Oss Jaap Bax behoort tot een uitstervend ras American football is als taktische oorlogsvoering Je moet er dikke boeken voor lezen" Goede generale Carisma Darby LANGEVEL KOERSEN WASSENAAR „Pas op, want je wordt zo plat ge walst". De waarschuwing van de bezorgde vader aan het adres van z'n dar tel rondhollende zoontje lijkt bij het American football-duel Cardkey/ Hague Raiders-Amster dam Crusaders bepaald geen overbodige luxe. De peuter valt volkomen in het niets bij de reusachtige' mastodonten die gezien hun niets-ontziende tackles ook het rond het veld geposteerde pu bliek tot uiterste voorzichtig heid manen. Regelmatig tui melt een menselijke kluwen over de zijlijn en dienen de al dus aktief bij het spel betrok ken rakende toeschouwers razendsnel een veilig heenko men te zoeken. Even niet-op- letten kan een stevige botsing, met dan alle nare gevolgen van dien, tot gevolg hebben. „Blijf maar dicht bij me in de buurt", luidt dan ook het be grijpelijke advies. Bij American football wordt niet op een blauwe plek meer of minder gekeken. Hoewel de spelers van top tot teen royaal met beschermende kledij zijn ingepakt, doet het griezelig luide gekraak bij de frontale aanvaringen soms het ergste vermoeden. Na één van die genadeloze charges blijft een Amsterdammer, met King Kong-uiterlijk, geblesseerd op het strijdtoneel achter. Als hij met moeite enigszins is opge lapt, illustreert zijn gelaatsuit drukking dat er fikse pijn wordt geleden. Volgens een hoorbaar Haags getinte om stander valt het allemaal wel mee. „Hij kan direct door naar Hollywood", zo verwoordt hij 's mans vermeende acteer-ta- lenten. Ruwste sport Wie niet tegen een stoot„je" kan, moet maar een andere sport kiezen. Bij American football is plaats noch tijd voor al te zielig getreuzel. De wil om te overleven, de drang om die tegenstander liefst zo hard handig mogelijk onder de graszoden te begraven, vergt alle concentratie. De ruwste sport aller sporten kan dan ook het best worden getypeerd „taktische oorlogsvoering". Voor de ware liefhebbers, de omvang daarvan neemt de laatste jaren ook in Europa in ijltempo toe, is het eerste woord, dus een goed uitpak kende strategie, het absolute summum. Zij menen dat Ame rican football meer is dan bru te kracht alleen. Luister maar naar Steven Ho leman, dit seizoen de head- coach van Hague Raiders: „American football heeft alles in zich. Een mix van verschil lende ingedriënten als fysieke kracht, uithoudingsvermogen, maar vooral goed spel-inzicht. Daarmee worden wedstrijden gewonnen of verloren". In de vermeende topper tegen titelverdediger Amsterdam Crusaders boekte Hague Rai ders gistermiddag een knappe overwinning: 22-14. In de eer ste van vier perioden van twaalf minuten-schoon liet Chris Dabrow zien hoe het spel gespeeld moet worden. De Amerikaanse quarterback on derbrak een Amsterdamse aanval en zette het op een lo pen. Hij overleefde diverse sli dings en drukte na tachtig yards een luid bejubelde touch-down. Het woeste gejoel moet tot ver in de omtrek te horen zijn geweest. „Ongeloof lijk", krijst het in opperste ex alst eJ hoog e] tase geraakte publiek. En het nog niet genoeg wa de Dabrow de thuisclub persoonlijk naar de overwïl ning. Hague Raiders maal nu een goede kans om het spe len van de Tulip Bowl, op juli in Den Haag te houden DICK KIE1 STAND Eredivisie: 1. Hague Raiders, Lel stad Lizards 2-4, 3. Amsterdam C: saders, Amsterdam Rams 2-2; Utrecht Vikings, Rotterdam Troji 2-0. MAASLAND Een dui- zend-dingen-doekje is er niks bij. De 64-jarige Jaap Bax is ogenschijnlijk over al inzetbaar en hoogst zel den wimpelt de geboren Rotterdammer een ver zoek om zijn diensten af. Zijn eigen adviesbureau OKOM (Opleiding, Kom- municatie, Organisatie, Media) is zoals de naam al zegt van vele markten thuis. Daarnaast is Bax al 24 jaar politiek actief, met name ten be hoeve van de PvdA in zijn voormalige woonplaats 's Gravenzande. Bax, vader van drie voetballende kinderen en onder meer ook ex-adjunct directeur van de NVSH, geniet ech ter vooral bekendheid als bevlogen radio-verslagge ver. Bij PSV-Roda JC werd hij vorig jaar in de bloemen gezet vanwege z'n 25-jarig jubileum. Bax verhuisde onlangs naar Hellevoetsluis. l^Iaar de komende zes maanden zal hij waarschijnlijk vooral te vinden zijn in de knusse Westlandse gemeente Maasland. Precies een week geleden legde hij de burgemeesters-eed af om daar te voorzien in een tij delijke vacature. „De plannen voor de bouw van een transportcentrum en de nasleep van de dioxine-affaire zijn de twee voornaamste proble men", meldt de burge meester met zijn beroem de stemgeluid. Het aantreden van burgemees ter Bax in Maasland had een nare bijsmaak, want op de dag dat hij bij commissaris van de koningin Patijn de eed afleg de, kwam in de gemeente van 6100 inwoners een man om het leven in een brandende auto. „Je bent meteen ook hoofd van de brandweer en politie. Wat dat betreft begon het in derdaad niet zo leuk", vertelt Bax in het sfeervolle gemeen tehuis van Maasland. Behalve het plaatsen van tal loze handtekeningen vereist het dragen van de ambtsketen ook in een kleine gemeente als Maasland („Qua opper vlakte is het met meer dan 2000 hectare groter dan 's Gravenzande", meldt Bax trots.) fikse inspanningen. De opvolger van de voortijdig naar Culemborg vertrokken mevrouw Bloemendaal-Lind- hout weet dat hij de komende maanden als „eerst aange sprokene" geldt. „Het is niet alleen een kwestie van verga- - deringen leiden, maar ook van meepraten, waarbij je eventueel de besluitvorming kunt beïnvloeden", aldus de PvdA'er, wiens partij in het CDA-dorp Maasland na de af gelopen gemeenteraadsver kiezingen recht bleef houden op één zetel. Jaap Bax begon zijn loopbaan als voetbal-reporter ruim een kwart eeuw geleden met Hol land Sport - Alkmaar. In on geveer dezelfde tijd verhuisde hij van het onderwijs naar de metaalbedrijfsbond (de huidi ge industriebond FNV). „Daarvoor had ik me nooit beziggehouden met politiek. Alleen maar voetbal, hè. Ik was scheidsrechter en voorzit ter van een afdelingsclub. Maar bij de vakbond heb ik mijn politieke keuze bepaald. In 1966 kwam ik voor de PvdA in de gemeenteraad van 's Gravenzande. Drie maanden later zat ik in het college, waarin ik tot '73 wet houder van onder meer sport en onderwijs ben geweest. Als loco-burgemeester heb ik, in het begin van de jaren zeven tig, ook nog één a twee maan den aan het hoofd van de ge meente gestaan. Dus deze baan is niet gehéél vreemd voor me". Via de NVSH verkaste de Westlander naar het ministe rie van sociale zaken waar hij elf jaar hoofd was van de af deling scholing van het direc toraat-generaal voor de ar beidsvoorziening. „Met 600 tot 700 man personeel en een budget van 200 miljoen gul den per jaar. Daarna heb ik gekozen voor een wachtgeld regeling en kon ik mijn eigen bureau oprichten. Daarin zijn onder meer mijn radio-activi teiten ondergebracht. Bij het tienjarig bestaan van de Stichting Arbeidszaken Be taald Voetbal heb ik een boekje geschreven en verder houd ik me bezig met functie waarderingssystemen bij de overheid en zit ik in diverse bezwaarschrift-commissies", somt de duizendpoot een aan tal van zijn activiteiten gewil- lig op. Prioriteit De waslijst van nevenactivi teiten riep vorige bij de ge meenteraad van Maasland de vraag op of burgemeester Bax de komende maanden wel voldoende tijd zou kunnen vrijmaken voor zijn tijdelijke baan. „De prioriteiten liggen hier", verzekerde hij zijn ge hoor. „Het zou best eens kun nen zijn dat ik een voetbal wedstrijd moet laten schie ten", aldus de edelachtbare, die eergisteren in de iubileu- muitzending van „NCRV Za terdag Sport" verslag deed van Katwijk-Quick Boys. „Ik behoor tot een uitstervend ras", realiseert Bax zich bere goed. „Het is niet dat ik zono dig moet. Ik voel het als een soort plicht. We nemen hier binnenkort afscheid van de loco-burgemeester, die al twintig jaar wethouder is. Ook zo iemand die tot dat ras behoort. De tendens, is dat de betrokkenheid van mensen bij de politiek steeds meer af neemt. Men heeft er niets meer voor over. Als ik 's avonds weer eens het huis uitga voor een vergadering en ik zie mijn buurman met zijn voeten op tafel voor de beeld buis liggen, vraag ik me wei eens af: waarom jij niet? Waarom is de politiek nog een zaak van zo'n kleine groep? Ik zou niet weten hoe je dat zou moeten stoppen". SPORT £cidóc@oivuHtt !P( MAANDAG 9 APRIL 1990 PAGINA NK BODY BUILDING DEN HAAG Brede schouders, gezonde ge zichten en zwoele par fums. Dat was gisteren in het Congresgebouw in Den Hdag het decor van de Nederlandse kampi oenschappen Body Buil ding. Bijna veertig krachtsporters deden mee, onder wie tien vrouwen. In de immense hal van het complex wachten naar schat ting 2000 bezoekers op de gro te presentatie later op de avond. Kenners praten na over wat ze in de voorrondes gezien hebben. Iemand zegt: „Ik vond zijn taille nogal breed". Een ander reageert: (Van onze paardesportmedewerker) WASSENAAR— Het ant woord op de in de paarde- wereld actuele vraagstel- ling:„Wie is er de beste harddraver binnen onze landsgrenzen" is momen teel niet eenvoudig te ge ven. Sommigen menen dat Yello- wa, draver van het jaar 1989, voor niemand opzij hoeft. In derdaad, de negenjarige hengst is sinds hij het bezit is gewor den van de liefhebber Ton Blok tot een regelrechte vedet te uitgegroeid. Anderen den ken dat Carisma Darby, een vijfjarige merrie die vorig jaar in binnen- en buitenland spec taculaire overwinningen in de wacht sleepte, maar nauwe lijks te kloppen is. In Fries land zweren ze bij hun „vlie gende friezin", Action Skoat- ter. De merrie bewees immers kort geleden in Wolvega - nieuw baanrecord over 1900 meter - nog niets van haar enorme capaciteiten te hebben verloren. Wellicht krijgen de bezoekers van Duindigt volgende week het antwoord. Yellowa's eige naar Ton Blok heeft namelijk Bob Krom, de bezitter van Ca risma Darby uitgedaagd om zijn paard in een Match a Deux over 2000 meter tegen Yellowa te beproeven. Lad- broke sponsort het duel met tienduizend gulden, waarvan drievierde deel de winnaar ten goede komt. Carisma Darby hield gistermiddag een genera- even groot zijn als de kuiten. Tot slot mogen de deelnemers vrij poseren Bluf Veel mensen brengen body building in verband met bluf en stoerdoenerij. Lensveld meent echter dat het een zeer serieuze en moelijke sport is. „Eigenlijk is het afschuwelijk. Je moet je aan allerlei diëten houden en ontzettend veel trainen. Waar het om gaat is dit: body builders willen hun vet kwijt en slechts spieren overhouden. Het probleem is nu, dat het lichaam zijn ener gie juist uit die spieren haalt. Daarom nemen mensen die meer brandstof verbruiken dan ze binnen krijgen, in spie- romvang af. Bij body building gaat het er nu om de spieren te trainen en in tact te laten, en de energie uit het onder huidse lichaamsvet te halen. En dat valt niet mee. De enige manier om de ener gie uit het vet te halen, is vol gens de voorzitter een zeer ge balanceerd voedselpatroon en specifieke trainingen. „Dat zijn vooral langzame oefenin gen, als rustig joggen of sim pelweg wandelen. Alleen op die manier verdwijnt het vet uit je lijf. Daarnaast heb je na tuurlijk de krachttraining. Je merkt het al, het is een hele ingewikkelde sport. De meeste beoefenaren zijn er eigenlijk ook niet intelligent genoeg voor. Als je het echt goed wilt doen, moet je eerst een hele boel dikke boeken lezen". Rond het body build-wereldje heeft altijd een soort anaboles feertje gehangen. Lensveld ontkent niet dat er bepaalde stimulantia geslikt worden, maar, zo zegt hij, dat gebeurt in elke sport. „Als er binnen de krachtsport verboden mid delen genomen worden, dan gebeurt dat hoofdzakelijk door mensen zonder aanleg die toch naar die top toe willen. Wat veel mensen zich niet realise ren, is dat je een zeker talent voor deze sport moet hebben. Je natuurlijke lichaamsbouw moet geschikt zijn. Is dat niet het geval, dan wordt je nooit een topper. Maar door het slik ken van onder meer anabolen kom je ook zonder die aanleg een heel eind in de richting van die top". SVEN KOCKELMANN DEN HAAG Onze tips voor de koersen van Hilversum (morgen om 18.30 uur) luiden: lc koers: 1. Eliot Hanover, 2. Exalted R, 3. Durable Fin (4-11-3). 2e koers: 1. Express Scimitar, 2. Drieske M, 3. Dustin Neyenrode (2-5- 6). 3e koers: 1. Earldevil Belwin, 2. Exact Kievitshof, 3. Elien Uithuizen (6-2-9). 4e koers: 1. Dawdle Meadow, 2. Dream Pearl, 3. Dafne Buitenzorg (1- 6-7). 5e koers: 1. Strausie, 2. Dizzy Dean, 3. Devon Dear (9-5-1). 6e koers: 1. Elionora Oldeson, 2. JJ's Miracle, 3. Keystone Lance (4-3-1). 7e koers: 1. Cokkes, 2. Doncamielo Kes, 3. Carma Buitenlust (2-6-7). 8e koers: 1. Zora Volomon, 2. Amor Geert, 3. Bekila Ludwig (1-5-6). 9e koers: 1. Churchill, 2. Dalida Bel vedere, 3. Carin Buitenzorg (2-1-7). 10e koers: 1. Justaromance, 2. Barry Quick, 3 Always Again (10-1-7). Ie voor de tweestrijd. De mer rie imponeerde met een zeer ruime zege in een snelle 1.14,5 over de mijl, een nieuw sei zoen- en persoonlijk record. Trainer Cees de Leeuw is zeer positief gestemd voor volgende week, maar ook Ton Blok ver wacht als eerste de streep te gaan bereiken. Insiders menen Arjan G (rechts) wint de draverij om de Champions Trophee. annex burgemeester Jaap Bax voor het sfeervolle gemeentehuis van Maasland: „De prioriteiten liggen hiei a® FOTO: MILAN KONVALINI'tte „Er is een vuistregel dat tien procent van de stemmers lid is van een politieke partij. Daarvan is weer tien procent actief in de partij. Dus is de bestuurlijke macht in handen van één procent. En dat noe men we dan democratie. Dat vind ik echt benauwend. En daar komt nog bij dat alles zich afspeelt in een gesloten circuit. Vooral in een streek als het Westland zie je dan dat alle functies door elkaar lo pen. Dan krijg je te maken met strijdige belangen", meldt Bax, die en pasant zegt zich ernstig zorgen te maken over het functioneren van de de mocratie. De interim-eerste burger van Maasland baseert zich hierbij vooral op de jongste gemeen teraadsverkiezing. „Het Van Mierlo-effect heeft nog eens aangetoond dat het niet gaat om een partij-programma. Het is volstrekt belachelijk dat de gemeenteraadsverkiezingen steeds meer in de sfeer van de landelijke politiek worden ge trokken. De regionale en lan delijke politici staan te ver van de locale politiek af". Senior Jaap Bax, wiens opvol ger waarschijnlijk in septem ber wordt benoemd, heeft al tweemaal eerder op de nomi natie gestaan voor de burge meesterstitel. „De ene keer werd ik het niet omdat er el ders iemand overbleef en de andere keer had ik mijn poli tieke kleur tegen", blikt hij nuchter terug. „Zo gaat dat nou eenmaal". Inmiddels is hij, formeel, te oud voor een permanentere functie als bur gervader. Was het voor hem misschien gunstiger geweest als het voorstel van de Haagse burgemeester Havermans (overgaan tot het aanstellen Hans Teeven, Giovanni Arensz en Laurens de Frêtes (van links naar rechts) doen hun ver plichte poses tijdens de eind ronde van het Nederlands kampioenschap. FOTO: STEPHEN EVENHUIS „Maar zijn benen waren mooi". Langs de kant staan krachtsportapparaten en kraampjes met kleding, vita mines, eiwitpreparqten en aminozuren. „Allemaal voor de spieropbouw", aldus een verkoper. „Maar het ziin wel toegestane natuurmiddelen, hoor". In de zaal bereidt de jury zich voor op de eindronde. Voorzit ter Lensveld, zelf ook niet de smalste, legt het principe van de wedstrijden uit. „Elke deel nemer moet een aantal ver plichte poses aannemen. Voor de mannen zijn dat er zeven; voor de vrouwen vijf. Daar naast worden de kandidaten ook beoordeeld op hun sym metrie. Om een voorbeeld te noemen: de byceps moeten dat Carisma Darby de bei mogelijkheden heeft. Op en<^ verbetering van het baanihtf cord over 2000 meter - n er 1.15,2 op naam van Acti qS< Skoatter - staat een extra pi mie van 1500 gulden. Bei paarden zijn volgens hun tr ners royaal in staat deze tijd doorbreken. Een maal per jaar komen beste rijders en rijdsters alle catagorien tegen elkaar actie in de Champions Tr< hee. De 21-jarige Mar) Schlangen vertegenwo in deze koers de suco Jeerlingpikeurs en met Arj 'a G hield ze zich onverwat,1 staande tegen Bulhem Topft die gesteund werd door de I roepstrainer Hugo Langew J Schlangen behaalde in de di en half jaar dat ze actief is de sulky al meer dan 50 c winningen. De wekelijkse strijd om Superkwartet werd behee CII door Award Frisia, die start tot finish een te ht^ A tempo voor zijn elf concurrt ten dicteerde. Op de grasbaan stond het di£ tussen Mr.Tequila en Olym) centraal. Twee driejarigen als de kanshebbers voor de mende klassiekers word aangegeven. Het duo lijkt a elkaar gewaagd, maar na e'°* mooi duel nam Mr.Teguila n^rl Terry Cain uiteindelijk vo re deel. Cain verklaar de lain zijn paard niet voluit geret te hebben om „hem w te gunnen". Of dit wel grootspraak is zal de toeköi uitwijzen. De eerste belang ke confrontatie is eind de maand. van een door de burgers g kozen burgemeester) eerdi zou zijn doorgevoerd, valt wel iets voor te zeggen e ik vind ook dat er aan de hu"; dige manier van kiezen (doi de commissaris van de koniin gin en via een vertrouwen6 commissie van de gemeent^e red.) iets moet verandereL Maar het gevaar van een j kozen burgemeester is dat 1 degene wordt die de groolg mond heeft. En dat zegt lau*- niet altijd iets over de desku digheid".

Leidse Courant | 1990 | | pagina 18