervangen worden en dus speelde Eysvogel gewoon bij de reserves. De coördinatie werd bij Bos heim in handen gelegd van Johan Korte- bein, die voor de komst van bondscoach Stanley Franke als landelijk coördinator jeugd-trainingen en toernooien fungeer de. Unicum kan in Bussum niet alleen stui ten op oud-kampioenen als Hester Wit voet, Digna Ketelaar, Wim Groeneveld en Vincent van Gelderen, maar ook re kenen op een aantal taktische vondsten van coach Kortebein. De Leidenaars zet ten daar in ieder geval de goede vorm van dit moment bij Paas A-toernooi winnares Jacqueline van Wijk en toer- nooi-finalist Jorn Dankaart tegenover. Pikant detail is, dat de laatste vorig sei zoen nog in de hoofdmacht van de Bus- sumers aantrad. Naast dit leidende twee tal zullen ook Angelique Lodewijks en Kees-Jan Schuilenburg worden opge steld, maar is het meespelen van Bionda Zonderop afhankelijk van het herstel van de enkelblessure bij de buitenlandse inbreng in het derde team, Laurie Jack son. Carel de Bruyn coördineert het vlagge- schip bij Dekker Warmond. Ondanks de onverwachte nederlaag tegen de reserves van Z'67 blijven de Warmonders een toonaangevende kandidaat voor de titel. De veertien dagen tussen de eerste en tweede speeldag is door de Dekker-coach gebruikt om Kevin Lubbers aan de Ne derlandse omstandigheden te laten wen nen. Pascalle Druijts en Amy van der Linden hebben in combinatie met de Unicum-meisjes vooral in het spelen van dubbels gewonnen. Dekker-speler Michael van den Berg gébruikte het Paasreces om het wedstrijdritme mid dels het Noorlander Paas A-toernooi verder op te vijzelen. Tweede klasse Op papier kan en mag het tweede team van Thor RW uit Den Haag niet als een lastig obstakel omschreven worden. Ed win Baan, Martijn Belgraver en Robin Urban zullen het tegen de Dekker-spe lers Kevin Lubbers en Michael van den Berg niet redden. De Haagse meisjes Wendy Koutstaal en Mariska van IJzer- loo zullen het de Dekker-dames wel heel lastig maken. Thor-coach Ronald Ber kenbosch gokt zelf op een 4-4 stand, maar daar heeft Dekker uiteraard een andere mening over. De 'Leidse' teams in de tweede klasse gaan een 'warme' zondag tegemoet. Hil legom ontvangt thuis Rapiditas uit Nij megen, dat in Nicole van Kerkhof over een A2-speelster beschikt. De Nijmeegse verwierf die status door in de door haar gespeelde B-toernooien minimaal de fi nale te halen en daarmee zoveel punten te verzamelen, dat een promotie la Jan-Willem Lugthart op haar van toe passing werd. Omdat ook Floor Smits over het oude overgangs A-niveau be schikt, krijgen Petra Wessels en Cindy Berkhout het lastig en zullen de punten vooral van de heren vandaan moeten komen. Voor Marco van Trigt en Mar cel Vink liggen daartoe goede mogelijk heden tegen Bart van Onna en Tom Heskes. De Merenwijk heeft na zondag een indi- katie over de sterkte van Halfweg uit Spijkenisse. Het Amersfoortse Fléhite, dat bij de Meren wij kers op bezoek komt, verloor zondag kansloos van deze kampioenskandidaat. Toch beschikt het team uit het district Utrecht in Rob en Paulien van Dommelen over klinkende namen, terwijl Erwin Clarenbach en Ma- thilde Heusinkveld eveneens garant staan voor een goede BI-partij. Coach en mixed-speler Herman van der Capel- len rekent opnieuw op een overwinning, waarmee het spelerskwartet Freek Tanis, Mark Fleischeuer, Irma van Seeter en Nathalie van der Voort de vorig jaar veroverde promotie in ieder geval heeft veiliggesteld. Ook Unicum 2, dat in dezelfde klasse als De Merenwijk uitkomt, weet dan zijn plaats op de ranglijst. Want niet alleen Halfweg scoorde heel hoog, de opponent van zondag, Bakkum 2 startte zelfs met een 8-0 zege. Martijn Krans en Mare Nagelkerken zijn zeker niet kansloos te gen Joost Franken en Michiel Jonker. De strijd tussen Jeanine Gelevert-Jünger en Miijam Siemerink en het Bakkum- duo Judith Kos en Esther Biesterbosch zal gelijkopgaand zijn. Het Leiderdorpse De Munnik ontmoet een oude bekende. Twee jaar geleden miste de club van de Plantage de promo tie naar de toenmalige overgangs A te gen Oud Beijerland op één set. Zondag Unicum-speler Jorn Dankaart treedt morgen tegen zijn oude clubBcsheim, in het strijdperk. FOTO: ANDRÉ VAN HA.4STEREN kan revanche genomen, de Zuidholland se eilandbewoners steunen nog steeds op A-speler Marco Meeldijk en zijn sterke steun in de persoon van Marco Doff. De dames van Oud Beijerland zijn de door Marquérite Patiwael, Monique Lange- laan en de wellicht opgestelde Christel Verwoert te nemen horde. PETER KLEIN Programma: Derde klasse: Leidse Hout 1 - Benne- broek l;OLTCOegstgeest 1 - Heerenduin IJmui- den 1Popeye GS 3 - Zee en Duin 1TEAN Al phen a.d. Rijn 1 - Spatter Wormer l ;E)ekker War mond 2 - Soest 2; Victoria Rotterdam 4 - Casino Noordwijk 1; Nieuw Vennep 1 - HLTC Hilver sum 3; Dash '35 Dordrecht 2 - De Munnik Lei derdorp 2; Noorlander Bouw/Unicum 3 - Hoek van Holland 1. mee De Oude Vier van Njord aan het trainen op de Rijn. OUDE VIER OP JACHT NAAR GOUDEN BLIKKEN: 5? LEIDEN - „Enerzijds is de Varsity studentikoze folklore, maar ander zijds is het toproeien van de boven ste plank", typeert Wilfred Groen de studentenkampioenschappen, die komende zondag op het Am sterdam-Rijnkanaal bij Houten verroeid zullen worden. Samen met Julian Oggel, Aijen Elderson, Jan-Pieter Jansze en stuurman Hajo Bijleveld zal hij Leiden verte genwoordigen in het hoofdnum mer, de Oude Vier. Groen: „Vroeger, als eerstejaars, dacht je alleen maar aan de folklore die met de Varsity gepaard gaat. Nadat je de wed strijd geroeid had, ging je lol maken en bier drinken met je vrienden. Nu ik in de Oude Vier roei, is het beeld heel an ders geworden. Je hebt je maandenlang voorbereid op die ene wedstrijd, die ene dag waarop je drie kilometer hard moet roeien". Arjen Elderson voegt daaraan, toe: „Vroeger trainde je ook alleen maar voor jezelf Nu, in de Oude Vier, besef je pas waarvoor je Oude Vier roeit: voor je vereniging, voor je stad en voor je so ciëteit. Njord, Leiden en Minerva, daar vecht je met z'n vieren voor". Ondankbaar Bij Njord kijkt men anders tegen het toproeien aan dan bij de meeste andere, vooral 'burger'-roeiverenigingen. Van Voorst: „Op een studentenvereniging moet je het vooral hebben van een goe de mentaliteit en een goede inzet. Je maakt met je vereniging een ploeg die je zelf hebt gevormd, en als het ware zelf hebt opgevoed. Vandaar dat wij voor het hoofdnummer niet onze beste roeiers combineren met die van andere vereni gingen. We vormen één ploeg, en daar §taan we geheel achter". „Met vijf Varsityoverwinningen op rij die we in het midden van de jaren tach tig boekten, moet je een belofte in stand houden. Dat is een meer ondankbare taak dan iets op te moeten bouwen. Het is van belang dat ook de jongerejaars roeiers en -coaches gericht zijn op een succes in het oudere jaar. Immers, alleen in het oudere jaar worden spraakmaken de prestaties verricht, zoals het winnen van de Varsity, of het Nederlands kam pioenschap. Ook aan de onderkant van de ladder moet je bouwen. Op Njord ge beurt dat nu eigenlijk alleen bij het zwa re roeien, bij het lichte roeien beslist niet, en bij de dames alleen bij sommige ploegen. Een goed meerjarenplan bestaat echter bij geen enkele ploeg, en dat is best teleurstellend", meent Van Voorst, die op Njord behalve coach van de Oude Vier ook verantwoordelijk is voor het gehele wedstrijdroeien. De Oude Vier roeit dus niet alleen voor Njord, maar ook voor de stad en voor de Sociëteit. „De steun van onze moe dervereniging, de Leidse Studentenvere niging Minerva, is heel cruciaal voor ons", weet Van Voorst. „Er zijn vooraf gaand aan de Varsity verschillende bij eenkomsten op Minerva, zoals het Var- sitydiner, met alle wedstrijdploegen van Njord, en het diner met het Collegium, waarbij iedere Oude Vier-roeier een kilo biefstuk verorbert. Dan is er natuurlijk, als er door de Oude Vier gewonnen wordt, de Kroegjool en de intocht per koets door de stad. Het zijn allemaal evenementen die aangeven hoe belang rijk de Varsity ook buiten Njord wordt gevonden". Alle roeiers uit de Leidse Oude Vier zijn 'eigen kweek', dat wil zeggen dat ze niet een verleden hebben als jeugdroeier, en dat terwijl vrijwel alle Nederlandse top- roeiers wèl reeds vroeg aan hun carrière zijn begonnen. Ook het bestuursbeleid van Njord is erop gericht om meer jeug- droeiers aan te trekken. „Op zich vind ik dat niet zo erg", meent de 22-jarige Groen, „als jeugdroeier heb je natuurlijk veel meer technische ondergrond, en kan je je gemakkelijker aanpassen. Maar, zij zijn niet opgevoed in de geest van Njord en kennen de Njordhaal niet. Jarenlang is hen een bepaald haalbeeld voorgehou den en als we op Njord die techniek nèt wat anders zien, kan zo'n jeugdroeier heel wat problemen geven voor zichzelf en voor zijn coach". Elderson ziet het ook meer in de verenigingsgeest: „Qua mentaliteit mis ik de jeugdroeiers hele- toch meer in dat je roeit voor je vereni ging. Je moet roeien voor Njord: dat is ons met de paplepel ingegoten. Jeug droeiers presteren veel meer voor hun eigen gewin. Daarom ben ik ook niet zo onder de indruk van de Oude Vier van Laga, de tegenstand uit Delft. Zij hebben twee jeugdroeiers aan boord en hebben de afgelopen twee jaar alleen maar twee de plaatsen gehaald. Zij zijn echt ge traind in het maken van excuses. Alleen qua incasseringsvermogen zijn het grote talenten". Roei-ervaring Ondanks het feit dat geen van allen jeug droeier is geweest, heeft de Oude Vier toch al heel wat roei-ervaring in de boot. Slagroeier Jan-Pieter Jansze heeft bij voorbeeld twee jaar geleden al eens de smaak van het Varsitygoud mogen proe ven. In het jaar daarvoor vertegenwoor digde hij Njord met zijn tweedejaars acht op de bekende roeiwedstrijden in het Engelse Henley. Julian Oggel heeft al twee uitzendingen naar de internationale kampioenschappen voor roeiers tot 23 jaar op zijn naam staan en kwam tegelij kertijd met Wilfred Groen op Njord aan. „Dat was in 1986", rekent Groen. „Ik werd geselecteerd voor de Jonge Acht, dat is de eerstejaars zware acht. Het jaar daarop zat ik in de tweedejaars acht, waar ik heb kennisgemaakt met het ech te 'high-tech'-roeien, dus niet zomaar erop los beuken. Toen ben ik uitgeselec teerd voor de Oude Vier en heb hard aan mijn rechtenstudie gewerkt. Nu ben ik dus wel geselecteerd voor de Oude Vier en wat ik hierna ga doen is nog niet zo duidelijk. Ik blijf in elk geval door roeien zolang ik er nog plezier in heb". Elderson zit als derdejaars roeier in de Oude Vier. „Ik ben nu 20, en kan dus nog twee jaar meevaren in de klasse tot 23 jaar. Daarna, als er nog tijd over is, wil ik graag gaan rugbyen, of misschien wel in het Njordbestuur". Het team van Njord zal met nog zes an dere ploegen moeten strijden om de eer van het geven van een Kroegjool en de massief gouden 'blikken', zoals medail les in roeitermen genoemd worden. De vier van het Delftse Laga is favoriet, maar maakt geen indruk op het Leidse vijftal. Voor de 107de keer zal aanstaan de zondag de winnaar met kanongebul der finishen. Of Leiden dan massaal, slechts gekleed in een lichtblauw-wit ge streepte das, te water zal gaan, is nog de vraag. Bij Njord is in elk geval het afge lopen half jaar keihard getraind om het antwoord bevestigend te laten zijn. MARK HOUTZAGER hxgl Onder redactie van Peter van der Hulst. Hersens 1 Het lijkt wel of ze een stukje van mijn hersens hebben weggehaald". Zo bracht Theo van Rijn maandag de verslagen heid bij Quick Boys onaer woorden. De speler kon er niet over uit dat een riante voorsprong van drie punten op concur rent RijnSburgse Boys in één lang week einde uit handen werd gegeven. Maandenlang verdedigde de koploper soms met oogstrelend voetbal zijn positie in de eerste klasse. Maar nu de haven in zicht komt lijken alle stoppen door te slaan. Drie uitsluitingen en een in de slotseconden onnodig weggegeven penal ty, maandag tegen Marken, bevestigen dat. ,,Zie het maar weer eens op de rails te krijgen", luidde de reactie van Melbi Raboen op het i Hersens 2 I Maar, dat geldt niet alleen voor de spor- I tieve prestaties van Quick Boys' hoofd- I macht. Enkele rellenschoppers vonden het tot twee maal toe noaig de scheids rechter van zijn ongelijk te moeten over- I tuigen. Was ae woede van het publiek za- j terdag in de ontmoeting met Roda Boys I nog te begrijpen (de middelen die daarbij gebruikt werden zeer zeker niet), afgelo pen maandag trof de man in het zwart geen blaam. Voedingsbodem voor al die frustraties is ongetwijfeld het feit dat Quick Boys al 21 jaar op een kampioenschap zit te wach ten. In die periode hadden de Katwijkers meerdere malen de titel in de eerste klas se voor het grijpen, maar dan ging het op het allerlaatste moment toch weer mis. Maar, nog nimmer zal de slotfase zo tur bulent zijn geweest als dit seizoen. Het heeft er namelijk alle schijn van dat een enkeling het kampioenschap op hardhan dige wijze wil afdwingen. Wat dat betreft was het vorig weekeinde de conclusie gerechtvaardigd dat bij som mige 'supporters' inderdaad een stukje hersens was w, Vertier Ook in de voetballerij gaat men wel eens op zoek naar een andere vorm van ver tier. Zo bleek het geval bij FC Lisse, waar twee meisjes aandacht vroegen voor een ander spel. En het publiek had er oog voor. Niet ten onrechte, want de span ning is ook op de Lissese mat inmiddels verdwenen. Als zesde regioclub weet FC Lisse zich zo goed als zeker van nog een jaartje zaterdag eerste klasse. FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN Leidse atleten steunen Roemenen LEIDEN - De Leidse verenigingen De Bataven en AV Holland houden een in zamelingsactie voor een atletiekclub in Roemenië. Mihai Runcianu. verspring- trainer bij De Bataven, is de grote ani mator achter dit initiatief. Zijn doel is zoveel mogelijk sportkleding bijeen te krijgen voor zijn oude club Olympia. De opening van het IJzeren Gordijn biedt de Roemeen, die een aantal jaren geleden met een Nederlandse vrouw trouwde, de mogelijkheid om vanuit het „rijke westen" met hulpgoederen op weg te gaan naar zijn geboorteland. „Toen ik mijn land verliet heette mijn club AV De Toekomst, maar sindsdien vond er een fusie plaats. Olympia is een grote club waarin allerlei takken van sport zijn ondergebracht", vertelt Mihai Runcianu. „Volgens de oud-voorzitter kunnen de Roemenen nog van alles gebruiken op het gebied van sportkleding, -schoeisel en -materiaal". In juni wil de Bataafse verspringtrainer naar zijn geboorteland afreizen met, als zijn plan uitkomt, een busje vol met sportspullen voor zijn oude club. „Met De Bataven en Holland is afgesproken dat alle gevonden artike len, die al een tijd niet zijn opgehaald, naar Roemenië kunnen. Daarnaast staat er in de kantine van de Leidse Hout een grote doos waarin spullen gedaan kun nen worden. En er is een bus om geld in te doen voor het transport". Sportspullen die niet meer worden ge bruikt kunnen tot 1 juni in de kantine worden afgegeven. Het gebouw is op werkdagen geopend van 19.00 tot 21.30 uur en op zaterdag van 10.00 tot 12.30

Leidse Courant | 1990 | | pagina 35