De pil wordt duur betaald 'Een drieling is fijn maar kost een vermogen' ARTS BESLIST STRAKS OVER BEURS VAN FONDSPATIËNT NIBUD START KOSTENENQUETE ONDER OUDERS MEERLINGEN BINNENLAND CeidócSouoont ZATERDAG 14 APRIL 1990 PAG: Als het kabinet zijn zin krijgt, betalen ziekenfondspatiënten vanaf 1 januari 1991 de tol voor een falende kostenbeheersing op de medicij- nenmarkt. Nu het zogenaamde OPA-akkoord over een vrijwillige prijsdaling van zeven procent is mislukt, wil de regering snel ingrij pen. De geneesmiddelen worden in' groepen verdeeld en in elke groep wordt de gemiddelde prijs vergoed. Wie duurdere medicijnen wil of moet hebben, past het verschil zelf bij. De medicijnenknaak verdwijnt van het toneel, maar er kan voor nooddruftige patiënten een forse eigen bijdrage voor in de plaats komen. Nog vóór de zo mervakantie beslist de Tweede Kamer over deze ingrijpende veran dering. DEN HAAG Het zal de doorsnee Nederlander een zorg zijn welke prijs er voor geneesmiddelen be taald moet worden. De huisarts of specialist schrijft voor, de apotheker verstrekt en de verzeke raar betaalt. Mensen die in het ziekenfonds zitten, zien de rekening niet eens. De voorschrijvende arts verdiept zich door gaans alleen in kwaliteit en effect van het medi cijn. Nederland heeft met West- Duitsland het hoogste prijsni veau binnen de Europese Ge meenschap. Onnodig dure merkmedicijnen gaan in gro ten getale over de toonbank van de apotheker. Waarom ook niet? Patiënt en arts wor den er niets minder van. En merkartikelen lijken nu een maal betrouwbaarder dan goedkopere rrierkloze vervan gers. Bovendien onthouden artsen merknamen beter, ze ker na een lucratief gesprek met de artsenbezoeker of na een onvergetelijk uitstapje op kosten van de fabrikant, waar een 'nieuw' middel er naast de voortreffelijke wijn moeiteloos in gaat. In dat te manipuleren klimaat aan de vraagzijde van de markt kunnen fabrikanten, groothandel en apothekers de prijs eenzijdig opschroeven. Kónden, wat de overheid be treft, want de staatssecretaris sen Simons van volksgezond heid en Bukman van economi sche zaken zijn de prijsopdrij ving van de afgelopen tien jaar spuugzat. In die periode verdubbelde het bedrag dat jaarlijks in ons land aan ge neesmiddelen wordt uitgege ven, tot drie miljard gulden. Het gebruik van medicijnen steeg in de jaren tachtig daar entegen niet veel. Schipbreuk De medicijnkosten in ons land stijgen veel sneller dan de kos ten van de totale gezondheids zorg. Overheidspogingen om de prijsvorming te beïnvloe den, bij voorbeeld door apo thekers te verbieden kortin gen en bonussen van de groot handel in hun zak te steken, leden stuk voor stuk schip breuk. De aanbodzijde van de markt is slim genoeg om dit soort beperkingen te ontdui ken. Apothekers begonnen op -li naam van hun partner zelf ('rugzak')groothandeltjes en toucheerden op die manier een extra marge van circa twintig procent. De wetgever stond machteloos 'tegen dergelijke oneigenlijke praktijken. Top man Seegers van de Vereni ging van Nederlandse Zieken fonds, zelf apotheker, moest in oktober vorig jaar zelfs terug treden toen bleek dat zijn we derhelft vennote van de rug zakgroothandel Mosadex was. Sinds de kruistochten van de Economische Controle Dienst (ECD) zijn de apothekers wat voorzichtiger geworden. Maar in de jungle van voordeeltjes en verkapte extraatjes die fa brikanten en groothandelaren hen bieden, pikken ze boven op de toegestane winstmarge nog steeds heel wat graantjes mee. Sommige apothekers speelden het harder en lever den goedkopere importmedi cijnen. terwijl ze toch de merkprijs in rekening brach ten (substitutiefraude). De con sument weet van toeten noch blazen en is een eenvoudige prooi. Hij verdiept zich niet in de kosten, want de economi sche prikkel daartoe ontbreekt volledig. Mislukt Anderhalf jaar geleden sloten organisaties van fabrikanten, groothandelaren, apothekers, huisartsen, specialisten, zie kenfondsen en verzekeraars het zogenaamde Omni Partijen Akkoord (OPA) met de over heid. Zij beloofden vrijwillig tot prijsbeheersing te komen. Hiermee hoopten met name de merkfabrikanten, verenigd in de machtige Nefarma, een dreigende prijsstelling door ex-staatssecretaris Dees te voorkomen. Dees ging onder politieke pressie om en zijn 'ijkprijzensysteem' leek van de baan. De tien OP A-partners spraken1* met Dees af tot eind 1990 420 miljoen gulden op de kosten van geneesmiddelen te zullen bezuinigen. De gemiddelde prijs zou 7% dalen, waardoor de geraamde kostenstijging van zo'n 8% tot 2,6% beperkt zou worden. Het OPA ging op 1 april 1989 in, maar niet alle fabrikanten wensten zich in het keurslijf van OPA te laten dringen. In oktober 1989 be droeg de prijsstijging al 6,1 procent en vorige maand zelfs 7,2 procent. Recente cijfers ge ven aan dat eind dit jaar slechts maximaal 180 miljoen gulden aan kostenbesparing gehaald zal worden. Er zal dus tegen de afspraken in zo'n 240 miljoen gulden meer op de bankrekening van de aanbie ders worden bijgeschreven. Het OPA bevorderde de omzet van dure medicijnen krachtig, waardoor overeengekomen prijsdalingen een wassen neus waren. De belangenorganisatie van de 'merkloze fabrikanten', de Prodifarma, die niet in het OPA zat, had dat al zien aan- .komen en maakte het akkoord zelfs bij het Europese Hof aan hangig. Maar ze verloor de strijd op hoofdpunten en moest lijdzaam toezien hoe haar marktaandeel in 1989 niet met de voorspelde 20 a 30% groeide maar met slechts 6%. Ter ver gelijking: de omzet van merk- produkten ging met liefst 12% omhoog. De machtige en slimme Nefar ma kwam dus als grote win naar uit de strijd te komen. De merkfabrikanten hadden de verkoop van dure Nederlandse en buitenlandse medicijnen, de specialité's, na de invoering van een nieuwe tariefstruc tuur in januari 1988 fors zien dalen. Apothekers kregen vanaf dat moment een stimu lanspremie van liefst 33 pro cent op alle verkochte merklo ze en dus goedkopere genees middelen, loco's of ook wel ge nerieke preparaten genoemd. Loco's zijn volwaardige oudere merkprodukten, waarvan het octrooi na twintig jaar verlo pen is en die dus vrij verhan delbaar zijn. De premie gold ook voor de grote hoeveelhe den patentloze medicijnen die uit goedkopere EG-landen (Griekenland, België, Portu gal) geïmpprteerd worden, de parallelimport. Dat hielp. Maar de Nefarma slaagde er met steun van zie kenfondsen en verzekeraars in de stimulanspremie onder het OPA-regiem tot twintig pro cent terug te dringen. Die marge bleek te krap. Apothe kers gingen opnieuw massaal over op de levering van merk- fabrikaten, waarop ze inclusief de inkoopkortingen weer veel meer verdienden. De produ centen van specialité's en de nauw met hen verweven groothandels kregen weer vrij spel. Zij voeren als belangrijkste oorzaak van de falende kos tenbeheersing in 1989 echter aan, dat het aarital gebruikers door de vergrijzing van de sa menleving explosief toeneemt. Ondanks onze vrijwillige prijs verlaging met 7% steeg de om zet van geneesmiddelen met 10%, verdedigen zij zich. Maar de overheid neemt dat argu ment niet bijster serieus. On zin, zegt het kabinet, vergrij zing is een langzaam verlo pend proces dat sinds de in voering van het OPA niet plotseling in een stroomver snelling terecht is gekomen. Critici hadden het OPA-ak koord inmiddels al omgedoopt in OMA: Omni Malversatie Akkoord. Maximumprijs Simons en Bukman willen nu, in het voetspoor van hun voorgangers Dees en Even huis, elk type medicijn aan een maximum vergoeding bin den. Daartoe hebben zij hun Geneesmiddelen Vergoedings systeem (GVS) ontworpen, een verbeterde versie van Dees' ijkprijzenplan. Merkproduk ten, loco's en medicijnen uit de parallelimport, die onderling vervangbaar zijn, worden op één hoop gegooid. Vervolgens wordt aan de hand van de kos ten per dag de gemiddelde prijs van elke groep genees middelen berekend. Voor medicijnen met een stan daardprijs beneden het vastge stelde gemiddelde hoeft de zie kenfondspatiënt niets bij te be talen. Maar liggen de kosten van een produkt boven dat ge middelde, dan moet de fond spatiënt het verschil voor ei gen rekening nemen. Tegelij kertijd willen de staatssecreta rissen de stimulanspremie weer op het oude niveau van 33% brengen. Met deze beide instrumenten beogen zij prijs concurrentie die doorwerkt naar de consument, eindelijk aan te wakkeren. Wat de han del verder doet, moet zij zelf weten. Ervaringen in met name En geland en West-Duitsland heb ben geleerd dat vergelijkbare idu systemen inderdaad tot 1 wezenlijke prijsdaling ku leiden. De concurrentie n toe en de totale kosten vi le geneesmiddelenzorg gi niet verder. Het is echt_ vraag of de overheid ni tec optimistisch is over de twerking van het nieuwi fondsysteem. I plaats moet er zekerheid.- bestaan dat artsen en spet o ten in alle gevallen d; kan goedkope medieT voorschrijven. Die zekei V is er niet. De artsen zullei agressiever door de h; -g worden benaderd om ,n preparaten voor te schr 'i. Het GVS dwingt huisarts specialist loco's of een be aantal merkmiddelen te zen, zoals dat in Engelani gebeurt. Ze zullen moeten zen tussen eigen voordef het financiële belang van^j onwetende patiënten, voor specialisten di norminkomen toch slinken, kan dat een moe afweging zijn. Varianten In de tweede plaats is h$e vraag of er genoeg voor de introductie van |m; we geneesmiddelen opengelaten. Nieuwe middelen zullen volgens jp< plan niet in de groepen bestaande medicijnen wc vo ondergebracht. Ze krijgen' eigen plaats in het GVS tir zal door deskundigen tel r weer afzonderlijk een (h( eai prijsplafond worden steld. Maar de kwestie i wat zijn nieuwe medicij i' De farmaceutische indu nd slooft zich al jaren uit oi e meest vindingrijke varia VO op al bestaande middelei t te dokteren, de 'me too's' ^C worden dan als nieuwe v nie sten, met uiteraard h( ari prijzen, op de markt gebr -g' Dat gebeurt ook in Nedei i op grote schaal. Merkfabrikanten vrezen niet ten onrechte dat l middelen die in hun ogen 'echt nieuw' zijn, straks o de maximumprijs in een k paalde groep zullen v; Het is vaak moeilijk uit te ken waar de grens tussen me too-medicijn en een nieuw middel ligt. Het di ma voor de beoordelaai straks groot: wordt er te st V" geselecteerd, dan dreigt de Y' derlandse markt verstoken- olijven van nieuwe prepi;e ien. Wordt er te soepel lecteerd, dan zal het GVS I tftt kostenbeheersing leide IC€ HANS W( h Wim Koudijs rijdt sinds vijf maanden als internationaal vrachtwagen-chauffeur op Oostenrijk. Niet vanwege de lol en het avontuur, maar omdat er brood op de plank moet ko men. Veel brood, want Wim en zijn vrouw Yvonne zijn de gelukkige ouders van een drieling. Dolgelukkig zijn ze met Brenda, Dennis en Angela. Maar het echtpaar is er ondertus sen wel achter dat het veel kost om het trio fatsoenlijk te voeden en netjes in de kleren te steken. En Nederland mag- dan bol staan van de regelingen en subsidies, er is nog niets verzonnen om ouders van meerlingen tegemoet te komen. DEN HAAG Zes jaar geleden werd in Leeuwar den de Club voor Ouders van Meerlingen opgericht met als belangrijkste doel de problemen voor de ou ders van meerlingen te in ventariseren en te atta queren. In een eigen 'clubblad' deed de redac tie de gelukkige, maar zwaar belaste ouders slim me oplossingen aan de hand. De Club verzocht begin dit jaar het Nibud de extra kosten voor deze ouders eens op een rijtje te zetten; het resultaat moet hun verzoek om extra kinderbijslag onderbouwen. Kort na het verzoek werd de Club opgeheven. „Er was te weinig belangstelling voor", zegt ex-voorzitster Annemarie Dirken. Voor het Nibud maakt dat niets uit, legt medewerker Albert Luten uit, het onder zoek wordt er niet door beïn vloed. Eind dit jaar moet het eindrapport bij Luten op het bureau liggen. Groot probleem tot dusver is dat het Nibud nauwelijks over adressen van ouders van meerlingen be schikt. Het aantal meerlingen in Ne derland neemt snel toe. De oorzaak is dat steeds meer echtparen hun toevlucht ne men tot kunstmatige insemi natie of een hormoonbehande ling. Voor veel ouders is dat de enige manier om zelf een kind te krijgen, maar de kans op meer kinderen tegelijk is dan groot. Volgens Annemarie Dirken zijn er in Nederland vanaf het begin van deze eeuw 2100 drielingen geboren, het gros daarvan in de laatste twintig, dertig jaar. Daarnaast telt Nederland vijf entwintig ouderparen met een vierling en vier ouderparen met een vijfling. Eén keer, in 1977, is in Leiden een zesling geboren, volgens Dirken een kans van één op drie miljard. Hoe vernuftig de ouders ook te werk gaan, het opvoeden van meerlingen kost veql. Gehandicapt Het vergt weinig fantasie om te verzinnen dat voor een drieling, drie ledikanten, drie stel kleren en drie keer zoveel luiers nodig zijn. Maar daar Brenda, Dennis en Angela, de drieling van Wim en Yvonne Koudijs houdt het niet mee op. Extra gezinshulp, vervoersproble men, meer geld voor de crè che. Het zijn allemaal zaken die tijdens de opvoeding vroe ger of later een rol gaan spe len. Dirken wijst er verder nog op dat het risico op het krijgen van een gehandicapt kind bij een drie- of vierling vele keren groter is. Het ge beurt nogal eens dat in de baarmoeder één van de kinde ren in de verdrukking raakt. En de opvang van een gehan dicapt kind vraagt extra zorg en geld. De komst van de drieling in het gezin Koudijs was allesbe halve vanzelfsprekend. Pas na kunstmatige inseminatie kwam het geluk, waarop zo lang was gehoopt. In het Dijk- zigt-ziekenhuis in Rotterdam 'GAAIBAAI' door WILLEM RUSTIER FOTO: PERS UNIE. werden bij Yvonne vier be vruchte eitjes ingebracht. Yvonne: „Ons was verteld dat slechts zelden meer dan één eitje reageert, maar bij mij was het meteen goed raak". En toen begint het improvise ren. Yvonne heeft een opge ruimde natuur en vertelt haar verhaal lachend, maar de on dertoon is serieus. Om geld uit te sparen zijn bijvoorbeeld niet twee of drie commodes aange schaft, maar heeft Wim aan de muur van de babykamer een lange plank bevestigd met daarop drie aankleedkussens. Simultaan aankleden is dus mogelijk, maar simultaan in bad kan weer niet; er staan twee kinderbadjes. Overdag, dat weet iedereen, speelt het grut in een box. Drie boxen dus. De kinderen worden iets ouder en krijgen meer besef van hun omgeving en oh, wat is dat beertje van broer en de barby-pop van zus toch mooi. Dat worden dus drie beren en drie poppen ten einde bloedvergieten te voor komen. Kleine uitgaven, zo lijkt het, maar bij elkaar opge teld is het een schip vol geld. Kapot Het vervoer is een probleem apart. Er zijn drielingkinder en wandelwagens te koop, maar duur zijn ze wel. Juist omdat er maar zo weinig van worden gemaakt. Yvonne Koudijs: „Bovendien druk je je helemaal lam. Ik ben een keer van huis naar de binnenstad gelopen, maar ik was kapot toen ik terugkwam. En pro beer maar eens een winkel binnen te komen met zo'n breed geval, dat lukt je niet". Brenda, Dennis en Angela zijn inmiddels bijna drie jaar en Yvonne heeft het nu zo gere geld dat twee kinderen in de wandelwagen zitten en een derde, gehuld in een tuigje, achter de wagen loopt. Het echtpaar Koudijs reed vóór de geboorte van het baby-trio in een sportieve middenklasser. Dat kan niet meer. „Eerst kochten we een driedeurs Kadettje, maar dat bracht ook geen uitkomst. Nu hebben we noodgedwongen een stationcar aangeschaft", vertelt Yvonne. Op de achter bank zijn drie met gordels be vestigde autostoeltjes geïnstal leerd. Een fiets gebruikt ze niet. Volgens Dirken van de Club van Meerlingen zijn er wel speciale zitjes te krijgen. Maar ook hier is het weer: tel uit je winst. In een gezin met kinderen van verschillende leeftijd kunnen de oudsten redelijk voor zich zelf zorgen en, met een beetje geluk, vangen ze de kleintjes ook voor een deel op. Bij een drieling kan men die luxe wel vergeten. Die willen op het zelfde moment eten en poepen en gaan gebroederlijk of ge- zusterlijk naar bed. Handen te kort diïs en een gezinshulp is dan ook een noodzaak. De eigen bijdrage die daarvoor moet worden betaald is afhan kelijk van de hoogte van het inkomen en de regio waar men woont. Yvonne herinnert zich niet meer precies wat het allemaal heeft gekost, maar ze weet wel dat bijna twee jaar gezinshulp moest worden be taald. Nog afgezien van het geld is het ook vervelend om gedu rende zo'n lange periode ie- Iri In 1934 beviel de Canadese mevrouw Dionne van een vi Tl ling. De vijf bleven in leven en dat was uniek voor die ti Ter bestrijding van de kosten kregen de kinderen de stat van toeristische attractie. Ze werden tentoongesteld, uite aard tegen betaling. Er ontstond, letterlijk, een kermis ron 'ut om het ouderlijk huis en de media stortten zich massaal >l- het fenomeen. De komst van het eerste tandje bij één van Ir vijf verdrong die dag zelfs het politieke nieuws van de va an* pagina. Bijzonder aan deze vijfling was dat ze als vijf dru hu pels water op elkaar leken. Het echtpaar Dionne heeft rui een miljoen gulden verdiend aan zijn kroost. In mand over de vloer te hebben. Hoe blij Yvonne ook met de hulp was, ze kreeg na verloop van tijd het idee dat ze een deel van het gezin werd. En dat was nou ook weer niet de bedoeling. Yvonne: „Op een gegeven moment heb ik ge zegd: en nu doe ik het alleen. Dat heb ik ook een paar we ken gedaan, maar ik werd er helemaal gek van. Dus heb ik weer gebeld, en daarna kreeg ik weer hulp, twee ochtenden in de week". De hulp is nu niet meer nodig. De kinderen gaan enkele oxhtenden in de dei week naar de crèche. I ook dat kost tientallen dens, ook al zitten num twee en drie er voor half Kortom, het opvoeden van meerling is een kostbare z=^r Vijf maanden geleden wa aa voor Willem een reden ome baan als internationaal vr; wagenchauffeur Puur voor het w blijkt de nieuwe den prima dat die keus moest wordei maakt vanwege de kinden minder ideaal. JAN RU Va: De Ronde Tafel Conferentie van 27 december 1949 is nu 40 jaar achter de rug. Oud nieuws, vergeten nieuws, die afsluiting van ons koloniaal bestel. Maar niet voor het volk van de Papoea's. 27 december 1949 bracht Nieuw Guinea het onvergetelijke nieuws van een eigen toekomst bin nen eigen grenzen. Geen woorden, maar daden. Tot het doek viel in 1962 en Nieuw Guinea onderging in de Republik Indonesia. Om nooit te vergeten. Na 40 jaar RTC gaan wij eei o poging doen onze woorden van toen alsnog met daden ger te onderstrepen: Primeurl Dr. Cor Lagerberg steldee£T onderzoek in naar de actue situatie op Nieuw Guinea. Duizenden zijn dood. Tiei duizenden gevlucht. Zaterdag 5 mei doet hij verslag. Kom ookl Naar de manifestatie op 5 mei a.s. in Den Haag, tent in het Zuiderpark. Aanvang 11.00 uur. Volledig programma op vraag. Papoea-fonds Postgiro 243000 Arnhemseweg 72 6711 HG Ede Secretariaat Van Randwijcklaan 1" ha 3815 MT Amersfoort jr Telefoon 033-728690 *rr Stichting Hulp aan Papoea's in Nod f

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4