Normaal ben ik al los ^cldócSoti^cmt «g Commerciëlere anpak moet en kans krijgen ALLER LEI(DS) STAD OMGEVING/RTV Van der Molen niet terug als wethouder Kantoor in Brussel voor drie provincies REINEN VERTREKKEN AF EN TOE UIT LEIDEN r>r> ^pnieuw verdachte moord aangehouden Breed aanbod bij antiquarische boekendriedaagse OMROEP RIJNLAND KLAAGT OVER SABOTAGE MAANDAG 9 APRIL 1990 PAGINA 7 '^rkeersdode uzi addinxveen edi dot Ni tDDINXVEEN 6-jarige jongen uit ddinxveen is zater- door een verkeers- t J eluk in zijn woon- *t j its om het leven W( omen. De jongen Chi t plotseling de weg ont r en werd aangere- 'an i door een auto. Hij abli d met ernstige ver- 1 idingen gebracht r een ziekenhuis, tr hij enkele uren overleed, aldus politie. DEN BOEFT BEDANKT ALS RAADSLID LEIDERDORP Ex-wethou- der J. den Boeft (CDA) zal zijn benoeming tot raadslid in de gemeenteraad van Leiderdorp niet aanvaarden. Den Boeft struikelde als wethouder over •de verbreding van rijksweg A4 werd aan de kant gezet toen bleek dat zijn terugkeer als wethouder in het nieuwe col lege niet aanvaardbaar was voor VVD en D66. Het CDA vreesde in de collegevorming buitenspel te worden gezet. Zijn plaats in de raad zal wor den ingenomen door G. Ho- gervorst. LEIDEN Marietje van der Molen is in het nieuwe college geen wethouder meer. De PvdA-fractie heeft zaterdag besloten haar niet voor te dragen voor een wethouderspost. Van der Molen volgde in 1988 Jit Peters op als wet houder voor ruimtelijke or dening, openbare werken, verkeer en milieu. Vier PvdA'ers hadden zich kandidaat gesteld voor de functie van wethouder: Van der Molen, Henriëtte van Dongen, Paul" Borde- wijk en Tjeerd van Rij. „We gingen ervan uit dat we in het nieuwe college vier wethouders zouden hebben. Niemand had ver wacht dat we na de verkie zingen op elf zetels zouden uitkomen", vertelt Van Dongen namens de fractie. Omdat de partij voor een nieuw college met CDA en Groen Links slechts drie wethouders kan leveren, moest zaterdag een keuze worden gemaakt. Over de motieven wil Van Dongen geen uitlatingen doen. „Dat is praten over personen, en dat kunnen we beter in be slotenheid doen". Ook wil ze niet ingaan op de vraag hoeveel fractieleden achter deze keuze staan. Van der Molen was van ochtend niet bereikbaar voor commentaar. Het feit dat zij niet terugkomt heeft mogelijk te maken met de ontwikkeling van de plan nen voor de omgeving van het Leidse station. Eind vo rig jaar.was Van der Molen het niet eens met haar fractie, die bij de begro tingsbehandeling liet weten geen twintig miljoen gul den daarvoor over te heb ben. Uiteindelijk werd met de collegepartijen Groen Links en VVD overeen stemming bereikt over een maximale bijdrage van de gemeente van vijftien mil joen gulden. Tjeerd van Rij maakt sinds september vorig jaar deel uit van de gemeenteraad. De ex-voorzitter van Wo ningbouwvereniging Lei den stond nummer 4 op de lijst van de PvdA. Al lange tijd wordt hij genoemd als de opvolger van wethouder Dick Tesselaar van volks huisvesting die een punt zet achter zijn politieke carrière in Leiden. Videocamera's gestolen OEGSTGEEST Dieven heb- ben zondagmorgen omstreeks zes uur een snelkraak gepleegd bij de radio- en televisiezaak van Roest aan de Lange Voort in Oegstgeest. Met trottoirtegels werd de etalageruit ingegooid. De dieven klomen vervolgens over een hek en haalden acht videocamera's weg, ter waarde van 38.000 gulden. Het alarm ging af, maar aangezien de in braak slechts een paar minuten duurde kwam de politie te laat om de inbrekers te achterha len. De rijkspolitie van Oegst geest verzoekt eventuele getui gen zich te melden, tel. 071- 155440. DEN HAAG De drie Randstadprovincies (Zuid- Holland, Noord-Holland en Utrecht) openen bin nenkort een kantoor in Brussel. Vanuit deze plaats wordt het contactennetwerk met de Europese ge meenschappen verder op- en uitgebouwd. De advi seur die hier wordt gestationeerd is de heer S. Jon ker Tussen 1976 en 1984 werkte hij als europarle mentariër voor het CDA. Ook daarvoor bekleedde Jonker een aantal functies op EG-niveau. op Het Brusselse kantoor wordt gesteund door zogenaam de Europa-desks in de drie provinciehuizen. Deze coördineren de vragen en initiatieven van de pro vincies. De Brusselse vertegenwoordiger adviseert, informeert en begeleidt de provincies in hun con tacten met de Europese gemeenschappen. Doel is het behartigen van de Randstadbelangep. DEN Grote stapels nten liggen op de trap. haar handen stevig in zakken van haar jas de verkoopster erbij ijken. „Normaal ben ond deze tijd al los", ze. Al dertien jaar ze vanaf kwart voor ochtends voor het station. Maar zo iig klanten als van- heeft ze nog nooit id. „Ik heb de busrei- nog, dat scheelt". j W. Langeveld, eigenaar de bloemenkiosk in de jonshal, heeft geen beste „Een omzetverlies van ntig procent", vermoedt Langeveld is expres geen e bloemen gaan halen op [veiling. „Er komen wat klanten van buiten, treinreizigers zie ik I hij baalt is duidelijk: „De len gaan wél door, ik moet fcacht betalen en mijn per- tel". Veel begrip heeft hij I ook niet voor de actie van spoorwegpersoneel. „Met meerderheid is al overeen- hming bereikt over de CAO. Het is een klein groepje dat nu staakt. Ik vind drie procent loonsverhoging wel zat in deze tijd. Er zijn mensen die het met minder moeten doen". „In verband met een staking van een deel van het spoor wegpersoneel is er vandaag een beperkte dienstregeling", klinkt een stem door de luid sprekers. Af en toe wordt om geroepen dat er een trein aan komt of vertrekt. Geen ver trektijden en bestemmingen op de borden, maar „Let op omroepbericht". Giechelen Henriëtte en Carla uit Katwijk nemen het niet zo nauw met die waarschuwing. De 15-jari- ge scholieren moeten naar Gouda, maar staan wat te gie chelen in de hal. Sinds half negen. „Om tien uur moeten we op school zijn", vertellen ze. „Maar we gaan nu naar huis. Net reed er een trein, maar we hoorden het niet zo goed. Ik denk dat-ie van een ander spoor vertrok". Die trein reed naar Alphen, waar de Katwijkse meisjes hadden moeten overstappen om op school in Gouda te komen. Evenals in Leiden is ook in Alphen rekening gehouden met de treinstaking want ook op het winderige station in Al phen blijft het zeer rustig. Een Leidse lokettiste vertelt dat het stakende personeel uit Leiden naar Utrecht is gegaan. Dat er af en toe een trein rijdt en dat dat dan wordt omgeroe pen. En boze mensen? Nee, die heeft ze ook nog niet gezien. Dat laatste bevestigt een colle ga die opzichter is. „Ik hou het hele proces in de gaten", geeft hij een korte omschrijving van zijn werk. „Ja, ik werk wel ook al is er niet veel te doen". Dat hij niet staakt heeft te ma ken met het feit dat hij geen lid is van de bond. „Ik zit nog niet zolang bij het spoor, maar ik vind het een prima actie". Koud Een dertigtal reizigers staat te wachten op de sporen 4 en 5, waar de treinen uit Den Haag en richting Amsterdam aanko men en vertrekken. Ton Oos terhof, 27 jaar, uit Delft, staat er ook. Ook al hebben de Ne derlandse Spoorwegen ieder een aangeraden om thuis te blijven. „Het is mijn eerste baan, ik zit nog in mijn proef tijd en kan dus geen verlofdag opnemen", verklaart hij. Van ochtend om half acht vertrok hij. Een half uur later dan normaal, want „ik wilde het nieuws eerst horen. Ik kon wel een auto lenen maar ik hoorde dat er lange files ston den, dus volgens mij heeft dat niet zoveel zin". Hij vindt het koud en heeft daarom niet zo veel begrip voor de staking. „Een beetje begrip wel, hoor. Hoewel, ik denk niet dat dit echt een goede manier is". Een trein uit Amsterdam zag hij voorbijrazen over het midden- spoor. Hij heeft het nog steeds koud, maar veel geduld heeft de Delftenaar niet meer: „Ik denk dat ik zometeen de eer ste trein terug pak". Daar zullen dan ook die zes Leidse vrouwen instappen. „Eens in de zoveel tijd" pak ken ze de trein naar Den Haag, voor „de Haagse mart". Vandaag ook, en ze hebben er geen seconde aan gedacht om het uitje af te zeggen. „Van uitstel komt toch maar afstel en de mart duurt tot vijf uur dus we hebben de hele dag de tijd". Even later blijkt echter dat dat niet helemaal waar is want ze moeten allemaal op tijd thuis zijn voor het eten. „Nou ja, we kunnen wel een keer te laat komen, hoor. Onze mannen weten van de sta king", stellen ze vooral elkaar JANET VAN DIJK SlDEN In verband met de ten aangehouden met betrek- ird op de 27-jarige vrouw king tot de moord die op 6 Kartal is vrijdag een vierde maart op het Jacque Urlus- lachte aangehouden, plantsoen plaats had. Deze drie Ier werden drie verdach- werden echter allen vnjgela- ten. De vierde verdachte, een 49-jarige man uit Leiden, werd vrijdagavond op Schiphol aan gehouden na terugkomst uit Turkije. Fax gestolen NIEUWKOOP Uit het be drijf Unie Plastics aan de Ted- dingtonweg in Nieuwkoop is in de nacht van zaterdag op zondag een fax gestolen. De inbrekers braken een raam Tijdens de boekendriedaagse werden demonstraties gegeven, waaronder perkament maken. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN De antiquarische boekendriedaagse in de Leidse Pieterskerk heeft vrijdag, za terdag en zondag in totaal ruim 1500 bezoekers getrok ken. De fanatiekelingen onder de boekenliefhebbers storm den vrijdagmiddag direct na de opening de kerk binnen om de interessante aanbiedingen weg te halen. Daarna bleef de gang er aardig in. De aniti- quairs deden goede zaken. Het was voor de derde keer dat de Bond van Handelaren in Oude Boeken de beurs hield. Dit jaar was de verkoop voor het eerst over drie dagen uitgesmeerd. Er namen zesen dertig antiquariaten uit geheel Nederland deel. Daaronder waren enkele antiquariaten uit Leiden zelf. Het aanbod tijdens de drie daagse was zeer uitgebreid. Er waren zeer oude, waardevolle boeken te koop, maar ook nieuwere tweedehands boeken werden ver beneden de nieuwprijs aangeboden. Lief hebbers van oude Panorama's en Katholieke Illustraties kwamen ook aan hun trekken. Wie wel eens een krant uit de oorlogsjaren wilde lezen kon een exemplaar van de Tele graaf uit 1941 bijvoorbeeld voor vier gulden meenemen. Uniek was de expositie over het boek Alice in Wonderland van Lewis Carroll. Het be roemde boek verscheen 125 jaar geleden in druk. De ver zameling van Casper Schuc- kink Kool was voor een be langrijk gedeelte te zien. Daar onder zeer oude uitgaven en vertalingen. Het wereldbe roemde boek van Carroll is, door zijn speciale taalgebruik, op veel manieren te vertalen. )OFDREDACTEUR VAN AL MIZAN ZWAAIT AF pEN „Ik begon niks op een zolder en Iiu na vijf jaar weg bij maandblad dat lande- verspreid wordt. Dat ft een goed gevoel, al et opzetten van Al Mi met vallen en ópstaan aan". Jos Everaers, die af het begin de scepter aide over het Marok- ns-Nederlandse andblad Al Mizan, )t er na vijf jaar mee.- was het spuugzat jaar- ts een paar maanden jt te zijn in de onzeke- 'strijd om subsidie. Dat 'ken op de korte ter- i. En verder wilde ik f-'^r tijd kunnen beste- aan het echte schrij- en werken met colle- licht hij zijn over- naar een blad voor en fl,r ondernemingsraden dl: heeft de 37-jarige journa- in het geheel niet van de 3 jaar die hij werkte bij Al n. „Het was in 1985 een i uitdaging voor me. Ik dat het moeilijk zou wor- .lOm een maandblad voor povendien met Marokka- op te zetten. Maar het idee 1 ook tot mijn verrassing we boekten resultaat. En er is de kennismaking de Marokkaanse gemeen- p me goed bevallen. Heel ?nd, het zijn zeer warme >en". jaar Al Mizan was voor aers werken met vallen pstaan. „Ik begon als enige 1de kracht. Ik moest een opzetten bestemd vóór okkanen, dat moest wor- gemaakt dóór Marokka- Twee dingen dus: infor- ie verstrekken en Marok kaanse jongeren voorbereiden op een fatsoenlijke baan in de journalistiek". Dat bleek alle maal wat veel gevraagd, al liep het leer-werkproject, dat uitging van het Leids Volks huis, meteen goed. „Ik had een zolder op de Middelstegracht, twee bureaus, twee schrijfma chines, drie jongens en 40.000 gulden. Kortom: beginnen maar en kijken waar we zou den stranden". Laveren Daarmee begon een periode van regelen, helpen en sturen. „Een krant maken was leuk, maar die moest natuurlijk wel gelezen worden. Anders houd je het enthousiasme niet vast bij de jongeren die vrijwillig werkten aan de krant. Dus werd meteen de verspreiding serieus aangepakt. We bena derden Marokkaanse slagers, koffiehuizen, videotheken en zovoorts om het blad aan de man te brengen. En verder moesten er contacten worden gelegd en moesten de jongeren ook nog leren hoe je eigenlijk een krant maakt". Dat vergde van Everaers wat hij zelf noemt een „laverend beleid: ze moesten hun ideeën erin kwijt, het was hun krant. Maar aan de andere kant moest het ook een verkoop baar product opleveren. Dus liet ik zoveel mogelijk aan de Marokkanen over, maar op het laatst moest ik er toch de laatste stofkam doorhalen". Niet weinig trots presenteer den de medewerkers op 1 mei 1985 het eerste nummer aan burgemeester C. Goekoop, waarop er elke maand een nieuwe Al Mizan werd ge maakt. Geleidelijk werd het blad dikker, het aantal vrijwil ligers (me name meisjes) gro ter en de inbreng van de Ma rokkanen zelf steeds groter. Er kwam een Arabische vertaler bij, een Marokkaan nam de taak van de Nederlandse vormgevers over en een ander die van de fotograaf, zoals de bedoéling was bij de opzet. Verder werd Al Mizan al gauw gericht op het Marok kaanse publiek in heel Neder land. Ook werd het blad al snel, via de Amsterdamse fir ma Van Gelderen buiten Lei den verspreid. „We liggen op elk Nederlands station", ver telt Everaers. De oplaag groei de mee. Momenteel heeft het blad een oplaag van 1800, waarvan eenderde gedekt wordt door abonnementen. Spuugzat Niet alle doelstellingen bleken haalbaar. „De eerste twee jaar hebben we erg hard getrokken aan de scholing. Maar je krijgt de jongeren via Al Mizan echt niet aan de bak. Ze hebben bij binnenkomst hier gewoon te weinig scholing. Vaak een paar jaar lagere technische school en geen diploma. Dat die cursussen Nederlands ver zorgde en talenten konden op de School voor Journalistiek in Utrecht cursussen volgen. Maar een gedegen journalistie ke scholing konden we echt niet bieden. Daarvoor hadden we te weinig middelen en mankracht". Vervolgens werd de nadruk gelegd op de kwali teit van het blad zelf. „Al Mi zan had zich een plaatsje vero verd bij de Marokkaanse Ne derlanders, we kregen een goede Arabische vertaler. We bleven nog wel wat aan scho ling doen. Dat moest ook wel, want dat is een van de gron den om voor subsidie in aan merking te komen". Ondanks het succes vond het Everaers het na vijf jaar tijd voor een andere baan. „Ten eerste was ik het echt spuugzat om elk jaar een paar maanden in een vacuum te zitten omdat onbekend is of er nou wel of niet voor weer een jaar subsi die komt. Elk jaar was ik drie maanden kwijt met het schrij ven van weer een nota en leu ren bij ambtenaren om de jaarlijkse subsidie te verove ren. Dat is geen goede manier van werken". Campagne En vervolgend: „Nieuwe idee ën komen bij een dergelijke korte termijn aanpak niet uit de verf. Zaken als een cam pagne om abonnees en adver teerders te werven, het for maat te veranderen of de op zet van het blad te wijzigen kun je niet aanpakken. Verder wilde ik meer tijd krijgen om echt journalisitiek bezig te zijn. Aan een stuk werken en het afmaken tot ik er tevreden mee ben. Bij Al Mizan moest ik heel erg veel organiseren, regelen, overleggen, kletsen. Er bleef denk ik maar veertig procent van mijn tijd over voor echt journalistiek werk. Tenslotte was ik bij Al Mizan nogal alleen aan het werk. Ik deed het natuurlijk niet in mijn eentje, maar de lèiding lag bij mij. Ik had behoefte aan meer collegiaal contact, werken in een team journalis ten, overleggen over mijn aan pak. Dat heb ik gevonden bij mijn nieuwe werkgever". Met Al Mizan zal het volgens Everaers na zijn vertrek wel goed gaan. „Lex Loos, die vroeger bij Al Mizan stage heeft gelopen wordt de nieuwe hoofdredacteur. En er zijn plannen om te komen tot een commerciëler opzet van het blad. Sinds een half jaar wer ken we met een computer. Er kan nu heel veel, zoals het uit een printer laten rollen van Aarabisch schrift. Er is een grote markt voor tweetalig materiaal in de vorm van fol ders en lesmateriaal. Met op drachten voor dergelijk mate riaal, waarvoor een goede prijs berekend kan worden, is het mogelijk minder afhankelijk te worden van de subsidie. Het is te hopen dat de gemeente Al Mizan voldoende adem geeft om te komen tot een commer ciëlere opzet". ERIK HUISMAN Concert Het ensemble Supre Librum treedt woensdag op in de Taffehzaal van het Rijksmu seum van Oudheden aan de Papengracht. Gespeeld wordt muziek uit de dertien de eeuw. Het concert wordt georganiseerd door de Stich ting Oude Muziek en Thea ter. Aanvang 20.15 uur. De toegangsprijs bedraagt vijf tien gulden, studenten, K&O-leden, CJP'ers en 65- plussers betalen een rijks daalder minder. Ouderen De ouderen-activiteitencom missie in de binnenstad be gint op woensdag met een creatief clubje in Pandje 65 aan de Hogewoerd. Deelne mers kunnen dan bijvoor beeld weven op karton, stempel drukken, poppen, beesten of mobielen maken. De kosten bedragen 1,50 per keer. Aanvang 14.00 uur. De eerste keer worden eie ren versierd. Hortus Ter gelegenheid van het 400-jarig bestaan van de Hortus Botanicus wordt woensdag èen lezing gehou den in het Volkshuis aan de Apothekersdijk. Hortulana Teune neemt haar gehoor aan de hand van dia's mee voor een rondwandeling door de tuinen en kassen. De lezing begint om 21.00 uur. Op woensdagmiddag 25 april kan worden meegedaan aan een „echte" excursie in de botanische tuin. Voordracht Het Theosofisch Genoot schap houdt dinsdag een voordracht. Onderwerp van de bijeenkomst is „Reïncar natie in kosmisch verband". De voordracht wordt gehou den in de Pieterskerk. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. De toegang is gratis. LEIDEN De Leidse po litie moet een gedegen on derzoek verrichten naar de sabotage van de uitzen dingen van Omroep Rijn land door middel van diefstal van zendappara tuur. Dat stelt het dage lijks bestuur van de streekomroep in een brief aan de hoofdcommissaris van politie in Leiden. Kopiën van de brief zijn ge stuurd aan de buregemeester van Leiden en de gemeentera den van Leiden, de randge meenten en de Bollenstreek. Vorige maand werd vanaf het dak van het pand Oude Rijn 57, waarin de studio van Rijnland is ondergebracht, de antenne gestolen. Daardoor kon enige tijd niet worden uitgezonden. Opmerkëlijk was dat de anten ne minder dan 24 uur na de in stallatie werd gestolen uit een zendmast, waarin ook de an tenne van Radio West zat. Vol gens het bestuur van de om roep is dat een duidelijke aan wijzing dat het niet ging om de waarde van het materiaal, maar om de uitschakeling van de omroep. De streekomroep stelt dat de Leidse politie tot nu toe geen onderzoek heeft willen en kun nen verrichten wegens gebrek aan mankracht. De aangifte is in het politiedossier verdwe nen. De omroep accepteert deze handelwijze niet. „De sociaal maatschappelijke consequenties overstijgen de waarde van het materiële goed", aldus een zin snede uit de brief. De gevolgen van de diefstal zijn nog steeds merkbaar voor Rijnland. Er wordt weer uitge zonden door middel van een noodoplossing, maar de kwali teit van de uitzendingen laat nu te wensen over. Het signaal is bovendien niet meer beluis- terbaar in een deel van de Leidse agglomeratie en de Bol lenstreek. De omroep aarzelt echter om een nieuwe antenne te plaatsen voordat duidelijk wordt wie achter de „sabotage" zit.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7