„Het publiek wordt de hal uitgejaagd" Doorstroming nieuw tennistalent is moeilijk te realiseren finale ZATERDAG 14 APRIL 1990 PAGINA LEO DE JONG PESSIMISTISCH OVER TOEKOMST ZAALVOETBAL: OEGSTGEEST - Het gesprek vindt plaats op de avond dat Bax in Voorhout bezig is om kampioen te worden. Leo de Jong is, zo kan dus worden geconclu deerd, niet in De Gaasbak aanwezig om het heuglijke feit mee te vieren. Opval lend? Enerzijds wel. De Jong mag im mers gerekend worden tot de grote volksstam der voetballliefhebbers. En, specifieker nog, tot de groep mensen die zaalvoetbal ook een leuk spelletje vin den. En zo'n figuur verwacht je toch bij een belangrijk duel. Anderzijds evenwel, is het absoluut niet merkwaardig, die ab sentie van 49-jarige De Jong. Was hij het immers niet die vorige week maan dag, direct na het treffen tussen „zijn" Van der Plas en Bax stelde dat dit soort wedstrijden z'n avond knap konden be derven? Juist ja. De Jong, oud-speler van LFC en LDWS en ex-trainer van datzelfde LDWS, Floreant en MVKV, is (zaal)voetballiefhebber. Maar bepaald geen liefhebber van het spelletje zoals tweevoudig kampioen Bax dat pleegt te spelen. Of, in meer algemene zin, een absoluut tegenstander van het speltype zoals dat tegenwoordig door „toppers" wordt aangehangen. Dus fungeert niet Bax - THB Boys, maar de replay van de halve finale om de FA Cup tussen Oldham en Manchester Uni ted als „achtergrond" voor het gesprek. Een gegeven dat door De Jong onmid dellijk wordt aangegrepen voor een ver gelijking. „Engels voetbal wordt beleefd. Door de spelers, door het publiek, door alle betrokkenen. Technisch echt niet al tijd zo best, maar er gebeurt wat. Een vorm van avontuur, dat is wat het pu bliek wil. Dat is, daar ben ik van over tuigd, ook wat de spelers willen". Niet leuk Een stelling die impliceert dat er in de zaalvoetbaltop door spelers dus „tegen natuurlijk" wordt gespeeld? De Jong beaamt, probleemloos: „Ik ben ervan overtuigd dat goede voetballers het echt niet leuk vinden om steeds weer de minst risicovolle oplossing te zoeken. Ik weet zeker dat niet één speler het leuk vindt dat een bal vijf, zes keer achter el kaar op de keeper wordt teruggespeeld. Waarom dat dan wel gebeurt? Ik denk dat dat voornamelijk komt omdat het spelletje zelf niet meer centraal staat. Het gaat meer en meer om de punten. En ook om het geld". Harde bewijzen heeft Leo de Jong niet. Maar dat er geld, veel geld in de top van de amateur-zaalvoetbalwereld omgaat. daarvan is hij overtuigd. „Je hoort de bedragen, je ziet wat er om je heen ge beurt. Als je tot de landelijke zaalvoet baltop wil behoren, moet je daarvoor een fors bedrag reserveren. Hoeveel? Ach, laat ik voorzichtig zijn. Een team van acht spelers kost zo maar 40.000 gulden. Gemiddeld 5.000 de man per seizoen. En dan ben ik echt voorzichtig. Want ik weet van spelers die het dubbe le verdienen met een jaartje zaalvoetbal. Vergis je niet, ik neem die jongens niet kwalijk dat ze die bedragen aanpakken. Ik vind het alleen erg jammer dat een, in principe leuk spelletje, mede door dat soort zaken in de loop der jaren zo veel minder aantrekkelijk is geworden". Enig recht van spreken kan Leo de Jong in dit verband zeker niet worden ont zegd. Tien jaar geleden al fungeerde hij als coach van het Leids zaalvoetbalteam, terwijl hij de laatste vijf seizoenen als coach van het Katwijkse Van der Plas nadrukkelijk met het zaalvoetbal te ma ken had. De Jong maakte deze week be kend in de volgende jaargang niet meer als coach beschikbaar te zijn en het be hoeft na het voorgaande geen betoog dat de ontwikkeling van het zaalvoetbal één van de redenen voor dat besluit vormde. „Het is veel te vaak niet leuk, niet gezel lig meer", beargumenteert hij. „Tegen Drechtstede, Silva Boys en FC Torna hebben wij. misschien toevallig, nog een paar aantrekkelijke wedstrijden gespeeld. Maar de rest was vaak het aanzien niet waard. Alter Boys, De Maas. De Rozet, Bax, verschrikkelijk toch. En vooral Bax. Neem nu die laatste wedstrijd, in Katwijk. Zelfs bij een voorsprong van 3- 0 moet die bal nog vanaf de middenlijn worden teruggespeeld. Zelfs bij zo'n stand mag Hennie Koet niet eens op de helft van de tegenstander komen. Een team dat barst van het talent, dat het in zich heeft om Van der Plas op zo'n mo ment naar een nederlaag van zeven, acht doelpunten te spelen, weigert gewoon aantrekkelijk te zaalvoetballen. Vind je het dan vreemd dat het publiek weg blijft". Spektakel Toeschouwers die in groten getale weg blijven, zo weet ook De Jong. „Twintig jaar geleden, toen we nog met z'n allen in de Groenoordhal voetbalden, deden we het niet voor minder dan duizend man. Was het altijd druk, was er ook al tijd spektakel. Wedstrijden die in 8-8 eindigden waren toen eerder regel dan uitzondering". Maar niet alleen toen LEIDEN - Het Noorlander Paas A-toernooi, dat op de banen van de Leidse tennisclub Unicum wordt gespeeld, bewees weer eens te meer, dat de doorstroming van talent naar de hoogste regionen van het nationale tennis maar moeizaam te realiseren valt. De (sub-)top is slechts voor een enke ling weggelegd, de weg erheen zeer lang en uiterst moeilijk, terwijl de obstakels nauwelijks te overwinnen zijn. Zij, die het dan wel gemaakt hebben, deden het alleen of von den een gedrevene, die het resul taat prefrereerde boven het finan cieel gewin. Liefst 51 namen kwamen voor op de lijst van kandidaat-deelnemers voor het kwalifikatietoernooi, dat vooraf ging aan het hoofschema van Unicums Paastoer- nooi. Van hen verschenen 26 man daad werkelijk voor de inschrijving, die op maandagochtend voor 12.30 uur plaats vond. De wegblijvers konden twee we ken tevoren aan de hand een lijst van de tennisbond vaststellen, dat afreizen zin loos was. Van die 26 man mochten slecht achttien spelers aan de kwalifika- tie meedoen. Ranglijst De ranglijst is de bepalende factor ge worden, of al dan niet kan worden deel genomen aan een A-toernooi. Na het be reiken van de sluitingstijd voor de per soonlijke inschrijving kan de hoofd- scheidsrechter de afwachtende groep meedelen, dat iedereen die (nog) geen plaats op die 'ranking' heeft, naar huis mag gaan. Zoals bij het A-toernooi van Unicum. De zogenaamde 'nummers dui zend' komen zelden in aanmerking om deel te nemen. Soms morrend, maar meestal gelaten wordt de terugreis naar de woonplaats dan aanvaard. De invoering van de AUDI-ranking maakt de toelating van spelers voor de organisatoren dan wel een aanmerkelijk stuk eenvoudiger, de ranglijst op zich is een groot obstakel voor doorstroming van tennistalent. Om deel te kunnen ne men aan een A-toernooi is een ranglijst plaats onontbeerlijk. Een plaats die ove rigens pas verworven kan worden als al eens eerder aan een A-toernooi is deelge nomen. De daar te verdienen punten zorgen namelijk voor een plaats dan wel een stipnotering op die ranglijst. De vi cieuze cirkel is daarmee gemaakt en nau welijks te doorbreken. Zij, die het na enige tijd niet lukt aan een dergelijk eve nement deel te nemen, gaan ten onder in de grauwe massa, die eens hoopte op een doorbraak. Voor hen, die wel tot het kwalifikatie toernooi zijn toegelaten wacht een vaak bittere strijd tot.de laatste twee of vier overgeblevenen, 'die zich het recht ver werven in het hoofdtoernooi te mogen uitkomen. In het Noorlander Paas A- toernooi was het al niet anders. Jacqueli ne Kamp uit Nijmegen en Limburgse Carolien Houben trokken liefst drie uur en vijftig minuten uit voor hun duel. De Nijmeegse was de gelukkigste van het tweetal, zij overleefd'e de eerste kwalifi- katieronde, maar wist tevens, dat nog twee ronden waren te gaan. De Leidse deelnemers, op een uiterst verrassende Mirjam Siemerink na, sneuvelden soms eervol, soms kansloos in de eerste ronde. Een volgend toernooi moet hier een mo gelijk succes brengen. Wildcard Beter hebben zij het, die met behulp van een zogenaamde 'wild card' tot het hoofdtoernooi worden toegelaten. Mare Nagelkerken werd voor het Paastoernooi met een dergelijk presentje verblijd. De Alphenaar wachtte de ontwikkelingen bij zijn oorspronkelijke vereniging TEAN niet af, koos voor competitiespelen op een zo hoog mogelijk niveau en vertrok naar Leiden. De wilde kaart bij zijn nieuwe club betekent tien punten, waar mee een opstapje naar de AUDl-ranking wordt gemaakt. Met de daarmee verwor ven punten voor de ranglijst kan Nagel- kerken bij een aantal van de andere A- toernooien in den lande met een groter Onder redactie van Peter van der Hulst TELEURSTELLING Na afloop van de wedstrijd tegen ONA bleek Nieuwkoop-trainer Dick Boesveld niet bereikbaar voor commentaar. „Hij is aan hel fietsen in de duinen", liet zijn vrouw weten. Een sportieve uitspatting, die in verband met de eerdere verrichtin gen van zijn spelers gebracht kon wor den, zo bleek uit de woorden van Boes- velds eega. „Nieuwkoop heeft wel zo'n 28 kansen gehad, waarvan er slechts één werd benut. Toch eindigt het duel in een 1-1 gelijkspel, omdat ONA aan één mo gelijkheid genoeg heeft". De spelers zul len na afloop hun biertje niet hebben la ten staan. Anders lag dat dus voor Boes veld. „Hij is zich nu aan het afreageren", bekende zijn vrouw. Dat het gelijke spel tegen de degradant extra hard is aange komen, mag worden opgemaakt uit haar opmerking: „Mijn man zal wel niet voor een uurtje of elf thuis zijn ZWARTKIJKERS 1 Het is een berucht fenomeeri binnen de voetballerij: zwartkijken. Toch is er geen enkele vereniging in den lande die zo veel last van dit probleem heeft als de voetbalvereniging Katwijk. Slechts enkele meters achter de reclameborden, die het hoofdveld van de zaterdag-eersteklasser omzomen, staat het hek dat de Katwijkse accommodatie markeert. Vervolgens doemt het talud van de voormalige vuil nisstortplaats op. Een perfecte staantribu- ne, zo bleek zaterdag tijdens de wedstrijd Katwijk tegen Quick Boys maar weer eens. Naar schatting hadden ongeveer duizend toeschouwers daar plaats geno men. Vraag is echter, hoeveel van die duizend supporters daadwerkelijk de moeite had den genomen om een kaartje te kopen? ZWARTKIJKERS 2 Volgens penningmeester Van der Brink viel de schade zaterdag nog wel mee. „De meesten waren betalende toeschouwers die via de accommodatie op het talud zijn gekomen. Maar", gaf de financieel expert toe, „je kan er ook op een andere manier komen, maar dan moet je wel di verse gemeentelijke verordeningen aan j laars lappen". Van der Brink schat dc zo'n tien procent van die mogelijkhei gebruik heeft gemaakt. Vooraf ook om aal suppoosten een oogje in het zeil liiei den. Omgerekend een derving van hon derd maal 3,50 gulden. Het is nu eenmaaleen moeilijke matt rie, weet Van der Brink. Bij de voetbal vereniging Katwijk wil zich nu een man het geval voordoen dat de opstallen bin nen de eigen gemeentegrenzen gelegei zijn, terwijl dat de velden maar ook d voormalige vuilnisbelt tot Noordwijk grondgebied behoren. En dat bemoeilijk weer net nemen van passende maatreet len. „Bij die beruchte belt staan bordje, met daarop 'verboden toegang', maar d\ hekken zijn van dusdanige kwaliteit da het niet moeilijk is om er op, over of on derdoor te klauteren". ZWARTKIJKERS 3 Een schatting van tien procent lijkt der halve wat laag. Wij hebben daar na tuurlijk geen concrete inzichten in Slechts enkelen hebben op de belt gecon troleerd. Vijftig procent zou ook mogehl kunnen zijn". Een realistischer cijfet waarbij de niet geïnde toegangsgeldei toch gauw op een kleine tweeduizend gul den komen. De oplossing lijkt echter voor de hand li liggen. Dien een verzoek bij de gemeent Noordwijk in om de afrastering een tien tal meters naar achteren te verplaatsen Vooral ook omdat de velden al op Noord wijks grondgebied liggen en men bij Kal wijk in de toekomst staantribunes achte beide doelen wil realiseren. Aan de kos ten van een hek hoeft het in ieder geva niet te liggen, want aie heb je er met vie druk bezochte wedstrijden uit. Nu zijn de zwartkijkers voorlopig nog d lachende derde bij Katwijk. Niet alleei wat het uitzicht betreft hadden zij zatei dag de beste plaats, maar ook aoor d weersomstandigheden. Zij hadden d harde wind in de rug. een betere plaai konden zij zich dus niet wensen", aldu Van der Brink: Leo de Jong: „Zes, zeven keer achter elkaa mogelijk moeten zijn". kwam het publiek nog ruim op, ook vijf jaar geleden trok het zaalvoetbal nog. De Jong: „Een avondje zaalvoetbal in de Cleijn Duinhal leverde vaak een uitver kochte bak op. De laatste keer, tegen Bax, waren er niet eens honderd man. En. eerlijk gezegd, ik geef de wegblijvers echt geen ongelijk. Het publiek wordt ge woon weggejaagd. En van die honderd van vorige week, komen er volgend jaar hooguit nog maar vijftig terug". De wereldkampioenschappen zaalvoet bal die begin vorig jaar in Nederland werden gehouden, worden door De Jong als een van de belangrijkste „zaalvoet balvervuilers" van de laatste jaren ge noemd. „Natuurlijk was op dat moment de ontwikkeling al in volle gang dat zaal voetbal vooral risicoloos tikken moest zijn. Maar ik ben ervan overtuigd dat daar een hele grote kans is gemist. Als er toen, ook door het Nederlands team, echt leuk zaalvoetbal was gespeeld, had dat z'n uitwerking niet gemist. Had dat z'n effect op de competitie gehad. Nu terugspelen op de keeper. Dat zou toch niet FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN ook, maar dan in negatieve zin. Het is na dat WK nog veel erger geworden". De toekomst van het zaalvoetbal wordt door De Jong dan ook uiterst pessimis tisch ingezien. „Er moet wat veranderen, anders gaat het helemaal fout met dat spelletje. De mentaliteit moet anders, het moet niet alleen maar om de punten, om het geld gaan. En de regels moeten anders. Neem nu dat terugspelen. Het mag toch niet mogelijk zijn dat een bal ongestraft wel acht keer achter elkaar op de keeper wordt teruggespeeld? Eén keer, hooguit, bij de tweede keer een vrije schop tegen. En zo zijn er vast nog ande re dingen te bedenken. Binnen een be paalde tijd met de bal op de helft van de tegenstander zijn, of de voordeelregel wat beter toepassen. Het zijn allemaal zaken die het spelletje ten goede komen. Ik hoop oprecht dat de verantwoordelij ke mensen die dingen snel zullen aan pakken. Anders ben ik echt bang dat het zaalvoetbal uiteindelijk toch een dood geboren kindje zal blijken te zijn". GERT-JAN ONVLEE kanspercentage de kwalifikaties binnen komen. Ook Unicummer pur sang Mar- tijn Krans krijgt een analoge mogelijk heid als Nagelkerken. Het 'experiment' van het eerste A-toer nooi bij de Leidse tennisclub Unicum heeft voor Nagelkerken en Krans het prettige gevolg van een, overigens nog bescheiden, plaats op de nationale rang lijst. Een jaar lang heeft de speler dan de .tijd zijn of haar puntentotaal te vergro ten. Na één jaar worden de toernooipun- ten weer van het conto afgeschreven. De bereikte positie kan middels een uitge kiend programma van A-toernooien nog verbeterd worden. Voor de organisato ren is de wijze, waarop de speler met zijn of haar sport bezig is meestal mede bepalend voor de toelating tot het betref fende toernooi. Doorstroming De AUDI-ranking werkt als selectiemid del voor het aanwezige Nederlands ta lent, niet of nauwelijks. De vaak via sponsors verstrekte wild cards komen slechts zelden bij die echte talenten te recht en juist zeer vaak bij die spelers, die een plaatselijk belang hebben. Als er al van doorstroming op die ranglijst sprake is, dan is die juist in die groepe ring te zoeken. Toch valt voor de laatste vorm van ondersteuning van regionaal talent heel veel te zeggen. Op de samen stelling van de bondsploegen is vaak te recht kritiek te uiten. In de praktijk blij ken de buiten de nationale selecties ope rerende tennisspelers, waarvan Paul Haarhuis een voorbeeld is, tot grotere daden te komen. Het Noorlander Paas A-toernooi op de tennisbanen van Unicum gokt met haar wild cards duidelijk op een mogelijke doorstroming van het regionaal talent op de nationale AUDI-ranking. Als slechts één van het kwartet Unicum mers, Kees- Jan Schuilenburg, Erik Bakker, Ma Nagelkerken of Martijn Krans, kJ doorgroeien tot de landelijke (sub-)t< of mogelijk verder tot een intémation als Jan Siemerink, heeft het regioph van de Leidse hoofdklasser, waarin z wel de hoogste klassen van de compe tie, als het A-toernooi is ondergebracl succes gehad. Vooralsnog kan het da week in groten getale aanwezige publifl ook dit weekeinde met volle teugen nieten van landelijk A-tennis op een f» veau, dat in Leiden niet of nauwelij wordt bereikt. De Open Leidse zijn bijzondere uitzondering. PETER KLEI

Leidse Courant | 1990 | | pagina 34