VASTEN •Doden aan grens India-Pakistan „Met ons valt over alles te praten, maar niet over de onafhankelijkheid" Na erkenning moorden Katyn wachten meer 'witte' plekken 4KTIE90 AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB ^IITENLAND QtidóaOowuwt ZATERDAG 14 APRIL 1990 PAGINA 5 IDERE MAN VERDACHT VAN ANDSTICHTING VEERBOOT 'ENHAGEN Twee bemanningsleden van de Scan- vian Star hebben gisteren de rechter verteld een ou- man te verdenken van de brandstichting vorige zaterdag aan boord van de Deense veerboot, ijl een dikke rook de gangen vulde en passagiers in ek zochten naar reddingsboten, wandelde deze lange van ongeveer 60 jaar rustig rond, aldus een Portuge- achinist en een matroos. Vier Portugese bemannings- n verklaarden gisteren niet op de hoogte te zijn ge it van het rampenplan omdat ze het niet hadden ge- of omdat ze de Engelse taal waarin het was opge- tot niet machtig waren. ]<u Uoorse kapitein Hugo Larsen heeft toegegeven dat op n schip nooit brandoefeningen met de bemanning wa- VJ gehouden. De meeste bemanningsleden hadden overi- gr i pas eind maart aangemonsterd toen de Deense K.S. lf idinavia het schip overnam van een Amerikaanse tschappij. Onder hen waren veertig Portugezen, rvan de meesten nog nooit op zee waren geweest. Koning Nepal stemt in met verkiezingen KATMANDU In Nepal mag een allian tie van oppositiepartijen een overgangsre gering vormen die het land naar algeme ne vrije verkiezingen moet leiden. Koning Birendra van Nepal heeft daarvoor giste ren het groene licht gegeven. De leider van de Nepalese Congrespartij, Ganesh Man Singh, die gisteren ruim een uur met de koning sprak, zei dat de overgangsre gering eind volgende week geïnstalleerd zal worden. Een verkiezingsdatum is nog niet vastgesteld. Evenmin is bekend wie de overgangsregering zal gaan leiden. In ieder geval is dat niet Singh (75), die moeilijkheden heeft met zijn gezondheid. Koning Birendra is door de oppositie uit genodigd om de regering te leiden, maar hij heeft zich daar nog niet over uitge sproken. i Sihanouk verlaat 'bevrijd' Cambodja BANGKOK De Cambodjaanse verzetsleider, prins Norodom Siha nouk, die onlangs naar zijn vader land terugkeerde, is opnieuw uitge weken naar Thailand nadat het le ger van de regering in Phnom Penh een aanval had uitgevoerd op zijn Cambodjaanse woonplaats, Sereip- heap. Sihanouk vestigde zich in fe bruari in dat dorp in het „bevrijde" grensgebied om het verzet moreel te ondersteunen. De prins liet weten dat zijn Thaise bewakers hem over de grens hadden gebracht omdat de Thaise regering zich zorgen maakte over zijn veiligheid. Ook de overige 700 inwoners van het dorp zijn naar veiliger oorden vertrokken, zo meldde de krant Bangkok Post. CHINESE PREMIER BEZOEKT MOSKOU PEKING De Chinese premier Li Peng brengt aan het eind van deze maand een bezoek aan de Sovjetunie, het eerste van een Chinese regeringsleider sinds 1964. Li werd vorig jaar uitgeno digd door Sovjet-president Gorbatsjov, toen deze in China een historisch bezoek aflegde. Dat bezoek werd door studenten aangepakt om te demonstreren voor de mocratie. China heeft zich tot nog toe gedistantieerd van de hervormingen die in de Sovjetunie en de Oosteuropese lan den worden doorgevoerd. Over het op geven van de machtsmonopolie van de communistische partij in de Sovjetunie hebben de Chinezen nog geen openlijk commentaar gegeven. Maar intern zou de Chinese partijtop Gorbatsjov hebben gebrandmerkt als een revisionist. Bewaakte staties Zwaarbewapende Is raëlische militairen houden een groep biddende pelgrims in het oog bij een van de staties aan de Via Dolorosa. In Jeruza lem zijn tijdens het paasfeest extra zwa re veiligheidsmaatre gelen getroffen, na dat eerder deze week Grieks-orthodoxe geestelijken en Pale stijnse jongeren de monstraties hadden gehouden. FOTO: AP tenigd Duitsland ipèJS van Moskou 4 t toetreden tot v; vo iller h iKOU Een tijdelijk toe- jn van 'het verenigde sland tot de NAVO, zoals lerdag door de nieuwe "el duitse regering-De Mai- te is voorgesteld, is voor de ^•fetunie „onaanvaardbaar", heeft een woordvoerder het Sovjet-ministerie van vail inlandse zaken gisteren et regeerakkoord van de we regering van de DDR aangekondigd dat de t zich los wil maken van Warschau Pact. Het vere- Duitsland moet gedu- s h e een overgangsperiode blijven van de NAVO. an ^na, zo stelt het akkoord, er gestreefd worden naar ge vorming van een nieuw ;ens jpees veiligheidssysteem, •en wo woordvoerder verwees tij- jgeni de persconferentie naar TS tingen van de Sovjetmi- tel ir van buitenlandse zaken, (h tard Sjevardnadze, in een iel in het NAVO-maan- „NATO's 16 Nations". Hij in het blad, dat volgende ndónd uitkomt, dat het vere- t oiie Duitsland zowel tot de aria^O als het Warschau Pact elei t kunnen behoren. De o's'TO liet in een reactie we- e v niets voor het voorstel van hi ardnadze te voelen. Secre- i-generaal Manfred Wör- noemt vandaag in een in- iew in het Westduitse dag- „Die Welt" het voorstel ,pseudo-oplossing". genl een k beschuldigt titse regering i lastercampagne HDAD Regeringskran- in de Iraakse hoofdstad idad hebben gisteren de fe regering beschuldigd ;en lastercampagne en po- verhinderen dat in het bezit komt van ge- ceerde technologie. .awra, de krant van de rende Baath-partij, zei dat Iritse regering van Marga- Thatcher, gedreven door oude koloniale mentali- een lastercampagne te- Irak is begonnen na de utie van een Britse jour- <:i - Iraakse minister van bui- va andse zaken, Tareq Aziz, 'mldigde de Britse rege- van overreactie. „Zelfs als in Engeland een doos cho- itjes kopen, zal gezegd dat we daarmee een mbom gaan maken", zei tegen de pers. aJ1 fabrikant van het ge- VJ akte materiaal, Sheffield re Remasters, heeft gisteren wa daard dat Irak al 44 iden- 0IT e buizen heeft ontvangen. rdet C7 Minister Pronk Pronk luistert YOGYAKARTA Enkele tientallen studenten hebben op het station van Yogyakarta minis ter Pronk (ontwik kelingssamenwer king) duidelijk ge maakt dat de IGGI- hulp aan Indonesië moet worden stop gezet tot de men senrechten in dat land zijn gegaran deerd. Het was de eerste demonstratie tijdens Pronks ne- gendaags bezoek. Hij begaf zich naar de studenten om hun leider een ver klaring te horen voorlezen. WARSCHAU In Polen is gisteren overwegend positief gereageerd op de erkenning van Moskou dat de NKVD, Stalins ge heime dienst, verantwoor delijk is voor de moord op 15.000 Poolse officieren in het begin van de Tweede Wereldoorlog. „Dit komt de Pools-Russische betrekkingen, die altijd door Katyn werden gehindejd, ze ker ten goede", aldus parle- mentswoordvoeder Mikolaj Kozakiewicz. Hij bestempelde de erkenning als een moedige daad. De Poolse regering heeft zijn blijdschap over de erkenning vergezeld laten gaan van de wens dat ook andere zoge naamde 'witte vlekken' wor den ingevuld. „De erkenning van Katyn is zeer belangrijk maar kan niet verhullen dat er meerdere historische vraagte kens in onze gezamenlijke verleden blijven bestaan". Ook vakbondsleider Lech Wa- Sovjet-president Gorbatsjov (rechts) en zijn Poolse ambtgenoot Jaruzelski overhandigen elkaar documenten van een verdrag, dat zij juist daarvoor hadden ondertekend. Gisteravond gaf Gorbats jov de lijst met namen van Poolse officieren die in 1940 zijn ver moord. lesa heeft zijn tevredenheid uitgesproken over de erken ning, al plaatst ook hij kantte keningen. „Moskou fnag niet vergeten dat de erkenning van FOTO: EPA de massamoord in Katyn slechts een deel van de Poolse verlangens bevredigt. Onver minderd blijven we eisen dat de nabestaanden van de ver moorde officieren smartegeld krijgen", aldus Walesa. In Moskou heeft Sovjet-presi dent Gorbatsjov gisteravond zijn Poolse ambtgenoot Jaru zelski, die vandaag een bezoek bracht aan Katyn, de docu menten overhandigd waarop Moskou zijn bekentenis ba seert. Met name een lijst met de namen van Poolse burgers die in de jaren '39-'40 in NKVD-kampen in Kozielsk, Starobielsk en Ostachow ge vangen zaten, is de Polen ter hand gesteld. De stotfelijke resten van de gevangenen uit het kamp Ko zielsk zijn bijna allemaal in Katyn gevonden, maar over het lot van de 10.000 gevangen die in de kampen Starobielsk en Ostachow vast werden ge houden is tot op heden niets bekend. De nabestaanden ei sen dan ook vooral informatie over het lot van deze groep. De Poolse historicus Wojciech Ziembinski verklaarde dat de Sovjetunie tot op heden de lo- katie van de twee kampen niet heeft willen onthullen. „Ze blijven liegen, net als in de af gelopen 50 jaar". LEIDER VAN DE LITOUWSE COMMUNISTISCHE PARTIJ: AMABAD Aan de ns met Pakistan en In- f hebben zich gisteren gens een Indiase l ordvoerder op vier ver- illende plaatsen vuur- echten voorgedaan, irbij zouden een India- !n vijf Pakistaanse sol en zijn gedood. Pakis- ontkent de incidenten. bode van een oorlog die al da gen dreigt los te barsten tussen beide Aziatische buurlanden. Waarnemers in de hoofdstad Islamabad menen dat de Paki staanse ontkenning wordt in gegeven door het feit dat het land teveel binnenlandse pro blemen heeft om een oorlog met India te beginnen. Het Pa kistaanse leger heeft momen teel de handen vol om nieuwe bloedige twisten tussen politie ke en etnische groeperingen in de zuidelijke grensprovincie' Sindh te voorkomen. De Paki staanse legeraanvoerder, gene raal Mirza Aslam Beg, heeft genoeg van het politieke ge krakeel dat Pakistan al meer dan een jaar nagenoeg onre geerbaar maakt. „We nemen de dreiging van India zeer se rieus, en we moeten ons ver enigen om voorbereid te zijn op aanvallen op onze natie", zei Beg gisteren aan het adres van regerings- en oppositielei ders. Ironisch genoeg hebben beide kampen de moslim-opstand in Kashmir gebruikt om de poli tieke tegenstand wind uit de zeilen te nemen. De steeds fel lere stroom beschuldigingen aan het adres van India heeft New Delhi er tenslotte toe ge bracht de tanden te laten zien. Generaal Beg zegt dat lucht- waarnemingen hebben aange toond dat India tenminste 13 pantserdivisies heeft verza meld in een gebied op 70 kilo meter van de grens met de zuidelijke Pakistaanse provin cie Sindh. In Jammu en Kash mir, de Indiase deelstaat waar de moslimrevolte gaande is, bevinden zich volgens Beg 200.000 Indiase troepen. India ontkent dat er troepen worden samengetrokken aan de grens met Pakistan, maar premier V.P. Singh heeft deze week duidelijke taal gesproken: „Als Pakistan zich blijft bemoeien met Kashmir, dan zal India een oorlog niet uit de weg gaan". Een populair scenario is, dat India eerst commando's de grens over zal sturen om de opleidingskampen te vernieti gen waar Kashmiri-verzets- strijders worden getraind. Pa kistan beweert dat deze kam pen niet bestaan, maar in de Indiase hoofdstad New Delhi circuleren fotografische bewij zen. Een dergelijke politionele actie, zo menen diplomaten in Islamabad, zal de verhoudin gen er niet beter op maken, maar hoeft niet per se te lei den tot een derde oorlog tus sen beide landen om Kashmir. (Van onze correspondent Alexander Münninghoff) MOSKOU „Met ons valt over alles te piraten, behalve over een ding: onze onafhankelijkheids verklaring. Dat is hon derd procent zeker. Nooit! De jongste opiniepeiling zegt, dat 91 procent van de totale Litouwse bevol king daar achter staat, zelfs bijna de helft van de in ons land wonende Rus sen denkt daar zo over. Dat moet iedereen goed beseffen". Vanachter zijn scherp geslepen brilleglazen kijkt Egidijus Bic- kauskas ons strijdlustig aan. De 34-jarige Litouwse ex-on- derzoeksrechter zit sinds twee weken in Moskou en heeft van zijn vrijgevochten regering in Vilnius de ondankbare taak gekregen om de dialoog met het Kremlin op gang te bren gen. Voorlopig krijgt hij steeds nul op het rekest: „Men wei gert niet botweg, maar steeds als ik met iemand een af spraak heb komt er op het laatste moment wat tussen. Al leen op het sub-niveau ont moet ik nog wel eens iemand, want ik ben per slot van reke ning bijna een jaar gedepu teerde namens Litouwen bij de Opperste Sovjet van de USSR geweest en daar heb ik heel wat relaties aan overgehou den. Veel mensen beschouwen me nog steeds als een lid van de Opperste Sovjet, hoewel ik dat vanzelfsprekend niet meer ben. Nou ja, dat is hun zaak". Wat is uw status dan? „Ik ben vertegenwoordiger van de regering van Litou wen. Ik zit hier in het gebouw van de permanente vertegen woordiging van de vroegere Sovjet-republiek Litouwen, en vroeger gold je dan als een ambassadeur, hoewel dat in feite natuurlijk een farce was. Nu zou die benaming veel toe passelijker zijn, maar kijk zelf maar: wat voor een ambassa deur ben ik eigenlijk? Ik word door de Sovjet-leiding niet ontvangen en een paar dagen geleden hebben zei zelfs, om dat te onderstrepen, de direkte lijn met het Kremlin, die we vanuit dit gebouw altijd had den, afgesloten. En dat gebeurt terwijl Gorbatsjov en Ryzjkov voortdurend de mond vol heb ben over de noodzaak tot dia loog met ons! Ik denk dat het tot stand komen van zo een di aloog, wat mijn opdracht is, nog heel wat voeten in de aar de zal hebben. Waarschijnlijk zit ik hier over een jaar nog". Tenzij Gorbatsjov een of ande re knoop doorhakt? „Ja, maar welke? Hij dreigt de laatste tijd steeds met het in voeren van zijn direkte presi dentiële bestuur in ons land. Ik kan u nu al verzekeren, dat Litouwse partijleider Bickaus- kas: „Steeds als ik met iemand in Moskou een afspraak heb komt er op het laatste moment wat tussen". FOTO: EPA onze regering zich daar niets van aan zal trekken en ge woon door zal gaan met het uitvaardigen en uitvoeren van de eigen wetten. Dus dan zal Moskou geweld moeten ge bruiken en onS, net als na de oorlog, weer naar Siberië moeten deporteren. Ik denk niet dat Gorbatsjov dat zal doen. Ons land zal in dat geval ten onder gaan, maar ook de Sovjetunie zal hetzelfde lot treffen. En het zal de wereld vrede bedreigen, want presi dent Bush zal dan geen andere uitweg meer hebben en de be trekkingen met de USSR in de ijskast moeten zetten". De laatste keer dat u voor de Opperste Sovjet van de USSR in het Kremlin de visie van Litouwen op het probleem wilde toelichten werd u uitge floten door de gedelegeerden. Men liet u zelfs niet aan het woord. Kennelijk is niet alleen Moskou gebeten op u, maar is men ook in andere republie ken kwaad op uw onafhanke lijkheidsbeslissing. „Het is juist: misschien een op de drie gedelegeerden wil überhaupt nadere informatie over ons. De rest keert zich van ons af. En dat is uiteraard noodlottig voor een beter be grip. Die keer waar u op doelt wilde ik aan het parlement vertellen dat onze regering de Litouwse dienstplichtigen had opgeroepen om bij hun onder deel te blijven in afwachting van onderhandelingen. Dat is dus niet doorgekomen, en nu h^et het opeens dat wij onze jongens hebben geadviseerd om te deserteren, wat perti nent niet waar is. De Sovjet- pers verspreidt bewust valse informatie over onze doelstel lingen. Op grond daarvan zijn enkele honderden Litouwse soldaten uiteindelijk gedeser teerd. Let wel: ik kan hun be slissing begrijpen. De militaire dienst in het Sovjetleger, dat wij als een bezettingsleger zien, is een van de ernstigste wrijfpunten die we met de Sovjetunie hebben. De leiding van het Rode Leger wil niet met ons hierover onderhande len, hoewel wij enkele voor stellen in petto hebben die vol gens ons constructief genoeg zijn - welke kan ik u helaas op dit moment niet zeggen. Maar Moskou geeft er de voor keur aan onze jongens met ge weld op te pakken en naar het leger terug te brengen. Hun wacht een vreselijk lot, daar maken wij ons ernstig bezorgd over. Als ik u vertel dat er elk jaar zo n twintig, dertig Li touwse jongens in de kazernes vermoord worden omdat ze Litouwer zijn, dan zult u me begrijpen. En dit probleem dreigt binnenkort zeer ernsti ge vormen aan te nemen, want eind april, begin mei moeten ongeveer 9000 Litouwse jon gens opkomen voor dienst plicht. Er zijn er nu al tiental len, die zich in de bossen ver scholen hebben. Dat aantal zal toenemen". Kan dat leiden tot een partizanenbeweging, zoals de woudbroeders van na de oor log? „Ik ga ervan uit, dat wij als Litouwers geen geweld zullen gebruiken. De tijden zijn ver anderd, we leven aan het eind van de twintigste eeuw. Maar als het Sovjetleger op de huidi ge manier zal doorgaan met het opsporen en meenemen van dienstplichtigen verwacht ik grote moeilijkheden. Want de sfeer waarin de geringste provocatie al tot een geweld dadige uitbarsting kan leiden wordt op deze manier bewust geschapen - en Moskou is daaraan schuld. Want wij heb ben, ik herhaal het, best wat ruimte voor compromissen. Zo staat er bijvoorbeeld in onze Litouwse grondwet nergens dat het verboden zou zijn om in een vreemd leger te dienen. Maar daar zal over gepraat moeten worden en dat hangt af van de goede wil van Mos kou, die ik voorlopig dus he laas niet zie". Wij in Moskou krijgen wel eens de indruk, dat uw leider Landsbergis nogal autoritair optreedt. Er wordt gezegd dat, als u verkiezingen in uw land zou houden, Landsbergis het zou afleggen tegen de leider van de Litouwse communisti sche partij, Brazauskas, ook al omdat die een veel acceptabe ler gesprekspartner voor het Kremlin zou zijn. „Ik bestrijd dat. Landsbergis heeft autoriteit, dat wijzen de opiniepeilingen die ik u net noemde wel uit. Maar is hij autoritair? Hij begint pas als voorzitter van ons parlement. U moet beseffen dat wij, na vijftig jaar Sovjetoverheersing, daar geen enkele ervaring mee hadden. Kijk naar het Sovjetparlement, de Opperste Sovjet, die vorig jaar zijn werk begon. Het heeft wel drie maanden geduurd voordat er op een behoorlijke manier ver gaderd werd en er in redelijk heid beslissingen werden ge nomen. Bij een dergelijke radi- kale verandering van het staatsbestel zijn vergissingen nu eenmaal niet te vermijden. Maar of Landsbergis daarom autoritair is? In elk geval slaat Gorbatsjov hem op dat terrein met stukken". HET RAADSEL VAN STRAAT MAGELHAES Voortgejaagd door stormwinden zoekt de „Maria" nu aan de kust van Zuid-Amerika. De masten breken af, het tuig >an1öihaar weg over de oceaan. Van Noort ligt dagenlang, half ver- komt naar beneden en wanneer eindelijk een drukkende stilte in- °°onL in z'in hut- Eens zal de dag aanbreken, waarop zijn schip treedt, begeeft Van Noort zich aan dek. Groot is zijn verbazing, nM0Vroepelijk zal moeten stranden. Waar hij zich bevindt, weet wanneer hij ziet, dat de „Maria" terecht is gekomen in een reus- Jniet meer. Weken, maanden gaan voorbij en steeds verder achtige grot. En zie, daar liggen de wrakken van nog twee sche- Q0(pst de „Maria" oostwaarts. Dan voltrekt zich ook aan dit pen, grotendeels reeds vergaan. Maar in de verte ziet hij een het noodlot: krakend strandt het in de geheimzinnige grot flakkerend, geel licht... (ADVERTENTIE) ±450 kleinschalige sociale projekten in de Derde Wereld l^jj GIRO 5850 HEhB te amersfoort. "TT/u bank 70.70.70.147 JAN WOLKERS [Foto: Sleye Roviez] een gezomelijk initiatief van: Anti Apartheids Beweging Nederland, Komitee Zuidelijk Afrika, Werkgroep Kairos en Omroep voor Radio Freedom in samenwerking met het ANC kantoor in Nederland. 'Alleen de maiht van hel ANC kan de apartheid doen verdwijnen. Geef daarom voor hel Welkomstadeau voor Mandela.' GIRO 14466 tnv CADEAU MANDELA - AMSTERDAM Het Welkomscodeau voor Mandela is bestemd voor zijn organisatie het ANC, voor het versterken van de structuren binnen Zuid-Afrika, voor mobilisatie en voorlichting, zoals door Radio Freedom.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5