IJsland is geen vrieskis Op safari in een rolstoel Openluchtmuseum „moet in beweging komen" 'Êeidóc Qowumt NU NOG TE STATISCH Vaarwel In tenten REIZEN VOOR MENSEN MET EEN HANDICAP Ouderen Morgen ontwaakt niet alleen het Openluchtmuseum in Arnhem uit zijn winterslaap. Het paasweekein de luidt van oudsher het nieuwe seizoen in voor de grote attractie parken in ons land. Vanaf Eerste Paasdag kan het publiek dus weer terecht in onder meer de Efteling, Ponypark Slagharen, de Flevohof en Duinrell. Uitzondering is het strand- en speelland Beekse Bergen in Hilvarenbeek. Wie daar naar toe wil, moet vrachten tot 19 mei. ARNHEM - Het Openluchtmu seum in Arnhem ligt er nog kaal en verlaten bij. Het is guur weer en het schrale zonnetje dringt slechts af en toe tussen de voortjagende wolken door. Bij het engeltje voor de stolpboederij uit Zuid-Schar- woude poseert de kersverse direc teur van het volkscultuurmuseum, de 42-jarige Jan Vaessen. Met hem ontwaakt het museum dit weekein de uit een diepe winterslaap. De komende weken zal hij met zijn me dewerkers om tafel gaan zitten en zijn plannen voor een nieuwe toekomst van het museum ontvouwen. „Geen dicta ten", zo stelt hij nadrukkelijk'. „Ik wil met mijn plannen niet allerlei mensen voor de voeten lopen, maar ik heb na tuurlijk wel mijn opvattingen". Die liegen er niet om. Het museum, dat al sinds 1912 de bezoekers toont hoe Nederland leefde in vroeger tijden, moet in Vaessens optiek „dynamischer" wor den. „Ik zou het museum in beweging willen brengen. Het is nu te statisch. We hoeven het alleen maar te organiseren voor de 21ste eeuw. Er zitten veel kwali teiten in het museum die je niet moet verkwanselen, maar het moet ook niet een driedimensionaal Verkade-album lens uit verschillende windstreken, de machines uit vervlogen tijden en de de monstraties die in het seizoen worden gegeven, vooral wisselende tentoonstel lingen gaan organiseren. Aangezien het Openluchtmuseum een tentoonstellings ruimte ontbeert, wil hij een nieuw ge bouw op het terrein neerzetten. „Daar mee doorbreek je gelijk de seizoen-open stelling. Nu zijn we vijf maanden per jaar dicht, met een binnenmuseum kun je het hele jaar open blijven". De kosten van het nieuwe museum belo pen naar schatting tussen de acht en twaalf miljoen gulden. Die moeten be- taald worden uit de bruidsschat van twaalf miljoen gulden, die het museum bij de privatisering heeft meegekregen, zegt Vaessen. Als het aan hem ligt, zou het nieuwe museum in 1992 geopend kunnen worden. Naast het neerzetten van een nieuw ge bouw wil Vaessen de thema's van het museum fors uitbreiden. „Het museum moet kijken naar identiteit, verandering, modernisering en actualiteit. Wat is de identiteit van de Nederlandse bevolking, hoe zie je op allerlei gebieden de regio nale verschillen kleiner worden en welke actuele thema's zijn er? We moeten niet alleen de geschiedenis presenteren als doel op zichzelf. Niet stoppen in de ja ren dertig. Zo kun je bijvoorbeeld een tentoonstelling opbouwen rond de huidi ge mestproblematiek", aldus Vaessen. Het gaat hem niet alleen om de sociaal- economische geschiedenis van Neder land, die hij overigens van onnoemelijk groot belang acht, maar hij zou er meer cultuursociologische aspecten bij willen betrekken. Naast de mestproblematiek denkt Vaessen bijvoorbeeld aan het the ma 'leven en dood'. „Dat de omgang met de dood is veranderd, kun je aflezen aan de objecten die met de dood zijn verweven. Misschien een wat morbide onderwerp, maar wel een prachtige ten toonstelling". Een derde speerpunt van Vaessen is de educatie. „Als je in het park loopt, heb je behoefte aan educatieve inlichtingen. De functionele opstelling zoals die er nu is in de boerderijen, de molens en de ge bouwen is heel aardig, maar er moet iets aan worden toegevoegd. Je kunt op die plekken educatie meer laten zijn dan een praatje bij een plaatje. In een van de vijf kamertjes van een boerderij kunnen bij voorbeeld door film e* foto's ontwikke lingen worden geschetst". Vaessen hoopt met het vernieuwde mu seum drommen mensen te trekken. „De tentoonstellingen in het nieuwe mu seum, de uitbreiding van de thema's en de actuele presentaties moeten ertoe lei den dat de mensen zich afvragen wat er deze maand te doen is in het Openlucht museum. 's Ochtends de wandeling, 's middags het binnenmuseum. Steeds hetzelfde en daarbij toch steeds weer an ders". PETER DE KNEGT De nieuwe directeur van het Arnhemse Openluchtmuseum Jan Vaessen voor de stolpboerderij uit Zuid-Scharwoude met op de achtergrond de 'grote boerderij' uit Oud-Beijerland en de windwatermolen uit Noord-Laren. FOTO: CHRIS STEIN Op IJsland vormen bergen, vulkanen, lavavelden, kokende modderpoelen, ijsvelden APELDOORN - IJsland is een sneeuwwitte plek op de toeristische landkaart. De onherbergzame klomp basalt, pal onder de poolcir kel, trekt hooguit 130.000 toeristen per jaar, voornamelijk Amerikanen en Westduitsers. Het aantal Neder landers dat jaarlijks naar het over weldigende landschap met zijn vul kanen, lavavelden, kokende mod derpoelen, geisers, gletsjers en wa tervallen trekt, schommelt rond de drieduizend. Een braakliggend vakantieland dus. Dat vindt ook Willem van Blijderveen, een IJsland-freak uit Apeldoorn. Hij ver wacht een toenemende belangstelling voor het eiland en richtte daarom enkele maanden geleden de reisorganisatie 'Askja Reizen' op, gespecialiseerd in trips naar de ruige steenklomp in die ij zige achterhoek van de Atlantische Oceaan. Voor het komend zomerseizoen staan zes groepsreizen op het program ma (elk met maximaal twaalf tot acht tien deelnemers). „Misschien een beetje ambitieus", geeft hij toe. Maar hij is er van overtuigd, dat hij met zijn eerste rei sprogramma een part van de kleine IJs land-taart kan bemachtigen. De voormalige schoolboeken-illustrator reist sinds de jaren zeventig regelmatig als gids of vakantieganger noordwaarts. Zijn kennis, ervaring en belevenissen balde hij in 1980 samen in de succesvol le reisgids 'IJsland Oerland'. Een totaal herschreven versie, kortweg 'IJsland' ge titeld, verschijnt deze maand in de reis lustige Dominicus-reeks van uitgeverij Gottmer. De gids is doortrokken van zijn liefde voor de 250.000 vriendelijke IJslanders en hun woest en ledig land. Die hartstocht gaat zo ver, dat de illu strator vorig jaar zijn tekentafel vaarwel zei om Askja Reizen te lanceren. De nieuwkomer in de vaderlandse reis wereld ontleent zijn naam aan de Askja, een IJslandse vulkaan, die nog in 1961 een vurige oprisping had. „Voor mij' symboliseert de Askja het kloppend hart van IJsland. Bovendien ligt de vulkaan in een onherbergzaam gebied. En juist zo'n landschap, dat je nergens anders in Europa vindt, trekt mij erg. Ik hou van die ongerepte natuur, in combinatie met de avontuurlijke manier van reizen. Op IJsland kun je dagen wandelen zonder een dorpje, of zelfs een mens tegen te komen. Op veel plaatsen zijn geen brug gen. Dan moet je met de auto een rivier door. Dat is heel spannend. Het geeft een kick". „Bovendien is IJsland geologisch zeer interessant. Het is een levend maanland schap, met slapende vulkanen die regel matig actief worden. In 1980 heb ik zo'n uitbarsting meegemaakt. Dat is fascine rend. Je verwacht dat het dan vol staat met nieuwsgierigen, journalisten en poli tie. Maar toen ik arriveerde stonden er acht mensen te kijken. Ik mocht overal komen. Al stap je bij wijze van spreken in de hete lava, niemand die je tegen houdt". Willem van Blijverveen schrijft de gerin ge toeristische belangstelling voor IJs land onder meer toe aan de hoge prijzen. „Vakanties naar IJsland zijn duur. Er gaan geen charters heen, dus moet je met een lijnvliegtuig. Voor drie uur vlie gen betaal je 1095. Mallorca is ook drie uur vliegen, maar toch betaal je voor een ticket maar 400. Ook het le ven op IJsland is duur. Voedsel kost er twee keer zo veel als in Nederland". „Voor een grote groep vakantiegangers is bovendien het weer een storende fac tor. Veel mensen denken dat IJsland een vrieskist is. Maar het is er lang niet zo koud, als de naam en de noordelijke lig ging doen vermoeden. De gemiddelde temperatuur schommelt 's zomers rond de 10 tot 12 graden. Er zijn uitschieters naar 20 graden. Ik heb soms dagenlang in m'n zwembroek gelopen. Maar eerlijk gezegd heb ik ook wel drie dagen in mijn regenjas geslapen. Het weer wisselt heel vaak en heel snel. Het gezegde 'Als het weer je niet bevalt, wacht je maar vijf minuten' is sterk overdreven, maar heel vaak maak je op één dag totaal verschil lende weersomstandigheden mee. D heeft als voordeel, dat het er nooit lai slecht weer is. Maar als nadeel dat heli ook nooit lang mooi is". ha Willem van Blijderveen organiseert i de periode juli-begin september in tola pa zes twee- en drieweekse reizen, waaro 0< der een rondreis die een redelijk graC deel' van IJsland beslaat, «C wandelrondreis, een hete-bronnentocljtoi een vogelreis en een kleine rondreis. I prijzen liggen tussen 2400 en 345 Daar komt 150 per week bij voori maaltijden. Het vervoer op IJsland gebeurt met ci terreinbus. Er wordt in tenten geslapt 1 „Het is niet altijd een pretje om met gen, wind en een lage temperatuur i tent op te moeten zetten. Maar kamj ren is écht de meest ideale manier oi IJsland te beleven: intens en tot injS tenen". i Dat klinkt Spartaans. Toch mikt Willes va van Blijderveen niet op wintervaste st l permensen. „Iedereen met een goede g zondheid en een avontuurlijke, sportie» da en flexibele instelling kan mee. Er geen leeftijdsgrens. Maar uit ervarii blijkt dat de leeftijd van de meeste dö nemers ergens tussen de 20 en 50 jj ligt". De kersverse reisorganisator wil het ech ter niet bij IJsland houden. Hij broed e hij op trips naar andere witte plekken c r de toeristische kaart, onder meer Assai 1? (India) en Venezuela. Daarmee speelt h in op de toenemende vraag naar spa! d nende doe-vakanties. „Ik denk dat avo? li tuurlijke reizen 'in' zijn, omdat het h staan in Nederland niet zo gek vt 5 avontuur meer biedt, terwijl bij vt mensen de hang naar avontuur wél aa wezig is". h AAD STRU1J s Informatie over Askja Reizen: Post bus 20240, 7302 HE Apeldoorn, tele foon 055-422566. EINDHOVEN - „Verre reizen zijn in. Maar voor mensen met een li chamelijke handicap was er altijd een duidelijke grens. Tot hier en niet verder! Rolstoelgebruikers wa ren trendvolgers. Pas als iedereen ergens geweest was kwam de rol stoelgebruiker. Belachelijk. Wij wil den dat omdraaien. Daarom gin gen wij als eerste met een groep naar Turkije. Dit jaar staat Sri Lanka op het programma. Wij hobbelen dus niet meer achteraan, maar reizen vóór de stroom uit. Dat geeft de rolstoelgebruikers een kick. Zo van: wij zijn toch maar mooi in staat om zo'n verre reis te maken. De wereld gaat letterlijk voor ze open". Er vibreert trots in de stem van de Eind- hovense verpleegkundige Frank Nan- ning (30). Hij is voorzitter van Globe- Roller. Deze stichting organiseert groepsreizen voor rolstoelgebruikers en mensen met loopmoeilijkheden. Globe- Roller heeft uitsluitend verre vakantie bestemmingen op het programma staan. Dit jaar zijn dat Tunesië, Turkije en Sri Lanka. Een trip naar Indonesië zit in de pen., In ons land organiseren ook de Zonne bloem, het Rode Kruis en enkele kerke lijke organisaties vakantiereizen voor ge handicapten. „Maar die blijven allemaal dicht bij huis. Bovendien zijn de groe pen groot. Daar kleven nadelen aan. Op excursies duurt het lang voordat ieder een in of uit de bus is. En als je met een grote groep in een hotel bent, gaat het beeld van de rolstoelgebruiker overheer sen. Dat kan tegenzin opwekken. Er zijn zelfs hotels die rolstoelgebruikers weige- ren. Die hebben nog altijd het idee, dat iemand met een lichamelijk handicap zielig is, de hele dag alleen maar in een rolstoel hangt, speeksel verliest, met de armen slaat, zich in het eten verslikt. Dat vinden ze geen fraai gezicht voor de andere gasten. Andere hotels zijn bang dat rolstoelen het meubilair beschadigen. Met wat hulp kun je ook met de of dat incontinente mensen de matras sen bevuilen. Het poep- en piassyn droom noem ik dat altijd". Volgens Frank Nanning zitten ook veel touroperators vol vooroordelen. „In te genstelling tot bijvoorbeeld Engeland, Duitsland en Zwitserland bemoeien commerciële reisorganisaties in Neder l bijna overal komen. FOTO: PERS UNIE land zich nauwelijks met gehandicapten. Het is commercieel niet aantrekkelijk en ze moeten er te veel moeite voor doen. Het is voor touroperators veel gemakke lijker om de grote massa te vervoeren, dan aandacht te schenken aan indivi duele wensen. Als wij ze aanschrijven krijgen we vaak niet eens antwoord. Sommige reisorganisaties weigeren bot weg mensen met een handicap". „De reiswereld houdt veel te weinig re kening met gehandicapten. In de reis- voorwaarden van de ANVR bijvoor beeld staat niets over rolstoelen. Een van onze deelnemers zei eens: „Iemand uit de reiswereld zou zelf eens in een rol stoel terecht moeten komen. Misschien verandert er dan iets". Er moet hoogno dig wat gebeuren. Nu al is één op de tien Nederlanders gehandicapt. Dat aantal groeit, onder meer door de vergrijzing". Jarenlang begeleidde Frank Nanning als vrijwilliger vakantiereizen van de Zon nebloem en het Rode Kruis. „Ik ont moette dan mensen die zeiden: 'Ik zou wel eens een verre reis willen maken. Op safari in Kenya bijvoorbeeld'. Toen dacht ik: dat moet dan maar eens gebeu ren". Samen met Anne Geerdirfk (40) richtte de Eindhovense globetrotter in 1987 de Stichting Vakantiereizen Ge handicapten en Ouderen op. Maar toen duidelijk werd dat de commerciële reis organisaties zich al op de ouderenmarkt stortten omdat daar geld te verdienen valt, besloten de twee Eindhovenaren zich uitsluitend te richten op mensen met een handicap. De naam veranderde in Globe-Roller. „Dat ligt internationaal in het gehoor en de vlag dekt de lading". De eerste reizen gingen naar Kenya en Portugal. Globe-Roller kent geen leeftijdsgrenzen en is niet gebonden aan politieke stro ming, regio of geloof. De jonge, niet- commerciële organisatie werkt uitslui tend met vrijwilligers die afkomstig zijn uit de verzorgende en verplegende sector of die al vaker met gehandicapten op reis zijn geweest. „Onze groepen zijn klein. Hooguit acht a tien mensen mi een handicap; sommigen met partner1 introducé. Het aantal begeleiders is 1 1,6. Meer is niet nodig. Bovendien zc het de reizen duurder maken. De deelffl mers betalen namelijk ook de reiskosti tic van de begeleiders". De prijzen zijn pi tig: vijftien dagen Turkije kost 2889 gt den, zestien dagen Sri Lanka 3987 go den. Partners betalen respectieveli 1924 en 2734 gulden. „Soms levert zo fondsen, sociale diensten of woonvflf men een financiële bijdrage en is mogelijk om via de fiscus wat terug krijgen", weet Nanning. „Veel hotels zijn niet aangepast voor chamelijk gehandicapten. Daarom mén we zelf voldoende hulpmiddel! mee, van extra rolstoelen en onderdeli tot sjouw- en toiletstoelen". Dat maten aal is aangeschaft met financiële stee van enkele grote bedrijven en het K( ningin Julianafonds. „Van het Nations Revalidatiefonds hebben we niets'ge1"4 gen. Ze vonden dat ze niet moesten dragen aan luxe vakanties. Mensen een handicap mogen dus geen verre zen maken. Dat is pure discriminatie' Globe-Roller kan nog enkele vrijwil gers gebruiken. Vooral mannen zijn wi kom. „Het is geen vakantie", waï schuwt Frank Nanning. „Het is aanpal ken geblazen. Om de dag is er een excit sie. In Efeze bijvoorbeeld gaat de tod naar een basiliek. Het pad loopt paar honderd meter steil omhoog, ovt rotsen en keien. Dat is een gesjouw vs heb ik jou daar. Maar we zeuren niet, doen het gewoon". a AD STRUN Voor meer inlichtingen: StichM Globe-Roller, Wouter Hollemanple 106, 5616 JX Eindhoven, telefoon 040-526570.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 32