Ciidae (Somauit Leidse politie krijgt milieu-specialisten Eetjmakeliik STAD OMGEVING/KUNST/RTV Onderscheidingen voor tv-reportages Rijnland en VLOK WEEK EINDE Jfv Manifestatie bij faculteit sociale wetenschappen £cidóc@ou/ia/nt ZATERDAG 21 APRIL 1990 PAGINA 13 BÜnie jongensklas jidse Jozefschool DEN Een jongensklas van de irmalige Jozefschool aan de Lus laan houdt volgende week zater- vanaf 14.00 uur een reünie in het )uw van de school die tegenwoor- De Singel heet. De leerlingen die iet schooljaar 1957/1958 in de zes- zaten, zijn hiervoor uitgeno- gens H. Bijl, een van de initiatief iers, was het niet gemakkelijk om adressen van alle klasgenoten te terhalen. „De school heeft geen lief dus we hebben alles via-via ■ten uitzoeken". Uiteindelijk kon- alle leerlingen worden uitgeno- 1, met uitzondering van een man, tegenwoordig in Afrika woont. Stevenshof vernieuwd Het tijdelijke gezondheidscentrum aan het Ina Boudier-Bakkerplein in de Stevenshof verhuist me dio 1991 naar een definitief onderkomen. Het nieu we centrum, waarvan op de foto een maquette, is ontworpen door het Leidse architectenbureau Van Oerle, Schrama en Loomans en komt te liggen te genover het buurthuis Winnie Mandela aan de Trix Terwindtstraat. In het centrum vestigen zich huis- arten, kruisvereniging, gecoördineerd bejaarden- werk, apotheek, fysiotherapeuten, jeugdgezond heidszorg en maatschappelijk werkers. De totale bruikbare oppervlakte van het gebouw is ruimer dan noodzakelijk was. Dit is gedaan met het oog op eventuele uitbreiding van het centrum en de komst van een tandarts. Tot die tijd zullen de overgebleven vierkante meters worden verhuurd. De streefdatum voor het slaan van de eerste paal is 1 juni aanstaande, waarna de bouw ongeveer neqen maanden in beslag neemt. FOTO: PR LEIDEN Met een nieuws flits over de vuilverbranding in Leiden heeft Omroep Rijn land TV de Olon-award 1990 gewonnen. De reportage „Bak kerij Van Maanen 80 jaar" van de Katwijkse lokale omroep VLOK krijgt de prijs voor het beste camerawerk in de cate gorie informatief. Verschillen de andere regionale omroepen krijgen in diverse categoriën onderscheidingen. De Olon is de Organisatie van Lokale Omroepen in Neder land. De prijs wordt vanavond uitgereikt op het Olon TV-fes- tival in Dronten, waar de grootste tot nu toe gehouden manifestatie voor lokale om roepen plaatsheeft. Rijnland TV is op dat moment echter niet in staat om uit te zenden. Eerder deze week is apparatuur van Rijnland door blikseminslag beschadigd. Daardoor is het ook al enkele dagen niet mogelijk om de ka belkrant van Rijnland door te geven. Het is nog niet zeker wanneer de schade is hersteld. Volgens een woordvoerder van Rijn land is nog onduidelijk of de kosten worden gedekt door een verzekering. Naar ver wachting vergt reparatie of vervanging van de defecte ap paratuur enige duizenden gul dens. „Rijnland heeft dat nu niet. Ironisch genoeg hoort bij de Olon-award wel een bedrag van 3.000 gulden", aldus de woordvoerder die echter hoopt dat Rijnland niet gedwongen is om de prijs aan te moeten wenden voor het herstel van de blikseminslag. APART BUREAU MET DRIE MEDEWERKERS LEIDEN Het college van B en W wil bij de Leidse politie een bureau milieuzaken oprichten met drie milieuspecialis ten. Dat geeft in de toekomst be tere mogelijkheden om mi lieu-misdrijven aan te pak ken. Het aantal voor milieu :schikbare uren moet daar voor worden uitgebreid. Voor grootschalige milieude licten zou een rechercheur moeten worden toegevoegd aan de groep milieu-agenten. Die wensen worden opge somd in de ambtelijke notitie „Evaluatie Hand in Hand". De eerste nota „Hand in Hand" werd in juni 1988 vastgesteld. Doel van de nota was het invoeren van een consequent beleid voor het handhaven van de milieu wet. De politie en de ge meentelijke directie milieu werken daartoe samen. Bin nen de politie is een milieu- coördinator aangesteld en elf agenten zijn opgeleid tot mi lieu-agenten. De eerste knelpunten zijn na een jaar al gesignaleerd. Er is behoefte aan meer opleiding en vorming bij de politie. De milieu-coördinator is te wei nig bereikbaar voor de mi lieu-agenten. De directie mi lieu moet meer personeel krijgen. Onder meer om de achterstand in het verlenen van vergunningen weg te werken. De directie neemt de milieu klachten over bedrijven over van de politie. Dat gebeurt omdat het bij bedrijven meestal gaat om een techni sche interpretatie van de mi lieuwet of over vergunnin gen. Milieu gaat dan uit van de „1-2-3-aanpak". Stap 1 is voorlichten, stap 2 waarschu wen en stap 3 toepassen van sancties. De politie wil liever een directere aanpak. De di rectie probeert stap 1 en 2 sa men te voegen, zodat snellere resultaten mogelijk worden. De politie moet ook beter op de hoogte worden gehouden van de ondernomen stappen. De notitie signaleert verder dat het „uitgesloten is dat de politie zelfstandig bedrijven zou kunnen gaan bezoeken. Ook controlebezoeken door agenten zijn ongewenst". Po- litie-activiteiten moeten bij de aanpak van bedrijven een afgeleide zijn van de activi teiten van de directie milieu. Het bestuur draagt tenslotte de verantwoordelijkheid voor de milieuwetgeving, al dus de notitie. Eenvoudige zaken wikkelt de politie geheel zelfstandig af, bijvoorbeeld het storten van afval op straat, sleutelen aan auto's en afbranden van ko perdraad. Bij de Leidse poli tie zijn in de periode van 1 oktober 1988 tot 1 oktober 1989 in totaal 146 milieu klachten binnengekomen. Hiervan zijn er 98 zelfstandig afgedaan, 21 in samenwer king met de directie milieu en 27 in samenwerking met anderen. j eijftig mille voor onderhoud voetbalvelden van Foreholte DRHOUT Voor speciaal lerhoud van de drie sport- in Voorhout moet )00 gulden worden uitge- kken. Complete renovatie f de velden is op korte ter- nog niet nodig. In 1992, len '97 komen respectieve- Een onderzoek naar de huidi ge toestand van de sportvelden heeft uitgewezen dat met name het intensief bespeelde veld twee, dat ook voor trai ningen wordt gebruikt, een slechte grasmat heeft. Aan het bijna voor de helft kaalge- speelde terrein zal daarom ex tra onderhoud worden ge pleegd. Verder worden voor alledrie de velden maatregelen genomen om wateroverlast te gen te gaan. De commissie financiën verga dert donderdag over het be schikbaar stellen van een hal ve ton voor het onderhoud van de velden. restauraties Leids station Op de twee meest gebruikte perrons van het Leidse sta tion zijn nieuwe, tij delijke restauraties geplaatst. „Met de verbouwing van het station in zicht heb ben we voor deze tijdelijke oplossing gekozen", aldus J. Heruer die bij de stationsrestauratie werkzaam is. Totdat het nieuwe station wordt opgeleverd, en dat zal nog en kele jaren duren, kunnen versnape ringen en rookwaar in deze „hokjes" worden gekocht in plaats van in de res tauraties op de per ron 4 en 5 en 7 ei Russische politie-officieren brengen Leiden tegenbezoek LEIDEN Een groep van vijf hoge Russische politie-officieren bezoekt morgen en donderdag de Leidse politie. De Leidse korpschef H. Mostert en zijn Utrechtse collega J. Wiarda ontvangen van avond de delegatie op luchthaven Schiphol. Het Russische bezoek is een uitvloeisel van een werkbe zoek dat de inspecteurs B. Wij- benga uit Leiden en E. Aker boom uit Utrecht vorig jaar aan Rusland brachten. De in specteurs bezochten toen Mos kou, Kiew en Wladimir. Morgen wordt de Russische delegatie ontvangen op het stadhuis door burgemeester C. Goekoop. Maar eerst brengen de officieren een bezoek aan de Keukenhof in Lisse en ma ken ze een toeristische trip door Leiden. Maandag is de delegatie op het ministerie van binnenlandse zaken in Den Het Russische gezelschap telt een aantal kopstukken. Dele gatieleider is V. Popov, hoofd referendaris bij het Russische ministerie van binnenlandse zaken in Moskou. A. Tataren- ko is vice-directeur van het ministerie van binnenlandse zaken in de provincie Wladi mir. V. Nicolaëv is hoofd van de directie crimineel onder zoek in Wladimir. Uit Kiew komen W. Boebnikov, hoofd van het politiedistrict Zalizni- chizi en B. Kondratjuk, hoofd van het politiedistrict Lenin grad. McDonalds Doel van het bezoek is infor matie uitwisselen over de werkwijze van de politie in beide landen. Het bezoek kan eventueel een bijdrage leveren aan de veranderde politie-or- ganisatie in Rusland. Daarom wordt de werkwijze van de ge meentekorpsen Leiden, Am sterdam en Utrecht bekeken. Speciale aandacht wordt tij dens het bezoek bijvoorbeeld besteed aan problemen die de politie ondervindt in de grote steden. Dat gebeurt vrijdag in Amsterdam. Woensdag kunnen de Russi sche officieren het onderdeel voetbalvandalisme met eigen ogen bekijken tijdens de be kerfinale PSV-Vitesse in Rot terdam. Een dag daarvoor wordt ter voorbereiding het Opleidings Centrum voor ME in Hoogerheide bezocht. In Utrecht wordt ingegaan op de verschillende vormen van po litietoezicht. Hierbij fungeert onder meer het winkelcen trum Hoog Catharijne als voorbeeld. Het Leidse politiebureau is donderdag aan de beurt. Vrou wen bij de politie en commu nicatie en automatisering zijn de onderwerpen waarover ge sproken wordt. Uiteraard ko men ook andere aspecten van Nederland tijdens het verblijf aan bod. Zo worden de Delta werken, het Rijksmuseum en McDonalds bezocht. Zondag 29 april vertrekt de d(' weer richting Rusland. et bijdragen van: Ja- iriet van Dijk, Kees van erpen, Rudolf Kleijn, oman Leefmans en Dep van Zeijl. lisverstand let ingang van 1 mei telt de eidse gemeenteraad geen en- ele migrant meer. En dat is pvallend voor een stad met onderdtienduizend inwo- ers. De schuld moet worden ezocht bij alle partijen die eelnamen aan de verkiezin- Hoog op de lijsten prijk- s,n8 :n immers geen namen van uitenlanders. Ie PvdA treft misschien de linste blaam. Naci Demirbas, ier jaar geleden in de raad ekomen, stond op de dertien- e plaats en alle sociaal-demo raten gingen ervan uit dat at een verkiesbare plaats 'as. Het pakte anders uit: op 1 maart haalde de PvdA QJIechts voldoende stemmen 'oor elf zetels en dus viel De- buiten de boot. De 0 is natuurlijk wel of laci Demirbas niet veel ho- '13,0 er op de lijst had moeten te- echtkomen. Hij werd „voor- ij gestreefd" door mensen 15,6 ie korter in de raad zitten .19,! ,an hij- 3e enige andere partij die een ligrant op de lijst plaatste, ■.27,3 'as Groen Links. Kaya De- nirdas was op de 23e plaats .31,2 ezet Verbazingwekkend is et niet, dat hij niet werd ge- ozen. Wat wel verbijsterend de reden waarom hij zo 43,0jaag op de lijst stond. De notu- ïn van de algemene leden- 3».I i, ergadering die op 23 maart .50,8 'erd gehouden, spreken wat 54l at betreft boekdelen. Uit het ergaderverslag: „Kaya 58,6 nerkt op dat hij, ondanks de 23 voorkeursstemmen die op 'iem zijn uitgebracht, onaan- enaam verrast was door de 3e plaats op de lijst. Hij had neer op plaats 9 of 10 gere gend. Sowieso vindt hij dat er s weinig migranten op de sing ijst vertegenwoordigd waren 'n dat te weinig campgane [evoerd is naar migranten °e. Als reactie hierop wordt gesteld dat 'misverstanden' oorzaak waren van de lage plqats op de lijst". Blijkbaar is het ook altijd een misverstand geweest om te denken dat Groen Links zo verschrikkelijk principieel is. Peterselie Het nieuwe college van B en W vindt dat het stadsbestuur dichter bij de bevolking moet komen te staan. Kennelijk voelen de Leidse volksverte genwoordigers zelf ook dat daar iets aan schort, fraaie in spraakverordeningen ten spijt. Misschien dat ze dan ook eens wat meer naar de bevol king kunnen luisteren. Met een zekere regelmaat blijkt toch dat de bestuurders syste matisch peterselie in hun oren stoppen als ze vinden dat wijkbewoners zeuren. Neem nu Groenoord, de Me- renwijk en de vuilverbran ding. Ruim zeven jaar hebben wijkbewoners geijverd voor sluiting van de vuilverbran ding. Nu gaat die echt dicht. Om het zover te laten komen waren uitspraken nodig van de Raad van State, de provin cie en van minister Alders. Toegegeven, de gemeente had zelf nauwelijks mogelijkheden om eerder iets te doen. Toch moet de gemeente wel heel erg snel de oren hebben dichtgestopt nadat het woord vuilverbranding viel. Want hoe kan het anders dat pas nu de vuilverbranding dichtgaat en een overslagsta tion wordt, het ineens moge lijk is het afval via het terrein van de Groenoordhallen aan en af te voeren. De klachten van overlast van vuilnisauto's die dag in dag uit door Groe noord denderen zijn al ouder dan de acties tegen de vuil verbranding zelf. Ettelijke ja ren geleden al vroegen de buurtbewoners om een alter natieve toegangsweg aan te leggen zodat ze van de stin kende en lawaaiige kolossen zouden worden verlost. Peterselie (2) Kort voor de verkiezingen kwam de zaak weer ter spra ke toen milieugedeputeerde Hans van der Vlist met de Pvd A-verkiezingskaravaan neerstreek in buurthuis Groe noord. Hij beloofde daar dat de vuilverbranding voor de zomer dicht zou zijn. Maar de in zijn kielzog meereizende wethouder Marietje van der Molen kon de buurtbewoners niet toezeggen dat daarmee eqn einde zou komen aan de overlast van vrachtauto's. Eerbetoon Een raadszetel heeft Ed van Tol niet weten te bemachtigen met zijn Anti Afpak Partij (AAP). Vlakbij zijn huis in de Stevenshof hangt dit straatnaambordje. Of Van Tol zelf de hand heeft gehad in dit eerbetoon of dat een hardnekkige fan hem heeft willen huldigen is onduidelijk. Het is niet waarschijnlijk dat de straatnaamcommissie dit idee overneemt. Afgezien van de ongetwijfeld grote verdienste van Van Tol voor de stad, worden straten nu eenmaal niet vernoemd naar nog levende mensen. Zolang het bordje er hangt blijft het overigens wel het enige in de Stevenshof waarop een mannennaam prijkt. K FOTO: HENK VAN DEN ENDE Een alternatieve weg was niet mogelijk, zo' betoogde ze. Het industrieterrein aan de Hal- lenweg was immers al uitge geven. En nee, de directeur van de Groenoordhallen zou nooit toestemmen om de wa gens over zijn grond te laten rijden.- De buurtbewoners waren te recht woest. Toen zij voor het eerst met hun vraag naar de gemeente stapten was het in dustrieterrein nog niet uitge geven. De Groenoordhallen waren toen nog aanzienlijk kleiner dan nu en heetten nog gewoon Groenoordhal. Inder tijd was er, gaf ook de wet houder toe, volop ruimte om zo'n weg aan te leggen. Ze wist eerlijk gezegd ook niet waarom dat toen niet was ge beurd. Deze week, anderhalve maand na de bijeenkomst in Groenoord, kondigde de Ge- vulei aan dat de vrachtauto's via het terrein van de Groe noordhallen gaan rijden. Het o zo ingewikkelde slepende probleem kon dus simpelweg binnen zes weken worden op gelost. Jarenlang vond het college van B en W kennelijk dat ae buurt de pot op kon. En dat is plotseling veranderd. De Leidse vuilverbranding moet heel snel dicht en dat kan al leen als er een overslagstation is. Bezwaren van buurtbewo ners tegen de komst van een dergelijke opslagplaats op het terrein van de oude vuilver branding kan de gemeente niet gebruiken. Kennelijk om de buurtbewoners te paaien is dus eindelijk die peterselie uit de oren gehaald. Liefde De publicitaire escapades van collegegenoot CDA tijdens de onderhandelingen over het nieuwe college in Alphen moeten VVD-wethouder Ge rard van As de keel van angst bijna hebben dichtgeknepen. Wel of geen wethouderspost voor de man die de ruimtelij ke ordening in Alphen vier jaar lang een gezicht gaf, dat was de vraag. Aantijgingen over het zorg centrum over en weer tussen PvdA-wethouder Willem de Jong en Van As dreven de collegepartners van nu uiteen. Het CDA sprak daarop een banvloek uit over Van As dio zich op grove wijze in de com petentie van De Jong zou hebben gemengd en eiste drie wethoudersposten op. Per soonlijke aversie tussen de verschillende raadsleden maakte de verhoudingen nog troebeler en Van As leek poli tiek gekruisigd. Het gerommel in de marge van het politiek fatsoen mondde deze week vrij on verwacht toch nog uit in een vriendschappelijk gebaar naar de VVD-man. Aan de over- legtafel werd Van As door de christen-democraten liefdevol omarmd, tot woede van D66- voorman Adriaan van Geest. De zelf op een wethouder spost azende Van Geest beriep zich ziedend op een herenak koord dat zijn partij met de li beralen zou hebben gesloten. Daarin zou D66 een wethou derszetel worden gegaran deerd als de democraten zich zouden inspannen om de VVD in het college te houden. Zo ver kwam het niet: Van As bood in het openbaar zijn excuses aan over het zorgcen trum, het CDA verzoende in haar afkeer van D66 De Jong en Van As en daarmee de fracties en de drie partijen gaan verder op de oude voet. Een staaltje van naastenliefde van de christen-democraten, daarmee gevolg gevend aan een al meer dan tweeduizend jaar oud credo. Cliché Vol trots, enthousiasme, te vredenheid en optimisme pre senteerden vertegenwoordi gers van PvdA, CDA en Groen Links woensdagavond het Leidse college-programma voor de komende vier jaar. De onderhandelingen waren „constructief" verlopen, er was geen ruzie gemaakt, breekpunten waren er niet geweest. Kortom de onder handelaars van de drie partij en zagen en zien het helemaal zitten. In de naam van het college programma moet het vernieu wende karakter ervan tot uit drukking komen. Gekozen werd voor „Een nieuwe len te,...". Dat belooft niet veel goeds, want afgezaagder en clichématiger kan het niet. Prijs Progressief Zoeterwoude zit in het college van burgemees ter en wethouders, maar de prijs die daarvoor moest wor den betaald is hoog. College partner CDA hield vast aan de „vernieuwbouw" van het gemeentehuis en uiteindelijk heeft PZ met die plannen in gestemd. Een opmerkelijke zaak, want PZ heeft zich im mers altijd met hand en tand tegen de bouwplannen verzet. De nieuwe progressieve wet houder Ton Ringersma ver klaarde de ommezwaai met het argument dat de ver nieuwbouw ook doorgaat als PZ niet in het college zit. CDA en VVD zijn er voor stander van en PZ staat alleen in zijn protest. „Als we in het college zitten, dan kunnen we de zaak nog een beetje bijstu ren", sprak Ringersma zich zelf deze week moed in. Maar dat lijkt hoogst onzeker. De progressieven kregen dan wel de toezegging dat de gevel van het gemeentehuis iets wordt aangepast, maar van een andere opzet is geen spra ke. Ringersma voerde ter ver dediging ook nog aan dat PZ wel tevreden is over de colle ge-onderhandelingen over on derwerpen als kinderopvang, verkeersveiligheid, financiën en portefeuilleverdeling. Maar het is nog maar de vraag wat daarvan terecht komt. Progressief Zoeterwou de is toch niet zo principieel als altijd werd gedacht en dat zal college-partner CDA heus niet zijn ontgaan. LEIDEN Alle vakgroe pen en werkgroepen van de faculteit der sociale wetenschappen van de Leidse universiteit laten donderdag 10 en vrijdag 11 mei zien wat zij doen op het gebied van onder wijs en onderzoek. Dat ge beurt in het nieuwe on derkomen van de facul teit, de voormalige poli kliniek van het Acade misch Ziekenhuis Leiden aan de Wassenaarseweg 52. Tot voor kort waren de be stuurskundigen, cultureel antropologen, pedagogen, po liticologen, psychologen en sociologen gehuisvest in der tien gebouwen verspreid over de stad. Om te vieren dat de hele faculteit onder één dak is gebracht wordt een grote manifestatie ge houden. Demonstraties, films, video's, voordrachten en tests zorgen voor veel af wisseling. Psychologen de monstreren bijvoorbeeld dat het geheugen van veel men sen minder goed is dan zij zelf verwachten. Bezoekers die dit niet geloven kunnen hun geheugen ter plekke tes ten. Pedagogen laten onder meer zien hoe ze kinderen anders televisie leren kijken. Anderen verstrekken infor matie over kiezersgedrag, kabinetsformaties en ontwik kelingen in Oost-Europa. Be zoekers kunnen beide dagen gratis van 13.30 tot 22.00 uur terecht. Deze keukenkledingset, bestaande uit een 100% katoenen schort met bijbehorende hittebestendige wanten, behoedt u voor vlekken en pijnlijke brandblaren. De set wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. I Noteer mij als nieuwe abonnee ingaande Naam: Voorl.: I Straat: Postcode/Plaats: (voor controle op bezorging) Telefoon: I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) 724,85 kwartaal via acceptgiro f 75,10 Stuur als dank de keukenkleding naar: Naam: Adres: I Postcode/plaats: IGIÜM'IIIIIIWII!

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13