Clouseau wil niet worden vergeleken met Doe Maar Harmonieus leven Afrikaans eilandje Mfangano bedreigd hartstichting Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! UNST/RTV RITS SIEGER )6) OVERLEDEN MSTERDAM In zijn woonplaats iiisterdam is gisteren op 96-jarige eftijd de beeldhouwer Frits Sieger verleden. Sieger heeft in de oorlog het verzet gezeten. Hij is in die pe- ode twee maal opgepakt en heeft •vangen gezeten in Amsterdam en ;heveningen. Tot de bekendste wer- >n van Frits Sieger behoort het ver- tsmonument in Amersfoort. In nsterdam staan vijf beelden van n hand, waaronder de P.C. Hooft- ste aan de Stadhouderskade en outertje Pieterse op de Noorder- arkt. Ook in het Oostblok was hij en onbekende. Zo maakte Sieger elden van Marx en Lenin voor oskou en Dimitrov voor de Bul- arse hoofdstad Sofia. CcidócSouoant KRO heeft verhuisplannen AMSTERDAM De KRO heeft verhuis plannen. Er wordt volgens een woordvoer ster van deze omroep een studie uitgevoerd naar de mogelijkheden voor nieuwbouw op het NOS/NOB-terrein in Hilversum. De ka tholieke omroep is op het moment verspreid gehuisvest in 22 verschillende panden in Hil versum. Bovendien loopt per 1 januari een contract met het produktiebedrijf NOB af, dat erin voorziet dat een aantal omroepen, waaronder de KRO, een vergoeding ontvan gen voor het ter beschikking stellen van hun radiostudio's. Die studio's staan op het mo ment al voor zo'n 70 procent leeg, waardoor bij hfet wegvallen van de NOB-vergoeding de last op de schouders van de desbetreffende omroepen komt. Indien de plannen worden uitgevoerd hoopt de KRO begin 1992 in de nieuwe behuizing te kunnen trekken. Zenderonderbrekingen op Radio 1 en Radio 5 HILVERSUM Op de middengolf- zenders in Flevoland (ten behoeve van Radio 1 en Radio 5) worden de komende weken enkele malen bij zondere metingen verricht. Daardoor zullen de programma's gedurende en kele perioden worden onderbroken, aldus de NOS. Voor Radio 1 vinden de metingen plaats op vrijdag 20, za terdag 28 en zondag 29 april van 19.04 uur tot 20.58 uur. Voor Radio 5 wordt gemeten op dezelfde dagen van 06.40 uur tot 09.00 uur. In die tijd zal dus op de middengolf een meet- signaal te horen zijn. De program ma's van Radio 1 kunnen tijdens de metingen wel ontvangen worden via het FM-net. Jubilerend Parkpop Festival contracteert Gary Moore DEN HAAG 's Werelds grootste gratis popfestijn Parkpop, dat vorig jaar met driehonderdduizend men sen een nieuw record vestigde, laat 24 juni twaalf pop groepen horen, waarvan Gary Moore de meest opval lende groep is. „Het programma is zo goed als rond. Het wachten is op de definitieve toezegging van nog vijf groepen", laat Elli Schelling, woordvoerster van de organiserende Stichting Toerisme Den Haag weten. Andere groepen die het podium in het Haagse Zuider park betreden tijdens deze jubileum-aflevering zijn The The, The Blow Monkeys, Grace Kairos, Clouseau, Vanishing Point en Faith No More. Zoals eerder ge meld zullen de Vara-radio- en televisie opnamen ma ken van het festijn dat ook een markt, reuzenrad en kindertheatertent herbergt. Jan Douwe Kroeske pre senteert traditiegetrouw het festival, dat om een uur 's middags begint. VRIJDAG 20 APRIL 1990 PAGINA 9 Walt Disney en FilmNet sluiten overeenkomst AMSTERDAM FilmNet heeft een con tract gesloten met Walt Disney. Het con tract houdt in dat FilmNet voor een pe riode van zes jaar de uitzendrechten koopt van een groot aantal films, die via de kabel worden uitgezonden in België, Nederland, Scandinavië en Finland. On der de films bevinden zich kassucessen als „Good Morning Vietnam" en „Three Men and a Baby". Bovendien gaat Disney exclusief voor FilmNet een programma- blok maken van telkens twee uur met nieuwe televisieprogramma's en produk- ties uit het archief van Disney. Vanaf september wordt dit elke zaterdag en zondag uitgezonden. Het is de bedoeling dat het op den duur dagelijks aan de abonnees wordt aangeboden. Concert Clouseau met: Karei Theyt (basgitaar), Kris Wauters (toetsen), Koen Wauters (zang), Bob Savenberg (drums) en Tjen Berghmans (gitaar). Parkpop Fes tival, Den Haag. Op 24 juni om 13.00 uur. Ook: Countdown over Europe. Veronique om 13.00 uur. Zaterdag. BRUSSEL „Waar we zo onder de hand dood ziek van worden, is die eeuwige vergelijking met andere groepen. Ie mand met een stel goede oren moet toch horen dat we gewoon Clou- seau-muziek maken. Dat we de 'Doe Maar van Beligië' worden noemd, kan ook alleen maar zijn gestoeld op het succes en dan nog... Ik denk dat Doe Maar qua hysterie tien keer meer heeft meegemaakt dan wij. Die vergelijking wordt een beetje ge stuurd door het feit dat ze in Vlaanderen niet zoveel zijn gewend. Daar wordt het enthousiasme van het publiek al snel aangezien voor hyste rie", zegt Clouseau-zan- ger Koen Wauters, die met 'Louise' een nieuwe aanval op de hitparade doet. Toch kan Koen niet ontken nen dat de populariteit van Clouseau voor een deel te danken is aan zijn uiterlijk. Koen: „Ze zeggen wel eens dat succes veel vaderen heeft. Daar geloof ik wel in. Het is natuurlijk zo dat ik geen onbekende van het pu bliek ben. Dat komt door mijn presentatie van de 'Su per 50', een popprogramma op de Belgische commerciële zender VTM. Maar wij heb ben als groep gewoon kei hard gewerkt aan ons sue- ge- Concurrentie „Volgens mij is Clouseau voor veel tieners een ge schenk uit de hemel, iets waarop ze al heel lang wachten. Op rockgebied zat Vlaanderen op een doods- poor, er gebeurde eigenlijk niets opwindends. Er was natuurlijk Raymond van het Groene woud, de Kreuners en een paar anderen, maar die waren weinig actief op het moment dat wij écht be gonnen. Er was nauwelijks concurrentie voor een groep als Clouseau. Dat is ook één van de redenen waarom we in het Nederlands zijn gaan zingen". „We maken blijkbaar mu ziek en teksten die aanslaan. Ons succes komt voort uit een samenloop van omstan digheden: de muziek gecom bineerd met een goed mana gement. In Nederland had den we bovendien al een ba sis gelegd door het liedje 'Anne', zodat een aantal mensen Clouseau tenminste kende. Daarnaast is 'Daar gaat ze' een prachtig num mer. Dat kan ik zonder schroom zeggen. We hebben het namelijk niet zelf ge schreven. Dat deed Jan Sa venberg, de broer van onze drummer Bob. Over het album 'Hoezo Clouseau' zijn de groepsle den heel tevreden. Op het podium klinkt de groep rui ger dan op de plaat. Koen: „Maar ik denk niet dat het publiek iets mist. Bij elk nummer kun je duidelijk ho ren, dat het een song van Clouseau is". Gitarist Tjen Berghmans: „Het leuke is dat we alle maal onze eigen stijl en in vloeden hebben. Deze smel ten we samen tot één geheel. Binnen de groep kunnen we precies aangeven welke in vloed van wie komt, maar ik denk dat een buitenstaander dit niet hoort. De plaat is een eenheid, hoewel de nummers verschillend zijn". Dat Clouseau verschillende schrijvers heeft, is voor Koen geen probleem. „Ik zing net zo gemakkelijk tek sten van een ander. Boven dien kan ik in samenspraak met de schrijver dingen ver anderen, die mij niet zouden liggen. Een ander voordeel is, dat ik de mensen die schrijven goed genoeg ken om te weten waar de teksten precies over gaan. Ik kan mij dus goed inleven". Drummer Bob Savenberg vult aan: „Het is ook zo, dat we de teksten een beetje naar Koen toeschrijven". Koen: „Wat overigens van mij niet mag. Jullie moeten gewoon je eigen teksten schrijven en mij daar niet bij in je achterhoofd houden". De teksten van Clouseau gaan over liefde en vrou wen. „Je kunt wel over een grote boom met mooie tak ken gaan schrijven, maar dat is niet echt interessant. Dat geldt niet voor een ele gante vrouw, met schone takken (lacht). Dat is ook het enige dat ons echt bezig Levensproblemen Bob: „Als je over moeilijke problemen wilt horen, moet je maar naar het nieuws kij ken. Daar zie je ellende ge noeg". Toetsenist Kris Wau ters knikt instemmend: „Na tuurlijk hebben wij wel een Ex-manager in de clinch met popgroep Normaal ARNHEM Ex-manager Mick Froeling van de rock groep Normaal wil dat zanger Bennie Jolink en manager Martin Janse van de popgroep ophouden met valse beschuldi gingen aan zijn adres op straf fe van een dwangsom van 10.000 gulden per overtreding. De ex-manager eiste dat giste ren in een kort geding voor de Arnhemse rechtbank. Volgens de ex-manager is hij in verschillende kranten en radio-interviews afgeschilderd als een 'frauding'. Ook zou de boerenrockgroep bij optredens een pop op het podium hebben geplaatst. De pop had een touw om zijn nek hangen en een bord met daarop de voor naam van de ex-manager. Via zijn advocaat mr. M.P.H. Winters eiste de ex-manager rectificatie van de vele be schuldigingen in het dagblad De Gelderlander. Volgens mr. Winters is er geen enkel be wijs voor de beschuldigingen. De ex-manager zegt te worden geschaad in zijn muzikale be zigheden, Volgens Jolink komt het re gelmatig voor dat de ex-mana ger de stoppen uitdraait waar door verder repeteren voor de groep onmogelijk is. Zijn advo caat kwam dan ook met een tegeneis. Hij wil een continue levering van stroom aan de studio op straffe van een dwangsom van 10.000 gulden per overtreding. Volgens de advocaat van Jo link heeft de ex-manager des tijds de leden van de band tot in het diepst van het hart ge griefd door beslag te leggen op hun instrumenten nadat zij fi nancieel aan de grond zaten. Rechter jonkheer mr P.R. Feith doet 27 april uitspraak. (ADVERTENTIES) opinie over dat soort dingen, maar we voelen er niets voor om de luisteraar daar mee lastig te vallen. We wil len de mensen tijdens een concert anderhalf uur amu seren met onderwerpen en teksten waar plezier vanaf straalt. Dat is ons belangrijk ste doel". Stilzitten is er voor Clouseau de komende maanden niet bij. Tot het eind van het jaar is de groep volgeboekt. De musici hebben hun banen en studie's dan ook op een laag pitje gezet en wijden zich ge heel aan de groep. Koen: „Dit was niet echt een be slissing van ons. Het is ons min of meer opgedrongen. Op een gegeven moment waren al onze vakantieda gen op. We hebben toen be sloten om ons in het arties tenleven te storten. Vroeger droomden we ervan om met de groep ons brood te ver dienen, maar dachten dat dit nooit zou lukken. Het geeft absoluut een kick om te zien dat het wel kan". DUURT HOLMAN ietveld Academie krijgt prijs van 20.000 gulden MSTERDAM De Stichting Mei heeft een opdrachtprijs n 20.000 gulden toegekend n de afdeling grafisch ont- erpen van de Gerrit Rietveld cademie. Dit is gisteren be- indgemaakt door het aan de ademie verbonden Sandberg stituut. De prijs wordt op 23 ril in het Nieuwe de la Mar leater in Amsterdam over- indigd tijdens een bijeen- >mst van het instituut. afdeling krijgt de prijs in !t licht van de algemene doelstelling van de stichting om de verbondenheid van de politiek met cultuur, kunst en wetenschap tot uitdrukking te brengen. Volgens de bekend making is die verbondenheid door de jaren heen een belang rijk onderdeel van het onder wijs aan de academie geweest en heeft dat met name bij de afdeling grafisch ontwerpen tot vruchtbare resultaten ge leid. De prijs word uitgereikt door mr. H.W. van Doorn, oud-minister van Cultuur en voorzitter van het bestuur van de Stichting de Mei. Tijdens de bijeenkomst op 23 april zal verder door het Eer- ste-Kamerlid J. Kassies een le zing worden gehouden over Willem Sandberg, de vroegere directeur van het Stedelijk Museum, bestuurslid van de Rietveld Academie en naam gever van het instituut. Daar naast wordt „De roze ballet ten" opgevoerd, een stuk voor acht contrabassen en één stem. HAN VAN DER MEER PRAAT MET MENSEN UIT DE KOLONIËN Koen Wauters (midden): „In Vlaanderen wordt het enthousiasme van het publiek al snel aangezien voor hysterie". foto: pr Van vorsten, vissers en andere vrij ers. Een 'Ver van m.ijn bed show'- special. KRO-televisie. Nederland 1 om 23.10 uur. Vanavond. HILVERSUM Het za- kenpaspoort van Han van der Meer is eigenlijk te klein, maar de KRO-pro- grammamaker houdt dan ook van reizen. Zo was hij in oktober vorig jaar op het Afrikaanse eilandje Mfangano voor een spe ciale aflevering van 'De ver van mijn bed show'. Het is de enige gefilmde reportage dit jaar in het dertiende seizoen van de serie. De vijf andere afle veringen zijn praatpro gramma's, die onder de ti tel 'Kanjers uit de kolo nie', rechtstreeks worden uitgezonden. De eerste drie vanuit De Plantage in Amsterdam, de andere twee vanuit Curagao en de Nederlandse Antillen. Onder de titel 'Van vorsten, vissers en andere vrijers' reikt Han van der Meer ziin kijker vrijdag een onderhoudend, soms boeiend beeld van Mfan gano in het Victoriameer. Han: „Het is de eerste die afwijkt. Vroeger gingen de afleverin gen altijd over een land. Nu werd ik, vanwege mijn werk zaamheden voor 'Spoorloos', gedwongen een andere invals hoek kiezen. De opnamen moesten namelijk voor Kerst- De bewoners van Mfangano leven van de visvangst. Ze vinden steeds vaker de Nijlbaars in hun netten. foto: kro mis klaar zijn. Als team heb ben we even aan Pakistan ge dacht, maar uiteindelijk voor Mfangano gekozen. Ik hoorde vorig jaar over het eiland toen ik voor 'Mensen in nood' in Kenia was. Daar werd mij ver teld, dat een pater uit Zeven bergen (Rinus Tielen) er het wiel had geïntroduceerd. Het klonk zo simplistisch dat ik het niet geloofde. Het bleek wel zo te zijn". Machtswisseling De reportage die Han van der Meer mee terugnam, vertelt niet alleen de geschiedenis van het eiland, die begon toen een groep mensen, na een machts wisseling in Oeganda, moest vluchten en met boten het meer koos, maar laat ook zien hoe de bewoners er leven en welke elementen het harmo nieuze voortbestaan bedreigen. Han: „Wat ik leuk vond, was dat iedereen leeft van de ruil handel. Er gaat geen geld om. Via een ingewikkelde struc tuur huurt iedereen van alles bij elkaar en betaalt dat met vis. Vis is de belangrijkste bron van inkomsten, maar doordat er ecologisch gezien niets meer van het Victoria- meer-klopt, worden de vissers in hun voortbestaan bedreigd. Het meer wordt namelijk hele maal leeggegeten door de Nijl baars, een kannibaal die, door zijn enorme gewicht, ook wel de olifant onder de vissen wordt genoemd". Bedreiging De grootste bedreiging voor het eiland vormt aids. Veel mannen trekken namelijk naar Naïrobie om geld te ver dienen voor hun kinderen, ko men slechts een keer per jaar naar huis en zoeken voor hun liefdesleven andere oplossin gen. Een ander probleem is de overbevolking. Maar wie naar de documentai re kijkt, wordt niet alleen ge confronteerd met kommer en kwel. Mfangano, waar de KRO als eerste cameraploeg filmde, is een prachtig eiland waar de geschiedenis voort leeft dankzij de mondelinge overlevering. Pater Tielen, die er inmiddels drieentwintig jaar woont en het niet altijd eens is met de Paus ('hij weet niet waarover hij het heeft'), bouwt mee aan de toekomst van het eiland. Hij kwam er ooit terecht omdat hij gek is op varen. En dat varen komt niet alleen in beeld door middel van de botenbouwers, die aan de westkant van het eiland wonen. Er werd ook een spe ciale bootrace georganiseerd, waarvoor Han van der Meer een 'Ver van mijn bed show'- bokaal had laten ontwerpen. De beker is momenteel in een van de hutten terug te vinden. De andere afleveringen van de reeks hebben vooral tot doel de vreemdelinge angst en - haat weg te nemen. Han: „Ik wil bij de Nederlander respect opwekken, door 'vreemdelin gen' die het gemaakt hebben, aan het woord te laten. Zo praat ik op 27 april onder an deren met bokser Arnold Van- derlijde en actrice Gerda Ha vertong". HANS PIËT giro300, bank70.70.70.600 3xNOODLO in het Appeltheater zat. 21 apr. 20.15 en 22.30 uur UITVERKOCHT 15.00 uur: nog enkele plaatsen! tel. 070 - 350 22 00

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9