Vastende Salmi spot met de voedseldeskundigen GRATIS 2 STUKS Wilco Zeelenberg prolongeert derde plaats folleybalploeg lijft bijeen lot Barcelona asters-titel oor Nick Faldo Historische zege tafel tennissers Bond blijft achter coach ijshockeyers staan na degradatie PORT fteidwQowtant MAANDAG 9 APRIL 19 90 PAGINA 13 UGUSTA Nick Faldo heeft voor de reede achtereenvolgende maal de Mas- p® rs-golftitel op zijn naam geschreven. Na n zenuwslopende play-off wees de En dsman in Augusta (Georgia) de Ameri- 3-3- ianse veteraan Raymond Floyd terug. Na er ronden van achttien holes eindigden lide spelers tien- slagen onder par. Pi aldo werd na Jack Nicklaus de tweede ilfer in de geschiedenis die zijn Masters- el wist te prolongeren. De 48-jarige d liet in de barrage een fraaie moge- ieid onbenut om de oudste winnaar .■an dit kampioenschap te kunnen worden. LAGUNA SECA Wilco Zeelenberg heeft gisteren in Laguna Seca tijdens de wereldtitelstrijd motorra ces op de weg zijn fraaie derde plaats van de ope ningswedstrijden van twee weken geleden in Japan geprolongeerd. Moest de Honda-coureur, de revelatie tot nu toe in dit sei zoen, op het circuit van Suzu- ka de Italiaan Luca Cadalora en de Spanjaard Carlos Cardus voor laten gaan, in Californië waren de Yamaha-rijders John Kocinski (VSt) en op nieuw Cadalora te snel. In de stand om de wereldtitel na twee races leidt Cadalora met zeven punten voorsprong op Zeelenberg en Cardus, die dit keer tevreden moest zijn met de zesde plaats. De 23-jarige coureur uit Bleis- wijk, die de zesde plaats innam bij de startopstelling, kwam al snel als tweede door achter Kocinski (22), die vorig jaar op hetzelfde circuit zegevierde. Voor 50.000 toeschouwers haalde alleen Cadalora de Ne derlander nog in. De zege van Kocinski, die aan de finish na dertig ronden een voorsprong had van ruim tien seconden, kwam niet meer in gevaar. ,,Ik vond al gauw het juiste ritme en niemand kon me vol gen", constateerde Kocinski tevreden. „Op dit circuit, dat ik op mijn duimpje kenf kon ik tenminste wat van mijn puntenverlies in Japan goed maken". In die eerste wed strijd was Kocinski op de veer tiende plaats blijven steken. In de negende ronde ging Ca dalora voorbij Zeelenberg. „Ik heb nog even geprobeerd hem bij te houden", aldus de ver heugde Nederlander. „Maar dat had niet veel zin meer. Op het relatief korte circuit waren de Yamaha's iets in het voor deel. Wat me wel verbaasde was het gat, dat ik achter me zag. Ik had gedacht, dat jon gens als Roth en Sarron niet te houden zouden zijn. Zij ken den dit circuit tenslotte al, voor mij was alles nieuw. Maar ik moet zeggen dat mijn Honda zich geweldig heeft ge houden. Een voordeel is ook dat we de versnellingsbak tot in de puntjes met de computer hebben kunnen nakijken. Die heeft geen geheimen meer voor me". Op 7 mei krijgt Zeelenberg voor de eerste maal op Euro pese bodem de gelegenheid zijn kunnen te laten zien. Dan is de derde wec^triid op het circuit van Jerez de la Fronte ra in het zuiden van Spanje. Visser keert zich tegen clubcoaches NIEUWEGEIN De Nederlandse judowereld was het afgelopen weekeinde tijdens de strijd om de open nationale titels in Nieuwegein in rep en roer. Die onrust kwam voort uit het feit dat Wim Visser, bondscoach van de herenploeg, de eerste dag had uitgekozen om zijn ongenoegen over de aanwezigheid van clubcoaches bij Europese- en wereldkampioenschappen duidelijk te maken. „Ik ben het zat om steeds maar weer geconfronteerd te worden met een veredeld supporters-legioen binnen de boarding", zei hij. De strijd om de open Nederlandse titels was minder succesvol dan de mesploegen nu vier gouden plakken plaatsen. Blessures stonden een grotere medaille-oogst in de weg. Sport op tv VANDAAG Nederland 2, 19.00 uur AVRO s Sportpanorama; 19.25 uur Sportquiz. België Nederlands 1, 21.35 uur Tofsport. Eurosport, 18.00-02.00 uur Sport. MORGEN Eurosport, 10.00-18.00 uur: Sport. Handbalcoach Cantelberg staat voor zware opgave ESPOO De Nederland- se handbaltop mag hopen op nieuw krediet. Tijdens» het Europees kwalificatie toernooi in het Finse Es- poo werd veel, maar niet alles verspeeld. De vijfde plaats (na winst met 23-21 op Israël) voorkomt dat Oranje bij de kwalificatie voor het wereldkampi oenschap bij de zwakste landen wordt ingedeeld. Het betekent tevens dat Ne derland in de voorronde zeker niet het gastland en of de Bondsrepubliek zal treffen. De nederlaag van vrijdag tegen Bulgarije leidde tot een uitvoe rige praatsessie, al wilde bondscoach Guus Cantelberg dat woord liever niet horen. Vooral Robert Fiege en Jac ques Josten werden aan scher pe kritiek onderworpen. Fiege revancheerde zich gisteren voor zijn zwakke optreden door in de eerste helft tegen Israël zes keer te scoren. Toen de lange handballer onmiddel lijk na de rust (13-10) twee keer faalde, kon hij alsnog op de bank plaatsnemen. De taak die Cantelberg zich had gesteld, was betrekkelijk eenvoudig. Het verwerven van een startplaats voor het EK in 1992. Het doel vergde een voorbereiding van minder dan een jaar, 33 wedstrijden en vier ton. De Limburger staat nu voor een veel zwaardere opgave. In twee jaar dient het weinig stabiel presterende ge zelschap te worden klaar ge stoomd ten einde een topposi tie in Oostenrijk te bereiken. Alleen een plaats in de boven ste helft van de zestien deelne mende landen is voldoende voor het wereldkampioen schap, dat een jaar later in Zweden op het spel staat. Omdat Nederland het in* oe- fentoernooien altijd zo aardig doet, zal het spelen van een groot aantal wedstrijden geen probleem zijn. Aangezien Can telberg als een meester geldt in het lospeuteren van spon sorgelden, zal het begrote be drag van een half miljoen per jaar wel op tafel komen. Slechts de prestaties van de handballers in toernooien waar het er werkelijk om gaat zijn twijfelachtig. Attractief handbal en knullig spel wor den te frequent afgewisseld. Voortzetten Cantelberg wil de professiona lisering voortzetten. Het NHV, dat vorig jaar voor topsport koos, kan moeilijk anders. Het bestuur mag zich deze week over personele en financiële puzzles buigen. „Alle contrac ten lopen af, dus vele wegen zijn open". Vager dan ver- bonds-voorzitter Luub Haf kamp deed, kon het nauwe lijks worden uitgedrukt. Can telberg, die binnen het NHV op handen wordt gedragen, maakt de beste kans als trai ningscoördinator de opvolger van Ton van Linder te wor den. Het betekent dat hij naast zijn werkzaamheden als bonds coach het jeugdplan gaat uit voeren. Dat is van eminent be lang in een selectie die, na het afvallen van Peter Bassa en Kees Boomhouwer, in Oosten rijk vier dertigers zou tellen. De personele wijziging brengt de baan van Van Linder in ge vaar. De damescoach vervult een part-time functie in Oostenrijk en handelt de coördinatie ver der telefonisch af. Hafkamp liet weten in Bert Bouwer, thans Van Linder's assistent, een heel bruikbare dames- coach te zien. De kans is groot dat de vroegere aardrijksKun- deleraar zijn heil weer in het onderwijs moet gaan zoeken; I zijn plaats daar is nog open. Bij het kantoor van het NHV is het deze week een komen en gaan van bondscoaches en (kandidaat-)sponsors. vijl ndi [AASSLUIS De 26-ja- J'S1 ige Algerijnse mohame- aan Mohamed Salmi O01 )otte afgelopen zaterdag jaxfcet alle theoriën van de >tei Dgenaamde voedseldes- u,aJ undigen. Waar anderen drukmaken over het apelen van koolhydra- da in en wat dies meer zij, ;i telde Salmi als snelste eef ver het parkoers van de' geestland Marathon .14.48) zonder één hap of ok naar binnen te wer- Kc en. „Ramadan", legde de inelovige winnaar kort na bifloop uit. erwijl de vastende Moham- jed Salmi letterlijk liep te f," lotten met de inzichten van westerse kenners, kreeg art Stigter de rekening ge- I: si esenteerd voor zijn onbe- ken eerst gedrag in de nacht voor t marathon. Niet dat de voor aan et Alphense AAV '36 uitko- ende Stigter 's nachts de Fa oemetjes had buitengezet, de beoogd nationaal ampioen was zich te buiten rjnt gaan aan grote hoeveelhe id n voedsel. „Hij kon zich eer niet inhouden", rappor- erde Stigters steun en toe slaat Gé Mulders. „Ik had :m vooraf nog zó gewaar- hter huwd om heel rustig aan te oen met eten. Maar 's nachts iiéld hij het gewoon niet meer nis flink gaan zitten kanen". Geteisterd door heftige maag krampen moest Stigter tussen de kassen een aantal malen Jan van Rijthoven is zichtbaar blij met zijn marathontitel. naar de kant, terwijl Salmi met een lege maag op de eind zege af snelde. Klankbord De nationale titel kwam mede dank zij het onbeheerste eetge drag van Stigter terecht bij ex- voetballer Jan van Rijthoven, die zich onderweg herhaalde lijk bij de drinkposten had ge meld. „Ze hadden vooraf be sloten tot een samenwerking", aldus coach Mulders. „Ze zou den voor elkaar werken en hebben bijvoorbeeld elkaar het water aangegeven". De grijzende coach had de lijdens weg van zijn pupil gadegesla gen vanaf de fiets. De inwoner van Ter Aar, waar vroeger ook Stigter domicilie hield: „Vroeger werkten we nadruk kelijker samen, maar tegen woordig zie ik hem maar eens in de veertien dagen. En bij grote wedstrijden, als hij aan geeft behoefte te hebben aan coaching". „Hij is mijn klank bord op de fiets", omschrijft Stigter zijn relatie. De favoriet voor de eindzege trof zaterdag zijn klankbord uitgerekend op de momenten dat hij het zwaar te verduren had op het traditioneel zeer winderige Westlandse par koers. „Meerijden is verboden en ook vandaag ben ik weer een keer weggestuurd. Maar door via omwegen naar be paalde punten te rijden, kun je ook veel betekenen voor je at leet". Bijgelovig De voornamelijk in Frankrijk wonende Salmi had in de om geving van Maassluis geen concrete steun, maar liep van uit de. tweede groep het gaatje dicht naar de koplopers. Op de invloed van zijn geloof op zijn prestaties wilde de Algerijn niet al te ver ingaan. „Mijn overtuiging heeft mij ook ge sterkt om deze beproeving te doorstaan", aldus Salmi, vorig jaar met 2.13,17 winnaar van de marathon van Rome. Voor kanshebber Stigter gold slechts de realiteit. „Hij is be slist niet bijgelovig", zei Stig ters 49-jarige klankbord Mul ders. „Dat hij startnummer dertien had, heeft hij zich waarschijnlijk niet eens gerea liseerd". Zonder voedings- of andere problemen kwam Jan van Rij thoven als eerste Nederlander over de eindstreep. Met een eindtijd van 2.17,00 werd hij vierde en verdiende hij even als Mieke Hombergen (2.39,01) de nationale marathontitel, die in Maassluis ook op het spel stond. Hombergen was de tweede vrouw achter de Bul gaarse Romjana Panovska. ROB LANGEVELD SLAGHAREN De Ne- in erlandse heren-volley- alploeg blijft vrijwel in #i geheel bij elkaar tot n met de Olympische t« pelen van 1992. Na maanden van onderhan- elen kwamen spelers, idJond en sponsor tijdens et toernooi in Slagharen 'dei ot elkaar. innenkort tekenen negen va telers een contract dat hen Vs 't en met Barcelona aan het pa ationale team bindt. Geruch- Vi n over het vertrek van en- ,ie: ele sterspelers werden ontze- uwd. Ronald Zoodsma (Mil- ertshof en) en Teun Buys (nog nbekend) gaan weg, maar dat as al duidelijk geworden, aul Hamelink komt niet in inmerking voor een nieuw g* antract. De plaatsen worden od« 'genomen door Patrick de eus (AMVJ), Bas Koek Drion) en een nog aan te wij- vv3en speler die vooralsnog voor i jaar zullen tekenen, de finale van het toernooi Slagharen verloor Oranje Ns! aet 3-1 van Cuba. Brokking: Be^uba was een richtpunt voor ons. Dat blijft het voorlopig. Doel voor ons is plaatsing voor het A-WK in Brazilië die we in Japan moeten afdwingen. Daarvoor zijn we klaar". Dames Peter Murphy heeft over de fundamenten van Wuqiang Pang alleen een verfje van zichzelf gestreken. Murphy nam twee maanden geleden het trainerschap van de natio nale volleybalvrouwen van de Chinees over en werkt vooral aan de mentale weerbaarheid. Na het internationale toernooi van Slagharen had hij de stij gende lijn gezien. „Een onge looflijk resultaat", vond Murp hy die de mentale training tot zijn specialiteiten mag reke nen. Nederland verloor welis waar van de wereldtoppers China en Cuba, maar won overtuigend van de DDR. Murphy sprak van een goede test voor het B-WK in Spanje, dat op 4 mei begint. De Cubaanse spelverdeler Raul Diago is Henk-Jan Held aan het net te snel af. FOTO: ANP S lavratilova wijst apriati terecht ILTON HEAD Martina avratilova bleek in de fina- van het met bijna één mil- dollar gedoteerde toer ei in Hilton Head nog een w aatje te groot voor „tennis- V uiken" Jennifer Capriati. e 33-jarige Amerikaanse ees haar negentien jaar jon- ïre landgenote met 6-2, 6-4 recht. Het was de 150e •ernooizege van Navratilova haar lange loopbaan. Toch tocht Capriati, die tien da- rtjen eerder haar veertiende jaardag vierde, niet onte- -eden zijn. In haar derde oftoernooi bereikte ze voor tweede keer de eindstrijd. <e zal nu als 25e voor de eer- 5-lte keer op de wereldrang- lJSt opduiken. (ADVERTENTIE) GOTEBORG De Ne derlandse herenploeg heeft op de openingsdag van de Europese titelstrijd tafeltennis in Göteborg een ongekende triomf (5- 3) geboekt op Polen. De belabberde nederlaag van 0-5 tegen Engeland, waar mee eerder op de dag het toernooi werd geopend, werd door de voor het Nederland se tafeltennis historische zege ruimschots gecompen seerd. Wint de ploeg van bondscoach Jan Vlieg van daag van Bulgarije, dan is de handhaving in de A-catego rie onverwacht snel een feit. Ook de dames hadden op de balans van de eerste dag winst en verlies staan. De zege met 3-1 op Frankrijk leek een prima aanloop om titelkandidaat Hongarije vol uit te bestrijden. Het kwam er evenwel in het geheel niet van. De nederlaag (1-3) brengt voor de damesploeg de consequentie met zich mee, dat vanavond absoluut van regerend Europees kam pioen Sovjetunie gewonnen moet worden om nog in aan merking te komen voor een plaats in de halve finales. 2x36 opnamen ISO 100, 200, 400 en 1600 De Japanse doelman Hirano Katsunori belet Tonny Collard het scoren. FOTO: ANP LYON De missie van Larry van Wieren, de ge dreven bondscoach van het Nederlands ijshockey- team, is mislukt. De de gradatie naar de C-groep, die gisteren in Lyon door een gelijkspel (4-4) tegen Japan een feit werd, heeft een forse streep door zijn ambitieuze plannen ge haald om Oranje een vol waardige positie op B-ni- veau te bezorgen. De technisch directeur krijgt echter een nieuwe kans om zijn doel te bereiken. „We blij ven achter de huidige techni sche staf staan", verklaarde Frans van Erp, voorzitter van* de Nederlandse IJshockey- bond (NIJB), na de schlemieli ge uitschakeling (op doelsaldo) op de laatste dag van het WK voor B-landen. „Zijn beleid heeft onze onvoorwaardelijke steun. Ook zijn coaching tij dens de acht wedstrijden staat niet ter discussie". Van Erp sprak van een zwarte dag voor het Nederlandse ijs hockey. „Deze degradatie is een grote klap voor de NIJB, waarop we zeker niet hadden gerekend. Alles in het leven is relatief, maar op dit moment voel ik me zeer onprettig. Tij dens het congres van de Inter nationale IJshockeyfederatie deze maand in Bern zullen we ons kandidaat stellen voor de organisatie van het WK voor C-landen. We willen uiteraard zo snel mogelijk terug naar de B-groep. Van Wieren krijgt van ons de mogelijkheden om die terugkeer gedaan te krij gen". Geen paniek De geplaagde bondscoach, die tot midden 1992 bij de NIJB onder contract staat, ziet in de onverwachte afloop geen aan leiding ingrijpende wijzigingen in zijn beleidsvisie aan te brengen. „Er is geen reden tot paniek", meende Van Wieren die in 1988 als technisch direc teur aantrad en vorig jaar in Sydney met Oranje promotie naar de B-groep afdwong. „We zijn structureel goed be zig. De jarenlang verwaarloos de jeugdopleiding is eindelijk van de grond gekomen. Als de opvang en begeleiding van de jeugd niet optimaal zijn gere geld, komt het Nederlandse ijshockey geen stap verder. Het zou onzinnig zijn nu plot seling van die ingezette koers af te wijken. Dat is in het ver leden bij een degradatie naar de C-groep te vaak gebeurd". Het gedwongen stapje lager, iets wat Nederland eerder in 1982 en 1987 overkwam, maakt het volgens Van Wie ren wel moeilijker meer men sen voor ijshockey in Neder land te interesseren. „Uit com merciële overwegingen is veel aantrekkelijker in de groep te spelen. Op dat niveau krijgt het ijshockey meer aan dacht, waardoor er op alle fronten fijner kan worden ge werkt. Het bekende sneeuw baleffect. Toch hoeft deze de gradatie voor de NIJB niet rampzalig te zijn. We zullen echter allemaal extra hard moeten werken om het verlo- Van Wieren blijft olympische aspiraties koesteren. „Voor het Nederlandse ijshockey zou deelneming aan de Winterspe len een geweldige stimulans betekenen. De kans dat we er in 1992 in Albertville bij zijn, is kleiner dan ooit. Ik heb nu mijn hoop op de Spelen van Lillehammer in 1994 geves tigd". Tijdens het IIHF-congres in Bern wordt een beslissing ge nomen over het kwalificatie schema voor de Winterspelen van 1992. Nederland maakt via een achterdeur wellicht nog kans een reis naar Albert ville af te dwingen. In het ver leden is het wel vaker ge beurd, dat de kampioen van de C-groep (1991) met de nummer drie of vier van de B-groep twee wedstrijden speelt, met als inzet de twaalfde en laatste plaats tijdens het olympische toernooi. Meijs solliciteert naar profcontract EIJSDEN Raymond Meijs heeft de Hel van het Mergelland aangegrepen voor een nieuwe sollicitatie naar een plaatsje in het prof-peloton. De 21-jarige Limburger won zaterdag de amateur- klassieker die terecht de faam heeft onder alle weersomstandig heden selectief te zijn. Meijs gaf zijn zege extra glans met een eenzame aankomst na 188 kilometer door Zuid-Limburg en de aanpalende Belgische grensstreek. Zijn laatst overgebleven vluchtmakker, Rinus Ansems, moest ruim een kilometer voor de eindstreep uit de wielen en verloor nog vijftien seconden. Meijs had dit jaar al bij de profs willen rijden, presteerde het best van de Nederlanders bij het wereldkampioenschap, maar haalde de sprong niet. Cees Priem adviseerde hem na een test in de EG-Ronde nog maar een jaartje bij de amateurs te blijven. Jan-Willem van Loenhout, vorig jaar winnaar van „De Hel", werd wel gecontracteerd. Sportwereld Zwemmen Ondanks acht individuele overwinningen, eindigde de Nederlandse ploeg als laatste bij de vierlanden- wedtrijd om de Lentebeker in Coventry. Turnen Nederlands kampi oene Mireille Lemaire stopt met de wedstrijdsport. Als re den voor haar verrassende be sluit noemt zij de gebrekkige voorbereiding op het komende EK die mede het gevolg is van alle trainerswisselingen die in de voorbije periode op Papen dal hebben plaatsgevonden. Kleiduivenschieten Hen- nie Dompeling won in Los Angeles de tweede wedstrijd om de wereldbeker skeet en kwalificeerde zich daarmee voor de Olympische Spelen in 1992 in Barcelona. Boksen Halfzwaargewicht Peter Zwezerijnen en super- zwaargewicht Arnold Vander- lijde behaalden goud bij het Interfrance-toernooi in Saint Nazaire. Roeien Henriet van Ette- koven eindigde bij de eerste wedstrijd om de nieuw inge stelde wereldbeker skiff in het Amerikaanse San Diego op een vijfde plaats.,-

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13