Argentijns tennistalent Orsanic voelt zich goed thuis in Nederland Topklasse autostereo wint terrein 'Auto Occasion Test': waardevolle raadgever l SPORT fceidt&Qowuvnt IPC ZATERDAG 21 APRIL 1990 PAGINA loL. Daniël Orsanic: „Ne derland bleek een milan konvalinka DEN HAAG Het jonge Argentijnse tennistalent Daniël Orsanic vluchtte een jaar geleden voor de economische misère uit zijn moederland en be landde na enige omzwer vingen in Nederland; in het hoofdklasseteam van tennisvereniging Thor Rood Wit in Den Haag. De 21-jarige international haalt goede resultaten. Vorig weekeinde nog schreef de jonge Argentijn het Unicum-toernooi in Leiden op zijn naam. Noodgedwongen vliegt hij, evenals tientallen andere land genoten, door Europa om aan het broodnodige geld en erva ring te komen. Daarbij schoot hij de afgelopen twee jaar om hoog van de 750ste naar de 350ste plaats op de wereld ranglijst. Met overwinningen vorig jaar bij de Challenger Cup in Brazilië, het DSM-toer- nooi in Geleen, en last but not least de zege op het Unicum- toernooi staat de Argentijn aan het begin van een veelbelo vende carrière. Samen met Eva Haslinghuis, Seda de Vries en Michiel Zeg veld en gecoached door Johan Knol en Ed de Vries speelt Or sanic, die deze maanden lo geert bij vrienden in Den Haag, nu in de hoofdklasse in het speciaal geformeerde team van Thor RW. Orsanic, een op het eerste gezicht bescheiden jongen, schreeuwt om ontdekt te worden, desnoods in Hol land. „Ik ben blij dat ik in Ne derland een veilige thuishaven heb gevonden en dat ik hier mijn eigen speelstijl kan ont wikkelen. Het is een prachtig tennisland. Ik heb zelfs ruimte om mij geestelijk te ontplooi- Prijzengeld „In 1987 besloot ik mijn heil in het buitenland te zoeken. Mijn vader en moeder, allebei ook actief in de sport als tennisle- raar en lerares Lichamelijke Opvoeding, kregen het door de economische crisis heel moei lijk. De hyper-inflatie in mijn land is moordend, weet je. Laat staan dat er ruimte was voor een jonge, beginnende tennisprof. Er wordt de laatste jaren domweg geen toernooi meer georganiseerd in Argen tinië. In ieder geval geen en kele wedstrijd met prijzengeld. Toen besloot ik het vliegtuig te nemen en mijn heil ergens an ders te zoeken, evenals vele andere jonge tennissers met talent. Ik zocht al in '88 con tact met Thor en werd snel geëngageerd voor het seizoen van '89. Toen begon mijn car rière zich pas echt goed te ont wikkelen.". „Gelukkig is de tennisscene overal op de wereld ongeveer hetzelfde. Den Haag of Buenos Aires, Europa of Argentinië, de doorsnee proftennisser van waar dan ook is meestal uit hetzelfde hout gesneden. Om dat ik toen mijn eerste toer nooi in Spanje speelde, ervaar- de ik dat niet echt als een cul tuur-shock, of zo. Ik kon me daar prima in .mijn eigen taal redden. In Nederland ben ik vorig jaar overigens ook uitste kend opgevangen door de mensen en organisatie van Thor, ik voelde me hier snel thuis". Sponsors Hoewel Orsanic het nodige prijzengeld in de wacht weet te slepen en zijn contract met Thor RW als veilige basis kan worden beschouwd, is de jonge Argentijn bij lange na nog geen welvarende tenniscrack. Zijn shirt, rackets en andere attributen worden bij gebrek aan sponsors uit eigen zak be taald. „Ik heb het nu bepaald niet ruim, inderdaad. Alles is in Nederland behoorlijk duur. Maar het is nog altijd beter dan Argentinië, waar je zuur verdiende geld van de ene op de andere dag geen stuiver meer waard is", zegt Orsanic. Het team van Thor zoekt nog naar sponsors. Daarbij is al contact gezocht met racketfa brikant Donnay. Thor hoopt met de komende A-toernooien en de daarbij aanwezige NOB- camera's alsnog geld bij het de droom van menig jonge bedrijfsleven los te krijgen. sporter bruut wordt gesmoord Amerika *n economische rampspoed. terd terug op zijn jonge jaren van. Maar de volgende stap het echt gaan maken in de tenlandse tennistalenten, zo heeft geschoten. Voorlopig States. Misschien niet nu, maar meent ook de jonge Argentijn, moet de Argentijn zich nog be- wel volgend jaar of anders het Eenmaal op een hoger niveau wijzen, onder meer in een „Ik heb het hier gelukkig heel jaar daarna". wordt naar andere landen uit- krachtmeting met Michiel Orsanic blikt enigszins verbit- erg naar mijn zin, daar niet Nederland, met in alle opzich- geweken. Het grote geld lonkt Schapers op zondag 27 mei, de J i J~ "~1 J~ x-_ zacht klimaat, blijkt over de grenzen, nog vooordat laatste competitiedag. in Argentinië, het land waar wordt toch Amerika. Ik wü ideaal als basis voor jonge bui- een talent goed en wel wortel PETER KULCHE Oostduitse premier wenst P samenwerking P OOST-BERLIJN De Oost-Ld duitse premier Lothar d wfft Maiziere heeft in zijn rege-K. ringsverklaring de wens ge-ja™ uit dat er bij de Olympisch#""1 Spelen van 1992 in Barcelonar"7 sprake zal zijn van één Duit-gj( se afvaardiging. Voor het Oostduitse parlement/ verklaarde De Maiziere datt „in samenwerking met dep1 Bondsrepubliek er naar ge-f Ti werkt moet worden in SpanjeP13' een gezamenlijke Duitse ploegt te laten deelnemen". In zijiftofl toespraak in het eerste demo cratisch gekozen Oostduit» parlement toonde De Maiziereiyy zich ook een voorstander vany I de plannen in Berlijn Olympische Spelen van 1 te organiseren. Pat Cash op weg terug SEOUL Aan de lange lij] densweg van de Australisch* tennisser Pat Cash lijkt eei einde te zijn gekomen. Di voormalige Wimbledon-win-l naar, die de afgelopen twea jaar door een slepende achill lespees-blessure voornamelijk aan de kant zat, veroverde iif Seoul eindelijk weer eens eerl plaats in de finale. Sinds d4 open Australische kampioen schappen in januari 19 hij daar niet meer in ge Cash versloeg gisteren in d» Zuidkoreaanse hoofdstad in dc halve finales de als achtste g< plaatste Israëliër Gilad Blooi met twee keer 6-3. In de eind strijd ontmoet de 24-jarige Au straliër de Oostenrijker Alex Antonitsch, die moeizaam af rekende met de Amerikaai Dan Goldie. Greg Foster drie maanden geschorst INDIANAPOLIS Amerikaanse hordenlope# Greg Foster, tweevoudig wef reldkampioen, is door deT Amerikaanse atletiekbond (TAC) drie maanden ge-r schorst wegens het gebruikt van verboden stimulerende^ middelen. De 31-jarige Foster werd opjèt* 19 januari tijdens indoorjéé wedstrijden in Los Angelesjge aan een dopingcontrole on-js p derworpen. In zijn urinejijh werden sporen van pseudo-fi 1 efedrine, efedrine en fenyl-| lo propanolamine aangetroffeniari U AUTO De nieuwe Fiat Croma SX biedt meer uitrusting dan de matig verkochte SL, maar moet goedkoper uitkomen. De wagen gaat maar 1500,- meer kosten dan een 'basis-Croma' S. FOTO: pr Fiat Croma SX: goedkoper en toch completer Het is allemaal wat verwarrend: Fiat kondigt een nieuw topmo del aan in de Croma-reeks, leverbaar vanaf eind april. Het gaat dan om een versie met bijna dezelfde uitrusting als de Croma Turbo i.e., maar met de gewone tweeliter (85 kW/115 pk) motor. Als basis wordt de Croma S genoemd, waarnaast er nog de luxueuzere,SL was. De nieuwe SX biedt meer uitrusting dan die j SL, maar moet goedkoper uitkomen; hij zou f 1500,- meer gaan J kosten dan een S, terwijl de SL met minder uitrusting al 2800,- meer kost. Het zal er dus wel op neerkomen dat de SL wegens te geringe belangstelling verdwijnt, om door een goedkopere en completere SX vervangen te worden. Voor de beloofde ander half mille meerprijs krijgt de Croma SX ten opzichte van de S elektrisch bediende spiegels, mistlampen voor, in hoogte verstel- 1 bare bestuurdersstoel, middenarmsteun voorin, getinte ramen, zonneschermen bij de achterruit en een elektronisch geregeld 1 verwarmingssysteem. Zelfs metallic lak is standaard, en ook nog een leren stuur en versnellingspookhoes. De Croma SX zou zo 1 iets meer dan 45 mille kosten; het lijkt onwaarschijnlijk dat ie- mand dan nog een S zou kiezen (f 43.550,-), laat staan een SL J 46.350,-). Het is voor Fiat geen onbekend probleem, dat het 1 grootste model te weinig belangstelling ondervindt; zo ging het 1 vroeger al met de 130 en 132/Argenta. Jammer, want de Croma 1 is ruim, praktisch en rijdt prima. Waarbij de nieuwe SX ook nog een hoop uitrusting biedt voor een gematigde prijs. Nadat Pioneer vorig jaar een belangrijk deel van zijn auto stereo-apparaten vernieuwde volgt nu alweer een aanvul ling in de middenklasse. Cen traal daarbij staat de voorspel de sterke opkomst van de CD- speler. Dat Pioneer daarop al lang hoopt ligt voor de hand: het merk bracht als eerste een CD-speler voor de auto, in 1984. Maar er is tevens sprake van een realistische markt- voorspelling, als blijkt dat ook Blaupunkt het nodige nieuws brengt waarin de CD-speler een rol speelt. De heer Wada, marketing-spe cialist van Pioneer, toonde wat aardige statistieken. Daaruit bleek bijvoorbeeld dat de groei van de automarkt in de drie belangrijke wereldgebieden (Japan, VS en Europa) gelijke tred houdt met de groei van de markt voor autoradio/casset tespelers. De markt voor die soort autostereo is ook precies zo over de genoemde wereld gebieden verdeeld als de auto- verkoop. Bij CD-spelers ligt dat anders. De kleinste auto markt, Japan, neemt veruit de meeste CD-spelers voor in de auto af; de grootste automarkt, Europa, loopt ver achter. Het lijkt daarom niet onlogisch te verwachten dat Europa aan de vooravond staat van een in haalmanoeuvre op dit gebied. In cijfers uitgedrukt: in 1989 werden op de Europese markt 190.000 apparaten met CD- speler afgezet (Japan: 600.000), een getal dat dit jaar ruim zou verdubbelen tot 400.000 stuks en in 1991 nog eens, tot een to taal van een miljoen appara ten. Waarbij Pioneer nog fijn tjes vermeldt in West-Europa het grootste marktaandeel in CD-spelers te hebben met 34 bijna dubbel zoveel als nummer twee Alpine verkoopt (19%). Het doorslaggevende argument voor de voorspelde opkomst van de CD vormen echter de nieuwigheden die Pioneer presenteerde, in een verrassend gunstige prijsklas- Multi-CD gevraagd In detail beschouwd is er nog een gebied waar Europa ach terloopt op Japan in auto-CD; hier koopt een derde van de klanten een multi-CD, in Ja pan de helft. De rest zijn dus apparaten die maar één CD kunnen bevatten. Multi-CD staat echter wel in de belang stelling, ook het Europese Blaupunkt kondigt aan een CD-wisselaar te gaan brengen (type CDC-M1). Daarop voor uitlopend is er nu al een radio- cassette-apparaat waarop die Echt handig lijkt de diefstalbeveiliging met 'keycard' voor de nieuwe radio/cassettespeler Blaupunkt Montreal. FOTO: pr CDC-M1 dan aangesloten kan worden, de nieuwe Bremen SQR 49 met een adviesprijs van 1739,-. Tevens brengt Blaupunkt een nieuwe tu ner/CD combinatie (type Phi ladelphia SCD 09, adviesprijs f 1519,-) en een nieuwe enkel- CD-speler (CDP 01, 1749,-). De laatste apparaten hebben geen eigen eindversterker, de Bremen wel (2 x 26 Watt). Blaupunkt denkt aan veilig heid en gebruikt in zijn CD- spelers een speciale houder waar de CD ingelegd moet worden, voordat hij het appa raat in kan. Dat geeft minder kans op beschadiging bij in brengen en uitnemen van de CD, maar maakt hem ook makkelijker te hanteren. Dat is belangrijk als je geen bijrij der hebt om de plaatjes voor je te verwisselen. Het betekent natuurlijk wel nog meer ge pruts om losse CD's speelklaar te maken, wat omzeild wordt door een multi-CD-speler te kiezen. Echt handig lijkt eerder de diefstalbeveiliging met 'key card' voor de nieuwe radio- cassettespeler Montreal CR 40. Een soort pincode-pas moet in een gleufje onder de display worden gestoken voor het ap paraat wil werken, met dien verstande dat de anti-diefstal code op de magneetstrip in dat kaartje staat. Die hoeft dus niet meer ingetoetst te wor den. Bovendien 'onthoudt' het kaartje enkele standaard-in stellingen, zoals een reeks voorkeuze-zenders. Er kan een tweede keycard geprogram meerd worden met een ander stel voorkeuze-zenders wan neer de auto twee vaste berij ders heeft. De CR 40 kost f 1342,-. Veel goedkoper Pioneer gooit het over een an dere boeg. Geen extra elektro nische trucs, maar vervolma king van het bestaande. De multi-CD-speler CDX M50 is kleiner dan zijn voorganger M70, en kan nu ook rechtop gemonteerd worden (neemt minder plaats in de bagage ruimte). Het belangrijkst is echter de prijs: 999,-, ofwel 20 goedkoper dan het oude model. Verder is er een nieu we 2 x 25 Watt radio/CD-com- binatie DEH 700 (met 1299,- ook goedkoper dan de oude DEH 55), voorzien van een af neembaar bedieningspaneel als diefstalbeveiliging. Al eerder benadrukte Pioneer dat men deze oplossing niet alleen als meest praktische ziet, maar dat naar hun mening een CD- speler ook nooit op slede ge monteerd mag worden, zoals Blaupunkt wel doet. Het risico dat de CD-aftastlaser ontsteld raakt door stoten bij het uitge nomen apparaat zou te groot zijn. Tot slot brengt Pioneer nog een 2 x 25 Watt radio/cas- sette-combinatie KEH .M3000 die geschikt is om er een mul- ti-CD op aan te sluiten; een erg compleet apparaat voor maar 799,-. Dus voor even minder dan 1800,- is er nu een combinatie van radio, cas settespeler en multi-CD, ter wijl je nog niet zo lang geleden voor dat geld niet eens alleen maar zo'n multi-CD had - zonder versterker, zonder ra dio, zonder cassettespeler. Dit soort prijsdaling zal allicht de populariteit van de CD in de auto vergroten; ook de niet- superfanatieke stereofiel wil over een dergelijke investe ring nog wel denken. De consumentenvoorlich ting op autogebied van de ANWB is al net zo bekend als de technische voorlich ting van Kluwer voor de zelfsleutelaar. Een combi natie van die beide moet bij voorbaat al doortim merd vakwerk opleveren. Voorlichting over nieuwe auto's is mooi, maar er gaan nog meer auto's tweedehands naar een nieuwe eigenaar. Algemene voorlichting over 'waarop te letten' bij aanschaf van een gebruikte auto is er genoeg, maar het is nog handi ger als je tevoren kunt nazoe ken waar de zwakke punten zitten bij precies dat type auto waarop je je zinnen hebt gezet. Je kunt zo'n auto een techni sche keuring, of simpeler aan koopkeuring bij de ANWB la ten ondergaan, maar dat kost geld. Een nieuwe publicatie van Kluwer en ANWB samen maakt het mogelijk om, voor dat daadwerkelijk naar een aangeboden auto gekeken wordt, na te gaan waar de zwakke punten gezocht kun nen worden (en of een ander type auto misschien minder ri sico op problemen zou geven). Gericht Het hele scala van algemene raadgevingen komt in 'Auto Occasion Test' ook aan bod. Hoe bepaal je welk soort auto het meest geschikt is, hoe zit het met koopovereenkomsten, keuring, verzekering en der gelijke. Een beetje in vogel vlucht behandeld (30 pagina's), omdat er op dat gebied genoeg uitgebreidere lectuur beschik baar is. Centraal staat een be handeling van een hele reeks gangbare autotypen (ruim 140 pagina's), één type per pagina Geen tests, maar praktijkgege- vens over storingskansen en een beknopt overzicht van be staande varianten. Technische gegevens zijn in een staat ach ter in het boek opgenomen. Verder is er een in prijsklas sen verdeelde staat, op richtprijzen voor occasion! van maximaal zeven a achl jaar oud. Niet vastleggen Omdat het geen vooropgezettel bedoeling is van dit boek een! jaarlijkse uitgave te maken moet men zich uiteraard be perken tot algemene aandui dingen vah prijsontwikkelin gen, en zich niet t—-4l exacte bedragen. U zult niet alle auto's van de afgelopen acht jaar in het boeh vinden, dan was het op eei 'tigdelige' encyclopedie uitge draaid. Het werd nu een boek van 1 pagina's, heel betaalbaar ge houden. Het kost ƒ24,90, ANWB-leden 19,90. Mocht de boekhandel het u moeten bestellen: ISBN- nummer 90 201 2347 5, uitge geven door Kluwer Techni sche Boeken. Deze nieuwe uitgave van Kluwer en ANWB samen maakt het mo-|a gelijk om, voordat daadwerkelijk naar een aangeboden auto ge keken wordt, na te gaan waar de zwakke punten gezocht kunnen, worden. FOTO: PR;

Leidse Courant | 1990 | | pagina 10