Budgethotels hebben de toekomst GELD GOED Bedrijfsleven: gemeente moet voorbeeld geven Legbatterij is nog lang niet uitgebannen OA-M-F CfiidócSouAxmt TE VEEL PALEIZEN, TE WEINIG GOEDKOPE KAMERS Belastingvrije Uitkering Stroppenpotten banken blijven in nevelen gebuid ECONOMIE ZATERDAG 14 APRIL 1990 PAGINA 9 Kredietregeling starters blijft DEN HAAG Mensen met een uitkering die een eigen bedrijfje willen beginnen en geen geld van een bank krijgen, kunnen 'blijven rekenen op een extra .Jeans op startkrediet van de over heid. Aanvankelijk zou deze re geling uit het Bijstandsbesluit zelfstandigen (Bz) verdwijnen, maar minister Andriessen van economische zaken en staatsse cretaris Ter Veld van sociale za ken gaan er vier jaar mee door. De regeling is bedoeld voor uit keringsgerechtigde starters met een negatief of gering vermogen of lage inkomensverwachtingen. AMSTERDAM „Tot oize spijt moeten wij u mededelen dat...". Of: „Ons bedrijf loet het niet met woorden, maar met daden...". Tientalln faxberichten van soortgelijke strekking vonden de afjelopen dagen hun weg naar het Amsterdamse stadhuis, n reactie op de uitnodiging voor een groots opgezet symjosium over positieve actie binnen het bedrijfsleven, dat dor de gemeente Amsterdam wordt georganiseerd. In totaal gingen er tweduizend mailings de deur uit. Tot nu toe kwamen er slecits vijftig aanmeldingen binnen. De grote conferentiezaal n het RAI-gebouw dreigt a.s. don derdag akelig leeg te bijven. Leeft een onderwerp als posi tieve actie ten opziche van vrouwen en allochtonen niet binnen ondernemend Amsterdam? W. van der Kolk vai de Kamer van Koophandel meent zeker te weten van vel. „Bedroevend", noemt hij het ge ringe aantal aanmeldngen. Verbaasd is hij echter niet. Het gebrek aan belangstelling ligt niet zozeer aan het onder werp, maar aan de organisator die het lichtend voorbeeld zou moeten zijn, maar het niet is. Ter illustratie: de gemeente Amsterdam voert officieel sinds 1985 een voorkeursbeleid. Het stadsbestuur streeft er naar om 44 procent van de ambtenaren uit witte vrouwen te laten bestaan, 11 procent uit zwarte vrouwen en 10 pro cent uit zwarte mannen. De balans in 1989: nog geen kwart van de ambtenaren - 24,4 procent - bestaat uit vrouwen. Het percentage etnische minderheden is onbekend. Regis tratie naar afkomst vindt pas sinds begin dit jaar plaats, maar is niet verplicht. Dat betekent dat de gemeente nau welijks een methode heeft om de effectiviteit van het eigen voorkeursbeleid te testen. Desondanks moet het symposi um „een aanzet vormen tot een aantal concrete maatrege len". En dat laatste is tegen het zere been van het bedrijfs leven dat van mening is dat Amsterdam eerst haar voor beeldfunctie dient waar te maken en dan pas anderen mag aanspreken. J. Colijn van de ondernemersorganisatie KNOV sluit zich daarbij aan. Hij denkt dat dwingende maatregelen juist contra-produktief werken. Een gemeente die probeert het bedrijfsleven iets op te leggen dat zij zelf niet voor elkaar krijgt, kan keiharde kritiek verwachten, aldus Colijn. Vol gens Van der Kolk zijn dwingende maatregelen niet nood zakelijk. „Uit een onderzoek van een organisatiebureau in opdracht van de gemeente is duidelijk gebleken dat bedrij ven al aan positieve actie doen, het ook belangrijk vinden. Maar ze willen zich niet vastpinnen op regeltjes. De maat schappij is niet maakbaar". A. Mungra van het coordinatiebureau minderhedenbeleid van de gemeente is zeer teleurgesteld. Het bedrijfsleven neemt een houding aan van „Komt tijd, komt raad", oor deelt hij. „Als ze mensen nodig hebben richten ze de blik op Oost-Europa. Dat vind ik raar. We zitten hier met veel mensen die aan de bak moeten. Waarom zou je dan weer een blik gastarbeiders open trekken?" Handelsakkoord tussen VS en Tsjechoslowakije WASHINGTON De Verenigde Staten en Tsjechoslowakije hebben een handelsakkoord getekend, waar bij de twee landen elkaar de status van meest begunstigde handelspart ner verlenen. Daarmee is Tsjechoslo wakije het eerste land in het Oost blok dat deze bevoorrechte positie heeft gekregen. In het afgesloten verdrag worden de Amerikaanse douanetarieven voor Tjechische goe deren verlaagd, mogen ondernemin gen uit de VS hun winsten uit Tsjechoslowakije overboeken en krij gen VS-patenten juridische bescher ming in het midden-Europese land. Momenteel onderhandelen de VS met de Sovjetunie over het sluiten van een vergelijkbaar akkoord. DEN HAAG De Neder landse hotellerie vertoont een merkwaardig beeld. In de top van de markt begint de overcapaciteit in grote luxe hotels met zwembad en sauna zorge lijk te worden. Aan de on derkant van de hotel- markt bestaat echter een gebrek aan goede kamers zonder franje. Buitenlandse maar ook een -aar jonge Nederlandse hotel- ;etens in opkomst zien daar hun kans. Die nieuwe trend kan volgens het Bedrijfsschap Horeca een belangrijke impuls betekenen voor de Nederland se hotelwereld. Maar het Schap is tegelijk bang voor een desas treuze ontwikkeling in de kla terende wereld van de vijfster- ,n deze week werd be kend dat het deftige Haagse hotel Des Indes in Japanse handen overgaat. De vorige ei genaar Crest Europe, een ho telketen van de Britse brouwer Bass, slaagde er niet in de ex ploitatie van Des Indes slui tend te krijgen en bood het ho tel vorig jaar te koop aan. Hoe wel Des Indes in de rode cij fers zit, investeert het Japanse Saison Overseas inclusief een opknapbeurt 57,5 miljoen gul den in het chique Haagse eta blissement. De Japanners stra tegie. In de Crest-keten was het unieke Des Indes overdreven 'de vlag op een mod derschuit'. Saison brengt het kroonjuweel onder in een nieuwe groep met een select 'I® :lubje soortgenoten waarvan Bastion in Zoetermeer, de nieuwe trend. de Japanners ook eigenaar zijn: de bijna even prestigieuze Amsterdamse hotels Amstel en American, het Brusselse hotel Europa en Inter-Continental in Keulen. Aan die groep worden nog hotels uit Engeland en Frankrijk toegevoegd. De di rectie redeneert dat de klan tenkring van toppers uit de za kenwereld, politici en figuren uit de high society de hotels van de groep zullen blijven op zoeken als ze er eenmaal ken nis mee hebben gemaakt. Bovendien doet de Scandinavi sche luchtvaartmaatschappij SAS voor veertig procent mee waardoor de hotels extra aan sluiting krijgen Dp een stroom van toeristen. Mar het zal nog lange tijd durn voordat er winst uit Des Ldes komt rol len. Met een Jeperkt aantal bedden en een bezettingsgraad van 60 procen zal het hotel, hoe voornaamook, het moei lijk houden. Darom is de aan koop van hetnotel als beleg ging in onroernd goed op een toplokatie warschijnlijk eén belangrijk maef dat bij de Ja panners meeseelt. Expansie De overnamtvan Des Indes is een bewijs vn de problemen waarin zelfs ibsolute tophotels verkeren. Dor niet aflatende FOTO: MILAN KONVALINKA waardoor de bezetting laag is. Ook voor een paleis als Des In des is het daardoor onmogelijk geworden min of meer alleen te opereren. Direct onder die paleistop, in de sector van de vijfsterren hotels zijn de pro blemen echter veel groter. Uit een recent verschenen on derzoek van het Bedrijfsschap voor de Horeca blijkt dat er een groot overschot aan hotel bedden dreigt door toename van het aantal grote luxe ho tels. In de periode van 1984 tot 1988 steeg de capaciteit in die sector met 28 procent, terwijl de vraag slechts toenam met vijf procent. Als gevolg daar van daalde de bezettingsgraad van 48 naar 40 procent. Vorig jaar gingen de uitbreidingen gewoon door. Zo stampte Gol den Tulip in Amsterdam op de Zeedijk een tweede hotel uit de grond. Op grond van geregistreerde uitbreidingsplannen becijfert het Schap dat de bezettings graad in de gfote hotels met tweehonderd en meer bedden in 1995 zal zakken tot 35 pro cent. Voor vijfsterren-hotels met een uitgebreide en kostba re dienstverlening zal de bezet tingsgraad zelfs uitkomen op het „extreem lage niveau van 33 procent", zo schrijft het Schap. „Gezien het verschil in capaciteit en voorzieningen lijkt een dergelijke ontwikke ling voor de categorie vijfster ren-hotels bedrijfseconomisch gezien niet aanvaardbaar". „Ik houd de komende jaren sluiting van vijfsterren-hotels niet voor onmogelijk", zegt Frank Scheer van het Bedrijfs schap. „Of ze worden overge nomen door nog grotere ke tens". In de Randstad is Kras- napolsky nog één van de wei nige zelfstandig opererende hotelbedrijven. De overige gro te luxe hotels zijn in handen van omvangrijke, veelal bui tenlandse ketens. De concur rentieslag die van de overcapa citeit het gevolg is, werkt een verdere concentratie in de hand. „Straks is er geen top van tien, maar van vijf of zes grote ketens die de dienst uit maken" aldus Scheer. Sanering Kampt de top van de hotel- markt met een overcapaciteit, aan de onderkant doet zich het omgekeerde voor. Een stille sa nering onder de kleinere en één- en tweesterren hotels heeft daar volgens het Schap gezorgd voor een tekort aan bedden. Gevoed door een toe nemend aantal korte hotelva kanties van één tot drie nach ten, is er een grote vraag naar eenvoudige maar goede, rela tief goedkope hotelkamers tot honderd gulden. Die zijn er veel te weinig. Kleinere fami liehotels die aan die vraag had den kunnen voldoen, hebben de boot gemist omdat ze niet bij machte waren de moderni seringen aan te brengen die noodzakelijk zijn. In een nog veel hoger tempo dan bij de kleine hotels daalde het aantal pensions (39 procent) en ka merverhuurbedrijven (52 pro cent). Scheer: „De Nederlander wil niet meer de gang op voor het toilet en een douche". Na die kaalslag is een leegte ontstaan waar het voor Neder land nieuwe fenomeen van het budgethotel een goede voe dingsbodem lijkt te vinden. De import van al langer bestaande goedkope hotelformules uit het buitenland begint langzaam op gang te komen. De Franse Club Campanile is medio vorig jaar met een budgethotel ge start in Veldhoven bij Eindho ven. Campanile is voornemens een Nederlandse keten van twintig hotels op te bouwen. De grote Amerikaanse budget- groep Days Inn die in de VS hotelskamers tussen de 40 en 50 dollar aanbiedt, heeft in middels in Naarden een hotel en bouwt een onlangs verwor ven hotel in Best om tot een tweede budgethotel. De Ameri- Hotel des Indes, het kroonjuweel. kanen streven in Europa naar een keten van tweehonderd hotels. Maar ook de Nederlandse ho reca zit niet stil. Het onvermij delijke Van der Valk concern is actief met low budget hotels, evenals op kleinere schaal de Arnhemse hotelgroep Baron en de Rijkswijkse groep Bastion. De laatste expandeert razend snel. In 1986 opende oprichter en directeur L. van Veldhoven in Leiden het eerste Bastion hotel. Nu staan er zeven hotels in de Randstad waarvan twee in Amsterdam. Begin juni opent Van Veldhoven in Haar lem nummer acht. Daarna trekt Bastion de provincie in: Leeuwarden, Groningen, En schede, Hengelo, Den Bosch, Nijmegen. „Voor het einde van dit jaar zijn er tien open en zijn nog eens drie hotels in aan bouw", zegt salesmanager D. Cuppens. „We lopen door tot 25 a 30 vestigingen in Ne derland". Bastion gaat er prat op de omzet elk jaar te verdub belen. Vorig jaar moet die om zet in de buurt van de 10 mil joen hebben gelegen. De NIB financiert de budget-keten, die opereert volgens een strakke formule. De hotels hebben al lemaal veertig kamers om een kazernekarakter van de hotels te vermijden. Volgens Cuppens heeft Bastion daarom in Am sterdam gekozen voor twee vestigingen in plaats van één groot hotel. Elk hotel heeft een restaurant met een beperkt aantal menu's. Centrale inkoop, lage overhead en een confectie-aankleding van het hotel moeten de kos ten drukken. Resultaat: De prijs van een tweepersoons- kamr bedraagt 99,50. Enthou- siast schildert Cuppens het ho tel met toekomst: „Alle hotels zijn identiek. Overal hetzelfde interieur, de posters hangen op dezelfde plaats. Wij geloven heilig in uniformiteit en her kenbaarheid. Zelfs de theele peltjes zijn dezelfde". RUUD DEN HOEDT DEN HAAG Het is niet toe vallig: een verhaal over de kip en het ei met Pasen. Een beet je achteraf misschien wel, want iedereen heeft z'n eitje al gekocht en getikt. Toch valt er niet te ontkomen aan wat aan dacht voor onze leghennen en hun eieren. De kip neemt im mers een belangrijke plaats in ons dagelijkse leven in, ook al merken we. daar de laatste tientallen jaren niet veel meer ■van en is het selcht gesteld met het welzijn van het dier. Want van -haar oorspronkelijk bestaan, gezellig 'getok' rond het erf of in een ren in de tuin, is niet veel meer over dan een herinnering. Eon en kele liefhebber houdt er nog een sierkip op na. Sinds enkele maanden is er in Barneveld een pluimveemu seum met een kleine, maar in teressante, permanente ten- lonstelling over de kip. Die geeft een beeld over het leven van dit dier vroeger en nu. Verder zijn er wisselende the ma-tentoonstellingen té zien, zoals tot een week na Pasen een expositie van versierde ei eren onder het motto: 'Een ei is geen ei'. Maar naast de leu ke dingen maakt de bezoeker ook kennis met het welzijn van de kip of beter gezegd met het armzalig bestaan. Tot 1940 waren kippen voor namelijk gezelligheidsdiertjes, douc Ze liepen om een boerderij, pikten hun graantje hier en daar mee en legden een ei als het ze uitkwam. De opbrengst was laag, de kosten waren ge ring. Veel mensen hadden hun eigen kippen en die paar eitjes in de week waren genoeg voor het hele gezin. Nu zie je geen kip meer buiten. (ADVERTENTIE) R K N" T F. FONDS Het ei en Pasen hebben al sinds lange tijd een sterke bin ding. Als kiem van nieuw le ven bergt en schenkt het ei le venskracht, zei men vroeger. En de primitieve mens dacht dat deze levenskracht ook overdraagbaar was: men at ei eren om sterk te worden. Het is nog niet zo lang geleden dat men bij wijze van volksge bruik met Pasen zoveel eieren at als men maar kon. We we ten nu wel beter: te veel eie ren verhogen het cholesterol gehalte. In het christendom kreeg het ei nog een extra betekenis. Men zag er het witte gepleis terde graf in waaruit het leven (van Christus) weer verrijst. Na een lange vastentijd gaf men elkaar eieren cadeau met Pasen. Ook is er nog een kli matologische reden waarom eieren met Pasen worden ge geten. Wanneer de dagen lan ger worden gaan de kippen weer aan de leg; het voorjaar, een nieuw leven in de natuur, is aangekondigd. In de literatuur hebben kippen en hanen veel tot de verbeel ding gesproken. Dat begint al in het middeleeuwse gedicht Karei en de Elegast en in Rei- naert de Vos, de oudste schel menroman. En zo trekken mo raliserende kippen en zelfbe wuste hanen door de geschie denis van de literatuur. Honderden uitdrukkingen zijn afgeleid van het gedrag van de kip en de haan: „De haan kraait het hardst op zijn eigen mesthoop" en „Waar het hen- neke kraait en het haneke niet, is veel verdriet". Legbatterij Over eieren bestaan ook tallo? ze volksliedjes die meestal ho ren bij volksgebruiken tijdens de paasdagen. Maar bij die eie ren begint ook het drama voor de kip. We eten met z'n allen 7,5 miljoen eieren per dag. Jaarlijks worden er tien mil jard eieren in ons land gepro duceerd, waarvan elke leghen er 310 per jaar voor haar reke ning neemt. Het idee om de kippen onder te brengen in kooien in plaats van hen vrij rond te laten scharrelen komt van het Ohic Experimental Station in Ame rika. In de staat Californii werden de eerste legbatterijer al 25 jaar geleden gebouwd. D< Kippe scharrelen gezellig op het erf van een boerderij. Het is een i kippe brengen hun hele leven door in een legbatterij. pluiireehouder kan daarmee opzichte van de collega's in de tien ïaal zoveel dieren hou den. en arbeidskracht kan zo 40.00'hennen verzorgen. De Ippen zitten met z'n vie- rest van Europa. Op dit moment staat al vast dat eieren via het etagesys- ren i een kooitje van 40 bij 50 teem een cent per stuk duur- centheter. Alles is geautoma- der worden, dat betekent twee tiseei. De ammoniakstank gulden per kip per jaar ,-,Dat van le uitwerpselen komt je verzwakt je positie toch", zegt tegeioet. Een batterijkip heeft de CDA'er. Hij stelt voorop dat geerlegnest, geen strooisel en hij de legbatterij ook wil ver geer zitstok. De snavels zijn bieden, maar wil het toch wat afgerand om te voorkomen dat e beesten elkaar doodpik ken Vebod Dectip is uit haar natuurlijke onjeving gehaald. De heer K. Benen, voorzitter van de Ne- ddandse Organisatie Pluim- vehouders (NOP) in Zeist legt heel helder uit: „Je kan rustiger aan doen dan oor spronkelijk zijn bedoeling was. In het begin van de jaren tach tig, töen hij met het initiatief kwam, was er nog geen sprake van een Europese Commissie die zich met deze bedrijfstak zou bezighouden. Nu doet de Commissie dat wel en op 1 ja nuari 1993 zal een rapport ver- ei dier niet meer zijn "natuur- schijnen over het verbod op de lke gang laten gaan, wanneer batterij Europa. Van j voor groepshuisvesting hebt £kozen. Dat is een onnatuur- jke situatie voor de kip. Ook ls je een hond thuis hebt, zul e het gedrag moeten corrige ren". in 1984 bepaalde de wet Taze- laar/Van Noord dat de minis ter van landbouw per 1 janua ri 1990 een besluit moest ne men dat zou resulteren in de vervanging van de verfoeide legbatterij per 1 juli 1994. Maar minister Braks heeft laten we ten dat het onderzoek naar een de etagebouw nog niet is afgerond. De CDA-fractie, onder leiding van landbouw-specialist Jan van Noord, heeft de bewinds man nu gevraagd tevens te ko men met gegevens over de ziekte-aspecten bij het gebruik van het etagesysteem, over de arbeidsomstandigheden en de concurrentiepositie van de Ne derlandse pluimveehouder ten Noord wil de Commissie ertoe bewegen eerder met het rap port te komen, maar Neder land ook bewegen zich bij de Europese maatregelen aan te sluiten. Dat betekent een ver traging ten opzichte van de oorspronkelijke plannen. Mi nister Braks zal nu binnen een paar weken met een ontwerp voorstel komen dat rekening houdt met de ontwikkelingen in de rest van Europa. De Dierenbescherming is woest op Van Noord, want de CDA-fractie heeft het verbod op de legbatterij alleen maar vertraagd en eigenlijk terugge bracht naar af, vindt men. In de landelijke dagbladen heeft de Dierenbescherming daarom afgelopen weekeinde een ad vertentie geplaatst met de kop: „Waarom heeft het CDA toch zo de pik op ons?" Rob Jasperse van de Dieren bescherming: „Het leven van de kip in een legbatterij is een en al leed. Ze krijgt geen dag licht, staat op gaas waardoor vergroeiingen ontstaan, er is geen vers water, ze kan geen kant op. We slaan al jaren alarm om aan deze wantoes tand een einde te maken. Daarom waren we blij met het lichtpuntje dat minister Braks ons gaf om ook in Nederland het alternatief, het etagesys teem, in te voeren. Daar is in ieder geval daglicht, vers wa ter en hebben de kippen meer bewegingsvrijheid. In Zweden en Zwitserland wordt al op die manier geproduceerd, maar het is overigens nog lang niet ideaal". De organisatie van pluimvee houders is tot nu toe echter de winnaar. De NOP vindt het alternatief, de etagebouw, on voldoende. Voorzitter Boonen: „De arbeidsomstandigheden zijn slechter: er is veel stofont wikkeling en de ammoniakuit- stoot is vier maal zo hoog. Bo vendien nemen de stallen veel meer ruimte in beslag, waar moet die vandaan komen?" Beter zou zijn wanneer er al leen nog scharreleieren in de handel zouden komen, vindt de Dierenbescherming. Maar Boonen werpt tegen: „Ook al zou Nederland voor de schar relkip kiezen, dan zitten we nog met de export. Zestig pro cent van de produktie is be stemd voor de uitvoer. En hoe krijg je de consumenten in Duitsland zo ver dat ze meer betalen voor een scharrelei? Ook in ons land is het aantal scharreleieren nog in de min derheid. En overigens, als we zo veel eieren blijven gebrui ken, waar wil je dan dertig miljoen kippen in ons land la ten scharrelen?" MARSCHA VAN NOESEL De onttrekkingen en de groot te van de VAR's, de Voorzie ningen Algemene Risico's, van de banken zijn tot dusverre een goed bewaard geheim. De rel rondom het verdwijnen van gedetailleerde VAR-gege- vens bij De Nederlandsche Bank (DNB) had een einde aan die geheimzinnigheid kunnen maken als de ontvan ger van de stukken, Staal Bankiers, misbruik van de si tuatie had gemaakt. Het is overigens een rel met kwalij ke aspecten, die er vermoede lijk toe leidt dat het controle apparaat van DNB gedwongen zal worden veel (of: nog?) strenger dan tot dusverre op te treden. Het Banklexicon schrijft dat deze voorzieningen dienen voor het opvangen van verlie zen uit hoofde van bijvoor beeld kredietverlening. „De banken zijn niet verplicht de deze op onder de post credi teuren. Het gedeelte van de VAR, waartegenover niet di rect aanwijsbare risico's staan, behoort tot de zogenaamde ge heime reserves". Alle banken zijn verplicht maandelijks bij DNB staten in te dienen, die het de centrale bank mogelijk maken het toe zicht uit hoofde van de wet toezicht kredietwezen uit te oefenen. De desbetreffende maandstaten zijn ingericht naar een vast model en geven op die manier een gedetail leerd overzicht van de samen stelling van de balans. Aan de hand daarvan worden verhou- dingscijfers vastgesteld voor de bestaande solvabiliteit en de liquiditeit, die dan worden getoetst aan de daarvoor door DNB gestelde normen. Mutaties In een boekje over dit onder werp van een van de grote Nederlandse accountantsmaat schappen lees ik: „De rol van DNB bij de bescherming van de belangen van crediteuren verklaart tevens dat dit toe zichthoudende orgaan een grote rol vervult bij de jaar- verslaggeving van de ban ken". Alleen de Nederland sche Bank kent de mutaties in deze VAR's tot in details. Door de nevelen waarin deze voorzieningen altijd zijn ge huld, ontstaat van tijd tot tijd opwinding en ergernis. Op 23 april presenteert DNB haar jaarverslag aan de pers. Het ligt voor de hand dat dan vra gen over deze affaire zullen worden gesteld, maar het ligt evenzeer voor de hand dat de DNB-president, dr. Wim Dui- senberg, en zijn naaste mede werkers bij het doorspreken van de vragen, die mogelijker wijs worden gesteld, al bij voorbaat heeft gezegd: „dat onderwerp valt buiten de orde". Sinds de affaire rond om de DNB-accountant, die de VAR-details meenam toen hij directeur van Staal Bankiers werd, is de opwinging groot. Tussen haakjes: Staal besloot de man aan te trekken om te kunnen voldoen aan de eis van DNB dat de dagelijkse lei ding van een bank uit tenmin ste twee personen moet be staan. Door de affaire zijn DNB en Staal in een netelige positie geraakt, terwijl de posi tie van Staal's oud-directie- voorzitter drs. A.J.H. Jong bloed ronduit onmogelijk lijkt te zijn geworden. Het is bijna jammer dat de VAR-details niet in de openbaarheid zijn gekomen. Zou dat wel ge beurd zijn, dan zou dat ver moedelijk het definitieve ein de hebben betekend van de sinds jaar en dag bestaande geheimzinnigheid rondom deze belangrijke balanspost. Ik zou niet zover willen gaan om te zeggen dat de banken gedwongen zouden moeten worden al hun stroppen te specificeren, maar het zou prettig zijn om de ontwikke lingen in grote lijnen te ken nen, al was het alleen maar om te kunnen constateren of geen onverantwoorde kredie trisico's door de banken zijn genomen. Overigens: grote stroppen moeten onherroepe lijk leiden tot grote onttrek kingen aan de VAR's. Ik denk hier bijvoorbeeld aan de Til- burgsche Hypotheekbank, OGEM, Koninklijke Schol ten Honig en andere concerns die in de slechte tijd in het begin van de jaren tachtig over de kop gingen. De VAR's van veel banken moeten toen duchtig zijn aangesproken, maar naar buiten bleek daar van helemaal niets. Door o- penbaarmaking van de toe voegingen, onttrekkingen en stand van de VAR's zouden de (geconsolideerde) balansen van de grote en kleine banken veel duidelijker worden en meer inzicht in het reilen en zeilen van deze kredietinstel lingen geven. F aillissementen De toevoegingen worden elk jaar keurig gepubliceerd. In tijden dat het bedrijfsleven met tegenwind te kampen heeft en de aantallen faillisse menten en surséances van be taling stijgen, worden die toe voegingen - zoals te begrijpen valt - groter. In betere tijden treden dan weer dalingen op. De toevoegingen aan de VAR, waarover geen vennoot schapsbelasting behoeft te worden betaald, dienen stel selmatig te geschieden. Dat betekent ook dat de banken er geen grote extra winsten naar kunnen overhevelen (in keu rige taal heet dat: „winstegali satie via de VAR is niet toege staan"). U wilt natuurlijk we ten hoe groot de VAR-toevoe- gingen van de banken uit de winsten-1989 zijn geweest. Daar gaan we dan: ABN Bank570 min Amro Bank600 min. Credit Lyonnais Bank Nederland100 min. NMB Postbank800 min Rabobank585 min. Hoe zijn die toevoegingen nu in de loop der jaren geweest? Eén voorbeeld: de ABN Bank pompte in 1989 genoemde 570 miljoen in de VAR. In de ja ren 1985 tot en met 1988 wa ren de bedragen achtereenvol gens 600, 575, 540 en 540 mil joen gulden. En aan de post crediteuren ter grootte van circa 31,4 miljard gulden kunt u absoluut niet aflezen hoe de VAR zich ontwikkelt. Het uiterst straffe beleid van DNB ten opzichte van de alge mene banken heeft ook zijn goede kanten. Een van die goede kanten is dat bankdi- recties zich wel hoeden voor al te wilde kredietverstrek kingen aan dubieuze onderne mingen. Is daardoor, zo heb ik me laatst afgevraagd, de kre dietverstrekking aan Derde- Wereld- en ontwikkelingslan den naar verhouding gering van omvang gebleven? WIM VAN DER MEULEN

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9