finale Reis langs momenten van onbegrip „In de VS leer ik wie ik ben" 'de' Muzikant Leren Overtollig 5 HERMAN VAN VEEN: „MIJN HOOGSTE IDEAAL IS HARMONIE" Jezus Smeken Herman van Veen is terug in Nederland en iedereen zal dat weten ook. Al enkele maanden is op tv de tekenfilmserie 'Alfred Jodokus Kwak' - naar de gelijknamige show van Herman van Veen - te zien. En tot 26 mei staat hij in Carré, met een (uitverkochte) show die veel weg heeft van de voorstelling die hij vorig jaar op zijn Duitsland-toernee (totaal een half miljoen bezoekers) bracht. Helemaal nieuw zijn de liedjes, van zijn nieuwe cd/lp 'Blauwe Plekken'. De levensvisie van een 45-jarige entertainer, ooit 'het meest vertroetelde theaterkind van Nederland' genoemd, die voorlopig nog van geen ophouden weet. AMSTERDAM - In 1976, tijdens een nostalgische terugblik op zijn carrière, heeft Herman van Veen gezegd, dat hij vast van plan was 'de wereld 'beter' te zingen. Hij is nu veertien jaar verder. Is het hem 1 gelukt? A „Ik ben er nog steeds mee bezig. Ande ren moeten beoordelen of het lukt. Maar ik ben niet ontevreden, helemaal niet. Het allerleukste van dit vak is, dat ik op het toneel al ongeveer vijf en twintig jaar mensen een aangename avond be zorg. Maar verder kun je ook iets voor anderen betekenen door je opstelling in het openbare leven. Ik denk aan Stich ting Colombine, Foster Parents Plan en andere dingen waarvoor ik me de afgelo pen jaren heb ingezet. En waarmee ik heel feitelijk heb kunnen bijdragen aan situaties van mensen die er aanzienlijk beroerder voor staan. Dat is natuurlijk altijd te weinig, maar toch..". Zijn je idealen veranderd, in een tijd waarin Gorbatsjov een vredesproces op gang bracht en waarin uiteindelijk de Berlijnse Muur is gevallen? Van Veen: „Dat zijn voor mij geen idea len. Ik zie de omwenteling in de DDR en in het socialisme meer als een econo misch proces dan als een ideële zaak. Ik denk dat die hele omwenteling gewoon plaats heeft gegrepen omdat het socialis- 1 me bankroet is. Wat nu in Oost-Europa mogelijk is komt, omdat West-Europa leen nieuwe markt nodig heeft. Die markt is gecreëerd en aan de markt past de politiek zich aan. Het is geen idealis me^ me. het is een overlevingsprincipe". chafi De revolutie ontketent zich vervolgens als vanzelf? adv'„Zo simpel ligt het natuurlijk niet. Maar het gebeurt van twee kanten. Het 'com- dal munisme' heeft zichzelf door kapitalisti sche tendensen om zeep geholpen. Men sen zijn mensen, in welk systeem ze ook ;k ai leven. Het blijven mensen, met al hun walgelijke en schitterende eigenschap- I pen". r 1Vat vind je dan van die omwenteling in de DDR? ,Heel mooi dat die mensen nu een hori zon hebben die ze kunnen bewandelen. Daarnaast is het heel triest wat er met Neues Forum gebeurt, die de omwente ling mede op gang heeft gebracht. Daar wordt nu overheen gewalst. Er wordt een Autobahn overheen gelegd en af en jingi toe steekt er nog een hand uit het asfalt omhoog. Dat doen de rechtse krachten, die altijd al rechts waren. De partijbons die rechts stond binnen dat communisti sche systeem blijkt nu CDU te stemmen. Het zijn dezelfde mensen die dezelfde ibelangen nastreven: macht en bezit. Bin nen de gevangenis of erbuiten, voor mij maakt dat geen verschil". „Fantastisch dat die Muur weg is; formi dabel. Maar het is geen structurele ver andering. Die structurele verandering, daar werk je aan. Je hoopt erop, dat de ;f-p|mens collectief wat beschaafder wordt, werkelijk beschaafd". Hde „n ZOl Idealen Wat zijn jouw idealen? „Mijn hoogste ideaal is heel eenvoudig: harmonie. Dat je in harmonie kunt wer- |ken en leven. In gezondheid, in je relatie met je familie, met je vrienden, op je werk. Ik denk werkelijk dat dat uiteinde lijk de enige manier is om mondiale har monie te bereiken. Het is iets buitenge woon kleinschaligs. Mijn ervaring is dat je vaak terugkrijgt wat je geeft. Dat is met bijna alles zo. Voor mij betekent vrijheid: niet bang zijn. En je bent pas niet bang als je echt in harmonie leeft". I Freek de Jonge heeft over je gezegd: 'Als \je wilt lopen spring je meestal, als je iets wilt zeggen zing je meestal. En het la chen verging je als ie wou moest zijn: een harlekijn „Wat Freek daar omschrijft is in zekere Jzin de essentie van ons vak. Het is de faradox waar wij ons van bedienen, lke grap is een paradox. En leedver- Imaak is in zekere zin de sleutel van de I humor. Met jezelf als inzet. Je ziel en za- 1 ligheid ligt daar op het podium. Daar I loop je overheen en daar wordt over- Iheen gelopen. Je lijkt sterker dan je bent, Imaar je bent diezelfde boer met kiespijn. lOp het toneel lijkje twee meter. Als je er I van af bent, ben je ineengeschrompeld i tot 1,80 rrjeter en op een bepaalde leef- ii tijd grijzend en kaal". Wal houdt je gaande? Elke avond optre den, nu al zo'n 25 jaar lang? „Ik ben muzikant. Dat is één. Voor een niet-muzikant is het heel moeilijk te be grijpen wat daar nou zo fascinerend en boeiend aan is. Het is zoals met veel journalisten en critici: dat zijn over het algemeen mensen die je kunt vergelijken met ornithologen. Ze kunnen zelf niet vliegen, maar schrijven er wel veel over". „Een muzikant is ook een soort vogel. Die is op zoek naar een evenwicht van AMSTERDAM - Komend najaar gaat Her man van Veen weer naar de VS. De vorige keren leverden zijn shows in New York ver nietigende kritieken op. Verwacht hij dat de pers ditmaal positiever zal zijn? „Of slechter. Dat is niet de kwestie. Toen en nu zijn tóch volstrekt onvergelijkbaar. Ik bedoel: de eerste keer stond ik op Broadway, de tweede keer in Carne gie Hall. Totaal verschillende werelden. Carnegie Hall is over het algemeen klassieke muziek, met een andere pers dan op Broadway. Het is in principe het verschil tussen de Efteling en het Concertgebouw". „Je moet je voorstellen: er komt een vent uit Neder land en die doet een show op Broadway; die speelt twee weken, zo goed als uitverkocht tijdens een de buut. Op zich een onvoorstelbare gang van zaken. En hij komt met een show in z'n eentje, terwijl op Broadway normaal gesproken Joost-weet-hoeveel- man per show optreden. Die Nederlander, in een ge woon wit T-shirt, speelt dus een 'anti-show' voor dat soort begrippen. Dat heeft grote verwarring veroor zaakt. Ik kreeg heel verschillende perskritieken. Het publiek zelf vond het formidabel. De voorstellingen behoren tot de meest succesrijke die ik ooit gegeven heb. Er zijn films van... Kun je niet voorstellen. Maar het is business, jongens. Je staat er niet in Arn hem!" „Waarom ik er heen ga? „Waarom wil een voetballer bij Barcelona spelen? Ik ben entertainer van m'n vak. Ik wil dat vak en de omstandigheden van dat vak leren kennen. Dat fascineert me, het is m'n beroep. Als ik chirurg ben en ik kan iets leren van hoe ze bepaalde zaken in Houston doen, waarom zou ik dat dan nalaten? Het hele leven is een leerproces. Je hebt elkaar keihard nodig om te begrijpen wie je bent. Dat is één van de essenties van het bestaan". Maar is het publiek in de VS niet heel erg oppervlakkig? „Dat is hetzelfde als over tulpen praten. Holland is geen tulp. Holland is óók tulp. In de VS is een enor me oppervlakkigheid, óók. Maar je hebt er óók Woody Allen, je hebt er de meest unieke toneel schrijvers, een fantastische wetenschap... Het is een ongeloofijk land in al z'n extremen. En in New York is het echt 1990 hoor. Als je daar staat als Europe aan, in die kokende, grommende metropool, in dat zwetende monster, als je daar staat met je stilte... dat is een fantastische ervaring. Ook voor het publiek". ..Maar het is tegelijkertijd 'what's your point?'. Wat wil je bereiken, waarom staat die man daar? Ik zeg dan: ik wil er mee bereiken dat ik meer begrijp, dat ik weer kan weggaan. Dat is een heel raar antwoord, dat realiseer ik me meteen. Je kunt pas naar huis gaan als je ergens anders bent. Dat is de essentie van mijn activiteiten. Het is mijn eigen sporen vinden, mijn identiteit. In de VS leer ik zo onwaarschijnlijk veel over mijn vak, over wie ik ben. Ik ga door mee dogenloze confrontaties heen, in positieve en negatie ve zin. Maar so what. Ik ben niet het type dat daar wakker van ligt". „Ik kan me goed herinneren dat mijn Amerikaanse producer zei dat het grootste probleem zal zijn of de New York Times zal schrijven. Versta wat ik zeg: als de New York Times schrijft, dan besta ik. En de New York Times schrééf. Weliswaar werd ik de geni aalste mislukking ter wereld genoemd; iemand die zó ongelooflijk naïef was om in het hol van de leeuw te gaan staan met dat materiaal. Feit was dat mijn pro ducer de dag na de première uitgelaten naar me toe kwam: de New York Times had geschreven, zoveel kolommen... Toen vroeg ik: hoe, goed of slecht? En hij zei: Dat doet er niet toe. Ik bestond". „De veelzijdigheid is voor bepaalde Amerikaanse re censenten overtollig. Die willen duidelijkheid. Maar ik zeg: 'duidelijkheid' heeft in 2000 jaar menselijke beschaving aangetoond een totale apocalyps voor te bereiden. Een atoombom is duidelijk, een kind be grijpt het. En ik vind dat dus iets bijzonder onduide lijks, omdat het zo bedreigend is. Het bedreigt alles wat onduidelijk is en wat ik respecteer. Ik zeg: wat we vergeten, gebeurt ook. En wat we niet waarnemen ook. Dat materiële, dat 'what's your point', is in mijn ogen een catastrofale ontwikkeling. Want die duide lijkheid is de duidelijkheid van de top van de ijsberg. Daaronder zit een klomp ijs. Prachtig ironisch voor beeld is wat met de Titanic gebeurde. Dat kon toch niet? Nee, natuurlijk niet, maar niet heus. Het is juist dat aangeven van vermeende onduidelijkheden waar mijn specialiteit zit, dat is mijn point. My point is, there is no point. Why? Because there is no point". stelling een reis, die begint om acht uur. Ik probeer de mensen mee te nemen langs momenten van onbegrip en begrip zoals ik die heb ervaren in mijn leven. Het is een wandeling. En soms voert die wandeling langs woede of agressie. Maar vergeet nooit: het is een georganiseerde wandeling; ik ben de reisleider". Wat is de rol van Jezus in je leven? Na het interview in het christelijke blad 'Manna' vorig jaar werd gezegd: 'Van Veen is bekeerd'. „Ik ben nooit door Manna geïnterviewd. Het gesprek is samengesteld uit andere interviews of uit een interview in een ander land in het Nederlands vertaald. Ik heb die mensen een brief geschreven en gezegd dat ik het een buitengewoon aardig interview vond, dat ik nooit gege ven heb. Kennelijk hadden ze zichzelf de vraag gesteld: hoe staat die man te genover Christus. En dat hadden ze voor zichzelf al beantwoord". „Ze hadden uit een aantal interviews af geleid dat ik Christus als een metafoor gebruik voor bepaalde 'dingen'. Dat kwam in hun kraam te pas, dus plaatsen ze zo'n verhaal. Met als gevolg dat de volgende dag vrijwel alle ochtendbladen stukjes schreven met citaten uit dat 'in terview'. Dat laat weer eens zien hoe fic tief dat allemaal is, hoe vreemd... Ik zeg wel eens: je bestaat niet, je wordt ge maakt, of je nou wilt of niet". „Mijn relatie met het christendom is van dien aard, dat ik een zeer religieuze grootvader had. Ik kom uit een socialis tische familie. Mijn vader is benijdens waardig eerlijk. Formidabel straight. Dat heeft heel erg te maken met het feit dat zijn vader religieus is. Niet dat hij dat is, maar de opvoeding heeft hem gemaakt tot die oprechte man die hij volgens mij is en dat heeft ook een heel grote in vloed op mij gehad. Ik ben niet iemand die de bijbel ooit gelezen heeft, maar niets is mij vreemd in dat boek, omdat mijn grootvader al die verhalen bij het eten voorlas toen ik nog een kind was. Hij was een prediker, die sprak over Christus op markten en in hallen en toe standen. Een imposante persoon". De Christus-figuur heeft op mij als kind een enorme indruk gemaakt. Zoals Ro bin Hood, Erik de Noorman, noem maar op. Ik vind Jezus een formidabele figuur en de bijbel een formidabel boek. Maar dat maakt mij niet iemand die iets te maken heeft met kerken. Want een kerk vind ik een buitengewoon somber instituut van macht en duisternis, waar een hoop angst heerst. Ik zie Christus als een lichtgevend figuur. Jezus is werelds, formidabel, van onmenselijke grootheid. De bijbel is een dramaturgisch meester werk en een bron van inspiratie voor nogal wat lieden. Het is toch voor onze beschaving de moederkoek van normen besef. Maar dat maakt mij niet tot een christen". Je treedt al heel erg tang op in Oost- Duitsland. Er doen verhalen de ronde dat mensen je er aanklampten en om hulp smeekten. „Ik heb in mijn hotelkamer wel eens mensen in de kast gehad. M'n hart stond bijna stil. Deed ik m'n kastdeuren open om m'n broek op te hangen, zat daar ie mand in die kast. Onmogelijke toestan den. Mensen die om kaarten bedelden, of om hulp vroegen om uit die gevange nis te geraken". „Eerst schrik je, daarna ga je met ze pra ten, iets ondernemen. Als ze het land uit willen ga je een brief schrijven, iets pro beren. Soms krijg je dan met vreselijk veel moeite iets voor mekaar. Ik kende mensen, ook persoonlijk, die bereid wa ren tot de dood te gaan. Ik wil er altijd weer naar toe, naar de DDR. Ik weet dat ik heel veel beteken voor die mensen. Ik heb er vaak persconferenties gegegeven en dingen gezegd waarvan ik wist dat ze toch niet gepubliceerd zouden worden. Maar het ging erom dat ze gezegd wer den. Dan kwam ik er weer twee, drie jaar niet in. Ik heb er ongelooflijk mooie avonden meegemaakt. Massa's stonden buiten gewoon mee te zingen. Soms zo hard, dat ik mijn eigen stem niet meer kon horen. Onvergetelijke avonden". Je bent nu 45. Hoe lang wil je nog door gaan? „Tot ik niet meer kan. Dan houdt het op. Als het niet meer gaat, gaat het niet meer". En als je niet meer zou kunnen, wat dan? „Dan ga ik dood. Dan functioneer ik niet meer. Dan moet ik iets zoeken of vinden dal net zo veelomvattend is als het werk dat ik nu doe. Dan zou ik al leen nog maar in de tuin terecht kunnen. Dat red ik nog wel, dat vind ik mooi werk. Maar zonder zingen zou ik - zoals ik er nü tegen aankijk - een terneerge slagen bestaan tegemoet gaan. Zingen is mijn leven". „In de infrarood-fotografic blijkt het hele stemgebied blauw te zijn. En dat is mijn favoriete kleur. Begrijp je. Dat vind ik dan weer heel leuk". LEX VAN KOOTEN Herman van Veen tijdens zijn nieuwste show. „Het hele leven is een leerproces. Je hebt elkaar keihard nodig om te begrijpen wie je bent. Dat is één van de essenties van het bestaan". FOTO: PR klanken, ritme. Die zoekt zuiverheid. Do:re-mi. De halve afstand tussen mi en fa is voor ons een gigantisch groot ge bied. Het is of te hoog of te laag. Er zit een wereld tussen. Net als met sport of wat dan ook. Je probeert de toon te ra ken in z'n volheid, z'n juistheid. Dat moet in die stilte vallen". „En die hand moet daar zijn, omdat je weet dat daar het licht valt en geen cen timeter verder reikt. Je kunt alleen maar iets zeggen als alles er klaar voor is; als je zeker weet dat iedereen het 'hoort'. Dat is onvoorstelbaar spannend en heel erg mooi werk om te doen. Het is als de metselaar die een muurtje maakt. De steentjes moeten precies goed op mekaar staan. Wijkt er ééntje af, dan zie je dat als het muurtje af is. Dat is vakman schap en dat houd je op de been". „Je probeert iets te zeggen, toeval te or ganiseren, terwijl er van alles boven en onder je uitsteekt. Het is een heel zorg vuldige puzzel die je elke avond opzet en die nooit slaagt. Want elke avond denk je: verdorie, morgen toch eens kij ken... dat was niet zo goed, of dat had net beter gekund. Als dingen verkeerd gaan, kan het zijn dat de show is gedaan na twintig minuten. Een heel spannende en heel boeiende job". Herman van Veen lijkt iemand die lek ker over het toneel rent, zichzelf uitleeft en z'n agressie kwijtraakt. „Nee, is niet zo. Voor mij is een voor 'CcidócSoiwcmf

Leidse Courant | 1990 | | pagina 25