Tunnels mogen niet leiden tot meer woon-werkverkeer Aidspatiënten blijven nuchter li" Risico's voor gezonde cellen Institut Pasteur reageert voorzichtig asoorlog ten einde Groot lunapark Rivoli '90 start '650 jaar Rotterdam' -Inenland £eidóe@oivumt ZATERDAG 14 APRIL 1990 PAGINA 3 ister Dales krijgt luw tegenover zich D HAAG In het overleg tussen de mi- |r van binnenlandse zaken en de ambte- odfobonden zal volgende week woensdag het eerst een vrouw als onderhande namens de ambtenaren optreden. De voor hoger overheidspersoneel CMHF Jigt mevrouw mr. J.D. Onnen af als lid ^an de onderhandelingsdelegatie. Zij is on benoemd tot plaatsvervangend secre- van de CMHF. In de 71-jarige geschie- van het overleg tussen de minister en ertegenwoordigers van het overheids deel heeft nog nooit eerder een vrouw ilangen van de ambtenaren verdedigd. c°n /orig jaar november kwam er bij het w in het geheel geen vrouw aan te pas dat veranderde toen Ien Dales de eer- rouwelijke minister van binnenlandse werd. Paasdrukte redelijk gespreid DRIEBERGEN De paasdrukte was gisteren redelijk gespreid over de Nederlandse wegen. Al leen op de A2, van Utrecht naar Maastricht, was het flink druk. Rond twee uur gistermiddag was het even dringen in de richting van het Zuiden. Daar ontstonden een paar flinke files. Omstreeks vier uur 's middags werd het rus tiger. Toen was het ook zo rustig dat niet meer van een normale spits kon worden gesproken. Hoe het paasverkeer zich dit weekein de gedraagt is, aldus de rijkspoli tie in Driebergen, sterk afhanke lijk van het weer. De Van Gogh- exposities en de Bollenstreek blij ven de toppers. Nalatigheid: honderden vissen dood HEINKENSZAND Als gevolg van werkzaamheden van het wa terschap Noord- en Zuid-Beve land zijn in een watergang tussen Nisse en Heinkenszand op Zuid- Beveland vrijdag 200 a 250 vissen doodgegaan. Volgens een woord voerder van de rijkspolitie in Middelburg konden de vissen, onder meer boerenkarpers, door een te lage waterstand niet meer wegzwemmen. Het Waterschap heeft de sluis inmiddels terugge draaid. Hierdoor zal het water peil, tot volgende week de werk zaamheden worden hervat, voor de vissen gunstiger zijn. Resten van klooster onder Bredaas huis BREDA In een zestiende eeuw- se woning naast de Waalse kerk in het stadscentrum van Breda zijn resten aangetroffen van een vijf tiende eeuws klooster. Het gaat om enkele bogen van een drie meter hoge kloostergang. Volgens de Bredase stadsarcheoloog is het een unieke vondst. Het is een van de weinige overblijfselen van Breda van voor de enorme stadsbrand in 1534. De eigenaar van het pand, een meubelfirma, wil dinsdag al de slopershamer in het pand zet ten. Het pand staat al jaren leeg. Volgens de gemeente wees er niets op dat er zo'n belangrijke vondst gedaan zou worden. 100.000-li terhoe BROEKLAND Zelf blijft ze er ogenschijnlijk koud onder, maar de familie Nijenhuis uit Broek land is maar wat trots op haar koe Mientje 18. De nu zestien lentes tellende roodbonte dame heeft een melkplas van honderd duizend liter geproduceerd. En nog houdt ze er niet mee op, want de opbrengst van het laatste jaar was zo'n achtduizend liter. De hele buurt was deze week uit gelopen om de huldiging van Mientje 18 mee te maken en in het café een bekertje van Mien- tjes melk te drinken. Mientje 18 is geboren en getogen op het be drijf van Nijenhuis. Ze was twee ëneenhalf jaar oud toen ze haar eerste kalf kreeg. Daarna bracht ze bijna elk jaar nageslacht voort. Dolman staatsraad? DEN HAAG Oud-kamervoor zitter Dolman wordt wellicht lid van de Raad van State. Het PvdA- kamerlid raakte in september na 10 jaar het voorzitterschap van de Tweede Kamer kwijt aan oud-mi nister van onderwijs Deetman (CDA). Dolmans naam is eerder genoemd als opvolger van partijge noot De Wit als commissaris van de koningin in Noord-Holland, maar deze piekert er niet over in 1990 vervroegd uit te treden. Ook een mogelijke kandidatuur voor het burgemeeesterschap van Nij megen ging niet door. Als Dolman deze zomer inderdaad overstapt naar de Raad van State betekent dat de zevende aderlating voor de in september gekozen Tweede Ka mer. Aanmelding vrouwelijke sollicitant beloond SCHIEDAM De politie in Schiedam heeft voor elk korpslid dat ervoor zorgt dat een vrouw of iemand van buitenlandse afkomst bij het korps in dienst treedt, een beloning van 250 gulden uitge loofd. De premie wordt uitbetaald zodra de sollicitant door het lande lijk selectiecentrum wordt aange nomen en aan haar of zijn oplei ding begint. Bij de Schiedamse po litie werken slechts tien vrouwelij ke agenten en geen enkele alloch toon. Pogingen van de korpslei ding om hier verbetering in te brengen, hebben tot nu toe niet het gewenste resultaat. De selectie «ZR- iorzitter nkt aan el-cao's 'ïkenhuizen [ECHT Het bestuur de Nationale Zieken- heeft verklaard Tan standpunten die de tijdens de cao-onder- lelingen heeft ingeno- niet zijn veranderd. ,s leiding zijn uitspraken NZR-voorzitter ,dr. G.M. van Veldho- sc* over mogelijke deel- nSsin het ziekenhuiswe- 3 O] iek ft. gZR zegt bang te zijn voor erstanden. Het bestuur aart „onverkort te stre- ïaar het afsluiten van een rale cao voor het perso- in de instellingen voor idheidszorg". d Veldhoven vindt dat de Groor het ziekenhuiswezen j iinig mogelijkheden biedt ffectief in te spelen op de dsmarkt. In het blad Ver- kundenieuws zegt hij: idee van specifieke cao's verschillende beroeps- t wien die nu allemaal vallen de cao-ziekenhuiswezen ik niet oneindig ver van -cao :e ijan zich voorstellen dat de verpleging bij voor een deel-cao komt of ëen ;1 eigen cao. Ook denk- noemt hij een raam-cao n onderscheiden wordt liet le verschillende beroeps- r jwi en wellicht ook naar verschillende sectoren, lijkt mij allemaal zeer- be- kbaar en ook denkbaar" !ZR is ook in verwarring cht door de uitlating! le directies van zeven zie- uizen in West-Brabant. willen dat de NZR een hf vergadering bijeen roept, in gestemd kan worden dl een eisenpakket waarmee '^31ZR opnieuw naar de leid toe moet. De direc- n vinden dat het aanbod 3,5 procent loonruimte le NZR veel te laag is. Zij n dat de 12 procent ach- het salaris van de leegkundigen ingelopen worden. tter 'H int u nog wijs worden 'al die opinies en com- intaren over de DUITSE ENWORDING? it was geen Zie ook pagina 4 SPITSVIGNET DUIZEND GULDEN PER JAAR DEN HAAG De vier nieuwe tunnels in de Randstad mogen niet lei den tot meer woon-werk verkeer. Zij moeten daar om geheel of gedeeltelijk worden gereserveerd voor vrachtvervoer, zakelijk verkeer, carpoolers en openbaar vervoer. Dat staat in een ambtelijk voorstel voor het convenant dat minister Maij (verkeer) aanstaande woensdag hoopt te sluiten met de vier grote ste den en de Randstadprovincies, het zogeheten bereikbaarheid- soverleg Randstad. Het kabi net buigt zich volgende week vrijdag over de tunnelkwestie. Uit studies blijkt dat de tun nels zullen leiden tot meer au toverkeer. Dat komt vooral door een toename van het woon-werkverkeer. Die groei zou kunnen worden tegenge gaan door de tunnels deels on toegankelijk te maken voor dit verkeer. Hiermee zou tege moet gekomen kunnen wor den aan de wensen van de ge meenten Amsterdam en Rot terdam. De raden van deze ge meenten hebben moties aange nomen waarin staat dat het woon-werkverkeer niet te veel mag groeien. De ontwerptekst voor het con venant is opgesteld door amb tenaren van verkeer en water staat, de vier grote steden en de provincies Noord- en Zuid- Holland en Utrecht. Een complicerende factor bij de voorbespreking was dat on duidelijk is in hoeverre de wethouders van de grote ste den nog mandaat hebben van hun raad. Wethouder Van der Vlis van Amsterdam bijvoor beeld keert zeker niet meer te rug in het nieuwe college. De woordvoerder van Maij ver wacht dan ook dat aan de^ ont- werp-tekst nog het nodige ge wijzigd zal worden. Een voor stel van de vier grote steden om de accijnzen op brandstof met een kwartje per liter te verhogen kan in elk geval niet op instemming van Maij reke- Onduidelijk ook is of en wan neer een spitsvignet in de Randstad wordt ingevoerd. Volgens een ambtelijk voorstel zou dit vignet, dat maximaal 1000 gulden per jaar zou moeten kosten, dienst kunnen doen in de periode tot 1995, als het rekeningrijden van start „Intimidatie winkel personeel" UTRECHT Het actievoe rende winkelpersoneel is de afgelopen week door direc teuren van winkelvestigin gen en filiaalchefs op groter schaal bedreigd en geïntimi deerd dan aanvankelijk was aangenomen. Volgens de Dienstenbond FNV en de Voedingsbond FNV is dat gisteren gebleken op een vergadering van de re gionale actieleiders van de bonden. Vanaf maandag heb ben ruim 8.100 werknemers in 55 plaatsen werkonderbrekin gen gehouden tegen verlen ging van de openingstijden tot half zeven 's avonds. Volgens de bonden blijken actievoer ders in spé te zijn bedreigd met ontslag op staande voet of gedwongen overplaatsing. Be drijfsleiders en directeuren hebben gedreigd ook werkwil ligen te zullen uitsluiten, zodat ook zij hun salaris tijdens de acties niet doorbetaald zouden krijgen, aldus de bonden. De Dienstenbond FNV heeft de directies van Bijenkorf, Ahold en V en D een brief heeft ge schreven over de intimidatie praktijken van hun leidingge vende functionarissen. De eer ste stakingen worden niet voor woensdag verwacht. In het Noordhollandse Bergen is een 80 jaar oude kastanje ver plaatst. De 22 meter hoge boom met een stam van 90 cm in doorsnee en een gewicht van 50 ton, stond nieuwbouw in de weg. De verplaatsing over zo'n veertig meter leverde een specta culaire tocht op. FOTO: ANP DEN HAAG Aidspatiënten hebben gisteren betrekkelijk rustig gereageerd op de nieuwe methode die mogelijk leidt tot een geneesmiddel voor aids. Volgens een woordvoerder van de aidslijn sloeg de euforie al snel om in nuchterheid omdat er in de afgelopen jaren diverse middelen zijn gepresenteerd die hun veelbelovende werking niet konden waarmaken. „De onderzoeksresultaten zijn hoopgevend. Wij onderkennen dat dit een interessante ope ning is tot een behandeling aids", zegt een woordvoerder van de belangenvereniging sero-positieven. Professor dr. H. Buck laat alle reacties gelaten over zich heen komen. De verwijten over 'val se hoop' in de media zijn geen verassing voor de wetenschap per. „Als er te hoge verwach tingen zijn gewekt, dan spijt dat me. Maar ik ben al terug houdender geweest dan ik ei genlijk zou willen zijn. De pre sentatie van dergelijke onder zoeksresultaten is zo ongeloof lijk moeilijk. Als je zegt: dit is het, dan ben je arrogant en geef je valse hoop. Breng je het klein, dan wordt er geen be lang aan gehecht. Bescheiden heid siert de mens, totdat ie door bescheidenheid niet meer opvalt". En Buck en zijn collega-weten schappers willen opvallen. Niet alleen omdat ze een baanbre kende vinding hebben gedaan, maar ook omdat ze geld nodig hebben. Veel meer dan de on geveer half miljoen gulden die het Aidsfonds ter beschikking heeft gesteld. Van het geld is onder meer een apparaat aan geschaft dat kunstmatig DNA maakt. Het Amerikaanse appa raat leeft op chemicaliën en die zijn duur. Buck heeft berekend dat behandeling volgens de nieuwe DNA-methode zeven maal duurder is dan het meest bekende, maar niet afdoende middel tegen aids, AZT (zido vudine). „Maar AZT is al lan ger op de markt, wordt in grote hoeveelheden geproduceerd. Op termijn kan onze methode ook goedkoper worden". Het door het Aidsfonds ge schonken apparaat kan in een etmaal 2 gram DNA maken; een patiënt heeft volgens Buck 100 milligram nodig. Als over twee jaar na vele proeven blijkt dat het kunstmatige DNA aids patiënten kan genezen, zal de produktie danig moeten wor-, den opgevoerd. Hierbij denkt Buck niet uitsluitend aan de farmaceutische industrie. „Mo gelijk dat we in eigen beheer produkten kunnen verkopen. De winst kunnen we dan ge bruiken voor bestrijding van het aids-virus in Afrika". Samen op surveillance Een Nederlandse agent gaat samen met een Westduitse collega op surveillance in het centrum van Venlo. Gisteren was een aantal Duitse politiemensen te gast bij hun Venlose collega's. In de stad werden - omdat Goede Vrijdag een vrije dag is bij de oosterburen - zo'n 50.000 Duitsers ver wacht. FOTO: ANP (Vervolg van de voorpagina) Uit onderzoek in de Da niël den Hoedkliniek in Rotterdam blijkt dat de DNA-cellen van Buck ook aan leukemie-cellen blij ven plakken. De kunstmatige stof stopt ech ter niet alleen de groei van leukemie-cellen, maar ook die van gezonde cellen. Vervolg onderzoek moet uitwijzen of het mogelijk is leukemie te on derdrukken zonder de groei van gezonde cellen te stoppen. De resultaten van het onder zoek worden dit jaar ver wacht. Maar dr. B. Löwenberg, hoofd van de afdeling bloedziekte van het Academisch Zieken huis Dijkzigt en de Daniël den Hoedkliniek in Rotterdam, waarschuwt voor veel optimis me. „We hebben het hier over proeven in een kweekbuis. Niet over de behandeling van patiënten. Voordat het middel aan mensen wordt toegediend moet het eerst eens op dieren worden toegepast. Misschien valt zo'n dier wel uit elkaar. Wie weet. Er zitten gewoon ri sico's aan. Alle leukemie is an ders. De dosering past heel nauw. Te weinig 'Buck-cellen' kunnen onvoldoende werken en te veel kunnen gezonde cellen schaden. En worden alle leukemiecellen bereikt? We hebben met deze methode een belangrijk instrument in handen om leukemie in een kweekbuis te onderdrukken. Maar de behandeling van pa tiënten is vooralsnog een brug te ver", aldus Löwenberg. Elk jaar worden enkele hon derden Nederlanders door bloedkanker getroffen. Lö wenberg verricht nu ongeveer twintig jaar onderzoek naar leukemie, waarvan de laatste anderhalf jaar in samenwer king met het onderzoeksteam van Buck. „We staan aan het begin van een lange, onzekere weg. De ontwikkeling van beenmergtransplantaties heeft ook twintig jaar geduurd". PARIJS „We moeten ons hoofd koel houden. Dergelijke experimenten vinden over de hele wereld tegelijkertijd plaats en het is afwachten wat laboratoriumervaring in de praktijk oplevert". Dat is de reactie van prof. Luc Montaig- nier van het Institut Pasteur in Parijs, de man die het aids- virus als eerste heeft geïso- Het instituut deelde dat giste ren mee naar aanleiding van de Nederlandse ontdekking van een middel om via geneti sche (DNA) weg de voortgang van aids te stoppen. In Marseille heeft prof. Cher- man, samen met Montaignier de ontdekker van het aids-vi rus, twee dagen geleden even eens een produkt ontdekt om de ziekte te stoppen. Het is lo gisch dat rondom een uitvin ding van deze omvang enige terughoudendheid bestaat: er liggen via de chemische en farmaceutische industrie mil joenen, zoniet miljarden gul dens winst vqor de uiteindelij ke uitvinder in het verschiet. Montaignier zegt de twee Ne derlandse hoogleraren Buck en Goudsmit te kennen en hun werk uiterst serieus te ne men. Ook bij het weekblad Gai Pied, gericht op een ho- mosexueel publiek in Frank rijk en zeer goed op de hoogte van de stand van zaken rond aidsonderzoek, is men voor zichtig. „Het is duidelijk dat er voor uitgang is en dat iedereen er druk mee bezig is. Maar welke oplossing er uiteindelijk uit de bus komt blijft vooralsnog on duidelijk. Veel experimenten lopen uiteindelijk op niets uit, zo is de ervaring, aldus desge vraagd een woordvoerder. Limn acjj LDOORN De aanstich- an de Apeldoornse LPG- >g, de Ugchelse witte ihouder D. van Kampen or de knieën. leeft eieren voor zijn geld zen. Vandaag hebben alle doornse pomphouders de .prijs voor autogas weer op 42,9 cent. De prijs voor een liter autogas schommelde gisteren tussen de halve en vier cent. Van Kampen geeft toe dat hij verloren heeft maar heeft geen spijt van zijn actie. „De mensen weten nu in elk geval hoe het in elkaar zit". Collega pomphouder Van Woudenberg die eerder deze week een ver geefs bod van een half miljoen gulden heeft gedaan op de gas- pomp van Van Kampen is te vreden maar hij waarschuwt ervoor dat de veldslag steeds opnieuw gevoerd moet worden op het moment dat Van Kam pen drie cen-t onder de afge sproken prijs gaat zitten. SKE EN WISKE DE BEZETEN BEZITTER (c) Standaard Uitgeverij/Wavery Productions ROTTERDAM In Rotter dam barst dit weekeinde met de opening van het grote luna park „Rivoli '90" het feest los rond het 650-jarig bestaan van Rotterdam als stad. Rotterdam hoopt hiermee het besmette imago weg te vagen dat sinds de oprichting van de Stichting Rotterdam 1990 be staat als gevolg van misluk kingen en schandalen. Dat is hard nodig, zo erkent één van de coördinatoren van de stich ting, Marjolein Matthijssen. „We hebben tegenslagen ge had: de teloorgang van Cart hago en Rondje Rotterdam, de rel rond sponsor Shell als ge volg van het voorkeursbeleid van LOTA-gemeenten. Maar er is geen reden te veronder stellen dat het feest hiermee in het water is gevallen". De organiserende stichting gaf deze week de definitieve eve nementenkalender uit, waar een indrukwekkend aantal festiviteiten op staat. Ze zijn lang niet allemaal door de stichting bedacht; vele zelf standige organisaties zagen de kans schoon om een reeds ge plande activiteit onder de pa raplu van 1990 te plaatsen. „En waarom ook niet?", zegt Matthijssen. „We bieden op deze manier voor iedereen wel iets: sport, cultuur, kunst, his torie". In totaal zijn zo'n 160 organisaties bij het feest be trokken. Ze weerlegt kritiek als zou het feest slechts uiterlijke schijn zijn. Het is niet alleen geble ven bij herdenking en be schouwing, maar door het bre de scala aan festiviteiten voe len Rotterdammers zich meer bij hun stad betrokken en kunnen ze een beetje trotser zijn, aldus Matthijssen. Al vanaf januari zijn verschil lende activiteiten georgani seerd, maar met Rivoli '90, een grootscheeps lunapark met ook educatieve attracties op de Müllerpier aan de Maas, gaat voor het grote publiek de vie ring van start. Andere grote publiekstrekkers zijn: de Rot terdam/Pittsburg Regatta (we reldkampioenschappen formu le 1 powerboatraces op de Maas) in augustus, de mara thon van Rotterdam in april, de open haven- en marine vlootdagen in september, „Rotterdam danst": een drie daags dansfeest door de hele stad (met ook de speciale „Rot terdam Shuffle") in september en natuurlijk grote feesten op en in het weekend na de ei genlijke veijèardag van de stad: 7 juni. Het verjaardag spartijtje behelst onder meer een bloemen-, groente- en fruitcorso, een vuurwerkfesti val, een wedstrijd met hete- luchtballonnen en een dag lang het Wordt Vervolgd te kenfilmfestival. De herinne ringen aan en de herdenking van de oorlog en het bombar dement van de stad komen aan bod op de Internationale Vredesmanifestatie in de maand mei, die herinnert aan het verleden maar ook een les moet zijn voor de toekomst. Het kunstenprogramma is ge vat onder de titel „Rotterdam bruist". De dansdagen vallen daar onder, maar ook komen er foto-tentoonstellingen en een buiten-tentoonstelling door de stad over straatmeubi- lair. De historie van de stad, de ontwikkeling vanaf 1340 tot wat het nu is geworden, wordt verklaard op de zeer aan schouwelijke tentoonstelling „Stadstimmeren", die 19 mei wordt geopend. (ADVERTENTIE) I1 I HEBT U HET BOEKJE 'KWIJTSCHELDING GEKREGEN I OF EEN AANSLAG ONROEREND-GOEDBELASTINGEN Hebt u kort geleden het boekje 'Kwijtschelding van belastingen voor particulieren' of een aanslag onroerend-goedbelastingen van de gemeente gekregen? J In het boekje en in de toelichting bij de aanslag staan grenzen voor I kwijtschelding: eronder komt u voor kwijtschelding van gemeente- belastingen in aanmèrking, erboven niet. Het rijk stelt deze normen vast. Vorige week is bekend geworden dat het rijk de normen zal verruimen. Zij gaan vanaf 22 maart 1990 J gelden, maar het,rijk moet ze nog vaststellen. Zodra dat is gebeurd, I maakt de gemeente de nieuwe normen bekend. Dan wordt ook het voorlichtingsmateriaal aangepast dat Hagenaars onlangs in de bus kregen. Als de Gemeentelijke Belastingdienst intussen aanvragen voor kwijtschelding krijgt die met de nieuwe normen misschien J kunnen worden ingewilligd, dan houdt zij de behandeling even aan I U krijgt daarna zo snel mogelijk bericht. I Hebt u nog vragen, bel dan 070 - 3122215 of 3122219. Wij willen u graag wat vertellen... Engelse stijlmeubelen uwe modellen en uitvoeringen in stof. leer of Paas-show van 11 t/m. 14 april en op 2e paasdag. Jeantique Engelse stijlmeubelen-Waddinxveen, Kerkstaat 23 (bij Dorpstraat) tel. 01828-11919.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3