College Warmond onderzoekt haalbaarheid zalencentrum TOP zet trainer Wim Kerkum aan de kant Bouw brandweer kazerne Wassenaar van start altijd open is" Maatregelen tegen vervuiling door bloembollenteelt bepleit „Er bestaat behoefte aan een bidplaats die LEIDEN OMGEVING SaidóaQowumt VRIJDAG 20 APRIL 1990 PAGINA g( Hagenaar bekent vijf inbraken bij maneges WASSENAAR Een 30-ja- rige Hagenaar heeft bekend dat hij sinds juli vorig jaar bij vijf maneges in Wassenaar heeft ingebroken. De man stal tuig en zadels met een totale waarde van 20.000 gul den. Hij zou dat materiaal aan onbekenden hebben doorverkocht. De Hagenaar werd woensdag aangehouden door de Wassenaarse politie naar aanleiding van een in braak in het paasweekeinde bij een manege aan de Rust en Vreugdlaan. Shift in De Sater LEIDSCHENDAM De band Shift geeft morgen een concert in het jongerencentrum De Sater aan de Ko ningin Julianaweg in Leidschendam. Shift maakt melodieuze ste vige dansmuziek en brengt bovendien de eigen drive-in disco mee. De band werkte mee aan de televisie serie Spijkerhoek. Kaarten kosten ƒ7,50 en zijn aan de zaal ver krijgbaar. De aanvang 21.00 uur. Vrouw ramt hek WASSENAAR Een 49-ja- rige Wassenaarse heeft van nacht rond half drie met haar auto een hek aan de Stoeplaan in haar woonplaats geramd. De vrouw kwam vanaf de Sophialaan en reed rechtdoor in plaats van links- of rechtsaf te slaan. Het onlangs gerestaureerde hek werd over een lengte van twaalf meter vernield. Een stenen pilaar werd ont zet. De auto van de vrouw liep flinke schade op. Ze had niet gedronken. De politie vermoedt dat ze mogelijk door vermoeidheid een black out heeft gehad. Sigaretten uit keet gestolen VOORSCHOTEN Dieven hebben gis termorgen in alle vroegte de keet bij de Essopomp aan de Veurseweg in Voor schoten opengebro ken en zijn er van door gegaan met gro te aantallen sloffen sigaretten en shag. De dieven hadden meerdere pogingen nodig om binnen te komen. Eenmaal in de- keet werden de tussendeuren met ge weld opgetrapt. SASSENHEIM Korfbalvereniging TOP heeft vier speeldagen voor het einde van de veldcompetitie de sa menwerking met trainer-coach Wim Kerkum opgezegd. Het bestuur van de korfbalclub uit Sassenheim motiveer de haar beslissing met een verwijzing naar de verstand houding tussen Kerkum en de selectie die de laatste tijd steeds verder verslechterde. Wim Kerkum was bezig aan zijn eerste seizoen bij de overgangsklasser en had al eerder aangekondigd dat hij zijn contract niet zou ver lengen. Onder zijn leiding degradeerde TOP in de zaal uit de hoofdklasse en op het veld werden recentelijk zo veel punten verspeeld dat de koppositie werd overgeno men door Kinderdijk. Ruud van der Horst, in het verle den al eerder trainer-coach van de Sassenheimers, neemt voor de resterende wedstrijden de selectie onder zijn hoede. Kerkums opvolger, Theo Korporaal treedt pas in dienst met ingang van het volgende seizoen. Hof halveert straf voor Duitser die Leidenaar doodreed DEN HAAG/NOORDWIJK De 43-jarige Oostduitser die op 4 juli 1988 in Noord wijk een inwoner van Leiden doodreed, heeft daarvoor in hoger beroep een gevange nisstraf van twee jaar met aftrek van voorarrest gekre gen. De man was eerder door de rechtbank tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. De man ging tegen de straf die de rechtbank hem oplegde in beroep, maar hoorde vrijdag 5 april het gerechtshof eveneens vier jaar cel ei sen. Het Gerechthof vernietigde nietetemin het vonnis van de rechtbank en maakte er twee jaar gevangenisstraf van. Daarbij werd de auto van de man, een BMW, ver beurd verklaard. De gevluchte inwoner van de DDR raakte op de bewuste zomeravond in '88 verzeild in een feestvierende menigte. De auto, waarin de man met zijn vriendin zat, werd ingesloten en volgens het tweetal pro beerde de groep de BMW om te gooien. Ook werd een vuilniszak op de voorruit gegooid. De verdachte sloeg in paniek op de vlucht en reed vervolgens met hoge snel heid in op één van de feestvierders. Vernielingen jp( Ashram ALPHEN AAN RIJN hebben gisterenn vernielingen aangei in het gebouw van ,p\ Ashram College aan fa* Marsdiep. Ze een raam het nen. In de werden omgegooid, een kast werd er is De omvang van de is niet bekend. Handwerkschool De Oude Handwerkschool houdt morgen van tien tot vier een tentoonstelling als besluit van dit seizoen. De school bestaat uit oudere vrouwen die jaar hand werken met als onderwerp vogels hebben gemaakt. De expositie is aan het Kerkplein 6 in Hillegom. Pancras „De verloren trouwring". Dat is de titel van het to neelstuk dat jeugd van de Sassenheimse toneelvere niging Pancras zaterdag op de planken brengt. Sluis wachter Janus en zee meermin Adelheid zijn de figuren waar het in dit spel in vier bedrijven om draait. Er zijn twee voor stellingen: om half twee en om vier uur. Plaats van handeling is feestgebouw "Kasanova aan de Hoofd straat. Kaarten zijn telefo nisch te bestellen op num mer 02522-14859. Platenbeurs In 't Poelhuys aan de Vi- valdistraat in Lisse wordt zaterdag de achtste natio nale cd- en platenbeurs gehouden. Van half elf tot half vijf kan men er te recht. Toegang kost fl. Naast platen en cd's zijn er ook video's te koop. WASSENAAR Met opendraaien van een verdeen stuk door burgemeester Schoute en wethouder C. ning werd gisteren het voor de start van de bouw de nieuwe brandwe6rkaze|zen in Wassenaar gegeven. Het water dat door de slan stroomde kwam uit bij groepje kinderen die gemf schappelijk een spuits Het mochten hanteren. Met richten van de straal op houten bak midden op bouwterrein werd iets ii |jat nieus in werking gesteld wipelt door een ruim honderd baling nen het luchtruim kozen. De bouwer verwacht er m ove maal 9 maanden over te d de om de kazerne op te leve Naast de kazerne komt een toreparatieplaats waar werkzaamheden onder leid de van de brandweer plaats 1 Jan ben. Aan de Johan de ver straat zijde van het gebouw in een soort uitstekend toil te tje „de wacht" worden on( het gebracht. Dit uitstekende Hij zal „brandweerrood" woi din geschilderd. Het totale gebt ei zal een „high-tech" ind achterlaten op de voorbijl gers. De oude kazerne wi var verbouwd door de bouwjrej van de nieuwe kazerne, worden zeven apartemei Vol van gemaakt. lips r Insluiper steelt handl OEGSTGEEST Een ins per heeft gisteravond handtas uit de keuken vani een woning aan de P Bernhardlaan gestolen, deur van de keuken was op slot. De tas is later teru| vonden in Oegstgeest. G bankpasjes en een bos sleil zijn verdwenen. WARMOND Het nieu we college van Burge meester en Wethouders in Warmond gaan op onder zoek uit. Voornaamste on derzoek wordt dat naar de haalbaarheid van een za lencentrum met sportfaci liteiten bij 't Trefpunt, het „Plan Saris". Met een za- lenecentrum moet een op lossing worden gevonden voor den de knelpunten zoals die omschreven staan in de inmiddels be ruchte accommodatienota. Daaraan gekoppeld moet worden onderzocht hoe groot de behoefte is a^n een inloopruimte voor jongeren. Ook moet worden onderzocht of het technisch en financieel mogelijk is om alle woningen aan te sluiten op de nutsvoor zieningen en het kabelnet. Met name de aansluiting van wo ningen en woonboten op de riolering of een septic-tank heeft, met het oog op het mi lieu, een hoge prioriteit. In de milieuparagraaf is ook aange geven dat er een onderzoek moet komen naar de mogelijk heden van het gescheiden op halen van afvalstoffen. Om tot een verantwoord bouwbeleid te komen, zal er een woningbehoefte-onder- zoek worden gehouden. Hier uit zal moeten blijken aan wat voor type woning in de ge meente behoefte is, om de schaarse bouwmogelijkheden zo goed mogelijk in te vullen. In nauw overleg met de wo ningstichting zal worden on derzocht wat de voor- en na delen zijn als de stichting wordt omgevormd tot een ver eniging. Verder dient te wor den onderzocht of er langs de spoorlijn een vrachtwagenpar keerplaats kan worden gerea liseerd. Gisteravond zijn de drie partij en het eens geworden over de punten die in het collegepro gramma opgenomen moeten worden. Over de uiteindelijke tekst wordt aanstaande don derdag nog gesproken. Voor wat betreft de „sporthalproble- matiek" hebben de partijen el kaar gevonden op de volgende tekst: „De door de gemeente raad ingestelde werkgroep die de haalbaarheid van een sport hal op .de lokatie Overbos on derzoekt, levert een eindrap port aan de raad. Er komt een onderzoek naar de haalbaar heid van een zalencentrum bij 't Trefpunt respectievelijk van Plan Saris. De toekomstige ge bruikers dienen uitgebreid te worden gehoord en aan hen zal een actieve rol worden ge geven met betrekking tot de inrichting". Progressief War mond had bij de genoemde lo caties de mogelijkheid open willen laten nog andere plaat se toe te voegen. De partij noemde als voorbeeld de plek bij de spoorlijn, waar volgens het CDA een vrachtwagenpar keerplaats moet komen. De heer J. J. Bonnet (CDA) meende dat de twee genoemde plekken voldoende waren. „We moeten niet nog eens naar andere lokaties gaan kij ken, ik word doodziek van dat gedraai." NOORDWIJKERHOUT De nieuwe Mariakapel van de Jozefkerk in Noordwijkerhout is bijna klaar. Vanaf mei zal de kapel, die via het kerkhof te bereiken is, voor hele dagen geopend zijn. De kapel wordt ingericht door aannemer De Groot uit De Zilk met een deel van de opbrengst van de kerkeveiling van vorig jaar. „Omdat er toch nogal wat mensen zo doordeweeks aan belden met de vraag: „Mag ik even de Mariakapel in?", kwam het idee om een twee de kapel in te richten die al tijd voor iedereen open is", al dus pastoor B. van der Plas. „En dan denk ik altijd dat er nog veel meer mensen zijn die maar liever niet aanbellen, ook al zouden ze er behoefte aan hebben. Ik stel me zo voor dat ik straks in de zomer om een uur of tien in de avond de kerk al zal gaan sluiten". Er blijkt dus behoefte te zijn aan een altijd toegankelijke bidplaats. Van der Plas: „Dik- vijls ben ik niet thuis. Ie mand zal een kind hebben dat geopereerd gaat worden. Of je krijgt een uitslag te horen. Dan wil je toch naar een plek waar je de hemel erbij kunt betrekken". De kapel wordt ingericht in de voormalige biechtstoel van vroegere pastoors. Het is een uitbouw voor in de kerk, die door veel mensen wordt ge bruikt om na de mis de kerk te verlaten en naar het kerk hof te gaan. Dat kan straks ook nog, want de binnendeur die nu de verbinding vormt met de kerk, wordt vervan gen door een rolhek dat tij dens de misdiensten wordt ge opend. Er is bewust gekozen voor een hek omdat op die manier altijd een verbinding blijft bestaan tussen kapel en kerk, al is het hek gesloten. Vanuit de kapel zijn het hoofdaltaar te zien en de fraaie bloemstukken die de Jozefkerk altijd sieren. Vroe ger stond daar ooit ook een zijaltaar met een Mariabeeld. Daar baden de bruidsparen. Later werd dat beeld naar achteren gebracht waar een Mariakapel werd aange bouwd. Van der Plas: „De bruidsparen moeten helemaal naar achteren gaan, uit het zicht van de familie die voor in de kerk blijft. Straks kan het bruidspaar zich afzonde ren en toch het contact niet echt verliezen." Een echt spectaculaire ver bouwing moeten de parochia nen niet verwachten. De nieuwe kapel moet sfeervol worden en krijgt een ver hoogd dakje en indirecte ver lichting. Verder zijn er nog vele mogelijkheden voor de. inrichting. Zo is er een idee om een aantal paneeltjes na gelvast aan de muur te beves tigen. Van der Plas: „Op die paneeltjes worden dan tafere len in scène gebracht, tafere len die ook te maken hebben met het dagelijks leven, met geboorte, bruiloft en lijden. Taferelen als Maria bij de bruiloft te Kanaön of Maria bij het kruis. Er is ook het idee om een ikoon van de verrezen Christus vast te zet ten op dé muur". „En op het kerkhof hebben we nog een heel mooi Maria beeld. Het staat nu bijna on zichtbaar tussen de struiken. Waar het vandaan komt, weet ik niet. Er staat alleen 1936 op. Maar misschien dat het voor de kapel iets te groot is. Je moet niet tegen het Maria beeld op hoeven te kijken". Met een opgeraapt takje meet de pastoor de hoogte van het beeld en hij wandelt met zijn „meetlat" terug naar de toe komstige kapel. „Dan kan er een knielbankje in en tegen de muur een zitbank", ver volgt hij. „En er moet iets voor de kaarsen in komen of voor waxinelichtjes. Die ge ven veel minder walm en het gaat er toch maar om een lichtje achter te laten". Het Mariabeeld heeft volgens oude Noord wijkerhouters vroeger, voor het naar het kerkhof verhuisde, achter in de kerk gestaan En gezien de geestdrift van de pastoor Pastoor Van der Plas bij het Mariabeeld dat waarschijnlijk een plaatsje krijgt in de nieu we Mariakapel. foto: henk van den ende wordt het straks waarschijn lijk achter de bloesemstokken vandaan gehaald en in de nieuwe Mariakapel gezet. Want waar kan een Maria beeld nu beter staan? GERARD DE KLERK Rel over subsidie aan Kulturele Kern Wassenaar WASSENAAR Het voortbe- staan van de Kulturele Kern Wassenaar (KKW) wordt be dreigd. Dat bleek gisteren tij dens een vergadering van de KKW. Het, dagelijks bestuur heeft op verzoek van de alge mene ledenvergadering haar werkzaamheden stop gezet. De KKW is een 36 culturele verenigingen overkoepeldende organisatie met in totaal 2600 leden. De kern krijgt jaarlijks 25.000 gulden van de gemeente Wassenaar om extra culturele activiteiten bij de aangesloten verenigingen te stimuleren en te financieren. Volgens E. Jan- son, voorzitter van de KWW heeft het college van B en W eenzijdig wijzigingen aange bracht in de voorwaarden waaraan de activiteiten moeten voldoen. Dat zou op een laat tijdstip, midden in het seizoen, zijn gebeurd. „Een klassiek voorbeeld van onbe hoorlijk bestuur". De algemene ledenvergade ring heeft het nu demissionai re bestuur wel met klem ver zocht voor 15 mei een oplos sing te zoeken voor het con flict met de gemeente. Wanneer er geen overeen stemming met de gemeente kan worden bereikt over de status van de Kulturele Kern voor 15 mei zou het wel eens erg rustig kunnen worden op kultureel gebied in Wassenaar. Oosthoutlaan 1 augustus klaar VOORHOUT De Oost- houtlaan in Voorhout, tus sen de Jacoba van Beie- renweg en de Rijksstraat weg, is 1 augustus van dit jaar klaar. Die medede ling deed wethouder D. IJdo gisteravond tijdens de raadsvergadering van de gemeente Voorhout. Volgens IJdo is aan de firma M. Verschoor, die het laatste stuk grond in bezit had dat nodig was om de Oosthout laan af te maken, een voorlo pig bedrag betaald. De rech ter bepaalde na een onteige ningsprocedure de te betalen prijs voor de grond op een ton. De firma Verschoor is hier tegen in beroep gegaan en een commissie gaat zich nu buigen over de vraag of de juiste prijs voor de grond is behaald. IJdo: „Dat wordt nog een langdurige kwestie waarover de rechter uitein delijk uitspraak zal doen. Maar dat heeft geen invloed op de aanleg van de Oost houtlaan". IN BRIEF ZUIDHOLLANDSE MILIEUFEDERATIE AAN MINISTER DEN HAAG/BOLLEN STREEK Minister H. Alders (milieubeheer) moet zo snel mo gelijk met maatregelen komen om de milieusituatie in de Bol lenstreek te verbeteren. Dat schrijft de Zuidhollandse Mi lieufederatie in een brief aan de minister. „De urgentie om iets aan het milieu te doen is min stens zo groot als die met be trekking tot de gezondheidssi tuatie van de werknemers in de bollensector", aldus de Milieu- federetaie in de brief. Begin april werden de resulta ten van een onderzoek bekend naar de gezondheidsrisico's voor bollentelers van het wer ken met bestrijdigsmiddelen. Naar aanleiding van dit door het Academisch Ziekenhuis Leiden uitgevoerde onderzoek, dat onder andere aan het licht bracht dat gebruik van de mid delen schade aan het zenuw stelsel veroorzaakt, kondigde minister De Vries van sociale zaken maatregelen aan. Deze waren volledig gericht op het beperken van die gezondheids risico's voor de telers en werk nemers. De Zuidhollandse Milieufedera tie noemt het een gemiste kans dat het ministerie van milieu de maatregelen van De Vries niet direct heeft aangegrepen om milieumaatregelen te nemen. „Met een integrale aanpak op het gebied van gezondheid en •milieu zouden twee vliegen in één klap zijn geslagen. Dat zou ook logisch aansluiten bij de ac tiviteiten van de lokale en re gionale milieu-organisaties die samen met de Voedingsbond FNV al jaren bezig zijn op het gebied van gezondheid en mi lieu in de bollenteelt", aldus de brief van de Zuidhollandse Mi lieufederatie, die mede namens de Milieugroep Bollenstreek is gestuurd. Volgens de schrijvers vcan de brief hebben verschillende on derzoeken aangetoond dat het grond- en oppervlaktewater vervuild zijn met resten van de meest gebruikte bestrijdings middelen tot ver boven de drinkwaternorm. Het gaat daarbij ook om e.en aantal oude en reeds verboden bestrijdings middelen als aldrin, dieldrin en DDT. Voorts is er sprake van een hoog gehalte aan kwik in de waterbodem, in vis en in het gras. Wat dat laatste betreft wordt volgens de Zuidhollandse Milieufederatie daarbij de voe dernorm overschreden. Tenslotte veroorzaakt de bol lenteelt veel luchtverontreini ging doordat de meeste bodem- ontsmetters in de lucht verdwij nen en bestrijdingsmiddelen vanwege hun vluchtige karak ter vernevelen. Ook de ammo- niakuitstoot uit mest en de in de bollenteelt gangbare praktijk om afvalstoffen, waaronder ook plastic, in de open lucht te ver branden, zijn een bron van ver- MARIAKAPEL BIJ JOZEFKERK BIJNA KLAAR LISSE Jan van Dijk heeft gisteravond een spe ciale jubileumspeld gekre gen. Dat gebeurde tijdens een bijeenkomst ter gele genheid waarbij werd ge vierd dat Van Dijk 70 jaar lid is muziekvereniging Canite Tuba in Lisse. Namens het gemeentebestuur werd de jubilaris toegesproken door wethouder J. Meulemans. Ze noemde het jubileum uniek. „Ik hoop dat u nog lang staat bent om uw liefhebberij binnen deze vereniging te be leven", aldus Meulemans. De heer G. Harting, penning meester van de zusterveren- ging Trou Moet Blijcken on derstreepte hoe uniek het jubi leum is: „Jan van Dijk is een vertrouwd gezicht binnen Lis- se en vooral binnen muziek- Erespeld voor jubilerende Jan van Dijk makend Lisse". Namens de Zuidhollandse muziekbonden werd het woord tot de jubilaris gericht door de heer Clabbers. Hij zei dat niemand binnen die organisatie zich kan herinne ren dat er ooit een persoon is gehuldigd die zeventig jaar lid was van een muziekvereni ging. Clabbers memoreerde dat de jubilaris in zijn muzika le loopbaan altijd zeer actief is geweest. Niet alleen op plaat selijk niveau en binnen Canite Tuba, maar ook binnen de mu ziekbonden, waarvan hij middels erelid is. Namens Federatie van Katholieke ziekbonden in Nederland waarvan Van Dijk aan wieg heeft gestaan o handigde hij de jubilaris speciale jubileumspeld, en hem door mevrouw van werd opgespeld. .rir De voorzitter van Canite 1 H. Randsdorp, vertelde in Notenkraker", dat de jubi zeventig jaar geleden een rinet van een biljart afha en nu, zeventig jaar later altijd klarinet speelt. „Ini dels bent u ook fervent li< voorzitter van de verenij laa „Oud Goud" en daarin ste tiet dezelfde gedrevenheid teni trij als binnen C.T.," aldus Rai en dorp die namens de verenij rin enige leuke presentjes aan iet jubilaris overhandigde en vrouw van Dijk in de bloi tjes zette. Vi zich de speciale jubileumspeld door zijn vrouw opspelden, foto: van den ebiet

Leidse Courant | 1990 | | pagina 14