ees den Daas: „Sterk bestel jelangr ijker dan sterke TROS" ds van der Krieke: Meer dan dubbelganger van Van Gogh Omroepen kraken Commissariaat voor de Media ÜA [UNST/RTV CeidóeSomotit VRIJDAG 13 APRIL 1990 PAGINA 13 ILVERSUM De Hilversumse om epen hebben gisteren de vloer aange- egd met het Commissariaat voor de edia, omdat dit controlerende orgaan izorgvuldig' is omgegaan met de on- rzoeksresultaten van de financiële po- je van de omroepen. Tijdens een ver- dering van het NOS-bestuur werd de n het rapport verbonden conclusie van Commissariaat - dat de omroepen orlopig geen extra geld nodig hebben zien nun goede financiële positie laniem van tafel geveegd en scherp ngevallen. )e conclusies van het rapport zijn meer ggestief dan effectief", aldus de voor ter van de NOS, J. van der Reijden. et rapport geeft een vals beeld van i ongeloofelijk rijk Hilversum", aldus NCRV-voorzitter Herstel. omroepen spraken ook harde lorden omdat ze niet vooraf waren ge pen nd in de conclusies van het rapport, lardoor ze geen weerwoord hebben Dfd kunnen leveren. Volgens Van der Reij den is door de hele gang van zaken de verstandhouding met het Commissariaat 'verstoord' geraakt. „Wij bestrijden de conclusies van het Commissariaat, omdat ze niet gedekt worden door de cijfers van het onder zoek", aldus Van der Reijden. Ook de 'merkwaardige manier' waarop voor de omroepen relevante kosten in het onder zoek door elkaar zijn gehaald werd door de NOS-voorzitter aan de kaak gesteld. De Hilversumse omroepen hebben nu besloten zich rechtstreeks te wenden tot minister D'Ancona van WVC, om hun visie te geven over de geldnood in Hil versum. De publiciteit rond het onder zoek komt de Hilversumse omroepen ui terst ongelegen, omdat er juist nu een aanvraag voor 50 miljoen gulden ligt bij de minister om vanaf volgens jaar mid dag-televisie mogelijk te maken. „Op een moment waarop het kabinet ook zelf een aantal financiële afwegin gen moet maken en niet zomaar gezegd wordt hier heb je 50 miljoen, komt zo'n rapport. Dan zeg ik...bedankt", was de reactie van Van der Reijden. Reactie In een eerste reactie wees het lid van het Commissariaat voor de Media G. Heyne den Bak de beschuldigingen over on zorgvuldigheid van de hand. „Het is het klassieke gegeven van het aanvallen van de boodschapper als de boodschap niet bevalt", zo zei hij. Volgens Heyne den Bak hebben de om roepen via een begeleidingscommissie wel degelijk hun instemming gegeven aan het eindrapport. NOS-voorzitter Van der Reijden verklaarde echter dat dit „een volstrekte onwaarheid" is. Momenteel krijgen de omroepen voor één uur televisie ruim 75.000 gulden en voor één uur radio ongeveer 6.000 gul den. Voor de NOS gelden iets afwijken de bedragen, die hoger liggen, gezien de programmatische taak van de NOS. In de begeleidende brief aan de minister zegt het Commissariaat echter dat nog onderzoeken nodig ziin om een totaal beeld te krijgen. Zo volgt nog een onder zoek naar de de invloeden die in jaren negentig „dominant zullen inspelen op het kostenniveau" voor het maken van programma's. Ook komt er nog een ver gelijking van de kostprijzen in Neder land en het buitenland. Op het departement van WVC ziet men in tegenstelling tot de omroepen voorals nog „geen enkele aanleiding om aan te nemen dat de conclusies die het Com missariaat voor de Media heeft getrok ken uit het onderzoek niet zouden stro ken met de cijfers". Aldus een woord voerster van het ministerie. Teletekst straks vierentwintig uur HILVERSUM Volgende week beslist het dagelijks bestuur van de NOS of de Tele- tekst-service vierentwintig uur per dag in de lucht zal blijven. Zowel producenten als consumenten dringen hier al lange tijd op aan. Buitenlandse commerciële stations zen den 's nachts al Nederlandstalige teletekst- blokken uit. De uitbreiding naar vieren twintig uur zou een permanente nieuws- en informatieservice betekenen voor de naar schatting vele tienduizenden 'nachtwakers'. Bovendien krijgen Rijkspolitie, spoorwegen, KNMI, luchthavens en veerdiensten de mo gelijkheid om continu informatie te ver schaffen over files, storingen, weer en ver tragingen. Ook de financiële markt zal blij zijn met de uitbreiding omdat de beurzen in Tokyo en Hongkong eerder van start gaan. ONCURRENTIE MET VERONIQUE DWINGT OMROEPEN TOT SAMENWERKING rl0( ILVERSUM TROS- recteur Cees den Daas: de lilversum dient lering te kken uit wat er in Bel- is gebeurd. Daar heeft BRT te laat ingespeeld de komst van de com- erciële zender VTM, die al een marktaandeel eft van boven de 40 ocent. Hoewel de staats- ■j iroep elke dag via twee tten kan uitzenden is ze markt kwijt geraakt, probeer die dan maar Ins terug te winnen... Er n hier mensen die be- ;ren dat het Belgische edialandschap niet te KI rgelijken is met ons be- *-■*1 en dat we daardoor finig te vrezen hebben, rgejizin. We moeten alert adequaat reageren en en dat ook". je ook van Veronique denken, de komst van dit nmerciële satellietstation :t in ieder geval één duide- positief gevolg gehad: De jlieke omroepen in Hilver- l n hebben besloten de pro- big mmering op Nederland 1, 2 3 te coördineren. En ook ander belangrijk wapen in jtrijd - middagtelevisie - n een stuk dichterbij. 0S-directeur Den Daas ziet laai 1 wens vervuld. beschikken de omroepen al een vroeg stadium over de Dgrammaplannen van hun f)eiKgere concurrenten. En in persbericht over de ko- jnde TROS-zomerprogram- iring zegt Van Daas onom- nden: „We moeten in de ste plaats het bestel zo achtig mogelijk maken en in de tweede plaats stre et naar een zo sterk mogelii- TROS-dinsdag en -vrijdag collectief gaat dus voor individueel belang. Tot 3~esj or kort was dat onmogelijk, n Daas: „We moeten wel. hebben als TROS alleen ads Tv-directeur Cees den Daas van de TROS: „André van Duin is uniek, onvervangbaar. Overal waar die weggaat laat hij een groot gat achter. Zo iemand staat de komende 20 jaar niet weer op in Nederland". FOTO: DIJKSTRA de dinsdag- en vrijdagavond en kunnen natuurlijk nooit al leen tegen een concurrent op boksen'die dagelijks uitzendt. Dat is een ongelijke strijd. Je kan het wel in combine. In eerste instantie met onze net bespelers AVRO en Veronica maar ook door een verticale coördinatie aan te gaan met de eerste net-bespelers. Die sa menwerking is momenteel be langrijker dan een incidenteel hoog scorende TROS". Middel Den Daas meent met de TROS meer dan andere omroepen last te hebben van Veronique. „Veronique programmeert sterk op 'onze' dinsdag en vrij dag met respectievelijk Spij- kerhoek (14,9 procent kijk dichtheid) en Wedden Dat. Daarbij komt dat 'ons publiek' en dat van Veronica en in mindere mate de AVRO de potentiële Veronique-kijkers zijn, meer dan dat van NCRV en KRO. VPRO en EO hebben er nauwelijks last van". „Ik gun Veronique het succes. De TROS is altijd voor het vrije marktprincipe geweest. Daar hoor je mij dus niet over. Wel vind ik dat je het recht en het gereedschap moet hebben om ze maximaal weerwerk te geven. Zo gaat het in het bedrijfsleven ook. En dat ge reedschap hebben we niet. Zelfs als we gezamenlijk iets ondernemen blijft het grote probleem van het ontbreken van voldoende geld bestaan. Een zendtijduitbreiding kan alleen met extra middelen ge realiseerd worden. Bovendien zit je met de identiteit van be paalde omroepen, zoals KRO en NCRV, die toch naar de achterban toe een profiel heb ben op te houden. Je kunt wel roepen, dat er tussen half ne gen en half elf alleen goedsco- rende programma's uitgezon den moeten worden, maar die zendgemachtigden hebben wel een opdracht uit te voeren". Volgens de Europese regelge ving moet de helft van de pro gramma's uit eigen producties bestaan. Een aflevering van Medisch Centrum West kost 3 ton. „Veronique heeft daar geen bal last van. Die kan bo vendien reclame tussen de programma's door doen. Ster- voorzitter Smeekes zei laatst nog in NOS-Laat, dat hij best geld wil verdienen voor de omroepen maar dan moet ie wel de mogelijkheden hebben om dat te kunnen. Met andere woorden: reclame op zondag en commercials tussen de pro gramma's door". „Eén van de uitgangspunten is om zo lang mogelijk en zo goed mogelijk te concurreren. Niet alleen tussen half negen en tien, maar vanaf half één 's,- middags tot één uur 's nachts. Wat je nu ziet is een samenbal ling van nieuws en informatie programma's tussen tien en elf uur. Veronique lacht in z'n vuistje, want dan zetten ze daar een mooie politiefilm neer waarmee ze een hoop kij kers wegtrekken. Je moet zo coördineren dat er altijd een programma wordt uitgezonden voor een grotere publieksgroep. Als tv-direc teur Gerard Hulshof van de KRO zegt: 'Ik wil graag om half negen Telebingo uitzen den', dan zeg ik: 'oké, dan ga ik met Bananasplit naar 10 uur'. Want wat heeft het voor zin om Bananasplit tegenover Telebingo te zetten? Dan hal veer ik de concurrentie voor Veronique". „We moeten niet concurreren met programma's waar Vero nique goed mee zit. Niet een nieuw 'Rad van Fortuin'. Nee, spraakmakende programma's, goede documentaires, satiri sche shows, daar zit ik meer aan te denken. In de geest van 'Ook dat nog' of 'Spoorloos'. Maar daarnaast kun je denken aan samen lunch-tv maken, een integratie van sportredac ties bewerkstelligen en geza menlijk soapseries aankopen". Het vertrek van sterren moet een geweldige kater voor u zijn. „Ja. Het is voor mij persoon lijk een grote tragiek. Ik heb er een hele zomervakantie aan besteed om Astrid Joosten los te weken bij de VARA. Ze was niet gelukkig met haar rol in een volledig door vrouwen ge presenteerd programma bij die omroep. Astrid gaat nu om an dere redenen weg dan de an deren. Ze beseft dat de formu le van Jongbloed en Joosten nooit een lange looptijd kan hebben. Astrid wilde met haar achtergrond - Spaans gestu deerd, gewerkt op de Jour- naalredaktie - met zwaarder nieuws omgaan en dieper in gaan op de materie. Ze krijgt die kans bij de VARA". „Ik kon Van Duin zes pro gramma's per jaar aanbieden tegen Veronique twintig. Dan ben ik uitgepraat. Ja, ik kan Van Duin ook twintig show's aanbieden, maar dan kan ik de helft van mijn andere mensen wegsturen". „Van Duin is uniek, onver vangbaar. Overal waar die weggaat laat hij een groot gat achter. Zo iemand staat de ko mende 20 jaar niet weer op in Nederland. Brandsteder is op termijn vervangbaar. Joosten ook. We hebben ook vervan gers gevonden. Talent komt altijd weer bovendrijven. Het enige probleem van de TROS is dat ze altijd teveel sterren en te weinig zendtijd heeft ge had". Linda de Mol. Zij moet de nieuwe 'leading lady' van de TROS worden. De VARA scoort gigantisch en is qua kijkcijfers de TROS voorbijgestreefd. Dat is hard aangekomen, neem ik aan. „VARA- en TROS-kijkcijfers vergelijken mag best, momen teel 14 tegen 12 procent, maar het is eigenlijk appels en peren met elkaar vergelijken. De VARA zit zondagavond tegen over de VPRO 'waarbij ze be halve van Van Kooten en De Bie van niemand wat heeft te duchten. En op de donderdag geeft de AVRO ze veel te wei nig weerwerk. Ze brengen goede films, maar die trekken weinig kijkers: circa 8 pro cent". Den Daas houdt zijn hart vast voor de zenderwijziging per 1 oktober. De TROS gaat dan naar de woensdag en de vrij dag. Op de woensdag onder vindt ze de concurrentie van het voetbal. „Hou op, we krij gen een afschuwelijk jaar. Je moet eens proberen een sche ma te maken tussen het voet bal door. Ik word er helemaal gestoord van. Ik krijg niet al leen het Europa-cup voetbal voor mijn kiezen maar ook de EK-voorronden". Ziet u mogelijkheden om de FOTO: PR ingedeukte TROS zodanig op te kalefateren, dat ze weer marktleider wordt? „Jazeker. We komen dus met nieuwe sterren en formules. Er is een langjarig contract met Linda afgesloten. Die zul len we nadrukkelijk profile ren. Ivo Niehe blijft en dat zelfde geldt voor Jaap Jong bloed. Jack van Gelder komt met een nieuw programma en we hebben natuurlijk hét gro te dramasucces in huis: Me disch Centrum West". 'Een sterke TROS kan de mo tor zijn voor niet zo krachtig programmerende collega 's stelt u in een persbericht. Een tamelijk arrogante zinsnede. „Zo komt het misschien over en is ook wel zo een beetje be doeld. Ik wil de AVRO en Ve ronica prikkelen. Ze moeten beter programmeren. We be doelen hier eigenlijk mee: 'kunnen we eens wat van jul lie verwachten?' De TROS kan de kar niet alleen trekken. Het is toch van de gekke dat Wal lis de Vries een programma als 'Concertpodium' midden op de avond uitzendt? Dan lacht Marcel van Dam alleen maar in z'n vuistje". HENK WANINGE de kant van de weg. Vierdeli- la-serie over het leven van van Gogh. NOS-televisie. erland 3 om 20.20 uur. Vrijdag. ILVERSUM Toen re- sseur Jan Keja zijn beel- nis zag, wist hij het on- ddellijk: die jongen eft hèt, die treffende lijkenis met Vincent tn Gogh waar hij al tij- ■n naar op zoek was. SHfer geschikt voor de film /^angs de kant van de "eg" over het leven van 1 beroemde schilder, aar acteur Ids van der rieke voelt zich niet al en maar een dubbelgan- r van Van Gogh. „Er n meer acteurs die op ncent lijken." y0[ an der Krieke, 28 jaar gele- i geboren in Havelte, is ei- JS nlijk pas sinds kort met to- C el bezig. Op 25-jarige leeftijd 5-V lakte hij een opmerkelijke 3tf erstap: van automonteur k I ar de toneelschool in Maas- cht. Tot dan toe had zijn le- zich ontwikkeld langs we- waar de natuur overheerst ï-V auto's een sleutelrol spelen. »n I eI was hij in Drachten zijde- l flngs betrokken bij het ama- nrtoneel, „maar de techniek auto's trokkan me toch Ei *er" Ids stopte met zijn rS-opleiding, volgde een op- kei n z dei n v leiding tot auto-monteur, en werd ook nog verkoper en magazijnmeester. „Op mijn vijfentwintigste dacht ik: het lijkt me niets om zo oud te worden. Toen ben ik naar de toneelacademie in Maastricht gegaan. Daar werd op een ge geven moment een videoband gemaakt met alle jongens van de opleiding, een algemene band zodat Nederland zou we ten wat voor mannelijk talent er aan kwam. Jan Keja zag mijn kop en zo is de bal aan het rollen gegaan". Gelikt Keja contracteert Ids 'voor de hoofdrol van zijn verfilming over het leven van Vincent van Gogh. De treffende gelij kenis tussen acteur en schilder speelt bij die beslissing een be langrijke rol. Van der Krieke: „Al die zelfportretten komen steeds in de film terug. Dan moet een hoofdrolspeler dus wel wat van de hoofdfiguur weghebben, anders is het waanzin. Maar er zijn wel meer acteurs die op Vincent lijken. Ze wilden ook geen ge likt iemand, met trucjes, maar een verse kracht. Ik kwam 's- ochtends niet op de set met in m"n hoofd: zo en zo ga ik die scène spelen. Je moet die rol zelf ondergaan". Die laatste woorden hebben direct te maken met de denk beelden over Van Gogh, die Van der Krieke er als gevolg van een grondige voorberei ding op nahoudt. „Toen ik dit avontuur inging wist ik niet meer van Vincent dan de ge middelde Nederlander. Dan ga je lezen: de brieven natuurlijk, de analyse van zijn ziektebeel den, in feite alles wat ik over hem kon vinden en dat was behoorlijk veel. Het beste is ui teraard zijn werk te gaan be kijken. Er gaat een wereld voor je open: hoe die man was, wat hij in zijn werk wilde leg gen. Je moet hem ondergaan, dat is het beste woord". „Hij was een vreemde eend in elke bijt. Zijn bevlogenheid en zijn verschrikkelijke intensie ve manier van leven, kijken en voelen is voor veel mensen heel stuitend geweest. Vincent was ook een hele vreemde ke rel: ondanks die wrede uiter lijkheden van binnen een warm en barmhartig mens. In zijn tijd als hulppredikant in België, gaf hij zijn bezittingen aan de armen en ging met hen de mijnen in. Dat was zijn streven: een kijker moest bij het beeld hetzelfde ondergaan^, als die mijnwerkers onder de grond. Daar heersten ver schrikkelijke toestanden, met al die rauwe kerels in een kleine ruimte. Dat gevoel wil de hij vastleggen. Die Intentie zo te werken heeft hem zijn eigen leven gekost". „Hij heeft samengewoond met die hoer, Sien, in de film ge speeld door Diane Lensink. Als je dan ziet hoe teder hij kan zijn, hoeveel liefde in die man zat. Aan de andere kant was hij doldriest, onredelijk, heel moeilijk om mee samen te leven". Bekogeld „Ik ben blij juist in deze pro- duktie te spelen omdat de au thenticiteit zoveel mogelijk in tact is gehouden. Vincent van Gogh is met eerbied en respect behandeld, zonder als held neergezet te worden. Dat was hij ook niet. Je moet de dingen niet in een verkeerd daglicht stellen, anders houd je alleen maar vormen over. Het kan best zijn dat mensen zeggen: wat een verschrikkelijke ke rel. Klopt. In Aries is hij met stenen bekogeld". „Hij zegt het in één van zijn brieven: je moet de mensen niet anders voordoen dan ze zijn. Zo hebben we het in de serie ook gedaan en daar sta ik volkomen achter. Ik kan me ook niet anders voordoen dan ik ben, dat wil ik ook niet, het ligt niet in mijn straatje". De serie heeft 2,8 miljoen ge kost en is al aan een aantal landen verkocht. Zo"n mon- sterproduktie doet de naams bekendheid van een acteur natuurlijk geen kwaad. Van Ids van der Krieke naast een afbeelding van Vincent van Gogh. De gelijkenis gaat verder dan het uiterlijk. FOTO: FREDDY SCHINKEL der Krieke: „In het vak doe je het ook een beetje voor de roem, maar het gaat mij er niet om herkend te worden in bus of tram. Ik streef ernaar om goed te zijn. Dat staat voorop. Ik wil mensen wat doen door mijn spel". De opleiding aan de toneelaca demie wordt daarbij als basis dankaar aanvaard. „Volgend jaar studeer ik af. Als je een goed acteur wilt worden zul je alles onder de knie moeten krijgen, van experimenteel tot Grieks drama. Het prettigst is dat je daarbij geleid wordt. Op de MTS kunnen ze van ie mand met twee linker handen toch nog een lasser maken. Op toneelgebied blijven alleen vormen over als je geen talent hebt. Je hebt een zetje nodig, waarna je die ervaringen kunt opslaan en in het vak gebrui ken". Losmaken „Ik streef er in een rol 'naar bij het publiek iets los te maken, dat er daarna nog over gepraat wordt, dat de mensen er in mee gaan. Je kunt op een ab surde manier hetzelfde gevoel bereiken. Een koning in een koningsdrama die lachend sterft, kan ook een brok in de keel opleveren. Wat mij wel ligt, is een dramatisch goed onderlegde rol. Dat is ook het fijne omtrent Vincent: er zijn zoveel feiten over hem be kend. Daardoor ga je uit van een bestaand iets, daar geef je vorm aan. Het is niet allemaal fictie, niet allemaal bedacht". Bekend is inmiddels het ver haal over de scène met de oor lel. Van der Krieke: „Die moest een keer of zes over. Het was een nachtopname met heel veel facetten. Er zit een stuk truc bij, de timing moet goed zijn, het mes moest flik keren, ik diende op mijn tekst te letten en volledig doorleefd een vlaag van wanhoop te spe len, al met al wel een stuk of acht zogenaamde concentra ties. De ene keer stond mijn tegenspeler teveel naar links, dan kwam het bloed te laat of viel het stukje oor al op de grond. En het moét goed. De camera is meedogenloos. Het is je beste maat en je ergste vij and". Over het resultaat van alle in spanningen is Ids zeer te spre ken. „De film ziet er qua warmte en sfeer uit als een Engelse produktie. Elk plaatje is zo af, zo mooi van licht, warmte, kleur en timbre.' Of je nu wel of niet veel van Van Gogh weet, je gaat er in mee. Interessant, leerzaam en hier en daar spannend. Dan denk je, niet doen jongen en dan doet-ie het toch." JOOP OFFRINGA Nieuw seizoen NDT in teken van Kylian DEN HAAG Omdat Jiri Kylian vijftien jaar het Nederlands Dans The ater artistiek leidt, staat het nieuwe seizoen in het teken van zijn werk. Hij voegt twee nieuwe ballet ten toe aan de meer dan veertig die hij exclusief voor het Haagse gezel schap heeft gemaakt. In het Holland Festival 1991 wordt een Kylian Festival aangeboden: vijf avonden in Den Haag met in totaal veer tien Kylians en twee avonden in Amsterdam met nog eens vijf andere dansen uit diens oeuvre, waarmee het gezel schap ook internationaal veel eer inlegt. Behalve het Kylian Festival stelt het gezelschap negen pro gramma's in het vooruitzicht waarvan acht met ten minste één première. Twee nieuwe choreografieën zijn voorzien van Hans van Manen, één van de Amerikaan van Israëlische afkomst Ohad Naharin en één van de Amerikaan David Par sons. Verder komt jong talent aan bod bij de jongerengroep NDT 2. Onder hen zijn de En gelse dansers Philip Taylor en Paul Lightfoot die beiden via NDT 2 bij het gezelschap zijn gekomen, en Jean-Christophe Maillot, directeur van het bal let van Tours, Frankrijk. Behalve in Den Haag worden de programma's ook uitge voerd in Amsterdam en Rot terdam, en voor een deel ook in andere steden in Europa. In het eigen AT&T Danstheater worden nog gastvoorstellingen gegeven door Het Nationale Ballet, het Koninklijk Ballet van Vlaanderen, Djazzex en Scapino, alsmede door De Ne derlandse Opera en Opera Fo- Publieksprijs voor buitenlandse auteur AMSTERDAM Voor de Publieksprijs voor het Neder landse Boek zijn dit jaar 12 au teurs in het genre vertaalde romans en verhalen voorge dragen. Het is voor het eerst dat de priis van 15.000 gulden aan een buitenlandse auteur wordt toegekend. Een comité onder voorzitterschap van Hanny van den Horst heeft de volgende auteurs geselecteerd: Jean M. Auel, Catherine Cookson, Roald Dahl, Frede rick Forsyth, John Irving, Stephen King, Konsalik, Jerzy Kosinski, Milan Kundera, Ludlum, Gabriel Garcia Mér- quez en Fay Weldon. In de pe riode van 6 september tot 23 oktober liggen deelnamefor mulieren klaar in boekhandels en bibliotheken waarop lezers hun voorkeur kunnen uitspre ken. Jaarlijks doen 40.000 le zers mee, aldus het CPNB. Ere-penning voor Willem Noske UTRECHT De Vereniging voor Nederlandse Muziekge schiedenis heeft besloten haar jaarlijkse penning toe te ken nen aan W. Noske. Hij ont vangt de penning vanwege zijn verdiensten voor muziek van Nederlandse bodem. Aan zijn niet aflatende inzet is het volgens de vereniging te dan ken dat veel Nederlandse composities uit de 17e, 18e en 19e eeuw aan de vergetelheid zijn ontrukt. De uitreiking ge beurt op 28 april tijdens de voorjaarsbijeenkomst in Utrecht. Griekenland jaagt op kunstdieven KORINTHE De Griekse politie is een landelijke speur actie begonnen naar de daders van wat wordt genoemd de brutaalste kunstroof in de ge schiedenis van het land. De diefstal werd gistermorgen vroeg gepleegd. De buit be staat uit antieke kunstvoor werpen met een onschatbare waarde. De dieven vielen een nachtwaker aan in het Arche ologisch Museum in de stad Korinthe en bonden hem vast. De man liep daarbij breuken in schedel en kaak op. De die ven konden zich daarna via de binnenplaats van het museum eenvoudig toegang verschaf fen tot de expositieruimtes.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13