Andere kant van de medaille: 'Stem van het stille verzet' Bewonderaar maakt fotoboek van werk Sierk Schroder kompleet menu in Franse serie ft „Geen gelijksoortige programma's tegelijk' TONEELPRODUKTIE OOK OP KRO-TELEVISIE J Mimicri matig in Saldo Mortale9 «JST/RTY QeidwQowuvnt ZATERDAG 21 APRIL 1990 PAGINA 17 concert in de Franse serie >erd door solisten en leden Residentie Orkest onder lei- ii Alexandru Lascae. Muziek- Den Haag, gisteravond. irogramma voor muzi- reeleters met voorkeur de Franse keuken: als irecht Widor en Pou- Is hoofdgerecht Peroti- "urail en Miriglio en igerecht Rivier, Caplet uruflé. Al dat goede, al ele, verpakt als num- ien van de Franse serie, werd gisteravond in het Mu ziektheater uitgevoerd 'door enkele solisten en door leden van het Residentie Orkest geleid door Alexandru Las cae. Het waren stuk voor stuk in teressante werken, maar de Franse sopraan Anne- Marie Rodde moet zich toch wel ongelukkig gevoeld hebben. Met Noel Lee aan de piano bracht zij liederen van Wi dor en Poulenc in een zaal die voor zang toch wel .over sized' genoemd mag worden. Tijdens de liederen 'Soirs d'Eté' van Widor werden uit voerenden en publiek de stuipen op het lijf gejaagd door een keiharde toeter. Een misverstandje in de re giekamer. Maar mevrouw Rodde beschikt over een ju weel van een stem en sterke zenuwen, haar aandeel had veel schoons te bieden. Na haar optreden (en de eerste pauze) wisselden de musici en de bezettingen zich in rap tempo af. Aan variatie geen gebrek: tweestemmige gezan gen van de Proprium Missae- gezangen van de twaalfde eeuwse Perotinus (in een in strumentatie van Peter-Jan Wagemans), een .unhei misch' werk dat Murail in 1975 schreef voor fluit, harp en strijkkwintet en een on vervalste Nederlandse pre miere van een Legende voor saxofoon en ensemble door Caplet in 1903 geschreven maar pas twee jaar geleden in een kast gevonden. En dat alles met veel overgave, in zet en kundigheid ten gehore gebracht. ADRIAAN HAGER Dertiende Uitmarkt op Museumplein AMSTERDAM De dertien de Uitmarkt wordt dit jaar op 24, 25 en 26 augustus gehouden op het Museumplein in Am sterdam. Het AUB is de orga nisator van deze openingsma nifestatie van het culturele sei zoen. Op 13 podia treden dui zenden artiesten op met een gedeelte van hun nieuwe pro gramma. De voorstellingen en concer ten hebben onder meer plaats in Het Concertgebouw en het Stedelijk Museum. Daarnaast nemen vele honderden groe pen en instellingen deel aan de informatiemarkt. HILVERSUM De Hilversumse omroepen hebben gisteren de laatste details geregeld van de coördinatie tussen de drie netten, waartoe eerder al in principe was besloten. Het TROS-bestuur stemde in met een schema van zogenoemde omroepen van dienst. Die moeten op de dag dat zij voor die taak aangewezen zijn erop toezien dat er op de drie netten niet tegelijkertijd ge lijksoortige programma's worden uitgezonden. Ook is het de be doeling dat er elke dag een actualiteitenrubiek wordt uitgezon den. De coördinatie tussen de drie netten is ingegeven door de verscherpte concurrentie van met name RTL/Veronique. Hil versum wil per 1 oktober met deze nieuwe werkwijze starten. De hoop is dat met ingang van die datum ook in de middag tele visie uitgezonden kan worden. Aan minister D'Ancona van wel zijn, volksgezondheid en cultuur heeft de omroep daarvoor een bedrag van 50 miljoen gulden reld- en ropese emière RO HAAG Het Residen- Jkest brengt op 5 mei ^bijzondere premières: de «première van de nu fige De Profundis van Liszt en de Europese «re van het derde piano- ït van dezelfde compo- jHet derde pianoconcert [gereconstrueerd door de 'Skaanse musicoloog Jay jblatt. Bij het zoeken materiaal voor zijn disse- vond hij eerst in Weimar |er in Budapest onbeken- jukken van Liszt. Het l8te gaan om de bijna vol- versie van het al wel de maar erg incomplete ar Concerto. Het door blatt gereconstrueerde Jaat nu door het leven als Berde pianoconcert van aldus een woordvoerster et Residentie-Orkest. Het I pianoconcert duurt on- r 15 minuten. De diri- 5 Jacek Kaspszyk en de .op piano is Steven May- NOS-tv maakt opna- ratie Leidse irtebrugkerk )EN Koordirigent :'cteI Verhoeff en organist ert Grondsma, beiden ïDen Haag, zijn be- ortfld tot muzikale me rkers van de Leidse ELTFtfbrugkerk. Zij volgen W- vichmitz op die zeven- i aar jaar lang aan deze tel. umkerk was verbon- Een adviescommissie bij de beoordeling "^"kandidaten niet al- ■^het accent gelegd op f Jtale vakbekwaam- maar ook op erva- Verhoeff, dirigent van teer Die Haghe Sang- [het Filharmonisch Koor intare en Leiden Sym- krijgt de leiding over xenzangkoor St.Caecilia 'er het gemengde koor [artebrugkoor'. Verhoeff, steren werd onderschei iet het Diplome de Mé- Vermeil van de Société iennes-Lettres, over benoeming in Leiden: ~an Schmitz heb ik in de n jaren veel activitei- Leiden ontplooid. Ik :n hechte relatie met de xugkerk, ook als voor van de stichting Orgel- ,eiden. Met het kerkbe- worden plannen ontwik- om van de Harteburg- :en muzikaal centrum te Daarnaast wil ik met tola Cantorum veel aan- aan het Gregoriaans Grondsma, nu nog or- van de Haagse H. Pau- rk, noemt het Maarschal- ;rd-orgel van de Harte- ;rk een orgel om trots zijn. ,Een echt Neder-- orgel dat, mede dank zij schmitz, in een optimale [verkeert'. Als tweede or is benoemd Anton den luit Ridderkerk. Verhoeff (rondsma moeten in hun icht slagen om van de februgkerk een levendig caal centrum te maken, cerkbestuur is van me- jdat gesproken kan wor- ran een .reddings-opera- ïker wat betreft het koor. er op of er onder wij hebben het volste )uwen dat met Verhoeff indsma die operatie vol- zal slagen". ADRIAAN HAGER irlopende reeks lermuziek bij kling AGA Zaal TERDAM Ter gele- pid van de opening van ïn AGA Zaal in de erdamse Beurs van Ber- wordt daar op 28 en 29 een Kamermuziekmara- gehouden. Gedurende [maal twaalf uur worden 44 concerten van on- kr 20 minuten gegeven, beeste ensembles zullen an uit musici van het Ne- ads Philharmonisch Or- De presentatie van de Whon, die beide dagen om uur begint, is in handen AMSTERDAM „De an dere kant van de medaille is, dat tallozen zich in de oorlog heldhaftig gedroe gen, zónder daar een me daille voor te krijgen. Ach, om eerbewijzen za ten ze ook niet verlegen, ze deden, wat ze vonden dat ze moesten doen. Puur altruïsme". De Engelse auteur Wilfred Harrison, die dit zegt, schreef er een toneelstuk over 'Stem van het stille verzet' dat begin mei in enkele theaters in ons land wordt gespeeld en in verkorte vorm door de KRO wordt uitgezon den op vrijdagavond 4 mei om 20.25 uur op Neder land I. In Den Haag wordt het stuk van bijna ander half uur gespeeld op 5 mei in theater Branoul. Het spel verwoordt de lotge vallen van vervolgde mensen die de oorlog overleefden en die van hun stille redders. Harrison: „We leven in een tijd van hebzucht en agressie. Ja? We hebben niet zo veel over voor onze medemens. Niet waar? Maar ze zijn er toch, de mensen die hun nek uitsteken, die risico's willen lo pen voor een ander. Soms om het avontuur van dat risico, soms omdat ze niet anders kunnen. Maar over deze men sen hoor je nooit, die doen hun werk in stilte. Ja natuurlijk, die stilte was essentieel voor hun werk, maar het was ook dat soort mensen die helden waren zonder daarvoor een beloning te verwachten". Het stuk wordt, in de regie van Tony Craven, gespeeld door Maya Bouma, Wim Ser- lie, Tom van Beek, Frans Kop pers, Teuntje de Klerk, Guido Jonckers en Bas Grevelink. Het ging in 1988 in het Natio nal Theatre van Londen en was vorig jaar te zien op BBC- televisie als 'Rescuers Spea king'. Het is in het Nederlands vertaald door Tom van Beek. Onderzoek Basis voor het stuk was een onderzoek door de Ameri kaanse professoren Samuel en Pearl Oliner onder zevenhon derd mensen in en buiten Eu ropa, de overlevenden en zij, die dat mogelijk maakten. Harrison: „In de laatste we reldoorlog zijn onvoorstelbare wreedheden begaan, laten we dat vooropstellen. Maar dan moeten we ook niet vergeten, dat er tienduizenden onbaat zuchtige hulpverleners waren, die anderen het leven hebben gered. Dat stemt me optimis tisch en daaruit kunnen we ook hoop voor de toekomst putten". Harrison heeft geprobeerd een spel te schrijven dat geen tra gedie werd, maar ook geen blijspel, al is er een beetje ge voel voor humor in verwerkt. „Ik heb geprobeerd de betrok kenen van toen aan het woord te laten, een Poolse militair, een Nederlandse huisvrouw, een Italiaanse priester, een Poolse boer. Maar ook een Duitse soldaat. Het waren niet allemaal machtswellustelin gen, er waren ook Duitse sol daten met een geweten, be grijp dat óók". Geen sensatie Harrison heeft met zijn stuk de positieve kanten willen schilderen, naast de inmiddels breed uitgemeten vormen van onrecht en geweld. „Want naar de positieve kanten is tot op heden te weinig gekeken. Nee, die mensen zullen er nooit om vragen, want daar waren het juist de mensen naar. Maar ik vond het nodig die kant eens grondig te be lichten". Harrison weet precies hoe dat kwam. „Op een school vertel de ik over de oorlog, de gede porteerde joden, de concentra tiekampen. Niemand mag ver geten wat er toen is gebeurd. Tot opeens een meisje haar vinger opstak en nogal driftig vroeg of er nou echt niks goeds was te vertellen over die oorlog. Ze hadden al zo veel narigheid naar hun hoofd ge kregen, het was een grote poel van ellende voor ze geworden. Dat heeft me aan het denken gezet en toen ik de interviews las van de Oliners, ben ik aan het werk gegaan. Het was heel eenvoudig eigenlijk; ik kon ge woon schrappen in de vragen en antwoorden en het resul taat daarvan kon ik recht streeks voor het stuk gebrui ken. Het bestaat dan ook voor namelijk uit dialogen en mo nologen. En begrijp één ding heel goed: er is voor het stuk niets verzonnen, alles is wer kelijkheid, het zijn de woorden van de betrokkenen zelf". Waarom? Centraal in de interviews met de 700 hulpverleners en over levenden is steeds de vraag ge weest: waarom deed je dit, hoe denk je hierop terug. Harrison: „Je stuit op de eest uiteenlo pende redenen. Soms blijkt op voeding de basis, soms een soort zucht naar avontuur: de spanning van het hebben van onderduikers. Of het risico van betrapt te worden als uit daging". Dat moet allemaal uit het spel blijken, in het theater en op televisie. Harrison: „Okee, sommigen zullen reageren op de manier van: ja, maar dat wisten we allemaal toch al wel. We weten toch, dat er hulpverleners waren en dat een aantal dank zij die mensen de oorlog overleefden. Maar dat maakt dit stuk niet over bodig. In tegendeel. Wij, alle betrokkenen willen aantonen dat er hoop voor de toekomst is. En dit ïs de essentie van het stuk: de mens is tot meer in staat dan competitie en agres sie, de mens is in staat een be tere wereld te maken. En ik weet ook wel, dat de bevol king van elk land niet anders wil dan een wereld in vrede. En dat het de leiders zijn, die de oorlogen maken. Maar dan nog; zonder medewerking aan die leiders is er ook geen oor log. Ook dat wilden we kwijt". FRITS BROMBERG OPENING SCHRÖDER-EXPOSITIE IN WASSENAAR DEN HAAG In het Wassenaarse raadhuis De Paauw wordt morgen een tentoonstelling geopend van werk van Sierk Schroder, „één van de be langrijkste portretschil ders van de laatste helft van deze eeuw", vindt Fred Klomp. Hij heeft met Dik Mesman een fo toboek over Schröders werk samengesteld dat tij dens de opening wordt ge presenteerd. Klomp: „Vijftien jaar geleden was ik op een tentoonstelling van Haagse aquarelisten. Daar hingen drie Sierk Schröders. De middelste daarvan was werkelijk een schoonheid. Een man kwam naast me staan en ik vroeg hem: welke vindt u de mooiste? Waarop de man zei: maar meneer, dat kost veel geld. Ik antwoordde: Ja, maar het is wel de beste. De man was Sierk Schroder zelf. Ik kocht die prachtige aqua rel". Het eerste contact tussen be wonderaar Fred Klomp en de kunstenaar was gelegd. Nu zijn zij dikke vrienden en zoe ken zij elkaar minstens één keer per 14 dagen op. Klomp is zijn verzameling be- tonnen met twee werken van chröder. Zijn liefde voor het werk van deze schilder groei de snel en zo ook zijn verza meling. Toen hij zes of zeven stuks in zijn bezit had, greep de kunstenaar in. Klomp: „Hij zei tegen me: Fred, als je zo doorgaat moet ik je onder cu ratele stellen". Dat is nooit ge beurt en wie nu in het huis van Klomp rondkijkt, ziet dat de muren vol hangen met Schröders kunstwerken. Schroder heeft onder andere de laatste drie koninginnen geschilderd. Gele sofa Klomp: „Schroder is een min naar op afstand, maar ook een man die voor zijn werk staat. Zijn naakten zijn nooit stoot- aangevend. Er spreekt liefde voor het vrouwelijk lichaam uit. Hier, bekijk dit werk maar". Klomp wijst een foto aan in zijn boek van een naak te vrouw die gebukt op de rand van een sofa zit. Mooi. De gele sofa is een belangrijk element in het werk van Schroder. Inmiddels ook in het leven van stoffenverkoper Klomp. „Zijn belangrijkste werk is gemaakt op de gele bank". Hij wijst naar het mid den van de woonkamer. „Kijk, daar staat-ie" De bank is zelfs zo belangrijk dat het een plaatsje krijgt op de tentoon stelling in Wassenaar. De meeste tentoonstellingen van de 87-jarige kunstenaar zijn verzorgd door Fred Klomp en andere bewonde raars, omdat ze willen dat zijn werk meer bekendheid krijgt. Daarom hebben Klomp en Dik Mesman ook het boek samen gesteld met 79 afbeeldingen van door hun gekozen, schil derijen. „Ik koester zo'n enor me liefde voor het werk van Schroder. Toen ik de gelegen heid en de goedkeuring van hem kreeg om een boek samen te stellen, was ik gelukkig. Het heeft Mesman en mij vele weekeinden gekost, maar dat heb ik er graag voor over ge had". Gemeentemuseum Het heeft Klomp niet alleen veel tijd gekost, maar ook veel geld. De totale kosten van het boek kwamen op anderhalve ton. „Het geld is door een zeer grote vriendenschaar bijeen gebracht en ik vind het geld ook niet belangrijk. Ik heb het boek uit liefde gemaakt". Maar ook met veel zorg. De volgorde van de afbeeldingen is nauwkeurig gekozen, er zit een lijn in de kleur of in de aard van de afbeelding. Toch is het boek niet overal met waardering ontvangen. Een beetje geërgerd vertelt Klomp over zijn ervaringen met het Haags Gemeente Mu seum. „Eens kreeg Schröder de kans om daar te exposeren, op voorwaarde dat er geen portretten zouden hangen. Aan het einde van de expositie kreeg hij de opdracht om de toenmalige directeur van het museum te portretteren. Vreemd hè? Ook kreeg hij een penning van verdienste van de stad Den Haag. Toen ik met mijn boek bij het Gemeente Museum kwam, was de reac tie: sorry meneer Klomp, maar dat zoeken de bezoekers bij ons niet en bovendien vinden we het boek te duur. Nee, het Gemeentemuseum heeft bij ons afgedaan". LIESBETH WITTEMAN Toneelvereniging Mimicri met „Sal do Mortale" van Dimitri Frenkel Frank in de regie van Hans Hölzel. Cultureel Centrum Warenar te Was senaar, gisteravond. Herhaling: Van- Een prachtig décor, waarin vier speelplaatsen waren ver werkt, omlijstte het blijspel Saldo Mortale van toneelvere niging Mimicri. De amusante inhoud is op een treffende wij ze verwoord door Dimitri Frenkel Frank en geeft de vier spelers alle kans om hun talent te gebruiken. Bij Mimi cri beleef het spel helaas aan de magere kant. Wim van Po- lanen als de geslepen oplichter Stefan Bleecker, bediende zich van te veel stereotiepe gebaar tjes waardoor zijn rol nogal aan de oppervlakte bleef. Wil Borsboom vierde haar 25-jarig toneeljubileum met de rol van Isabella Parmintier, een wat saaie boekhoudster. Haar scè nes op het kantoor kwamen natuurlijk over en als haar al- ter-ego, een Barones, was zij weer van een totaal andere kant te aanschouwen. Zij deed haar jubileum alle eer aan met deze interessante benadering. Opvallend komisch waren de rollen van Chris Smits. Hij vulde alle kleine bijrollen in en deed dat met stem en mi miek en slechts kleine hulpat tributen, waardoor hij net de kleine essentieële verschillen zichtbaar maakte. Annelies van Santen als de sexy kan toorjuffrouw maakte van haar optreden een spontaan stulqe toneel en paste uitstekend in de structuur van het spel. Mimicri heeft erg hard ge werkt aan een goede presenta tie, maar Hans Hölzel is qua regie erg aan de oppervlakte gebleven. Het vaak komisch bedoelde taalgebruik haalde daardoor niet alle lachers uit het stuk en dat was bijzonder jammer. Wil Borsboom werd aan het einde van de avond onderscheiden met de Mimi- cri-herinneringsspeld, die zij zichtbaar ontdaan in ontvangst nam. ROB VAN DER MIJL Zomaar touwtje springen in Lieve mensen Stichting Wereld Premières: „Lieve mensen" (Publikumsbeschimpfung) van Peter Handke. Vormgeving en regie: Harrie Hageman. Met Jacque line Beck, Petra van Hartskamp, Stefan Louman, Hannah van Mun ster, Henriette Remmers, Annemie- ke Rigter, Kees Scholten. Korzo, vrijdag 20 april, vanavond nog eens. „Publikumsbeschimpfung" heette „Lieve mensen" bij Pe ter Handke, die filosofische to neelschrijver uit West-Duits- land. In 1966 was het schok kend en zelfs in het Handke- festival in het Hot (was het in 1980?) kon het nog mee. Het publiek uitschelden vanaf het toneel brak met de traditie dat de zaal de „vierde wand" van het theater vormde. Het plaat ste de kunst van het theater weer in de wereld. Toen een paar jaar geleden Nieuw West met een eigen vorm van „publieksbeledi- ging" kwam, was de verras sing eraf. Het publiek liet zich hier in Den Haag geen reactie ontlokken en toen de spelers zich ontblootten, kwam er geen schok teweeg. Er is niets nieuws ojider de zon, zei Pre diker. Dat „Lieve mensen" in de re gie van Harrie Hageman voor al lief en ook wel aardig is, zit hem niet in het spel, noch in een geniale mise en scène. Pe ter Handkes „Publikumsbe schimpfung" gaat over theater en confronteert het publiek daarmee, weten wij inmiddels. ,,U bent de karakterspeler, de jonge held", zeggen de actrices. Via de theaterwet van de om kering hebben zij het dus over zichzelf, en zo gaat het voort. Op de rode vloer, tussen rode wanden, lopen, staan en zitten twee mannen en vijf vrouwen in rode glanzende kleren. De aanhef van hun tekstzeggen geschiedt al touwtje springend. Ze spreken om de beurt, tege lijk, hard, zacht en zingen een liedje. De mededelingen zijn samen te vatten als een filoso fie over het theater. De hande ling lijkt doelloos, of ze touw tje springen, een kaartje leg gen, een stripteaseie doen of een voorzichtige choreografie uitvoeren. Het is meta-toneel: toneel over toneel. Leuk dit stuk weer eens gezien te hebben, al ont breekt elk gevoel dat deze ver sie een zekere noodzaak heeft. Ook van het acteren valt wei nig te zeggen. Dat is niet op vallend slecht, maar mankeert overtuiging en persoonlijk heid. Precies de bedoeling van de schrijver, dat is het. En wat moet het publiek daarmee? PETER SNEL

Leidse Courant | 1990 | | pagina 17