In Sovjetunie wordt geloof weer noodzaak CcidAcSouAmi mST £eidóe@ouxa/rit kerk wereld beroepingen Een uitweg uit de kinderkamer •i GEESTELIJK LEVEN/OPINIE fceidócQowvant ZATERDAG 14 APRIL 1990 PAG® Braziliaanse bisschoppen met de dood bedreigd SAO PAULO Twee bisschoppen in Brazilië die bekend staan om hun verdediging van de rechten van de landloze boeren en Indianen, zijn met de dood bedreigd. Het betreft bisschop Aldo Mongiano van Roraima en bisschop Marcelo Pinto Cavalheira van Guarabira Onder leiding van de gouverneur van het territo rium Roraima, Romero Juca Filo, wordt tegen Mongiano een zeer felle campagne gevoerd. De bisschop verzet zich volgens de gou verneur tegen het werk van 'garimpeiros' (goudzoekers en mijn werkers) in het Amazonegebied. Bisschop Mongiano heeft in een open brief zich tegen deze beschuldiging verweerd. „Wij zijn niet tegen 'garimpeiros'. We willen voorkomen dat het land dat aan de Yanomani-Indianen toebehoort, wordt overvallen door men sen die het leven van de Indianen verwoesten". Protestantse PvdA-leden vragen steun voor SILA LEIDSCHENDAM De Protestantse Werkgemeenschap voor de Partij van de Arbeid heeft een dringend beroep gedaan op de Tweede Kamerfractie van de partij om het werk van de Stichting Interkerkelijke Ledenadministratie (SILA) mogelijk te maken. Volgens de werkgemeenschap kan de PvdA het werk van de SILA gerust steunen omdat de kerken met res pect voor de wil van hun leden handelen. Willen de gemeente en kerkleden niet in het bestand, dan zullen de kerken ervoor zorgen dat ze er niet in opgenomen worden. Ze vindt ook dat er geen inbreuk op de scheiding van kerk en staat in het geding is. Het hoeft volgens de werkgemeenschap niet te betekenen dat de staat de kerken negeert en voorbijgaat aan haar plaats in de samenleving. De dwalingen van een grote geest zijn leerzamer dan de waarheden van een kleine. door Marinus van der Berg Steen Enkele jaren nadat de vrouwen het graf leeg hadden gevonden, ontmoette de tuinman de engel die de vrouwen bij het graf hadden ontmoet. De tuinman had allerlei vragen over de zwaarte van de steen, over de wijze waarop de engel deze zware klus toch geklaard had. Hoe. krijg je zo'n zware steen nu toch gewenteld? Hij had er destijds speciaal opgelet dat het tuingraf goed werd afgesloten, opdat de wilde dieren het lichaam niet zouden roven. Hij was dan ook verbijsterd dat de steen toch gewenteld was en nog wel door een engel. Moet je daarvoor veel kracht hebben? vroeg de tuinman zich af. Deze vraag legde de tuinman aan de engel voor, maar de engel vond het geen boeiende vraag. Al dit gepieker interesseerde haar niet. De engel zei: ,,ls jouw steen al gewenteld?" „Welke steen bedoel je?", zei de tuinman. Toen begon de engel het verhaal te vertellen van de steen. Het verhaal van de versteende harten. Dat zijn de harten van mensen die wel weten dat het anders moet worden tussen de mensen, maar zij sluiten zich af. Ze hebben teveel eigenbelang. Je komt het overal in tegen. Overal zijn er mensen die willen blijven zitten, waar ze zitten. Overal zijn er mensen die alleen maar door de bril van hun eigen gelijk kunnen kijken. De harten worden niet meer geraakt. Er wordt veel geredeneerd maar het hart wordt niet meer geraakt. a's je hart koud wordt, als je je hart afsluit, dan komt er een steen op het hart te liggen. Het wentelen van die steen is het allermoeilijkste. De tuinman begon een klein beetje te begrijpen en zei: „Dus de steen voor het graf in mijn tuin was niet zo zwaar?" „Die steen was licht", zei de engel. Die steen kon immers de mensenzoon niet verbergen. De mensenzoon was de mens van wie zoveel liefde en licht uitging en van wie het hart zo geraakt werd door de pijn van mensen, dat zijn hart niet een stenen hart kon worden. De mensenzoon bleef zich opstellen voor de ervaringen van vrouwen, van mensen die leden aan een lichamelijke of geestelijke ziekte, van mensen die aan de bedelstaf waren geraakt. Er ging zoveel kracht van Hem uit dat dat een bedreiging werd voor de mensen met een stenen hart. Zij die versteend waren, probeerden hem in de dood te verbergen. Ze waren maar al te blij dat jij in jouw tuin nog zo een graf had met een grote steen waar je hem wilde neerleggen. Maar hun bange harten hebben geen gelijk gekregen. Zijn kracht gaat verder. Zijn kracht gaat door en is door geen steen tegen te houden. „De tuinman die een goede vriend van die mensenzoon was geweest, kreeg tranen in zijn ogen. Al die jaren had het verdriet om hem als een steen op zijn hart gedrukt. „Je kunt ook een steen hebben op je hart uit liefde", zei de tuinman. „De steen van het verdriet is zwaar", zei de engel. „Ze kan soms al je kracht verlammen". „Hoe kan die steen dan gewenteld worden", zei de tuinman. „Kun je dat uit jezelf?" „Je kunt het niet uit jezelf alleen, maar je moet het ook zelf doen", zei de engel. „Dat klinkt tegenstrijdig", zei de tuinman. „Het is eigenlijk én én..." zei de engel. „Je hebt mensen nodig die hun hart voor je openstellen, mensen die niet onverschillig voor jouw verdriet zijn én je moet je eigen kracht weer gaan ontdekken". „Je moet opstandig worden, de opstanding zoeken, op gaan staan", zei deengel. „Tegen de wanhoop in..." Dat is een zwaar werk, maar als de steen gaat wentelen, dan wordt het licht. Dan wordt het Pasen in jouw leven. MOSKOU Karl Marx ligt op de schroothoop. Naast hem ligt een Russi sche soldaat op een roes tend bronzen paard. Een foto die te zien is achter het hek van het rege ringsbureau voor kerkza ken in de Ryleewstraat in Moskou. De renaissance van het 'opium' religie lijkt aangebroken. Want sinds het verval van het communisme is er in de Sovjet-Unie een gevaar lijk vacuüm ontstaan: er zijn geen bindende waar den meer. Volgens volksafgevaardigde en toneelspeler Oleg Basilasj- vili is de morele krisis waarin het land zich bevindt, terug te voeren op de persoonlijke cul tuur. „Geestelijke waarden die honderden jaren lang gel dig waren zijn nu uit de mode. Algemeen menselijke waarden die de hele beschaaf de wereld als leiddraad heeft, zoals 'Gij zult niet doden' en 'Gij zult niet stelen' zijn ver geten. We zijn slaven van de normen van de bureaucratie geworden". Ook Gorbatsjov zei in zijn eerste rede als president dat de maatschappij menselijker moet worden, dat de menselij ke waarden herontdekt moeten worden. Maar waar moeten die vandaan komen? „We leven in een tijd van be roering", zegt de orthodoxe priester Aleksandr Men, in het westen vooral bekend door zijn boeken en zijn vriendschap met schrijver Aleksandr Solzjenitsyn. „Pro feten die zich bekommeren om het zieleheil van de men sen, duiken op als paddestoe len uit de grond. Ze zijn enorm populair sinds de men sen murw geslagen zijn door het verleden, in het heden niets vreugdevols kunnen vinden en angst hebben voor de toekomst. De mensen zijn bereid iedereen te geloven die antwoord geeft op hun vragen en hun een betere toekomst belooft. Op die manier ont staan overigens dictaturen", aldus Men. Hij pleit ervoor dat gelovigen en niet-gelovigen samen aan de slag gaan om wat er nog over is van de culturele erfe nis te behouden en verder te ontwikkelen en zo de draad oppakken die decennia lang is blijven liggen. Er zijn al pogingen om op nieuw te beginnen. De minis ter van binnenlandse zaken laat geestelijk verzorgërs van de kerken toe in de 'zware af delingen' van gevangenissen om agressie tegen bewakers te beperken. De minister van gezondheidszaken wil de ker ken mee laten werken aan de bestrijding van alcoholisme en drugsverslaving. En scholen vragen de kerken om lessen te geven over christendom en moraal, zodat, zoals het lera- rencollectief van de Moskouse school nummer 1.100 het for muleert, niet nóg een genera tie zonder waarden en nor men opgroeit. Men waarschuwt overigens voor overschatting van de rol die kerken kunnen spelen. „De kerk is deel van onze sa menleving. En het is ons allen immers bekend, dat ook zij zware verliezen heeft gele den. Natuurlijk willen ook wij, christenen, een beschei den steentje bijdragen aan de morele vernieuwing, maar we hebben ook vele interne pro blemen". Voor de staat lijken alle mid delen geheiligd die een totale ondergang van hef land hel pen tegengaan De Sovjetker- ken hebben een enorme vrij heid gekregen om het verval der waarden te bestrijden, maar dat zal een te grote last zijn, als ook de staat het laat afweten. Dat de kerken intussen zelf bewuster zijn geworden, blijkt wel uit een televisiepreek van een orthodoxe priester die zijn publiek de vraag voorwierp of er een God bestaat. Hij beant woordde die vraag meteen met „Ik zeg U, Hij bestaat", een uitspraak die nog niet zo heel lang geleden ondenkbaar zou zijn geweest. Spanningen rond kathedraal Lvov MOSKOU De beloofde te- ruggave van de St. Joeri ka thedraal in Lvov aan de Oek- rainse katholieke kerk wordt waarschijnlijk uitgesteld na dat de Russisch orthodoxe bis schop van Lvov zijn gelovi gen had opgeroepen op Goede Vrijdag naar de kerk te ko men om dat te verhinderen. Katholieke activisten wilden gisteren niet proberen de overdracht te forceren. De achttiende-eeuwse kathe draal, die vanaf een heuvel op het stadscentrum uitkijkt, is tot 1946 het centrum geweest van de Oekrainse katholie ken. Daarna werd het gebouw overgenomen door de Rus sisch-orthodoxe kerk. Eind vorig jaar hebben de ka tholieken van Lvov de kathe draal van de Verheerlijking terugggekregen. Vorige week besloot de gemeenteraad van de stad, waarin aanhangers van de Oekrainse democrati seringsbeweging Roech de meerderheid vormen, ook de Sint Joeri kathedraal aan de katholieken terug te geven. De katholieken hebben het oog laten vallen op nog zes andere kerken in Lvov. Voor de Russisch-orthodoxe gelovi gen zou dan nog slechts een oorspronkelijk orthodoxe kerk overblijven. Klooster doelwit De Libanese pater Pierre Saba brengt een schilderij van de Maagd Maria in veiligheid in het St. Roukozklooster in het in de bergen gelegen plaatsje Qleilat. De gevechten tussen christenen in Libanon duren in alle hevigheid voort en ook kloosters worden daarbij niet gespaard. Banneux Van zaterdag tot en met zondag 6 mei wordt door het diocesaan Banneux- comité een bedevaart naar Banneux georganiseerd. Ver trek vanuit Noordwijk, Lei den, Den Haag, Delft en Rot terdam in de vroege ochtend. Overnachting in Rolduc. Des zondags, na aankomst te Ban neux, plechtige eucharistie viering. In de namiddag bid- weg naar de Bron en zegening van de zieken met het H. Sa crament. Kosten deelname 135, p.p. Inlichtingen en op gave: Zr. L. Hoogeveen, Vlierboomstraat 198 's-Gra- venhage. Tel. 070 - 368.36.43. b.g.g. 363.60.06. Nederlands Hervormde Kerk Benoemd tot bi|stand in het pasto raat te Vianen (buitengew. wijkgem.) (part-time) H. Jonker, emeritus pre dikant te Barneveld. Aangenomen naar Hillegersberg (t.b.v. de vrijz. herv. Bergkapelge- meente) (part-time) drs. E.H. Zoom- ers, kand. te Zoetermeer. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Bij zijn overlijden in de cember 1959 liet de ka tholieke Nijmeegse letter kundige Gerard Brom een geschrift na waar hij tot het laatste moment aan had gewerkt: „Een woord voor katholiek Ne derland". Het blijkt zijn geestelijk testament te zijn (later verschenen on der de titel Het ene nodi ge). Brom maakt daarin de balans op van zijn werk als emancipator van de katholieken en van de positie waarin zij zich op dat moment bevinden. Wat dat laatste betreft, - het was al gebleken uit de autobiografie die twee jaar geleden uit zijn nala tenschap werd samenge steld -, was Brom weinig positief. Zelf bij uitstek een cultureel ingestelde katholiek die zich liet in spireren door het grootste katholieke verleden uit de Middeleeuwen, her haalde hij zijn constate ring van bijna twintig jaar geleden dat de Ne derlandse katholieken nog steeds in een kinder kamer zaten. Hun geloof is een kwestie van slaafs van buiten leren, onno zelheid en slechte smaak, aldus Brom. Hij betwijfel de of een dergelijk geloof de komende tijden zou kunnen overleven. Het is zeer de vraag of Brom de contradicties en bovenal de consequenties van zijn eigen pleidooi doorzag. Brom fulmi neerde in zijn geestelijk testa ment tegen de dooreenhaspe- ling van taken tussen pries ters en gelovigen. Ondanks zijn aansporing tot actieve deelname had hij een bij uit stek traditionele opvatting van de kerk. Waar die 'zelf- denkzaamheid' van de katho lieken toe zou kunnen leiden, kwam niet in hem op. Toch zou daar nog geen de cennium later volop sprake van zijn en leefde min of meer onderhuids die zelf- denkzaamheid al volop tijdens Broms leven, maar was dit aan hem die in zijn laatste ja ren erg teruggetrokken leef de, ontgaan. Als er iemand geweest is die deze „innerlijke emancipatie" heeft willen be vorderen, dan is het de Nij meegse cultuurpsycholoog Han Fortmann geweest, wiens overlijden nu twintig jaar ge leden een welkome aanlei ding vormt zich opnieuw in zijn werk te verdiepen. Onder redactie van dr. Jacques Jans sen, zijn als Symbool en wer kelijkheid een aantal, (krante nartikelen gebundeld die Fortmanns ijveren belichten. Ontmanteling Fortmann is ongetwijfeld de laatste van de katholieke emancipatoren geweest. Het is niet overdreven te stellen dat hij de weg uit de kinderka mer naar een volwassen ge loofsinstelling gewezen heeft. De uiterlijke emancipatie heeft hij willen omzetten in een innerlijke emancipatie en daarvoor moest hij nogal wat van het bouwwerk dat de kuddebewakers, Brom incluis, in de eeuw daarvoor hadden opgebouwd, weer ontmante len. Tijdens zijn leven was hij nogal eens doelwit van boze polemieken, maar toch heeft de dankbaarheid over zijn werk overheerst. In katholie ke kring is er zelfs een bijna hagiografische sfeer rond zijn persoon en werk ontstaan. Van al die katholieke voor mannen heeft hij immers zijn geloofsgenoten misschien nog wel het meest te zeggen en dat komt omdat hij welbewust de confrontatie met het mo derne leven heeft willen aan gaan, de vele gerechtvaardig de kritiek op kerk als geslo ten instelling en haar geloof serieus heeft willen nemen. Gelovigen maar ook niet-ge- lovigen zouden van hem kun nen leren. Het meest tastbare resultaat is dat er in zijn voetsporen een generatie katholieken is opge groeid die zich het geloof ook geestelijk heeft eigen ge maakt, daarin aanvankelijk ook gesteund door de kerklei ding, maar ten lange leste noodgedwongen zijn toe vlucht zoekend in organisaties als de Acht Mei-beweging en de Mariënburgvereniging. De kritiek die zij van van meer behoudende geloofsge noten konden verwachten, heeft Fortmann al op trefze kere wijze gepareerd. Daarbij dient bedacht dat hij zelf ze ker geen beeldenstormer was, eerder, zoals hij herhaaldelijk in de nu uitgegeven artikelen beklemtoont, een traditionele gelovige. Zijn ingang om het inzicht in de problemen te verhelderen kon niet theologisch zijn, maar was, mede gezien het uiteindelijke oogmerk, te we ten de geestelijke gezondheid van de katholieken, psycholo gisch. En dan was er veel dat voor een onbevooroordeelde onhoudbaar bleek. Maar ook de kritiek van bui tenstaanders, al dan niet christelijk, die wellicht ter wille van hun eigen gemoeds rust de roomse kinderkamer met zijn geborneerde afgeslo tenheid het liefst in stand wil den houden, beantwoordde hij. In een van zijn laatste ar tikelen De versmalde kerk, betrekkelijk kort voor zijn dood geschreven, waarin hij op begripvolle wijze het ver lies van behoudende katholie ken a la Confrontatie en Waarheid en leven ontleedt, trekt hij van leer tegen dege nen die zich zoals de schrijver W.F. Hermans keren tegen de nieuwe behoefte aan autono mie en eigen verantwoording binnen de kerk. „Hij (Her mans) zou voor geen geld van de wereld bij de katholieke kerk willen horen, maar hij meent wel te moeten zeggen welke plichten katholieken hebben. Wij hebben lang ge diend om een stuk folklore in stand te houden. De onverzet telijkheid van de roomse leer gaf aan anderen het recht op, ja de plicht tot vrijzinnig- De meest belangwekkende bijdrage uit de bundel is onge twijfeld Onder beneficie van Han M.M. Fortmann inventaris, over de huidige geloofsproblematiek als erfe nis van de Europese cultuur. Zelden is er binnen katholie ke kring leesbaarder en op zo'n vooruitziende wijze over dit inmiddels uitentreuren be handelde onderwerp geschre ven als in dit uit 1963 date rende opstel. En het geheim ervan is dat Fortmann zijn toehoorders (het was oor spronkelijk een rede voor de paters Augustijnen) serieus neemt, niet over hun hoofden spreekt door indelingen en categorieën te hanteren die slechts voor de studeerkamer van belang zijn. Bij zo'n titel moet je onweerstaanbaar den ken aan de Franse schrijfster Marguerite Yourcenar, die mét alle grote verschillen die er tussen hen zijn, onder de zelfde titel (Sous bénefice d'inventaire) en vanuit een zelfde religieuze maar ondog matische bekommernis schreef. Wat blijft er over na een rondgang langs de kritiek (van Feuerbach, Freud, Marx en vele anderen), kritiek die wij serieus moeten nemen, „omdat zij nu eenmaal in de lucht zit", maar die volgens Fortmann ook religieus geïn spireerde waarneming zo erg in de weg kan zitten, omdat deze kritiek het monopolie lijkt te hebben? Blijft het ant woord dat van de oude „emancipatie', de massieve gepantserdheid en het isole ment? Of is er voor de gelovi ge een andere weg begaan baar? Fortmann preludeert hier in feite al op zijn thema Heel de mens, dat sindsdien zo vaak heeft geklonken en een veel gebruikt uithangbord is geworden voor religieuze bekommernis. Hoeveel twijfel en aggressie er soms achter bekeerlust steekt, religie kan, naar zijn oorspronkelijke be tekenis, ook verbinden, vol maken, ook voor mensen voor wie „de oude sprookjes" heb ben afgedaan. Dat was twintig jaar geleden zijn grote wens. PAUL VAN VELTHOVEN Han M. Fortmann: Symbool en werkelijkheid. Essays over religie en cultuur 1962- 1970. Prijs 22,50. Actie in polonaise-vorm WINKELPERSONEEL en bonden, die deze week al he hebben gereageerd op het voorstel tot verruiming van winkeltijden van zes uur naar half zeven, zijn van plar volgende week nog een schepje bovenop te doen. De si wervende activiteiten van de bonden die overigens I wat nieuwe leden konden inschrijven gaven de aisr overigens iets onnatuurlijks. Zo konden we voor het e werknemers in polonaise voor hun belangen zien opkon ,or Ondertussen zit het verlengen van de openingstijd met e half uur vooral de tegenstanders, die volgens een reci steekproef met 59 procent de meerderheid vormen, kenni rou het hoogst. Een groot deel van het winkelpersoneel is zich kenni^ niet bewust, dat bij ons de winkeldeuren eerder dicht j dan in de omringende landen en dat ook onze samenlei er gaandeweg rijp voor is dat winkels 's avonds langer zijn. Van de andere kant realiseren de voorstanders van zeven' zich onvoldoende, dat een gewijzigde regeling menigeen achter de toonbank zeer vervelende gevolgen het privé-leven zou hebben. )0 Vrijwel niemand staat stil bij het lot van de kleine denstander, die dikwijls zonder enig personeelslid m slechts met huisgenoten zijn handel moet drijven en ni gedwongen is van 's morgens zeer vroeg tot 's avonds vei zes uur stevig in de weer te zijn. Wanneer een paar pan verder een concurrerend (groot)winkelbedrijf wél na zes klanten aantrekt, zal ook de kleine middenstander lar open moeten blijven. lel A.L die opwinding zou doen vermoeden dat er in ons 1 •geen controversiëler onderwerp bestaat dan de winkels tingswet. De afgelopen jaren zijn evenveel voorstellen dacht als verworpen. De politiek zou er ook nu doen de voorgestelde verruiming van de winkelsluitings ;^r nog eens te heroverwegen. Vooral ook omdat, afg; recente steekproef, een meerderheid van het publiek noodzaak van langere openingstijden niet onderschrijft. ,dr Het graf is leeg In de kerk wordt in de paastijd een 'onmogelijk' verl verteld, namelijk dat van de opstanding van Jezus. De d heeft de zoon van God niet in het graf kunnen houden; Gro< kracht is sterker dan de macht van de dood. Meteen na gebeurtenis op de derde dag na zijn dood, werd aan het haal getwijfeld. Veel joden geloofden het niet en de Grie wilden best naar Paulus luisteren toen hij in Athene over j, leven van Jezus vertelde, maar toen hij het over de ding had, werd hij door de Atheners weggelachen. Het en toen te zot om serieus op in te gaan, vonden de Griekse leerden. Het verhaal van Jezus' opstanding is letterlijk ongeloof!-' Zijn discipelen geloofden hun ogen dan ook niet toen ze an zagen; pas toen Hij hun om eten vroeg, beseften ze dat H levende lijve bij hen was. De bijbelschrijvers vermelden detail van dat eten om aan te geven dat de opgestane niet alleen maar een Geest is die onzichtbaar door mure gesloten deuren komt. Een geestelijke verrijzenis is niel li noeg; dan zou de paasboqdschap te gemakkelijk een ver worden over Jezus als 'geestelijke realiteit' of als 'inspirei de Geest'. zb Het paasevangelie is méér: Jezus is ook in vlees en bl'ch teruggekomen uit het rijk van de dood. Ook op andere plle sen in de bijbel benadrukken de bijbelschrijvers via kif details hoe reëel de wonderdaden van de Heer waren; h< V€ alsof ze willen voorkomen dat die gebeurtenissen hocus cus-verhaaltjes worden of vergeestelijkt worden uitgelieer Het wonder aan Lazarus bijvoorbeeld. Die was vier i" dood voordat Jezus kwam en hem opwekte. Het lichaam al in staat van ontbinding vertelt Johannes heel nuch Toch wekt Jezus hem op. Geen sprake van schijndood of |e'] pe slaap; Lazarus was dood en hij werd wonder boven der weer levend. ee| Pasen is het feest van het nieuwe leven. Heel letter! Zónder de realiteit van de lichamelijke opstanding 'H hier niet, het graf is leeg' is Jezus een geestelijke vers ning, die niet met beide benen op de grond staat. Dan wi zijn bestaan afhankelijk van mensen die gevoelig zijn 'hogere waarheden' of voor 'diepe mysteriën'. Maar na P< kan niemand meer heen om de realiteit van de opgesl Hij is er, met huid en haar. de Jijt at vn DOOR de realiteit van zijn opgewekt lichaam kunnen de realiteit van zijn bestaan ook géestelijk verstaan. Hij schijnt ook onder óns, soms op wonderbaarlijke manierei op wijzen waarvan we nauwelijks kunnen dromen, schien dat we Hem daarom ook niet altijd herkennen soms denken dat Hij verdwenen is achter de wolk van godsverduistering. Daarom is het goed dat de kerk het paasfeest viert. I ons er op bijzondere wijze aan te herinneren hoe het lijf dat in ons leven is, een andere wending krijgt; het is imn Goede Vrijdag geweest. Vandaag staan we stil, in afwach van de nieuwe morgen; de dag waarop het perspectief r jjn caal keert. De Heer is onder ons en gaat met ons mee, ,^0 over onze dood. Schuld en boete zijn begraven; het He 0r i opgestaan. Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon: 071 - 122 244. Postadres: postbus 11, 2300 AA Leiden. Hoofdkantoor: Koopmansstraat 9, Rijswijk. Telefoon: 070 - 3190 933. Postadres: postbus 9, 2501 CA 's-Gravenhage Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 u. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19 00 u. op za. van 14.00 tot 15.00 u. Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-girokaai per maand f. 24,85 per maand f. 2f per kwartaal f. 74,10 per kwartaal f. li per jaar 284,50 per jaar 285 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. oj: Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2