Verpleegkundigen betogen 26 april weer in Den Haag 2 3 13 14 15 Oud papier Ritzen komt miljard te kort Zuidhollands afval hoopt zich op eiden houdt vast aan oycot van Zuid-Afrika Wijziging netnummer 1111 Londen op 6 mei. 14 Dagen Gratis £cidóc0outa/nt EKnzxzKxaxxxza £eicUe @oma/nt P Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071-122 244, fax 071-134941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Donderdag 12 april 1990 81ste jaargang no. 24698 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f. 1,35 HET WEER Veel bewolking en af en toe regen. Overdag, ook een enke le opklaring. Minimumtempe ratuur omstreeks 7 graden, middagtemperatuur ongeveer 12 graden. Zuidwestenwind, langs de kust af en toe krach tig 1111II.B met speciale r'TT OU rubriek ZIE PAGINA van de UIT-bijlage ranaat explodeert menigte voor oscoop: 18 doden 1GKOK In het noordoostelijke Thai- ïstrict Buntharik zijn dinsdagavond 18 ;n en 50 gewonden gevallen toen een iaat tot ontploffing kwam in een menig- nensen die in de rij voor een bioscoop den. Volgens de Engelstalige krant The in hadden zich zo'n 700 mensen voor de van de dorpsbioscoop verzameld toen granaat in hun midden werd gegooid, er de slachtoffers waren vrouwen en deren. Twaalf van de gewonden zijn er itig aan toe. Het was onduidelijk wie antwoordelijk is voor de aanslag. Oogge en verklaarden te hebben gezien dat sol- in kort voor de explosie ruzie hadden egen met een aantal dorpelingen. Strand Ter Heijde deze zomer dicht MONSTER Een deel van het strand van Ter Heijde is de komende zomer niet toeganke lijk voor badgasten. De duinen zijn namelijk over de lengte van een kilometer door stor men zodanig verzwakt, dat de zeewering niet meer voldoet aan de in de Deltawet gestelde normen. In de komende maanden wordt nieuw zand opgespoten. Het strand wordt afgesloten, omdat de herstelwerkzaamhe den gevaar kunnen opleveren voor de recreanten, aldus het Hoogheemraadschap Delfland. Paaskomeet Austin Met de paasdagen is de komeet Austin in de vroege ochtend vermoedelijk met het blote oog aan de noordoostelijke hemel te zien. De komeet werd vorig jaar in december ontdekt. Nu vertoont de enorme sneeuwbal een staart, doordat een deel van zijn massa door de zonnewarmte verdampt. Austin be weegt zich niet 'als een komeet' aan de hemel, maar ver plaatst zich - zoals alle kometen - erg langzaam. FOTO: AP DEN HAAG Minister Ritzen van Onderwijs gaat een bijzonder moeilijk jaar tegemoet. Op zijn begroting voor 1991 prijkt een 'gat' van circa 1 miljard gulden. Minister Kok van fi nanciën is echter vooralsnog niet bereid de helpende hand toe te steken. Ritzen heeft ech ter een brief aan de ministerraad laten weten de tegenvallers onmogelijk geheel voor eigen rekening te kunnen nemen. Zo wordt een strop van ruim driehonderd miljoen gulden veroorzaakt door de onverwacht grote toeloop op het hoger beroepsonderwijs. Ritzen be schouwt dit als een externe ontwikkeling waarop hij geen invloed kan uitoefenen. Onge veer de helft van het tekort van Ritzen is het gevolg van 'oude tegenvallers'. Ex-koning Roemenië krijgt geen visum BUKAREST De Roemeense re gering heeft het visum voor ex-ko ning Michael ingetrokken. Bukrest heeft tevens de Zwitserse vlieg maatschappij Swissair gevraagd de oud-vorst niet toe te laten op haar vlucht van Genève naar Bukarest. Michael' zou vanmiddag in de Roe meense hoofdstad aankomen voor het eerste bezoek aan zijn land na meer dan 40 jaar ballingschap. Gisteren had de regering Michael gevraagd zijn reis uit te stellen tot na de verkiezingen van 20 mei, omdat zijn komst ,,de bestaande conflicten zou verergeren". Dit verzoek heeft de voormalige mo narch naast zich neergelegd. del- ;halzen jeveer vijf weken zijn deze twee tljakhalzen. In de aanse annen zijn ze niet zaam, maar in dierentuin des te Burgers Bush inrhem heeft er nvel liefst drie, tijdens de 1 sdagën voor het naar buiten gen. FOTO: ANP DICALEN STAPPEN OP ommunistische partij Sovjetunie valt uiteen )SKOU Het radicale k binnen de commu- tische partij van de 1 getunie, Democratisch 'L tform, wil zich onmid- lijk afscheiden en een uwe sociaal-democrati- e partij oprichten. tTsjoebais, één van de aan- lers van de hervormings- ide beweging, reageerde op de felle aanval op de radicalen door het Centraal Comité, de partijleiding, in een open brief die dinsdag voor de televisie werd voorgelezen. Tsjoebais sprak van een ,,coup" binnen de partij door de conservatieven onder lei ding van het Politburo-lid Je- gor Ligatsjov. Het Centraal co mité, dat nog steeds wordt ge domineerd door de conserva tieve vleugel, nep op anders denkende fracties binnen de partij buiten te sluiten. De enige van de groepen die in de brief uitdrukkelijk werd genoemd was Democratisch Platform. Tsjoebais zei zelf dinsdag uit zijn plaatselijke partijorganisatie te zijn gezet. „Wij roepen alle communisten op de partij te verlaten, geen contributie meer te betalen en lid te worden van het Demo cratisch Platform". Verande ring van de partij is niet moge lijk en degenen die daarover geen illusies meer hebben moeten „krachtig en snel han delen", vervolgde hij. dA: Graanboeren leten het met 0 miljoen anen rooien HAAG De PvdA-frac- n de Tweede Kamer is van (ing dat het kabinet zonder 1 problemen 75 100 mil- gulden kan vrijmaken r inkomenssteun aan nood- inde graanboeren. geld kan volgens de PvdA r een groot deel gehaald den uit de begroting van lister Braks zélf. De minis- wil vandaag een op doorhakken over het ies dat de commissie van le diensten (De Koning, en Meijer) eind vorige N ind uitbracht. JlA-kamerlid Jan van Zijl 5 senteerde gisteren samen zijn Europese collega Eisso tjer een plan om de prijse- e en overproduktie in de opese graansector aan te ken. Om de Nederlandse anboeren al op korte ter- uit de problemen te hel- moet Braks volgens Van maar een greep in zijn ei- kas doen. De PvdA-fractie ikt daarbij met name aan evallende EG-afdrachten a 60 miljoen) en een mil- -'potje uit de braakleg- ïgeling. ;ina 3: Landbouw: £een tje beschikbaar ROTTERDAM Het huisafval in Zuid-Holland hoopt zich momenteel zo snel op bij de Afvalver werking Rijnmond (AVR) dat een noodvoorziening nodig is voor de tijdelijke opslag. Vooralsnog kan het huisvuil nog wel ge woon worden opgehaald. De provincie Zuid-Hol land kondigde gisteren aan dat partijen huisvuil tijdelijk in een loods aan de Stadionweg in Rotter dam gestort worden. Het gaat om ongeveer 15.000. ton. De AVR kan de ver werking niet meer aan. De provincie spreekt van een voorjaarspiek, maar volgens woordvoerder Chevalier van de AVR is er sprake van een structureel probleem. De laat ste jaren is de 'berg afval die bij de AVR wordt aangeboden met zo'n dertig procent geste gen. Van de in totaal dertien stortingangen bij de AVR op de 'Maasvlakte zijn er nog maar twee gedeeltelijk bereik baar. De rest van het bordes ligt volgestort met afval. Een tweede oorzaak voor het afva- loverschot is dat de regeling van afvoer naar de VAM in Drenthe vertraagd is. De pro vincie verwacht op basis van het overleg met de VAM dat na het paasweekeinde het overtollige afval bij de VAM in Drenthe gestort kan wor den. AVR-directeur Nales heeft al gedreigd geen vracht wagens meer toe te laten als niet snel een oplossing wordt gezocht. Ook het storten op andere mogelijke stortplaatsen (Lickebaert, Merwedehaven, uitbreiding van Zoetermeer, Heerjansdam) zou een tijdelij ke oplossing kunnen zijn. Vol gens milieugedeputeerde J. van der Vlist zijn echter nog niet alle lokaties geschikt. ÜDEN Leiden handhaaft beleid waarbij geen zaken 'rden gedaan met bedrijven economische banden heb- met Zuid-Afrika. Dit on- ks de beleidswijziging lartoe de Lota (Lagere erheden Tegen Apartheid) ze week besloot. Dat zei thouder H. van Dongen gis- avond tijdens een commis- vergadering in een reactie een vraag van R. van Lint roen Links). De Lota draai- het beleid waarbij bedrii- met banden met Zuid- rika worden geboycot terug. ichts als een bedrijf de veel ijere EG-richtlijn inzake id-Afrika overtreedt, wordt t geboycot. Van Lint, die het luwe Lotabeleid omschreef „iets halfzachts", vroeg 'n Dongen hoe Leiden heeft reageerd op het Lota-besluit. ui Dongen meldde dat ze de erswijziging uit de krant ad vernomen. „Ik zie echter geen aanleiding de door ons gekozen lijn los te laten". Het grootste assortiment TUINMEUBELEN met toebehoren tussen Den Helder en Breda in elke prijsklasse Heereweg 350 (N208) Lisse Tel. 02521-19037. voor de deur stoppen de bussen 50, 51, 92 en 94. ACTIES DREIGEN NA VASTLOPEN CAO-OVERLEG UTRECHT In de ge zondheidszorg komen nieuwe acties, nu het cao-overleg is vastgelo pen. Vandaag zijn op enkele plaatsen al werkonderbrekingen gehouden. Later deze maand volgen verdere acties, terwijl de 'op standige verpleegkundi gen' (VVIO) op 26 april in Den Haag opnieuw een landelijke demon stratie willen houden. De door de werkgevers ge boden onderhandelings ruimte voor de nieuwe cao is „volstrekt onvoldoende", aldus AbvaKabo-bestuurder A. Wirtz gisteren na afloop van het cao-overleg. De bonden hebben het overleg afgebroken nadat de werk geversorganisatie NZR een ruimte van 3 tot 3,5 procent op tafel legde. Tijdens het vorig overleg bedroeg de rüimte 2,2 procent. De meeste bonden eisen 6 pro cent, waarvan 4 voor een algemene loonsverhoging. De ruimte van 3 tot 3,5 pro cent is dus niet eens vol doende om de looneis te ho noreren, laat staan de se cundaire arbeidsvoorwaar den te verbeteren en de werkdruk te verminderen, aldus Wirtz. De vakbonden in het zie kenhuiswezen (200.000 werknemers) gaan nu hun leden raadplegen over ac ties vanaf eind deze maand. In de komende weken zijn daarom al kantinebijeen komsten te verwachten. De eigenlijke acties zullen di rect harder zijn dan vorig jaar. De bonden beginnen met een oproep tot werkon derbrekingen, die worden gevolgd door zondagsdien sten en stakingen van on dersteunend personeel. NZR-onderhandelaar drs. C. Meijers vindt het in de huidige politieke situatie „niet realistisch" nogmaals bij het kabinet om meer fi nanciële ruimte te gaan vragen. Wirtz daarentegen rekent erop dat overheid en werkgevers bereid zijn een conflict met de bonden te voorkomen. Het verschil tussen bod en eis (2,5 pro cent) bedraagt in geld 225 miljoen gulden. De keizer is terug Marcus Aurelius, en op de achtergrond zijn paard, tijdens zijn terugkeer naar de Capitolijn- se heuvel in het centrum van Rome. Negen jaar heeft de restauratie van dit 1800 jaar oude standbeeld geduurd. Het beeld zal echter niet meer op de binnenplaats van het Capitool wor den geplaatst maar in een ruimte in het aan het plein gelegen museum, waar zorgvuldig de tem peratuur en de vochtigheid wordt bijgehouden. De luchtvervuiling in de stad had het beeld ern stig aangetast. Ondertussen is het stadsbestuur in een ruzie gewikkeld over de vraag of op de binnenplaats nu wel of niet een replica van het beroemde standbeeld geplaatst moet worden. FOTO: AP (ADVERTENTIES) I li i Met ingang van 6 mei aanstaande is het netnummer van Londen gewijzigd. Het huidige nummer 1 wordt vervan gen door 2 nieuwe netnummers: Centraal-Londen krijgt 71 en de omgeving van Londen krijgt 81. Welk van de 2 netnummers vanaf 6 mei moet worden gekozen, is afhankelijk van de eerste 3 cijfers van het abonneenummer. Voor het vinden van het juiste net nummer kan een folder worden aangevraagd. Bel gratis: 06 - 0228809. I l MEDEDELING Morgen, Goede Vrijdag zijn onze kantoren om 16.00 uur in plaats van om 17.00 uur gesloten. Rijswijk, Koopmansstraat 9 Den Haag, Spui Delft, Verwersdijk 6-8 Zoetermeer, le Stationsstraat 148 Gouda, Markt 26 Leiden, Apothekersdijk 34 Bij het bespreekbureau op het Spui kunt u terecht tot 17.00 uur. De Directie Wanneer u onverhoopt de krant niet mocht hebben ontvangen, dan kunt u hiervoor op het gebruikelijke tijdstip kontakt opnemen. R. van Leeuwen nieuwe Leidse kantonrechter met vut is gegaan. De Haan blijft wel plaatsvervangend kantonrechter in Leiden. Van Leeuwen is 42 jaar oud en afkomstig van de Haagse rechtbank waar hij als rech ter aan was verbonden. Hij was al kantonrechter-plaats- vervanger in Leiden. In to taal zijn er vier kantonrech ters in Leiden, één van hen werkt in Alphen. LEIDEN Mr. R. van Leeuwen wordt vrijdagmid dag 20 april geïnstalleerd als nieuwe kantonrechter in Leiden. Van Leeuwen volgt J. de Haan op die per 1 april Shell-station Haarlemmermeer tijdelijk bezet HAARLEMMERMEER Veertig tot vijftig anti-apart heidsactivisten hebben van ochtend een uur lang actie ge voerd bij een Shell-benzinesta- tion langs de A-4 (Amsterdam- Rijswijk) in de gemeente Haarlemmermeer. Zij schilder den leuzen op de muren van het benzinestation waarmee ze protesteerden tegen de aanwe zigheid van Shell in Zuid- Afrika. Een woordvoerder van Shell zegt de actie „diep treu rig" te vinden voor de - zelf standige - en er vanuit te gaan dat de overheid dergelij ke acties niet zal tolereren. Oecumenische diensten Helmerhoek stoppen 'Vrouwen bouwen en wonen' jubileert Britten onderscheppen 'reuzekanon' voor Irak „Als je iets vergeet, ben je p toch niet meteen M dement?" V Bestuurslid PvdA Leiden stapt op Werknemers Verto Leiderdorp in actie tegen sluiting Lisse houdt te veel geld over Zaalvoetballers Bax kampioen van de armoede GEESTELIJK LEVEN/OPINIE 2 BINNENLAND3.5 BUITENLAND7 ECONOMIE/BEURS 6 SPORT9 KUNST/RTV 11.18 LEIDEN 13 OMGEVING 14.15 RADIO- EN T V.-PROGRAMMA S 19 WEER/MENU19 Oud papier is niets meer waard. De prijs van een kilo oude kranten is in ons land gedaald tot slechts een cent. Een zorgwekkende ontwikkeling, zo vindt de fractie van de Staatkundig Gereformeerde Partij in de Tweede Kamer. Ze bestookt minister Albers van milieu en Andriessen van economische zaken daarom met vragen over deze kwestie. Immers, stagnatie van inzameling van oud papier is funest voor het milieu. De kamerleden doen dat schrifte lijk. Dus op papier waarvan ze ook dl niet weten waar het uiteindelijk terechtkomt. Maar ja, wat willen we? Zelfs de Leidse Courant is na een dag een oude krant... Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) i kwartaal f. 75,10 Naam: Voorl.: Straat: Postcode/Plaats: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071 -122 244 a I Indien daartoe aanleiaipgbestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. ii

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1