iiba nu kansloos egen Rotterdam Stigter stelt opnieuw teleur in het Westland MHC onderuit egen Groningse Studenten Schaakteams in veiligheid Docos behoudt titelkansen "itroombergen mist winst in Omloop van de Braakman we§- PORT CckLeSomatit MAANDAG 9 APRIL 1990 PAGINA 19 EIDEN Opnieuw is AAV leet Aart Stigter teleurge- ;ld uit de Westland mara- lei<j|on gekomen. Vorig jaar ird hij „gesloopt" door het 'r ttige tempo en de matige oj eersomstandigheden, dit jaar j eelde opnieuw het weer een 1. Daarbij zorgde de voor igter gebruikelijke hoge tanning al halverwege voor oblemen in de maagstreek. ;1 iteindelijk kwam de voor het r itionaal kampioenschap ge ER j| starte Stigter als vierde Neder lander over de streep in de te leurstellende tijd van 2.19.50 uur. Ruim een minuut achter hem kwam zijn clubgenoot Adri Hart veld over de streep. De man die ooit in „De Westland" kampioen werd, was niet ontevreden. Na een langdurige blessure was de in Engeland als fysiotherapeut wer kende Hartveld pas in de Twintig van Alphen (vier weken geleden) weer in een wedstrijd actief. Toen vroeg hij zich nog af of deelname aan de Westland haalbaar was. Bataaf Jan Kortekaas kwam on danks uitstekende hulp van club genoten Kees van Klink en Paul Barnhoorn (zij hielpen Kortekaas aan een correct tempo van 1.10 uur na 20 kilometer) toch niet aan de eindtijd waar hij voor weg ging. De straffe, kille wind en de warmte uit de wind zorgden uit eindelijk voor een tijd van 2.37.03 uur. Bij wegwedstrijden in het hele land traden diverse Leidse atleten aan. Opvallend genoeg scoorden Luuk Steenbergen (in Enschede na 49.15 minuten over 15 kilome ter), Theo van der Veer (in Schoonhoven na 30.06 minuten over10 kilometer), Regina van Duyn (eveneens in Schoonhoven, maar na 13.59 minuten over 3,6 kilometer) en Harry Versteegen (op en rond Schiphol na 1.06.25 uur over 20 kilometer) allemaal vierde plaatsen. Versteegen re vancheerde zich hiermee voor het uitstappen uit de Zilveren Molen loop. Bij de openingswedstrijd van het nieuwe baanseizoen in Rotterdam liet David Brandwijk merken dit jaar uit te willen groeien tot en (speer)werper van formaat. Met een prestatie van 44.88 meter wierp de eerste B junior de voor hem nieuwe speer naar een bij zonder fraaie afstand. Monica Zoetemelk was met de 750 gram zware discus bij de meisjes D goed op dreef: 20.68 meter. Bataafs eer ste jaars C meisje Thirza Horn wierp bij wedstrijden in Leiden een fraaie 25.76 meter met de ook voor haar nieuwe speer, meisje D Liesbeth Gijzenij viel op door met de (te zware) 1 kg discus een af stand van 18.68 meter te halen. Tijdens testwedstrijden van De Spartaan waren alle ogen gericht op Bas Warmerdam. Niet zozeer vanwege een uitzonderlijke pres tatie, maar vooral omdat het bijna 14 jarige talent bij 1 >t uit de grond trekken van een speer teveel kracht zette. Daardoor schoot de achterkant van de speer in zijn oog, maar onderzoek en een dag later controle in het AZL lieten niets verontrustends zien. Een „krasje" aan de onderkant van zijn oogbal verplicht hem nu een aantal dagen, hooguit een paar weken rustig aan te doen. ARC verslaat The Bassets SASSENHEIM De rugby ers van The Bassets hebben de laatste competitiewed strijd in de degradatiepoule met 39-19 verloren van ARC. Door dit resultaat moeten de Sassenheimers de eerste plaats overlaten aan Roosen daal, dat een beter doelsaldo heeft. De scores voor The Bassets kwamen op naam van Perry Noordermeer, Frank Beers en Peter Schrama. !IDEN Luba Leiden ft niet opnieuw voor stunt kunnen zorgen, bezoekende Gunco itterdam behield de ei- promotiekansen door den met 87-105 te ver in. De dames van Lisse len het in de promotie- isie wel verrassend d in IJmuiden tegen loper Akrides (45-48), ijl BVO bijna niet t aan degradatie kan komen. In Zaandam loren de Alphenaren 74 van Early Bird, iba Leiden kan vrijuit de itste competitiewedstrijden den. Zowel promotie (al •1 vroeg in de de competi- als degradatie is niet r mogelijk en men mocht vachten dat Leiden met druk van de ketel nog r wat vuurwerk zou gaan •gen. Maar zaterdag viel er de Vijf Meihal bitter wei- te genieten. Zelfs Gunco LiNiStterdam werkte voor Lei- n niet meer als de ver- 8 >uwde rode lap op de stier. d Leidse smaakmakers issen (gebroken pink) en lybens (knieblessure) ble- aan de kant. Ben de ^Jng kreeg in zijn eentje nen grip op de Rotterdamse t iters Van Maren (27 pun- en Van Solm (20 pun- dot11 2IDEN Erik Stroom- rgen heeft net naast de it erwinning in de Om- Y )p van de Braakman ge- epen. Martien Kokelko- ben en Frank van Vee- 5 endaal kwamen kort m iter winnaar Dekker ner de streep in het Itali- ^ctinse Bergamasca. Leiden liep daardoor al van af het begin achter de feiten aan en ondanks aardige sco res van Anthony van Eyck (20 punten) stond de thuis ploeg al na. dertien minuten op een beslissende achter stand (14-34). Vanaf dat mo ment werd de wedstrijd ver velend om naar te kijken. Bij de Rotterdammers hield al leen de Amerikaan Christian nog enige scherpte (26 pun ten) en zijn driepunters vormden de weinige hoogte punten in een matig duel. Overigens is het wel een zeer belangrijke overwinning voor Gunco dat hierdoor op een gedeelde derde plaats komt met Basketiers dat van Akrides verloor. De derde plaats geeft door de uitbrei ding van de eredivisie naar twaalf teams recht op pro motie. In de damespromotiedivisie zorgde Lisse wel voor een stunt door in IJmuiden Akri des te verslaan (45-48). De lage score geeft aan dat het geen hoogstaand duel was. Coach Peter Lapidair vond dat er desondanks slim en taktisch sterk gespeeld was door zijn ploeg. Het uitscha kelen van de belangrijkste tegenstandsters Helen Zwa nenburg en Irene Flapper hield Lisse tot het eind toe in de race. Na rust (24-22) be sliste Vrouwe Fortuna in te genstelling tot de vorige ont moeting in IJmuiden in het voordeel van Lisse. In de eerste divisie B won nen de heren van Lisse in een zwakke wedstrijd van Springfield uit Berlicum (89- 82). De bezoekers degradeer den daardoor. Leiderdorp verloor in de eerste divisie A van ASVU. In Amstelveen werd het 80- 69 voor de thuisploeg, terwijl BVO in Zaandam de zege aan Early Bird moest laten. „We waren vrij kansloos in deze wedstrijd", gaf Ponsioen na afloop ronduit toe. Door dit resultaat deelt BVO nu weer de laatste plaats met Elementum dat van Festo BW verloor. Met nog twee competitieronden te gaan, waaronder de uitwedstrijd in Maassluis tegen datzelfde Elementum wordt de situatie wel erg nijpend voor de Al phenaren. De dames van MSV mogen als het een beetje meezit nog een jaartje mee blijven doen in de promotiedivisie. Vrij dagavond al wonnen de da mes in Delft met 41-51 van DAS. Dat brengt de Noord- wijkse dames twee punten voor op DAS met een wed strijd minder gespeeld. Luba Leiden scoort in het tref fen met Gunco Rotterdam. De Leidse ploeg zorgde dit keer niet voor een stunt. FOTO: HENK SNATERSE gen die aan de basis stond van de uiteindelijk beslissende ont snapping. Al na 50 van de 166 kilomters vormde zich een kopgroep van zo'n dertien ren ners die goed samenwerkend voorbleef op de rest van het veld. Door lekke banden van onder andere Swift renner Erik Bos dunde die kopgroep langzaam maar zeker uit. Een demarrage van Stroombergen met nog 25 kilomneter te fiet sen zorgde voor een afsplitsing van 5 renners die met nog vier kilometer te rijden verder werd verkleind. Stroombergen kreeg na die beslissende ont snapping Theo Akkeremans en John Leys mee die beiden geen meter kopwerk wilden doen in de laatste honderden meters. Stroombergen zette aan voor een lange eindsprint, maar moest zijn meerdere er kennen in Akkermans. In de zelfde koers reden de Swift- Casba renners Peter Mol (ne gende) en Erik van Niekerk zich bij de eerste twintig. Toch was het ploegenklassement voor de selectie van Moone glas die behalve de tweede plek van Stroombergen ook een zevende (Boogaard), elfde, twaalfde en dertiende plaats liet optekenen. Als voorbereiding op het club kampioenschap van Swift- Casba toog" een heel peleton renners naar de diverse wed strijden in Nederland. Buiten het Zeeuws Vlaamse avontuur van Bos, Niekerk en Mol was Casper van der Meer te vin den in het Belgische Louwe. In een massaspurt aan het eind van de plaatselijke klas sieker werd hij vierde. In Heerjansdam werd Swift nieu weling Andre Möhlmann veertiende na eerder in Hal steren achttiende geworden te zijn. Daar was clubgenoot Fer ry de Ruiter (achtste) hem nog de baas. Tijdens de tiendaagse Open Italiaanse etappekoers werd Frank van Veenendaal in de eerste etappe in Bergamasca 30e met een achterstand van slechts vijf seconden op win naar Dekker, ook uit de natio nale selectie. Martien Kokkel koren kwam in dezelfde grote groep als Van Veenendaal als 80e over de streep. Tijdens de kampioenschappen voor de regio Den Haag is Bol lenstreek-junior Rik van Wet ten kampioen geworden. De 17-jarige Hillegommer had een ronde voorsprong op de naaste concurrent. In een etappewed strijd in Son en Breugel werd nieuweling Peter van der Reep, eveneens De Bollen streek, fraai negende. hee SIDEN Het eerste he- vnteam van LMHC bleef weekeinde in de wed- r( ijd tegen Groningse t diuds met lege handen ijhter. Eenzelfde lot was <k de Leidse dames be- de$ioren. De vrouwen van ecto, Forescate en Jomburg ging het aan- lanBrkelijk beter af. De voeren van Forescate deel- n de punten met het :re< ïlftse Dopie en Alecto sg( >n van Etten Leur. de overgangsklasse verlo- de heren van Leiden met van Groningse Studs. Voor IHC opende Friso van ursen al vroeg in de eerste ft de score. De ploegen wa ll i volledig aan elkaar ge- agd. Vlak voor rust kwa- i n de „Studs" op gelijke ogte. Na de pauze namen de oningers via een strafbal de ling. De Oegstgeestenaren gen op zoek naar de gelijk- ker, maar benutten de wel Teëerde kansen niet. or de Leidse dames is het (k gevallen. De 2-0 neder- g tegen Gooische maakte er eens duidelijk dat de •eg uit Oegstgeest de zwak- in de afdeling was. Het eni- hoogtepunt uit het duel aan idse zijde was een schot op paal van Eugenie d'Moulin. j octo won in een gelijkop- pnd duel van Etten Leur: 0- De heren gingen voor rust rdig om met de gecreëerde mogelijkheden. Na de hervat ting namen de heren uit Lei derdorp het heft wederom in handen. Een tipp-in van Wout van der Meulen werd van de lijn afgehaald en een wegens buitenspel afgekeurde doel punt van Michiel Blans waren er een direct gevolg van. Ludo Mennes was uiteindelijk de man die wèl scoorde. Wout van der Meulen vertrekt aan het einde van dit seizoen ove rigens bij Alecto. Rein Grippe- ling van Ring Pass zal zijn plaats innemen. De dames van Alecto wonnen na een 0-0 ruststand met 0-2 van Straw berries. Een veldoverwicht in het eerste deel werd nog niet in de score tot uitdrukking ge bracht. Vroeg in de tweede helft was het Pauline Huygens die de score opende uit een strafcorner. Madeleine Nie- vard bepaalde de eindstand op 2-0. Roomburg verloor, uiterst ge flatteerd, met 1-5 van Waran de. De Leidse formatie was ab soluut niet de mindere van de tegenstander, maar moest het op het vlak der schotvaardig heid volledig afleggen. Rutger van Schaik redde de eer door de enige treffer op zijn naam te brengen. De dames van Roomburg behaalden een gro te overwinning. Te Werve werd met 5-1 verslagen. Voor rust zette Manon van Etten haar ploeg op voorsprong. Te Werve kwam na rust nog langszij, maar daarna liep Roomburg door treffers van Veerle Kuipers (2x), Joske Alfons Woudstra voor Roomburg aan de bal. De Leidenaars verloren, geflatteerd, met 5-1 van Warande. Kijnen en Manon van latten ver weg. Het treffen tussen tweedeklas ser Forescate en Dopie ein digde zoals het begon. De ploeg uit Voorschoten liet geen overtuigend spel zien en leek tevreden met de puntendeling. Martijn van Paasen zorgde nog even voor opwinding door de bal tegen de paal te mikken. De vrouwen van Forescate wonnen na een 0-0 ruststand met 1-0 van HDS. Voor rust had Forescate het heft al in handen. Na de pauze bracht Brigitte Lempers de eindstand op het bord. De N oord wij kse hockeyers leden in een redelijk goede thuiswedstrijd tegen FIT een 0-5 nederlaag. De 0-2 ruststand was geheel tegen de verhou ding in. Na dé pauze liet Noordwijk de tegenstander ko men en wachtte zelf op de counter. FIT kreeg het laatste FOTO: ANDRE VAN HAASTEREN woord: 0-5. Keeper Noël Min nes stopte voor Noordwijk nog een strafbal. De dames van Noordwijk verloren met 0-2 van Evergreen. Deze neder laag betekende degradatie voor het team dat volgend jaar dus in de derde klasse uit- LEIDEN In de voor laatste ronde van de lan delijke schaakcompetitie lijken de LSB-teams zich veiliggesteld te hebben. In de hoofdklasse verloor Philidor 1 met 4-6 van HSG uit Hilversum, maar het heeft nog drie ploegen onder zich. LSG 1 won in de eerste klasse met 6V2- 3V2 van Charlois/Euro poort 1. In de tweede klasse verloor Philidor 2 met 31/2-41/2 van Eindho ven 2. LSG 2 staat tegen Capelle a/d IJssel met 5-2 achter. In de derde klasse won DZP uit Lisse met 31/2-4'/2 tegen De Scheve Toren. Voorschoten is nu ook definitief veilig; het staat met 4-3 voor tegen Nieuwendam. LSG 3 ver loor met 51/2-2l/2 van het tweede team van Charloi- s/Europoort. Philidor 1 begon de wedstrijd tegen HSG met een 2-0 achter stand. Vanwege deelname van HSG'ers aan het zönetoernooi werden twee partijen vooruit- gespeeld. Hans Kuyf was kansloos tegen grootmeester Van der Sterren. De Graaf stond volkomen gewonnen te gen Winants maar vercombi- neerde zich. HSG, dat zonder de Polgar-zusjes speelde, kwam nog voor de eerste tijd- controle op 5-1. Nico Kuyf stond matig, kreeg nog een kans, maar greep die niet en werd mat gezet. Van der Spek en Bakker stonden iets beter respectievelijk iets minder, maar in beide gevallen werd het remise. Stehouwer stond redelijk tegen voormalig Ne derlands kampioen Douven, maar bleek de mindere tijd noodspeler te zijn. De overge bleven partijen leken nog hoop te bieden, maar Gelpke moest na een onoverzichtelijke pot tegen Nijboer eeuwig schaak toestaan. Van Maaren won wel evenals de voor Jans sen invallende Van Of wegen. Joop Piket verzuimde een snelle winst; het eindspel bleek net niet geen winst meer te bieden. WGfyl heeft minder bordpunten dan Philidor en moet in de laatste ronde tegen koploper Volmac 1. De twee andere degradatiekandidaten, Volmac 2 en Utrecht, spelen in de laatste ronde tegen elkaar, zodat Philidor vrijwel veilig is. LSG 1 had geen moeite met Charlois/Europoort 1. Invaller Mieremet speelde snel remise. Konings won vlot met (na tuurlijk) het Koningsgambiet. Tholenaar verknoeide zijn ge lijke stelling. Van Putten won in de aanval. Heemskerk voegde hier een remise aan toe evenals de andere invaller, Roosendaal. Van Moorsel en topscorer Clemens wonnen re gelmatig. Ook eerste-bordspe- ler Van der Vorm voerde zijn drukstelling tot winst. Ben schop stond goed, maar gaf in zeer hoge tijdnood een stuk LSG 2 verloor zeer ongeluk kig. Van Ketel dacht maar 35 zetten te hoeven doen in plaat* van 40 en ging in gewonnen stelling rustig nadenkend door zijn vlag. Van der Pol kon mat in één geven, dacht dat een andere zet op hetzelfde neer kwam en verloor nog. Hockx en Landsbergen verloren eveneens. Westra Hoekzema en Hagendijk wonnen met enig geluk. Verder verloor De Boer onnodig en brak Stelling in betere positie af. Doordat andere degradatiekandidaten eveneens verloren, is LSG vei lig als het in de laatste ronde minimaal 2lA bordpunt haalt. Philidor 2 is door het terug trekken van Koningsclub al veilig. In de wedstrijd tegen Eindhoven wonnen Van Hal- deren, Smit en Van Loon. He- leen de Greef en Vriend had den moeten winnen, maar de eerste kwam niet verder dan remise en de ander verloor zelfs nog. De Zwarte Pion uit Lisse is nu met 9 matchpunten ook veilig. Op de overwinningen van Van Hal en Lommerse en de remise van Rosdorff was niets aan te merken, maar Van der Aardweg won vanuit ver loren positie. Daarentegen hadden Bakker en Van Dijk meer moeten hebben dan re mise. Ook Voorschoten kan niet meer degraderen. Over winningen van Driessen, De Boer en Wiebes en remises van Van der Ven en Hou we ling stelden het benodigde matchpunt veilig. De afgebro ken partij van Bongers gaat waarschijnlijk verloren. LSG 3 had al 9 matchpunten en was kansloos voor promotie, van daar dat de motivatie weg was. Alleen Bakker en Van der Steen wonnen; Van der Gies- sen speelde remise. MARIJKE OLSTHOORN VERVANGT TESSA BRÖCKER LEIDEN Weinig ver rassende uitslagen in de tafeltenniscompetitie, het afgelopen weekeinde. Het meest schokkende nieuws kwam nog van de dames van Docos die vorige week plotseling een ver vanger moesten zoeken voor Tessa Bröcker, die definitief met pingpong gestopt is. Marijke Olst- hoorn is de Docos gelede ren komen versterken, en hielp door tweemaal te winnen, Docos aan een 9- 1 overwinning op Stip hout. Ook de rest van de teams uit Leiden en om streken wonnen afgelopen zaterdag op BT Lifters na. Het verlies met 10 tegen 8 van BT Lifters tegen het toch wel sterke JCV kwam weliswaar niet onverwacht, maar de ma nier waarop dit tot stand kwam, wel. Friso Reitsma was in bloedvorm. Hij scoorde maar liefst vier keen En ook de dubbel met Herman van den Broek wist hij in winst om te zetten. Zijn teamgenoten speelden wat minder goed en konden alleen van Jongeneel- en winnen. Op hun weg naar promotie naar de eerste divisie, versloeg het tweede herenteam van Scylla Veldhoven met 9-1. Verrassend genoeg liet kop man Frits Kantebeen het een maal afweten. Martin van Rijn en Lars Wittebrood wonnen keurig al hun potten. En ook het dubbel werd vrij eenvou dig door Leiden in de wacht Een 8-2 overwinning behaal den de dames van Scylla op Hoonhorst. Scylla is uit altijd in het nadpel, omdat ze dan zonder Sophia Vaalburg speelt. Maar nu speelden de dames thuis. Vaalburg was goed voor twee overwinningen. En met de twee maal drie punten die Heidy de Haas en Judith Le pelaar in hun enkelspelen scoorden, kwam Scylla tot deze ruime overwinning. Het zal je gebeuren, dat er bij een team met kampioenskan sen een speler wegvalt. Dit overkwam de dames van Do- cos 1, nadat Tessa Brocker haar lidmaatschap midden in het seizoen had opgezegd. Ge lukkig gaf de competitieleider toestemming om een „nieuwe" dame op te stellen, mits zij meer dan een jaar niet ge speeld had. En Marijke Olst- hoorn verklaarde zich bereid om Docos de laatste vier wed strijden uit de brand te helpen. Vóórdat zij stopte met tafelten nis, speelde zij eredivisie bij Avanti. Dat ze haar vorm nog niet kwijt is. bewees ze door na anderhalf jaar geen bal aangeraakt te hebben gelijk twee partijen te winnen. Petra Buitelaar en Marijn Olden wonnen allebei hun enkelspe len en samen het dubbel, zodat Docos 9 punten rijker was na deze ontmoeting met Stiphout.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 19