Burgers meer betrekken bij bestuur stad i |jcidóc6omcmt Iconomie, verkeer en welzijn voor CDA ALLER LEI(DS) Voor zonzoekers STAD OMGEVING/SPORT/KUNST/RTV Kindervrijmarkt op koninginnedag Wtterdammers aangehouden Haagse dief Pand 2 DONDERDAG 19 APRIL 1990 PAGINA 9 ;erdammers aangehouden ir overval slachthuis )EN Drie Rotterdammers van respec- lijk 26, 28 en 52 jaar zijn gisteren aange- en in verband met de gewapende overval et terrein van het slachthuis begin april, iet kantoor van een slagerij op dit terrein de Pasteurstraat werd 40.000 gulden buit- iakt. Twee gewapende mannen dwongen 5-jarige boekhouder geld af te staan. De nen gingen er vervolgens vandoor op een imer. Uit getuigenverklaringen bleek dat (gelijkertijd een auto wegvluchtte uit de lurstraat. Van de auto werd een redelijke irijving gegeven zodat twee rechercheurs ragen konden opsporen. Het spoor leidde Rotterdam. De Rotterdamse politie heeft «trokken personen aangehouden. Van- t zijn de verdachten overgebracht naar jeidse politiebureau. De verhoren begin- vandaag. Haagse dief viert lustrum LEIDEN Een 35-jarige Ha genaar vierde gisteren wel een heel bijzonder lustrum. Hij werd voor de 105e keer aange houden door de politie voor het plegen van een diefstal. De man werd gisteren gepakt voor een winkeldiefstal in Leiden. Bij Peek Cloppenburg aan de Breestraat zag hij kans elf trui en bijeen te graaien. De man werd echter gezien door het personeel en zijn signalement werd doorgegeven aan de Leid- se politie. De man werd aange houden op de Haagweg. De truien had hij nog in zijn bezit. De Hagenaar is na verhoor weer heengezonden. Pand gekraakt LEIDEN Een groep van zeven personen heeft in het weekeinde het pand Oosthavenstraat 2 ge kraakt. Het pand stond al gerui me tijd leeg voordat het in okto ber 1989 overging in Leiderdorp- se handen. De eigenares diende in november van dat jaar een bouwvergunning in bij de gemeente Leiden. Zij wilde het pand verbouwen tot een woning. De gemeente heeft nog geen bouwvergunning afge geven. De Leidse politie is nog in over leg met de Haagse officier van justitie. Het was vanochtend nog niet bekend of de politie gaat op treden tegen de krakers. Actie tegen afvalhopen LEIDEN De Leidse politie is begonnen met een actie tegen het storten van illegaal afval in de stad. „De illegale vuilstorten zijn een doorn in het oog van de elf milieu-agen ten. En er zijn nogal wat van die mini-afval hopen", zo verklaarde politievoorlichter D. Graveland de actie vanmorgen. Degenen die verantwoordelijk zijn voor het vuil wor den door de politie opgespoord. De daders moeten het opruimen van het afval betalen, bovendien krijgen ze een proces verbaal. „Het storten van vuil is namelijk absoluut niet nodig, er wordt wekelijks vuil opge haald en de kraakwagen komt op bestel ling", aldus Graveland. De actie wordt ge houden in samenwerking met de gemeente lijke directies milieu en reiniging. Leidena- ren die het storten van vuil willen melden, kunnen bellen naar de Leidse politie: 071- De Waard wordt 30 - kilometer zone LEIDEN De wijk De Waard krijgt een zogeheten 30-kilome- terregeling. Om dit in te voe ren wordt het komend najaar een groot deel van de wijk op nieuw bestraat. Delen van ae Oosterstraat, Van Speykstraat, Evertsenstraat en Trompstraat krijgen paaltjes tegen onge wenst parkeren en om de onge veer twaalf huizen een ver keersdrempel of een opgehoog de kruising. Verder worden lantaarns vervangen door nieu we, trottoirs verlaagd voor ge handicapten en kinderen, een aantal nieuwe afvalcontainers geplaatst en jonge bomen ge- „NIEUW COLLEGE IS HECHT TEAM" cda-wethouder j. Walenkamp. foto: pr d< ,EIDEN Het nieuwe allege van PvdA, CDA Groen Links wil bur- ers en instellingen meer (trekken bij het bestuur an de stad. at uitgangspunt moet gestal- krijgen op verschillende deidsterreinen. Zo worden Iviesraden in het leven ge- lepen voor de onderdelen so- ale vernieuwing, milieu en (onomische zaken. Dat blijkt het collegeprogramma :n nieuwe lente,...", dat gis- :avond werd gepresenteerd, i drie fracties zijn gister- rond unaniem akkoord ge- jan met het voorstel van de derhandelingsdelegaties. onderhandelaars zelf zijn tevreden over het be kte resultaat: „Er is heel nstructief gewerkt", zei H. in Dongen van de PvdA. de la Mar van Groen Links irtelde dat er een duidelijk ^rschil is met de onderhan- lingen die vier jaar geleden erden gevoerd door Groen inks, PvdA en VVD. „In het irige college hebben we re- dijk gewerkt, er zijn op be- lalde terreinen ook best goe de resultaten behaald. Maar het is niet een hechte club ge weest, de verschillen waren toch wel groot. Ik heb er ver trouwen in dat er dit keer wel een hecht team aan de slag gaat. We hebben tijdens de onderhandelingen niet over elke zin in het programma ru zie gemaakt. Er zijn geen ech te breekpunten geweest. Bo vendien staan er heel nieuwe onderdelen in die in geen en kel verkiezingsprogramma werden genoemd". Wijken Van Dongen noemde als voorbeeld daarvan het hoofd stuk sociale vernieuwing. Daarin zegt het nieuwe colle ge aan dat de afstand tussen burgers en bestuur moet wor den verkleind en dat de sa menwerking tussen instellin gen in de wijken moet wor den verbeterd. Speciale aan dacht krijgen Slaaghwijk, Lei- den-Noord en Pancras-Oost- Herensingel/Zijlsingel. Die aandacht is vooral gericht op de bestrijding van de werk loosheid en de verbetering van de sociale veiligheid in de In het collegeprogramma staat verder dat de komende vier jaar minimaal 600 men sen uit de zogeheten doelgroe pen (vrouwen, allochtonen en langdurig werklozen) aan het werk moeten worden gehol pen. Op het gebied van milieu wil het nieuwe college voortva rend te werk gaan. Zo moet de gescheiden inzameling van groente-, fruit- en tuinafval veel eerder zijn gerealiseerd dan nu nog de bedoeling is. „De huidige plannen gaan er van uit dat er over vijftien jaar een volledig ingevoerd systeem is. De bedoeling is om dat drie keer zo snel in te voeren", aldus de nieuwe mi lieuwethouder De la Mar. Verder willen PvdA, CDA en Groen Links, in tegenstelling tot het advies van de Vereni ging van Nederlandse Ge meenten, de „garantieprijs" voor ingezameld oud papier „drastisch" verhogen. In sa menwerking met het bedrijfs leven en met de universiteit wordt geprobeerd bedrijven milieu-vriendelijker te laten werken. Horeca De komende vier jaar worden ook de sluitingstijden van ho- reca-ondernemingen vrij ge geven. De ondernemers zelf zijn verantwoordelijk voor „effecten op of aan de open bare weg", benadrukte J. Wa lenkamp (CDA). Voorts staat in het program ma dat voorlopig voor een vierde parkeergarage „onvol doende belangstelling" is. „Mocht de situatie in de toe komst ingrijpend veranderen, dan wordt een vierde garage alleen benut als vervanging van parkeergelegenheid die verloren gaat door ingrepen in de binnenstad. Er wordt geen gemeentelijk geld in ge stoken", aldus het program- Het parkeerrestrictiegebied wordt uitgebreid en een gro ter gedeelte van de binnen stad wordt autoluw gemaakt. Daarbij wordt „ten minste" gedacht aan het gebied tussen Breestraat en Haarlemmer straat, inclusief Stille Rijn, Hooglandse Kerkgracht, Nieuwstraat en de markten- route. PvdA, CDA en Groen Links zijn niet van plan „pla nologische medewerking" te verlenen aan de aanleg van Rijksweg 11-west. De gemeente blijft de regis tratie van urgente woningzoe kenden verrichten. In het programma wordt niet aange geven of de woningbouwvere nigingen meer te zeggen krij gen over de woonruimtever deling. „Daarvoor wordt overlegd met de verenigin gen, het wordt niet uitgeslo ten", zei Van Dongen daar- Muziekschool Voor onderwijsvernieuwing, leerlingenbegeleiding en kunstzinnige vorming op scholen komt extra geld be schikbaar. Ook wordt geld ge bruikt om de bevolking meer te betrekken bij cultuur. „We gaan ervan uit dat er op dit moment prima nota's liggen voor verbetering van het kunst- en cultuurbeleid. Ge zien de financiële situatie van de gemeente kunnen niet alle plannen worden gerealiseerd, maar we hebben de intentie om een groot deel van deze voorstellen wel aan de orde te stellen", aldus Van Dongen. Zij kondigde verder aan dat de bezuinigingen op de Streekmuziekschool worden stopgezet. „Het budget blijft op het niveau van eind 1989", waarbij wel wordt gesteld dat de muziekschool meer activi teiten moet organiseren voor „groepen die nu niet of nau welijks met muziekonderwijs in aanraking komen". Over de financiële onderbou wing van het programma is vandaag verder gesproken. „We gaan ervan uit dat alles wat in het programma staat ook kan worden gerealiseerd. Alleen de omvang van de verschillende posten staat nog ter discussie", vertelde Van Dongen. Zij voegde eraan toe dat een belangrijk element bij de vaststelling van de uitga ven de kostenpost is die wordt veroorzaakt door de sluiting van de Leidse vuilverbran ding. Verwacht wordt dat dat de gemeente Leiden vijf mil joen gulden per jaar gaat kos ten. „Dat houdt dus in dat we nooit de volle acht miljoen voor nieuw beleid kunnen uitgeven waarvan het PvdA- verkiezingsprogramma uit gaat", aldus Van Dongen. Zij wilde ook niets zeggen over het minimumbedrag dat wordt uitgetrokken voor de realiseren van nieuw beleid: „Daarover hebben we nog geen afspraken gemaakt. Maar in onze ogen is dit een heel reëel programma, anders hadden we het niet gepresen- (t CDA, voor het eerst na itien jaar weer vertegen- [oordigd in het Leidse colle- van B en W, heeft onder ;r de portefeuilles econo- ie, verkeer en sociaal-cultu- ïel werk toebedeeld gekre- 3xt^n. J. Walenkamp wordt ethouder van economische aangelegenheden, verkeer en bestuurlijke vernieuwing. Zijn fractiegenoot W. Hettinga wordt verantwoordelijk voor sociaal-cultureel werk, perso neel en organisatie en sport en recreatie. H. van Dongen (PvdA) krijgt de portefeuille onderwijs en cultuur en bovendien wordt zij coördinator van het beleid op het gebied van sociale ver nieuwing. Haar partijgenoot P. Bordewijk blijft verant woordelijk voor financiën en automatisering maar heeft de onderdelen personeel en orga nisatie ingeruild voor oude renbeleid en gezondheidszorg. PvdA-raadslid T. van Rij wordt wethouder van volks huisvesting, woonruimtever deling en stadsvernieuwing. Groen Links-wethouder H. de la Mar blijft verantwoordelijk voor de Gemeentelijke Sociale Dienst en voor De Zijl Bedrij ven. Tevens krijgt hij het be leidsonderdeel milieu, met onder meer de vuilverbran ding en groenvoorzieningen, in zijn portefeuille. De taken van burgemeester C. Goekoop worden uitge breid met „politiek ongevoeli ge zaken", zoals Van Dongen het gisteravond formuleerde. Behalve voor de politie en de brandweer wordt Goekoop ook verantwoordelijk voor de Eerste Hulpdienst, de promo tie van Leiden en de Groe- noord hallen. LEIDEN Een Oranje Sport markt en een Oranje Kinder vrijmarkt zijn de twee nieuwe activiteiten die de Vereniging Koninginnedag Leiden op 30 april houdt. Ze vormen de aan vulling op de traditionele, mede door de vereniging ge sponsorde, koninginnedag-acti viteiten die in de Leidse wijken zullen plaats hebben. Verder houdt de vereniging een wed strijd met de bedoeling meer Leidenaars op verjaardagen van het koningshuis te laten vlaggen. Om in de toekomst meer activiteiten te kunnen ontplooien, begint de vereni ging op koninginnedag een le denwerfactie. „Basis van de feestelijkheden blijven de activiteiten van de wijk- en buurtverenigingen", benadrukt voortzitter A. van Houdt van de Vereniging Ko ninginnedag Leiden. De door de vereniging ontplooide acti viteiten zijn bedoeld om ook de Leidenaars te bereiken die niet betrokken zijn bij de wijk- en buurthuizen. De Oranje Sportmarkt wordt van 11.00 tot 15.30 uur op het Stadhuisplein gehouden. Elk half uur presenteert een Leidse sportvereniging zich. Het is te vens mogelijk zich op konin ginnedag bij de clubs als lid op te geven. Van Houdt: „We wil len de Leidse clubs de kans ge ven zich te presenteren aan het publiek. De club£ komen naar de mensen toe en dat moet lei den tot een drempelverlaging, zodat men zich makkelijker op geeft als lid". Achtereenvolgens worden voetbal, softbal, korfbal, taek- won-do, schermen, tafeltennis, vechtsporten en gymnastiek gedemonstreerd. Tussendoor, om 13.30 uur, spelen bekende Leidenaars, zoals Wim Rijsber- gen en Aad van der Luit, een partijtje voetbal. De gehele dag is er gelegenheid jeu de boules te spelen. Verder is er een ka belbaan op het plein en rijdt er een paardetaxi over de Boter markt en de Nieuwe Rijn. De Oranje Sportmarkt duurt tot ongeveer 15.30 uur. Volgens Van Houdt wordt dit jaar de aanzet gegeven met de sport markt: „Het is de bedoeling dat de sportmarkt volgend jaar om vangrijker wordt". Vlaggenactie Op de Oranje Kindervrijmarkt kunnen kinderen tot 16 jaar tweedehands spullen aan de man brengen. De vrijmarkt, waarvan 17 van de 97 plaatsen al zijn vergeven, wordt gehou den op de Koornbrug, de Vis markt, de Visbrug en het ge deelte van de Nieuwe Rijn tus sen beide bruggen. De Vereni ging Koninginnedag houdt er streng toezicht op dat niet op verkapte wijze handel wordt gedreven door echte handela ren. „Het moet een leuke acti viteit zijn door kinderen". Heel erg in het oog lopend moet de vlaggenactie worden. De vereniging wil dat Leiden weer massaal de vlag zal laten wapperen. Om de Leidenaren zo „gek" te krijgen is gekozen voor een commerciële aanpak. Sponsors hebben prijzen be schikbaar gesteld zoals waarde bonnen, geluidsapparatuur en etentjes. De waarde van elke prijs ligt tussen de honderd en tweehonderdvijftig gulden. Me dewerkers van de Vereniging Koninginnedag gaan 's mor gens in heel Leiden op pad en noteren in bepaalde straten de huisnummers van de panden waar een vlag uithangt. Daar uit worden tussen 14.00 en 16.00 de zestien prijswinnaars getrokken. De winnaars wor den door Radio West en de plaatselijke pers bekend ge maakt. Aanleiding voor de vlaggenac tie is het in onbruik raken van het traditionele vlaggen op hoogtijdagen en het samenval len van drie .jubilea": Neder land wordt dit jaar 100 jaar ge regeerd door Oranje vorstin nen, koningin Beatrix is dit jaar tien jaar vorstin en het is 45 jaar geleden dat er in en rond Leiden voedseldroppings werden gehouden door de geal lieerden. Olifanten Als alles goed gaat houdt Cir cus Renz een optocht door de stad met olifanten. Het circus staat rond koninginnedag op het terrein bij de Groenoord- hallen. De beoogde route voert vanaf de Groenoordhallen via de Marnixstraat naar het Le vendaal. Via de Breestraat moet de stoet dan naar molen De Valk gaan. Secretaris C. Langezaal: „Er zijn echter twee problemen: de olifanten moeten allemaal gezond zijn, anders gaat het feest niet door. Olifanten hebben een sterke groepsband en zijn met geen mogelijkheid de straat op te krijgen als er een ziek dier niet mee kan. Verder moeten we nog een geschikt muziekgezel schap vinden voor de begelei ding van de optocht. De Leidse korpsen en muziekverenigin gen hebben het erg druk op ko ninginnedag, dus het is zoeken naar een gaatje in het program ma", aldus de organisatoren. Basis van de festiviteiten zijn de activiteiten van de diverse (buurt- en wijk)verenigingen. De meeste programma's ver melden activiteien gericht op kinderen, zoals ballonnen opla ten, kraampjes, optocht, kin dertheater, rad van avontuur, kinderbingo en spelletjes. Ook zijn er feestavonden en optre dens van bands. Burgemeester Goekoop opent om 9.00 uur de festiviteiten met het traditionele hijsen van de vlag op het Stadhuisplein. Ver volgens gaat hij met Van Houdt op pad om bij een aantal vere nigingen de festiviteiten mee te vieren. De Vereniging Koninginnedag Leiden doet verder een beroep op kunstzinnige Leidenaars om met hun kunstjes de straat op te gaan. Het gaat de vereniging om mensen die op straat mu ziek, toneel of mime spelen of kunnen dansen. „Het moet in heel Leiden feestelijk zijn en de artiesten doen er hun mede- Leidenaars een groot plezier mee. Zelf gaat de vereniging de straat op voor een ledenwerfac tie. „We hebben slechts 200 le den en dat is te weinig", aldus Van Houdt. „Maar dat moeten we onszelf aanrekenen, we zijn er voorheen te weinig attent op geweest". De vereniging zet op koninginnedag een stand bij de Korenbeurs. De vereniging streeft naar duizend leden. Met het geld dat de leden (25 gulden per jaar) binnen bren gen en het geld van sponsors wil de Vereniging Koninginne dag Leiden in de komende ja ren de festiviteiten rond Ko ninginnedag uitbreiden. „Kort gezegd streven we ernaar de gehele Leidse bevolking erbij te betrekken. De nadruk komt eerst te liggen op bejaarden, voor die groep is er te weinig. Te denken vait aan een artiest die in tehuizen optreedt. Goo chelen, zingen, noem maar op". braak bij inakliniek f.27,: f.46,ii f.58. f.31, )EN Bij een inbraak in nnakliniek aan de Mezen- zijn gisternacht een gro- 19, oeveelheid schoenmakers- edschap, schoenmakers- en, en hakken gestolen, is nog niet bekend wat de i waarde hiervan is. De (n kwamen binnen door ruit te vernielen. De goe- werden uit de werk en uit het magazijn ont- etser gewond 'STGEEST Een 23-jari- -eidenaar is gisterochtend rug en been gewond ge it toen hij op de Endegees- raatweg werd geschept 'een auto. De man stak op fiets plotseling de weg en een 28-jarige Voor- er kon hem niet meer ont- (n. Het slachtoffer is naar AZL gebracht. •hen rooit bomen uins Slotsingel 'hen aan den rijn alf wilgen en 21 populieren de Burgemeester Bruins •ingel in Alphen aan den worden binnenkort ge- d- De bomen moeten plaats en voor zogenaamde 'blij- duurzame soorten die zamer groeien. Over vijf wordt het bomenbestand euw uitgedund om het t vanaf de Klaverhof over meer open te houden. Stageband De Stageband van de Leidse muziekvereniging K&G geeft zondag een koffiecon cert. De band staat onder leiding van dirigent J. Pe ters. Het concert wordt ge geven in het Muziekverza- melgebouw aan de J.C. de Rijpstraat in Leiden en duurt van 12.00 tot 14.00 uur. De zaal gaat open om 11.30 uur. Berini 's De Berini's treden vanavond op in het Leids Vrijetijds centrum aan de Breestraat 66. Vanaf 21.30 uur brengen zij daar hun voorstelling „Het naadje van de kous". De entreeprijs bedraagt 8,50. Bijbelclub Kinderen van 4 tot 12 jaar zijn morgen welkom bij de Vakantie Bijbel Club. De or ganisatie is in handen van deSamen Op Weg gemeente en de Christelijke Gerefor meerde Kerk. Van 10.00 uur tot 11.30 uur worden verha len verteld en liedjes gezon- De Stageband van K&G. gen, spelletjes gedaan en er wordt geknutseld in gebouw Irene aan de Driftstraat 49a. De toegang is gratis. Ruilbeurs Een ruilbeurs in buurthuis 't Spoortje, dat houdt Ruilver- eniging Koningskerk mor gen. Verzamelaars van post zegels, munten, stickers, sui kerzakjes en dergelijke zijn welkom tussen 19.00 en 22.00 uur. Buurthuis 't Spoortje is gevestigd aan de Bernhardkade 40. Lezing Rob Nieuwenhuys neemt vanavond afscheid als re dacteur van het tijdschrift Indische letteren met een le zing onder de titel „Een In dische moordzaak in 1935, a case history". De lezing be gint om 20.15 uur in De Burcht aan de Burgsteeg. Toegang 5 gulden. Grafici De afdeling Leiden van de FNV-bond Druk en Papier houdt vanavond een leden vergadering. In deze verga dering komt de herziening van de pensioenrechten aan de orde. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur en wordt gehouden in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare 43. Durven Bij het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk begint donderdag 26 april een cur sus „Meer leren durven" voor mensen van 55 jaar en ouder. Tijdens tien bijeen komsten op donderdagmid dag van 14.00 tot 15.30 uur leren de deelnemers hoe ze meer zelfvertrouwen kun nen krijgen. Kosten: tien gulden. Opgeven kan bij het Volkshuis, tel. 149180 of bij buurthuis Winnie Mandela, tel. 315251/312651. Concert Het Mondriaan Kwartet speelt morgen in de Waag aan de Aalmarkt, in het ka der van de serie hedendaag se kamermuziek. De groep brengt composities ten geho re van onder anderen Luca Francesconi, Paul Termos en Morton Feldman. Het op treden begint om 20.15 uur. Deze sportieve zonnebril met verwisselbare oorklemmen wordt van u na het op geven van een nieuwe abonnee. Deze ontvangt onze krant de eerste 14 dagen gratis. j Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging) j j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, Daama wordt het abonnementsgeld betaald per: j maand (automatisch betalen) f24,85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 I Stuur als dank de zonnerbril naar Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant Antwoordnummer 998.2501 VC Den Haag

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9