Haagse binnenstad bood aanblik van koopavond Stakers bij NS eisen 4 procent Akkoord zuivel-cao, staking opgeschort NS-stations in diepe rust KONINKLIJK HUIS klNNENLAND £eidó<26ou/umt MAANDAG 9 APRIL 1990 PAGINA 3 ati IT Post geeft op 8 mei wrie bijzondere postzegels >cei i die gewijd zijn aan Rot- son rdam. Het gaat om ze- izeijels in de waarden van 55, en 75 cent. De zegel jn 55 cent handelt over jtterdam in mei 1940 na bombardement door Duitsers. De postzegel j tan 65 cent heeft als the- ia het huidige Rotterdam. De zegel van 75 cent sym boliseert het toekomstige Rotterdam. De ontwikke ling in „de kop van zuid" is gekozen als symbool van de toekomst. Oud-minister De Koning commissaris PTT DEN HAAG Oud-minis ter J. de Koning is benoemd tot commissaris van PTT Nederland. Hij volgt daar minister Dales op. De Ko ning heeft nog enkele ande re functies in het bedrijfs leven. Hij is commissaris bij Verenigde Heymans Bedrij ven, Hendrix International, Nijhof-Wassink en Goud smit. Verder vervult hij di verse bestuursfuncties, on der meer in de raad van toe zicht van de Stichting Be renschot Beheer. D66 streeft VVD voorbij in peiling HILVERSUM Volgens de laatste opiniepeilingen van het bureau Inter view van Maurice de Hond is D66 er voor het eerst in geslaagd de VVD voorbij te streven. D66 zou bij verkie zingen nu op 22 zetels uitkomen, ter wijl de VVD op 20 of 21 zou blijven steken. Volgens een onderzoek in op dracht van de VAR A-radio zou D66 in vergelijking met de uitslag ge meenteraadsverkiezingen landelijk nog eens 3 zetels erbij" winnen. De VVD zou er één of twee zetels verder achteruit gaan. Het CDA blijft de laatste tijd redelijk constant. De PvdA is in vergelijking met de ge meenteraadsverkiezingen aan de winnende kant. landelijk gezien van 38 naar 42 of 43 zetels. Aantal asielzoekers neemt af DEN HAAG Het aantal asielzoekers neemt de laatste maanden af. Deden in januari nog 2042 personen een aanvraag om erkend te worden als politiek vluchteling, in februari en maart daalde dit aantal tot respectievelijk 1522 en 1328. De afname van de stroom vluchtelingen wordt vooral veroorzaakt door een geringere toe loop uit Libanon. In opdracht van Justitie heeft de marechaussee de laatste maanden op de luchthaven Schiphol een verscherpte controle uitgeoefend op luchtvaartmaatschappijen die personen zonder geldige reisdocumenten vervoeren. Bijna de helft van alle asielzoekers komt via Schiphol Nederland binnen. Volgens de woordvoerster van Justitie lijkt er een einde te zijn gekomen aan de hausse in de vluchtelingenstroom, die in september vorig jaar op gang kwam. Op die plotselinge toename baseerde staatssecreta ris Kosto van justitie in februari nog zijn schatting dat het aantal asielzoekers in 1990 wel eens 24.000 zou kunnen bedragen. Het kabinet trok vervolgens extra geld uit om de opvang van de asiel zoekers mogelijk te maken. Volgens de woordvoerster van Justi tie is elke schatting van het aantal te verwachten asielzoekers nu een slag in de lucht. Een nieuwe prognose zal daarom volgens haar zeker niet voor juli dit jaar worden gemaakt. Krakers blokkeren hoofdkantoor PGGM ZEIST Tientallen krakers en sympathisanten uit het hele land hebben vanmorgen het hoofd kantoor van het pensioenfonds PGGM in Zeist geblokkeerd. Zij protesteren daarmee tegen de plannen die het pensioenfonds heeft met het gekraakte Wolters Noordhoff-complex in Gronin gen, waarvan het PGGM eige naar is. Volgens een woordvoer ster van de krakers wil het PGGM het Wolters Noordhoff- complex slopen om er een bilbio- theek en kantoren voor in de plaats te zetten. Het pand voor ziet nu in woonruimte, winkels en ruimtes voor culturele doel einden. Yan Thijn pleit voor identificatieplicht AMSTERDAM Burgemees ter Van Thijn van Amsterdam heeft gepleit voor de invoering van een gedeeltelijke identifi catieplicht. Daarmee kan vol gens hem tegenwicht worden geboden aan wat hij noemde het „maatschappelijk duikge- drag"; steeds meer burgers proberen hun verantwoorde lijkheden te ontlopen. Dat leidt tot „een intolerante sa menleving", aldus Van Thijn. Hij hield zijn pleidooi tijdens de Nationale Coornhert Her denking in de Beurs van Ber- lage. Pyromanen "^richten overal in het land «schade aan ve DEN HAAG Behalve Passage hebben diverse jranden ook elders in het and verwoestingen aange- ■icht. In een aantal geval- n e^en was het vuur aangesto- [araken, aldus de brandweer, iflo Persoonlijke ongelukken leden zich voor zover be- ;end niet voor. De serie werd vrijdaga- d z<vond geopend met het af- >r fcranden van een school in ki loogeveen. De politie ver- noedt dat er sprake is ge veest van brandstichting. Zaterdagmiddag werd in ast het Brabantse Oisterwijk •uim tien hectare bos en iei werd in de as gelegd, bk hier was opzet in het »pel. Die nacht werd er in zier woningen in Sneek Dieprand gesticht. De voort- rluchtige dader gooide in alle gevallen een stuk at i pandend papier door de nai irievenbus. Eén flatwo- ling ging geheel in vlam- nen op. 5*°P n de duinen' tussen absi Ichoorl en Kamperduin en fing gistermorgen vier ste< ïectare helmbeplanting n c(loor brand verloren. Gis- eravond woedde er brand m ip een NS-emplacement in iSl02 Arnhem. De brand was vréntstaan in een sloop- ïie. reinstel. Vrij snel stonden Irie wagons in lichter- 0üaaie, waarna het vuur Oversloeg naar een nabij- mol!elegen loods. De schade oor vordt geschat op 2,5 mil es \oen. Door de harde wind eel Ireven enorme rookwol- !rkz[en over Arnhem in de eids ichtin8 van Nijmegen. )at lokte veel belangstel- ld Menden 'naar de brand, -n °Waardoor het verkeer in Irnhem-zuid lange tijd estremd was. icht Zen brand op een indus- eids "ieterrein in Eindhoven rklclee^ ah»el°Pen nacht en houthandel en een iatuoods met caravans volle rs- ig in de as gelegd. Boven- ndel ien liepen een houtver werkend bedrijf en een oe-het-zelf zaak grote aas ljchade op. Ook vlogen en- ele auto's in brand. De >esti orzaak van de brand is log onbekend, olgens de brandweer is i^en schade ontstaan van ele tientallen miljoenen uldens. (Vervolg van voorpagina) DEN HAAG De brand in de Passage in de Haag se binnenstad werd even na negen uur zaterdaga vond ontdekt door sur veillerende agenten en het was half een 's nachts voordat het sein „brand meester" kon worden ge geven. Pas echt afgelopen was het echter gistermiddag om twee uur toen de laatste brandweer lieden inrukten, al was een paar uur uur later opnieuw een korte blusactie nodig, om dat de vlammen weer oplaai den. De Haagse binnenstad bood zaterdagavond de aanblik van een koopavond. Drommen mensen hadden zich verza meld aan het begin van de met linten afgezette winkelstraten om een glimp op te vangen van het spektakel dat zich in de Passage moest afspelen. De politie was echter onverbidde lijk en niemand wist tot de plek des onheils door te drin gen, op een paar verbijsterde omwonenden en persmensen Ook diverse hoogwaardig heidsbekleders kwamen pools hoogte nemen. Hoofdcommis saris van politie Brand was aanwezig, evenals zijn baas, de burgemeester Havermans en de wethouders Meijer en Mar tini. De situatie was op dat mo ment, rond kwart over elf, zeer precair en het leek erop of de brand zich zou uitbrei den, nog verder de Passage in. Om half twaalf kwam echter het bericht door dat de brand weer de brand had ingesloten en het vuur onder controle had. Toen was al wel de etala ge van de schoenenzaak Cin derella op weinig elegante wij ze bezweken onder de bijlen van de oprukkende brand weer. En ook de kleren in de modeshop West End, aan de rechterzijde van All Wave, waren toen al gerookt. Het ergste was echter voorbij en om half een begon het nablus sen. Zeer groot In totaal hebben 96 brand weerlieden en 27 voertuigen aan de strijd tegen het vuur deelgenomen. Een groot scheepse alcoholcontrole door Haagse politie moest wegens personeelsgebrek worden af geblazen. De brandweer be streed de „zeer grote brand" vanaf de Spuistraat met twee hoogwerkers en vanuit de Pas sage met twee waterkanonnen. Vijf autospuiten van het Haag se en een van het Zoetermeer- se korps voorzagen de spuit gasten van water. Omdat de 'eigen waterdruk te laag was, moest bluswater uit de Hofvij ver worden gepompt. De brandweerkorpsen van Voor burg en Rijswijk waren paraat om branden elders in de stad te kunnen bestrijden en hiel pen bovendien, samen met hun collega's uit Leidschen- dam, met het nablussen. Direct na de brandmelding werden twintig bewoners uit de Passage geëvacueerd en aan de GG GD overgedragen. Drie kinderen, waaronder een baby van vier maanden, gin gen voor onderzoek naar Juli ana Kinderziekenhuis vanwe ge ademhalingsproblemen; drie anderen werden naar het Westeinde Ziekenhuis ge bracht. Ook twee agenten moesten zich even laten on-s derzoeken, maar niemand hoefde te worden opgenomen. De bewoners zijn onderge bracht in een hotel en bij fa milie. Ook een bioscoop in de Trams In verband met werkzaamhe den aan de tramrails op de kruising Grote Marktstraat/ Spui reden er zaterdagavond geen trams door dat deel van het centrum. De HTM besloot niettemin direct na de brand melding het rijdend materieel nog verder om te leiden. De Passage bood ook gisteren nog een desolate aanblik. Veel zondagse wandelaars hadden hun route aangepast om een blik te werpen op de verkool de resten. Werknemers van het Haagse schoonmaakbedrijf Vrolijk, dat zaterdagavond zijn tweejaarlijkse feestavond be leefde, konden in de vroege ochtend meteen weer aan de slag om de ergste schade in de Passage op te ruimen. Afgezien van de zwartgebla kerde gevels en dichtgetim merde etalages, trok een tekst op de ruiten van juwelier Regi tegenover All Wave gisteren veler aandacht. Er stond: „Op heffingsuitverkoop. Deze zaak wordt op 28 april opgeheven!". De meest gehoorde opmerking was gisteren dan ook: „Dat hoeft dus niet meer". FOTO: STEPHEN EVENHUIS Pieter van Vollenhoven presen- in het Militair Luchtvaart Mu it in Soesterberg de zogenaamde igsdas", ter gelegenheid van het ende lustrum van de bevrijding Nederland. april jongste zoon van prinses Mar in mr. Pieter van Vollenhoven, dt 15 jaar. Uitgestorven perrons op het Haagse Centraal Station FOTO: CEES VERKERK (Vervolg van de voorpagina) UTRECHT De FSV en de VVM (machinistenbond) eisen een loonsverhoging van 4 voor al het NS-personeel. De NS wil niet verder dan 3 Vannnacht besloten de FSV- afdelingen in speciale verga deringen dat de staking defini tief moest doorgaan. Er hebben zich nog geen inci denten voorgedaan tussen de stakers en leden van de ande re vakbonden. Wel heeft de spoorwegpolitie in Utrecht en kele FSV-leden van het sta tion verwijderd die wilden be letten dat er treinen zouden vertrekken. Ook is het hier en daar voorgekomen dat een FSV-machinist besloot toch te rijden. Maar meestal kwam het daar niet van, omdat er geen conducteurs beschikbaar waren. Een trein mag regle mentair pas vertrekken als machinist èn conducteur aan wezig zijn. Daarom probeerde de NS tot ongenoegen van de FSV werkwillige machinisten en conducteurs aan elkaar te kop pelen. Volgens de FSV is dit tegen de afspraak in. Maar de Vervoersbond FNV stelde dat zijn leden niet aan de 'koppe ling' meewerken. UTRECHT De hoed van de straatmuzikant die op Hoog- Catharijne de citer speelt, is leeg. Hij wist niet dat er werd gestaakt. Het publiek wél. De perrons van het Utrechtste station die normaal zwart zien van de mensen, zijn uitgestor ven. Treinen staan stil of rij den bijna leeg, evenals het aansluitende busvervoer. Door de luidsprekers vraagt een vriendelijke stem om de tien minuten om begrip voor de overlast. Maar er is bijna niemand om te klagen. Of het moeten de koffieshops en snackbars zijn die normaal om acht uur al drie- a vierhon derd klanten hebben gehad en nu amper vijfentwintig. Slechts twintig procent van de treinen vanuit Utrecht rijdt. Het traject Utrecht-Hilversum ligt volledig stil. In het FSV- bolwerk Utrecht hebben zich 's morgens al bijna honderd stakers ingeschreven en de bond verwacht dat dit aantal in de loop van de dag zal ver dubbelen. Dat betekent dat on geveer driekwart van het per soneel staakt. De stakers han gen in de kantine of voor het rayonkantoor en proberen met argumenten te beletten dat werkwilligen besmet werk verrichten. Maar conducteur Kees houden ze niet tegen. Hij is lid van de FNV en princi pieel tégen staken. Gedeci deerd loopt hij naar de trein richting Amsterdam die al drie kwartier stilstaat omdat het personeel staakt. „Ik vind het idioot dat bonden zeggen dat je geen besmet werk moet doen. Dat lijkt nergens op, dan kun je net zo goed staken. Morgen zeg ik mijn lidmaatschap op". Vijf minuten later is hij weer terug: er is geen machinist om de trein te besturen. De rayondirecteur van de Ne derlandse Spoorwegen vindt de staking onaanvaardbaar maar de files op de wegen de ren hem niet. „Niet erg, dat betekent dat we een belangrij ke functie hebben in de spits In Amsterdam is de situatie op het Centraal Station tussen ze ven en negen uur „abnormaal rustig". Buiten het station wachten vele taxi-chauffeurs tevergeefs op passagiers. In Den Haag rijden de trams van de HTM vrijwel leeg door de stad. De andere belangrijke spoorwegknooppunten boden hetzelfde beeld. Bij de Vereniging Reizigers Openbaar Vervoer (Rover) waren rond half tien enkele tientallen klachten binnen ge komen. Zo is er een groep van zestig mensen gestrand, die in Arnhem op de ziekenboot van de Zonnebloem zou stappen. Hun was aangeraden met de trein te komen om te voorko men dat de auto enkele dagen aan de kade zou staan. Deze mensen hebben de boot ge mist, aldus een woordvoerster. AMERSFOORT Werkge vers en bonden hebben gister avond een principe-akkoord bereikt-over een nieuwe twee jarige cao voor de 20.000 werk nemers in de zuivelindustrie. De voor vandaag aangekon digde stakingen zijn opge schort. De bonden leggen het akkoord met een positief advies aan hun leden voor. De werkge versorganisaties FNZ en VVZM zijn op de valreep tege moet gekomen aan de eisen van de bonden ten aanzien van vervroegde uittreding, het terugdringen van het aantal flexibele arbeidskrachten en scholing. Niet alleen werkne mers van 59 jaar kunnen ver vroegd uittreden, maar ook werknemers met veertig dienstjaren in de zuivel. Het aantal flexibele arbeids contracten (nu 3500) wordt in. twee jaar tijd teruggedrongen tot maximaal 10 procent van het personeelsbestand per on derneming. De bonden hadden ingezet op een maximum van 5 procent, zodat op dit punt van een compromis kan wor den gesproken. Voor scholing van werkne mers trekken de werkgevers 2 miljoen gulden uit. Aanvanke lijk wilden ze beginnen met 1 miljoen en het tweede miljoen pas beschikbaar stellen als de scholing succesvol zou blijken. De lonen gaan per jaar 2 pro cent omhoog. De automatische prijscompensatie, dit jaar ge schat op 2 procent, wordt ge handhaafd. De leden van de bedrijven die het eerst in staking zouden gaan - Mona in Woerden, Melkunie in Amsterdam en Hilversum, en HMS in Uit geest - vergaderden vandaag in bedrijfstijd over het cao-ak koord. waardoor de produktie op zijn minst Tater' op gang Onderhandelaar A. Lagarde van de FN V-bond sprak gis teravond van een „verdedig baar pakket". De bond heeft met pijn en moeite ingestemd met een tweejarige cao vanwe ge de afspraken over werkge legenheid. De maximering van het_ aantal tijdelijke arbeids krachten is 5 procent achter gebleven bij de eis, maar geeft de bonden wel invloed op flexibele arbeid. Zuivelonder nemingen kunnen van het maximum afwijken in overleg met de bonden. Dat kan nodig zijn bij reorganisaties of slui tingen. In die gevallen kan het verlies aan werkgelegenheid worden ondervangen door meer tijdelijke krachten in te zetten. W erkge versonderhandelaar Bolhuis wilde niet ingaan op de vraag of de stakingen bij in totaal 34 zuivelbedrijven de werkgevers tot concessies heb ben gedwongen. Volgens La- garde heeft die dreiging zeker een grote rol gespeeld. De werkgevers zeiden tot conces sies bereid te zijn vanwege de langere looptijd van de cao. De bonden hebben zich daar eerder fel tegen verzet. De tweejarige cao geeft werkge vers en werknemers duidelijk heid, aldus de FNZ. De voedingsbond schat dat in totaal zo'n achthonderd men sen van de vut-regelingen ge bruik kunnen maken. De ver laging van 60 naar 59 jaar geldt tot september 1992 en duurt dus een half jaar langer dan de cao. De werkgevers schatten dat de cao per jaar de loonkosten met 5,5 procent (55 miljoen gulden) zal doen stij gen, „een verantwoord onder handelingsresultaat". De totale loonsom in de zuivelindustrie bedraagt ongeveer een miljard gulden. AAIBAAI' door WILLEM RITSTIER Hirsch Ballin verdedigt benadering druggebruiker LONDEN Minister Hirsch Ballin van justitie heeft zich vandaag in Londen uitgespro ken tegen een eenzijdig straf rechtelijke benadering van druggebruikers. Op een EG- ministersbijeenkomst die voor afging aan een driedaags VN- congres over drugsbeleid ver dedigde Hirsch Ballin de Ne derlandse aanpak. De minister kritiseerde het ontwerp van een politieke verklaring waarin de regerin gen worden gemaand drugge bruik te bestraffen. Volgens Hirsch Ballin strookt dat niet met de aanbevelingen in de zelfde verklaring aan verslaaf den naalden, injectiespuiten en drugsvervangende middelen te verstrekken. De nadruk die wordt gelegd op de criminalisering van druggebruikers kan nadelige gevolgen hebben voor het be leid gericht op behandeling en maatschappelijke rehabilitatie van de druggebruiker, aldus Hirsch Ballin. Hij stelde voor de gewraakte passage uit de ontwerpverklaring te schap pen. Ook op de VN-bijeen- komst verdedigde Hirsch Bal lin het Nederlandse drugsbe leid. Hij zei dat sociaal isole ment een belangrijke risicofac tor is. Het beleid moet gericht zijn op behandeling en herop neming in de samenleving. Methadonprogramma's en naaldenverstrekking hebben volgens de minister bewezen effectief te zijn bij het leggen van contacten voor eerste hulpverlening, vermindering van de verspreiding van de ziekte aids en het zetten van de eerste stappen in de rich ting van re-integratie.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3