„Mijn pri véle ven is altijd belangrijker dan mijn carrière" finale WILLEKE ALBERTI: CculócSoiwcwit De eerste vlag J HILVERSUM - Opeens staat zij daar. Als een duveltje uit een doos- 1 je is zij uit de lift van de NCRV- Ly studio gesprongen. Kwikzilverach- tig. En klein van stuk. Haar liedjes j zijn zoetgevooisd en poeslief, maar Willeke Alberti oogt deze middag t als een wilde kat. Een zwart motor- i jack rond het ranke lichaam. Stoer uitdagend, met opvallende epauletten. Willeke huppelt rond in een knalrood minirokje vol stro- I ken. Gouden ringen om de vingers, leen goudkleurige armband. Kauw- |gum kauwend kijkt zij in haar ei- gen spiegelbeeld, al meer dan dertig jaar. Met dat aandoenlijke knikje in haar stem: „Zeg maar Willeke. Dat zegt iedereen tegen mij". In het najaar wordt zij oma. Dan word je toch oud? „Oh nee, dat vind ik juist 999/ énig", reageert zij zangerig. „Ik heb to taal geen moeite met ouder worden. On- I Kti zin. Ik heb een prachtig leven. Ik kan ge- w woon niet wachten op het moment dat ik oma zal worden. Ik zit nu al enorm in spanning". Het was een vraag op de val reep, want Willeke snelt weg. Op weg naar huis in België wil zij de file bij Den Bosch vóór zijn. Eerder op de middag, lichte paniek. Aan de platenmaatschappij was niet gemeld dat een fotografe zou meekomen. Wille ke maakt weinig problemen, haar .agent' Lex des te meer. „Ik weet niet of Wil dat wel wil", twijfelt hij. Wil doet niet moei lijk. Zij hakt de knoop door. Grijpt naar haar buideltasje vol make-up-spullen en EÉ zegt: „Vraag maar, ik maak er wel wat van". Willeke's gezicht is nog gaaf, haar haar valt sluik. Dat breed uitstaande haar be waart zij voor optredens. Een spontane meid. Die avond ervoor was zij de tv- gast bij Paul de Leeuw in 'De schreeuw van de leeuw'. Paul de Leeuw overrom pelde haar met een .interview' waarin Willeke geen woord mocht zeggen. La chend: „Enig vond ik dat. Eeenig. Paul is zó origineel. Hij durft helemaal zich zelf te zijn. Daar houd ik van. Na de uit zending maakte hij zijn excuses. Hij was heel bang mij te veel in de maling te hebben genomen. Maar ik vond dat pri ma. Hij is een grote fan van mij. Hij is peri heel gevoelig, vindt mijn liedjes mooi". Het zal nooit meer zo zijn, het zal nooit meer zo zijn. Mijn hoofd zegt het is beter zo, maar mijn hart klopt vol met pijn. Ik voel me zo klein. Het zal nooit meer zo zijn, nee, nooit meer zo zijn. Hou me vast, het zal nooit meer zo zijn. Willeke hoort bij de inventaris van Ne derland, zoals de bloembollenvelden of de Afsluitdijk. Oudere jongeren lazen mee in haar dagboek, vrouwen van nu smolten weg in 'Morgen ben ik de bruid'. Die snik in haar stem is altijd ge bleven, dat gevoelvolle pratend zingen is nog steeds haar handelsmerk. Hou me vast, dat uitgesproken slotakkoord in haar nieuwste hitsingle, - niemand zegt dat zo hartbrekend als Willeke. Zij is een stukje Nederland, voor oud èn jong. Haar huwelijk met profvoetballer Sören Lerby verschafte Willeke een opening naar het jongere publiek. Dat is goed voor haar carrière. Willeke heeft anno 1990 een breed publiek, zo ver als de ho rizon reikt in het polderland. Met beide benen is zij in de klei blijven staan, ook al woont zij nu net over de Belgische grens. Willeke is Willeke. Dat was zij op veertienjarige leeftijd toen zij haar eerste plaatje maakte; dat is zij nog op 45-jarige leeftijd. Willeke: „Mensen worden al zo lang met mij geconfron teerd. Een conferencier zei het heel mooi: wij kennen haar allemaal wel van die momenten waarop je voor de eerste keer verliefd bent, dat je vader ziek is, dat je zuster gaat trouwen. Iedereen weet altijd alles van mij". Dat is toch heel vervelend? „Nee, nee, nee. Helemaal niet. Dat hoort gewoon bij mij. Dat zit in mij. Toen wij in Duitsland woonden, kende niemand mij. Dat vond ik ook prima. Ik ben wie ik ben. Sóren zei altijd dat ik, wanneer ik weer op Schiphol kwam, helemaal be gon te stralen en te lachen. Dat gaat van zelf. Dat kost mij geen moeite". „Ik voel mij ook heel gewoon. Ik voel mij niets meer of minder dan mijn hulp bijvoorbeeld. Of mijn kleedster. Of dege ne die mij schminkt. Voor mij is ieder een hetzelfde. Succes is nooit naar mijn hoofd gestegen. Dat ligt ook aan mijn opvoeding. Ik kom uit een gezin waarin mijn vader heel populair was. Maar 'hij zei altijd tegen mij: wees vriendelijk op de trap tegen mensen die je tegenkomt, want die kom je altijd weer tegen als je naar beneden gaat. En je moet altijd weer een keer naar beneden. Mijn vader kwam uit een gewoon gezin. Mensen die altijd heel hard hebben gewerkt voor hun brood. Gewoon doen, dat zit na tuurlijk ook in je. Je vader kan wel van ajles vertellen, maar als dat er niet in zit... Een goed kind regeert zichzelf'. Vader Willy Alberti was een artiest, maar hij heeft jou niet gestimuleerd ook ,het vak' in te gaan... „Hij heeft het altjjd tegengehouden. ,Maar op een gegeven moment is dat niet tegen te houden. Toen hij naar Amerika moest, heb ik mijn eerste plaatje ge maakt. Hoe het heette? 'Zeg pappie'..." Een eindeloze carrière. De zoveelste come-back. Hoe lukt je dat? „Daar komt een heleboel geluk bij kij ken. Ik ben al een paar keer echt gestopt met optredens. Maar steeds word ik weer met open armen ontvangen wan neer ik weer wil optreden. Dat het enke le jaren stil rond mij is geweest, was een heel bewuste keuze. Ik heb drie kinde ZATERDAG 21 APRIL 1990 PAGINA 29 In het najaar wordt Willeke oma. FOTO'S: ANNE-MARIE KAMP door Roger Simons ren. Bij Danielle ben ik heel veel wegge weest. Toen stond ik aan het begin van mijn carrière. Dan kom je erachter datje een heleboel mist van het opgroeien van een kind". Hoe vaak heb ik soms - soms uren lang - met jou nu al gepraat. Maar ik sprak tegen een muur die tussen jou en mij ook nu nog steeds bestaat. Ook al speel ik nu mijn laatste kaart. Is het spel nu wel gespeeld, weet dan dat er nog een hartenvrouw in jouw pokerspel bestaat. Een moment reageert zij geïrriteerd. Zij wil „absoluut niet" praten over haar vo rige huwelijken, over welk kind uit welk huwelijk is. Fel: „Ik heb gewoon drie kinderen en ik hou van alledrie even veel". Daniëlle is 22 jaar, Johnny elf en Kaj wordt zeven jaar. „Telkens weer dat moederschap. Ik vind het heerlijk. Ik hou ontzettend van kin deren. Dat was geen enkel probleem. Elke keer vind ik het weer prachtig. Het is zelfs zo dat ik een jaar geleden erover heb gedacht nog een keer zwanger te worden. Mijn privéleven is altijd veel belangrijker geweest dan mijn carrière. Dat is nog steeds zo". Willeke is Willeke, en de bal is rond. Voetbal beheerst haar woning in het Bel gische Eksel. Vader Willy zong Ajax naar drie Europa Cups op rij, echtgenoot Sören Lerby schold PSV naar grote hoogten en schoonzoon John van 't Schip trapt een aardig balletje weg op de rechterflank van Ajax. Voetbal speelt geen belangrijke, maar de belangrijkste rol. „Ajax mag alles winnen, behalve van PSV". En natuurlijk moet PSV kampioen worden. Willeke voelt zich niet ondergeschoffeld. Zij houdt van Sören, maar ook van voetbal. De afgelopen jaren heeft zij haar eigen carrière naar het tweede plan geschoven. Voor zijn voetballoopbaan liet zij aantrekkelijke aanbiedingen lo pen. De rol van Nelleke Burg in de mu sical 'Geboren Vrienden' was aanvanke lijk haar toebedacht. Dat kost toch moeite: rollen laten lopen, omdat Sören nummer één staat? „Dat is moeilijk en kost moeite, maar ik krijg ontzettend veel terug van hem. Zo veel warmte. Veel geborgenheid. Dat is de moeite waard. Bovendien, zijn carriè re duurt kort. Sören is een bikkelharde voetballer, iij zingt lieve en gevoelige liedjes. Kan aat samen? „Dat past hartstikke goed bij elkaar", valt zij uit. „Ach, ik heb dat wel nodig, iemand die mij af en toe aanpakt. Sören is hartstikke lief. Een harde voetballer? Hij heeft nog nooit een rode kaart gekre gen. Het is geen vieze speler. Het is een echte familieman. Wat dat betreft is hij heel ouderwets". Zij blijven in België wonen. De kinderen zitten op Belgische scholen. Streng en goed. Belgen zijn helemaal niet van die losse mensen. Dat zijn Nederlanders wel. „Te los, vandaar al die criminali teit". Weg is de snik in haar stem. Kwaad: „Het is toch verschrikkelijk dat je nergens je auto kunt neerzetten. Ook mijn auto wordt telkens belaagd. Dat vind 'ik heel erg. In België kun je alles open laten staan. Mensen hebben daar nog respect voor elkaar. In Nederland mis ik dat respect". Nieuwe cd Liefde is puntje, puntje puntje. Veertien gevoelvolle songs op haar nieuwe cd. Liedjes waar zij honderd procent achter staat. „Dat is in het verleden wel eens anders geweest". Ten minste 25.000 exemplaren zijn al verkocht. Willeke hoopt op goud. Een enkele keer zingt zij engelstalig. Nummers van oorspronke lijk Shirley Bassey bijvoorbeeld. Maar niet op de planken of op cd. Haar grote idool is Barbara Streisand. Dat Willeke een aantal nummers opnam in een En gelse studio waarin ook Streisand heeft gewerkt, gaf haar een geweldige kick. „Ik zou haar heel graag willen ontmoeten. Ik heb een geweldige bewondering voor Streisand. Haar stem, maar vooral ook haar performance. Dat openluchtconcert bij haar thuis. Dat zie ik op televisie en dan huil ik". Haar vader overleed ruim vijf jaar gele den. Willeke zingt over hem. Stoort het haar niet dat half Nederland op haar schouder meehuilt? „Daarmee heb ik geen enkel probleem. Eenmaal komt de dag, zing ik. Oh ja,, ik denk zeker dat ik hem terugzie. Niet in een hemel of zo. Het is een gevoel. Mijn geloof is een ge voel. Iedereen hield van mijn vader. Hij hoort zo bij mij. Teksten voor mijn lied jes zoek ik zelf uit. Daarin leg ik een stukje van mezelf. Ik kan mij geweldig goed in iets inleven. Dat is mijn natuur talent. Daarom kan ik niet playbacken". Eenmaal komt de dag, dat wij samen opnieuw beginnen waar wij toen zijn blijven staan. Van nu af aan zal 't beter gaan. Eén ding is zeker: Willeke Alberti gaat weer acteren. Zingen vond zij altijd al moeilijker. Welke rollen zij gaat spelen, wil zij nog niet zeggen. Zij twijfelt of ze het nog wel kan - na vijftien jaar. De doorbraak kwam als Marleen Spaargaren in de succesvolle televisieserie 'De Klei ne Waarheid'. De serie werd kort gele den nog herhaald op de Vlaamse televi sie. „Die doorbraak kwam op een goed mo ment. Ik zat vast met mijn repertoire. Ik wilde eigenlijk de Shirley Bassey-kant uit, maar dat pikte het publiek niet. Dus kwam De Kleine Waarheid heel goed van pas. Ik had er nooit bij stilgestaan dat ik kon acteren. Willy van Hemert heeft mij uitgekozen. Voor mij was hij een fantastisch regisseur. Hij had aan mij ook een gemakkelijk object. Ik deed precies wat hij zei. Ik zou nu niet meer klakkeloos doen wat de regisseur zegt". Succesnummers volgden in de theaters. 'Twee op de Wip' en 'Slippers'. Kome die bleek moeilijker dan gedacht. Het is nu eenmaal gemakkelijker mensen aan het huilen dan aan het lachen te krijgen. Samen met Mary Dresselhuys en Jeroen Krabbé op de planken. Willeke dacht dat zij het niet zou kunnen. „Ik ben vaak genoeg huilend weggelopen. Maar Jeroen Krabbé heeft mij toen heel goed geholpen. Als ik nu een rol krijg, zal ik het stuk eerst heel goed lezen. Ik zal mij er niet zomaar ingooien. Ik denk dat het iets in drama wordt". ED VAN TELLINGEN De eerste koekoek van de Engelse lente werd dit jaar nog niet gesignaleerd. Dat is vervelend voor The Times van Londen die graag wil dat de traditie van deze meldingen gestaag voortleeft. Elke fiere Engelsman en trouwe lezer van The Times die voor het eerst het geluid van een koekoek meent te horen, dient het zich tot een plicht te maken daarbij verrast uit te roepen: 'Hé, de eerste koekoek! Dat moet ik aan The Times •schrijven!' Hij klimt terstond in zijn pen om de krant op de hoogte te brengen van het nieuws waarop de hele natie met spanning zit te wachten. Zijn brief belandt op de Brievenredactie van The Times die ervoor zorgt dat hij opvallend wordt geplaatst. „Dear Sir", staat er te lezen. „Toen ik vanmorgen door mijn tuin liep, heb ik een koekoek gehoord. Was dit de eerste koekoek van deze lente?" De dag na het verschijnen van zijn primeur opent de nijvere briefschrijver met bonzend hart zijn Times op de plaats waar telkens weer nieuwe 'Letters to the Editor' worden afgedrukt. Hij durft het haast niet aan een schuchtere blik te werpen op die boeiende lectuur. Had iemand anders net zoals hij de roep van de eerste koekoek gehoord? De concurrentie is groot en The Times deinst niet terug voor de publicatie van nog andere waarnemingen. De lezers van de brievenrubriek moeten het maar zelf uitzoeken wie de grote eer van de eerste koekoek werkelijk toekomt. Hoewel de winnaar zelfs geen prijsje krijgt, wordt deze wedstrijd toch met grote belangstelling gevolgd. Al van bij het begin van de lente nemen tienduizenden lezers van The Times dagelijks de brievenrubriek van hun krant grondig door om te kijken of al iemand de eerste koekoek heeft gehoord. Zolang dit nog niet is gebeurd, is er wat loos met 'the English way of life', de rare manier waarop de Engelsen leven. Het jonge Londense dagblad The Independent dat al veel lezers van The Times heeft weggesnoept en dus wel de grootste concurrent van de stokoude 'Thunderer' mag worden genoemd, vindt het bar vervelend dat The Times het monopolie heeft van eerste-koekoekmeldingen. Óm niet van plagiaat te kunnen worden beschuldigd heeft The Independent nu een nieuw gebruik gelanceerd, met name 'Spot the European Flag'. Wie ontdekt de eerste Europese vlag die wappert over het dierbare vaderland. Gezien de impopulariteit van Europa op Britse bodem is het een hele toer om in Gods Eigen Land een Europees vaandel te ontdekken. Begin dit jaar merkten wij dit al in Glasgow, de Schotse gemeente die tegenwoordig aanspraak maakt op de eretitel Culturele hoofdstad van Europa. Een nijvere ambtenaar (van Engelse afkomst) die wij daar interpelleerden over het feit dat de blauwe vlag met twaalf gouden sterren overal ontbrak, kreeg bijna een beroerte. Hij bleek zeer anti-Europees gezind en vond het maar goed dat het vaandel van de club die hem niet beviel nergens was opgehangen. Op 6 april verkeerden wij nog volop in de mening dat praktisch elke Engelsman er zo over dacht. Die dag kregen wij echter louter toevallig de verrassende brief van een Independent- lezer met Europese neigingen onder ogen. Ene Adrian Brasnett schreef dat in andere landen het blauwe vaandel met de 12 gouden sterren een normaal verschijnsel was, bijvoorbeeld voor de ingang van hotels, raadhuizen en diverse openbare gebouwen. 'Waarom zie je die vlag nergens in het Verenigd Koninkrijk?' vroeg Brasnett. Hij stelde voor de eerste koekoek links te laten liggen en in The Independent melding te maken van het eerste Europese vaandel op Engelse bodem. Wij slaakten een bescheiden vreugdekreet en wachtten benieuwd op het resultaat. Nauwelijks drie dagen later publiceerde The Independent zowaar de brieven van vier Engelsen en een Schot die ergens de gemeenschappelijke vlag hadden ontwaard. Jon Hill wist te melden dat deze al zes maanden wapperde voor het Swallow Hotel van Northampton. Ben Piper signaleerde een Europees vaandel bij de ingang van het Randolph Hotel in Oxford ën John Denton schreef dat hij er elke dag één zag voor het Novotel ('maar dat is Frans', zei hij) in de Londense gemeente Hammersmith. Stephen Briggs, perschef van de zogeheten Intervention Board, die voor het ministerie van landbouw in Londen waakt over de toepassing in Groot- Brittanniè van de gemeenschappelijke landbouwpolitiek, deelde sidderend van trots mee dat de Europese vlag geregeld wordt gehesen voor de ingang van het IB-hoofdkwartier in Reading. En S.P. Price-Thomas, van het eiland Coll in het Schotse Argyll, liet weten dat op de zijkant van de veerboot die Coll drie keer per week aandoet, heel duidelijk een blauwe vlag met twaalf gouden sterren afgebeeld is. 'Betekent dit dat de bewoners van de Schotse westelijke eilanden meer Europees gezind zijn dan Britten die zich een stuk dichter bij Europa bevinden?', vroeg deze briefschrijver. Wij denken dat dit inderdaad het geval is. Willeke Alberti is klein van stuk. Haar liedjes zijn zoetgevooisd en poeslief, maar deze middag oogt zij als een wilde kat.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 29