et een opblaaspop oor de Coentunnel Moeten we nog langer naar dit geklets luisteren? CcidócSouAont JONTROLE IS BOTTLE-NECK BIJ CARPOOLEN EN SPITSVIGNET lEUWi Files kosten al bijna een miljard tOEREN VOEREN ACTIE DOOR ALLEEN MAAR AANWEZIG TE ZIJN 'VVD van oudsher een arme partij' tJNENLAND VRIJDAG 20 APRIL 1990 PAGINA 3 NV stemt in iet NS-cao er vi wl mljo e, i de nd ten. irbou JTEN Een grote meerderheid van de fsgroep spoorwegen van de Vervoers- FNV heeft gisteren in Houten inge- met het principe-akkoord voor een re cao bij de NS. Alleen de afdelingen jrdam en Hengelo en de werkplaats stricht stemden tegen het op 3 april be te akkoord. Gezien de behaalde resulta- in de sociale paragrafen (onder meer overuren-regeling, werkgelegenheids- 5 en kinderopvang) ging een grote rderheid akoord. Ook de Vervoersbond stemt naar alle waarschijnlijkheid in het principe-akkoord. Het streven van oorwegvakbond FSV om het resultaat rhet cao-overleg open te breken is daar- onhaalbaar geworden. Een bestuurslid van de Vervoersbond FNV telt de stemmen tijdens een vergadering in Houten over het principe- akkoord voor een nieuwe cao bij de Nederlandse Spoorwegen. Van de aanwezigen stemden er 51 voor en 7 tegen. FOTO: ANP Studenten moeten schade betalen GRONINGEN De Informatiseringsbank in Groningen gaat de schade die vorige week donderdag werd aangericht tijdens een bezet ting door studenten verhalen op de ongeveer twintig bezetters. Daarvoor is de landsadvo caat ingezet. De schade wordt geraamd op 420.000 gulden en overtreft daarmee eerdere schattingen. Er is voor 320.000 gulden ver nield aan interieur en apparatuur en de scha de doordat de medewerkers een ochtend lang niet konden werken bedraagt ongeveer een ton. De uitbetalingen die in april verricht moeten worden komen op tijd, nadat eerder werd gevreesd dat die door de bezetting ver traagd zouden worden. Ook de verzending van de eindexamenopgaven van middelbaar beroepsonderwijs en algemeen vormend on derwijs zullen op tijd plaats vinden. Vijf jaar cel geëist voor moord vioolbouwer AMSTERDAM „Een beangstigende, koe le, professionele houding". Zo typeerde de Amsterdamse officier van justitie, L. Nuis, gisteren het gedrag van de 26-jarige man die vorig jaar de 45-jarige vioolbouwer B.M. Möller, tijdens een nachtelijke overval in diens woning doodschoot. De verdachte hoorde vijf jaar tegen zich eisen. Daarnaast vorderde de officier tbs met dwangverple ging, omdat op grond van psychiatrische rapportage is gebleken dat de Hilversum mer geen controle heeft over zijn agressieve driften en de kans op herhaling groot moet worden geacht. Enkele mededaders, inclu sief de tipgever, kregen al eerder gevange nisstraffen opgelegd. Winkeloverleg mislukt, derde dag van acties UTRECHT Op de derde dag van stakingen in het grootwinkelbedrijf is vandaag in circa 18 za ken het werk neergelegd. Het zwaartepunt van de acties lag in de provincie Utrecht, maar ook bij de Hema, Albert Heijn en Peek en Cloppen- burg in het winkelcentrum In de Bogaard in Rijswijk lag het werk stil. Dat gebeurde nadat het overleg tussen de werkgevers in de super markten (VGL en Vakcentrum) en de diensten bonden FNV en CNV over de winkelsluitingstij den niets had opgeleverd. Bestuurder A. Steyaert van de Dienstenbond FNV kondigde na afloop aan dat de acties zich nog meer zullen richten op het grootwinkelbedrijf en in het bij zonder Albert Heijn, die fervent voorstander van langere openstelling is en een dominante positie inneemt binnen de Raad voor het Filiaal- en grootwinkelbedrijf. VANDAAGi IN HET êeriI HAAG „Kom aan door de spits dank zij ieft iry. Ideale reispartner, lu n it niet, zeurt niet aan hoofd. Realistisch 1 rkomen. Opblaasbaar", automobilist uitge- wordt Oom Agent lisleiden kent zijn fan- 1 gisgeen grenzen. In vertlerika, waar vrije auto- en en voor carpoolers be- n, is het meenemen een pop in de auto beproefde methode ekker snel langs de te kunnen razen. iter Maij-Weggen heeft ;r groot vertrouwen in de illéndheid van de Ne- idse automobilist. Van- erdedigt zij in de minis- d een voorstel om de bereikbaar te hou- voor het autoverkeer, indi bij denkt de verkeersmi- op r hoge ogen te kunnen zittii n met het stimuleren van bev DEN HAAG Door files en vertragingen op de Nederland se hoofdwegen zijn de kosten door langere reistijden vorig jaar opgelopen tot 975 miljoen gulden. Dit heeft het Neder lands Centrum voor Onder zoek, Advisering en Onderwijs op het gebied van verkeer en vervoer (NEA) in Rijswijk be rekend in opdracht van het ministerie van verkeer. In vergelijking met 1988 zijn de totale filekosten in 1989 met 8 procent gestegen. In dat jaar bedroegen de kosten van 'reistijdverliezen' volgens de NEA ruim 900 miljoen gulden. De onderzoekers van het NEA stellen dat een steeds belang rijker deel van de filekosten op rekening komt van files die ontstaan op beruchte knelpun ten in het wegennet: 73 pro cent in 1989. De stijging van de filekosten zou in 1989 nog groter zijn geweest als een aantal knelpunten niet zou zijn opgelost. In dit verband wor den met name genoemd de Schipholtunnel (A50), de Woeste Hoeve (A50) en de Rondweg Breda (A58). Minister Maij verwacht succes van het stimuleren van carpoolen, het laten meerijden van collega's in de auto. FOTO: ARCHIEF SP carpoolen, het laten meerijden van collega's in de auto. Maij's liberale voorgangster Smit-Kroes is de uitvindster van het 'gezellig samen naar het werk'. Zij lanceerde samen met het bedrijfsleven een lan delijke campagne carpoolen, met als doel méér mensen in minder auto's te laten rijden en aldus de files te verminde ren. Het ei van Columbus: car poolen kost de overheid geen cent en de deelnemers bespa ren op hun benzinekosten. Carpoolen kan bovendien on middellijk ingevoerd worden, terwijl uitbreiding van het openbaar vervoer meerjarige miljardeninvesteringen vergt. Razend populair is het car poolen tot groot verdriet van Smit-Kroes echter nooit ge worden. Maij-Weggen wist bij bestudering van de dossiers meteen waar het aan lag: car poolen moest nog extra aan trekkelijk gemaakt worden. Via een fiscale bevoordeling (belastingvrije kilometerver goeding door de werkgever) en het aanleggen van vrije carpoolbanen. Volgend jaar al wordt de eerste baan geopend op de A-l tussen Muiden en Amsterdam. Ook de vier nieuwe tunnels die Maij-Weggen wil bouwen om de Randstad te ontsluiten moeten vrije stroken voor 'sa- menrijders' krijgen. Forensen die in hun eentje in de auto rijden moeten uit de nieuwe tunnels worden geweerd, ont hulde zij na afloop van overleg met gemeente- en provincie bestuurders in het Bestuurlijk Overleg Randstad (BOR). Daar komt echter opblaasbare Hen ry weer om de hoek kijken. Het controleren van carpoolen en voorkomen van fraude is één van de grootste bottle necks bij de verkeersplannen van Maij-Weggen. Zij vindt dan ook de nodige tegenspe lers op haar weg: minister Kok van financiën, die een water dichte -financiering van de nieuw te bouwen tunnels eist. Minister Alders van milieu, die weinig vertrouwen heeft in de verkeersregulerende maatregelen van zijn collega en liever een paar tunnels schrapt en minister Hirsch- Ballin van justitie die niet weet waar hij de politiemen sen vandaan moet halen om al die opblaaspoppen door te prikken. Om de tunnels te kunnen be talen wil Maij-Weggen de ac cijnzen op brandstoffen verho gen (in stapjes tot 20 cent), spitsvignetten invoeren en in 1994 het rekening rijden (elek tronische tolheffing) introdu ceren. Een echt waterdichte fi nanciering leveren deze voor stellen echter niet op. Hogere benzineaccijnzen maken het tanken „over de grens" nóg aantrekkelijker: vorig jaar miste de staat al voor 250 mil joen gulden aan accijnzen door dit weglek-effect. De controle op de spitsvignet ten (wie heeft er wel een en wie niet) is ondoenlijk zonder een forse uitbreiding van het politie-apparaat, de invoering van rekeningrijden is niet al leen technisch maar ook poli tiek nog zeer omstreden. Bo vendien is er nog het pro bleem van de collectieve las tendruk. Die mag niet stijgen, zo is in het regeerakkoord af gesproken. Alléén de autokos ten verhogen zou echter wèl dat effect hebben. En voor compenserende belastingverla gingen, zoals -aanpassing van het btw-tarief, voelt minister Kok niet veel. Hij heeft im mers al kopzorgen genoeg over het wegwerken van de miljardentegenvallers die zich de komende jaren aandienen. Minister Maij-Weggen krijgt er dus vandaag nog een harde dobber aan om haar verkeers plannen veilig door de minis terraad te loodsen. Bovendien beginnen de private financiers van de tunnels de alarmklok te luiden. Als Maij-Weggen immers het autoverkeer in de nieuwe tunnels wil terugdrin gen (via de aanleg van car poolbanen en aparte rijstroken voor bus- en vrachtverkeer), komt er dan nog wel voldoen de tolgeld binnen om de ex ploitatiekosten te dekken? Hoe zal de minister al deze bezwa ren ondervangen?, vragen de verkeerswoordvoerders in de Tweede Kamer zich intussen vertwijfeld af. Pas eind deze maand weten zij meer: dan onthult Maij-Weggen haar lang verbeide Structuursche ma Verkeer en Vervoer, het eerste plan van haar hand waarin het verkeersbeleid in samenhang uit de doeken wor den gedaan. En dan is het nog maar een kwestie van afwach ten voor de eerste Amerikaan se Henry's het Nederlandse verkeersbeeld zullen verrij ken. PAUL KOOPMAN Auto wordt i kxuisraket van jaren 90 DEN HAAG Het kabinet komt met een besluit tot de bouw van nieuwe tunnels in de Randstad „dichtbij een zeer groot conflict". Dat zei prof. L. Reijnders van de stichting Na tuur en Milieu gisteren op een bijeenkomst over de Dag van de Aarde, die dit weekeinde over de hele wereld wordt ge houden. De milieubeweging vindt dat het autoverkeer in ons land minstens moet worden gehal veerd. Minister Maij van ver keer en waterstaat gaat echter uit van groei van het aantal autokilometers met 35 procent in het jaar 2010. De milieube weging verwacht de komende jaren grote groepen mensen op de been te kunnen brengen, die strijden tegen het verkeer- en vervoersbeleid van de rege- spelde V. Vintges van de Na tionale Milieuaktie. Morgen vindt zoals gemeld in de Schiedam de eerste demon stratie tegen 'de auto' plaats. Reijnders verwacht dat onge veer tweeduizend mensen zul len deelnemen aan het symbo lisch afgraven van het dijkli- chaam van Rijksweg 19. Nu het talud er toch al ligt zijn verscheidene milieugroeperin gen en de gemeente Schiedam voorstander van het aanleggen van een sneltram, waardoor Rotterdam en Den Haag mi lieuvriendelijk met elkaar kunnen worden verbonden. Hoe de acties en demonstraties voor een beter milieu de ko mende jaren eruit gaan zien wilde Reijnders nog niet losla ten. Manifestaties rond de bouwputten van de tunnels liggen volgens hem voor de hand. „De milieubeweging kan dit soort maatregelen niet langer over haar kant laten gaan. Het zal hard tegen hard zijn", aldus Reijnders. e fui nder HAAG Op het in Den Haag staan tweeduizend actie lende boeren al twee te luisteren naar de Jtten in de kamercom- voor landbouw, 1 concreets is er nog gezegd, op deze don- iagmiddag. Actieleider Dijkstra stapt op de gevftoging en richt het 201 rd tot de kleumende had( te mensen, moeten we nog an r ir naar dit geklets luiste- of djBesluiten worden er van- toch niet genomen. Wat sch t nu toe hebben gezegd, an en ze ook in twee ioek den kunnen zeggen. La- ïgsp ve lekker naar huis gaan, r o ijn verkleumd. Vanavond wbo n we ons beraden op ver stappen". De landbou- weten het wel. „Actie! Actie! De With uit Cothen, een e tussen Houten en Wijk buurstede, applaudiseert. heb toch iets meer hoop egen", zegt hij even later en borreltje. „A artijen hebben in het de- 'eel aandacht besteed aan oblematiek van de akker- 'er. Ik denk dat ze nu wel je bij zullen draaien, diien niet direct dit jaar, wel in de volgende ja- Vith (56) is er 's ochtends acht uur niet bij als de ehtse boeren 'hun' com- iris van de koningin Bee- laerts van Blokland een petitie en een symbolische 'laatste strohalm' aanbieden. Ze willen dat minister Braks meer geld beschikbaar stelt om de pro blemen in de graanteelt (over- produktie, dalende prijzen) op te lossen. Braks wilde daar in de ko mende vijf jaar negentig mil joen gulden extra voor uittrek ken. En dat is veel te weinig, vinden de boeren. Beelaerts van Blokland zegt het 'te goedkoop' te vinden om achter de petitie te gaan staan. Een commissaris van de koningin heeft immers weinig te zeggen over het landbouwbeleid. Fooi „Negentig miljoen is niet meer dan een fooi", zegt De With la ter in de trein naar Den Haag. „Met dat bedrag kun bijna niets doen. Het Landbouw schap heef{ berekend dat je jaarlijks zeker honderd mil joen extra moet uittrekken om de prijs van graan op peil te houden. En ook de commissie- De Koning komt op een veel hoger bedrag uit dan die ne gentig miljoen". De With, lid van de akker bouwcommissie van het Ko ninklijk Nederlands Land- bouw-Comité, is sinds 1968 boer. Daarvoor werkte hij acht jaar bij de ontginning van de Flevopolders. In loondienst en dat beviel niet. „De mentaliteit stond mij niet aan. Als we in de schaftkeet zaten en het dreigde een beetje, dan hield men een glas buiten de deur. Viel er een druppeltje op, dan Via een luidspreker op het Plein luisteren boeren in de regen naar het debat in de kamercommissie voor landbouw. zei men: Jongens, het regent buiten. We blijven binnen". Een boer is zijn eigen baas, al zijn de dagen lang. ,,'s Zomers ben je buiten tot het donker wordt, 's Winters is het iets rustiger, al kost het onderhoud van je machines veeltijd. Maar ik houd niet bij hoeveel uur ik werk. Mijn werk is mijn hobby, ik zou niets an ders willen". Hij werkt in loondienst voor andere boeren en heeft zelf twintig hectare grond. Vijf hectare is elk seizoen gereser veerd voor het graan. „Bij de huidige prijs hou je er nauwe lijks iets aan over. Het verve lende is: je kunt het voor de vruchtwisseling niet missen. Je moet graan blijven verbou wen om je grond in goede con ditie te houden. Als je alleen aardappels en suikerbieten teelt, raakt je grond binnen de kortste keren uitgeput. Boven dien: als iedereen overschakelt op bijvoorbeeld aardappelen, onstaat daar weer een over schot van. Dan verleg je het probleem alleen maar". Aanwezig In Den Haag heeft de Mobiele Eenheid bezit genomen van FOTO: CORNÉ SPARIDAENS het Binnenhof. Eén ingang is afgesloten; twee waterkanon nen staan waarschuwend in de hoeken en de politie te paard schuilt voor de aanhoudende regen. Ze hoeven niet in actie te komen. De boeren zeggen verontrust te zijn, maar opper vlakkig is daar niets van te merken. Behoudens wat vuur werk bestaat het actievoeren vooral uit aanwezig 'zijn. Actieleider Klaas Dijkstra weet de gemoederen om twee uur wat op te peppen, maar daarna is het wachten op het debat in de kamercommissie dat op drie uur begint. Menig actievoerder doodt die tijd in een café. „We zouden in de EG toe moeten naar produktie-beper- king", zegt De With bij een kopje koffie. „Elk land een be paald graanquotum. Daarmee voorkom je overproduktie en kun je de prijs stabiliseren. Nu probeert men de produktie te beperken door een subsidie te geven op braakliggend land, maar veel boeren willen daar niet aan. Ze zijn bang om af hankelijk van de staat te wor den. Bovendien is er de angst dat braakliggende grond niet zal worden meegeteld bij een eventueel quotumstelsel". De produktie-beperking zal dwingend opgelegd moeten worden, want hoe solidair men nu ook is, 'in wezen zijn boe ren natuurlijk eikaars concur renten'. „Als je ziet dat je buurman minder graan gaat verbouwen, denk je direct: nu kan ik wel wat uitbreiden. Ja, zo werkt het toch?" Terug op het Plein is het lang wachten op het antwoord van Braks aan de commissie-leden. Als blijkt dat er geen concrete antwoorden te verwachten zijn, maakt Dijkstra een einde aan de actiedag. In de trein zegt De With: „Ik heb geen spijt dat ik ben gegaan. Maar zo'n dag geeft natuurlijk wel minder voldoening dan een dag werken". ERIK VAN DER STRUJJS door WILLEM RUSTIER oriPvr did zo STOM B£MT ZJT OM 66£N MI6IM6 RR UHI6KEY TE HAC.ENI als naar de financiële positie van deze partij wordt gekeken. Vanaf het moment van op richting tot nu toe heeft de VVD de eindjes aan elkaar moeten knopen. In vergelij king met het CDA en de PvdA staat de partij er het slechtst voor, zo concludeert R.A. Koole in Jaarboek 1989 van het Documentatiecentrum Ne derlandse Politieke Partijen van de Rijksuniversiteit van Groningen. CDA en PvdA slo ten het boekjaar 1988 af met een reservevermogen van en kele miljoenen, terwijl de VVD het jaar beëindigde met een exploitatietekort van ruim een half miljoen, aldus het Jaarboek. De financiële basis van de VVD is volgens Koole altijd zwak geweest. Waar an dere partijen ten tijde van de verzuiling nog wel eens kon den terugvallen op verwante maatschappelijke organisaties, stond de VVD tamelijk geïso leerd. Pas na 1970 klaarde de financiële situatie tijdelijk op door de groei van het ledental onder Wiegel. Geleidelijk aan is de VVD afhankelijker ge worden van contributiegelden. Collega Buck stapt op na aids-nieuws EINDHOVEN Prof.dr. C. van Boeckel, lid van de vak groep die zich bij de Techni sche Universiteit Eindhoven bezig houdt met een nieuwe methode ter bestrijding van de ziekte aids, beëindigt zijn deel tijd hoogleraarschap aan die universiteit. Van Boeckel is het niet eens met de manier waarop prof. Buck namens de universiteit vorige week ge wag maakte van een nieuwe vinding in de strijd tegen aids. Van Boeckel zegt in een ver klaring dat hij als specialist twijfelt aan de 'vinding' dat chemisch veranderde DNA- moleculen het aids-virus kun nen bestrijden. Volgens Van Boeckel is geenszins zeker dat de moleculen van Buck in chemisch opzicht zuiver zijn. Ook prof. Van Boom van de rijksuniversiteit Leiden uitte recent deze twijfels. Buck ontkent dat er sprake is van onenigheid in de vak groep. „Verschillen van me ning over wetenschappelijk onderzoek" zijn er natuurlijk altijd, maar die tref je overal aan". In tegenstelling tot me dedelingen in de pers staat professor Goudsmit volgens hem volledig achter de experi menten. Duizenden extra telefooncellen ROTTERDAM De PTT wil in de komende vier jaar het aantal openbare telefoons in ons land fors uitbreiden. Het bedrijf streeft ernaar voor 1995 per jaar zo'n drie duizend telefooncellen en andere openbare telefoons te plaatsen. Nu zijn er in Nederland nog circa 6200 openbare telefoons waarvan 5600 in straatcellen. De uitbreiding zal voorna melijk geschieden met kaart- telefoons, telefoons waarbij met een telefoonkaart be taald moet worden. Ir. W. Dik, de voorzitter van de raad van bestuur van de PTT, maakte dit vanochtend bekend in Rotterdam, waar hij de Van Gogh-telefoon- kaart ten doop hield.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3