»e haat van de Georgiërs ;al niet meer verdwijnen Nieuwe premier ziet zich als 'Kohl van Hongarije' iSeen meerderheid oor Vargas Llosa Dode in Dartmoor- gevangenisoproer STORNO AUTOTELEFOON ONDER f3.000,- GRENS Communisten in Slovenië op voorsprong a UITENLAND EfiidócSouoant MAANDAG 9 APRIL 1990 PAGINA 5 dfranse anti-stof topt aidsvirus ARSEILLE Een vooraanstaande Franse ge- irde, aids-onderzoeker Jean-Claude Chermann, eft zaterdag gemeld dat zijn team een middel inj ïti-beta 2 microgobuline) heeft gevonden om een ;naal te blokkeren dat vermenigvuldiging van> t dodelijke virus veroorzaakt. De ontdekking be- cent mogelijk nieuwe hoop voor dragers van het ls-virus die de ziekte nog niet hebben gekregen, geleerde zei dat de resultaten van belang kun- h n zijn voor de behandeling van seropositieven, aangezien wij zogezegd tussenbeide komen op het I iment dat het virus de deur van de cel binnen- mt". Chermann voorspelde dat de ontwikkeling P n een anti-virus gebaseerd op de ontdekking van U (n team niet ver meer is. Chermann en professor bic Montagnier van het Pasteur Instituut ontdek- het aids-virus zeven jaar geleden in Frankrijk. Voormalig veiligheidsadviseur John Poindexter verlaat het. ge rechtsgebouw nadat hij te horen heeft gekregen dat hij schuldig is bevonden op alle hem ten laste gelegde feiten inzake de Iran- cohtra-affaire. Naast hem zijn vrouw Linda. foto: epa John Poindexter schuldig bevonden WASHINGTON John Poindexter, ex-veiligheidsadviseur van de vorige Amerikaanse president Ronald Reagan, is zaterdag schuldig bevon den op alle vijf punten van de aan klacht die tegen hem was ingebracht. Volgens de rechtbank heeft de 53-ja- rige vroegere vice-admiraal een hoofdrol gespeeld in de affaire waar bij in 1985 in het geheim wapens werden geleverd aan Iran en de win sten daaruit doorgesluisd naar de Contra-rebellen die het heersende sandinistische bewind in Nicaragua bestreden. De strafmaat zal op 11 juni worden bepaald. Poindexter riskeert een gevangenisstraf van 25 jaar en een boete van 1,25 miljoen dollar. ANC in mei bij De Klerk KAAPSTAD De eerste ont moeting tussen officiële dele gaties van het Afrikaans Na tionaal Congres en de Zuida- frikaanse minderheidsregering •zal plaatsvinden op 2, 3 en 4 mei in Kaapstad. In Zuid-Afri- ka zijn de afgelopen dagen ze ker 24 mensen gedood bij bot singen tussen zwarten onder ling en tussen zwarten en de politie. Het ANC meldde giste ren verder dat leider Nelson Mandela en zijn gezin zijn ver huisd naar hun omstreden gro te huis in het zwarte woonoord Soweto. Handelstekort voor Sovjetunie MOSKOU De Sovjetunie heeft vorig jaar een tekort op haar han delsbalans geboekt van 3,3 miljard roebel (ruim f 10 miljard), zo meldt het Russische weekblad Ekonomi- ka i Zhizn. Volgens het blad is het voor het eerst in veertien jaar dat er een tekort is opgetreden. De cij fers volgen op berichten van de laatste tijd dat stakingen de pro- duktiviteit van het land ernstig hebben aangetast. Uit de gegevens van het weekblad blijkt dat de ex port van olie en steenkool vorig jaar met respectievelijk 11,7 en 4,8 procent is afgenomen. Daarente gen nam de import van graan toe met 5,7 procent. China lanceert eerste commerciële kunstmaan PEKING China heeft dit weekeinde zijn eerste commer ciële kunstmaan gelanceerd. De Asiasat-I werd met een Lange Mars raket vanuit een afgelegen basis in de provincie Sichuan in een baan om de aarde gebracht. De Chinese staatstelevisie zond de lancering rechtstreeks uit. De communicatiesatelliet, die van Amerikaanse makelij is, straalt onder meer televisiebeelden door naar zo'n dertig Aziatische lan den, ongeveer de helft van de wereldbevolking. Eigenaar is een in Hongkong gevestigd consorti um van drie bedrijven uit de Britse kroonkolonie, Groot-Brit- tannië en China zelf. ™!ÉN JAAR NA SLACHTPARTIJ SOVJET-LEGER rek. (Van onze correspondent Alexander Münninghoff) :FLIS Als je over drie ar niet dood bent heb je n kans op genezing. Met onheilspellende "(oorden sloot een E)uitse in mei vorig jaar zijn ciderzoek af bij de nu 19- Georgische student lerab Mtschedelisjvili. Esti diagnose luidde: ernstige rgiftiging door chemische iff en. Wat voor stoffen en it er precies tegen gedaan worden wisten ze daar in speciale kliniek in Bad imburg net zomin als nu in hospitalen van Tiflis. ,"ijat men wel zeker weet, is t er in de vroege uren van negende april 1989 in de lorgische hoofdstad door de ierale veiligheidstroepen die ,et hun pioniersschoppen op j n menigte vreedzame de- nonstranten begonnen in te hakken (twintig doden) ook nog eens een buitengewoon smerig goedje is gebruikt, waar vandaag, precies een jaar na dato, nog steeds zo'n vier duizend inwoners van de stad de gevolgen van ondervinden: van hallucinaties tot hartin farcten. Zoerab weet niet of hij die drie jaar nog volmaakt. Zwijgend zit hij op de rand van zijn bed in het stadsziekenhuis van Tif lis. Sinds drie weken is het weer mis met hem: constante ademnood, geregeld flauwval len (somswel drie keer per dag), onuitsprekelijke nacht merries. Zijn kamergenoot Nikolaj Le- lasjvili (24) ligt nu alweer ruim een maand in het ziekenhuis. Altijd kerngezond geweest, maar op 11 april vorig jaar moest hij met een hartinfarct ijlings worden opgenomen. Na drie maanden pas werd hij weer ontslagen. Hij' was zo verbitterd geworden, vertelt hij, dat hij zelfmoord over woog. Godzijdank praatten zijn vrienden hem dat uit zijn hoofd, alhoewel de onzeker heid hoe zijn lot er uitziet hem dag en nacht bezighoudt. „Ik kan er maar niet aan wennen dat ik invalide ben op mijn vierentwintigste en dat ik mis schien nog maar korte tijd te leven heb", zegt hij. De uit de Duitse bondsrepubliek betrok ken medicamenten (stibium, cardiodoron) werken slechts verlichtend, als die vreselijke pijn in zijn borst weer komt' opzetten, naar zijn zeggen eens per drie weken. Symptoombe strijding. „Ik geloof niet dat ik ooit nog gezond word" is zijn sombere commentaar. Nummer 987 Het gesprek vindt plaats in de sector cardiologie van het zie kenhuis. Iedereen die met het gas (volgens sommige bronnen chlorpikrin geheten, anderen spreken van nummer 987-5 of nummer 987-8, niemand weet er echter het fijne van) in aan raking is geweest, heeft er een hartkwaal aan overgehouden. De 35-jarige modeliste Nino Aniani, die zich gekleed in peignoir bij ons voegt, vertelt dat ze soms zulke vreemde in zinkingen heeft dat ze hele maal apathisch wordt en haar eigen dochter niet eens meer herkent. Mevrouw Aniani is inmiddels officieel tot invalide van de tweede categorie ver klaard: de één na ergste groep. In de eerste categorie kom je als je een lichaamsdeel kwijt bent. Zij meldt een toenemen de stress in verband met het naderbijkomen van de on heilsdatum van negen april. „In twee maanden ben ik zes tien kilo lichter geworden. Bo vendien zijn er nu allerlei bruine vlekken die ik vorig jaar een paar weken heb ge had van dat gas maar die daar na verdwenen, weer terugge komen". Haat tegen Moskou Langzaamaan stroomt de ka mer vol met patiënten die ge hoord hebben van het buiten landse bezoek. Men toont zich saamhorig in de verbittering. De haat tegen Moskou, dat im mers bevel heeft gegeven tot de inzet van de troepen, is in tens. Iza Kvachadze, een 36-ja- rige estrada-zangeres, ver woordt het algemene gevoel aldus: „Als ze me zouden ver tellen dat het zeker is dat ik nog maar kort te leven heb, vlieg ik naar Moskou om daar iemand van die zogenaamde leiders van ons te vermoorden. Of misschien wel twee, als ik daar de kans voor krijg". Machteloze woorden van woe de, pijnlijk om naar te luiste ren. De negende april 1989 heeft, zo zeggen de diverse na tionalistische Georgische lei ders, bij de bevolking iets defi nitiefs losgemaakt: sinds die datum is het proces naar onaf hankelijkheid onstuitbaar op gang gekomen, want wat er die nacht in april gebeurde vergeeft niemand Moskou Israël demonstreert massaal voor politieke hervormingen Israël kende zaterdagavond de grootste politie ke demonstratie in zijn geschiedenis. Naar schatting 250.000 mensen kwamen in Tel Aviv bijeen om hervormingen van het politieke sy steem - onder andere van de kieswet - te ei- De Arbeiderspartij van Shimon Peres en drie kleine linkse partijen in Israël zijn gisteren over- dat zij in hun coalitie-akkoord een veigeen meiiicuiu IVIUS>JAUU -■»-r- a- meer eengekomen dat zij in hun coalitie-akkoord een rVorwnla van Hp vnnrnaoinal ton T~tit in 1QR7 aovnrmHe TTn- Twpprlp WprpldnnrloP de clausule opnemen over „het naleven van de mensenrechten in de bezette gebieden". Kabi netsformateur Peres stelde president Chaim Herzog vorige week officieel op de hoogte een parlementaire meerderheid achter zich te heb ben gekregen. Voor de komende vergadering van het parlement worden buitengewone veilig heidsmaatregelen getroffen. Het parlement stemt woensdag over de nieuwe regering. foto: afp MA Schrijver Mario Var- Llosa heeft bij de eerste nde van de presidentsver- zingen in Peru geen meer heid behaald. De eerste uit- gen wijzen erop dat hij niet rder komt dan 33 a 34 pro nt, terwijl de verrassende immer twee, de Japanse im- y'eg igrantenzoon Alberto Fuji- LjDri, niet minder dan 29 pro nt in de wacht zal slepen. bijna tien miljoen ierde stemgerechtigden oesten een opvolger te kie- k\n voor president Alan Gar- wiens ambtstermijn op 28 afloopt. De verkiezingen iot lerden gehouden onder uitge- iffic eide veiligheidsmaatregelen, waren genomen om de kie- 3 te beschermen tegen aan- bij igen van de guerrillabewe- istei ig Lichtend Pad. 10 khalve een president moes- ito i ook 60 senatoren en 180 le- q d;n van het huis van afge- ardigden worden gekozen, erwacht wordt dat het enke- weken zal duren, voordat de nduitslag bekend is. Een eede stembusronde zal eind :i of begin juni worden ge- ttlgens de regering waren er "na 80.000 politiea- nten en 200.000 militairen io vjgezet om de kiezers te be- ET hermen. Desondanks kwa- ekeien er 28 mensen door ver- kiezingsgeweld om het leven, onder wie zeventien boeren die in een dorp in de buurt van Ayacucho door vermeen de rebellen van Lichtend Pad werden vermoord. Qndanks dreigementen van Lichtend Pad om kandidaten en kiezers te doden was de op komst hoog. Alleen in de regio Ayacucho, waar het verzet de dienst uitmaakt, bleef bijna veertig procent van de kiezers weg. Driekwart van de men sen die daar wel naar het stemlokaal gingen bracht een ongeldige of blanco stem uit. Landelijk bedroeg het aantal ongeldige en blanco stemmen tien procent. Verrassend De favoriete kandidaat, de 54- jarige Vargas Llosa, geniet vooral de. steun van rechts. Hij is voorstander van een mark teconomie met harde bezuini gingsmaatregelen om de hype rinflatie te beteugelen. Vorige week dook uit het niets de politiek onafhankelijke Fu jimori op, die zich in de opi nie-onderzoeken verrassend op de tweede plaats drong ten koste van Alva Castro (40), de kandidaat van de regerende centrum-linkse Aprista Partij. Fujimori, die nog nauwelijks een politiek program heeft en zuiver op zijn persoonlijke uit- De Peruaanse schrijver en presidentskandidaat Mario Vargas Llosa brengt onder grote belangstelling zijn stem uit bij de giste ren gehouden presidentsverkiezingen. foto: anp straling succes boekt, is de men. Volgens de peilbureaus zoon van Japanse immigran- maakt Fujimori in de tweede ten. Hij blijkt grote aantrek- ronde een goede kans om Var- kingskracht uit te oefenen op gas Llosa van de zege af te de Peruaanse kiezers, die ge- houden, nu hij bij steeds meer noeg hebben van de gevestig- Peruanen bekend begint te de politici en de bekende na- worden. (Vervolg van de voorpagina) BUDAPEST Jozsef Antall, vrijwel zeker de premier van de eerste post-communistische regering van Hongarije, is voorzitter van het Hongaars Democratisch Forum, de cen trum-rechtse partij die de ver kiezingen gewonnen heeft. Als gematigd politicus acht hij zich verwant met de Westeu- ropese christen-democratie, zoals de Westduitse CDU-kan- selier Helmut Kohl die voor het voetlicht brengt. Tijdens een persconferentie gisteren in Budapest gedroeg hij zich als een zelfbewuste aspirant-pre mier door aan te kondigen dat hij spoedig een ontmoeting denkt te hebben met president Michaïl Gorbatsjov van de Sovjetunie. Het MDF van Antall is een coalitie van christen-democra ten, populisten en nationalis ten. Dit in 1987 gevormde Fo rum is voorstander van een markteconomie op zijn Duits en van een geleidelijke „priva tisering" van de staatsssector. In vijf jaar wil het MDF het aandeel van staatsbedrijven in de nationale economie terug brengen van negentig naar dertig procent. In de buiten landse politiek richt het MDF_ zich op een omzichtige manier op het westen. Het Forum, dat er alles aan gelegen is de Sov jetunie niet tegen zich in te nemen, wil bijvoorbeeld niet overhaast uit het Warschau Pact stappen. Zijspoor De op 8 april 1932 in Budapest geboren Antall is de zoon van Jozsef Antall (1896-1974), de leider van de partij van kleine landeigenaren. Dat was na de Tweede Wereldoorlog de be langrijkste partij in Hongarije. In 1956, toen het Hongaarse volk in opstand kwamfc tegen het stalinistisch bewind, werd hij voorzitter van het revolu tionair comité aan het Eötvös- lyceum en nam hij deel aan de reorganisatie van de partij van kleine landeigenaren en aan de oprichting van de bond van jonge christenen. Nadat Antall op een zijspoor was gezet na het neerslaan van de opstand, keerde hij in 1974 in zijn beroep terug dank zij de stabi lisering onder Janos Kadar. Als doctor in de geschiedenis (net als Helmut Kohl!!) aan de universiteit van Budapest is Jozsef Antall junior directeur van de archieven, de biblio theek en. het museum voor de geschiedenis van de genees kunst in de hoofdstad van Hongarije. Nepal heft verbod op partijen op KATMANDU De regering van Nepal heeft gisteren het 30 jaar oude verbod op politie ke partijen opgeheven. Na het besluit gingen duizenden in woners van Kathmandu de straat op om de overwinning van de beweging voor demo cratie te vieren. Vanochtend hebben de Nepalese autoritei ten de avondklok opgeheven. Vrijdag openden ordetroepen het vuur op de tienduizenden betogers die naar het konink lijk paleis marcheerden. Daar bij werden zo'n 50 mensen ge dood. Een onbekend aantal mensen raakte gewond, onder wie de Nederlander Dick Bo- gaart van de Stichting Neder landse Vrijwilligers. Hij werd in de buik geschoten. De kogel is verwijderd en hij is buiten levensgevaar. Gisteren voerde de staatsluchtvaartmaatschap pij van Nepal speciale vluch ten uit om de circa 2000 toeris ten te evacueren. DARTMOOR Het oproer in de Strangeways-gevangenis in Manchester is in het weekeinde overgeslagen naar vier andere Britse gevangenissen. Bij ongeregeldheden in de Dartmoor-ge vangenis in het zuidwesten van Engeland vond een gedetineer de de dood. Zijn stoffelijk overschot werd aangetroffen in een cel waar brand had gewoed. De ongeregeldheden in Dartmoor, in de Cardiff-gevangenis in Wales, de Brixton-gevangenis in Londen en een gevangenis in Leeds konden na enige tijd gro tendeels worden bedwongen. De onrust in Dartmoor brak uit toen zaterdagmiddag gevangenen uit de vleugel na het luchten weigerden terug te keren naar hun cellen. Tien tot twaalf van hen klommen op het dak van de gevangenis, 's Nachts werden zij door de bittere kou weer naar binnen gedreven, maar giste ren kwamen ze opnieuw naar buiten en gooiden ze dakpannen naar bewakers. 1)DR-partijen eens over ministersposten iad( (ST-BERLIJN In de eisfl )R zijn de conservatieve, so- laldemocratische en liberale rtijen het in de nacht van terdag op zondag eens ge- ït^ci lrcjen over verdeling van portefeuilles in een coalitie- gring. De nieuwe regering I 24 ministers tellen en >rdt donderdag aan het par- nent voorgesteld, aldus se- itaris-generaal Martin Kirc- van de Christen-demo- cr.atische Unie (CDU). De CDU, die 163 van de 400 zetels in het parlement bezet, krijgt elf ministersposten waaronder die van premier. Die post valt toe aan CDU-leider Lothar de Maizière. De Sociaal-Democra tische Partij (SPD, 88 zetels) neemt genoegen met zes porte feuilles in plaats van de zeven die zij aanvankelijk opeiste. De SPD komt in aanmerking voor een sleutelministerie als dat van arbeid en sociale za ken. De bondgenoten van de CDU binnen de Alliantie voor Duitsland, de Duitse Sociale Unie (DSU, 25 zetels) en De- mokratischer Aufbruch (DA, 2 zetels), zijn goed voor respec tievelijk drie en één ministers post. De Federatie van Libera le Democraten (21 zetels) krijgt drie portefeuilles. Moordaanslag in Colombia BOGOTA Het Colombiaan se parlementslid José Humber- to Hernandez Rodriguez is gis teren bij een aanslag in de hoofdstad Bogota om het leven gekomen. De daders wisten te ontkomen. Hernandez Rodri guez was lid van de regerende Liberale Partij. Hij overleed op de plaats van de aanslag. De politie weet nog niet wat het motief voor de aanslag is E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET RAADSEL VAN STRAAT MAGELHAES De Storno autotelefoon 940 nu onder de 3.000 gulden. Van f 3490,- naar f 2995,- ex btw. Totale bereikbaarheid, handsfree en kwaliteit zijn nu ook voor u mogelijk. Bel meteen voor het adres van de dichtstbijzijnde dealer, telefoon 015-609490. Of stuur d'e bon in voor meer informatie. STORNO AUTOTELEFOON KONING EN HARTMAN I Postcode/plaats I Telefoon r 10160,2600 VB Delft. |N1806 In de prauw blijkt een oude, zieke man te zitten met worden. De matrozen van de „Maria" die de schipbreukelingen n dochter. Ze vertellen, dat zij afkomstig zijn van een klein ei- overnemen, horen glimlachend het verhaal van het meisje aan, idje in de buurt van Soembawa. Maar onder de bevolking is dat zij maar half begrijpen. Het prauwtje staat vol water en er is in vreselijke ziekte uitgebroken en nu zijn zij op weg om hulp te geen denken aan, dat dit scheepje nog gered kan worden. O, eken elders. Door de sterke wind en de stroom is hun prauw moet die kist ook mee? Ja, zegt het meisje, want daar zitten al •liter uit de koers gedreven en nu is ook de vader erg ziek ge- hun bezittingen in. LJUBLJANA In de Joegoslavische deelrepu bliek Slovenië is een tweede stembusronde no dig om een president te kiezen. Geen van de kan didaten haalde gisteren de meerderheid. In die tweede ronde zal de communistische hervormer Milan Kucan, die nu circa 40 procent van de stemmen haal de, uitkomen tegen Joze Puc nik, de lijsttrekker van de cen trum-rechtse DEMOS-allian- tie, die op ruim 26 procent ein digde. De onafhankelijke kandidaat Ivan Kramberger eindigde als derde met ruim 21 procent en de liberaal Marko Demsar sloot de rij met ruim 10 pro cent. Pucnik acht zich in de tweede ronde niet kansloos. „Veel Slovenen associëren Ku can nog met het communisme en dat is niet in zijn voordeel," zo luidde de reactie van de hoogleraar filosofie die in de. jaren vijftig zeven jaar gevan gen heeft gezeten vanwege zijn oppositie tegen het com munisme en totaal ruim 20 jaar in buitenlandse balling schap verkeerde. Kucan lijkt voorlopig echter de beste papieren te hebben. Hij sprak de verwachting uit dat bij de tweede ronde op 22 april een groot deel van de mensen die op de twee verlie zende kandidaten hebben ge stemd hun stem aan hem zul len geven. Kucan wil in het conflict met de federale rege ring over maatschappelijke en politieke hervormingen een veel voorzichtigere weg be wandelen dan Pucnik. Hij heeft geen behoefte aan snelle proclamatie van de onafhan kelijkheid, zoals Pucniks coali tie beoogt. De Slovenen gingen gisteren voor de eerste maal voor vrije verkiezingen naar de stembus, waarmee eèn einde kwam aan 45 jaar van alleenheerschappij door de communistische partij. De 1,5 miljoen geregistreerde kiezers konden zich uitspre ken over een nieuwe president van de westers georiënteerde 1 deelrepubliek in het noorden van Joegoslavië, alsmede over vier leden in het federale pre sidium en 240 leden in het nieuwe parlement. De op komst lag op zeker 75 procent. De voornaamste punten in de verkiezingscampagne vorm den de toekomstige rol van Slovenië binnen de in politie ke moelijkheden verkerende federatie en de door inflatie geteisterde economie. De Sloveense bevolking is voor het overgrote deel zeer ontevreden over het langzame tempo van de democratisering en de hervormingen in de an dere republieken. In Slovenië is het bestel al verregaand ge democratiseerd in weerwil van felle kritiek van Servië, de grootste republiek, waar de leiders vasthouden aan het machtsmonopolie van de com munistische partij.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5