IHerkansing voor 1 een continent Voor blanke extremisten is geweld het enige antwoord CcidócSoiuant Nu de Oosteuropeanen niet langer meer zo genoemd willen worden en zich beroe men op hun Middeneuropees verleden, heeft ons continent voor het laatst in deze eeuw de kans te komen tot vrede en sa menwerking. Maar terwijl in koffiehuizen in Wenen en Boedapest gesproken wordt over de mooiste toekomst sinds jaren, slaan Roemenen Hongaren de schedel in en vrezen de Polen hun grote Duitse buurland. Wordt het wel wat met Euro- HET EINDE VAN DE DELING VAN EUROPA Het heette nog altijd Oost-Europa, maar r°!i de westerling die zojuist een reis door het dictatoriale Roemenië had gemaakt, ervoer het anders. Hij zat voor de televi sie in een hotel in Boedapest en zag daar reclame voor Croma, uitgèzonden door I Sky Channel, opgenomen bij een slagerij "Min Hoofddorp. Oost-Europa? Het heette nog altijd Oost-Europa, maar in het Italiaanse restaurant in Sofia praatte de schilderes over niets anders dan de jaren dertig en hoe ze daarnaar terug verlangde, naar die hoogtijdagen van Europese cultuur, ook in Bulgarije. Oost-Europa? Het heette nog altijd Oost-Europa, ma'ar de jonge gitarist in Tsjechoslowakije, die 'De naam van de roos' naast zijn bed had liggen, wees er fijntjes op dat Praag westelijker ligt dan Wenen. Oost-Euro- tota pa? laro Oost-Europa bestaat niet, zeggen ze in Oost-Europa. En Europa des te meer. Daar geloven ze in, daar willen ze naar itoch toe. Weg van de Russen, terug naar het continent. En het continent? Dat aarzelt. Deling Het was direct nadat de Europese staten elkaar op leven en dood bevochten had- ir ten, dat Winston Churchill opriep tot de vorming van de Verenigde Staten van fiiropa: 1946. Maar dat was ook het jaar waarin duidelijk werd dat de Russen niet zulke bevrijders waren als ze aan- /illü vankelijk wel leken en in plaats van tot ten vereniging kwam het tot een deling tan Europa. Het continent, dat niet lang irtiei [daarvoor de navel van de wereld was ge weest, viel uitéén in Oost en West, en waar Oost onder leiding van Moskou een gelijkgeschakeld blok werd, deed 0 jj West er jaren over tot onderlinge samen werking te komen. Werd Oost daarbij gemist? Niet echt. Het Oosten vormde een bedreiging, geen attractie. Intussen :enc| miste het Oosten het Westen wel; in 1956, toen de Russen Boedapest binnen vielen en in 1968, toen ze dat in Praag deden, en daarna, toen in het Oosten al les hetzelfde bleef, alles stagneerde. Maar het Westen richtte de blik liever op New York dan op Warschau, liever over de Atlantische Oceaan dan over het IJzeren Gordijn, en zo verdween het Oosten uit het oog. Milan Kundera, de Tsjechische schrijver in ballingschap, schreef daar over in 1983 een essay: 'De tragedie van Midden-Europa'. „Krachtens het politie ke systeem hoort Midden-Europa bij het Oosten; krachtens zijn culturele geschie denis hoort het bij het Westen. Maar omdat Europa zelf bezig is zijn culturele identiteit te verliezen, ziet het Midden- Europa slechts als een politiek regime; anders gezegd: het ziet in Midden-Euro- slechts Oost-Europa", t was 1983, maar nu is het 1990 en zelfs al zouden we willen: we- kunnen n ze Midden-Europa niet langer laten samen- eelm vallen met Oost-Europa, want het poli osis tieke systeem op grond waarvan we dat n is ter ziele. Dat betekent dat Eu- - niet te verwarren met de bureau- 7 gij cratie die Europese Gemeenschap heet - plotsklaps actueel geworden is en dat de zotte droom van Vaclav Havel uit 1986, uitgesproken toen hij de Erasmusprijs is ontving, werkelijkheid kan worden. Ha- vel sprak toen over een nieuw Europa, of eigenlijk een oud Europa, dat van WELKOM - Een zwarte jongen, op weg naar zijn township, loopt door de rustige straten van een blanke buitenwijk van Welkom, als uit het duister gebruld wordt: «Rennen". De jongen aarzelt geen EG tegen die omstandigheden is opge wassen". Delors verwees daarbij naar het moeizame proces van Europa '92, het wegvallen van de EG-binnengrenzen. Als dat al zo haperend gaat, hoe moet het dan met een zoveel ingrijpender kwestie als het opheffen van de Europe se deling? Hoe komt dan ooit de Euro pese confederatie tot stand die Michail Gorbatsjov heeft voorgesteld? Delors: „Een Europese confederatie kan alleen maar worden gerealiseerd als het Europa van de Twaalf flink is voorgeschreden op de weg naar een politieke unie. Als de Twaalf er niet in slagen een hogere mate van samenwerking te bereiken, dan blijft de voorgestelde confederatie een vaag begrip". Nationalisme De Europa-gelovigen kunnen hun ge duld nauwelijks bewaren en in Wenen nemen ze alvast een voorschot op wat komen moet. Daar ontmoeten kunste naars en politici uit Oost en West elkaar om enthousiast en beschaafd van ge dachten te wisselen. In Sofia herinneren kunstenaars zich de kosmopolitische ja ren dertig. In Boedapest hapgt het werk van Jan Cremer ten toon. Dat is de ene kant van de medaille, de mooie. Maar er is ook een andere, een smerige. Frits Bolkestein beschreef die, vanuit Honga rije, als volgt voor De Tijd: „De ijstijd van het communisme heeft de onderlin ge verhoudingen in Oost-Europa bevro ren. Nu de dooi is ingezet, roeren die zich weer. Boedapest is bezorgd over het lot van de twee miljoen Hongaren in Roemenië. De Roemenen willen Molda vië erbij. Serven en Albaniërs raken slaags. De spanningen tussen Slovenen en Serven, tussen Bulgaren en Turken lopen op. De Slowaken zijn bevreesd voor een herlevend Hongaars nationalis me. Heette Slowakije vroeger niet Bo- ven-Hongarije? De Polen zijn bang voor de arrogantie van een verenigd en mach tig Duitsland. De premier van Roeme nië, Petre Roman, schijnt deels van joodse afkomst te zijn. Een oude joodse dame hoopte dit weekend in Boedapest dat dit feit niet bekend zou worden. Ze vreesde dat de joden in Hongarije daar voor zouden moeten boeten. Vannacht is het kantoor van de Hongaarse lucht vaartmaatschappij Malev in Boekarest in brand gestoken. Het einde van deze eeuw begint op de aanvang ervan te lij ken". Dat is zo. De uitgangspositie van het continent lijkt op die van negentig jaar geleden. Maar dat hoeft niet te beteke nen dat ons weer twee wereldoorlogen en een stalinisme te wachten staan. Er is zelfs iets te zeggen voor de gedachte dat het continent in de herkansing zou kun nen slagen waar het in de eerste ronde faalde. Want het huidige Duitsland is niet dat van keizer Wilhelm en nog min der dat van Adolf Hitler. En Stalin heeft afgedaan, ook in de Sovjetunie. Het is een flauwe constatering, niet veel oorspronkelijker dan dat het vriezen kan en dooien, maar desalniettemin is het de waarheid: de Europese medaille rolt en de vraag is op welke kant hij zal vallen: de goede of de kwade. Europa is een be lofte en een gevaar tegelijkertijd. STEVO AKKERMAN per dag tot 225 gulden. Wachtposten voor de winkels zagen erop toe dat ie dereen zich aan de boycot hield. Later hield een tornado huis in twee blanke wijken en werden 3.000 huizen zwaar beschadigd. Plunderaars - zwart en blank - waren al gauw ter plaatse. De AWB en andere groepen onderna men actie en verschenen met geweren om de plunderaars af te schrikken en te gelijk een einde te maken aan de -winkel boycot. Bill Odendaal, de burgemeester en een 'verlicht' lid van de Nationale Partij, die zwarte jongeren echter nog steeds „picaninnies" noemt, zegt dat „de situatie nog explosiever zal worden als de woonoorden weer in verzet komen tegen de activiteiten van de blanke bur gerwachten". Dat zal de conservatieven in Welkom ongetwijfeld plezier doen. Zij weten dat dit een slag is voor presi dent F.W. de Klerk, en dat het hervor mingsproces en de ontmanteling van het apartheidssysteem een aanzienlijke ver traging zullen oplopen. Veel blanken be ginnen in geweld het enige echte ant woord te zien. ANDREW HOGG (c) The Times, Londen moment en zet het op een lopen. Had hij alleen maar de schijn ge wekt het bevel te willen negeren, dan had hem dat op een flinke af ranseling kunnen komen te staan. In de achterbak van de bestelwagen waar het bevel vandaan kwam, zitten drie ge wapende, in kaki gehulde mannen. Le den van de extreem-rechtse Afrikaner Weerstands Beweging (AWB). In een an dere wagen zitten nog meer mannen in kaki te lachen. „Je moet goed onthouden dat het hier anders is dan in Johannes burg. De zwarten in de mijnen hier zijn beesten, niets dan beesten", zegt een van hen, een aannemer. Welkom in Welkom, een nijver goudgra- v'ersstadje 300 kilometer ten zuiden van Johannesburg, waar de burgemeester on langs een fenomeen signaleerde dat heel Zuid-Afrika in opschudding bracht. De stad, zo zei hij, is getuige van blanke verzetsacties tegen de hervormingen van F.W. de Klerk. Gewapende groepen inwoners patrouille ren op straat, schieten willekeurige zwar ten aan, jagen hen weg en delen regelma tig een pak slaag uit. Andere steden spre ken erover het voorbeeld van Welkom te volgen. Tevergeefs deed de commisa- ris van politie van Welkom een beroep op de mensen het recht niet in eigen handen te nemen; Adriaan Vlok, de mi nister van orde en gezag, noemde de burgerwachten „niet acceptabel", maar zijn protesten vonden geen gehoor. Bang De 40.000 blanke inwoners van Welkom zijn. bang. De wapen verkoop is omhoog geschoten, het aantal aanvragen voor een wapenvergunning is gestegen van 61 in januari tot 91 in februari en 436 in maart. De meeste wapens worden ge kocht door vrouwen, die bang geworden zijn door het zwarte geweld in Natal en de verloedering van orde en gezag door het hele land. Hun mannen hebben zich aangesloten bij de nieuwe „Blankeveiligheidswag", de eerste semi-ofïïciële burgerwacht van het land. Ook zijn meer obscure groepe ringen gesignaleerd. Een daarvan, de „Flaminke" (de flamingo's) zou bestaan uit jongeren die zich erop toeleggen ge vechten met zwarten uit te lokken. Welkom bevindt zich nu, in de woorden van de commissaris van politie, in een „diabolische cirkel van geweld waarin niemand kan winnen". De komende we ken zullen tonen of de spanning onder de blanken afzwakt, andere steden over spoelt of frontaal in botsing komt met de plaatselijke zwarte gemeenschap, zo'n 250.000 man. Een zwart slachtoffer is al gevallen, naar verluidt doodgeknuppeld door een groepje plaatselijke blanke zakenlui. An deren zijn aangevallen met knuppels en sjamboks, dodelijke zwepen. De praktijken van de blanke extremisten in Welkom zijn niets nieuws. Zo werd de vorige burgemeester afgelopen jaar met pek en veren bewerkt door leden van de AWB. Zijn vergrijp was dat hij een niet-raciale rolstoelmarathon geo pend had. De AWB herdenkt die aanval met flessen wijn met een speciaal etiket. Het geweld dat de zwarte woonoorden de afgelopen weken heeft overspoeld, als gevolg van de emotie rond de legalisatie van het ANC en de vrijlating van Nel son Mandela, heeft zeker bijgedragen tot de angst van de blanke bevolking. Mars Ook een aantal plaatselijke gebeurtenis sen hebben in Welkom de situatie tot een kookpunt gebracht. Het begon met onrust in zwarte scholen. Toen zwarte leerkrachten probeerden een mars te houden door Welkom, vonden zij aan hangers van de AWB tegenover zich. Onlangs werd een blanke vrouw ver kracht en vermoord, naar men zegt door haar zwarte tuinman. Vervolgens organi seerden de inwoners van een aantal zwarte woonoorden een boycot van de blanke winkels als protest tegen de arres tatie van 17 jongeren na schoolreden. Tornado De boycot leidde tot enorme verliezen voor de plaatselijke winkeliers. Een drankhandelaar klaagde dat zijn inkom sten gedaald waren van 20.000 gulden Erasmus, dat van open grenzen, van uit wisseling, van saamhorigheid. „Een diep bewustzijn van duizend jaar gezamenlij ke geschiedenis en geestelijke traditie, geworteld in de beginselen van de klas sieke Oudheid en het Joods-Christen dom". Havel zag daarin het fundament voor „de zotheid van ons ideaalbeeld van een vredelievende totaal-Europese gemeenschap" en hij had het gevoel dat daarvoor in Nederland wel medestan ders te vinden waren. „Door juist een Tsjech met deze Erasmusprijs te eren, bewijst de Nederlander - daar ben ik van overtuigd - dat er voor hem, net als voor die ene Tsjech, slechts één Europa bestaat - één Europa, politiek weliswaar verdeeld, maar geestelijk onverdeeld en onverdeelbaar". Midden Het is niet toevallig dat het juist Tsje chen zijn die zo gloedvol over dat ene Europa spreken; zij vormen samen met de Hongaren - en in mindere mate ook met de Oostenrijkers, de Polen en de Duitsers - de bewoners van Midden-Eu ropa. En hoewel niet eenvoudig valt te zeggen wat Midden-Europa is, welke lan den er wel en welke er niet bij horen, is het in elk geval wel het toppunt van Eu ropa in die zin dat het zowel de Russen als de Amerikanen buitensluit. Voor wie gelooft in Midden-Europa, staan Mos kou en Washington gelijk aan Sodom en Gomorra. Kundera schreef al dat „Euro pa bezig was zijn identiteit te verliezen" en de Duitse slavist Karl Schlogel klaag de in zijn bóek 'Die Mitte liegt ostwarts' dat „the American way of life de Bonds republiek overspoelde". Die oriëntatie op het Westen, aldus Schlogel, beteken de een amputatie van Duitsland, dat van oudsher sterk verbonden was met het Oosten: „Een Duitser die alleen maar banden met het westen heeft, is een hal ve Duitser". Wat Schlogel schrijft over Duitsland, geldt volgens mensen als Kundera, Ha- vel, Konrad en ook volgens Nederlan ders als W.L. Brugsma, voor heel Euro pa; de deling in Oost en West is onna tuurlijk. oneezond en dus onwenseliik Filosoferen De Nederlandse historicus Eskes (in 1988): „De deling van Midden-Europa na 1945 is geen constellatie voor de eeu wigheid. Nu de ideologische tegenstel ling afneemt is het alleen maar normaal dat het midden weer van zich laat ho ren. Als de tekenen niet bedriegen dan is Midden-Europa inderdaad van een ou dere en vastere structuur dan het na-oor- logse en gedeelde Europa dat we nu al zolang kennen". Aangezien het eerder kunstenaars zijn geweest die zich over een nieuw gezicht voor Europa hebben gebogen dan politi ci, blijven hun voorstellen nogal eens steken in het rijk der ideeën en munten ze niet uit door praktisch politieke toe pasbaarheid. „Het gaat er nu om geheel Europa te integreren", zei de Tsjechische minister van buitenlandse zaken Jiri Dienstbier tijdens zijn bezoek aan Den Haag, maar hij zei er niet bij hoe dat dan zou moeten. Via de EG? Via de Raad van Europa? Via een nieuw te vor men overkoepelend lichaam? Dat zijn wellicht niet de opwindendste zaken om over te filosoferen, maar ze zijn wel noodzakelijk om zotte dromen om te zetten in werkelijkheid. Tot nog toe moeten we het doen met grote lijnen (minister Van den Broek deze week: „De rol van de VS zal belangrijk blijven, maar ongetwijfeld in de loop van de tijd minder prominent worden. In het 'Euro pa na de muur' zal Europese veiligheid in toenemende mate een Europese kwes tie worden") en met het gevoel dat de geschiedenis ons overvalt. En daar dringt zich natuurlijk de vergelijking op met de Duitse eenwording, die zich straks ook zal hebben voltrokken voor we het goed en wel in de gaten hadden. Bij menigeen lopen de rillingen al over de rug als ze eraan denken: een sterk, verenigd Duitsland in een Europees Eu ropa, zonder invloed van de supermach ten. Dat is vragen-om groot-Duitse ge dachten, vinden zij, en van dergelijke ge dachten houden zij niet. Daarom willen ze Duitsland binden, is het niet aan Amerika (de zogeheten Atlantici blijven van mening dat de VS een - militaire - rol te vervullen heeft op het continent), dan wel aan de Europese Gemeenschap. Brugsma, bij uitstek geen Atlanticus, roept al jaren dat een Duitse 'Alleingang' richting Oosten voorkomen moet wor den door hen binnen de Gemeenschap te houden en vervolgens via de Gemeen schap de Europese eenwording te verwe zenlijken. De voorzitter van de Europese Commis sie Jacques Delors zoekt het ook in die richting: „Ik ben altijd een voorstander geweest van de politiek van kleine stap pen. Maar ik moet daar vandaag enige afstand van nemen, omdat onze dagen zijn geteld. We moeten nu een politieke beslissing nemen die ons instellingen op levert die kunnen voldoen aan de eisen die ons van buitenaf worden gesteld. Het communistische Europa is onder onze ogen geëxplodeerd. Het is de vraag of de Driemaal Midden-Europa: beelden van Wenen (links), Praag (links boven) en Boedapest (rechts FOTO'S: archief en Milan Konvalinka

Leidse Courant | 1990 | | pagina 33