Bewijs maar eens dat je niet hebt gebeld" fgg^ (SfsP 10® De Vries wil 'rijke weduwen' aanpakken HET ONOPLOSBARE PROBLEEM VAN TE HOGE TELEFOONREKENINGEN Muren van psychiatrische ziekenhuizen moeten neer BINNENLAND fiektóeSoiuxmt VRIJDAG 20 APRIL 1990 PAGINJ Politie moet bezoekers hypnose-show kalmeren ROTTERDAM De Rotterdamse politie is woensdagavond uitgerukt om de 450 bezoekers van een hypno- se-show tot kalmte te manen. De mensen waren naar de show geko men in de veronderstelling door hyp nose van hun problemen af te ko men. Ze wachtten in een tent op de 34-jarige hypnotiseur Rasti Rostelli. Vlak voor aanvang van de show nam de man echter de benén omdat hij met de organisator van de shows on enigheid had gekregen over zijn con tract. Circa honderd bezoekers zetten met een de achtervolging in om de vluchtpoging van de hypnotiseur te verijdelen. Maar deze zag kans tijdig weg te rijden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister De Vries (soci ale zaken) onderzoekt de mogelijkheden om 'rijke weduwen' aan te pakken. Nu is het nog zo dat de algemene weduwen- en wezenwet (aww) geen rekening houdt met het inkomen van de uitke ringsgerechtigde. Een weduwe - en sinds kort ook een weduwnaar - krijgt op dit moment een uitkering, ook als zij - of hij - voldoende uit andere bronnen ontvangt om (riant) van te leven. Minister De Vries heeft nog niet beslist in welke mate hij de aww 'inkomensaf hankelijk' wil maken. In theorie is het mogelijk dat boven een bepaald inko men in het geheel geen uitkering meer wordt gegeven. In dat geval zou de aww een soort bijstand worden. De wens van De Vries om de aww te wijzigen hangt samen met het duurder worden van deze wet. Kostte deze volksverzekering in 1988 nog geen drie miljard gulden, nu moet het rijk er 4,5 miljard per jaar voor uittrekken. De be langrijkste oorzaak daarvan is dat nu ook weduwnaars een beroep op de wet kunnen doen. De rechter heeft beslist dat er bij de uitvoering van deze wet geen verschil mag worden gemaakt in behandeling van mannen en vrouwen. Daarnaast kampt het kabinet met het probleem van de koppeling. Als het zo doorgaat met de loonstijgingen, zal het heel moeilijk worden om de sociale uit keringen en de ambtenarensalarissen in gelijke mate te blijven verhogen, menen premier Lubbers en vice-premier Kok. Een mogelijkheid tot ontsnapping uit dit dilemma is bezuinigen. In dat kader zou een besparing op de aww het kabinet goed van pas komen. Een andere wet die zorgen baart is de wao. Bij ongewijzigd beleid zullen er over drie jaar één miljoen arbeidsonge schikten zijn. Dat is circa twintig pro cent van de totale beroepsbevolking. De Vries overweegt daarom 'ongezonde' be drijven een hogere premie te laten beta len dan bedrijven die wel hun best doen om mensen met een fysieke of psychi sche handicap aan het werk te houden. Het kabinet voelt niets voor het voorstel van de werkgevers om de wao alleen nog te laten gelden voor mensen die door de uitoefening van hun beroep ziek zijn geworden. Domtoren weer van Utrecht UTRECHT De gemeente Utrecht mag zich weer eigenaar van de 112 meter hoge Domtoren noemen. Burgemeester Vos-Van Gortel en staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën), tevens verantwoordelijk voor de dienst der domeinen, tekenden daartoe gis teren een notariële acte. Het is ruim ander halve eeuw onduidelijk geweest wie de rechtmatige eigenaar was. In 1811 werden door een keizerlijk decreet van Napoleon alle kerkelijke goederen staatseigendom. Na zijn val gaf koning Willem I de kerkelijke goederen weer terug, met uitzondering van militair-strategisch belangrijke torens. Het lag dus voor de hand dat de Dom nog steeds staatseigendom zou zijn, maar de inspecteur der domeinen heeft nergens kunnen vinden dat dat ook werkelijk zo was. Neeltje Jans terug naar de natuur MIDDELBURG Na bijna twintig jaar bouwdoeleinden te zijn gebruikt, wordt werkeiland Neeltje Jans in de Oostersche monding weer aan de natuur teruggegei Hoofdingenieur-directeur directie Zeeland rijkswaterstaat, ir. H. Engel, zal dit maandajget het eiland met enkele symbolische handelin ,jtt< bekrachtigen. De stichtingen Het Zeeu ,vei Landschap en Natuurmonumenten hebben :hei middels een plan uitgewerkt voor een nati mis lijke ontwikkeling van het eiland. Onden iet hiervan vormt onder meer de aanleg van ien. slufter - een strandvlakte achter de duine Jloe met een open verbinding naar de Noord aar Rijkswaterstaat gaf onlangs al de aanzet to $rjt vorming van een natuurgebied door de aai ,jte van de duinenrij. DEN HAAG Zo'n 39 miljoen telefoonrekenin gen verstuurt de PTT jaarlijks, en bij veertigdui zend ontvangers puilen bij het zien van het bedrag de ogen uit van verbazing. „Kan niet, veel te hoog! Zo veel heb ik nooit ge beld". Voor de PTT is dit gegeven al zo oud als de telefoon zelf. An deren hebben echter de in druk dat steeds meer abonnees een veel te hoge telefoonreke ning ontvangen. Mr. W.M. Heuveling bijvoorbeeld, advo caat in Leeuwarden, heeft zo'n zeventig cliënten die één of meerdere malen onaangenaam verrast werden door rekenin gen van drie- a vierhonderd gulden hoger dan normaal. „De PTT zegt mijn cliënten eenvoudig dat ze misschien met dure 06-lijnen hebben ge beld. Maar ik ken mijn cliën ten, het zijn soms bejaarde mensen, die echt niet dagen lang met 06-lijnen zitten te bellen". Voor Heuveling staat het vast dat de schuld bij de PTT ligt. Maar tot een rechtszaak is het tot nog toe niet gekomen. „Probleem is de bewijslast. Wanneer jij denkt dat je reke ning te hoog is, moet jij bewij zen dat je niet zoveel hebt ge beld. Eigenlijk zou dat omge keerd moeten worden. De PTT stuurt je een rekening, laat dat bedrijf dan maar eens aantonen hoe het aan dat be drag komt", aldus de advocaat. Geschillencommissie Bij wijze van experiment start te PTT-Telecom in Rotterdam in juli vorig jaar met het ver sturen van gespecificeerde te lefoonrekeningen. Naar Ame rikaans voorbeeld ontvangen 14.000 abonnees een soort uit gebreide kassabon, waarop exact wordt vermeld wanneer waarheen is gebeld door de ge bruiker. De proef, die nog steeds loopt, kost de abonnee vier gulden per maand en vier cent extra per gesprek. Over de bevindingen wil PTT-Tele- com nog niets kwijt, de uitein delijke resultaten zullen over twee maanden naar buiten worden gebracht. Bij de aanvang van het experiment, vorig jaar, liet algemeen direc teur B. Verwaayen echter al weten dat gespecificeerde no ta's in de toekomst landelijk ingevoerd zullen worden. Volgens een woordvoerster van PTT-Telecom wordt van het aantal klachten dat jaar lijks binnenkomt zo'n vierdui zend juistbevonden door de geschillencommissie van het bedrijf. „Fouten in de admini stratie of technische storingen komen overal voor", zegt ze. Maar volgens advocaat Heuve ling zal ook het specificeren van de telefoonrekening niets oplossen van de klachten van zijn cliënten. „Wanneer de PTT op mijn rekening ver meldt dat ik naar Canada heb gebeld, heb ik nog steeds evenveel moeite om te bewij zen dat ik dat nooit gedaan heb. Wat betreft de bewijslast verandert dat niets". Volgens Heuveling stuit het specificeren van de nota's ook op principiële bezwaren: „Het betekent dat een bedrijf steeds meer inzicht krijgt in het doen en laten van een abonnee. Een kwalijke zaak in een tijd dat er toch al steeds laconieker met persoonsgegevens wordt omgesprongen. Bovendien is het helemaal niet nodig om exact te registreren waarheen en hoe laat iemand heeft ge beld. Het bijhouden van het aantal tikken is voldoende". Gratis Dat voor deze service van PTT-Telecom wel betaald moet worden, zit de Consu mentenbond al vanaf het be gin dwars. Al langer dan een jaar voert de bond een discus sie met de PTT over de kosten van de service voor de gebrui ker, maar woordvoerder Van de Akker is „niet gerust op een goede afloop". Als het aan hem ligt, wordt het specifice ren van rekeningen gratis, net zoals je bij de supermarkt gra tis op de bon kunt lezen wat je koopt en wat je ervoor betaalt. Enige overeenkomsten tussen zijn zeventig cliënten ziet ad vocaat Heuveling wel. Sinds de eerste onverklaarbaar hoge telefoonrekening gaat volgens hem geregeld de telefoon bij zijn cliënten zonder dat er ie mand aan de andere kant van de lijn zit. Enkele cliënten bel den vanaf een andere plaats hun eigen nummer en kregen een in-gesprek-toon te horen. Volgens Heuveling wijst het op „geknoei met telefoonlij nen". „Er zijn techneuten in Nederland voor wie het zeer eenvoudig is in te breken in een telefoonlijn en op ander mans kosten te bellen over de hele wereld. Dat gebeurt op vrij grote schaal". Enkele van de 'techneuten' waar Heuveling op doelt be vinden zich in kringen van het Amsterdamse 'techno-an- archistische' blad Hactic. Me dewerker Paul Dinnissen wil best uitleggen hoe gemakkelijk het is in te breken in bestaan de lijnen: „Voor wie in een flat woont is het helemaal eenvou dig. Je haalt het ronde plastic PTT-kapje van de muur en je ziet daaronder een buisje lo pen. Door dat buisje lopen ook de draadjes van de aansluitin gen van je beneden- en boven buren. Wie één van de draad jes aftapt, kan zo eenvoudig op kosten van zijn buurman over de hele wereld bellen", legt hij uit. Deze truc is echter niet nieuw meer. De PTT weet er van en zal, bij aanhoudende klachten van een abonnee, ook zeker onderzoek doen bij om wonenden. Voor een beetje doe-het-zelver Hebben de kinderen misschien gebeld als de telefoonrekening onverwacht hoog uitvalt, of heeft iemand anders op de lijn ingebroken? Gespecificeerde rekeningen zouden uitkomst moeten bie den, maar volgens velen zal ook dat niets oplossen. FOTO: AP bestaat volgens Dinnissen een eenkomen. Sleutels van het minder opvallende manier. kastje zijn eenvoudig na te ma- „In woonwijken staan vaak 'ken. Het is vrij eenvoudig uit grijze PTT-kastjes, waarin alle zo'n kastje een lijn af te tappen kabels van de hele wijk bij- met een meegebracht toestel, Betonscharen Eenvoudige trucs, zonder graafmachines of betonscha ren dus. Dinnissen heeft er meermalen in zijn blad Hactic over gepubliceerd. „Niet ieder een is blij met onze publicaties. Maar een verdienste is toch ook dat wij de lekken van het PTT-net aantonen. Toen wij voor het eerst van ons deden spreken, heeft de PTT maan denlang niet gereageerd. Wij hebben getracht met het be drijf in discussie te treden, maar men zei ons geen behoef te te hebben aan contact met criminelen. Uiteraard is de PTT nog steeds welkom bij ons". Volgens Dinnissen zouden de verschijnselen die de cliënten van advocaat Heuveling over komen inderdaad kunnen wij zen op inbraken op de tele foonlijnen. „Wanneer je je ei gen nummer belt en het is in gesprek, betekent dat dat er iemand anders op jouw lijn zit te bellen. Dat zou goed een in breker kunnen zijn". Het ge beld worden zonder contact aan de andere kant kan Dinis- sen echter minder goed ver klaren. Het specificeren van de tele foonrekening zal ook volgens Dinnissen weinig oplossen. Wanneer een telefoonlijn be zoek krijgt van een ongewen ste gebruiker, worden ook die gesprekken geregistreerd en aangeslagen bij de abonnee. Ook een eenvoudige telefoon tikker helpt daarbij niet. „Wanneer die minder tikken aangeeft dan de hoogte van de rekening, moet je gaan bewij zen dat jij niet geknoeid hebt met de teller". Een onoplos baar probleem, lijkt het. PTT- Telecom wijst op het grotere inzicht dat de nieuwe specifi catie in elk geval biedt. Bo vendien is per 1 januari van dit jaar de mogelijkheid ont staan een telefoon af te sluiten voor dure 06-nummers, want, zo bevestigt de woordvoerster, dat is nog altijd een grote oor zaak voor veel betalingspro blemen van onze abonnees". JEAN-PIERRE GEELEN 'Ike's' kleindochter in Margraten De kleindochter van president Eisenhower, Susan Sagdeev- I Eisenhower, loopt langs de kruisen op het Amerikaanse oorlogskerkhof in Margraten. Zij legde er gisteren een bloemstuk gelegd op het graf van de onbekende soldaat, een van de ruim achtduizend graven van Amerikaanse militairen die sneuvelden in september 1944. Susan Sagdeev-Eisenhower, een historica, wilde het eerst bevrijde deel van Nederland bezoeken omdat haar grootvader als oppefbevelhebber van de geallieerden in december 1944 Zuid- Limburg heeft bezocht. Hij voerde er in Maastricht besprekingen met zijn ondercommenandanten Montgomery en Bradley. SUSKEENWISKE DE BEZETEN BEZITTER [lltmahbi1 Uil heeft dit le betekenen J ^TÜi^^nder uster Oit WM7/ ie slat niet Js er een Hoe besta! hetÜc moeten K 3 f Hel hele ohetluif slat 1 Uarsihuu de 1 L onder uil er J 1 L "fierderJ (c) Standaard UltgeveriJ/Wavery Productions ^^Jinte! Tante'. KJKJ Qw 01 0(001- sesKffn um in moei rmt simin oen iminjonm L=i .'S— Universiteiten denken mee over OV-jaarkaart ZOETERMEER De universiteiten en hoge scholen zijn bereid con structief mee te denken over een verantwoorde invoering van de OV-jaar- kaart voor studenten. Dat hebben hun vertegen woordigers aan minister Rit- zen van onderwijs laten we ten. De instellingen willen dan wel inzage in het onder zoek dat de Nederlandse Spoorwegen hebben uitge voerd naar het verwachte reisgedrag van studenten als zij een kaart voor gratis openbaar vervoer hebben. Tijdens een overleg op het ministerie van onderwijs gis teren hebben de Spoorwegen dat toegezegd. DRIE- TOT YIERDUIZENDPATIENTEN OP VERKEERDE PLAATS DEN HAAG Na een uitvoerige toelichting op het boek 'Cure, care en Chroniciteit' stemt de psy choloog Lourens Henkel- man in met de conclusie dat de vooroordelen over de psychiatrie waar zijn. Als je eenmaal in een psy chiatrische inrichting zit, kom je er heel moeilijk weer uit. Een derde van de patiënten zou min of meer zelfstandig kunnen wonen, maar de psychia trische ziekenhuizen laten hen niet gaan. Deze en andere feiten kreeg de hoofdinspecteur voor de Geestelijke Gezondheidszorg vandaag in boekvorm aange boden. De auteurs van het we tenschappelijke rapport zijn de psychologen Bart de Ruiter en Lourens Henkelman die on derzoek hebben verricht naar de hulpverlening aan 11.000 chronisch psychiatrische pa tiënten die in Nederlandse psychiatrische ziekenhuizen verblijven. De cijfers in het boek moeten de inspecteur pijn doen. Als uitvoerder van het overheids beleid had hij als taak zo'n tweeduizend bedden in de psy chiatrie om te zetten in plaat sen voor de ambulante zorg (hulp en begeleiding buiten de inrichting). Dit beleid is echter blijven steken bij slechts hon derdvijftig bedden. En dat ter wijl de psychiatrische zieken huizen volgens Henkelman en De Ruiter nog veel meer bed den zouden moeten afstaan dan de begrote tweeduizend. „Met een soepel beleid denk ik dat er drie- tot vierduizend chronische patiënten uit de in richtingen kunnen worden ge plaatst' meent Henkelman. De belangenvereniging van psychiatrische patiënten roept al jaren dat de instellingen pa tiënten vasthouden die er he lemaal niet thuishoren. „Klopt", zegt Henkelman. Als boosdoeners noemt hij de ver zekeraars, die vrezen dat am bulante zorg meer geld gaat kosten dan opname in een in richting, maar vooral de psy chiatrische ziekenhuizen. „De psychiatrische ziekenhuizen zijn machtige instellingen. Bol werken van geschiedenis, ken nis en ervaring, die niet ge neigd zijn de instelling te ver kleinen ten gunste van de am bulante zorg. Dat gaat immers ten koste van hun budget. Nu zie je dat ze onder eigen be heer proberen nieuwe voorzie ningen te creëren, maar alles vanuit de heersende cultuur; een medische optiek in plaats vanuit de behoefte van de pa tiënt". Zorg op maat. Daar ontbreekt het in de psychiatrische hulp verlening aan. Van de helft van de 41 inrichtingen die Henkelman en De Ruiter heb ben onderzocht, troffen de on derzoekers geen enkel insti tuut aan dat een pakket van voorzieningen bood in aanslui ting op de behoefte van de pa tiënt. Venraij en Vught zijn volgens Henkelman heel ver van huis, Boekei, Oegstgeest en Delft aardig op weg. „Waar het overal aan schort is ver scheidenheid. Als je het totaal pakket van psychiatrische voorzieningen in Nederland bekijkt dan is het heel divers. Alle vormen van hulp en be geleiding zijn vertegenwoor digd: van behandelingen op het terrein tot geëmancipeerd wonen buiten de inrichting. Maar in de instellingen zélf is het aanbod homogeen. De pa tiënt is overgeleverd aan de instelling waar hij terecht komt en de daar heersende vi sie. Zijn behoefte wordt veelal gedefinieerd in verstrekkin gen. Past de patiënt niet in het aanbod van voorzieningen, dan wordt-ie passend ge maakt", aldus Henkelman. Beschermd Volgens de onderzoekers we ten de meeste instellingen am per wat hun collega's te bieden hebben. Zijn ze wel op de hoogte, dan belemmeren strakke financieringsregels een samenwerking. „Als chro nische patiënt heb je in de ene fase nu eenmaal meer zorg no dig dan in de andere, maar je kunt niet overal gebruik van maken. Zo kan een patiënt die beschermd woont in de stad (semi-muraal) geen gebruik maken van de intramurale voorzieningen van een psychi atrisch ziekenhuis. Daar moet verandering in komen. Het zorgaanbod moet worden afge stemd op de behoefte van de patiënt. Daarvoor zullen de muren moeten worden afge broken tussen de verstrekkin gen in de ambulante zorg, de intra-murale zorg en de semi- murale zorg". Voor het neerhalen van de muren zijn niet alleen andere financiële structuren nodig. „De ziekenhuiscultuur die pa tiënten achtervolgt, moet ver dwijnen. De cultuur waarin mensen te vaak gezien worden als een chronische patiënt: uit- behapdeld, ongeneeslijk en permanent zorgafhankelijk. Het is voor patiënten moeilijk om aan dit stigma te ontsnap pen. Hun zelfstandig functio neren wordt over het alge meen veel te pessimistisch in geschat", aldus Henkelman. Het aantal patiënten in de psy chiatrische ziekenhuizen groeit nog steeds. Ruim de helft behoort tot de permanen te bewoners. MONIQUE VAN DE VEN Regionale omroepen moeten samenwerkt met dagbladen (Van onze parlementaire redactie)! DEN HAAG Lokale!" regionale omroei moeten op de een of an re manier gaan werken met de regiod dagbladen in hun uitzet gebied. Alleen op voorwaarde is de regeil bereid deze omroepen t stemming te geven v>tf het uitzenden van rei meboodschappen. blijkt uit een vertrouwt ke notitie van mini: D'Ancona van WVC. BCr old De bewindsvrouw zegt d bewust te zijn dat de orgar es ties van lokale omroe oe (OLON) en regionale omcht pen (ROOS) niet warm lo voor zo'n samenwerkings band met dagbladen. Maai— zal zich daardoor niet ljV weerhouden. Het regee 1 koord schrijft immers vooi reclame bij lokale en regio *- omroepen alleen is toeges als de pluriformiteit van d< gionale dagbladpers gew borgd blijft. Zonder deze b ling zou het niet onmog zijn dat een aantal regiojon bladen het loodje legt, deskundigen. Een deel vaipQ reclame-inkomsten zou q wegvloeien naare omroepen. Hoe zo'n samenwerking tu 1 omroep en dagblad er pr er uit zal zien, is afhankelijk )0 plaatselijke omstandighe Op WVC streeft men „maatwerk". Minister d'A na wil de provinciale en 1< overheden ook een stem ii kapittel geven. Haar staat kaderregeling voor ogen door provide- of gemeent stuur wordt uitgevoerd, toedeling van zendtijd bijv beeld is volgens de min typisch een zaak van de la overheid. U Onduidelijk is nog hoe de^J brengst van de lokale en gionale omroepreclame deeld zal worden. Het i: de bedoeling dat er bv's vormd gaan worden die v uitkeren. De regionale on pen hebben al eens steld dat de dagbladen dt clamezendtijd gaan expl ren, bijvoorbeeld door ;n van omroepcomm als. „Uiteraard wordt hier doeld: een exploitatie u r| voor uitgevers rendemen I1 halen is", aldus voon Stoekenbroek van de ROJV Het ziet er vooralsnog naar uit dat het verlangen de dagbladen om zelf r; programma's te kunnen zenden (via de zenders vaco lokale of regionale omrot w.( zal worden gehonoreerd. rit ondersteunt het standpuntlsc de lokale en regionale onen pen dat zij de enige zen10 machtigden moeten blif Wel zouden dagbladen gramma's kunnen aanlevBn die vervolgens door de onoir pen worden uitgezonden. er( nf ,Mr. J." regeld.u schijnhuwelijke ROTTERDAM De vi J1 delingenpolitie in Rotte*0 heeft een 48-jarige ,juri adviseur" uit die stad ai houden die ervan wordt dacht tegen betaling schi welijken te hebben gen voor vreemdelingen. N iab 1 De man, die volgens de in den lande bekend wi „mr. J.", zou honderden lijken en schijnrelaties zorgd hebben waa vreemdelingen legaal in j derland konden verbl j Tegen betaling van vi zend gulden regelde hi huwelijkskandidaat. Na jaar werden de huwe weer ontbonden. Het v van de vreemdeling wi gelegaliseerd. In verband met de zaak tj tien schijn-echtelieden i houden. De politie het boekhouding van de mai| staande uit onder meerf; honderd dossiers met delingsverzoeken", in genomen en verwachtP1 meer arrestaties. 01

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4