I ^ttl" tijging inbraken ti Leiderdorp verontrustend ScidócSouAcmt NAAL Laat protest tegen stortplaats bij EZL Yan de Laar en Joon wethouders Voorhout INA OEN OMGEVING CeidócSouoant ZATERDAG 21 APRIL 1990 PAGINA 15 •^1 PTT'ers hebben de ruimte Na het omduwen van een muur van postpakketten betrad burgemeester Winkel gistermiddag als eerste het nieu we postkantoor van Noordwijkerhout. „De PTT was in de Havenstraat al lang uit zijn jasje gegroeid", aldus de beheer der C.M. Gravekamp (foto). „Het aantal personeelsleden is meer dan verdubbeld tot zestien werknemers en zeven vaste zaterdagmedewerkers. Het was daar werken op de vierkante meter gewor den". Vandaar dat bouwbedrijf Van der Wiel uit Noordwijk voor 1 miljoen gulden een nieuw postkantoor zette aan de Dorpsstraat. Het totale gebouw kost drie miljoen. Het oude gebouw aan de Ha venstraat werd in 1934 door de PTT ge kocht voor 24.000 gulden, inclusief twee woningen. Dat gebouw staat nu te koop. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Collegeprogram Alphen laat op zich wachten ALPHEN AAN DEN RIJN De onderhandelaars van CDA, VVD en PvdA in Alphen komen niet voor 1 mei gereed met het beleidsprogramma voor de komen de vier jaar. De samenstelling van het college staat op die datum wel vast. Dat blijkt uit de moeizame vorde ringen die de onderhandelaars de laatste weken in het overleg over het nieuwe collegeprogram hebben ge boekt. De drie partijen zijn op veel punten nog niet verder gekomen dan het vaststellen van de procedurele spel regels voor de onderhandelingen. Veel controversiële zaken zijn nog niet inhoudelijk besproken. Op 1 mei wordt in Alphen wel de nieuwe gemeenteraad geïn stalleerd en worden ook de wethouders voor de nieu we bestuursperiode tot 1993 beëdigd. De drie partijen hebben waarschijnlijk nog tot eind mei nodig om over eenstemming te bereiken. Rijnsaterwoude steunt aanschaf compostvaten RIJNSATERWOUDE De gemeente Rijnsa terwoude verwacht dat ongeveer zeventig ge zinnen uit het dorp zullen intekenen op het ge subsidieerde aanbod van compostvaten door de gemeente. Rijnsaterwoude wil de 240-literva- ten van de VAM aanbieden voor een prijs van vijftig gulden. Om dat mogelijk te maken be- taalt_de gemeente zeventig gulden subsidie per vat. De compostvaten van de VAM hebben bij andere gemeenten in de regio al gretig aftrek gevonden. Na voorlichtingscampagnes over het nut van de vaten en de beperking van de af valstroom schafte ongeveer 15 procent van de inwoners van Nieuwveen, Alkemade, Ter Aar en Woubrugge een vat aan. De subsidie ver dient zich in drie jaar tijd terug doordat Rijnsa terwoude door de compostvaten minder geld hoeft te betalen aan de afvalverwerking. Welfare - verkoop Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT De Welfare-verkooptentoon stelling in het bejaardenhuis Puykendam in Noordwijker hout heeft gisteren ongeveer 2.000 gulden opgebracht. De geborduurde wandversierin gen, kussens en gehaakte kleden waren in het afgelo pen jaar door ongeveer 50 be jaarden uit de huizen Puy kendam en Munnickenwey gemaakt met materiaal dat door de welfare was ver schaft. Het verdiende geld wordt weer voor nieuw materiaal gebruikt. i 2 (1 ERDORP Het inbraken in wonin- bedrijven is in Lei- )rp, Koudekerk aan lijn en Woubrugge sterk toegenomen. :onstateert de groep •rdorp van de rijks in het jaarverslag 1989. De groep de stijging veront- ïd. 8 werden in het gebied Gezor de groep (Leiderdorp, """'•kerk en Woubrugge) |j iningen bezocht door in- Vorig jaar waren dat In bedrijven werd in keer ingebroken, vorig maal. Volgens de rijks- zorgt de stijging van a 'inbraken voor grote Opgj gevoelens in de drie )P„zaT- Volgens de politie meer ingebroken omdat ers brutaler worden, de n meer duurzame goe- jezitten die gemakkelijk Kost hoten "«Si kunnen worden afgezet bij he lers en is in veel woningen vrij gemakkelijk in te breken. Overigens tonen de criminali teitscijfers aan dat het totaal aantal misdrijven in het ge bied van de groep Leiderdorp in 1989 met 6,3 procent is afge nomen. Koudekerk en Wou brugge noteren echter stijgin gen met respectievelijk 22,5 en 48,9 procent. Alleen Leider dorp kan bogen op een daling met 14,3 procent. Het aantal fiets- en -bromfietsdiefstallen blijft een dalende lijn verto nen. Ook het aantal inbraken in auto's neemt verder af. In 1989 werd 140 keer aangifte gedaan, in 1988 nog 208 maal. Ondanks deze daling met 28 procent verdrievoudigde het aantal auto-inbraken in Kou dekerk van 8 naar 23. De rijkspolitie wil minder te maken krijgen met loos alarm, dat blijft toenemen. In 1988 waren er 218 alarm-meldin gen, vorig jaar 278. Van deze 278 meldingen waren er 261 loos. De politie overweegt be drijven na een zo'n alarm een lijstje te sturen met de vraag naar de oorzaak van het loos alarm. Ook wordt dan ge vraagd wat is gedaan om een volgend loos alarm te voorko men. In de praktijk blijkt deze methode herhaling te voorko- De politie vindt dat de ge meente iets moet doen aan de overlast die door jongeren wordt veroorzaakt. Groepen jongeren zorgen op verschil lende plaatsen in het dorp voor problemen. Zij zijn met name actief in de omgeving van de „Zomen" en de Muzen- laan. De jongeren willen een ontmoetingsplaats, maar om wonenden hebben hier be zwaar tegen. In het jaarverslag wordt gemeld dat de rijkspoli tie het probleem niet alleen kan oplossen. Door het optre den van de politie wordt het probleem alleen maar naar een andere locatie verplaatst. In 1989 werd minder vernield. peuters kruiswerk Rijn en Duin tdeling Noordwijk loudt maandag een the- \a-avond voor ouders van tuters. Centraal staat de W van de peuter. De bij enkomst staat onder lei- uig van een opvoedkun- Jge en een wijkverpleeg kundige van de kruisvere ring. Plaats van hande- g is het wijkgebouw aan Van Panhuysstraat. jan vang acht uur. Rommelmarkt In De Zilk worden maan dagavond huis aan huis spullen voor de rommel markt van de Stichting Jeugdwerk opgehaald. De Stichting vraagt Zilkers om speelgoed, schilderijen, glaswerk, bloempotten en dergelijke klaar te zetten bij de voordeur. De rom melmarkt zelf is op maan dag 30 april van tien tot drie uur bij het parochie huis. Kroonluch ters De Kulturele Raad Hille- gom kan binnenkort twee nieuwe kroonluchters in de hal ophangen. De lam pen worden op verzoek van de Kulturele Raad ge maakt door leerlingen van de afdeling mechanische techniek van technische school St. Paulus. De kroonluchters hebben een diameter van anderhalve meter en een gewicht van circa vijftig kilo. Naar ver wachting is binnen enkele weken het las-, smeed-, buig- en slijpwerk klaar. De maandelijkse bijeen komst van de Vereniging van Postzegelverzamelaars Noordwijk wordt maan dagavond gehouden in ho tel Royal aan de Voor straat in Noordwijk. Van zeven tot acht uur kan de jeugd terecht en om kwart over acht de oudere leden. De jeugd wordt geïnfor meerd over het afweken van postzegels en kan meedoen aan een veiling. Voor de ouderen staat on der meer ook een veiling op het programma. [etgangersbrug over de Kerksloot Over de Kerksloot, tussen de gebie- kozen voor een houten brug omdat dat volgens vanenhof en Achter Sint Aagten in Lisse, burgemeester en wethouders goed in de omge- een voetgangersbrug aangelegd. Er is ge- ving past. De aanleg kost 33.000 gulden. demonstratie op het dak van het Elisabeth Ziekenhuis Leiderdorp met kamerlid P. Lankhorst (Groen Links) en rechts van hem Riet Dekkers van de Stichting Leefbaar Leiderdorp. LEIDERDORP Met de werkzaamheden voor de aanleg van de stortplaats in het Doesgebied in Lei derdorp in volle gang, werd de gisterochtend op het dak van het Sint Eli sabeth Ziekenhuis (EZL) gehouden demonstratie een enigszins bizarre ge beurtenis. De stortplaats wordt pal tegenover het ziekenhuis aangelegd. De demonstratie was georgani seerd door de Stichting Leef baar Leiderdorp en werd ge steund door het Tweede Ka merlid P. Lankhorst (Groen Links), de stichting het Zuid hollands Landschap en het EZL zelf. De betrokkenen lijken er ook niet echt meer in te geloven. Terwijl de voorzitter van Leefbaar Leiderdorp, Riet Dekkers, een spandoek met daarop een gasmasker dragen de patiënt ontvouwt, zegt Lankhorst: „Deze demonstra tie is het minste wat we kun nen doen. Ik ben bang, ook al zou de Raad van State zich in de nog lopende procedures ne gatief uitspreken, de stort plaats er dan al ligt. De kans dat we de stort kunnen tegen houden acht ik zeer klein. Maar uitgesloten is het niet. Anders stond ik hier niet". Buitenspel Even later, tijdens een pers conferentie in het restaurant van het ziekenhuis, hekelde Lankhorst de langdurige pro cedures. Volgens hem heeft de provincie Zuid-Holland te snel naar artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening gegre pen. De bezwaarmakers ko men dan buitenspel te staan, omdat in afwachting van defi nitieve uitspraken van de Raad van State, al met de aan leg van de stortplaats kan worden begonnen. „Wat heb je eraan als je achteraf gelijk krijgt. Als de stortplaats er dan al ligt, waar kun je dan nog je gelijk halen?", aldus een ver twijfelde Lankhorst. Hij zei machteloos te staan wanneer de verschillende overheden het met elkaar eens zijn. „Rijk, provincie en ge meente verschuilen zich steeds achter elkaar en dan is het moeilijk vechten". De landspo- liticus, die met zijn vragen over de stortplaats aan de mi nister van VROM steeds nul op het rekest, heeft gekregen zei van verdere vragen te zul len afzien, maar beloofde wel minister Alders „aan zijn jasje te zullen trekken". Vuilstort Directeur W. Rombout van het EZL zei zich zorgen te maken over de verschuiving van de aanvankelijke puinstortplaats naar een vuilstort. „Er is nu sprake van giftige stoffen die men op de stortplaats kwijt wil. Naast de vrees voor ge luidsoverlast, de rijksweg A 4 is al een kritisch punt, maken wij ons ook zorgen over de luchtverontreiniging door stof en stank, waardoor de kans op bacteriologische verontreini ging van het ziekenhiuis reeël is", aldus Rombout. Het EZL heeft overigens zelf geen bezwarenprocedure aan gespannen tegen de komst van de stortplaats in het Doesge bied. Later is er „meegelift" met de bezwaren van Leef baar. Leiderdorp. Rombout er kende dat men achteraf gezien te veel vertrouwen in het ge meentebestuur van Leider dorp heeft gesteld. De direc teur richt nu zijn hoop op een strikte naleving van de milieu voorschriften. „Er moet een 24-uurscontrole komen. Dat is goedkoper dan achteraf illega le storten weer opruimen", al dus Rombout. Merkwaardig was de aanwe zigheid van Jos Janssen, het pas voor Groen Links gekozen lid van de Leiderdorpse ge meenteraad. Janssen heeft als lid van de gemeentelijke com missie ruimtelijke ordening, verkeer en milieu met de com binatie PPR/PSP meegewerkt aan de totstandkoming van de stortplaats. Tijdens de perscon ferentie zwakte hij de unanie me uitspraak van de Leider- dorpse gemeenteraad. „De partijen zijn het wel met el kaar eens maar daarvoor is een beetje poppenkast opge voerd er komen steeds nieuwe dingen aan het licht. Er is geen MER-procedure (milieu effectrapportage, red) uitge voerd waardoor geen vergelij king is gemaakt tussen ver schillende locaties. De raad heeft zich dat wat betreft bui tenspel laten zetten", zo zei Janssen. ni ^aar i Onder redactie van Ton Pieters. moet bestreden wor- vond de Leidsche Cou- op maandag 28 april Dit was naar aanleiding een ingezonden „stuk", als volgt luidde: „De va- ie loopt ten einde, de 'en beginnen. Hoe wordt ihooljeugd beschermd te- het gevaar op straat? Een 'ng, mijns inziens, is de schooltijden voor- Ndags een half uur vroe- _innen, dus ook een uur vroeger eindigen, dus uur naar huis. Zoodoen- /orden de kinderen ge- 'aard van de overgroote te, die juist 12 uur in den ag begint. Om 2.30 uur nt de schooltijd weer tot uur. Zoo brengt het he- iaagsch gevaarlijk ver niet zóóveel gevaar voor iugd. En de ouders behoe- niet zóóveel angst te heb- voor het lot hunner kin- aldus J.J.Bredewold, huis-troubadour van de in die dagen van 60 jaar was in de ban van de e zonnige lentedagen en ichreef: eerste, wat je 's morgens de slaap hebt i weertje! -gt, als je naar buiten t zonlicht langs je haren 'tt: J i weertje! huisgenooten, ook ver blijd, Begroeten je aan het ontbijt: Mooi weertje! En als je dan de deur uitgaat, Loopt juist je buurman ook op straat: Mooi weertje! Dan komt precies de brieven man, Met brieven en met kranten an: Mooi weertje! Een vriendelijke morgengroet Van 'n kennis, die je dan ont- Mooi weertje! En de sigarenhandelaar Snijdt dan de punt van je si gaar: Mooi weertje! Elk heeft een glimlach om den mond Om dezen mooien morgen stond: Mooi weertje! Je komt tenslotte op 't kan- Collega fluistert in je oor: Mooi weertje! 't Is slechts een paar uur, dat zij schijnt, De lucht wordt grauw, de zon verdwijnt: Mooi weertje! 't Is middag en ik moet naar huis, Ik heb geen jas, dat is een kruis: Het regent!" Wat je noemt een lokkertje, in het stadsnieuws van de krant op dinsdag 29 april '30. Uit gaande van een uit z'n slof schietende R.K.J.M.A.„St.Pe- ter Kanis". Piet Kasteel zou spreken over .journalistiek". „Hedenavond om half negen bijeenkomst in „Den Burcht". Half negen wil niet zeggen negen uur. Dus iedereen is precies op tijd. Het is de moei te waard, wat Piet Kasteel komt vertellen. Wie Piet Kas teel is? Weet u dat niet? Wel, dan moet u beslist komen, want de kennismaking zal ze ker meevallen. Voor belangstellenden is deze bijeenkomst ook toegan kelijk. Hun aanwezigheid stellen wij ten zeerste op prijs". Het was echter wel duidelijk, dat Piet Kasteel (parlementair redacteur van De Maasbode, T.P.) op de eerste plaats zou spreken voor niet-belangstel- lenden. Want die hoorden schijnbaar thuis in de R.K.J.M.A.„St. Peter Kanis". „Gistermiddag te ruim 5 uur is een wagen van de Gemeen tereiniging bij het afrijden van de Pauwbrug op den Ou den Singel tegen de ruit van het „Landbouw"-filiaal aldaar gereden. De ruit werd ver brijzeld, het paard bekwam geen letsel". Eind april '30 werden in IJ- muiden 's werelds grootste sluizen geopend. Ook de L.C. was daarover in alle staten en zond een eigen redacteur naar de Noordersluis. „Groter dan die van het Panama-kanaal en die van het Kaiser Wil helm-kanaal, welke tot nu toe de grootste ter wereld waren ORANJESLUIZEN: de grootste ter wereld voor nog geen 20 miljoen. Vier van zulke drijvende ko lossen als de „Johan van Ol- denbarnevelt" kunnen er te gelijk in. Alles bij elkaar heeft deze sluis de ronde som van 19,5 millioen gulden gekost". „Bij den gemeenteveldwach ter te Koudekerk a.d.Rijn zijn inlichtingen te bekomen om trent een big die verleden week te veel bij den veehou der J.D.R. is bezorgd". Uit Noorden het volgende: „Zondagavond gaven eenige dames van de Naaikrans een uitvoering ten bate van de Naaikrans. De zaal was goed gevuld met toehoorders en kijkers. Opgevoerd werd het stuk „Het Lokaas", dat uitstekend werd gespeeld. De rollen, soms erg zwaar, waren goed verdeeld en werden meesterlijk uitgevoerd. Het was een stuk, hartroerend om te zien en te hooren. Onder de pauze werd twee bronzen va zen verloot die alle twee door mej.van Dam-Douven werden gewonnen. Daarna werd opgevoerd „Het Vergift". Dit stuk deed allen weer hartelijk lachen. Den speelsters komt alle lof toe. Dit bewees wel het langdurig applaus, dat zij mochten inoogsten. Ook komt haar een woord van dank toe voor den ijver die zij toonen voor de R.K.Naaikrans. Zij, die nog iets willen bijdragen voor de R.K.Naaikrans, kunnen dit ten alle tijde doen bij het be stuur. Zij zullen met open ar men worden ontvangen en de dank zal niet uitblijven". Uit de Vragenbus. „Vraag: Wanneer een tol des nachts openstaat en ook in de vroege morgenuren en er is niemand bij, heeft dan de tolgaarder nog recht later daarvan tol te heffen? Antwoord: Onzes in ziens heeft hij daartoe het recht, al zal het dikwijls moei lijk zijn dat recht practisch te doen gelden". VOORHOUT E. van de Laar wordt de nieuwe wethouder namens het CDA in het college van Voorhout. Hij volgt D. IJdo op die de komende vier jaar gewoon raadslid is. Het Voorhoutse college wordt wederom gevormd door CDA en VVD. B. Joon blijft wethouder na mens de liberalen. Zoals bekend wordt het nieuwe college gecompleteerd door burgemeester M. de Goeij-Smulders die vol gende week wordt geïn stalleerd. De gemeenteraadsverkiezin gen van 21 maart brachten geen verandering in de zetel verdeling in de Voorhoutse ge meenteraad. Op grond van die uitslag zijn de bestaande colle gepartijen, CDA en VVD, gaan onderhandelen over voortzet ting van de samenwerking. Nadat begin deze week over eenstemming was bereikt over een concept-collegeprogramma zijn dinsdagavond de overige partijen in de raad geïnfor meerd en hebben de fracties van CDA en VVD in de dagen daarna het in de komende vier jaar te voeren programma de finitief vastgesteld. Dat IJdo niet zou terugkeren als wethouder stond al eerder vast. De CDA'er was door zijn partij op een onverkiesbare plaats gezet maar verwierf zo veel voorkeurstemmen dat hij op 1 mei toch tot gemeente raadslid zal worden geïnstal leerd. Over de verdeling van de portefeuilles hebben Joon en Van de Laar nog geen af spraken gemaakt. Met de be raadslaging daarover wordt gewacht tot mevrouw De Goeij in Voorhout aan de slag gaat. In het beleidsprogramma van het nieuwe CDA/VVD-college staat te lezen dat de leefbaar heid van Voorhout de basis vormt voor het gemeentelijk beleid. Ten aanzien van de woningbouw is bepaald dat de gemiddeld 50 60 huizen die jaarlijks in Voorhout worden gebouwd vooral bestemd zijn voor ouderen en jongeren. Het college wil na voltooiing van het nieuwe gemeentehuis het oude raadhuis afbreken. De mogelijkheid om op de vrijko mende ruimte betaalbare huurwoningen of -flats voor ouderen te bouwen, eventueel in combinatie met winkels, wordt onderzocht. Priotiteit Verder geven B en W priori teit aan de aanleg van een zes hectare groot bedrijventerrein annex vrachtwagenparkeer terrein. Na aanleg van de Oosthoutlaan wil het college de verkeersveiligheid in het dorp bevorderen en het gemo toriseerd verkeer in de Heren straat verminderen. B en W gaan er vanuit dat het nieuwe NS-station er komt.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 15