rans Thi jssen kent geen geheimen JAMES //v James Douglas kan nu zijn auto laten verven voetballerlei EeULeöommit WERELDKAMPIOEN BOKSEN WIL ZICHZELF BLIJVEN ÏOETBALLER HEEFT VERBOND MET VADERTJE TIJD ZATERDAG 21 APRIL 1990 PAGINA 11 COLUMBUS Zijn han den zijn zo groot als een telefoonboek. Wanneer hij een cheque tekent, ver dwijnt de niet groter dan een tandenstoker lijkende pen in zijn vuist. Een uit schieter van die berepoot en je zou zo de voordeur uitsuizen. James „Buster" Douglas, een grote, passieve, bijna suffige man die minder verbijsterd is dan de rest van de wereld dat hij achter zijn bureau zit als de nieuwe wereldkampioen bok sen in het zwaargewicht, moet nog met zijn roem leren leven. Zijn sinds drie weken gehuur de cederhouten kantoor in een buitenwijk van Columbus, Ohio is nog maar half inge richt en Douglas rijdt nog steeds in zijn twintig jaar oude Cadillac, nu meer dan ooit een collector's item. Toen Douglas naar huis vloog na de grootste opschudding in de geschiedenis van het bok sen, met het vooruitzicht van een in de multi-miljoenen lo pend prijzengeld voor zijn vol gende wedstrijd, zei hij tegen John Johnson, zijn manager: „Nu kan ik eindelijk mijn auto opnieuw laten verven". Douglas' controversiële knock out van Mike Tyson in de tiende ronde heeft onvoorstel bare commerciële perspectie ven geopend. Kunnen hij en zijn relatief onervaren mana ger hun bootje roeien door de turbulente zee van promotors, agenten en managers die al hun plannen in duigen hebben zien vallen door de onver wachte val van Mike Tyson? Binnen enkele weken is Dou glas van een relatief onbeken de bokser een éénmans-indus- trie geworden. In zes weken heeft hij maar vijf dagen in Columbus door kunnen bren gen, overal moest hij verschij nen: bij Johnny Carson in Los Angeles, met Mohammed Ali bij een Golden Gloves-promo- tie in Virginia, en verder in Detroit, Kansas, Minneapolis, Indianapolis, New York (drie keer), Newark, Las Vegas. Ali gaf hem het ultieme comli- ment. Hij zei met een eerbiedi ge buiging: „Je bent de beste, man". Typisch Mohammed Ali voegde hij daar nog aan toe: „Maar ik ben nog steeds de beste ooit". Privé-leven Ondanks zijn plotselinge roem en de garantie van 21 miljoen dollar voor zijn volgende match, ligt Douglas' privé-le- ven behoorlijk overhoop; emo tioneel gezien loopt hij over drijfzand waarin hij ieder ogenblik weg zou kunnen zin ken. Zijn jongere broer Archie is doodgebloed toen hij bij toeval getroffen werd door een kogel; drie jaar geleden liet zijn trai ner, zijn vader Billy en de voormalige bokser „Dynami te" Douglas, hem vallen na zijn nederlaag van Tony Tuc ker; de moeder van zijn elfja rige zoon Lamar heeft leuke mie; Lula, zijn moeder, stierf aan een hersenbloeding; en na de sensatie in Tokyo heeft zijn vrouw Bertha, die een jaar ge leden bij hem was weggegaan, zijn leven nog gecompliceerd door voor rijkdom te kiezen en bij hem terug te keren. En ze is niet van plan weer weg te gaan. Is Douglas veranderd sinds zijn hardhandige onderwer- Eing van Tyson, wiens bulle- akkerige ziel misschien nooit meer volledig van de klap zal herstellen? De kampioen is niet uit op een vergroting van zijn roem en rijkdom. „Ik heb nooit gezocht naar iets dat bui ten mijn straatje lag", zo zegt hij. „Het is nog leuker dan ik dacht om kampioen te zijn, maar ik blijf mezelf. Ja, de mensen proberen me nu te ge bruiken. Ik leun alleen maar achterover en observeer ze". Douglas' enige wens is een boot te kopen en die als twee de huis te gebruiken op het Erie-meer, ruim 150 kilometer noordelijker. Zeilen? Vissen? „Gewoon een beetje rondva ren". Hij wil de boot om te proberen de familiebanden nog nauwer aan te halen. Zijn huidige trainer, J.D. McCau- ley, is de broer van zijn moe der. Zijn tante is een trouwe fan en steun. Hij wil een nieuw huis kopen voor La mar's moeder. Douglas is blij dat hij en zijn vader elkaar weer wat nader gekomen zijn. Voor de wed strijd in Tokyo spraken zij een uur met elkaar over de tele foon en waren het eens dat Douglas het van de voorheen ongeslagen man zou moeten kunnen winnen. Toen Douglas Tokyo verliet, waren er niet meer dan twin tig mensen op het vliegveld, daarbij inbegrepen een paar plaatselijke televisieploegen. Toen hij in Columbus aan kwam werd hij opgewacht door een menigte van 5000 man. Tienduizenden mensen waren op straat tijdens de offi ciële ontvangst. „Vooral door de schok" zegt Douglas met enige zelfspot. Vertrouwen „Ik had er zelf het volste ver trouwen in dat ik van Tyson zou winnen", zegt Douglas, zich ten volle bewust van het feit dat van de hele wereld al leen sportverslaggever Tim May van de plaatselijke Co lumbus Dispatch hem als win naar had getipt. „Ik had alle video's van Tyson bekeken, andere mensen hem zien slaan, maar geen van hen kon hem volgen. Ik dacht dat ik meer te bieden had dan zij. Het enige dat me verraste was de manier waarop Tyson som mige klappen wist op te van gen". In de negende en tiende ronde zag Tyson zich geconfronteerd met een ongekend fenomeen: een tegenstander die niet bang van hem was. Waarom profi teert Douglas niet van de om standigheden, psychologische en financieel, om een onmid dellijke returnwedstrijd aan te vragen? „We hebben net de Superbowl gehad", reageert manager Jonnson. „Ik denk dat we in het nadeel zouden zijn als we meteen weer tegen Tyson zouden moeten. Laat hem maar wachten. Ik weet dat we een enorme som geld op het spel zetten, maar als we het daarom zouden doen, zou het hebzucht zijn". Buurtkinderen Douglas heeft één wens die vele kampioenen voor hem uitgesproken hebben en die vaak onvervuld blijft. „Ik wil andere mensen helpen", zo zegt hij. „Jongeren. De buurt kinderen die tegen me opkij ken. Ik zou wel wè»t honkbal en basketbalteams voor jonge ren willen sponsoren, iets goeds doen met mijn titel". Douglas heeft hierbij niet spe ciaal de zwarte jeugd op het oog, hij ziet zichzelf ook als niet meer en niet minder dan een doorsnee Amerikaan. „Ik heb nooit het middelpunt van de aandacht willen zijn. Nu ben ik het toch, maar deze mensen zijn gewone mensen. Ik hoef niet zoveel voor me zelf. Je kan maar in een auto tegelijk rijden". DAVID MILLER (c) The Times, Londen f. door Frank Werkman DISNEY Als Walt Disney nog zou hebben geleefd, had hij zijn vingers afgelikt bij het scenario dat hem deze dagen via FC Den Haag wordt aangereikt. In het Zuiderpark is een ordinaire ruzie ontstaan, die fraai aansluit bij wat tegenwoordig ook in de ooit louter op harmonie gerichte stripfiguurfabriek van Hollywood wordt geproduceerd. Bracht Disney vroeger zoetsappige dierenromances op het doek, tegenwoordig schromen zijn op- en navolgers niet dierlijk gangstergeweld en boevengescheld uit de tekenpen te laten vloeien. De verwikkelingen bij FC Den Haag zouden dus een aardig thema kunnen zijn voor een rolprent over het reilen en zeilen van een voetbalclub. Aan alle voorwaarden lijkt voldaan. Hoofdrolspeler is Martin Jol, door voorzitter Henk Werkhoven Pluto genoemd. Die verwijzing naar Disney is ludiek en vloeit voort uit de benaming van Jol voor de leiding van FC Den Haag. Jol noemt dat een Mickey Mouse- bestuur. De betrokkenen verdienen een betere Disney-naam. Vooral Jol. Met zijn gecultiveerde baard van tweeëneenhalve dag kan Jol om in stijl te blijven beter Boris Boef worden genoemd. Weliswaar steekt Jols snelle kostuum ietwat schril af tegen de wat slordige outfit van Boris, maar de behaarde kaken rechtvaardigen de vergelijking. Zeker doordat Boris in het werk van Disney slechts op één ding uit is: op een gemakkelijke manier veel geld bemachtigen, waarbij de methode niet altijd even subtiel is. Ook Werkhoven moet anders heten. De voorzitter van FC Den Haag kan beter worden aangeduid als Donald Duck. Deze meest vermaarde stripfiguur uit Disney's illusiefabriek pretendeerde altoos de grote regelaar te zijn, maar zag zijn plannetjes nogal eens stuklopen op door hem onvoorziene omstandigheden. Het is verleidelijk om de medebestuursleden van Werkhoven dan maar Kwik, Kwek en Kwak te noemeh. De energieke neefjes van Donald, die het niet alleen altijd beter wisten dan oomlief, maar hem doorgaans ook uit de nesten haalden. Er zijn echter betere Disney-namen voorhanden. Woody Louwerens, door Jol een omhooggevallen loketbediende bij een bank genoemd, zou in dat verband in aanmerking kunnen komen voor de rol van Guus Geluk. Sterker nog, ze lijken een beetje op elkaar. Louwerens maakte ooit deel uit van de inboedel van Holland Sport en kwam dank zij een jarenlang doorlopend contract bij FC Den Haag terecht. Ook al op de bank - over fortuin gesproken. Hebben we nog Dick van der Toorn Vrijthoff. Jol zegt dat die zich de Haagse Berlusconi voelt vanwege zijn bemoeienis met camera's, kabels en monitoren. Een wat van het gangbare patroon afwijkende figuur, die het best Goofy kan worden genoemd. Altijd veel slimme ideeen, maar nog wel eens sullig uitglijdend. Dan is er Jan Toet, de penningmeester, over wie Jol weinig andere negatieve zaken heeft te melden dan dat hij geen kans ziet de accountantsverklaring rond te krijgen. Is aanwezig, omdat ook die positie in het bestuur moest worden ingevuld. Hij kan voor Ka tri en Duck doorgaan; zij hoort er volgens Disney bij, maar speelt geen rol van betekenis. Resteert bestuurslid technische zaken Loek van Driel. Slechts voor hem heeft Jol waardering, omdat die over voldoende kennis van zaken op het gebied van betaald voetbal zou beschikken. Geschikt voor de rol van Pluto. Ongenoemd is nog Dé Stoop, zonder enige twijfel de beste kandidaat voor een bijrol als Dagobert Duck. Altijd wat slimmer dan de immer over geldgebrek klagende neef Donald. Springt hem regelmatig bij, maar stelt daar wel eisen aan. Walt Disney zag altijd kans rond Donald, Goofy, Katrien, Pluto, Dagobert en Boris Boef een vrolijke story te fabriceren. Of op zijn minst een verhaal met een moraal. Uit wat er in het Zuiderpark de laatste weken is gebeurd valt weinig opwekkends te destilleren Daar zouden ook de opvolgers van Disney slechts een melodrama van kunnen maken. Met nog een bijrolletje voor Co Adriaanse als Gijs Gans en René Notten als Rakker. st" t renge straffen bij doping Belgie O WSSEL Het bestuur van de Koninklijke Belgische Voetbal Dost-bd heeft besloten het gebruik van dope strenger te gaan be- demffen. Als een speler voor de eerste keer wordt betrapt op do- regeXf, volgt een schorsing van minimaal drie en maximaal zes 5 geianden. Bij herhaling wordt de straf opgevoerd tot drie jaar. ischer ^er"e ^eer geldt „scheepsrecht": levenslange schorsing. ïlonar 3uit jechen willen landgenoten terug ,wj AAG De Tsjechische bondscoach Josef Venglos heeft bij dat samenstellen van een nationaal team zijn hoop gericht op de de/ie' buitenland voetballende spelers. Het huidige niveau van Tsjechoslowaakse competitie is te laag voor de komende in- lationale confrontatie in Rome, vindt de coach. Daartoe heeft ploeg ch Venglos zijn oog laten vallen op Stanislav Griga en Ivo ziji, oflicek van Sankt Pauli. Ook Lubos Kubik van Fiorentina en emo- clav Danek staan op het verlanglijstje van Venglos. UEFA verklaart staanplaatsen taboe MALTA De UEFA heeft tijdens haar congres op Malta beslo ten het aantal staanplaatsen tijdens UEFA-wedstrijden om vei ligheidsredenen drastisch te beperken. In het jaar 2000 moeten alle staanplaatsen bij het bekervoetbal zelfs helemaal verdwij nen. De organisatie zet de eerste stap naar een totaal verbod met het stellen van een maximale bezettingsgraad van tachtig pro cent voor de staanplaatsen tijdens de Europa Cupwedstrijden ko mend seizoen. Het verbod wordt uitgebreid in het seizoen van '93 en '94, vanaf de kwartfinales voor de landskampioenen. Australische clubnamen schuldig aan vandalisme SYDNEY De Australische voetbalbond (ASF) heeft zijn ern stige bezorgdheid uitgesproken over het geweld rond de voetbal velden. De onrust op en rond de grasmat heeft een overwegend ethnisch karakter. Veel verenigingen voeren een aanduiding, die verwijst naar de ethnische achtergrond van de leden. De clubnamen zijn ontleend aan de geboortestreek en geven vol gens de autoriteiten mede aanleiding tot de voortzetting van eeuwenoude vetes. De bond overweegt nu een aantal clubs te dwingen van naam te veranderen. Strenge regels WK GENEVE De FIFA heeft aangekondigd dat de spelers zich tijdens de WK behoorlijk moeten gedragen. Daarbij zal de voetbalfederatie erop toe zien dat het unfiform „cor rect" wordt gedragen. Het shirt moet in de broek worden gedragen. Ook spelen met af gezakte kousen is officieel ta boe verklaard. Op het aanra ken van de scheidsrechter staat niet minder dan een rode kaart. Verder mag geen enke le delegatie de arbiters (grote) geschenken overhandigen, tij dens de duur van het WK. Om de wederzijdse betrekkingen niet te veel te laten afkoelen mag een team wel kleine pre sentjes, zoals vaantjes en der gelijke aanbieden. UEFA wil garantie van Engelse bond LA VALETTA Engelse voetbalclubs worden pas toe gelaten tot de diverse Europe se bekertoernooien als Enge land garandeert dat hooligans van het Europese vasteland worden geweerd. „Het zou zelfmoord betekenen als we de Engelse voetbalvere nigingen weer toelaten tot de Europa Cupwedstrijden zonder dat we garanties hebben afge dwongen", aldus Jacques Ge orges in zijn laatste toespraak als voorzitter van de UEFA. Zijn voorzit- Karel Aalbers vindt ïog voetballen als een god. Zelf acht-ie dat ...jjv overdreven. „Met jjlitendertig jaar ben je in voetbal na- een oude man". Thijssen, van 23 januari blijft al twintig jaar de been in het voetbal en lijkt verbond met Va- ijd gesloten te hebben, en draaien is zijn lust, zijn leven. Wanneer iphoudt? „Ik ben op zoek het punt waarop het echt meer gaat. Dat hoop ik te zijn". and des tijds knaagt aan maar lijkt aan Frans voorbij te gaan. Het van de eeuwige jeugd? simpel, er is geen geheim, als een monnik? Nee. ;b de gezelligheid nooit Voor hem ook geen >f een ligbad met van een geheim met een met won- knoeiende medi- evenmin sprake, door ervaring: type voetballer waar ik wuiven van ben gaat gewoon ;el e^ger mee. Arnold Mühren on-K precies zo. We zijn afhan- rinqijk van onze techniek, niet Lido-n fysieke kracht. Met rond- nyl-i lopen liep ik nooit voorop. kan ik bij Vitesse op mijn mandek- Dat is lekker, daardoor ik me vooral bezighouden t inschuiven en opbouwen, moet alleen zorgen dat ik t met één-tegen-één-situa- geconfronteerd wordt en door een diepe bal verrast rdt. Een kwestie van routi- en afstand nemen als de s komt". n leeftijd, het blijft een hot item. Er gaat geen interview voorbij of het komt uitgebreid aan bod, er is geen reportage of er wordt accent op gelegd. Thijssen heeft er geen moeite mee, hij aanvaardt de conse quenties van het ouder wor den. „Vanmorgen belde een televisieploeg op. Die willen met me naar een bejaardente huis. Heb ik niet zo veel pro blemen mee". Sam McCloud „Als die mensen een leuk item willen, dan wil ikdaar wel aan mee werken. In Engeland kwam dat ook vaak voor. Daar werd ik Sam McCloud genoemd, blijkbaar omdat ik enige gelijkenis met die man vertoon. Stond ik geregeld voor een camera met zo'n gro te cowboyhoed tegen een paal aan geleund. Nee, ik hoefde nog niet met een paard over daken te rijden. Gelukkig niet, want het moet niet zo zijn dat ze me als joker gebruiken". Hij speelde bij NEC, FC Twen te, Ipswich Town, Vancouver Whitecaps, Nottingham Forest, Fortuna Sittard, FC Gronin gen en dan nu Vitesse. Schitte rende jaren, zegt-ie zelf, maar vanzelfsprekend waren daar ook de donkere dagen. „Van Nottingham heb ik spijt. Ik had net een grandioze periode bij Ipswich achter de rug, ter wijl Nottingham op dat mo ment in een dal zat. Boven dien was Brian Clough daar manager, iedereen had maar uit te voeren wat hij ie op droeg. Verschrikkelijk. Geluk kig had ik maar een contract voor een half jaar. Stel je voor dat je daar twee seizoenen moet rondlopen, dat was een ramp geworden". Zwarte bladzijde „FC Groningen was ook één zwarte bladzijde. Dat was een grote puinhoop. Van alles ging er mis. Als je problemen had, wist je echt niet bij wie je moest zijn. Bij Ton van Dalen, de manager, kon je niet te recht, want hij wist niet eens bij wie hij zichzelf kon vervoe gen. Later moest Ton er uit en werd ook de trainer, Rob Ja cobs, op straat gezet. Dat maakte het er niet leuker op. Ook het publiek begon zich steeds vijandiger te gedragen. Op een gegeven moment sta ken ze zelfs de dug-out in de fik. Dan vraag ik je". Er is echter geen tunnel zo lang of er komt wel een eind aan. Twee seizoenen geleden zorgde Vitesse voor het helde re licht. De Arnhemse club zocht een jeugdtrainer en Thijssen keerde terug naar zijn oude liefde, Gelderland. „Aan vankelijk was het de bedoeling dat ik alleen de jeugd zou gaan trainen en niet meer voetbal len. Bij Vitesse was net Dick Schoenaker gestopt, ze ston den wat argwanend tegenover oude spelers. Jk vond het wel goed, had last van achillespe zen. Na een training kon ik amper nog lopen". Het bloed kroop echter waar het niet meer leek te kunnen gaan. Thijssen kreeg weer zin aan voetballen en kon zijn blessureperikelen beheersen door een „tape-therapie". Daarnaast bouwde trainer Bert Jacobs aan een nieuwe jonge ploeg waarin de routine en voetbalkwaliteiten van Thijs sen een waardevolle rol kon den vertolken. Pijlers Thijssen werd één van de pij lers van het snelle succes van Vitesse. De Arnhemmers voet ballen al bijna twee seizoenen constant, spelen aantrekkelijk en houden daar ook nog pun ten aan over. „Twee jaar gele den zat hier niemand, nu spe len we wekelijks voor tiendui- zo zijn dat ze me als joker gebruiken". Frans Thijssen: „Het moet niet zend mensen". Hij wil er maar mee aangeven wat er in korte tijd in Arnhem allemaal veranderd is. „Soms beangstigt het mij wel eens als je nagaat in welk kort tijdbe stek we zo'n grote progressie hebben geboekt. Stel dat we derde worden. Zou prachtig zijn," maar er schuilen ook risi co's in. Wat moet je dan name lijk volgend jaar wel niet pres teren om de mensen tevreden te stellen. Als je dan vijfde wordt, loopt iedereen te mop peren. Daarom is het zaak dat er een goede financiële basis is en dat de kern van deze groep FOTO: ANP voor een langere periode wordt vastgelegd. Het nieuwe stadion kan daarin een belang rijke rol spelen". Of hij hetzelf allemaal nog als actief speler meemaakt? Het valt te betwijfelen. „Mensen beginnen nu op mijn gemoed te spelen dat we Europees voetbal kunnen halen en dat het zo mooi zou zijn als ik dat nog kan meemaken. Maar dat is natuurlijk niet nieuw voor mij. Ik weet het gewoon nog niet. Ik denk niet dat ik op achtendertig-jarige leeftijd op voorhand nog moet zeggen dat ik er een heel iaar aan vast knoop. Ik heb zelf het idee om straks eerst de voorbereiding af te wachten en dan te bekij ken hoe het nog gaat. Ik wil in ieder geval het moment voor zijn waarop mijn medespelers er rekening mee moeten hou den dat er een oude man in het veld staat". Trainer Bovendien, er lijkt een zinvol ler bestaan voor een vader van twee kinderen dan de hele dag achter een bal aanhollen. „Daar denk ik ook vaak over na, ja. Toch wil ik wel in die voetballerij actief blijven. Als trainer, voorlopig bij de jeugd. Maar straks als ik stop met spelen, ga ik lekker andere dingen doen. Snookeren bij voorbeeld. Ik ben nu een huis aan het bouwen in Malden. Nee, ik metsel zelf niet. Lijkt me hoogst onverstandig, zeker nu er de laatste tijd zo opval lend veel rukwinden zijn. Lig gen we zo onder de stenen". „Maar ik heb wel het idee op gevat om er een snookertafel in te plaatsen. Lijkt me heer lijk. En skiën ga ik ook meer doen. Vorig jaar kwam ik er voor het eerst mee in aanra king. De eerste drie dagen wa ren een ramp. Zat ik in een klasje en gleed ik iedereen te gen de vlakte Maar daarna ging het steeds beter. Met dat soort zaken ga ik me in de toe komst meer bezig houden. Heb ik de afgelopen twintig jaar geen tijd voor gehad. Ja, daar kijk ik wel naar uit". PETER WEKKING „Buster" Douglas: „Ik heb nog nooit gezocht naar iets dat buiten mijn straatje lag". FOTO: AP i

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11