habitat .Weten we wie orbatsjov is? rustratie en ngst bij politie an Suriname ftpo'te yS/o6/e»j)e loop zfilfoofcafin rankri jk vreest gevolgen van al vele maanden durende droogte INA JITENLAND £e*cUe Commit ZATERDAG 14 APRIL 1990 PAGINA 7 ÏS De aanhoudende droogte die het i van Frankrijk al sinds 1988 teistert Iernstige vormen aan te nemen. Min- ItWee maanden onafgebroken regen nodig zijn om het diep gezakte Rvater weer enigszins op peil te bren- 1 het tekort aan irrigatiewater wordt |nd. Een tiental departementen in de J Midi-Pyrenées verwacht binnenkort mpgebied te worden verklaard. Presi- 1 Mitterrand heeft tijdens een bezoek ■het departement Gers een omvangrijk [aangekondigd om de getroffen boeren jlpen. ijaarzame buitjes van de laatste dagen Ln de alarmerende situatie niet verbe- T Sinds achttien maanden heerst een chronisch watertekort in de uitgestrekte zuidwesthoek, die het vooral van landbouw moet hebben. Onder de lijn Bordeaux-Lyon variëert het tekort aan regen van 300 tot 800 millimeter. Records volgens de locale mete orologen, die hebben vastgesteld dat het gaat om de droogste periode van de eeuw. De anders regenrijke maand maart was rampzalig. In Bordeaux werd liefst twintig maal minder neerslag gemeten dan nor maal. Toulouse zat op een vijfde van zijn ge middelde. Op smeltwater uit de Pyreneeën hoeft men in het zuiden nauwelijks te reke nen. Vele bergtoppen bleven onbesneeuwd als gevolg van de extreem zachte winter. Voor de regionale kranten is de droogte al weken voorpaginanieuws. Zonder overdadi ge regenval zal de zomer van 1990 rampza lig worden, zo wordt in grote koppen 0 waarschuwd. Waterrantsoenering lijkt dan ook onontkoombaar. Een aantal prefecten wil auto wassen, het besproeien van tuinen en het vullen van privé-zwembaden verbie den. Voor de kwaliteit van het drinkwater wordt gevreesd, omdat zich bij hoge tempe raturen schadelijke bacteriën kunnen ont wikkelen in reservoirs die normaliter ge heel gevuld zijn. De belangrijkste waterverbruikers, de boe ren, staan voor een dilemma. De getroffen zuidwesthoek moet het traditioneel hebben van zijn mais en zonnebloemenoogst. Van wege de Europese concurrentie hebben de boeren er enorme investeringen gedaan in irrigatiesystemen. Maar hoe meer ze hun land daarmee bevloeien, hoe sneller de wa tervoorraad slinkt. Nieuwe conflicten drei gen in dat verband met het staatselektrici- teitsbedrijf EDF, dat verwacht zijn waterre servoirs zelf hard nodig te hebben voor de absoluut noodzakelijke koeling van kern centrales. „Het is simpel, als we niet voldoende water krijgen regent het straks faillisementen", meent een woordvoerder van de landbouw- kamer in Toulouse. Ook de ecologen hebben zich in het debat gemengd. Zij zijn tegen overmatige irrigatie en wijzen erop dat het waterverbruik van de boeren de laatste tien jaar is verdubbeld. Een ander probleem is dat door de extreem lage waterstand in de rivieren het daarin geloosde afvalwater moeilijk kan worden weggespoeld. Voor de visstand wordt het ergste gevreesd. De kans is groot dat het zo mers zo drukke Canal du Midi, de verbin ding tussen de Atlantische Oceaan en de Middellandse Zee, zal worden gesloten voor watertoerisme. Een woordvoerdster van het Franse verkeersbureau in Parijs voorziet toch geen grote problemen voor het aan staande toerismeseizoen. „Het is hier geen Turkije of Marokko. Er zal altijd genoeg wa ter zijn om te drinken of voor een douche. En over het teveel aan zonneschijn zal nie mand zich beklagen". Franse meteorologen hebben geen eenslui dende verklaring voor de aanhoudende droogte. Terwijl sommigen klimaatsveran deringen als gevolg van het broeikaseffect aanvoeren wijzen anderen op een natuurlij ke cyclus van droge en natte jaren. YAK IN RELATIE VS-SOVJETUNIE HINGTON Twee lang ging de ver- Jhouding tussen Ame- 3j en de Sovjetunie in nde lijn, tot ze een euforische hoogte bereikt waarop zich - CD ontouren aftekenden een nieuwe wereld, wereld die dankzij de Idschap tussen de supermogendheden een episode begon vrede, welvaart en de rachtige aanpak van diale problemen als irkommering van het iu. Michaïl Gorbatsjov erkend als de man iet stralende perspec- ealistisch maakte, de realiteit van dat ver- ït heeft in Amerika piot- plaatsgemaakt voor een dat er mogelijk sprake is ;st van een fata morgana, naïef geweest te denken twee grootmachten in cente tempo en over de- gladde weg voort kon lijven snellen naar ont- ïing en ideologische en mische verstrengeling, voor de naïveteit leve- Amerikaanse ogen de ins bloedige gebeurtenis- het kleine Litouwen, JA AïNEHANDEL TAST ALLE GELEDINGEN AAN die voldoende zijn gebleken om het Kremlin weer een grimmig gezicht te geven en om onmiddellijk een gevoelige knak te brengen in de relatie tussen Washington en Moskou. „De Baltische factor", zoals het in het nieuwste politieke jar gon in de Amerikaanse hoofd stad heet, toont niet alleen het onvermogen van Sovjetpresi dent Gorbatsjov om zijn impe rium op basis van overtui gingskracht bijeen te houden, maar maakt diezelfde Sovjet leider plotseling ook weer tot een onbekende. De voormalige Amerikaanse presidentskandi daat en voorzitter van de re publikeinse senaatsfractie Bob Dole verwoordde de gevoelens van miljoenen Amerikanen toen hij afgelopen weekend zei: „Weten we eigenlijk wel wie Gorbatsjov is? Kennen we zijn intenties? Weten we hoe ver hij in de Baltische staten durft te gaan? En weten we hoe lang hij aan de macht zal blijven? Moeten we, met al die onzekerheden, zo haastig voortgaan met ontwapenen?". Onvruchtbaar George Bush heeft al over ze ven weken in Washington een topontmoeting met Gorbatsjov. De Amerikaanse president kan als leider van de Unie van Amerikaanse Staten nóg zo veel begrip hebben voor de problemen van Gorbatsjov met diens Unie, hij kan het poli tiek niet maken om tegen de achtergrond van militair machtsvertoon in Litouwen even joviaal als voorheen zijn gast te blijven trakteren op de voordelen die de ontspanning vooral voor Moskou in petto heeft. Al was het alleen maar vanwege het feit dat vijftien procent van de Amerikaanse bevolking wortels heeft in Oost-Europa. Die politieke realiteit heeft er toe bijgedragen dat de ontmoe ting van vorige week tussen de Amerikaanse en Russische ministers van buitenlandse za ken, Baker en Sjevardnadze, bedoeld om de weg te bereiden naar een succesvolle Bush- Gorbatsjov-top eind volgende maand, ronduit als mislukt moet worden beschouwd. Ver minderd Amerikaans enthou siasme voor verdere ontwape ningsakkoorden en onmisken bare nervositeit in het Krem lin hebben een onvruchtbaar klimaat geschapen waarin aan weerszijden militair-industrië le lobby's weer nieuwe kracht kunnen verzamelen. Washington is geneigd het re cente Russische optreden op diverse terreinen te interpre teren als symptomen van het zelfde probleem: de onzeker heid die voortkomt uit Gor- batsjovs gebrek aan een econo mische en politieke eindvisie. Daarom blijven de Sovjetrepu blieken in het ongewisse over een eventuele toekomstige on afhankelijkheid, daarom blijft Moskou tegenstrijdige signalen uitzenden' over de status van Zowel George Bush als zijn voorganger Ronald Reagan hebben Michaïl Gorbatsjov inmiddels verschillende malen ontmoet. Toch vragen politici in Washington zich steeds meer af of zij wel weten wie Gorbatsjov is. foto: ap een herenigd Duitsland, daar om ontstaat er geen economi sche dynamiek in de Sovjetu nie, en daarom zwalkt de USSR inzake ontwapenings voorstellen. Bizar Vooral de recente ontwape- ningspolitiek van het Kremlin intrigeert de Amerikanen en geeft sommige analisten in Washington zelfs de overtui ging dat in Rusland de militai re top een gevaarlijk grote machtsfactor aan het worden is. Het feit dat Moskou onver hoeds is teruggekomen op een eerder principe-akkoord met de VS over op zee gestatio neerde kruisraketten (SLCM's) betekent volgens een zegsman van het ministerie van buiten landse zaken in Washington het volgende: „De militaire top in de Sovjetunie was niet be trokken bij de besluitvorming daarover in februari jongstle den. Zij heeft de politici in het Kremlin beschuldigd van uit verkoop en gedreigd dat niet te accepteren. Nu proberen die politici erop terug te komen". Een dreigende houding van het militaire establishment in de Sovjetunie kan ook de ver klaring zijn voor Gorbatsjovs prompte afwijzing van het voorstel van Bush om alle meerkoppige op land geba seerde kernraketten te elimi neren en voor het „bizarre" Sovjetvoorstel dat de twee su permachten elk maar 500 ge vechtsvliegtuigen in geallieer de Europese landen mogen hebben. Volgens dat laatste voorstel zouden de Russen op Sovjetgrondgebied zoveel straaljagers mogen behouden als ze maar willen, terwijl de Amerikanen op 500 toestellen na uit Europa zouden moeten verdwijnen. Angstige vraag De nieuwe impasses in het ontwapeningsoverleg dreigen de vijfdaagse ontmoeting van Bush met Gorbatsjov (van 30 mei tot 3 juni aanstaande in Washington) tot een fiasco te maken. De 'top' was juist ont worpen als een grandioos vre- desevenement waarop beide leiders de nieuwe akkoorden inzake nucleaire en conventio nele bewapening politiek zou den beklinken. Dat die akkoorden wat Was hington betreft sluw in elkaar hadden moeten steken, had in Amerikaanse ogen niet af hoe ven doen aan de politieke be tekenis ervan. Afschaffing bij voorbeeld van alle meervoudi ge kernraketten zou gepaard gaan met de introductie van nieuwe eenkoppige raketten, waardoor de militaire indus trie het drukker krijgt en de wereld toch verlost zou wor den van het allergevaarlijkste soort projectielen dat geen middenweg laat tussen een to tale en een beperkte kernoor- log. Over vijf weken zullen Baker en Sjevardnadze elkaar nog maals ontmoeten, dan in Mos kou. Dat wordt hun laatste kans om de dan nabije 'top' te redden. Dat het een angstige vraag is geworden of datNzal lukken is kenmerkend voor de huidige stagnatie in de Oost- West-relatie en het nieuwe realisme waar het minuscule Litouwen de wereld op heeft getrakteerd. (Van onze speciale verslaggever Rob Ruggenberg) AMARIBO „Angst frustratie beheersen lolitieapparaat. In fei- mctioneert het niet meer. De cocaïne- el heeft het leger etast en nu zijn poli douane aan de Surinaamse recherche- Chas Santokhi haalt adem en zegt dan, ver- d: „Je ziet de corruptie heen toenemen. Daar- vormt mijn eigen poli- [anisatie tegelijk mijn ite gevaar. Als dit zo aat, kan ik straks de 'el sluiten". de baas van de nationa- Sherche in Suriname en met de aanpak van het neprobleem. Terwijl het afglijdt, zijn zijn politie- )azen niet bereid de i zaak serieus aan te pak- zegt hij grimmig. Zijn '■fticadienst bestaat uit iteld acht mensen, maar personeelsuitbreiding hij niet te rekenen, we hebben zojuist wel (3 lijk handboeien gekre- eel cocaïne door de Su- ise havens en het 'eld naar Europa •oral Nederland gesluisd is niet te :n. De toename van de nationale handel leidt fkhi uit andere gege- af. Cynisch zegt hij: maar om je heen in de hotels. Ze krioelen de- agen van "de Zuidameri- i. Colombianen, Brazili- Bolivianen, met veel op zak. Wat komen ze Ze zitten hier- korte •n dan gaan weer".* Ondertussen vallen steeds vaker doden. „Nu zit ik weer met het lijk van een Brazili aan, die in de Pararivier dreef, doorzeefd met kogels". En dan het leger. Steeds va ker zijn militairen betrokken bij drugszaken. Hij vertelt van recente schietpartijen tussen militairen onderling, waarbij de aanleiding zoek geraakte partijen cocaïne was. Ook daarbij vallen do den „En wij weten dat solda ten invallen doen in huizen, op zoek naar drugs. Als ze wat vinden, horen we niks en de bestolene durft natuur lijk geen aangifte te doen. Als ze niks vinden en er wordt wel aangifte gedaan en wij vragen tekst en uitleg, dan zeggen de soldaten dat ze immers opsporingsbe voegdheid hebben. Vandaag hebben we er eindelijk drie kunnen aanhouden: militai ren die een huis binnenvie len en alsmaar riepen: Waar is het pakket? Waar is het pakket?" Hij geeft staaltjes van omko ping, ook binnen zijn eigen korps. Gevangenen verdwij nen spoorloos. Sommige agenten hebben prima rela ties met drugsdelinquenten, zegt hij. „En vergeet niet hoe corruptiegevoelig dit land is: de armoe is groot en de meesten komen niet uit met hun salaris". Santokhi's grootste zorg is dat zijn korps ook internatio naal zijn reputatie verliest. Hij proefde dat al in de bena dering in Nederland, toen hij daar onlangs op bezoek was. „Ze vertrouwen ons niet meer. Je ziet ze denken: waar blijft de informatie die wij hem geven? En bij de Amerikaanse narcoticadienst DEA doen ze ook al zo stroef. Er wordt nauwelijks gereageerd op onze verzoe- In het uitgestrekte oerwoud van Suriname is de narcotica- politie van Chas Santokhi letterlijk machteloos. Daar heersen andere wetten. foto: anp ken om samenwerking". Verlegenheid Een beetje begrijpt hij dat wel. „Stel je voor dat wij van hen de tip krijgen dat X met een partij het land zal verla ten met dat en dat lijnvlieg- tuig. Wat kunnen wij daar mee? Wij hebben op de luchthaven niets te vertellen. We mogen daar niet eens zijn. Daar zit de Militaire Po litie". In buitenlandse kran ten leest hij dat politie in Ne derland en in de VS infor matie heeft dat de Surinaam se legerleiding tot over de nek in de cocaïnehandel zit. „Maar als u mij vraagt: hoe zit dat, dan brengt u mij in verlegenheid, want wij heb ben die informatie niet. We krijgen het gewoon niet." Zo kan Santokhi eigenlijk geen kant op. Ook letterlijk niet, want buiten de stad Pa ramaribo is zijn narcotica- dienst machteloos. Het bin nenland, ruim vier maal zo groot als Nederland, bestaat vrijwel geheel uit jungle. Daar heersen andere wetten, gedicteerd door elkaar be strijdende gewapende groe pen als het Jungle Comman do van Ronnie Brunswijk en de Toecajana-indianen van commandant Thomas. Er landen, zegt hij, volop vliegtuigen, met wapens, of met cocaïne, wie zal het zeg gen. „We weten alleen dat ze landen, meer niet. Vooral in het oosten en in het zuidwes telijk deel van ons land". Zijn narcoticamensen zijn er niet welkom. „Als wij die kant op willen, komen er anonieme telefoontjes: jullie lijkkisten staan al klaar". Bij na wanhopig zegt hij: „Die waarschuwingen kan ik toch niet aan mijn laars lappen? Ik ben verantwoordelijk voor de levens van mijn mensen". Frustratie Angst en frustratie, zegt de politiechef nog een keer, met nadruk. „Frustratie omdat er veel ernstige strafbare feiten worden gepleegd waar we niets aan kunnen doen. En angst omdat we te maken hebben gekregen met zwaar bewapende groeperingen die ook niet schromen die wa pens te gebruiken". §omber wijst hij op een sta pel bruine dozen in een hoek van zijn kamer. „Wij hebben ook zware wapens gekregen, daar kun je op twee kilome ter afstand een mens mee doodschieten. Maar training ho maar, mijn mensen kun nen er niet mee om gaan. Be gin deze week hebben ze er in de stad een onschuldige mee doodgeschoten, dwars door een auto heen. Toeval lig was het slachtoffer ie mand om wie weinig ge treurd wordt, maar stel je de rel eens voor als het een be langrijk persoon geweest was". „Ik wil die dingen niet meer uitdelen. Een politieman moet niet met dat soort ge schut rondlopen, maar nor maal uitgerust zijn. Je moet politiemensen niet verhar den, want ze hebben ook met gewone, normale mensen te maken. Die moet je niet ex tra hard tegemoet treden. We hebben al zoveel ver speeld, laten we alsjeblieft proberen bij de bevolking nog wat krediet over te hou den". ADVERTENTIE Amsterdam en Capelle open op 2e Paasdag. Amsterdam, Den Haag, Utrecht, Capelle a/d IJssel. door Jo Wijnen Kingmaker BRUSSEL Lang geleden heb ik een man gekend, een winkelier, die zich als een van de weinige leden van het sterke geslacht had ontwikkeld tot een eerste klas verkoper van dameslingerie. De man leverde zelfs ondergoed en aanverwante zaken aan nonnenkloosters. Telkens als hij weer eens de grenzen van wat toentertijd ik spreek over de jaren vijftig als het volstrekt onmogelijke werd aangezien had overschreden, overviel de dameslingeriewereld een gevoel van diep ontzag en grote verbazing. Barrières van kuisheid en preutsheid overwon hij met het grootste gemak van de wereld. En hij genoot vooral het vertrouwen van het slag dames dat bereid is over alles te praten, behalve datgene wat ze onder hun bovenkleding dragen. Ik moest aan die man denken toen ik vorige week Wilfried Martens, de eerste minister van België, op de televisie zag. Martens had de vorst anderhalve dag van de troon gehouden, om hem daarna door de Belgische volksvertegen woordiging weer in genade te laten aannemen. Ik geloof niet dat ik een ooit sprekender voorbeeld van staatkundige tovenarij heb waargenomen. Martens had het ongerijmde, het ongehoorde en het onmogelijke gedaan. Dat Martens zijn politieke huzarenstukje uithaalde met de uitdrukkelijke, ja zelfs schriftelijke toestemming van de koning, was wellicht het meest adembenemende aspect van zijn optreden. Is iemand nog zo naïef te denken dat diegenen die op dit ogenblik in het Catshuis, Downingstreet 10, het Elysee, het Witte Huis of het Kremlin verblijven, tot vergelijkbare politieke bravourstukken in staat zijn? Is een der bewoners van bovengenoemde panden bij machte het meesterbrein van de Brusselse Wetstraat te evenaren? De omvang van Martens' prestatie wordt pas echt duidelijk als men België in het juiste perspectief ziet. Het is een onmogelijk te regeren land. Het heeft een magistratuur die bij voortduring in verband wordt gebracht met rose baletten, een politiemacht die het laten zoekraken van dossiers tot een ware kunst heeft verheven, een ambtenarij die slechts het verlammen der natie tot doel heeft en een aantal staatsbedrijven die gevoeglijk als de ware hoeders van onkunde, achterstand, ondoelmatigheid en traagheid mogen worden aangemerkt. Maar er is evengoed een man die nu al tien kabinetten lang deze triomf van het ongerijmde gaande houdt: Wilfried Martens. Ik zeg het in alle eerlijkheid: hij is mijn favoriete politicus. En hij zou, als ze nog leefden, ook de favoriet van Machiavelli, Talleyrand, kardinaal Richelieu, keizer Nero en Bismarck zijn, om maar eens een paar top vertegenwoordigers van het ware staatkundige handwerk te noemen. België is, sinds vorige week, dan ook te klein voor Martens geworden. Martens moet Delors bij de EG, Perez de Quellar bij de VN of Wörner bij de NA VO opvolgen. Maar de EG heeft geen koning en geen taalstrijd, de Verenigde Naties worden niet geplaagd door het Vlaams Blok of Vanden Boeynants en de NAVO verdonkeremaant geen dossiers en houdt geen rose baletten. Aldus heeft Martens alleen maar temidden van onze roerige zuiderburen een politieke reden van bestaan. Zoals Ruud Lubbers uitsluitend in Nederland kan gedijen, zo kan Wilfried Martens dat uitsluitend in België. Het land is hem op het lijf geschreven. België is voor hem gemaakt. En Martens is bovenal de man de Belgen hebben verdiend. Hij is de onontkoombare 'kingmaker' in tragedies, die zelfs Skakespeare niet had kunnen verzinnen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7