Bloemencorso ondanks grillen van de natuur niet in gevaar „Bij belangrijke besluiten hoort de publieke tribune vol te zitten" Twee jaar cel geëist voor diefstallen ZILKERS: Yan Havast moet de milieuwetten gaan respecteren TOPDRUKTE ROND „WERELD IN BEWEGING" Verhuizing speeltuin De Zilk zal worden heroverwogen PvdA heeft haast met basketbalpalen Politiek positief M.E.B. DE GOEIJ-SMULDERS NIEUWE BURGEMEESTER VOORHOUT: VRIJDAG 13 APRIL 1990 PAGINA i hl I fep DEN HAAG/LISSE Nadat een 18-jarige Lisse- naar was betrapt bij het stelen van een kassa uit een reisbureau in Katwijk biechtte hij tegenover de politie ook nog achttien inbraken op. In verband hiermee eiste de officier van justitie gisteren voor de Haagse rechtbank te gen hem een gevangenis straf van drie jaar, waar van één voorwaardelijk. „Het ging om het geld, er was geen andere manier", zo ver dedigde de Lissenaar zich. „Er zijn wel andere manieren", probeerde rechtbankpresident mevrouw mr. E. Timmermans hem op andere gedachten te brengen. „Die zijn me nooit aangewezen door iemand", re pliceerde de 18-jarige. „Is het geen tijd om een andere draai aan je leven te geven?", wilde de presidente weten. „Jawel, maar daar heb -ik hulp bij no dig". Daarop gaf mevrouw Timmermans hem bruiksaanwijzing voor een ter leven: „Het merendeel de activiteiten moet je zelf u plooien en je moet stoppen n drugs en alcohol. Verder i iai je een dak boven je hoofd den, zelf werk zoeken en gen dat je het houdt. Kor je moet er geen zooitje maken". In de periode maart tot en augustus van het vorig had de inwoner van Lisse beziggehouden met inbra voornamelijk in hotels, januari van dit jaar liep h gen de lamp, toen hij er de kassa van een reisbu vandoor ging. De eigenaar het kantoor ging hem na, waarna een vechtp ontstond. Daarbij deelde Lissenaar stompen en s< pen uit alvorens er vando gaan. Op het strand begro de kassa en hield zich schi de duinen. Daar hield de tie hem uiteindelijk aan. De rechtbank doet op 26 uitspraak. DE ZILK Het carrosse- riebedrijf Van Havast aan de Wassenaarseweg in De Zilk moet aan regels ge bonden worden. Nu al worden er illegaal milieu wetten overtreden. Dit zei gisteravond de heer J. Ruigrok voor de commis sie ruimtelijke ordening in Noofdwijkerhout. Naast elkaar zijn in deze Zil- ker dorpsstraat een transport bedrijf en een carrosseriebe- drijf gevestigd, die beide al lange tijd voor overlast zorgen. In het bestemmingsplan voor het centrum van De Zilk wordt nu alleen het transport bedrijf genoemd. Volgens Rui grok vinden er activiteiten plaats die illegaal en milieube lastend zijn. Zo worden er trai lers en opleggers bespoten bui ten de garage of er binnen maar dan met de deur open. Bewoners hebben de gemeente er al eerder opmerkzaam op gemaakt, maar de gemeente zei dat er weinig aan gedaan kon worden zolang het carros- seriebedrijf niet werd betrapt. Ruigrok vindt dat het niet aan de bewoners is om derge 12 dingen door te geven. De gemeente moet op de ste plaats zorgen voor een delijke beregeling in het stemmingsplan. Ruill vreest dat straks-het transj 6 bedrijf zal gaan verhuizen geld van het fonds stads dorpsvernieuwing en dat het carrosseriebedrijf de ruimte in gaat nemen. In door zouden de proble voor de Wassenaarseweg zelfde blijven. Ook het zi 1 verkeer voor aanvoer zou de smalle straat blijven Wethouder P. Heemskerk woorde dat de verplaal 1 van het transportbedrijf vi schijnlijk helemaal niet d gaat, omdat er geen extra van de provincie komt. De wone vaste pot voor stads dorpsvernieuwing was niet toereikend genoeg om verplaatsing te realiseren, vendien wil Van Steijn het transportbedrijf in elk val in De Zilk blijven. Een alternatieve plaats is ec niet voorhanden. De weti der beloofde een en ander de orde te stellen tijdens' bespreking van het best0 mingsplan De Zilk in mei, Er is niets te koop in de wereld, of 't komt in de krant. LEIDEN OMGEVING Ccidóc Qowuvnt Voorlopig geen woningen op terrein De Hafakker NOORDWIJKERHOUT De Hafakker wil voor de toekomst veel meer „groen" dan de ge meente Noordwijkerhout op grond van ge sprekken met de directie van de St. Bavo en met De Hafakker had gedacht. Daardoor heeft het nu geen zin om een haalbaarheidsonder zoek te beginnen over bijvoorbeeld woning bouw op het Bavoterrein na de erhuizing van de inrichting naar Rotterdam. Volgens wethou der P. Heemkerk wil De Hafakker nu zo veel mogelijk groen als afscheiding met het dorp, terwijl vroeger altijd een integratie met Noord wijkerhout werd voorgestaan. Het gaat volgens Heemskerk om flinke terreinen die de Hafak ker wenst. Zolang de gemeente niet weet over welke mogelijke gebieden straks kan worden beschikt hebben woningbouwplannen geen zin. DE ZILK De gemeente Noordwijkerhout zal de verhuizing van de speel tuin in De Zilk in her overweging nemen. Dit zei wethouder P. Heems kerk gisteravond in de commissie voor ruimtelij ke ordening. Namens de speeltuinvereni ging had mevrouw Van de Akker de bezwaren tegen de voorgestelde nieuwe locatie aan de noordkant van de te bouwen woonwijk nog eens toegelicht. De vereniging wil best genoegen nemen met een kleiner terrein als dan de speeltuin haar gunstige ligging midenin de woonwijk kan be houden. Ze vroeg waarom de gemeente de speeltuin wil verplaatssn. Heemskerk aantwoordde dat er nooit bezwaren zijn inge diend tegen de woningbouw plannen op het terrein van de speelplaats. Als deze op de be staande locatie blijft, gaat dat ten koste van de kwaliteit van het woningbouwplan. „Het is dus een afweging van belan gen", aldus Heemskerk. In mei wordt het bestemmingsplan voor De Zilk vastgesteld en dan zal bekend worden of er rekening gehouden kan wor den met de ingebrachte be- NOORDWIJKERHOUT Meer basketbalpa len voor de jeugd. Dat vroeg raadslid P. Hof (PvdA) gisteravond in de commissie ruimtelijke ordening. Al twee jaar geleden waren deze speelvoorzieningen toegezegd en er was 50.000 gulden voor gereserveerd, inclusief andere voorzieningen. Maar nog altijd ziet ze uit het hele dorp de jongeren komen naar het ene bas ketbalpaaltje aan de Heggerank. Hof wil dat er zo spoedig mogelijk palen worden neergezet in Zeeburg, op de Fazantlaan en mogelijk ook in De Zilk en op het plein bij de Victorkerk, als daar geen andere belangen te veel mee worden geschaad. Volgens Heemskerk zijn er jongeren die juist veel liever volleybal spelen. In de com missievergadering van mei komen de speel voorzieningen weer ter sprake. BOLLENSTREEK „Wereld in beweging". Dat is het thema van het 43ste bloemencorso dat za terdag 28 april door de Bollenstreek rijdt. Volgens de Lissese burgemes- ter G. van der Kroft, doelend op de recente ontwikkelingen in Oost-Europa, verzonnen door iemand met een vooruit ziende blik. Wat corsovoorzit ter P. Goemans betreft had de benaming ook „Natuur in be weging" kunnen zijn. Nooit eerder in de geschiedenis van het corso namelijk, was de na tuur zo snel als dit jaar. De or ganisatie van het corso denkt niettemin dat voldoende bloe men voorhanden zullen zijn om de negentien praalwagens op te tuigen. „Het ene moment lig je te zon nen onder een strak blauwe lucht in een warm zonnetje, twee dagen later waait de noordoosten wind dwars door een stalen vent heen. Logisch dat dergelijk weer zijn invloed heeft op de groei en bloei van de bloemen'aldus Goemans gistermorgen bij de presentatie van de corsoplannen aan de verzamelde pers. Volgens Goemans verloopt de voorbereiding voor het corso prima. De karkassen van de wagens zijn klaar, de strobin ders zitten in de laatste fase van hun werk en daarna zal het opsteken van de bloemen nog 10.000 arbeidsuren vergen. „Met elkaar zorgen we ervoor dat het weer gaat lukken. Het corso rijdt, hoe dan ook", aldus een optimistische corsovoorzit ter. Late soorten Hyacinten zullen, ondanks het vroege voorjaar dat nu en dan haast zomers leek, op de praal wagens niet ontbreken. Velen hebben hun bloeitijd al gehad, maar naar het zich nu laat aanzien zijn de late soorten op het moment dat het opsteken begint beschikbaar. De route van het 43ste bloe mencorso van de bollenstreek is nauwelijks gewijzigd ten op zichte van vorige jaren. De start is als altijd om tien uur in Haarlem. In Bennebroek wordt gepauzeerd en via Hille- gom, Lisse, Sassenheim en Noordwijkerhout wordt naar Noordwijk gereden waar om negen uur de schijnwerpers worden ontstoken en de ver lichte stoet koers zet naar de Koningin Wilhelmina Boule vard. Daar zijn de wagens tot en met maandag te bewonde ren. Nieuw in de stoet, die naast de negentien praalwagens uit ruim twintig versierde perso nenauto's en zes muziekkorp sen bestaat, zijn twee blokken „bijzondere deelname". Deze bestaan uit orginele voertuigen zoals oldtimers, bakfietsen en transportfietsen. Het is de be doeling dat dit een vast onder deel van het corso gaat vor men. De zes muziekkorpsen hoeven overigens niet de com plete afstand van Haarlem naar Noordwijk te lopen. In totaal verlenen 36 korpsen hun medewerking, elk korps loopt één van de zes etappes. Veronique Van de komst van commercië le televisie in Nederland pikt het corso ook een graantje mee. Al jaren klopte de orga nisatie tevergeefs bij de Hil- versumse omroepen op de deur. Omdat het comité dit jaar hoe dan ook op de buis wilde, werd contact gezocht met Veronique. In het pro gramma De Ontbijtshow kocht het corsocomité een aantal mi nuten waarin spotjes worden vertoond. De redactie van het programma besloot vervolgens eveneens aandacht aan het corso te besteden en filmde daarvoor onder andere een praalwagen, van de ontwerp- tafel tot en met de definitieve, opgetuigde versie. Woensdag 25 april is de uitzending. Naast Veronique zijn er inmiddels afspraken met de EO en met de Berliner Rundfunk, die op de Oostduitse televisie aan dacht aan het corso schenkt. Zesdaagse Maar al is het de eerste keer dat het corso in Oost-Duitsland op televisie te zien is, reeds dit jaar komen veel toeristen uit de DDR naar de Bollenstreek. Met de tienduizenden andere gasten die de komende dagen de Bollenstreek aandoen, zor gen zij voor absolute topdrukte voor de horeca. Een constate ring die W. Rovers, directeur van de Noordwijkse VVV, gis termorgen handenwrijvend deed. „We spreken tegenwoor dig niet meer over een corso- weekeinde, maar overeen cor- sozesdaagse. Dit geeft ons de mogelijkheid de toeristen- stroom over twee groepen van drie dagen te spreiden. De eer ste groep kijkt vlak voor het vertrek nog naar de voorbijt rekkende stoet. De leegko mende bedden kunnen dezelf de avond weer benut worden door de groep die zaterdag morgen arriveert". Volgens Rovers hangt in de plaatsen Haarlem, Hillegom en Noordwijk voor alle dagen reeds het bordje „vol". In Lis se, Noordwijkerhout en Kat VOORHOUT De frac tievoorzitters van de Voorhoutse politieke par tijen zijn unaniem positief over de benoeming van mevrouw M.E.B. de Goeij- Smulders tot burgemees ter van Voorhout. De meeste woordvoerders zeggen het bovendien een goede zaak te vinden dat de keuze op een vrouw is gevallen. CDA-fractievoorzitter P.Ver- degaal heeft niets dan lof voor de benoeming van zijn partij genote. „Deze vrouw scoorde hoog in de vertrouwenscom missie, die trouwens snel en effectief gewerkt heeft. Dat zij afkomstig is uit een agrarisch actieve gemeente vind ik een heel goede zaak. Evenals het feit dat zij ervaring heeft met de harde sector. Dat een vrouw is benoemd, juich ik al leen maar toe. Wat dat betreft was in de Bollenstreek de ver houding wel wat scheef. Ik denk dat zij haar vrouwtje wel zal staan in Voorhout", aldus Verdegaal. W. de Wit, fractievoorzitter van de PvdA, is bijzonder ver heugd over de keuze voor een vrouw. „Zij is voor ons zeer acceptabel. Ze heeft een goede kijk op de openbaarheid tfan bestuur, is nuchter en realis tisch en heeft bovendien tact. Kortom: ik denk dat ze hier goed zal passen". Woorden van gelijke strekking spreekt J. Warmenhoven van Gemeente belangen. „Ik denk dat zij het best past bij de signatuur van deze gemeente", aldus War menhoven, die niet verbaasd is dat een vrouw is benoemd. „Er waren heel veel vrouwe lijke sollicitanten. Ik had het dus wel verwacht". „Heel leuk dat we een vrou welijke burgemeester krijgen", zo reageert A. Lap van PPR /Groen Links op de be noeming van De Goeij. „En ze past hier uitstekend vanwege de agrarische problematiek", aldus Lap, die de hoop uit spreekt dat de nieuwe burge meester, als CDA-vrouw in hart en nieren, in staat zal blij ken te zijn boven de partijen te staan. VVD-fractievoorzit- ter W Meijer is ook tevreden. „Het gaat ons om de kwaliteit en of het een man of een vrouw is, dat is voor de VVD niet belangrijk. Maar het is wel een leuke uitdaging eens met een vrouw te werken". wijk is er voor de eerste drie dagen, woensdag tot en met zaterdag, nog wat plaats. De jaarlijkse terugloop van ka mers bij particulieren vervult de VVV-directeur met zorg. „Door de actie sleutelgat van de FIOD zijn de mensen hui verig geworden. De particulie ren denken dat ze toch weer alles moeten afdragen en zien daarom maar van verhuur af", aldus Rovers, die de „kleinere huizen van tegenwoordig" als tweede oorzaak van de terug loop ziet. Muziekfestival Rond het corso worden zoals gebruikelijk weer allerlei ne- venactivieteiten georgani seerd. Zo is er vrijdagmiddag en zaterdag een corsobraderie in Lisse en houdt Noordwij kerhout haar traditionele mo zaïekenwedstrijd en kinder corso. De gezamenlijke Lions-, Rotary- en Leoclubs houden weer het corsomuziekfestival op donderdag en vrijdagavond in de Hobahohallen. Rond de opbouw van de praalwagens wordt een familiefeest georga niseerd met diverse optredens. Jazz, country western en Zuidamerikaanse muziek spe len daarbij de hoofdrol. De op brengst van het festijn gaat naar de Dr. Daniël den Hoed kliniek in Rotterdam. Zwemdiploma voor senioren BLEISWIJK V OOR HOUT „Ik heb een tijdje geleden al eens het dorp verkend. Toen heb ik eerst op een platte grond een route uitgezet en ben toen gaan 'wande len. Voorhout is vergelijk baar met Bleiswijk. Bijna net zo groot, agrarisch van oorsprong, maar ook met veel forenzen binnen de grenzen. Dat staat me wel aan. Sterker, het is voor mij een van de doorslag gevende argumenten ge weest om te solliciteren". De nieuwe burgemeester van Voorhout heet M.E.B. de Goeij-Smulders. Ze is 47, rap van de tongriem gesneden en nu nog wethouder in de ge meente Bleiswijk. Vandaag over twee weken wordt ze al geïnstalleerd. „Een prachtig moment", zegt ze daar zelf over. „Net voor de installatie van de nieuwe gemeenteraad en het nieuwe college. Met frisse moed en schone lei er te genaan". Luid aangemoedigd door kinderen en kleinkinderen ondernamen gistermorgen elf vrouwen en één man uit Katwijk een poging het felbegeerde zwemdiploma A te behalen. Alle examenkandidaten ma ken deel uit van de Meer Bewegen voor Ouderen-groep die wekelijks in zwem bad Aquamar bewegingslessen en wa- tergymnastiek volgt. Onder de ruim tweehonderd deelnemers aan deze les sen leefde bij enkelen de wens op latere leeftijd een zwemdiploma te behalen. Aquamar speelde hierop in en begon een cursus onder leiding van Gery de Groot-Nieuwland. En met succes, twaalf kandidaten die gisteren men, slaagden allemaal. De dames Kraayenoord-Harteveld, M. van Pias-van der Plas, A. van der Rhijn, M. van der Plas-Guyt, W. van Duren, R. Pullen-Donkers, A. Vreugd-van Duyn, J. van B. Aanhane-Grimbergen, R. de Beer en L. van Duyn en de heer D. van afloop hun A-diploma in ontvangst men. FOTO: HENK VAN DEN Harde sector Ze was gistermiddag volop verwikkeld in de college-on derhandelingen voor de ge meente Bleiswijk toen com missaris van de koningin van Zuid-Holland Patijn belde dat ze het geworden was. „Het was tussen half drie en drie uur. Dat weet ik zo zeker om dat ik net nog op mijn horloge had gekeken. Toen ik het een maal wist, heb ik het eerst te gen onze burgemeester gezegd en die ging daarop de zaal bin nen waar de college-onder handelingen waren en zei: 'Dames en heren, mag ik u voorstellen: de nieuwe burge meester van Voorhout'. Je had die gezichten moeten zien, verbazing alom. De vergade ring is trouwens direct beëin digd". Mirjam de Goeij-Smulders „eigenlijk hoor je Miriam te schrijven, maar om te voorko men dat mensen die tweede i ook nadrukkelijk gaan uitspre ken, wat ik vreselijk vind klinken, heb ik er zelf maar een j van gemaakt is lid van het CDA. Toen.ze na haar hu welijk in Bleiswijk ging wonen Een delegatie van het Voorhoutse gemeentebestuur toog direct naar Bleiswijk om de nieuwe burgemeester te feliciteren. Vlnr: gemeentesecretaris J. Boon, wethouder B. Joon, toekomstig burgemeester M. de Goeij- Smulders en wethouder D. IJdo. FOTO: HENK VAN DEN ENDE is ze direct actief geworden in de politiek. Ze was voorzitter van de plaatselijke KVP op het moment dat die opging in het CDA, een paar jaar lid van de steunfractie en maakte twaalf jaar geleden haar en tree in de politiek. De eerste vier jaar was ze raadslid. De laatste acht jaar wethouder. „Welke portefeuilles ik be heer? De harde sector: openba re werken, ruimtelijke orde ning, economische zaken, ver keer, vervoer, milieu, grond bedrijf en woonwagenzaken. Een uitgebreid takenpakket ja, maar ik doe het met ontzet tend veel plezier. Nu nog. Ik vind namelijk dat als je aan overstappen denkt, je moet gaan solliciteren op het mo ment dat je het in je huidige werk nog naar je zin hebt. An ders wordt solliciteren een moeizame toestand. Vooral als het dan in het begin even niet zou lukken". „Mirjam Milieu" Milieu is een van de favoriete portefeuilles van De Goeij. „Velen denken misschien dat je links moet zijn om een goed milieubeleid te voeren, maar hier in Bleiswijk heb ik bewe zen dat een CDA'er het ook kan. Voor de vele tuinders hebben we een hinderwetuit- voeringsprogramma gevoerd en in vijf jaar is wat dat be treft een enorme achterstand weggewerkt. Verder wordt een heleboel huisvuil hier al jaren gescheiden opgehaald en begint op 9 mei de aparte inza meling van GFT-afval", aldus De Goeij, die voor haar ge voerde milieubeleid een ludie ke onderscheiding van de Bleiswijkse PvdA ontving en zich de bijnaam „Mirjam Mi lieu" verwierf. Over het beleid dat de toe komstige eerste burger van Voorhout voorstaat, daar kan De Goeij nog weinig over zeg gen. „Ik heb nog maar een zeer oppervlakkige indruk van Voorhout gekregen. Je kunt natuurlijk pas een visie ontwikkelen op het moment dat je er zit. In zijn algemeen heid wil ik wel zeggen dat ge meentebesturen zich meer moeten presenteren. Zo'n slechte opkomst bij gemeente raadsverkiezingen als een paar weken geleden mag gewoon niet meer voorkomen. De bur ger moet meer betrokken wor den bij de politiek. Hier in Bleiswijk hebben we bijvoor beeld avonden voor nieuwe bewoners en die zijn een groot succes. En gisteren hadden we een raadsvergadering waarbij de reconstructie van de Dorps straat aan de orde kwam. De publieke tribune zat afgeladen vol. Kijk, dat vind ik een pri ma zaak, zo hoort het. Natuur lijk kun je niet altijd en volle bak hebben, maar bij belang rijke beslissingen moet dat wel het geval zijn. In Voorhout hebben ze ook zo'n weg waar mee de komende tijd een en ander moet gebeuren, is het niet? De Herenstraat, dacht ik". Hobby's Door haar drukke bezigheden op het politieke vlak blijft er voor bijna-burgemeester De Goeij weinig tijd voor bijvoor beeld hobby's over. „Ik reis graag en lezen vind ik ook prettig. En officiëel ben ik lid van dê tennisclub, maar daar komt in de praktijk weinig van terecht", aldus de Bleis wijkse, die getrouwd is met een hoogleraar in de radioche mie en moeder is van twee kinderen: Laetitia (17) en Huib (15). PAUL DE VLIEGER

Leidse Courant | 1990 | | pagina 12