inderen moeten kritischer éaar tv-geweld leren kijken CecdócSomont Yoor 37e keer land uitgezet Sinnen 20 jaar al weer ie bij nieuwe tunnels' mons noemt luchtbrug hartpatiënten ongewenst Planbureau verbaasd over hoogte wir-tegenvaller Verslaafde pleegde lafhartige" moord Den Haag wil af van slap imago Deurwaarder jaagt op zwartrijders in trein Gil inenland WOENSDAG 18 APRIL 1990 PAGINA 5 derhuidse chip maakt ltoirfraude onmogelijk SBREE Met de eerste elektronische registra- jn een paard is gisteren een belangrijke aanzet ren tot een fraudebestendige identificatie van n. Het systeem, waarbij onderhuids een chip met ratienummer wordt ingeplant in de hals van aard, kan namelijk op grote schaal ook op ande- eren worden toegepast. Uit het snel en pijnloos ilante registratienummer kan heel gemakkelijk jehulp van een apparaatje, aangesloten op een y1 ale computer, worden afgelezen wat er met het kken dier aan de hand geweest is. Frauduleuze natie over dieren met betrekking tot afkeuring ïettelijke ziekten is daarmee volgens Nedap, Irijf dat het systeem heeft ontwikkeld, uitge- Het per chip ingeplante registratienummer is niet meer te verwijderen, tenzij met een ire verwonding van het dier. FIOD nam boekhouding onrechtmatig in beslag ALKMAAR De Alkmaarse rechtbank heeft gisteren een slagersbedrijf uit Schagen vrijge sproken van belastingfraude. Voor die fraude had de officier van justitie 250.000 gulden boete geëist tegen het bedrijf. Daarnaast had hij ge pleit voor zes maanden celstraf en een boete van 50.000 gulden tegen de directeur. De recht bank vond dat ambtenaren van de Fiscale In lichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD), die op 2 maart 1988 een huiszoeking bij de slagerij verrichtten, dat niet hadden mogen doen op grond van de Algemene Wet inzake Rijksbelas tingen. Daarmee achtte de rechtbank de huiszoeking en het daarbij vergaarde bewijsmateriaal on rechtmatig verkregen. Bij gebreke aan ander bewijs voor de belastingfraude sprak de recht bank het bedrijf en de directeur vrij. Geen bacterie veteranenziekte bij marine DEN HAAG Er is geen legionella bacterie aangetroffen in het waterbassin van de school voor bescherming tegen nucleaire, bacteriologische en chemische wapens en bedrijfsveiligheid in Den Helder. De marine had opdracht gege ven het water te onderzoeken nadat be gin deze maand bij een militair in de marinestad de veteranenziekte was ge constateerd. De marine handhaaft de eerder uitgevoerde preventieve maatre gelen bij de school, zoals verhoging van de temperatuur van de boiler waarop het leidingsysteem van de douches is aangesloten. HENGELO Een 26-jarige, illegaal in ons land verblijvende Libanees is afgelopen weekeinde naar zijn zeg gen voor de 37e keer door de politie het land uitgezet. Telkens wordt de man bij Roosendaal de grens overge zet naar België, waar hij vandaan komt, om even later weer vrolijk Ne derland binnen te komen. Afgelopen weekeinde werd hij slapend in een Hengelose portiek aangetroffen. Te genover de politie verklaarde hij in Nederland te willen wonen. De poli tie bracht de man echter terug naar België. Een woordvoerder laconiek: „Zo zijn de regels". In bankkluis gevangen WIJK BIJ DUURSTEDE Twee medewerkers van de Verenigde Spaarbank in Wijk bij Duurstede moesten gisteren door de politie be vrijd worden uit de kluis van hun fi liaal. Het tweetal kwam daar opgesloten te zitten nadat de kluisdeur in het slot was gevallen. De bankmedewerkers sloegen alarm via een knop in de kluis die in verbinding staat met het politiebureau. De politie meende aan vankelijk met een overval van doen te hebben en rukte uit. Bij de bank aangekomen zag men door een ruitje van de kluis een bankmedewerker staan zwaaien. De twee konden ge makkelijk worden bevrijd, omdat de sleutels van de kluis op de balie la gen. Kloostermuur blijft behouden BREDA Het restant van de 15e eeuwse kloostermuur die vo rige week is ontdekt in de Breda se binnenstad, zal behouden blij ven. De vondst is van groot belang voor de geschiedenis van Breda. Na de vondst zag het er naar uit dat de meubelfirma Hendrikx deze week zou beginnen met de sloop van het pand waarin de muur opgenomen bleek te zijn. Hendrikx heeft de stadsarcheo- loog nu alsnog in de gelegenheid gesteld het onderzoek naar het Middeleeuwse klooster af te ron- OP ZEVEN KLEUTERS BEHOORT TOT ZWARE KIJKERS 0% )EN Behalve dik kinderen van lurig tv-kijken ge- luidt de p-i lusie van een onder in-I van de Amerikaanse lemie voor Kinderge- kunde. Moet de buis .maar uit? Nee, zeggen jrlandse wetenschap die zich bezig houden de relatie tussen ge- I op tv en agressie bij eren. „Het apparaat ten is geen echte op- ng. Dat is voorbarig wereldvreemd. We >n kinderen leren kri- om te gaan met tv- ild". vervelende van de (hon- in) onderzoeken over de ed van tv-geweld op het g van kinderen is dat de msten elkaar vaak tegen- :en. Die invloed is er ze- maar hoe en in welke de dagelijkse confronta- let gewelddadige tv-beel- ip de kinderziel uitwerkt, iver spreken de geleerden elkaar sinds jaar en dag tegen. Er zijn talrijke onderzoeken die een reeks van theorieën en hypotheses over schadelijke invloeden bevestigen, maar daar staan zeker zoveel onder zoeken tegenover die het te gendeel beweren en bijvoor beeld de opvatting ondersteu nen dat tv-geweld juist een goede uitlaatklep is voor agressie. Zware kijkers Vorig jaar keek een gemiddeld Amerikaans kind 25 uur tele visie in de week. Voor Neder land spreken de jongste cijfers van 10 uur per week, een ge middelde dat de laatste jaren snel stijgt. Eén op de zeven va derlandse kleuters behoort in middels tot de zware kijkers, zoals de NOS-afdeling Kijk en Luisteronderzoek de groep omschrijft die 8,5 uur of meer in de week kijkt. Van de kin deren van tien jaar en ouder hoort het overgrote deel tot die categorie. Opvallend daar bij is het verband tussen kijk tijd en milieu. Hoe 'lager' op leidingsniveau, beroep en soci ale klasse van de ouders, hoe meer hun kinderen kijken. Dat langdurig 'hangen voor de buis' zwaarlijvigheid bevor dert, zoals recent onderzoek onder Amerikaanse tv-kijker- tjes aantoont, zal geen kind willen tegenspreken. Evenmin dat het de schoolprestaties van veel kinderen negatief beïn vloedt. Maar dat het ook ge welddadig of agressief gedrag veroorzaakt, is een omstreden conclusie. Volgens kinderpsycholoog dr. Jan van Spaendonck kun je wel met zekerheid zeggen dat het kijken naar gewelddadige tv-series (en video-films) agressie in de hand werkt. „Dat is niet alleen mijn over tuiging, maar het blijkt ook uit onderzoeken. Dat soort brutale programma's drijft latente agressieve gevoelens van de kijkers waarschijnlijk op". Het gaat hem te ver om de tv als de grote boosdoener aan te wijzen voor het onmiskenbare feit dat de agressie en geweld dadigheid onder jongeren de laatste jaren is toegenomen. „Ik ben ervan overtuigd dat dat vooral te maken heeft met het wegvallen van duidelijke normen in de maatschappij die mede worden bepaald door ge zin, kerk of geestelijke en poli tieke stromingen. De gemeen schap verliest ziin samenhang. We zijn mobieler geworden. We verhuizen meer. We door breken culturele patronen. Er is vooral in de grote steden een massale samenleving ont staan die minder structuur heeft dan kleine gemeen schappen en die in sommige opzichten stuurloos wordt. Emoties kunnen dan gemak kelijk doorslaan". Kritisch w Marcel Vooys van de Universiteit van Leiden is na eigen onderzoek en dat van anderen tot de slotsom geko men dat je kinderen beter kunt leren kritisch met tv-ge weld om te gaan dan de buis af te zetten. De meeste kinderen kijken ongevraagd en vaak bij afwezigheid van de ouders. „Geweld is nu eenmaal onder deel van het leven. Wat je moet doen is kinderen duide lijk maken dat de gevolgen er van ernstiger zijn dan wat op de buis vaak wordt gesugge reerd. In breder verband kun je zeggen dat je kinderen moet opvoeden met kritisch media De meeste kinderen kijken ongevraagd en vaak bij afwezigheid van de ouders naar de televisie. FOTO: PERSUNIE gebruik. Je moet ze niet alleen leren om te gaan met geweld, maar om alle informatie die op hen afkomt op waarde te schatten". Vooys wijst in dit verband op een experimenteel lespakket dat zijn vakgroep algemene pedagogiek voor de Neder landse Schooltelevisie heeft sa mengesteld. De kinderen die dit lesmateriaal voorgeschoteld kregen, werden ook gecon fronteerd met mensen die ge weld aan den lijve hadden on dervonden. Onder hen was ie mand die in elkaar was gesla gen en maanden later nog al tijd met de gevolgen zat opge scheept. Ook kwamen de kin deren met een politieman in aanraking die er niet over heen kon komen dat hij ie mand had moeten neerschie ten. „Het heeft ziin effect niet gemist. De kinderen onder kenden na afloop dat televisie- geweld een ongeloofwaardig beeld van de werkelijkheid weergeeft. Twee iaar na dit lesprogramma hebben wii een groot deel van de betrokken kinderen opnieuw onder vraagd. En ook toen nog von den ze geweld op tv een onge loofwaardige vertoning". ÏHAAG De bouw vier nieuwe tunnels e Randstad zal leiden meer woon-werkver- Ook een verhoging de autokosten met ig procent en het re- eren van aparte rijba- voor carpoolers, bus- en vrachtverkeer kan 'aanzuigende werking' de tunnels niet teniet Dit schrijft een itelijke werkgroep van ministerie van ver en waterstaat in een lie naar de ontwikke- van verkeersstromen lederland. [ens de nog vertrouwelijke zorgt de aanleg van een tde Coentunnel in 2010 ruim dertig procent méér werkverkeer. Ook de lertunnel bij Velsen en ide Beneluxtunnel bij Rot- am trekken extra verkeer De ambtenaren voorspel- verder dat binnen twintig nieuwe files bij de tunnels laan. De conclusies staan gespannen voet met de voorwaarden die Amsterdam en Rotterdam aan de bouw van de tunnels verbinden. Bei de steden eisen dat het woon werkverkeer niet of nauwe lijks toeneemt, omdat men an ders vreest voor meer opstop pingen in de steden zélf. Vanavond overleggen de drie betrokken provincies, de Randstadgemeenten, het mi nisterie, de NS en het streek vervoer in het 'Bestuurlijk Overleg Randstad' (BOR) over de tunnels. In een brief aan het BOR waarschuwt de Zuid- hóllandse Milieufederatie er voor dat het openbaar vervoer uiteindelijk het kind van de rekening wordt bij alle ver keersplannen in de Randstad. De kosten van de aanleg van nieuwe wegen en tunnels dreigt namelijk volgens de mi lieufederatie miljarden gul dens hoger uit te vallen dan was berekend. Bovendien zijn de inkomsten uit maatregelen als rekeningrijden, het spits- vignet en hogere brandstof prijzen, nog lang niet zeker. De federatie is bang dat als de tunnels en wegen eenmaal zijn aangelegd er geen geld meer over is voor uitbreiding van het openbaar vervoer. Fiets terug De Amsterdamse stadsreiniging haalt eens in de zoveel tijd in de grachten 'vermiste' fietsen boven water. Het resultaat is overwel digend: dekschuiten vol. Maar er valt niet meer op te rijden en alles gaat daarom naar de officiële vuilnisbelt. FOTO: ANP tECHT Het initiatief de Stichting Nederlandse patiënten en een Maas- itse hartchirurg om pa- ten in Londen te opereren, snomen zonder dat is on- oeht of er nog andere be talingsmogelijkheden in erland waren. De organi- van hartpatiënten noch academisch ziekenhuis waar de chirurg in loondienst is, hebben de alternatieven goed bekeken. Bovendien is met de ziektekostenverzeke raars niet genoeg overleg ge voerd. Dat hebben staatssecretaris Si mons van volksgezondheid en minister Ritzen van onderwijs en wetenschappen geantwoord op schriftelijke vragen van de CDA-kamerleden Janmaat- Abee en Tuinstra. De Stichting Nederlandse Hartpatiënten startte begin dit jaar een lucht brug naar Londen omdat de wachtlijst in Maastricht onaan vaardbaar lang was geworden. De patiënten zijn in Londen geopereerd door de Maas trichtse hartchirurg dr. K. Prenger. Deze 'noodgreep' was voor het regionale ziekenfonds ZZL/VGZ aanleiding met alle partijen rond de tafel te gaan zitten. In dat overleg is vorige maand besloten dat het zie kenhuis meer hartoperaties mag uitvoeren en daarvoor ook de kosten vergoed krijgt. De luchtbrug is inmiddels weer opgeheven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De extra overschrijding van drie miljard gulden op de wir is zelfs voor directeur Zalm van het Centraal Planbureau (CPB) een volslagen verrassing. „Wij hadden in ons econo misch beeld voor 1991 wel aangegeven dat het resultaat van het wir-onderzoek de cij fers zou kunnen beïnvloeden. Het zat er natuurlijk in dat er nieuwe tegenvallers zouden aankomen. Maar ik ben ver baasd over de hoogte van het bedrag", aldus Zalm. Het christelijk werkgeversver bond NCW concludeert op ba sis van eigen berekeningen dat de nieuwe tegenvaller hooguit enkele honderden miljoenen guldens zal zijn. Directeur-se cretaris Lempers: „Ik neem aan dat het kabinet zal inzien dat de soep niet zo heet wordt gegeten als-ie tijdens de paas dagen is opgediend. Wij heb ben goede argumenten om aan te nemen dat onze cijfers juist zijn". Volgens het NCW zullen veel minder ondernemers een wir-premie aanvragen dan nu wordt verwacht. Het CPB, de financieel-econo- mische denktank van het ka binet, ziet nog geen aanleiding het economisch beeld 1991 bij t,e stellen. Wel zegt Zalm dat de bestrijding van het finan cieringstekort in gevaar kan komen door de nieuwe tegen valler. „De drie miljard bete kent op zich een verslechte ring van het schema voor het terugdringen van het tekort", aldus Zalm. Het CPB wacht af wat het ka binet zal besluiten over de compensatie. „Het is denkbaar dat de drie miljard over een aantal jaren wordt uitge smeerd", zegt Zalm. „Dan wordt de aanslag op het finan cieringstekort minder groot". Momenteel heeft het volgens Zalm geen zin dat het CPB nieuwe berekeningen maakt. „We hebben meer gegevens nodig dan alleen een bedrag van drie miljard. Eerst moet het kabinet beslissen wat het wil. Op basis van ons econo misch beeld '91 heeft het mi nisterie van, financiën vol doende informatie om de rijks begroting op te stellen". De vakcentrales FNV en CNV vinden dat de overheid de mil jarden-tegenvaller op het bedrijfsleven moet verhalen. CNV-voorzitter H. Hofstede pleit voor een tijdelijke verho ging van de vennootschapsbe lasting. Maar de FNV vindt dat een te algemene maatregel. De goeden zouden dan onder de kwaden moeten lijden, al dus de FNV, die verklaarde het „vanzelfsprekend" te vin den dat de werkgevers worden aangeslagen voor de budgeto verschrijding op de wir. 1*) UTRECHT Officier van jus titie mr. M. van Capelle heeft gisteren voor de rechtbank in Utrecht twintig jaar gevange nisstraf en onvoorwaardelijke terbeschikkingstelling geëist tegen een 36-jarige Amster damse heroïne- en cocaïnever- slaafde. De man wordt ver dacht van moord en geweldda dige diefstal met dodelijke af loop. Op zoek naar buit om een schuld aan zijn dealer te kunnen betalen had de ver dachte vorig jaar aangebeld bij een 81-jarige oud-tante in Delft. Met ether bedwelmde hij haar. Toen de man het huis met enkele kostbaarheden verliet, bleek de vrouw te zijn overleden. Toen de verslaafde opnieuw schulden had ge maakt bij zijn dealer, kwam hij op het idee om, opnieuw gewapend met ether, een be zoek te brengen aan een 75-ja- rige Vinkeveense vrouw. Toen zij niet onmiddellijk bedwelmd raakte en om hulp schreeuw de, sloeg hij haar met een fles op het hoofd. De vrouw over leefde de klap niet. Dit geval kwalificeerde de officier als moord. De verslaafde had de uitwerking van ether inmid dels kunnen weten en boven dien had hij de vrouw ook nog geslagen. De officier noemde de daden lafhartig en wreed. ISKE EN WISKE DE BEZETEN BEZITTER Standaard Ultgeverlj/Wavery Productions DEN HAAG Met Den Haag zelf is weinig mis, met het saaie imago van de stad des te meer, meent de Stichting Toerisme Den Haag. En dus is een nieuwe reclameleus be dacht, die de zinnen van de toerist opnieuw moet prikkelen: „Den Haag bruist...". „Het is een kwestie van ver kooptechniek", dat wilde di recteur J. Tieleman tijdens een persconferentie wel toegeven. „Maar je moet ergens begin nen om een impasse te door breken". H. van de Weg (alge meen directeur) gaf aan waar de impasse uit bestaat: „Men sen zien Den Haag als een def tige, statige ambtenarenstad, waar de koningin wil wonen. We zijn erop uit dat beeld weg te nemen". De oude slagzin „Koninklijke Stad aan Zee" willen ze zo snel mogelijk ver geten. Dat nooit meer. Van nu tot ver in de toekomst zal de toerist het weten: „Den Haag bruist...! The Hague sparkles...! Den Haag schüumt...!". Het punt is volgens Van de Weg dat Den Haag die poten tie al lange tijd heeft, maar he laas is het de toerist nooit vol gens de wetten der marketing onder de neus gewreven. Dat gaat veranderen. Met ingang van 6 juli wordt televisiekij ken^ Nederland drie jaar lang door"reclameboodschappen ge wezen op het bruisende van Den Haag. Daarmee gaat een oud plan van de VVV defini tief in première. Via de beeld buis kan de kijker kennis ma ken met de sterke punten van Den Haag: dag- en verblijfs- toerisme, cultuur, winkels en vergaderaccommodatie. Ook heeft de Stichting Toeris me plannen ontwikkeld om de buitenlandse markt te bestor men. Amerikaanse zakenlie den worden bij voorbeeld met financieel aantrekkelijke ar rangementen naar Den Haag gelokt. De buitenlandse toeris ten kunnen vanaf volgende maand 24 uur per dag, 7 dagen per week zonder wachttij den per telefoon toeristische informatie inwinnen. In zijn moedertaal kan de beller door het draaien van aanvullende nummers zelf het onderwerp kiezen waarover hij geïnfor meerd wil worden. Op de band, die voortdurend gewij zigd kan worden, is „voor vele uren" aan tekst ingesproken. De Stichting Toerisme heeft een aantal nieuwe elementen aan de evenementenkalender van dit jaar toegevoegd. De ge dachten van de alledaagse toe rist gaan dan al snel uit naar de badplaatsen Scheveningen en Kijkduin. In Schevenmin- gen speelt zich in september voor het eerst een internatio naal songfestival af. Nieuw in de binnenstad is het project „Den Haag a la carte" (Haagse restaurants presenteren zich medio mei op het Plein). Swingend DEN HAAG Treinrei zigers die meermalen be trapt worden op zwartrij den en niet reageren op aanmaningen, kunnen voortaan rekenen op een bezoek van de deurwaar der. De Nederlandse Spoorwegen (NS) en justi tie willen op deze manier de plaag van het zwartrij den effectiever bestrijden. De mogelijkheid deurwaarder en incassobureau in te schake len is opgenomen in een nieu we richtlijn die het openbaar ministerie (OM) en de NS met ingang van volgende maand gaan hanteren. De regeling geldt alleen notoire zwartrij ders, die meerdere boetes en aanmaningen op het nachtkas tje hebben liggen. Volgens de NS werden alleen al vorig jaar ruim 150.000 ge vallen van zwartrijden door verwezen naar de spoorwegpo litie. Daarvan werden weer 73.000 zaken doorgesluisd naar justitie. De overige zwartrij ders vielen door procedurefou ten of het opgeven van valse naam of adres tussen wal en schip. De NS en het OM hebben be sloten tot een actiever vervol gingsbeleid, niet alleen om de financiële schade te beperken, maar ook om het vandalisme en geweld in de treinen terug te dringen. Uit onderzoek bleek vorig jaar dat tachtig procent van de agressie in trei nen te maken heeft met plaatsbewijzen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5